TWEEDE BLAD NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws 1 11 M ';1 Raadsverslag WOUDRICHEM, Maas en Waal Nieuws in het kort. voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ANDEL. Aan het einde van deze week zal de collectie voor de Reclassering gehouden worden. Ieder wordt vrien delijk verzocht, deze mooie collecte naar draagkracht te steunen. CAPELLE. Ds. J. J. Timmer te Harder wijk heeft voor het op litem uitge bracht beroep naar de Ned. Herv. Gem. aan de Loonsedijk bedankt. Van de door de muziekvere niging „Kunst na Arbeid" georga niseerde verloting, waarvan de lrek king enige tijd geleden plaats had, zijn nog enkele prijzen niet afge haald. Het zijn de lotnummers 206, 689, 1155 en 1486. Deze kunnen als nog worden afgehaald tot 1 Juli a.s., in het café Cové-v. d. Haart. De bibliotheek van de afd. Ca- pelle van het Departement van de Mij. tot Nut van 'tAlgemeen is ge durende de drie zomermaanden ge sloten. Nog in omloop zijnde boeken moeten vóór Zaterdag 18 dezer bij de bibliothecaresse worden ingele verd. Ongeveer half September heeft de heropening plaats. 'Dank zij de schitterende mede werking van het merendeel der in gezetenen is het Comité Ouden van Dagen er in geslaagd de nodige mid delen bij elkaar te brengen voor het organiseren van een uitstapje voor de ouden van dagen van 70 jaar en ouder. Een bedrag van f 500 is hier voor bijeengebracht. Met de oudjes, een 60-tal mannen en vrouwen, zal Dinsdag 21 dezer een autotocht ge maakt worden via 's-Gravenmoer en Breda naar Tilburg, waar een be zoek zal worden gebracht aan het Dierenpark. Van hieruit wordt de tocht voortgezet naar Oisterwijk, waar een warme maaltijd wordt aan geboden, waarna over Oir schot en Boxtel zal worden getoerd naar Vught voor een bezoek aan de IJze ren Man", waar de thee zal worden gebruikt. Via Nieuwkuijk wordt ten slotte de thuisreis gemaakt, waar men ongeveer half zeven denkt te arriveren. De verschillende autobezitters in de gemeente verlenen in deze hun zeer gewaardeerde medewerking. NEDERHEMERT. Mej. T. Stoets van 's-Graven- hage heeft voor de benoeming tot onderwijzeres in vaste dienst aan de Chr. School alhier, bedankt. Ds. P. J. Dorsman te.Schellui- nen heeft voor het beroep, uitge bracht door de Ned. Herv. Kerk alhier, gemeend te moeten bedan ken. Tot secretaris van de plaatse lijke afdeling „Steun Wettig Gezag" is benoemd de heer C. v. d. Werken, wethouder alhier. Het Bouwfonds mocht 'ngift ontvangen ten bedrage van f 10,- van Mej. Wuyster uit Driebergen. De heer T. Oomen Rzn. heeft als diaken der Ned. Herv. Kerk al hier, bedankt. VEEN. Op Woensdag 22 juni, des nam. 3 uur en des avonds 7 uur, hoopt voor de Ger. Gemeente alhier op te treden, Ds. v. d. Berg uit Utrecht. WIJK EN AALBURG. Arbeiders, die in akker-, wei- debouw, veehouderij, pluimveehoude rij en tuinbouw werkzaam zijn X'ge- weest) en na 1 "Mei 1947 de 65- jarige leeftijd bereikt hebben, kunnen thaps eèn aanvraag voor ouderdoms pensioen indienen. Dit geldt ook voor weduwen, van wielke hun echtgenoot na 1 'Mei 1947 is overleden fch in bovengenoemde bedrijfstakken werk zaam is geweest, indien de weduwe de 60-jarige leeftijd nog, niet bereikt heeft. Tevens vallen hieronder de we zen van welke hun vader na 1 Mei 1947 is overleden en in voornoemde bedrijfstakken werkzaam was. Invalide arbeiders, welke 21 jaar of ouder zijn of na 1 Mei 1947 invalide zijn geworden en in deze bedrijfstakken werkzaam waren, vallen tevens onder deze regeling. Aanvragen en nadere inlichtingen kunnen worden gevraagd bij A. K. Bonman te Aalburg. In 1948 werd in de Verenigde Staten in totaal 102.970.000 ton ijzer erts geproduceerd, een record in vre destijd. Door het Amerikaanse Bu reau voor het Mijnwezen werd hier bij aangetekend dat deze productie die van 1947 met 9 pet. overtrof en slechts werd overtroffen door die van 1942 toen de hoogste productie van alle tijden werd bereikt. Particuliere Amerikaanse landbouw bedrijven, brengén elk jaar met be hulp van tractoren en andere ma chines 400.000 tot 600.000 H. A. bouwland in cultuur. Hiervoor moe ten zij de grond gelijkmaken en voor een goede afwatering en irrigatie zor gen. Elk jaar worden in de Verenig de Staten ongeveer 4.000.000 zuige lingen glebonen. Volgens een rapport van het Ame rikaanse Bureau voor de Electrifica- tie van het Platteland rijn thans in de Verenigde Staten 4.286.000 boerde rijen op het electrische net aange sloten. worden om de gedane beloften inge lost te krijgen. Spr. acht het een dure plicht, dat de betrekkingen van hen, die het hoogste voor onze be vinding gaven wat een mens geven kan, n.l. rijn leven, behoorlijk on dersteund worden. Hiervoor moesten geen woorden nodig rijn. Hij juicht het toe, dat B. en W. met dit voor stel zijn gekomen, zeker een bedrag van f25.is niet veel, doch niet temin juicht spr. het voorstel toe en hij hoopt, dat het voorbeeld, da.t door de gemeente wordt gegeven Dij de Ingezetenen stimulerend zal wer ken en meerderen van hun besluit van bedanken zullen terugkeren. De Voorzitter hoopt eveneens dat de ingezetenen het voorbeeld van de gemeente zullen volgen. t gehouden op Vrijdag 10 Juni, des nam. 4,15 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Chr. v. Rijswijk. Afwezig de heer Spoor, als de Voorzitter de vergadering met het formuliergebed opent. De Ambtenaar ter secretarie Sluij- mers leest de notulen dier vorige ver gadering, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken Goedkeuring door Ged. Staten van de iode wijziging der gemeentebe groting; 1948. Kon. Besluit van 10 Vlei, waarbij goedkeuring wordt ge recht aan de verordening op de hef- ring van 150 opcenten op de pers. lelasting. Schrijven van de Minister van Bin nen!. Zaken, waarin wordt kennis ge geven dat de bijzondere rijksuitke ring is ve"rhoog|d tot f16000. De Voorzitter licht toe, dat deze verhoging verband houdt met de bij zondere steunregeli<ngL aan de vissers. Die rijksuitkering is in dit verband verhoogd met 13800. De heer Spoor komt ter vergade ring 1, Dankbetmgling van de Stichting Sa natorium lijders aan T.B.C. voor de verleende subsidie. Nota van aanmerkingen door Ged. Staten gemaakt op de gemeiemtebe- g roting 1947- Aangezien deze aan merkingen slechts van administratieve aard zijn, worden R- en W. gemach tigd deze nota vaf te handelen. Verzoek van de Stichting, 1940 '45, waarin wordt verzocht voor de ondersteuning van de nagelaten roe trekkingen van de door het verzet gevallen slachtoffers, een subsidie te mogen ontvangen. De Voorzitter zegt, dat de ge meente bij de eerst gehouden collecte voor dit doel een heel mooi voor beeld heeft gegeven- Hij betreurt het, dat de belangstelling voor dit mooie nationale doel verflauwd is, iets wat met mag gjebeuren. R. en W. menen, hoewel de financiën niet rooskleurig, voor de gemëente zijn, toch voor 1949 voor dit sympathieke doel, een subsidie te moeten voorstellen van f25.voor het jaar 1949, waarbij niet dient te worden gelet op hét bedrag, doch dit meer als 'n sympa thiek gebaar moet worden beschouwd- Het volgend jaar bij het opmaken der begroting kan deze aanvraag dan opnieuw worden bezien. De heer Knijpers heeft met glenoe- gen de uiteenzetting door de Voor zitter gegeven, vernomen. Het is waar, dat de eerste collecte 'die hier voor dit doel werd gehouden, schitterend is verlopen. Hii betreurt het, dat de toezegging die toen door de ingeze tenen is gedaaan voor een jaarlijkse bijdrage ,niet door allen is ingelost Toen de Stichting per bank over het bedrag, per kwitantie beschikte, werden verschillende geweigerd. Dit jaar is het, nu weer persoonlijk wordt beschikt, wel wat beter. Het stelt echter teleur, dat de gevallen slachtoffers thans reeds bij meerderen zijn vergeten. Het moest toch niet nodig rijn, dat moeite gedaan moet De heer Holster had liever gezien dat het rijk de zorg voor deze men sen op zich nam, ze zijn toch ook voor het rijk gevallen. Hij kan zich ook niet verenigen met het voorstel van B. en W. om een bedrag van f 25,te verlenen, wat kan men daar nil mee beginnen, als men iets wil doen, moet men het bedrag minstens verdubbelen. De Voorzitter merkt op, dat het rijk niet alles kan doen, daarom moet de vereniging in vele gevallen bij springen. De heer Kuypers zegt dat het rijk bij de vaststelling der vergoedingen aan normen gebonden is. Het is al een heel royaal gebaar dat bet in deze gevallen 100 pCt. van het ba sis pensioen verleend. Nieltemin moe ten in vele gevallen van andere zijde nog worden bijgesprongen, om de nagelaten betrekkingen van lien die geheel vrijwillig in het verzet zijn gegaan, te helpen. In de oorlogsja ren had men graag alles willen 'ge ven, en redeneerde men, ais wij deze vreselijke oorlog maar met zijn al len levend doorkomen, wat geeft het dan, al moeten wij vooraan begin nen en al zijn we alles kwijt. Het is de Stichting 1940-1945, die liet pensioen dat door het rijk wordt gegeven op royale wijze aanvult. Al leen heeft spr. gezien dat het ver zoek uitgaat van de afdeling Noord- Brabant en het Land v. Heusden en Altena valt onder het district Zuid- Holland Zuid. Verder wil spr. het voorstel van de heer Holster om de subsidie op f 50 te bepalen, gaarne steunen. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit voorstel gaarne willen overnemen en wat de andere opmerking van de lieer Ku ij pers betreft, zal er op wor den gewezen, dat het Land v. Heus den en Altena bij Zuid-Holland behoort. Met algemene stemmen wordt hierop besloten voor het jaar 1949 een subsidie van f50 te verle nen. De Voorzitter deelt vervolgens me de, dat nu die vaststelling van de sa larisregeling voor het gesmeenteper- soneel nog een circulaire is ingeko men, waarin regelen zijn omschre ven hoofdzakelijk betreffende de kin- der- en huwelijkstoelage, zoals die ook gelden voor het rijkspersoneel. B. en W. hebben hierover de ver schillende bonden gehoord en stellen voor de voorgestelde wijziging ook voor het gemeen tepersomeel van kracht te verklaren met welk voor stel de raad accoord gaat. Bespreking zwemgelegenheid en sportterrein. De Voorzitter schorst voor deze bespreking de openbare vergadering De geheime zitting duurt bijn iy2 uur, tijdens welke bespreking wet houder Hartman de vergadering ver laat. Na heropening stelt de Voorzitter voor B. en W. te machtigen om de zwemgelegenheid in de Merwede na der te bezien en dan in de volgen de vergadering deze kwestie opnieuw onder de ogen te zien, aangezien over het huidige plan moeilijk een beslis sing valt te nemen. De raad verleent deze machtiging. Aankoop sportterrein. B. en W. vragen machtiging om over te gaan tot aankoop van het terrein van de heer Bron. Tevens om na deze aankoop een afrastering te doen maken en te trachten een kleedgelegenheid te doen aanbren gen, in de geest zoals de Vooirzitter deze week met de voetbalvereniging heeft besproken. Enige leden der vereniging willen er ook het hunne aan doen en de werkzaamheden ver richten. De Voorzitter merkt op, 'Sat B. en W. trachten in deze tot een op lossing te komen. Hiervoor zal de Centr. Techn. Dienkt gevraagd wor den een kostenberekening te ma ken. Als het binnen de perken blijft zouden B. en W. een en ander wil len doen uitvoeren. Omtrent de huur die de vereniging zal moeten beta len, kunnen B. en W. vanzelfspre kend nog met geen definitieve voor stellen komen, aangezien eerst de totale kosten bekend moeten zijn. B. en W. zullen trachten deze huur zo laag mogelijk te houden. Mochten de kosten te veel in de papieren lo pen, dan zullen B. en W. een en an der nogmaals aan de raad voorleg gen. In de eerste plaats wordt de voetbalvereniging geholpen, maar daar naast zouden B. en W. voor de jeugd een terreintje willen aan wijzen waar zij kunnen spelen. Ook voor de scholen is het terrein mis schien beschikbaar te stellen, doch dat zijn kwestie's van latere zorg. De heer Kuijpers meent, dat er niet veel meer over te zeggen valt in de geheime ritting is hierop reeds voldoende het licht gevallen. Hij juicht het toe, dat het zover is en hii hoopt dat de beslissing betreffen de de afrastering en kleedlokaal ook spoedig genomen kan worden en dit geen maanden meer zal duren. Hii vertrouwt dat dit besluit de voet balvereniging ten goede zal komen eai deze hierdoor tot bloei zal geraken, terwijl het ook aan de jeugd ten goede zal komen. Met algemene stemmen besluit de Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 15- „Handen omhoog", schreeuwt de officier, en rukt hem het machine pistool van de schouder en geeft het aan Jaap. De bordjes zijn nu ver hangen, nog; geen half uur geleden heert Jaap in de loop gekeken. „Je bent tot schande van !de Wehr- macht," raast de officier, „als ik je vader was, zou ik me diep over je schamen". Plotseling; laat de korporaal blik semsnel rijn rechterhand zakken en grijpt naar het 8 m.m. pistool in rijn achterzak, maar de Hauptman is vlug ger, hij drukt rijn pistool in de hart streek van de gevangene en schreeuwt „Handen omhoog, mens", en met een vlotte greep wordt de korporaal ontwapend. „Weet u hier een plek, waar we even rustig kunnen ritten en proces verbaal kunnen opmaken?" Ja, dat weet Jaap wel en bij boer van Driel neemt het gezelschap in de voorkamer plaats. De moordenaar krijgt een stoel met het ge.zicht voor het raam, de pistolen en het machine-g|eweer blij ven op tafel liggen. De boeren, die de dag tevoren door de onverlaat tegen de inuur zijn gezet, moeten nu één voor één bin nen komen. Als van Driel als eerste binnenkomt, zegt hij „De mannen willen iwel een ver klaring tekenen, maar jdgn moeten ze er ook van op aan kunnen, dat deze soldaat nooit meer hier in de streek komt. Vanmiddag Heeft hij mai zijn pistool op mijn kop gezet, geluk kig is de kogel geketst, inaar ik ben er nog kapot van". De Hauptman antwoordt rustig: „Die kleine zal niet meier schieten". Dan begint het verhoor, de man nen vertellen, Jaap vertaait en de Hauptman schrijft. Als laatste komt dan nog de Belgische schippersdoch- ter binnen. Nog is de verontwaardi ging in haar stem te beluisteren, ter wijl haar vinger in de richting, van de arrestant wijst, zegt ze„Ja, dat is de moordenaar en hij heeft ge zegd, als de burgemeester alleen was gieweest, had ik hem ook neerge knald". Woedend springt de soldaat van rijn stoel op>, maar de Hauptman schreeuwt met donderende stem, het pistool in de vuist: „Zitten blijven of ik schiet". Het onmogelijke van rijn situatie inziep.de, zakt de weerspannige ge- laten terug op zijn stoel. Uit de verklaringen blijkt dan nog, dat op last van Ky achter iedere wagen 3 koeien rijn vastgebonden, zodat in totaal 18 stuks vee werden meegevoerd. De burgers, die ter be geleiding waren gevorderd, waren des avonds tegelijk met het meisje vrij gegeven. Het geheel illustreert op markante wijze, hoe de streng, vplgehouden tucht in het Duitse leger hopeloos zoek is. Een ieder handelt iipar ei gen inzicht, zonder zich aan rechten of voorschriften te storen. Wee de bevolking, waar zulke los geslagen troepen neerstrijken. Ontdaan van eretekens en rang moet de soldaat op de duo plaats nemeil en met de officieren verdwijnt hij in de richting van Gorkum. Omtrent de moordenaar en .de ver antwoordelijke officier hoort men een week later, dat zij beiden hun gerechtelijke straf hebben giek regen. HOOFDSTUK XIII. Be oorlog loopt ten einde, een ieder weet dat en niemand kan haast begrijpen, dat deze ontzettende ja ren nu spoedig tot het verleden zul len behoren. In het Westen van Nederland heerst echter de honger nog in al zijn hevigheid, al doen geruchten de ron de, dat Engeland voedsel zal sturen. Hoe en wanneer begrijpt niemand, ■en dof zien de ogen van deze men sen, die nog maar met moeite aan het nabije einde kunnen geloven. In het Land van Heusden en Al tena zijn de troepen nu weggtetrok ken over 'de Merwede, alleen aan de frontlinie aan de Miaas liggm de troepen die stand móeten houden. Niemand begrijpt meer, waarom de Engelsen nu eindelijk niet komen, om een einde te maken aan dit nutteloze heen en weer geschiet, dat de ze nuwen van de bevolking tot heit ui terste tergt. De achtergebleven troepen langs de Mpas rijn nu verstolken van eigen verzorging en de burgerij krijgt nu ook pog deze* last te dragen deze mensen te moeten verzorgen. Terwijl de grote steden in het Wies- ten wachten op voedsel, dat redding moet brengen in de allerhoogste nood, leeft het Land van Heusden en Altena in angstigje afwachting of de toepassing van de verschroeide aarde en verdronken land ook nog liun deel zal rijn voor de bevrijdings dag daar is. Bij Maaike zitten allen rond de tafel in de keuken en luisteren, wat Henk te vertellen heeft. Die prach tige kerktoren van Woudrichem van late gothiek, zal worden opgeblazen- Deze toren, die sedert eeuwen het gehele landschap beheerst, zal wor den opgeofferd. Enkele burgers in het stadje heb ben zich nu opgegeven als gijzelaars, om indien de Engelsen gebruik van hun toren zullen maken als ob servatiepost dan hun leven te ge ven. „Maar dan gaat ons torentje er ook aan,' 'zucht Maaike verdrietig. „En de graansilo van Vermeer ook", voegt oom Leo er aan toe. „Ik zal eens gaan horen, wat Jaap er van weet", zegt Henk, „dan we ten we wat, van geruchten worden we niet veel wijzer". Hii treft Jaap thuis in gezelschap van Aay en Bas, die met sombere gezichten rond de tafel zitten eii hun ogen volgen Jaap, die al op en neer stappende een betoog aan het hou den is. „Ja, het is waar, het torentje hier moet er aan geloven, en ook de graansilo en de graanmolen. Ver schroeide aarde en verdronken land, dat is hun bedoeling wat de Engel sen zullen vinden, als ze eindeJjk komen. Ik moet er wat op vindep, Henk, dat mdg niet doorgiaan. De dag van de vrede, kan riiet verre meer z-ijn, we moeten het zien te rekken. Maar hoe Kranzlin leeft nu geheel onder de soldaten aan het front, en komt hier alleen als hij wat nodig heeft voor zijn mensen. Bij: rijn laatste bezoek was zijn stem'ming verre van opge ruimd. Hij vertelde, dat die dag zijn beste vriend, met nog twee kame raden gesneuveld waren en hij vroeg me op hun begrafenis aanwezig! te willen zijn. Als ik wat bereiken wil, dan moet het bij Kranzlin zijn. Maar alleen kan ik voor de juiste stem ming niet zorgen- Vóór alles moet de sfeer goed rijn, daar is hij heel gevoelig voor. Henk, nu ga ik jou vragen, of je erbij tegenwoordig wilt rijn, als ik Kranzlin een avondje hier kan krijgen. Je weet nu zo zoetjes aan wel, dat ik dit niet voor mezelf vraag, maar... dit keer voor dat torentje, dat mij ook al n& aan het hart.ligt". (Wordt vervolgd). DONDERDAG 16 JUNI 1949 No. 6677 behorende bi) het voor tcintverbetering. Geeft frisheid en ge zondheid aan Uw huid en maakt U knapper.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5