TWEEDE BLAD wamaa>Ma1^.^ NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Het BEDRIJFSPENSIOENFONS voor de landbouw. Maas en Waal JmMa ztrb.ir. ZWARTE RAT voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. JJ. Zaterdag werd alhier dioor de muriekuerenigiiing „Nooit Gedacht" met medewerking van het muziekge zelschap „Juliana" te Uitwijk, een concert gegeven vanaf de muziektent, hetgeen weer veel volk op de been bracht. De speldjesverkoop ten bate van genoemde ver. bracht ruim f 61 op. 1 De heer C .G. de Jong, ou derling der Geref. Kerk alhier, is g!e- kozen tot afgevaardigde voor die ko mende Generale Synode dier Geref. kerken. De Nloordbrab. Mjij. van Land bouw zal Dinsdag 28 dezer, des voorm. 9.30 uur, in de zaal v. Dijk alhier een vergadering houden. Spre kers de heer G. van der Leij, voorzit ter van de Gelderse Mij. van Land bouw over „De geestelijke taak van het platteland' 'en Drs. N. A. Vaan- draeer, Adj .-Directeur van het Kon. Ned. Landbouw Comité over „Is ver eenvoudiging der administratieve las ten mogelijk". Na afloop wordt een rijtoer gemaakt door het Land van Heusden en Altena- ANDEL. Heden Donderdag zal die bdi de Ned. Herv. kerk alhier beroepen pre dikant, ds. Streefkerk, een bezoek! aan deze g|emeente brengen en om 7 uur vooiigjaan in de dienst des Woords. De heer G. Schermers te Nieu- wendijk was met f39.417 laagste in schrijver voor de viernieuwinjg! der reimmingiswerken in de Wilhelmina- sluis alhier. I Het hoofdstembureau alhier heeft de verkiezing van de lieden van de gemeenteraad geldig verklaard. De kerke raad der Ned'. Herv. gemeente alhier, zal aan de personen die de laatste jaren zijn getrouwd en nog geen huwel'ijksbijlbiel hebbleln lont- vangen, alsnog een dergelijke Bijbel uitreiken. Die Zondag j-1- gehouden col lecte in de Ned. Hierv. kerk voor het Consistoriefonds bracht de som op van f 104.96. CAPELLE. De heer P. B. Bdsselink te Kaatsheuvel heeft bedankt als direc teur van de muziekvereniging „Sire- na' 'te yrijhoeve-Capiellie. Het muziekgjeizel'schap „Kunst na Arbeid" maakte j.l. Zaterdagavond een muzikale mars, waarbij de Nieu we vaart, de Zandschel en de Wil lem van Gentsvaart met epn bezoek werden vereerd. t Tot 2e secretaris van de ver eniging „Het Groene Kruis" voor Sprang-Capelle e.o. is benoemd de heer P. Busink, zulks ter vervanging van de heer M- de Kruis, die naar Overschie is vertrokken. De verbouwing aan de Chr. Landbouwhuishoudschool aan de Nieu- wevaart is thans gegund aan de aan nemer H. Wagemakers alhiers als zijnde de laagste inschrijver. De afdeling Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen houdt a.s. Vrijdag 24 Juni des .avonds 8 uur, in de vergaderzaal van de heer Ant. van Dijk aan het Bruggetje, .een allgemene ledenvergadering, waarop o.m. aan de orde komt een lezing) met film van Van Nelle's bedrijf. Een en ander wordt afgewisseld met muziek, terwijl men ook een proefje zal kunnen nemen met Van Nelle's artikelen. i Na 21/o jaar, van half Novem ber 1946 af, werkzaam te zijn .ge weest als predikant bij de Ned. Herv. gemeente van 's Grevelduin- en Vrii- hoeve-Capelle, nam. Ds. A. Wisger- hof j.l. Zondagmiddag, in verband met zijn vertrek naar Oldebroek, af scheid van zijn tegenwoordig^ ge meente. Tal van belangstellenden, waaronder verschillenden uit omlig gende gemeenten, vulden het ruime kerkgebouw, dat geheel bezet was. Als uitgangspunt van zijn rede had de scheidende herder gekozen Hebr. 4 vers 2, waarbij Z.Eerw. allereerst wees op de gebrachte predikatie en vervolgens stilstond bij de vrucht de zer predikatie. Na beëindiging zijner rede richtte de vertrekkende leraar ach meer in het bijzonder tot de col leges uit de *Rïn.g 'sGrevelduin-Ca- pelle van de Classis Heusden, waarvan Ds. J. W. de Bruijn uit 5prang, Ds. L. van de Peut uit .Besoijen en Ds. A. van Griethuijzen uit Waspik aanwezig waren. Vervolgens richtte hii woorden van afscheid tot de Edei- ach.tb. Heer Burgemeester y\. Smit ^en deputatie van de vereniging tot stichting pn instandhouding van een Prot. Chr. Streek; H.BJ5. in de Lang straat, van welke vereniging Ds. Wis- gerhof voorzitter was, tot ae colleges van ouderlingen en diakenen en van kerkvoogden en notabellen en meer anderen. 1 Na het einde van de kerkdienst werd de vertrekkende predikant toe- fesproken door Ds. de Bruijn van prangt als consulent, Ds. van de Peut uit Besoijen namens het bestuur van de Ring! 's Grevelduin-Capelle en de Classis Heusden, de Edelachtb. Heer Smit, als hoofd der burgerlijke ge meente Sprang-Cape 11e en door ou derling A. de Rooij, op wiens ver zoek tenslotte de predikant toegezon gen werd Psalm 121 vers 1 en 4. Van de gelegenheid na afloop van de aïscheiasplechtigheid in de con sistoriekamer van "Ds. en Mevr. Wis- gertiof met een nanddruk afscheid te nemen, werd door velen gebruik gemaakt. A.s. Zondag hoopt Ds. Wisgerhof, na in de ochtenduren tot zijn ambt te zijn ingeleid en daarin bevestigd, zich aan de Ned. Herv. gemeente te Oldebroek te verbinden en daar het herderlijk werk <>p te nemen. NIEUWENDIJK. Inzake de eenheidspogingen in de Geref. kerk, heeft de Geref. ker- keraad alhier besloten, adhaesie te be tuigen aan het voorstel-Amersfoort, doch zodanig, dat dit voorstel wordt aangevuld in die zin, dat men zich ook tot de Chr. Geref. kerken moet wenden. POEDEROIJEN. De heer G. v. d. Werken te Aalst, was met f 20.660 de laagste inschrijver voor de bouw van 2 wo ningen alhier. SLEEUWIJK. De heer H. v. Arkel alhier slaagde voor het eindexamen dier Chr. Kweekschool te Gorkum. gebracht van dë mogelijkheden dit gevaar te beteugelen. De gunstigste tijd voor de bestrij ding van de zwarte rat is de zomer omdat dan de boerderijen veelal leeg zijn en er voor de ratten weinig voedsel is te vinden, waardoor een vlotte opname van het uitgelegide be strijdingsmiddel wordt bevorderd. Naar aanleiding hiervan is de uitvoe ring der actie bepaald op 2023 Juni. 1 .Vlotte aanmelding van be langhebbenden 'gewenst. Een belangrijke sociale maatregel is ongietwijfeld de Wel van 17 Maart 1949, die de mogelijkheid' van ver plichte deelneming in een "bedrijfs pensioenfonds inhoudt. Op verzoek van de Stichtjing voor de Landbouw is deze wet door die Mini slier van Sociale Zaken thans voor de eerste maal toegepast op arbeiders, werk zaam in de land- en tuinbouw. De Directeur van heli Bedrijfspen sioenfonds voor de Landbouw, de heer J. C. Schroder, heeft in een vraaggesprek, dat onder auspi ciën van het Ministerie van Sociale Zaken op Maandag 20 Juni j.l. in het landbouwkwarljier van de Afde ling Voorlichting van het Ministerie van Landbouw, Visserij £in Voedsel voorziening werd uitgezonden, het'een en ander verteld over deze pensioen- regeling. voor de landbouw. Het voor naamste doel van de regeling, aldus de heer Schroder, is een ouder domspensioen op 65-jarige leeftijd dat na tenminste 40 jaar premie betaling f 12.per week zal oe- dragen. Vpor arbeiders, die die 65-jarigie leeftijd hebben bereikt en dus geen 40 premiejaren kunnen hebben, is een belangrijke overgangsbepaling in het leven geroepen. Die oudsten, dus zij' die de 65-jarige leeftijd' al .dicht zijn Benaderd, ontvangen een uitke ring van f6.per week. Die jonge ren ontvangen méér naar matje zij nu nog verder van 'het 65e jaar af rijn. Ook aan degenen, die door invali diteit .geheel of gedeeltelijk onge schikt zijn om te werken, wordt een pensioen verstrekt, dat tweederde zal bedragen van het ouderdomspensioen, waarop rij recht zouden bebbien ge kregen als zij tot aan hun 65e jaar onafgebroken hun premie hadden kunnen betalen. Hiet bedrijfspensioien- fonds verstrekt verder aan de wedu wen van hen, die bij hun overlijden in landbouw dienst waren, een direct ingaand pensioen van f 15 per week. dat eindigt bi] 'het bereiken van .die 60-jarige leeftijd. Sterft de verier, dan ontvangen 3e kinderen tot hun 17e jaar 'f 1per weekvoor wezen be draagt de uitkering f2.per week. De premiebetaling is als volgt ge regeld. Voor volwassen arbeiders bedraagt de premie f2.50 per week. De helft komt voor rekening van de werkgevers, terwijl de andere helft door de arbeider zelf wordt betjaald. De Lonen van de in de regeling' op genomen arbeiders rijn dan ook van 1 Mei 1949 a'f verhoogd met een "be drag! ter grootte van bun aandeel in de premie. Dat er in de kringen der land- en tuinbouwarbeiders begrip bestaat voor het .grote belang van deze "zaak, blijkt wel uit hef feit, dat zich reeds ver leden jaar ruim 100.000 aroeiders vrijwillig! vobr het fonds hebben aan- giemeld. Nu de deelneming verplicht is gesteld, zullen naar schatytinlg 200.0000 deelnemers in het fonds moeten worden opgenomen, zodat zich nog een groot aantal moet aan melden. De heer Schroder sprak zijn vertrouwen uit, dat de betrokkenen hun volle medewerking zullen verle nen, opdat de aanmelding een vlot vérloop zal hebben. De strijd tegen de wederom ontbrant. Het gedurende de laatste tijd wieer toenemende aantal klachten ovier scha de en overlast van de zwarte rat (ook genoemd blauwe huis- of dak- rat) in Noordbrabant en Limburg, heeft de Plantenziekbenkundige Dienst te Wagenirigen doen besluiten, dit jaar te trachten' wederom een alge mene actie tegen dit schadelijke knaagdier te organiseren. Hiertoe werden de daarvoor in aanmerking komende glemeëntien op de hoogte Om deze actie echter een volledig succes te doen worden, is in de eer ste plaats uw medewerking noodza kelijk. Het is van 'het allergrootste belang, dat u zich stipt aan de ge geven voorschriften houdt. Als bestrijdingsmiddel wondt ge bruik gemaakt van „torpedo's" (gif- korrels. yerpakt in krantenpapier) welke in zakjes van 10 stuks beschik- oaar worden gesteld. De gebruiks aanwijzing 'is op de verp*akki)ng aan gegeven. De uitleg der tapedo's dient op alle daarvoor in aanmerking ko mende plaatsen te geschieden, tenein de alje aanwezig ratten direct te kun nen bereiken. Men moet dus niet volstaan met de enkele plaats, waar men toevallig juist onlangs ratten heeft gezien. De ratten vrieten de torpedo's veelal van bovenaf leeg,, waardoor dikwijls niet direct opvalt, dat de torpedo is leeggje vreten. Een serieuze controle hierop is dan ook noodzakelijk. Blijken er torpedo's lë-egf- gevreten te zijn, dan moe-ten op deze plaatsen onmiddellijk nieuwe worden uitgelegd- 1 Mochten er in uw boerderij of wo ning momenteel geen zwarte ratten voorkomen, dan verdient het toch aanbeveling torpedo's uit te leggen. Het regelmatig, gedurende het ge hele jaar door, uitleggen van torpe do's kan zeer nuttig zijn. Hierdoor zat veelal' het binnendringen der rat ten en uitbreiding der ra'ttenstand reeds m "de kiem kunnen worden ge smoord. In overleg met de Provinciale Com missie voor Rattenbestrijding zijn thans vele gemeenten opnieuw met bestrijdingsmiddelen bevoorraad, ter wijl andere gemeenten gebruik zullen maken van torpedo's, overgehouden van een vorige bestrijdingsactie. Door de Plantenziekte rikundige Dienst zijn de "oude" torpedo's van verschillende flemeenten, die deze noig in voorraad adden, in het laboratorium en in de practij'k op deugdelijkheid' onderzocht en goed bevonden. Die torpedo's zijn p-ractisch onbeperkt houdbaar, mits droog -en koel bewaard. Voor het verkrijgen van het benodigde aantal torpedo's kunt u zich het best in verbinding stellen met het gemeente huis te iiiwent. De directe bestrijding, d.w.z. de bestrijding, met gif, zal echter dan pas pen volledig succes kunnen op leveren. wanneer tevens volledige aan dacht wordt geschonken aan die in directe bestrijding, de ratwerimg. Hier mede wordt bedoeld het voor de raL- tpn onmogelijk maken of althans be moeilijken pm bhinëri te dringen o! te nestelen. Dit wiordt bereikt door- Ons Feuilleton „Waar tezamen vloeien..." 17- 1 iMaar... er komt een dag, dat het gierucht gaat van Hitler's dood. Henk, Jaap en Bas rijin dien morgen op een verkenningstocht in het Sperr- gebied en tegjen de middag liggen ze achterover in het ,g|ras achter een verlaten boerderij en bespreken het einde van deze man, wiens naam ge haat is over de gehele wereld. Henk praat dan over zijn toekomstplannen, zo spoedig mogelijk terug naar Ca nada... maar zal dat wel zo snel mo gelijk zijn en dan die andere „maar" vijf lange jaren is hij zondier ver binding geweest met rijn meisje. Hoe zullen rij elkander terugvinden? Is het nog mogelijk, de draad, die rij in 1939 moesten laten vallen, in 1945 weer op te nemen? Toekomstplannen bij alle drie... bij alle drie? Jaap kijkt stil naar de witte wolkjes hoog in de strak blauwe lucht en vraagt zich af, wat z ij n toekomst zal zijn. Zijn hart is zwaar en eenzaam. Een oigenolik heeft hjj grote behoefte zich uit te spreken voor Bas, zijn hulp in don kere maanden, maar de gedachte, dat deze openhartigheid voor lafheid ge houden kan worden op dit moment, weerhoudt hem te spreken. Zijn ogen volgen weer de snel drijvende witte wolkjes. De behoefte om zich te uiten gaat voorbij:. Het is .goed zo, zegt rijn hart, bet einde is in zicht en met een enkele opmerking over het landschap- wordt die loop van ieders ■gedachten onderbroken en de- terugf tocht wordt aanvaard. En dan komt ook eindelijk de rnor- ten, dat ;onze prachtige Vaderlandse riekleur wappert van het behouden torentje. Veel mensen staan er rond verzameld en ringen vaderlandse lie deren. En dit alles wordt overgoten door een heerlijk voorjaarszonnetje. Zal het -dan toch waar zijn? Is allé ellende dan werkelijk voorbij? Nie mand 'kan bet eigenlijk igoed geloven, het komt nog te onverwachts. Dok aan de frontlinie 'kan men de waar heid niet verwerkeneen opgewon den soldaat op een motorfiets is pis bode uitgestuurd en stuift door het dorp richting Woudricbem. Dan komt ook het ogenblik, dat de oorspronkelijke burgemeester zijn oude plaats weer inneemt. Jaap heeft deze situatie volkomen onder de ogen fezien en met koele correcte woor- eri vindt de overdracht plaats en pis hij stil het gemeentehuis verlaat is zijn taak in het Land van Heusden en Altena volbracht. Wat nu? Waarheen? Voorlopig richt hij zijn schreden naar het leegstaande huisje, waar wekenlang een Rotter dams marinier gewoond heeft. Bij Maaike is alles vol leven, en bedrijvigheid. Oom Leo en de tantes maken al plannen om naar eigen haard terug te keren en Henk wil morgen al naar Rotterdam en dan zo gauw het kan naar Canada, het nieuwe leven tegemoet. Op deze laat ste avond te midden van de mensen, die hij enkele maanden geleden nog niet kende, welt een gevoel van grate dankbaarheid bij hem op. Zij ritten voor het laatst met zijn allen rond de tafel in de keuken, de kinderen mogen langer opblijven. Willy zit heerlijk bij hem op schaot ien als de kinderen vragen n/og een keer een verhaal te viertellen, dan zeglt hij„Ja, maar ,nu deze laatste keer niet over Canada, nu zal ik jullie allen het verhaal vertellen, dat ik zo dikwijls van mijn vader hoorde en dat zich heeft afgespeeld hier, in het Land van Heusden en Altena". En dan vertelt Henk met zijin pret tige stem, hoe wel 100 jaren geleden in bet stadje Heusden twee jonge mensen leefden, pas getrouwd, de man kapitein van de Heusdense boot. De zeilschepen moesten baan maken voor het gebruik van stoom en het was de onbekendheid met dleze kracht, die een groot ongeluk veroorzaakte. Door een nalatigheid vloog de Heus dense hoot de lucht in, en de jonge vrouw in het stadje is plotseling! we duwe geworden, terwijl haar eerste kindje iedere dag :g|eboren kan wor den. Die sociale verzorging in die dagen 100 jaar geleden laat alles te wensen over. Gespaard was er nog niet, daar stond de jonge vrouw zonder geld in g|rote zorgen. Toen wi-oonde daar op de^ markt een familie, die het vrouwtje lief derijk bij rich in huis nam, %'ij hen wercf haar zoontje geboren en ze mocht daar nog maanden lang in huis blijven, tot ze haar oude veerkracht weer herwonnen had. Dat kindje, dat daar in dat gastvrije huis geboren werd, was mijn grootvader. Zijn moe der leerde hem in later jaren deze christendaad nooit te vergeten en voor de mensen fn dat huis op de markt een grote dankbaarheid te koesteren. En zo is het gebeurd. Mijn groot vader kreeg een goede betrekking in Rotterdam, stichtte een gezin, maar nooit vergiat hij dat huis op de markt. Toen hij zijin -einde voelde naderen, is hij naar Heusden teruggegaan en in -dat zelfde gaètvrije huis is hij ook weer gestorven. Het g|evoel van -dankbaarheid bracht hij over op zijn oudste zoon, die het op rijn beurt w-eer leerde aan rijn beide kinderen. Drie geslachten zijn voorbijgegaan sinds dat ongeluk op de Maas, nu 100 jaar gel-eden en de band tussen die nazaten van de beide families is nog minstens even hecht en dit alles daar één ware christendaad. En n-u ben ik op mijn beurt het Land van Heus den en Altena een grote dankbaar heid verschuldigd. Deze geschiedenis wilde ik jullie op deze laatste avond vertellen. 1 Allen hebben stil geluisterd. Won derlijk leven!Willy slaapt in zijn ar men en als Henk haar aan Maaike overgeeft zegt hij „Ik loop nog even het dorp in" en Maaike knikt be grijpend. Waar is Jaap? In rijn kosthuis is hij niet meer, op het gemeentehuis nog minder. Zinnend loopt Henk rond, weg is hij beslist niet, maar waar?? bot ook Henk denkt aan het huisje van de Rotterdamse marinier. Alles is er stil en donker als hii er aankomt, even aarzelt Henk, dan klopt hij aan en rustig klinkt de stem van Jaap tot antwoord. Voorzichtig stapt Henk naar bin nen en als hij een lucifer afstrijkt, dan ziet hij Jaap op een matras op -de grond liggen. Tastend vindt hii .rijn weg. daarheen. „Jaap, jongen, de roes heeft ons allemaal te pakken. Morgen ga ik naar Rotterdam, maar ik wil eerst afscheid van jou nemen". „Het ga je goed Henk, daar aan de overzijde van die Oceaan. Het is prettig geweest jou te leren kennen, je vertrouwen in mij, de N.S.B.-ei is een grote hulp voor mij geweest". „Jaap", zegt Henk schor, en tas- teria zoekt zijn hand die schouder van de vriend, „wat gaat er nu met jou gebeuren, kan ik helpen, kan ik iets doen?" „Nee, Henk, ik blijf hier, laat ko- mep, wat komen moet, ik hoop- de kracht te hebben alles te dragen als een man. Ik ben alleen erg moe. Ga nu maar Herik en denk nog eens aan mij". Stil blijven de twee vrienden nog een poos bij elkaar, ze praten niet meer, het lijkt alsof Jaap is ingesla pen en zacht staat Henk op en loopt zonder een woord naar de deur, het nieuwe leven wacht en Jaap blijft alleen achter. Hij luistert tot de voet stappen van Herik in de nacht ver klonken zijn. Het afscheid van Henk heeft hem gped gedaan, toch heeft tropst alleen balsemende kracht, wan neer rij komt van hen, die hetzelfde leed dragen. En allee-n eenzaamheid geeft nu de kracht, droeve emotie te verwerken, want zejfs medeliiden is daarbij' een vernederende onbeschei denheid. Het is vrede... vrede op aarde... Herik goóit zijn hoofd omhoog en kijkt naar de sterren... het nieuwe leven, de toekomst... hij lacht- Het is vrede... op rijn matras zoekt ook Jaap de sterren door het ven ster. hij luisterten wacht EINDE. behorende bij het

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5