Sportnieuws SMITS Klaverruiters en Gecreosoteerde palen MEUBILEERING 'trtna Binnenland SAVAL RU6SPR0EIERS Reparaties Kunstgebitten, NAAIMACHINES ONDERDELEN W. P. v. d. Zalm „DE RUITER FA. J. VAN STRATEN moeilijke Voeten 1 SCHOENMAGAZIJN BESTEL TIJDIG Uw Michaël's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres tTiTP'swrri Voor üw complete 1 bjj ons naai hartewenschl Wijksestraat W128-130 - Telef. No. 49 - Heusden §5 .68 De aardappelmoeheid. raad hierop overeenkomstig het voor stel van B. en W. Besloten wordt tot wijziging der begrotingen 1948 en 1949 conform het voorstel van B. en W. De heer Spoor hoopt, dat de be strating van het pad naar de Begij- nenstrpat nog voor de winter gereed zal komen. Voorstel van B- en W. om de po litie verordening aan te vullen om trent het venten in de gerrteente. Evenals in verschillende gemeenten reeds is gebeurd, zouden B. en W. ook hier een ventverbod in het leven willen roepen, met de mogelijkheid, dat B. en W. hiervan ontheffing kunnen verlenen, levens dient in dit verband ook de legesverordening ge wijzigd te worden. Met algemene stemmen besluit de raad overeenkomstig dit voorstel. Rondvraag. De heer Kuijpers informeert naar de verbetering van het veter hoofd. De gording verkeerd er in ©en er barmelijke toestand. De gemeente maakt er nu ©en mooie steiglar, doch als de Waterstaat deze gording niet verbetert zijn de kosten die de ge meente thans maakt tevergeefs. Spr. zou bij Waterstaat willen aandringen, de helpende hand in deze te bieden. De Voorzitter zegt, dat de C.T.D. er de Waterstaat op heeft gewezen. Spr. had verwacht dat met de ver beteringen die de gemeente thans aanbrengt, ook Waterstaat tegelijk tot uitvoering van het werk zou zijn overgegaan. B. en W. zullen Water staat hierop wijzen. De heer Kuijpers merkt op, dat de gemeente jaarlijks kosten maakt om het veer'hoofd in orde te houden en als Waterstaat nu meewerkt kan het geheel in orde komen. De heer v. d. Wiel zegt, dat heti algemeen bekend is, dat in wijk B een blinde borstel- en bezemmaker woont. Als deze in zijn invaliditeitis- rente niet werd bijgesprongen, zou de man gebrek lijden. Spr. vindt het prachtig, dat de man zegt dat hij wondergraag werk uit de gemeente zou zien, opdat hij zoveel mogelijk in zijn eigen onderhoud zou kunnen voorzien. Mocht de gemeente bezems en borstels nodig hebben, dan zou spr. gaarne zien, dat die van deze man werden betrokken. Die Voorzitter deelt me dei, dat de man door kerk en .gemeente in de gelegenheid is gesteld om de cursus te volgen, waardoor hij dit vak heeft geleerd. Spr. brengt bijzonder dank aan mej. Veldkamp, die het vooral is geweest, die dit heeft bewerkstel ligd- Zeker zal de g|emeente ook in deze het goede voorbeeld geven en van de 'man betrekken, wat ,zij nodig heeft, hii zou gaarne zien, dat ook de ingezetenen dit zoveel moge lijk deden. Spr. stelt bet op prijs, dat een man op die leeftijd nog! ge negen was dit werk te lenen, De heer v. d. Wiel is het daarme de eens, men moet nespiect voor de man hebben. De heer v. Straten vraagt wie de tekening voor het steiglerwer'k aan het veerhoofd heeft gemaakt, er blijkt uit dat de man weinig verstand van dit wer'k heeft, de keerbalken zijn in rechte stand iiiplaats van in schuine kant aangebracht. De Voorzitter zegt, dat deze teke ning door de C.T.D. is g|emaakt, doch dat ze behoorlijk in de raad zijn geweest. Spr. zal noig zien wat in deze gedaan kan worden. De heer v. Straten informeert ver der hoe oif het met de klok staat. De Voorzitter antwoordt, dat de firma heeft beloofd, dat deze half Juni zal worden geleverd. B. en W. hebben .op de klok een opschrift doen aanbrengen jl.1. „Deze klok is gegeten in het jaar 1949 in opdracht vana de (gemeente Woudrichem, voor de in 4943 geroofde klok. Verder de ondertekening van Burglemeester, Se cretaris, de Wethouders en de raads leden in volgorde van hun ouder dom. 1 De heer v. Straten dringt aan de omroeper een behoorlijk bekken te verschaffen. De Voorzitter belooft hieraan ge volg te zullen geven. Wethouder Crielaart zou bij Ged. Staten willen aandringen op ve^plqat- sing van het bord „Kom der gemeen te" waartoe het verzoek is gedaan. Dit is dringend nodig met het pog op de spelende kinderen. De Voorzitter zal daarop aandrin gen. De vergadering! wordt hierop ge sloten. i ANDEL. Sparta 1 won Zaterdag de uit wedstrijd tegen Brake! 1 met 3—1. Sparta 2 behaalde een 4o overwin ning op Wilhelmina 4. De Sparta- junioren keerden met een 32 zege terug uit Kerkwijk. Zaterdag a.s. speelt Sparta 1 om 5 uur thuis tegen het sterke Aalst 1 Sparta 2 gaat op. bezoek bij Aalst 3. voo* FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM Ook voor reparatie is ons adres het juiste. B. VIVEEN, Hoogstraat 44, WOUDRICHEM IS en BLIJFT Uw grootouders kochten reeds in het meer 03 dan 100 jaren bekende en vertrouwde adres: jg Bedden - Dekens Matrassen - Complete Meubilering WELL. Wiell IA lm kerk II. Na vorige week rust te hebben gehad, kwam Zaterdag j.l. het eerste elftal in liet veld tegen Alm kerk II. Er stond een sterke wind en hoe wel Well met de wind in de rug speelde en veel s terker was id an Almkerk, kwam er maar geen doel punt. Na een half uur spelen gaf mid voor H. Smits Well de leiding, waarmee de rust inging. Na de rust was het geen A oetbailen meer, doch een ruw spel, wat ook veel te wij ten was aan de slappe leiding van de scheidsrechter. Na een kwartier spelen in de tweede helft forceer de Well een doorbraak en vergrootte rechtsbinnen J. M. Oomen de voor sprong 20. Ongeveer 10 minuien voor het einde maakte Almkerk uit een toegekende strafschop een fce- gengoal 21, waarmee het einde kwam. Hel 'tweede elftal had deze week rust. Zaterdag a,s. speelt het twieede elftal een thuiswedstrijd tegen Sleeu- wijk 3. DRIE JONGENS VERDRONKEN- In het gecorrigeerde gebied on der de gemeente Ubbeigten-Beek bii Nijmegen zijn in het Wyilermeer drie jongens verdronken. De 11-jarige Gradissen, de 12-jarige Benda en de 14-jarige Schattner warten met een 13-jarig vriendje naar het meer ge gaan, waar zij een bootje van een visser hadden gevonden. Terwijl het vriendje aan de kant bleef, zijn de drie anderen met het bootje naar het midden van het meer gepeddeld'. Daar sloeg het vaartuig! om. Slechts een van de jongens kon zwemmen, maar hij werd door de anderen mee naar de diepte getrokken. De vriend is naar huis geglaan en schijnt nie mand iets te hebben gezegd, todat de ouders van de slachtoffers lieten onderzoeken, waar de jongens geble ven waren. De volgende ochtend heeft de jongen de burgemeester de plaats van het ongeluk aangewezen. De politie is heel de: dag aan het dreggen geweest, maar men heeft slechts enkele kledingstukken opge haald. De stoffelijke resten van de drie jongens zijn Zondagavond opgedregd. Zij werden dóór de politie vrijge geven aan de ouders. UIT RIJDENDE TREIN GEVAL LEN. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een ongeveer 13-jarigle Haarlemse jongen onder de gemeente Amerou- gen uit een snelrijdende trein op bet baanvak Ut recht-Arnhem gevallen. Na twee kilometer rijden is de trein tot stilstand gebracht. Een onmiddellijk ontboden geneesheer moest consta teren dat het knaapje terstond moei zijn gedood, het hoofd was zwaar verminkt. Het kind bevond zich bij een groep Haarlemse scholieren, die een reisje had gemaakt en nu huis waarts keerde. Herhaaldelijk spelen kinderen langs en op de spoorbaan van Deventer naar Zutphen en Almelo, nabij de rangeerterreinen te Deventer. Dezer dagen kostte dat aan een 9-jarig zoontje van de familie G. het lieven, toen het kind onder een uit Zutphen komende trein getaakte. RARE BIGGEN. Een zeug van de gebr. van Vliet in de Lier bracht dezer dagen zestien biggen ter wereld. Nummer acht was een wonderlijk schepsel met twee kop pen. Het eten ging vrij goed zij het met één kop doch met het lo pen had het dier meer last, omdat het dan deze en direct daarop de andere kop wilde volgen. Het beestje, dat aanhoudend schreeuwde, leefde slechts enige dalgen. De zestiende „big", die ter wereld kwam, bestond slechts uit kop en voorpoten. De rest ontbrak. Dit dier was uiteraard le venloos. Consequente toepassing van de maatregelen ter bestrijding noodzakelijk. „Een te grote lankmoedigheid bij de toepassing van de voorgestelde maatregelen ter bestrijding van de aardappelmoeheid betekent op den duur slechts nadeel voor de betrok ken telers en voor de gehele Neder landse volkshuishouding", aldus de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening in zijn Mjemorie van Antwoord otp hej eindverslag der Commissie van Rapporteurs der Eerste Kamer. Dit nadeel zal dan ongetwijfeld groter blijken dan de opofferingen, welke bepaalde telers zich zullen moeten getroosten. Een doeltreffende bestrijding van de aard appelmoeheid vereist dan ook in ver band mét het karakter van deze ziek te een consequente toepassing van de voorgestelde maatregelen. Anderzijds ziet de Minister bok zeer 1 wel in ,dat de voorgestelde maatrege- len moeilijkheden kunnen veroorza ken voor die gebieden en voor die bedrijven, waar de aardappelteelt meer dan een derde van het areaal beslaat. Dit is in de jarên 1946 tot 1,948 hqt geval geweest in een zestal lanid- bouwgebieden, namelijk de Veenko loniën, Westefwolde, de Kleiweide- streék en de Kleibouwstreefc in Fries land, het veen- en zandgebied van Drente is in deze jaren bijna 50 pet. van 'takkerbiouwareaal met aard appelen beteeld geweest. Ten aanzien van de positie van! de aardappelmeelfabrieken merkte Mi nister Mansholt op, dat, hoe groot de desbetreffende belangen van deze fabrieken ook mogen zijn, deze ten opzichte van de bestrijding der aard appelmoeheid niet van primaire be tekenis zijn. Mochten er inderdaad moeilijkheden met de grondstoffen- voorziening uit het veenkoloniale 'ge bied ontstaan, dan zal getracht moe ten worden door aanvoer van elders compensatie te vinden. Obk aan de positie van de z.g. gardeniers is aan dacht geschonken, inderdaad moeten de voorgestelde maatregelen mede strekken ter bescherming van ide be langen, die deze groep van telers bij de export van poo'taardappelen heeft. Tenslotte wijdde Minister Mansholt een. beschouwing aan de" percelen met een oppervlakte van minder dan 10 aren. Ook hiervoor moëten maatrege len worden getroffen, omdat deze kleine percelen een besmettingshaard kunnen vormen voor andere terrei nen. De Minister is van mening, dat deze maatregelen geen onover- i komerilijke last voor de gebruikers van dergelijke perceeltjes zullen be tekenen, omdat de eigen voorzieninjg met aardappelen in de meeste ge vallen mogqlijk blijft. Onkruidbestrijding in weilandeni Men ziet in ons Land 'nog maar al te veel weilanden, die rijk bezet zijn met boterbloemen, paardebloemen, zuring en distels. Deze kleurenpracht trekt weliswaar grote belangstelling van de zijde der stads men siéh, doch voor de boer is dit een minder aan genaam verschijnsel. De ruimte, die door de onkruiden wordt ingeno men ,had immers beter benut kun nen worden, wanneer er in plaats van onkruid gras zou groeien. Het feit, dat tal van weilanden door een sterke onkruidbezetting niet volledig productief gemaakt worden, wijst erop, dat velen nog te weinig, doordrongen zdj;n van tiet grote nut van een goed uitgevoerde, onkruid bestrijding,. Deze toch is een belang rijk onderdeel van de cultuurmaatre gelen, die genomen moeten worden om een gioèd verzorgde, gezuiverde en gesloten grasmat te verkrijgen en een betere grasopbrienglst mogelijk te maken. In verband hiermede is het van belangi de aandacht te vestiigien pp een methode van onkruid be strijding, die in de laatste jaren zowel in, het buitenland als onder de vooruitstre vende 'boeren in Nederland grote op gang! gemaakt heeft. Wij bedoelen hier de toèpasssing van groeistoffen als onkruidbestrij dmgsmiddel. Bij een goede en op de juiste tijd .uitgevoer de bespuiting kunnen hiermede prach tige resultaten bereikt worden. Voor al de groeistof M-C.P.A. heeft be wezen een zeer stprkdodende wer king op zowel overjarigje (b.v. boter bloemen, distels) als zaadonkruiden (b.v. herik, melde, zuring) te bezit ten, terwijl de grasmat absoluut rliet onder de behandeling lijdt. Overja rige klavelr lijdt iets, doch herstSlt zich spoedig. Daar de gevoeligheid van de on kruiden voor groeistof het grootst is in een stadium waaarin de plan ten sterk groeien, besproei© men op warme, groeizame idagen liefst met hoge luchtvochtigheid. iSpuit nimmer bij regen of op tijden als peigjen bin nen 6 uur te verwachten is. .De eis is vooral nauwkeurig te spuiten en de opkruiden goed te raken (liefst (minstens 1000 L. water/Ha.). In graslanden kan de behandeling de gehele zomer met succes wor den uitgevoerd, bij voorkeur nadat het grasland 10 dagten tevoren een stikstofgift gehad beeft. Voorts kan de onkruidbestrijding ondier dezelfde voorwaarden plaats vinden na het weiden of hooien, als het .gras weer goed beglint te groeien. Dat deze methode van onkruidbe strijding in het middelpunt van de belangstelling staat, blijkt wel' uit het feit, dat onlangs het Nederlandse groeistof-product Niolachiet (M.C.P. A.) zelfs door middel van een héli- coptère verspoten is. Tenslotte moge er tot goed begrip van zaken er op geweezn worden, dat de chemische onkruidbestrijding nimmer mag leiden tot het achter wege laten vah de noodzakelijke ver zorgingsmaatregelen als structuurver betering, ontwatering en bemesting. Uit voorraad leverbaarNIEUWE TRAP- NAAIMACHINES als inlaatmeubel of salon- kast, zowel machine als kast van prima fabrikaat met langdurige garantie. Volgens wachtlijst levering van nieuwe zig/zag machines en nieuwe handmachines. Laat U tijdig inschrijven, dan kunt U van spoedige levering verzekerd zijn. Wij verwachten ook de veel besproken HOLLANDSE NAAIMACHINES. Nog in voorraadenkele gebruikte Handnaaimachines. Verderalle naaimachine benodigdheden, alsnaalden, olie, lampen, stopringen, riemsnaar, oliespuitjes, gummiringen, spoelklosjes, enz. enz. Naaimachinehandel en Reparatie-inrichting Lid van „STERNA"-Stichting erkende Naaimachinehandel HEDEN ONTVANGEN nieuwe voorraad voor Bergstraat Wijk 11 BOEKHANDEL HARDINXVELD levert franco en vlug Voor snel en goed Hoogstraat 348 Woudrichem Af cKnUpMen. 1n.ook. ftoca 1kn iKim lip1. Wijksestraat 54^55 Tel. 70 HEUSDEN in alle maten uit voorraad lever baar. Vr. vrijbl. prijs aan bij Agenten of rechtstr. C. v. d. BOGERT, Zaadhandel. Telef. 98, HEDEL. 11 Charles Schreuder Z|.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6