Binnenland Maas en Waal Raadsvergadering DUSSEN, DINAND STUFKENS en Verliesrekening, benevens de Ba lans over het boekjaar 1948, vastge steld. Hierna was aan de orde bespreking van het rentetype voor het jaar 1949. Na enige discussie werd besloten de rente te handhaven op dezelfde voet van het afgelopen jaar. Daar rich verder voor de rond vraag niemand meldde, sloot de voor zitter met een woord van dank tot de aanwezigen voor de prettige wij ze waarop deze vergadering! is ge houden ,de vergadering. ZEEPOST. Met de hieronder volgende sche pen kan zeepost naar "de Overzeese Gebiedsdelen worden verzonden. De datum, waarop de correspondentie uiterlijk ter pos-l moet zijn bezorgd, staat tussen haakjes achter de na men der schepen. Naar Indonesië: 18 Jnni m.s. Lang- koes (16 Juni). Naar de Ned. Antillen: 18 Juni m.s. Hydra (16 Juni). Naar Suriname: 24 Juni m.s. Bo naire (22 Juni). RUIM 8500 COLORADOKEVERS ONSCHADELIJK GEMAAKT. Leerlingen van 10 lagere school klassen uit den Helder, die het strand tussen Den Helder, Huisduinen en Callantsoog hebben afgezocht, zijn er in geslaagd 1600 coloradokevers te vangen. In totaal zijn in dit kust gebied 4000 kevers gevangen en in Den Helder door de dienst van pu blieke werken vernietigd. In Egmond aan Zee hebben school kinderen en badgasten, jagend pp coloradokevers, het strand schoon gemaakt. In totaal zijn hier 4500 kevers gevangen. In totaal werden dus 8500 kevers gevangen. DE PES INDO VOELT ER NOG NIETS VOOR. De Pesindo, de Republikeinse par tij _van de ssocialisltisehe jongeren, heeft o.a. te Solo pamfletten ver spreid, waarin wordt gezegd, dat zij niet kan instemmen met de verkla ringen van dr. Van Roy en en Mo hammed Roem- Zij acht tevens het staken van het vuren als voorwaarde onaanvaardbaar. De Pesindo wenst handhaving en verdediging van de democratische Republiek van 17 Au gustus 1945, erkenning van de Re publikeinse sbuvereiniteit op basis van de zogenaamde Augiustus-proclamatie en terugtrekking: van de Nederlandse troepen. Tenslotte spoort zij alle Re publikeinse aanhangers aan, zich voor te bereiden op een langdurige wor steling tegten de imperialisten. ABDOELKADIR PLEIT VOOR EEN STERK INDONESIë. Raden Abdoelkadir, de ondervoor zitter van de Nederlandse delegatie bij de Uno, heeft te 'Montreal een rede gehouden over "de toekomst van Indonesië. Hij zei o.m., dat de Wes telijke mogendheden er zowel in mo reel opzicht als uit een oogpunt van evident wereldbelang, belang bij heb ben behulpzaam te zijn bij een snel le ontplooiing van een sterk Indo nesië. Stopzetting van de financiële steun aan Indonesië zou leiden tot een verpaupering %an "het land, het geen de deur zou openen voor het communisme- Hij achtte het in het belang van de Indonesische staatkun de, wanneer het land de best moge lijke zekerheid zal bieden voor de veiligheid en bestaansmogelijkheid vaii buitenlandse ondernemingen. BESTRIJDING VAN DE DRAAI- HARTIGHEID VAN KOOI.. De Plantenziektenkundige Dienst deelt mede, dat in de eerste week van Juni de eerste exemplaren van de koolgalmug, die de draaihartig- lieid van kool veroorzaakt, zijn waargenomen. De verbouwers van kool wordt aangeraden die planten- banen, alsmede de thans op het veld staande bloemkool te bespuiten met pyridine zeep of met nicotine zeep in de gebruikelijke sterkten. Deze bespuiting moet tweemaal per week plaats hebben met geen grotere tus senpozen dan 4 dagen. Zodra de eerste vlucht van de kool galmug een hoogtepunt bereikt, zal opnieuw een bericht worden ver spreid. LEVENSLANG VOOR HAAGSE VERRADER. De Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Hof heeft de 42- arige, koopman W. A. Rauwerdauit Ten Haag veroordeeld tot levens- ang. Hij heeft in 1944 voor het Sonderkommando Feldmeyer een aan slag met voorbedachte rade gepleegd op het leven van L. J. van Aken. Boveridien is hij in de oorlog toe getreden tot de Waffen-S.S. (Vervolg) gehouden op Dinsdag 7 Juni, des nam. 7 uur. In verband «met de overname We deropbouwwerkzaamheden, s lellen B. en W. voor, het voetspoor van andere gemeenten in het Land van Heusden en Altena te volgen en het voorstel van de Minister te aanvaar den. De lieer Snoek stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende ver gadering, oindal hij niet de gelegen heid heeft gehad de stukken in te zien. De heer Koekkoek meent, dat in deze vergadering wel een beslissing kan worden genomen. De Voorzitter zegt dat tengevolge van zijn ziekte Dussen in de streek de laatste gemeente is, die het be sluit tot overname te nemen krijgt. Alle andere gemeenten van hel Land van Heusden en Altena besloten daartoe reeds. Spr. geeft hierop voor lezing van de op deze kwestie betrek king hebbende stukken, waarna de raad met algemene stemmen conform het voorstel van B. en W. besluit. Verzoek N. de Pender en 35 me deonder Leken aars d.d. 14 'Febr. 1949 lot hel scheppen van de mogelijheid tot het bouwen van huizen in de omgeving van de N. H. Kerk en O. L. School te Hank. Voorzover inwilliging van dit ver zoek in het kader der door de Raad vastgestelde stedebouwkundige voor schriften mogelijk is, zullen B. en W. daarmede uiteraard zeker reke ning houden. Er zijn tot op heden echter géén aanvragen 0111 bouw vergunning binnengekomen. De mo gelijkheid om ter plaatse tot stich ting van woningwetwoningen over te gaan, kan worden overwogen, zodra liet wederom mogelijk zal zijn tot de bouw van zodanige woningen over te gaan. Voor zover B. en W. evenwel kunnen zien zal dit voorlopig niel het geval zijn. Het is de bedoeling het uitbreidingsplan t.z.t. te herzien. Bij deze herziening kan het verzoek nader overwogen worden. B. en W. stellen voor het verzoek tot zolang aan te houden. De heer Koekkoek zegt dat de raad in de vorige vergadering reeds opdracht heeft gegeven, om het uit breidingsplan zo spoedig mogelijk te doen herzien. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. Ir. de Bruijn hiertoe reeds op dracht hebben verstrekt. De lieer v. d. Zouwen begrijpt niet, dat in Sleeuwijk wel 6 a 8 wonin gen worden gebouwd en hier niel? De Voorzitter merkt op, dat dit mede de schuld van de neer v. d. Zouwen is, in verband met liet raads besluit betreffende het pand Lee mans. Met algemene stemmen gaat de raad hierop accoord met het voor stel van B. en W. Straatverlichting. In de loop der na-oorlogse jaren zijn, ook uit de raad, meermalen klachten en wensen geuit, met be trekking tot de straatverlichting, zo als deze 'na de reëvacuutie der be volking geleidelijk aan en vaak pro visorisch werd hersteld, of tengevolge van de vorming van nieuwe woon kernen werd uitgebreid. Aan deze wensen zij,n B. en W. voorzoverre dit redelijk en financieel verantwoord was, tegemoet gekomen laatstelijk hij schrijven van 26 Oct. 1948, waarbij aan de PNEM opdracht werd ver strekt tot het aanbrengen van 15 lichtpunten voor een bedrag van f 1115,50, welke opdracht inmiddels is voltooid. Zoals hekend, ligt het in de bedoe ling der PNEM om, zodra de mate riaalpositie dit mogelijk maakt, de straatverlichting te verkabelen, waar na de oorzaak van vele klachten, waartoe de tegenwoordige provisori sche bovengrondse leidingen vaak Aanleiding geven, zal zijn weggeno men. B. en W. meenden daarom, dat met het opstellen van een aan alle, ook de gewijzigde, omstandigheden aangepast -straatverlichtingsplan tot dan gewacht moet worden en dat het in dit stadium s-lechts verant woord is om de toestand, zoals de ze na bovenbedoelde opdracht van de PNEM geworden is, slechts op enige absoluut noodzakelijke pun ten te verbeteren c.q. te wijzigen. Daartoe hebben B. en W. zich we derom tot de PNEM gewend, die om trent deze punten een offerte heeft gedaan. De bedragen, die in deze offerte genoemd zijn, achten B. en W. relatief vrij hoog. Ook achten zij 'het niet uitgesloten, dat de door hen opgemerkte punten mogelijk in de ogen van de raad elders gewenst zouden worden. Daarom stelt het college liet op prijs het advies van de raad te vernemen en stellen zij daarom voor tot benoeming van een commissie over te gaan, om hen van advies te dienen. Tevens verzoeken B. en W. machtiging tot liet doen der uitgaven, voortvloeiende uit de opdracht, die in overeenstemming met dit advies aan het desbetreffende Electriciteitsbureau zullen worden verstrekt. De Voorzitter wijst de heren Snoek, de Wit en Bax als leden de zer Commissie aan, die zich bereid verklaren daarin zitting te nemen. Tegemoetkoming ingevolge art. .13 der L.O.wel 1920. Van een drietal personen kwamen verzoekschriften binnen om in aan merking te komen voor tegemoetko ming ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. B. en W. stellen voor overeen komstig hun advies te besluiten, waarmede de raad met algemene stemmen accoord gaat. Verbetering Buitendijk Hank. In een vorige vergadering van de raad 'is besloten ook het grintweg- dek van dat gedeelte van de Buiten dijk te Hank te verbeteren, dat niet met klinkers is bestraat. Daarbij gin gen B. en W. van de verornderstel ling uit, dat hiermede een betrekke lijk gering bedrag gemoeid was, het geen uit de gewone op de begroting 1949 geraamde middelen bestreden koii vvordén. Bij nader onderzoek is gebleken, dal de uitgaven belangrijk hoger zullen zijn, dan, aanvankelijk werd gedacht -in vei'hand niet het verwijderen ongeveer 10 a 15 jaren geleden van de toen bestaande ver harding. Dit was bij de oorspronke Langend ij k 37 - Gorkum lijke raming niet voorzien. De C.T.D. heeft thans een nieuwe begroting opgemaakt volgens welke de kosten gesteld moeten worden op f 10,105, B. en W. stellen voor, behoudens hogere goedkeuring, het werk over eenkomstig deze begroting ten uit voer te leggen. De heer v. d. Zouwen begrijpt de gehele beweging niet. De raad heeft reeds een besluit genomen, waarom ook dit niet eerst in de raad behan deld. De Voorzitter zegt dat B. en W. het toen genomen besluit hebben uitgevoerd. Zij betreuren het nu dat de Centr. Techn. Dienst bij het ma ken van zijn begroting, niet heeft ontdekt, dat de verharding was ver wijderd. De heer Snoek vraagt of er nu een nieuwe aanbesteding moet plaats vin den. De Voorzitter zegt dat de uitvoe ring volgens de aanbesteding reeds is verstrekt aan de firma Elshout, tenzij de raad anders besluiten zou. B. en W. zouden de aannemer wil len vragen tegen welk bedrag hij de meerdere werkzaamheden wil uitvoe ren. De heer Snoek merkt op, dat de C.T.D. het de eerste maal verkeerd heeft gedaan, is men er zeker van dat het nu goed is? De Voorzitter kan dit niet zeggen. De heer v. d. Zouwen*meent dat de raad dit toch ook wel mocht we len; waarom is de raad gepasseerd? De Voorzitter zegt dat de raad dit zeker mag weten, doch men moet niet zeggen, dat hij gepasseerd is of dat er iets wordt achtergehouden. De heer v. d. Zouwen meent dat het steeds de C.T.D. is, waarom ook niet teens een ander zijn advies ge vraagd De Voorzitter merkt op, dat de voorbereidende taak bij B. en W. en C.T.B. berust en niet bij de raad. De heer de Wit vraagt of met dit voorstel de bes Rating van de Buiten dijk van de baan is? De Voorzitter meent dat dit zeer zeker voor de eerste jaren het geval zal zijn. De lieer Koekkoek Vraagt of, nu hel bedrag toch hoger wordt, liet niet beter is, tot bestrating over le gaan, zoals de heer de Wit bedoelt. De Voorzitter zegt dat de kosten daarvoor veel te hoog zijn. Met algemene stemmen wordt hier op overeenkomstig liet voorstel van B. en W. besloten. Subsidiëring Chr. Landbouwwin- terschool te Goonchem. In 1948 Is ten behoeve van boven genoemde school een subsidie toe gekend van f 50,Het bestuur van de school verzoekt dit subsidie voor 1949 te continuèeren en bovendien een bedrag van f 25,te verstrekken voor elke leerling uit deze gemeente, die de school bezoekt. Op voorstel van B. en W. wordt besloten op het laatste in te gaan, met dien verstande, dat in elk geval minstens f50,zal worden versteekt. Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien... 14. En dan gia ik neig! een stap ver- zal zijn, deze ontredderdie mensen weer in haar 'gelederen te moeten opnemen I" „Ik kan op het ogenblik zo niet philosoferen, Henk. Ik moet wat doen! Ik ga naar Woudrichem om te trachten daar de Orts-Kommandant te beweglep iets te doen". Als Henk dan 's avonds terugkeert, met de belofte van de komimandant dat hij de zaak zal doorgeven, ziet hij het Belgisch meisje van 's mor gens weer, dat hem nu vertelt, dat haar geen kwaad is geschied en dat ook de zes mannen behouden zijn thuis igekomen, alleen heeft men ndg kans igezien 18 koeien mede te ne men. „Die korporaal", gaat het meisje verder, „is een gevaarlijk manneke. Onderweg schoot hij alles kapot, wat leefde, en als u vanmorgen alleen geweest was, had hij u ook neerge knald, dat heeft hij herhaaldelijk <ge- ze als Jaap stil door de avond naar huis netst, valt een gqote wee moed over hem. Dus voor de zo veelste maal in deze maanden is hij aan levensgevaar ontsnapt. En in gedachten hoort hij de klare stem van Maaike Psalm 91 lezeil voor haar gezin en het is op deze avond, dat hij iets doorgrond van de diepe schoonheid van deze woorden, die hem de kracht geven verder te gaan... HOOPSTUK XII. De gehele streek is zieeïr onder de indruk van het gebeurde. De volgende morgen kan Henk niet nis tig aan het werk blijven op de boerderij en tegen de middag loopt hij het dorp in om zich wat te verzetten. Bij het .gemeentehuis ziet hij ëen jonge Duitser in de voortuin staan en gevolg gevend aan een op welling, stapt Henk langs hem heen naar binnen. In de grote kamer heerst een rus tige bedrijvigheid. Jaap is bezig met Bas en Aaai, en op een kruk in de hoek zit O rts-Kom miandant Kr ainzlin Allen kijken op als Henk binnen komt en als deze met het hoofd een beweging maakt in de richting van het raam, dan roept Jaap uit: „Dat is de moordenaar van giste ren!" Allen kijken nu naar de Duitser in de tuin, die zijn machinegeweer van de schouder neemt, de lege hou der weggooit en een gevulde patroon- houder in het magazijn stopt, de grendel wél sluit, maar niet zekert. Het volgend ogenblik vliegt de deur open en de korporaal stapt recht op Jaap toe, zet hem het machine pistool op de borst en zegt „Ik moet onmiddellijk 200 pond boter en 100 eieren hebben". Jaap is rustig opgestaan, zijn scher pe ogen zijn op de man voor hem gericht „Dat versta ik niet ig|oed. 200 pond boter en 100 eieren daaraan kan ik niet voldoen. U moet redelijk blij ven". „Bevel is hevel", schreeuwt de Duit ser, het pistool steviger tegen Jaap aandrukkend. Met spanning volgen allen in de kamer oit heftige onderhoud. „U denkt toch zeker niet, dat ik die boter en eieren in mijn broekzak ken draag? Ober-Leutnaint", richt Jaap zich tot Kranzlin, „wilt u deze man tot rede brengen?" Langzaam komt de Orts-Komman dant overeind en loopt op de korpo raal toe fluistert hem iets in het oor en zonder verder een woord te zeggen verlaat het tweetal te kamer. „Dat was op het kantje", verbreekt Bas de stilte, zich het zweet van het voorhoofd wissend. „We zullen er een srgaïet opdraai en en dan gaan we weer rustig ver der", zegt Jaap laconiek. „Je krijgt nog meer visite", zegt Henk, die voor het raam staat. Een motorfiets met zijspan stopt voor het gexneentehuis en twee offi cieren in lange grijze jassen betre den het grindpad. „En het ziet er igewichtig uit", vervolgt Henk zijn rapport. Allen zitten stil en gespan nen, als de nieuw aangekomenen bin nentreden en vragen \vue hier de bur gemeester is. Alis Jaap zich dan heeft bekend gemaakt, vervolgt één van hen:„Heot u een fiets? u moet onmiddellijk mee naar het volgende dorp. Wij zoeken het meisje, dat gisteren door onze soldaten is meegenomen naar het front". Jaap heeft maar te gehoorzamen. Zijn hersenen werken op volle toe ren, als hij hijgend naast de motor fiets trapt, om er enig idee van te krijgen, wat deze mannen eigenlijk willen. In het dorp aangekomen, stellen de officieren zich voor, als: Haupt- man Kypast en Leutndnt von Gon- thal. Wij zijn vande Feldgendar- merie en zoeken de korporaal, die hier gisteren een man "heeft doodlge- schoten". „Had u dat maar eerder gezegd", juicht Jaap bijna en zichtbaar op gelucht gakt hij verder: „Die man was een half uur geleden nog op het gemeentehuis". En blij overdenkt Jaap, dat zijn bezoek aan de Orts-Kommandant te Woudrichem toch zijn nut heeft ge had en dat deze zijn verzoek om hulp en bijstand niet naast zich heeft neergelegd. Na overleg wordt be sloten, oat één officier hier zal blij ven, om de Belgische schippersdoch- ter te ondervragen, terwijl Jaap op de duo zal plaats nemen om rniee terug te rijden, teneinde de jonige Duitser Op te vangen. De bevolking: heeft al gemerkt, dat er iets bijzonder aan de hand is, en verdringt zich in groepjes in de Voorstraat. Bij navraag blijkt, dat de korporaal eigens een riets gevorderd heeft en in de richting van het dorp is gerejen, waar ze net vandaan ko men- Voor ze terugkeren heeft de of ficier nog een reparatie aan de mo tor te verrichten de voorband heeft het begeven en tijdens dit opont houd komt een man aanfietsen, die hen hijgend toeroept „Nu is die zot van gisteren pij ons weer aait de gang en hij smijt met handgranaten. Bij boer v. Driel heeft hij zdjin pistool tegen het hoofd gezet, maar de kogel is geketst. Kom toch igiauw!" Enkele ogenblikken later stuift de motorfiets met hevig gteknetter weer ovet dë dijk. Angstig zjjm de men sen overal in huis jglegaan, alléén aan het bewegen van de gordijntjes is merkbaar, dat de buurtschap .nog bewoond is. Van een man horen zij, dat de Duitser zich in een schuur bevindt en dat zijn fiets boven aan de dijk dg*-. De achtergebleven officier voegt zich nu ook bij hen eri met getrokken pistool lopen de militairen met Jz ongewapend in hun midden op, ,c schuur toe- De mensen, die begrijpen, dat deze actie nu eens niet tegen hein giericht is, komen uit hun huizeni te voor schijn om toch vooral niets te mis sen- Dan wordt de misdadiger naar bui ten geleid, de Hauptman heeft hem in de kraag van zijn jas vast, ge volgd door de Luitenant en Jaap. (Wordt vervolgd). V'

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2