Plaatselijk Nieuws JSE B 3 S Maas en Waal i n L N D E N S P E C 1 L 1 missen, temeer nu regelmatig straten worden vernieuwd, zoals nu b.v. weer i.n Herpt plaats vindt. De verordening wordt hierop ge wijzigd vastgesteld. Verzoek van de Stichting 1540'45 om subsidie. De Stichting is van oor deel ,dat op het Nederlandse volk de plicht rust om de nagelaten betrek kingen van hen, die tengevolge van het verzet tegen de bezetter, als slacht offer zijn gevallen, bij te staan en be steunen. Hiervoor is de stichting 1940—'45 in het leven geroepen. Op deze Stichting rust nog jaren een zware plicht, die zij alleen met de hulp van het Nederlandse volk zal kunnen vervullen. Het bestuur der Stichting oonstateerd enerzijds met vreugde, dat ons volk de ellende en narigheden van de oorlogsjaren snel weer vergeet, anderzijds vervult hen dit met zorg, omdat de hulp aan de verzetsslachtoffers daaronder zal lij den. Het besluit van het gemeente bestuur van Breda, om de Stichting een gemeentelijke subsidie toe te ken nen, stimuleem haar om ook aan an dere gemeenten subsidie te vragen, temeer waar Ged. Staten de subsidie van Breda met grote welwillendheid hebben beoordeeld. B. en W. zijn van oordeel, dat het werk van de stichting moet worden voortgezet, omdat hierbij zeer grote belangen op het spel staan. Zij stel len de raad daarom voor een jaar lijkse subsidie van f 100.aan de Stichting te verlenen, in te gaan met 1950. De heer Dekker vindt het streven der stichting op zijn plaats, maar hoeveel personen zijn er bij deze stichting weer niet werkzaam. Let men daarbij op de tegenstellingen in ons land, zo gaan b.v. de groenten naar de mestvaalt, terwijl er elders behoefte aan bestaat. Deze groenten kon men dan beter gratis ter be schikking stellen, of op de plaats brengen, waar ze nodig zijn. Spr. heeft van verschillende personen klachten gehoord over de Stichting en zou bij deze mensen eerst eens wil len informeren, alvorens de subsidie te \Vrlenen. De Voorzitter merkt op, dat dit niet op de weg van het gemeentebe stuur ligt. De lieer te Vruchten zegt, dat als hij zich niet vergist, de regering het rijkspensioen uitkeert en de Stich ting daarop een toeslag verleent. De Voorzitter merkt op dat de Stichting ook pensioen verleent. Met alg. stemmen wordt hierop overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten met dien verstande, dat de subsidie niet met ingang van 1950, doch reeds met het jaar 1919 zal ingaan. Verzoek van de voetb alvereni gi 11 g Heusden om subsidie. De vereniging! heeft voor het in orde maken van haar terrein grote uitgaven te maken. Zij verzoekt haar in deze kostene-en subsidie van f 1700.te willen ver lenen, of zoveel als geraden voorkomt. B. en W. zijn van oordeel, dat het verlenen van een subsidie de meeste kans van slagen heeft als een sub sidie van f 500.per jaar, gedurende 3 jaren wordt verleend ingaande 1949. B. en W. achten een derge lijke uitgaaf gerechtvaardigd, omdat een uitgaaf voor het mogelijk maken van de beoefening van de sport, als een algemeen belang kan worden aangemerkt. Aanvankelijk verbonden B. en VV. aan het toekennen dezer subsidie de voorwaarde, dat binneirafzienbare tijd de „Herptse Boys" ook in de gele genheid behoorden te worden gesteld om van het terrein gebruik te maken. De secretaris van de voetbalvereni ging Heusden heeft in verband met deze voorwaarden een schrijven ge richt waarin de onmogelijkheid van handhaven dezer voorwaarde wordt duidelijk gemaakt. Beide verenigingen tezamen beschikken, over 8 elftallen, waarvan 3 e'lftallen, n.l. de junioren, op Zaterdagmiddag moeten spelen. De overige 5 elftallen moeten 's Zon dags de sport beoefenen. Er wordt slechts gespeeld om 12 uur en om 2.30 uur, zodat het niet mogelijk is dat zulks door 5 elftallen op één ter rein geschiedt. B. en W. achten bet na deze toelichting niet nodig de omschreven voorwaarden aan Tiet voorstel te verbinden. De heer Dekker heeft een onder houd gehad met de heer v. Wijk, se cretaris van de voetbalvereniging en daaruit bleek, dat als die vereniging de beschikking kreeg pvér Ï3000. zij geheel gëholpen zou zijn, daarom zou spr. willen voorstellen de sub sidie te verdubbelen. Hiet is een al gemeen belang;, dat de jeugd ziiln geest kan verfrissen. Als men let wat andere gemeenten in dit opzicht doen, dan meent spr., djat ook hier wel wat gedaan majgl worden en men een extra steentje moet bijdragen- Er dient in deze een afdoende op lossing te worden gevonden. De Voorzitter meent, dat B. en W. zich zeer goed hebben giehouden met hun voorstel. De vereniging heeft een bedrag van f 1700.gevraagd en B. en W. stellen een bedrag van f 1500.voor, te vendellen over 3 jaar, omdat daardoor de kans op goedkeuring, wordt vergroot. Men moet niet vergieten, dat in de gemeen te nog een voetbalvereniging bestaat, die 0-9'k om subsidie kan vragten. Om niet alles te verspellen acht spr. het verstandig als de raad het voorstel van B. en W. aanneemt. De heer te Vruchten zegt, dat coen de vereniging het verzoek deed, zii werkelijk 1700.heeft gevraagd. De vereniging heeft toen met Noorloos een tegenslag, gehad. Ze heeft daar na de werkzaamheden opgedragen aan de Grondmaatschappij, die tot een veel hogere prijs kwam dan Nioorloos. Waar echter het gevaar bestaat, dat men als men f 3000.gaat voor stellen, men ook de f 1500.ver speeld, het is vaak zio-; dat wie het Ipndierste uit de kan wil hebben, het deksel op de neus krijgt, kan hij zich met het voorstel van B. en W. ver enigen. Temeer wijl de gemeente pok met moeilijkheden zit, het school geld b.v. zal verlaagd moeten wor den en de kans bestaat, dat ook .Herpt met een verzoek om subsidie zal komen. De heer Verschuur is het met de Voorzitter eens, dat B. en W. zich goed houden, afs nj een subsidie van f1500.voorstellen als f1700. wordt gevraagd. B. en W. heDDen hun voorstel zeer oordeelkundig ge steld, bovendien is van hen het ad vies uitgegaan, voor het uitgeven van renteloze aandelen, waardoor niet alles op de kap der gemeente komt. Maar er zit volgens spr. wel iets aan vast. Als de voetbalvereniging ophoudt te bestaan, hoe moet het dan gaan? De vroegere voetbalver eniging Juliana heeft indertijd aan geklopt bij de vereniging Heusden"s Belang voor het in orde brengen van haar terrein door dit te voorzien van een schutting, waarvoor een be drag van 7 k f800.nodig was. Door bemiddeling van Heusdens Be lang werd haar het bedrag verstrekt. De vereniging Heusdens Belang ver keerde in de mening, dat zij voor ja ren de toestand daar 'had voorzien. De voetbalvereniging hield op te be staan en op een gegeven ogenblik was de schutting, die met de hulp van Heusdens Belang tot stand was gekomen, verdwenen. Spr. is niet te gen het verlenen der subsidie, doch zou. gis het mogelijk is, B. en W. willen verzoeken en hen daartoe mach tigen, een clausuule in de voorwaar den op te nemen, waarbij iets derge lijks als met de voetbalvereniging Juliana is gebeurd, wordt voorkomen. De Voorzitter zegt, dat wat de heer Verschuur naar voren brengt, nem bekend is. De raad is natuurlijk vrij aan de subsidieverlening voorwaarden te stellen, hoewel dit zeer moeilijk is. De voetbalvereniging heeft het ter rein gehuurd. De heer Verschuur meent dat het zo opgesteld, zou kunnen worden, dat in een dergelijk geval de subsidie teruggevorderd zou kunnen worden. Die Voorzitter meent, dat men obk op de goede wil van de vereniging moet vertrouwen. De heer te Vruchten acht het ge vaar door de heer Verschuur naar vorep gebracht, niet aanweziig, de ver eniging gaat de eerste 5 jaren niet over de kop. Bovendien vertrouwt ril er op. <iat zij met 2 jaar hoogfsüens drie, de pen te loze aandelen zal kun nen aflossen. Hij voelt echter wiel iets voor de gedachte van de neer Verschuur en wil diens voorstel steu nen. Ook de heer Dekker verklaart zich daartoe bereid, waarop het voorstel van B. en W., aangevuld met de clausule van de heer Verschuur, met algemene stemmen wordt aangeno men. Reclames belasting worden in be sloten vergadering' behandeld, zodat de Voorzitter de openbare vergade ring met het formuliergjebed sluit. Langend ij k 3 7 C 7orku m DUSSEN. Met instemming van de rege ring is ook in deze gemeente een instituut gevormd, hetwelk is ge naamd „Steun Wettig Gezag" en we^l hiervoor een plaatselijke com missie 'ingesteld, bestaande uit de navolgende personen A. J. A- Oderkerk, Burgemeester, Voorzitter; L. Th. J.' v. d. Hoven, Pastoor te Dussen; G. de Jager, Ger. predikant te Dussen; W. H. Damen, Pastoor te Hank; T. W. v. Vuure, arts te Dussen; B. v. Biesen, Wethou der te Hank; A. J. B. v. Dijk, wet houder te Dussen; B. G. Koekkoek, lid van de gemeenteraad te Dussen; S. A. v. Velthoven te Hank en J. Net ten te Hank. Het Instituut bedoelt een samen koppeling te zijn van alle vrije maat schappelijke krachten, die de hand having van de inwendige orde en vei ligheid van onze Staat naar beste vermogen willen steunen. Het stelt zich ten doel de toetre ding te bevorderen en voortdurend steun te verlenen aan gevormde or ganen van vrijwilligers, zoals de Na tionale Reserve en de reserve-Rijks- politie, welke het weltig gezag steu nen door het geven van politionele, militaire en economische bijstand. Daartoe worden allen, die zich ten deze onvoorwaardelijk achter Hare Majesteits-Regering stellen, en in het bijzonder de mannelijke inwoners de zer gemeente, opgeroepen tot het bij wonen van een grote propaganda- avond van bovenvermeld instituut, welke zal worden gehouden op Vrij dag 24 Juni 1949 te 19.30 uur in de zaal van de heer J. J. Leemans te Dussen. Op deze bijeenkomst zullen bekende sprekers het woord tot U richten en zal het gesprokene door enige films geïllustreerd worden. De toegang is kosteloos. Slechts, wordt erop gerekend, dat de belang stellenden tijdig in de zaal aanwe zig zullen, zijn. Iedere, belangstellen de is welkom. Personen beneden de leeftijd van 18 jaren hebben geen toegang. EETHEN. Namens de C.T.D. in het Land van Heusden en Altena had op Vrij dag 17 Jan., de aanbesteding plaats van de herstel-verbouwing der Bij zondere school te Meeuwen. De uitslag was als volgt: J. Haspels, Bab.-Broek 12710, D. N. Colet, Genderen 12100, H. Redeker, Meeuwen 12379, G. Haspels, Genderen 12300, H. Kleinloog, Genderen 12280, C. Vos, Meeuwen 12199, Wed. Colet en Z11., Meeuwen 11751,50 Begroting f 11679, Oj) 17 Jan. had de aanbeste ding plaats van het vervoer van grint. De uitslag was: W. G. v. Wijk, Genderen f411,40 J. Thur, Genderen 380,60 A. v. d. Moor en, Genderen 319, Gegund aan de laagste inschrijver. Alle vereiste goedkeuringen zijn thans verkregen, zodat binnenkort kan worden overgegaan tot het aan besteden van het monument voor Oorlogsslachtoffers. De aandacht van belangheb benden wordt er op gevestigd, dat de verschuldigde "hondenbelasting over het dienstjaar 1949 voldaan moet zijn vóór 1 Juli a.s., op welke datum de controle op het dragen van de hondenpenning zal beginnen. Voorts wordt de aandacht geves tigd op art. 76 van de Alg. Politiever ordening voor de gemeente Eetlien waarin staat vermeld, dat het is ver boden hondjen Lussen een half uur 11a zonsondergang en een half uur voor zonsopgang op de openbare weg te laten lopen, zonder te leiden of toe zicht. Het is bovendien verboden honden onbeheerd te laten loslopen op bouw- en weilanden. Onder onbeheerd loslopende hon den worden verstaan honden, die meer dan 50 in van him geleider zijn verwijderd. Honden, welke in strijd met bovenstaande bepalingen worden worden aangetroffen kunnen door de politie worden opgevangen en zo nodig worden afgemaakt. Bij het huwelijksfeest' van 'de familie J. Schilders werd voor de Niwin een bedrag van J 16.95 bijeen gebracht. POEDEKOI JEN Uitslag verkiezinig! gemeente raad op ,15 Juni 1949. Lijst no- 1 Chr. 489 stemmen lijst no. ,2 P. v. d. A. 213 stemmen. Gekozen werden G. v. Baliegioijen, W. Bok, E. Dufiourne, G. de Gier, G. ten Hagen, A. J. H. [Mjafas en A. van Ooyen. VEEN. - Op 25 Mei j.l. werd door de Coop. Boerentleenbank alhier de jaar lijkse algemene ledjenvergadering ge- -bouden in het gebouw van de „Coup. Veiling! Land v. Heusden en Altena" alhier. Voorzitter dezer vergadering .was de heer J. C. Blankers, voorzitter van het bestuur, welke na opening der vergadering, de kassier Jac. v. d. Pol, tot secretarais, dezer vergade ring benoemden. Naar aanleiding der gelezen notu len merkt de kassier op, dat .de in schrijvingen op 'het Grootboek 1946 vanaf 1 Maart 1949 verhandelbaar zijn geworden en dus in vrij geld kunnen worden omgezet. Hierna worden in behandeling ,ge- bracht de rekening en balans over het jaar 1948. De rekening sluit met een bedrag in ontvangst en uitgaaf vaan f 1-295.933.77. Aan spaargelden is ontvangen f 3173 o 218 en te rug- betaaald f378.326.24. Het teruglo pen der spaargelden is; hoofdzakelijk een gevolgl hiervan, 'dat e.en bedrag van rond f 53000 van geblokkeerde, spaargelden is gjebruikt geworden voor betaling v.an belasting en doordat per 1 Juni 1948 een gtedeelte van liet geblokkeerde geld vrij kwam zijn ook hiervan enigie meer dan normale te rugbetalingen gedaan. Aan voorschot ten werd verleend een bedrag van f43775, terugbetaald f 13629.64.Ont vangsten in lopende rek. f944689.95, uitgaven f850490.83. De op deze re- Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 16. 1 „Ondanks, dat ik de situatie hier goed begrijp, Jaap, valt het me tach altijd nog moeilijk een dergelijk ge sprek met een Duitser te hebben. Maar, dit torentje moet behouden blijven, dat ben ik met je eens. Ik, die hier nog zjo kort ben, kijk e|r al met genoegen naar als ik door het land loop. Ik trotseer dus de me ning van vele oningge wijden en ben present, als jij denkt dat ik van nut kan zijn bii een bezoek van Kranz- lin." Een paar dagen later kan Henk zijn belofte al houden en als hij op een avond bij Jaap binnenstapt, zit ten de beide mannen reeds om de tafel in de grote kamer. Jaap heeft gezorgd, dat het heerlijk warm is, een fles wijn staat naast de kachel op temperatuur te kómen. En bij kaarslicht zitten de drie mannen rus tig bijeen, de glazen worden gevuld, ze heffen het glas en bij dit zachte licht drinken ze elkaar toeop de Vrede. Ja, op de Vrede, hoe lang heb ben de volkeren daar naar gesnakt. Het is stil in de kamer, de -mannen spreken weinig, ieder is door rijn eigen gedachten in beslag genomen. Henk laat het geheel aan Jaap over, hoe hij op deze avond de be dreigde gebouwen verdedigen wil. Plots verbreekt Jaap de stilte. 1 „Jaren geleden heb ik eens ge vlogen boven de Schelde in België en toen is het me eerst recht dui delijk geworden, wat een mens eigen lijk betekent. Het was een rustige zomerdag en de mensen krioelden daar beneden door elkaar, ledier dacht zich belangrijk, waande zich onmis baar en toch... als deze mensentroep eens verzwolgen zou rijn door de Schelde, zou de Aarde geen moment hebben opgehouden rond de zon te draaien. Hoe verder de méns van de aarde wegkomt, des te nietiger de mens wordt. Wij rijn slechts klei ne stofdeeltjes, werktuigen in Gods Hand, om Zijn schepping te doen voortbestaan. Het is moeilijk onder woorden te brengen, hoe ik me toen gevoelde, toen de aarde onder me wegdraaide als een gramofoonplaat en wij in de lucht lagen te trillen. Ieder mens moest ver plicht worden eens per jaar te vlie gen, ik geloof, dat de mee sten veel van hun verwaandheid zouden verlie zen en zich meer aan het ware zou den houden: dat is de eenvoud". „U bent zo zwaar op de hand, vanavond", zei KranzLin, die aandach tig geluisterd had. „Daar heb ik reden voor. Ik wil n.l. met u spreken over dit dorp en de mensen, die er wonen. Leder dorp heeft zijn karakteristiek, rijn markt zijn lanen of dreven, rijn gemeente huis enz. enz. Wij hier, wij hebben een torentje. Als iemand hier een wandeling heeft gedaan, de polder in, weet hij steeds dat torentje als wachter staan, zich scherp aftekenend met zijn ranke spits tegen de verre luchten. Hier hoort hij thuis en daar moet hij heen. Dat torentje staat daar sedert eeuwen, ik meen, dat het dateert uit de 17e eeuw en velen heeft het reeds de weg-terug gewezen. Het is geklasseerd, als natuurmonu ment, de spits is niet van lei, maar f emetseld van baksteen. Hier in Ne erland bestaan slechts drie soort- felijke bouwwerken. U sprak erover it torentje te laten springen. In naam van deze bevolking vraag ik u, dat te vergeten. Militair heeft het geen enkel belang". „Iedere optdracht voer ik uit, daar voor ben ik soldaat, dienst is dienst en schnapps is schnapps, vergeet u dat niet!" „Gaat u eens op dat torentje en zie in de richting van Gorkum, dan zult u bemerken, dat u amper over de dijk kunt zien. Als observatie post is het voor de Tommies niet te gebruiken, dat is met de toren van Waalwijk een ander geval, Hauptman Kranzliii, daarmee zien die Engelsen over het gehele Land van Heusden en Altena, en die toren werd door uw landgenoten vergeten om op te blazen". „Dat is ook een grote fout ge weest, die ons veel bloed en offers gekost heeft. Weet u wel, dat het Ridderkruis wordt uitgeloofd, aandie- giene die de toren van Waalwijk als nog kan laten springen?" „Nee. daar weten wij niets van natuurlijk. Maar ik stel 11 nogmaals de vraag. Zo goed als de toren van Waalwijk vergeten werd, zo goed zou ook dit kleine torentje vergeten kun nen worden en ja, dan motet ik daar nog aan toevoegenén de graan silo". f Kranzlin hief lachend zijn glas op. „U hebt een gave om bij mij de juiste snaar te raken. Ik zal dat torentje en obk de graansilo gaan bezien, en als ik dan iets kan terugvinden van uw romantische beschrijving, dan... zal ik dat torentje ook weer trachten te vergeten". I Vandaag staat dat torentje er nog, ongedeerd is het -uit de strijd geko men, vteaar alle andere torens zo dicht bij het front vernield rijn en het staat te pralen met rijn ranke spits, die dankbaar ten hemel wijst. HOOFDSTUK XIV. Nu de troepen zijn weggetrokken -uit het Land van Heusden en Altena komen de mensen in gr-ote getale te rug van hun evacuatie-adre som te trachten weer in hun eigen huis te komen. Op het gemeentehuis worden stapels vergunningen verwerkt, die nog altijd nodig rijn, om in het Sperr-gebied te verkeren. Aay en Bas hebben het drukker dan ooit en ze praten gezellig over „viskes" die niet meer geldig, rijn op de Ausweise, maar aat de „Kraaikes" tegenwoor dig aan bod rijn, waarmee bedoeld wordt, dat de „zalmen" uit het dorps wapen als stempel vervangen rijn door de Duitse adelaar. De gemoedelijk heid van Bas en Aay hebben nooit kans gezien enigte eerbied voor deze trotse vbgel op te brengen. Wat de voedsel-voorziening betreft worden de zorgen nu steeds groter. De mensen, die terugkeren, ontbreekt het aan alles, meubilair, glas, 'brand stof. Wat echter nog erger is, de troepen aan het front, hebben geen verbindinjg meer met een achterhoede, die immers de Merwede is overge stoken. Het zelf-fourageren van deze losse troepen is een grote ramp voor de boer, die het ongeluk van zo'n bezoek treft. Jaap is hier volkomen van op de hoogte en hij riet kans ook aan deze toestand een einde te maken. Met Kranzlin komt hij overeen, dat de verzorging, van deze troepen op het gemeentehuis geregeld zal wor den, zodat aan ongewenste bezoeken aan boerderijen een einde komt. Kranzlin heeft hier wel oren naar, geld is er genoeg, en voldoende graan w-erd achtergielaten door de genie troepen bij Vermeer. Er wordt afgesproken, dat dage lijks 75 broden, 100 eieren en 10 pond boter zal worden gehaald dioor de koets, die iedere morgen de -ge wonden gaat wegbrengen. De lasten van deze verzorging zullen over de verschillende dorpen verdeeld wordien, hopenlijk houden dan de strooptoch ten van de soldaten geheel op. Een andere zorg is dan, dat het water steeds stijgt, de sluis bij Wou- drichem is zwaar geladen met Spring stof. In Sleeuwijk en Werkendam rijn de kerken verwoest en in Wóudrichem is de molen weggevaagd- Zinloze ver woesting overal! (Wordt vervolgd). e A S T s -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2