Burgerlijken Stand Raadsvergadering De Werken en Sleeuwijk AARDBEIENCAMPAGNE TIJGERHAAI in de Bommelerwaard. Wie op een schone zomerse dag* in de gelegenheid is de Bommeler waard te doorkruisen, zal dankbaar gestemd terugkeren, omdat hij ^zo hij er tenminste oog voor heefft, de schoonheid van een polderlandschap zal hebben geproefd, geen opzettelijk aangebrachte schoonheid, maar een, die, om met Koster te spreken is op- gebloed „als een waterlelie uit het stille water". Enerzijds de met groene uiterwaar den omzoomde rivieren, langs welker oevers thans de pittige, geur van de hooioppers hangt, anderzijds de tal rijke akkers met hun weelderige veld- igeawssen, die te rijpen staan en de aardbeienvelden, waarop nu de groot ste bedrijvigheid heerst. Veel hooi is al binnengehaald, de andere veldarbeid laat men enige tijd wachten, om meer rappe handen vrij te hebben voor de aardbeienpLuk. Het is dan ook :wel de moeite waard aan deze oogst .zijn volle aan dacht te besteden, want die opbrengst is gunstig en de prijzen zijin goed te noemen. En zoals in de Bommelerwaard tfwoegien ook in het Land van Heus- den en Altena, rond Breda, rond Pudenbosch, in Kennemerland egz. honderden in de zonnebrand om die frisse vruchten te plukken. 1 Er zijn streken in ons land, waar de aardbeienoogst al binnen js, maar dat waren vruchten, gekweekt in kas sen, die als de primeur per vliegtuig naar Engeland enz. zijn gebracht. Deze brachten extra goede prijzen op. De thans aangevoerde aardbeien geuren in de etalages en op de vei lingen, zijn producten van 'de kou de grond, die gedopt 80 ct. als ga rantieprijs hebben. Wanneer nu Pluvius nog wat he melwater zendt, zal dit de oogstzeer ten goede komen. lOndanks het feit, dat een paar nachtvorstjes wat ontluikende aard beibloempjes hebben afgemaakt, kan de oogst bevredigend genoemd wor den. 1 De 'Bommelerwaard staat in de rii van aardbeienleveranciers wel mede vooraan, gezien de opbrengst in 1947, die hier plm. 180.000 kg be droeg, wat enkele tienduizenden ki lo's meer was, dan jn andere centra- Het Westland leverde toenno-ooo kg!- Wanneer wij beide centra mét elkaar vergelijken zullen we .aan stonds de grote overeenkomst en plantwijze en -tijd opmerken. In bei de gebieden teelt men ,in dubbele bakken, waarbij de planten in de lengte van de bak staan. In beide streken worden einde dezer maahd en begin Augustus de nieuwe plan ten weer bijgëpoot. Verder heeft Zaltbommlel de groot ste opbrengst raam, terwijl deze om geving slechts iets later is, dan het centrum Roelof sa rends veen. Daar staat tegenover, dat de kostprijs hier even wei lgger is, daar aanplant en oogst minder werk vragen. In Nederland beslaat de totale aardbeienoppervlakte een gebied van 2500 ha. Al hebben andere landen groter oppervlakte, de opbrengst per ha is in ons land groter en bedraagt jaarlijks ongeveer 10.000 ton. In 1948 bedroeg de export naar Engeland 75 ton. glasaardbeien en 3600 ton tot pulp verwerkte vruchten. De kwekers kunnen dus gerust nog wat hectaren beplanten, zonder dat van overproductie sprake is. Dopr de diepvriesmethode kan men de malse vrucht steeds vers consu meren. 1 Vooral voor de kleine berenbedrij- ven is de aardbeiencultuur aan te bevelen. Ir. Slits wijst daar met na druk op, vooral, omdat de „topar- beid' 'der vrucht juist valt in de pe riode tussen de hooibouw en de oogst. Kleine hoerenbed rij vien vinden voor al hun werkkrachten in de gezins leden. Welnu, hier doet zich een pracht-igelegenheid voor, om boven genoemde periode met lonende ar beid te vullen. Inderdaad' voor de aardbeien cultuur openen zich goede perspec tieven, maar... de kweker zorge steeds voor goed plantenmateriaal, dat kerngezond is ,hij gebruike ge selecteerde planten, want elke zieke aanplant geeft weer zieke nakomelin gen én de oogst wordt dan een, fiasco! De slof... Er bestaat naüwe verwantschap tus sen de Bommelerwaard en de aard- beiensLof, al wil dit nu niiet zeggen, dat dit verpakkingsmateriaal alhier werd uitgevonden. Wel dat dit, en dan speciaal de inhoud ervan., gedu rende een kleine maand in het cen trum der belangstelling staaf. Voor 1900 gebruikte men het mandje voor het vervoer der sappige vruchten. Vaak werden in aardbeien centra deze „chips" dóór de tuinders op dagen, waarop er weinig werk was $elf gebreid. Na bovengenoemd jaar nam de uitvoer van aardbeien naar Duitsland zeer toe en het tenen mandje werd toen, omdat het heel niet gemakke lijk te hanteren was, door-tiet handi ge en meer ideale „slofje" vervan gen. Uit Saksen werden deze slof fen in grote hoeveelheden geïmpor teerd. i Later ging onze eigen industrie sloffen produceren. Schertsend sprak men voor enkele decennia wel van „slóffenbroei", d.w. z. dat er na de aardbeiencampagne nogal eens pakhuizen met sloffen uit brandden. Eigenaardig was, dat, toen de verzekeringsmaatschappijen niets meer voelden voor het verziekeren van zulke pakhuizen, ook deze i0br.oeie- rij" haast niet meer voorkwam. Ook voor andere doeleinden wordt in de moderne huishouding een gre tig gebruik van de slof gemaakt. Met de naar het gevechtsterrein (Van onze speciale verslaggever). Deze tocht, met Hr. Ms. Tijger- haai, is in opzet een ernstige onder neming. De bedoeling is immers om de bemanningen van de oorlog'ssche- pen der West-Europese naties, die wij morgen ontmoeten, te oefenen in het samen manoeuvreren en het uit voeren van gezamenlijke oorlogsacties. ,Maar nu, na een etmaal buitengaais, hebben we nog nauwelijks iets kun nen merken van de vele kwade kan ten jdie het oorlogsbedrijf ter zee kenmerken. We hebben 24 uur geno ten van de reis over een ongewoon kalme zee, waarover nu en dain de VoorzitterEdelachtb. Heer J. de Bruijne- Secretaris (waarn.)de beer P. Beukenkamp. 1 Afwezig, de heer Groene veld uit de Kille. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De notulen der vorige, vergadering worden vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van de Commissaris der Koningin, waarin deze de dank over brengt van H.M. de Koningin voor de gezonden gelukwens bij haar ver jaardag. 1 Procesverbaal van kasopneming op 11 Mei, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. Enige gioedkeuringsbesluiten van vroeger 'genomen raadsbesluiten. Bericht van Ged. Staten dat hun beslissing inzake uitgifte lening Bij- telskil is verdaagd. Mededeling dat bij .de gehouden aanbesteding van 3 woningen de fir ma Kamsteeg en Bruins te Hardinx- veld laagste inschrijfster was tegen het bedrag van 'f 28.400.Den Bosch vond dit bedrag nog te hoog, in over leg met genoemde firma is de aan- neemsom verlaagd tot f26.850. De Voorzitter verwacht thans spoe dige goedkeuring. De "heer de Koning informeert, welke bezuinigingen zijn aangebracht. De Voorzitter antwooMt, dat een hoger houtvolume is verkregen, zo dat de woningen er misschien nog zon schijnt, waarin gisterenavond de dolfijntjes ronddansten en die van nacht zorgden voor mooie lichtende strepen op onze boeggolven. Kortom het is tot nu toe een plezierreis. De Tijger haai staat bekend als een mistschip. Gedurende het afgelopen halfjaar zijn op elke reis de einders in een mistbank gehuld geweest. Ook nu is dat zohet zicht varieert van één tot drie mijl, maar dat maakt de gehele tocht voor een landrot mis schien nog wel interessanter. Het is nu een sport om ojp de brug te staan en eerder of althans gelijk met de uitkijk schepen en boeien te zien opdoemen uit de mist. Een beetje jaloers hebben we wel naar het ei land Wight gekeken, dat met ^ijn op de „waterlijn" keurig met wit krijt afgezette rotsen aan de hori zon lag te schitteren in de zon. Daar was het volop zomer en op de brug van de Tijgerhaai verschijnt slechts een enkele overmoedige zonder trui of jekker. De uitkijk op het hoogste punt van het schip zekej niet, maar evenmin de officier van de wacht, zullen hun warme kleding vergeten. De in zomers tenue glehul- den moeten gezocht worden onder die leden van de bemanning, die voor hun dienst niets ander aan dek te zoeken hebben. Dat is verreweg het merendeel. Slechts enkelen genieten beroepshalve van het fascinerend uit zicht dat de zee, altijd anders, biedt. Alle anderen vinden hun bestaan in het binnenste van het schip. Zij her stellen torpedo's, schillen aaradppelen of smeren de machtige dieselmoto ren, zij wentelen het stuurrad, nemen radiotelegrammen op of voorzien hun maats van de veel geroemde mokken koffie, maar wat zij ook doen, het geschiedt bit kunstlicht. Het gehele leven is samengetrokken binnen in het drukvaste lichaam van onze Tij- igerhaai. Diens zware pantserhuid heeft gieen patrijspoorten, allleen een paar ontsnappingsluiken, maar daar- van hopen we allen dat ze .gesloten zullen blijven. Zo kan een mens in een duikboot dus niet zien wat voor beter door woiden. Procesverbaal van de zitting' van het hoofdstembuneau. Verzoek van de Stichting Kjlok- kenberg om een subsidie van 10 cent per inwoner voor eenmaal. De Voorzitter zegt, dat het hier een R.K. instelling betreft, zodat er vanuit deze gemeente geen gébruik van zal worden gemaakt en B. en W. daarom voorstellen afwijzend te beschikken. 1 De heer Groeneveld merkt op, dat uit deze streek toch wel meer patiën ten naar Katholieke ziekenhuizen 'gaan. De Voorzitter merkt op, dat het hier geen ziekenhuis betreft, doch een sanatorium, waarin het verblijf van patiënten vee'l langer duurt dan in een ziekenhuis. In zo'n geval zul len protestanten de voorkeur geven aan een protestantse instelling. De heer Groeneveld meent, dat al les wat gèdaan wordt tot verbetering van de gezondheid van de mens, men in ruim verband moet zien. De heer Wendel de Joode vraagt of het een schrijven is, dat aan allie gemeenten 'in de provincie is ver zonden. De Voorzitter antwboidt toestem mend, waarop met algemene stem men het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Van Ged. Staten is terug ontvan gen de overeenkomst betreffende Bij tel skil. B. en W. zouden de over eenkomst in deze zin widen wijzigen, weer het is, of het nacht is of dag of de Zeehond het zusterschip, dat tegelijkertijd uit Rotterdam vertrok ons, zijn naam 'getrouw, nog blin- -delings volgt. Ook die 'bepaling van dag of nacht is 'werkelijk een pro bleem zolang men binnen de duik boot zit. Evenals de 'Nautilus van ka pitein Nemo is de Tijgerhaai uitgle- rust met een klok, die niet iot 12 uur maar tot 24 uur aanwijst. Én het vergt heel wat oefening om Idan toch te kunnen zien hoe 'laat ihet is. Daarom hijsen we ons door het enige gat dat er is tataar wéér naai* boven. Door de loeiende storm van de lucht die aangezogen wordt voor verbruik in de dieselmotoren van het schip komen we met knipperende ogen op de brug en we vinden daar het vastberaden, vertrouwenwekkende gezicht van de commandant, luite nant ter zee 2e klas H. M- van der Veen. Een gezicht, dat 'niet anders kap zjjn dari dat van een zeeman, geboortig van de kusten van Noord- WeSt-Europa. Deze zeeman heeft de gehele oorlog op zee gesleten, meer misschien onder zee, want ook toen diende hij zijn vaderland op jeen on derzeeboot. Hij laat er niet veel over los, hoewel zijn houding en -woord verraden, dat de blode passagie'r zich bevindt tegenover een man uit' één stuk, wiens schip de Nederlandse vlag met ere voert.'Naast hem vinden we de flotillecom'mandant onderzeeboten, die vooralsnog de leiding beeft over de reis. Straks in 'Penzance, de Engelse havenplaats, waar de West- Europese vloten verzamelen zal hij ons schip verlaten. Dan wordt onze eigen commandant opperrnlach- tig. Dan bepaalt hij de aanvalstactiek, dan zal zijn kunde beslissen tif we de ..vjjandelijkëe" duikbootjagers kunnen misleiden. Dan pas gaan we dus sen saties beleven, die eigen zijn aan het onderzeewater. Maandagmorgen in al le vroegte gaat het beginnen, maar eerder krijgen we al' een voorproefje, een kleine aanval in Nederlands ver band. Daarover een volgende keer. E. dat de giémeente cessie verleend wordt op het entree, terwijl een pa,ar heren zich bovendien als borg, heb ben gestel4- - Besloten wordt de overeenkomst in deze zin te wijzigen. Van het raadslid A. Groeneveld, die weiglens ziekte de vergadering nog steeds niet kan bij'wonen, zijn een drietal schriftelijke vragen binnenge komen. De eerste vraag luidtHoie staat het met de uitbreiding van H)e straatverlichting aan de Kille met een 2-tal lantaarns. De Voorzitter zegt, dat men thans bezig is deze aan te brengen. In zijn 2de vraag komt de heer Groeneveld terug op een reeds vroe ger door hem gedaan voorstel, om het hengelen op Zondag, te verbie den. De Voorzitter heeft hierover bij de politie geïnformeerd en deze ver klaart, 'dat dit tegenwoordig; haast niet voorkomt. In Almkerk is in de politieverordening een bepaling! op genomen, dat vissen op Zondag} is verboden als het van de openbare weg af zichtbaar is. B. en W. zijin van mening, dat niet tot bet maken van een dergelijk verbod móet worden overgegaan, waarmede de raad' het eens is. In zijn derde vraagt dringt hij aan op uitdiepen van het haventje aan de Kille voor de bietenaanvoer be gint. De Voorzitter deelt mede, dat hij de ambtenaar van de Centr. Techn. dienst opdracht heeft verstrekt een kostenberekening te maken. De heer de Koning wil naar aan leiding: van de eerste vraag informe ren hoe het staat met het gedeelte der verlichting aan de Tol, dat onder de gemeente Almkerk valt. De Voorzitter kan daarover niets meedelen, dit valt niet onder dJe straatverlichting.. Wel is hierover be richt van de gemeente Almkerk ont vangen, doch deze kwestie is nog niet in een vergadering van B. en W. behandeld. De heer de Koning acht een licht punt aan de gevaarlijke bocht bij de Peuter ook dringend nodig. De Voorzitter merkt op, dat dit de gemeente Almkerk aanglaat. De heer Groeneveld ziegt in de vorige vergadering aangedrongen te hebben op 2 lichtpunten aan de Vij- cie ,er is er slechts 1 aangebracht. De Voorzitter meent, dat d)e ver lichting daar door verplaatsing van 1 en bijplaatsing van 1 lichtpunt is opgelost. De heer Groeneveld merkt op, dat de laatste bewoner er geen profijt van heeft. De Voorzitter belooft de situatie daar nogeéhs te doen opnemen- Aanbieding ge mee n te rekek in g '47. Deze rekening sluit in de gewone dienst met een batig saldo van f9454.53, de kapitaaldienst met een nadelig saldo groot f 129.441.85. Als leden der Commissie van onderzoek worden aangewezen de heren Ster renburg, van Wendel de Joode en Rousse- Wijziging begroting instelling Maat- schappeijke Zorg dienst 1948. De Voorzitter deelt mede, dat voor sluiting van het dienstjaar een sub sidie uit de gemeentekas nodig is van f4827.15. De heer de Koning vraagt, of nu de naam veranderd is, ook tdie be stuursleden veranderen. De Voorzitter aritwoordt, dat B. en W. hierover al wél eens hun ge dachten hebben laten gaan, doch wij ziging in de samenstelling van het bestuur is om bekende redenen uitge- steld. Mpt algemene stemimien wordt tot de voorgestelde wijziging besloten. De gemeentébroting voor 1948 wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel van B. en W., tengevolge van deze wijziging blijft er voor on voorziene uitgaven een bedrag over van f7988.16, ze ondergaat de elf de 'wijziging in verband met het bouwrijp maken van een terrein. De gemeentebegroting 1949 wordt gewijzigd overeenkomstig het voor stel van B. en W. De wijziging is nodig in verband met de toekenning van enkele premie's voor woningsplit- sing' aan 'M- v. d. Pijl en A. M. van Arkel en de aanschaffing van uur werken. De kosten van die premie's bedragen f7560.waartegenover een rijksbijdrage is gesteld. 1 Voor het onderzoek der geloofs brieven worden een 5-tal raadsleden, aangewezen, de vergadering wordt hiervoor geschorst. Na heropening brengt.de heer v. Straten rapport uit. Voor dit rapport leze mén hiet bericht in ons vorig! nummier. Voorstel van B. en W. om van hét 'muziekgezelschap „Wilhelmina" in eigendom en onderhoud' over te nemen de muziektent, staande op het Kees van de Sandfeplein. Door de aanschaffing van instrumenten is de muziekvereniging in een moeilijke po sitie gekomen. Ze heeft daarom haar muz^ëktent te koop aangeboden aan de gemeente voor het bedrag van f 1000.met de bepaling, dat zii! ten allen tijde van de tent gebruik zal mogen maken. B. en W. mlenen,, "dat door overname allé belangen van het corps zijn gfediend. Die Jent is door de Techn. Dienst ook' getaxeerd op f 1000. Met algemene stem'men wordt ook met dit voorstel accoord gjegiaan. (Zie vervolg iste blad). HEUSDEN. Over de maand Juni. Geboren: Wilhelmina A. M., d. van J. M. v. Bommel en A. G. M.. Merkx^. Wilhelmus K., z. van F. J. Hilwig en M. C. Klip;Johanna H. M., d. van M. F. v. d. Staak en J. P. v. d. Broek; Jan Hendrik, z. van W. Anker en T. v. Ballegooijen; Catha- rina J., d. van C. J. de Kort en Ma ria A. Siegers; Cornells A., z. van J. J. Timmermans en C. J. de Graag; Getrouwd: H. M. A. v. He ijst 35 j. en A. Bourn an 38 j. Overleden: Martinus Fitters 87 j., wedn. van W. A. (de Hart; Jan die Haan 86 j., weduwn. van C. E. van Wijk. DE WERKEN e.a. Geboren: Age Gert, z. van P. Tj. Kuperus en T. Douma; Adriaan L. z. van A. Vermeulen en T. J. Ver steeg; Elly, d. van A. Verhagen en M. H. Tup amahuPieternella, d. van M. Korsman en S. Ritmeester. GeborenCornells Hendrik, z. v. M. Biesheuvel en A. ,P. Vissser; Wil helmina Rokeske Maaike, d. van H. Ottevanger en M. J. v. d. PijlMaai ke Petronella, d. van B. de ,B,ok en CI. Groeneveld. OndertrouwdHendrik Wegman 30 j. en Anne Adriana v. d. Heuvel 36 j.; Floris Arie Visser 29 j. en Cor- x nelia Pruis sen 23 j. Getrouwd: Cornelis Kodde, 24 j. en Suzanna de Bruijne, 22 j. t WERKENDAM. Geboren: Mathijs Leendert, z. van G. van Oord en G. Schaddelee Hen- drikus Nicolaas, z. van N. C. Groene veld en M. J. SonnebomGerrit Leendert, z. van D. van Oord en E. C. VosAdriaan, z. van G. v. d. Stelt en A. VerhoevenCornelis Hendri- kus Josephus, z. van H. Kuup en G. C. BoetstoelKomelis Hendrikus, z. van A. G. v. d. Heuvel en N. Schoon. Ondertrouwd: Adr. de Zeeuw, 25 j. en Kl. Ippel, 22 j. Getrouwd: C. Ruitenberg en M. L. HoegeeA. Potters en C. Matena B. v. d. Werken en M. de Keijzer. gehouden op Donderdag 30 Juni, des nam. 8 uur.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8