voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws No. 6676 Maandag 13 Juni 1949 REDE van PRINSES WILHELMINA Firma L. J. Veerman, Heusden UND VAN altena Chauffeur in de tropen. GRATIS HEUSDEN. AALST. ALMKERK. BABILONIëNBROEK. CAPELLE. EETHEN. ixENDEREN. HERPT. "NIEUWENDIJK. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Juli a.s. RIJSWIJK. SLEEUWIJK. VEEN. WIJK EN AALBURG. Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur; voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uur Prinses Wilhelmina heeft Donder dagavond om half acht voor de bei de radiozenders de volgende rede uitgesproken ter gelegenheid van de Pinkstertijd „De Heilige Geest door God met Pinksteren gezonden, mog|e ons niet slapende vinden, in dromen verzon ken, over dingen die vergaan, zelf voldaan bij het gedenken van het geen door ons niet wordt betracht. Laten wij pns hoeden voor de grootste fout, die een mens begaan kan ,door waar en diep geloof te verwarren met geijkte üermiein en godsdienstige begrippen. Dat GocPs geest ons klaar wak ker vinde, bereid te „stagjij" voor wat ons wachten moge en voorwaarts te gaan. Immers hoe kan de Heilige Geest woning bij ons maken en hoe kun nen wij zijn taal spreken, „de taal die ieder hart verstaat", indien ons hart niet hongert en dorst naar deze hemelse gave met achterstelling van alle andere wensen en verlangens? Tenzij ons hart brandende in ons is, bewust en vol verwachting: om daarop weerklank te geven, ho,e kan die heilige kracht ons opheffen tot Hem, Wiens komen de verlossing onzer zielen betekent? Want is dit niet het waarmerk van Zijne heilige tegenwoordigheid, dat de verlossing daadwerkelijk voor on ze ogen geschiedt, terwijl toch geen van ons die kracht bezit en geen van ons ooit meer kan wezen dan een knecht des Allerhoogsten? Te lang is de wereld reeds blind geweest voor de waarheid, dat noch ideologieën, noch stoffelijke belan- giens ons kunnen brengen tot dié inkeer, die alleen bii machte is ons te leiden uit de verbijsterende ver warring, waaruit wij uitkomst zoe ken jl-och slechts wanhoop vinden. Voortgekomen uit het verkeerde beginsel vast te houden aan bepaal de stelsels en bepaalde vormien, zijn de pogingen, over de gehele 'we reld ondernomen; hoe verschillend zij zich mogen voordoen, ver,geefs, om dat het uitgangspunt van verlossing berust op liefde. Ten slotte moeten wij erkennen, dat wii gewerkt hebben voor 'de spijs die vergaat. Onze daden, niet onze woorden getuigen van ons dat wii op dat voedsel meer vertrouwd heb ben dan op het brood, dat van de hemel neerdaalt, zelfs in de verlaten heid van de woestijn. Ons rest niets dan afstand te doen van onze schijnbare zelfgenoegzaam heid en van alle dingen, die wij ge wrocht hebben ten koste van onze naaste. Om af te breken wat wij opbouwden als zelfbescherming, .zo wel verstandelijk, moreel, als stoffe lijk, want dit bleken noodlottige Sta ketsels te zijn, zowel tusisen men sen onderling, als tussen God en de mens. Niets rest ons dan deze donkerste ure der mislukking te helpen omzet ten m een volkomen keerpunt- Door niet langer aan 'de leiband te lopen van beregening, geweld en vrees, doch ons toe te vertrouwen aan de leiding van Hem, „wandelende met Hem", Wiens liefde boven onze be vatting en al ons denken uitgaat, Wiens hand in tegenstelling! tot de aardse leidslieden, ons leidt naar de eeuwige vréde." Deze rede werd, nadat de Prinses haar uitgesproken had, vertaald in het Hebreeuws. De wereldomroep zond de rede uit naar Indonesië in het Nederlands, waarna de Prinses haar voorts in het Engels en Frans uitsprak. Woensdagmiddag keerde Ma rin. I, Jan Versluis, uit Indië terug, 's Avonds kwam de Heusdense fan fare een muzikale gelukwens aanbie den. Ook van de buuurfoewi oners, de Burgemeester en het Thuisfront mocht hij vele gelukwensen in ont vangst nemen. Door de heer Gielis werd, na de uitvoering van de mu zieknummers,. een ^prachtig cadeau, aangeboden namens de buren. Ook was door hen een passende versie- ring aan zijn woning aangebracht. Op Maandag 13 Juni a.s. speelt de damclub V.D. alhier in hotel „Central" een vriendschappelijke wed strijd tegen de damclub uit Sleeu wijk. Aanvang 8 uur. Woensdag 15 Juni a.s.,, des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gemeente alhier voor te gaan, candidaat Kersten van Rotterdam. Op 19 Juni a.s. hoopt de mili tair L. Vermeulen te Nieuwendijk (gem. Almkerk) met het s.s. „Wa terman" uit Indië in Amsterdam! te arriveren. In de afgjelopien week wierd door de Opruimingsdienst te Breda, een 14-tal kisten granaten van de voormalige Duitse weermacht, uit de Verlaatse Gantel alhier opgehaald. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat bij yde heer J. Dek ker Mz^ alhier, een kraai 5 kippen eieren uitbroedde, waarvan tnans nog 3 kuikens in leven zijn. Eurgemeester H. Blok is als vertegenwoordiger van het Land van Heusden en Altena benoemd in het Provinciaal Comité, dat is gevormd in verband met de koperen bruilofts viering van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard. Een reiziger van de N.V. Phi lips Fabrieken stond met zijn wa gen voor de winkel van de heer Prince- Op een gegeven ogenblikbe gon de wagen te lopen en 'kwam in de naast de weg gelegen sloot te recht. I Hij moest naar de garajgte van de firma de Grapff te Meeuwen wor den vervoerd, waar hij werd her steld, zodat de reiziger laat in de avond met zijn auto 'kon huiswaarts keren. *Nu in de loop dezer maand de Ned. Herv. gemeente te dezer plaatse door het vertrek van Ds. A. Wisgierhof naar Oldebroek zonder predikant komt, zullen alsdan in de Ring 's Grevelduin-Capelle van Clas sis Heusden, een drietal Ned. Herv. gemeenten vacant zijn en wel die te Loonopzand, 's Gravenmoer en 's Grevelduin- en Vrijhoeve-Capelle. In verband met de aangifte van leerlingen voor de met Septem ber a.s. aan de Chr. Landbouwhuis- houdschool alhier te beginnen nieuwe cursussen zal de directrice, mej. P. J. Rijken, Woensdag 15 Juni a.s., des namiddags van 2 tot 5 uur zitting houden in het schoolgebouw aan de Nieuwevaart en voor degenen, wie het 's namiddags niet schikt, Woens dagavond van 7 tot 10 bij haar aan huis in de Kom. De heer Bosschart, onderwijzer aan de Chr. school in de Nieuw-1 straat, die in gélijke betrekkimjgi is benoemd te Dirksland (Z.H.), zal, nag,r we vernemen, 1 Juli a.s. in zijn nieuwe standplaats in functie treden. Onze dorpsgenoot, de militair J. van Beek, die aan boord van de Johan van Oldebarnevelt de terug reis van Indonesië naair het Vader land heeft gemaakt, beerde j.l. Don derdagavond in de ouderlijke, woning terug. De gehele Nieuwevaart, waar de repatriërende woonachtig is, was in vlaggentooi, terwijl voor zijn wo ning door de zorgen van de buurt bewoners een eréboog was verrezen. Door het bureau Wederop bouw Boerderijen werd te Breda een aanbesteding gehouden voor het bouwen van een boerderij voor de heer G. v. d. Kolk. Architect M. Oostlander te Gorinchem, waarbij als volgt werd ingeschreven: H. Bakker Zn., Giessendam f28,300 W. Mulckhuizen, Waarden 27,674 Th. A. de Graauw, Waspik 27,000 fa. A. Rosenbrand, Spr -Cap. 26,980 J. E. Haspels, Bab.-Broek 26,890 M. Kramer, Bab.-Broek 25,210 H. Redeker, Meeuwen 25,207 G roeneve Id's A ann- bedrij f te Woudrichem 24,797 Wed. Colet en Zn., Meeuwen 24,797 D. N. Colet, Genderen 24,258 C. Vos, Meeuwen 23,963 Uitslag: onderhandse aanbeste ding pp 8 Juni, voor het herstellen vail het door brand geteisterde woon huis van J. de Fijter alhier. 1 W. F. Mulckhuyse, Waarder f14760. C. Vos, Meeuwen f15150. D. N. Golet, Genderen f15275. Fa. P. A. Kramer, Genderen f 1 5400. J. van Wendel de Joode, Sleeuwijk f19713. Bij de gehouden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor mevr. Citroen-Nederlof te. Ee- then, werd ingeschreven als volgt P. v. Straaten, W'chem f29564. J. Haspels, B.-B;roek f 26500. C. Vos, Meeuwen f 26300. G. Haspels, Genderen f26200. H. Kleinloog, Genderen f26187. H. Wolfert, N'hemert f 22900. D. N.' Colet, Genderen f22838. Gunning aangehouden. Architect *C. H. Kleinloog, Gen deren. Bij de onderhandse aanbeste ding voor het herstellen van een woonhuis vooir rekening van J. Bo nis te Genderen werd het werk op gedragen aan M. Kramer te Babi- loniënbroek en D. N. Colet te Gen deren. Beroepen, bij de Geref. Kerk alhier, Ds. Dorst uit Grijpskerk. Zoals reeds is aangekondigd', hoopt de Muziekvereniging „Excel sior" op 20, 21 en 23 Juli een bazar te organiseren. Eerste verantwoording: N. V. Deluxol Olie Mij. 6 keer 1 liter Top Oil; Solafabriek, Zeisteen zilveren theelepel; Fa. C. F. v. Mill, Gorinchem olie en diversen; Kenne- mers Handels'ver., Amsterdam 20 fl. haarwater; Oscar Keep, Groningen 1 luxe laskap; Oliehandel v. Vollen- hoven-Smuklers, Tilburg 24 keer 1 liter auto-olie; Molimise, Haarlem 2 schoppen, 2 schoffels, 4 soldeerh.,. 2 bougiesleutelsHandels Mij. Har laar en Mulekhuysen 3 fl. Eau de Cologne, 3 fl. Brillantine; Gebr. Zo mer eh Keuning, Wageningen 25 te- kenblocs, Spiegel-, Uitkijk- en Moe der-nummers; iW. A. Spoor, Culen- borg, 100 bruine kopjes; De Klok, Heerde ,1 gros Angeline Shampoo; Shell, Nederland N.V. 5 Shell ka lenders; Joh. B. Scholten, A'dam 50 pakjes Excellent-pudding; J. C. Willemsen, Oss 1 paar klompen; Van Rijns, Utrecht 25 p. mosterd; Tonne- ma, Sneek 24 rollen King; Chr. de Rruin, Wadenoyen 6 Oculeermessen. Diegenen, die iets aan de Bazar wil len schenken kunnen dit doen aan H. Kramer, A. Walraven en J. Tref fers allen te Genderen. Alhier had dezer dagen de uit reiking plaats van de diploma's van de cursus in land- en tuinbouw be drijfsleer, die deze winter in onze ge meente is gehouden. Burgemeester A. v. Delft, reikte mét een toepasselijke toespraak de diploma's uit. In het bijzonder richtte Z.Ed.Achtb. zich tot de cursist Frans van Dal die met de mooiste cijfers zijn diploma behaalde. Het diploma werd vervolgens uit gereikt aan: L. Verhoeven, A. v. Korven, G. Een konvooi is op weg, ergens in het zonnige Indische landschap van Oost-Java. Een langgerekte wolk van vuile goor-witte stof. 'n Dikke mist, waarin de trucks soms even als grau we monsters te voorschijn komen, maar dan weer geheel verdwijnen, 't Grommen van motoren, dat, tegen 'n heuvelhelling brullend aanzwelt, maar later toch weer terugvalt. Dat is 'tgeluid van het konvooi. Dat is het lied van die lange rij van trucks, jeeps en een kraanwagen. En de zuiverheid van dat lied, of iedere valse toon, iedere onregelma tigheid hoort alleen de chauffeur. Stoere vent, zoals ie daar zit ach ter liet stuurwiel. Gebruind door het altijd in de zon zijn, sigaret benge lend in de rechterhoek, buitenmodel pet achter op de wilde haardos. Die jeep of truck is van hem. Niemand die achter zijn stuur komt. Alleen als ie één of andere reparatie zelf niet kan fiksen, mag er een monteur aankomen. Maar dat gebeurt zelden of ooit, want hij kent z'n wagen, Hij weet 'wat er uit 'te halen is. Terwijl ie achter het stuurwiel zit, zien z'n ogen alles. Elke onregel matigheid op die weg. Iedere kuil en iedere bult, die hij zo mogelijk zal vermijden. In iedere bocht ziet-ie, of ie 'm haalt met 30 mijl, bij iedere modderpoel heeft-ie al berekend, of ie 'm er door kan scheuren of niet. Dan omklemmen z'n handen vaster het stuurwiel, dan plompt-ie met een aanloop in de grijze breimas&a, scha kelt over in lagere versnelling en dubbele reductie en trekt zijn brul lende wagen druipend èn bemodderd weer omhoog. Ze begrijpen elkaar, hij en z'n wagen. Zo' gaat ©en chauf feur, bij dag en bij nacht in de zwar te duisternis door Oost-Java. Timmermans, J. Verhoeven Jaczn., N. de Wilt, J. Buijs, Jac. Buijs en. J. v. Geffen, De voorz. van de R.K.J.B. dankte de Burgemeester voor zijn tegen woordigheid en de heer J. F. v. d. Broek, die de cursus gegeven heeft, voor de aangename wijze, waarop dit was geschied. Het was de eerste cursus op dit gebied in deze streek. Bij het gehouden koningschie- ten van de handboogschutterij „Ons Genoegen", gevestigd in café „De Ploeg" alhier, behaalde Willem van Sprang de koningstitel met 108 pun ten. André Kouwenberg was drie achtereenvolgende jaren koning ge weest en zag zich bevorderd tot keizer. Naar we vernemen organiseert de O ran jevercni ginlgj „Prinses Mar griet' 'te Kille op Zaterdag 9 Juli een Oranjefeest. Des middags om 2 uur zal dit feest een aanvan;g nemen. Er zal o.m. een poppenkastve rtoninig wor den gegjeven, goochelen, en enorme acrobaten zullen hun stoüte stukies uitvoeren. Van 68 uur zullen op* treden „De V^luwse Boerendansers" dat is een gezelschap dames en 'he ren in typische klederdracht, eenfblk- lorisch spel, onder aanvoering van de speelman, die vrolijke wijsjes ont lokt aan zijn trekharmonica. Hierna zal ër nog geconcerteerd worden door de Eerste Diordrechtse Accor deonvereniging „Crescendo" uit Dor drecht, met medewerking van een bekend humorist. De Chr. muziekver. „Crescen do" hoopt in Aug. deel te nemen aan het concours te Baarn en uit te komen in de afd. Uitmuntend heid. De fanfare „O. n. S," hoopt op 20 Juli deel te nemen aan het concours te 's Graveland en uit te komen in de Ere-afd. Het bouwen van een boerderij alhier, is tegen f18.450 gegund aan de fa. Tankens te An del. Volgende maand hopen de leerlingen der Chr. school, onder lei- di.ng van het personeel, een reisje te maken naar Den Haag en Sche- veningen. Onder architectuur van het ar chitectenbureau Bezemer de Snoo, werd aanbesteed het 'bouwen van. drie woningen met schuurtjes op een ter rein, gelegen in het uitbreidingsplan alhier, voor rekeninjg van; de ge meente. De uitslag was als voligt F. H. Kamsteeg, J lardinxveld f 2 8 400 W. Duizer, Sleeuwijk f28.585. J. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk f29.422. Fa. D. de Kooter, W'dam f 29.674. C. F. v. Wendel de Joode, Sleeuwijk f30.387. Fa. Gebr. de Later, 'N ieu wen dijk f 33.980. Op Donderdag 16 Juni a.s. des avonds om 7 uur, hoopt voor de Ger. Gem. alhier op te treden, Ds. Aangeenbrug. -De verkiezing van leden voor de gemeenteraad zal plaats hebben op Donderdag 23 Juni. De lijsten zijln dis volgt genummerd: No. 1, lijst aftredende leden. No. 2, lijst aanvoerder J. G. Vos. No. 3, lijst aanvoerder P. Clement. Door de contactcommissie zijn weer een 9-tal pakketten naar Indië verzonden. 1 Juni j.l. kwam de Coop. Boerenleenbank Wijk en Aalburg L. B. in algemene ledenverlgiaderiing bij een in het café van de heer J. Bou- maii alhier. Allereerst werden de notulen der vorige verlgja dering met algemene stemmen goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot ver kiezing van een secretaris. iMet al gemene stemmen werd gekozen de heer D. van Wijk, tevens kassier dezer bank. Vervolgens werd overglegaan tot verkiezing van een voorzitter en een lid van het bestuur, wegens periodie ke aftreding van de heren Com. v. Helden en Corn. v. Son. Beiden werden herkozen. Hierna werd overgegaan tot vast stelling van de Winst- en Verliesre kening, beviens de Balans over het jaar 1948- De kassier, de heer D. v. Wijk, bracht verslag uit over de handelingen, welke in het jaar 1948 zijn verricht en waarbij, bleek, dat de werkzaamheden belangrijk wa ren toegenomen in verband met de eldzuiveringl, geblokkeerde tegoe- en, vergoedingen door de Dienst Landbouwherstel enz. Dat de Bank nog steeds het volle vertrouwen heeft blijkt uit het feit, dat aan spaargelden werden gede poneerd f206.335.73. Van de reke ninghouders, overheidsinstellingen enz. werd in totaal ontvangen f 590.040.02, behalve de ontvangsten rente enz. Het totaal der ontvangsten heeft f 819.279.11 bedragen. Behoudens een gemaakte winst tot een bedrag van f2205.39, welk op de reserv 5ewerd geboekt, be droegen ook c|e uitg. f819.279.11. Verder werd de aandacht geves tigd op het feit, dat ook de zegel verkoop voor het Landbouwpensioen- fonds een onderdeel der werkzaam heden zullen vormen en daardoor weer worden uitge_breid. Nadat door de aanwezigen nog enige vragen waren gesteld over de verstrekte gegevens, welke naar ge noegen werden beantwoord, werd met algemene stemfrnen de Winst-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1