voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plechtige heropening jan het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Wijk. No. 6684 Maandag 11 Juli 1949 lAND VAN ALTENA Firma L. J. Veerman, Heusden Toen de ingezetenen van Wijk in het laatst van Mei 1945 in hun ge meente terugkeerden vonden zij o.m. hun kerkgebouw en toren, groten deels verwoest terug. Het kerkbe stuur bleef niet bij de pakken neer zitten, doch stelde reeds spoedig na zijn terugkeer pogingen in het werk, om het gebouw, dat niet meer voor de dienst te gebruiken was, ook niet met voorlopige herstellingen, weder opgebouwd te krijgen. Veel arbeid moest worden ver richt eer men zo ver was dat men met deze wederopbouw werkzaamhe den kon aanvangen, dit werd nd. na jaar 1947. Vooral dankt de gemeente het aan Ds. Harkema, dat heL gebouw Vrij dagmiddag plechtig kon worden her opend. Zijn Eerwaarde mocht hier mede 'de bekroning smaken van de arbeid die verricht moest worden om ze zover te krijgen. Dat niet al les steeds van een leien dakje ging, kwam in de redevoeringen, die bij deze heropening werden uitgespro ken wel duidelijk aan het licht. Het moet voor het Kerkbestuur wel een grote voldoening zijn, dat in de omgeving hun kerkgebouw on der de eersten behoort, dat na de oorlog weer in gebruik kan worden genomen. Te ongeveer half drie vulde zich het geheel herbouwde kerkgebouw met genodigden om van deze plech tige heropening getuige te zijn. On der hen bevonden zich Ds. J. R. Wolfersbergen uit Amsterdam, As- sesor van de Generale Synode, alle predikanten uit de Classis Heusden, Ds. H. Bont, Goslinga en Verbeek Wolthuis van de Geref. Bond, kerk besturen uit de omliggende gemeen ten, Ds. R. Cuperus uit Doornspijk met de kerkbesturen uit de adoj)- tiegemeenten van Doornspijk, Elspeet, Oosterland, Oldebroek en Wezep, Burgemeester Landweer met* de ge meente-secretaris Bouman en wet houder Roza. De heer Bilderbeek uit Dordt, de architect, onder wiens leiding de werkzaamheden werden verricht. De heer v. Loenen, Directeur van het 'kantoor Wederopbouw te Alinkerk, de architecten Bezemer en de Snoo, die belast waren met het toezicht, de ambachtslieden, die de bouw heb ben uitgevoerd en vele anderen. De oude president-kerkvoogd de heer A. de Kok, beklom de kansel en verzocht de aanwezigen te zin gen Ps. 36 het 2e vers, waarna hij las 2 Kronieken 6 vers 1631 en voorging in gebed. Vervolgens heet te hij allen welkom en deelde mede, dat van de Departementen van On derwijs, Kunsten en Wetenschap pen en van de Wederopbouw bericht van verhindering was ontvangen. In het bijzonder richtte hij zich tot de vertegenwoordigers van het burger lijk bestuur der gemeente en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze van hun belangstelling blijk gaven. Vervolgens heette hij welkom de vertegenwoordigers van de Generale Synode, Prov. Kerkbestuur, Classis Heusden, de vele ringpredikanten en kerkeraden uit de omgeving, de pre- oiuanien en kerkeraden uit de adöp tie gemeenten, die hij openlijk dank bracht voor de verleende hulp. Hij schetste vervolgens de toestand der kerk, bij de terugkeer van de gemeente na haar evacuatie en hoe de pogingen om ze in een noodkerk te herscheppen, mislukten, zodat de kerkdiensten in de z.g. „oudeschool" moesten plaats vinden. Tengevolge van de beperkte ruimten moest de zelfde dienst tweemaal worden ge houden. De pogingen die werdeirge- daan om de kerk weder opgebouwd te krijgen hadden succes en in 1947 kon met deze wederopbouw worden aangevangen. Spr. brengt hiervoor dank aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, die gunstig beschik te op het verzoek om subsidie en diens ambtgenoot van Wederopbouw, alsmede aan de Rijkscommissie voor Monumentenzorg, aan directie, i ar chitect, liet Hoofd van het Streek- bureau, de heer v. Loenen, de ar chitect v. Bilderbeek uit Dordt, die de plannen heeft gemaakt, aan de lie ren van het dagelijks toezicht, de heren Bezeiner en de Snoo, de am bachtslieden uit de gemeente, en sprak er zijn vreugde over uit, dat deze met de herbouw waren belast geworden. Namens de kerkvoogdij bracht hij dank voor de giften uil de adoptiegem. Doornspijk, Oldebroek, Elspeet, Oos terland en Wezep en die uit de ei gen gemeente, die in de loop van 4 jaar werden geschonken. Hij betreur de het, dat de herbouwing nog niet geheel gereed is, aangezien de con sistorie nog niet is herbouwd, sprak er echter zijn vreugde over uit, dat de goedkeuring daarvoor thans is ontvangen, zodat spoedig met de her bouw zal kunnen worden begonnen. Hij vond het jammer dat ook de to ren zich nog steeds in verwoeste toe stand 'bevindt, omdat deze nu een maal bij de kerk behoort. Ook moet er nog iets worden verbe terd aan de verwarmingsinstallatie en is in overweging de aanbrenging van. een geluidsinstallatie. Hij richt zich vervolgens tot Ds. Harkema, die. het leeuwenaandeel heeft gehad in. al het werk. De ze heeft moei le nog arbeid ontzien, om het zover te brengen, namens de kerkvoogdij, en hij is overtuigd dit tevens namens de gehele gemeente te doen, brengt hij Ds. Harkema dank. Waar deze binnenkort de gemeen te gaat verlaten, zal steeds de ge dachte levendig blijven: Ds. Harke ma heeft deze herbouw tot stand gebracht. Hij dankt de heer Renger- sen, die vele moeilijkheden moest overwinnen. Spr. is dankbaar dat hij dit op zijn ouden dag nog bele ven mag, vele jaren heeft hij de kerk gediend, "hij is overtuigd met vele tekortkomingen. Hij hoopt dat 'de kerk nog lang gebruikt zal mogen worden tot het verkondigen van Gods Naam en gaf hierna het kerkgebouw over aan zijn kerkeraad. Hierna betrad Ds. Harkema de kansel en liet zingen Ps. 122 vs. 1, waarna hij zich richtte tot de ge meente en zei dat dit een groot ogen blik in zijn leven is, doch z-eker ook in dat van de gemeente. Heel de ge meente is verblijd en met grote dank baarheid vervuld, dat dit huis des Heeren weer in gebruik kan worden genomen. Hij bidt de gemeente toe, dat zij .steeds Gods genade op haar pad zal mogen vinden en in Zijn Naam zal mogen wandelen. Deze dag is lang verbeid. De gemeente is ver blijd om de schoonheid van dit huis en Gode moet dank worden gebracht voor al zijn weldaden. Hem komt dank en lof toe, omdat hij de ge meente van Wijle niet heeft losgela ten. God laat het werk zijner han den niet varen, dit blijkt uit het feit dat Hij dit huis weer aan de gemeen te heeft geschonken. Het is thans zo ver djjt de kerkeraad de kerk aan vaardt. Veel en omvangrijk werk is daarvoor verricht moeten wor den, de heer Rengersen komt daar voor de dank van de gehele gemeen te toe. Hij herinnert aan de zorgen van het kerkbestuur voor de f 100,ÖOO die nodig waren. Aan de toestand van de oude kerk, toen velen zich met een staanplaats voor de hoge banken moesten tevreden stellen en daardoor 'de zorg van het kerkbe- bestuur om het kerkgebouw vergroot te krijgen, wat thans is gelukt en wel met 150 zitplaatsen. Hij brengt dank aan de architect Bilderbeek en de heren Bezemer en déxSnoo en allen die aan de uitvoe ring hebben meegewerkt. Hij kan begrijpen, 'dat er gemeenteleden zijn die zeggen dat zij het gebouw vroe ger mooier vonden, het kostte even wel 'te veel gdLd om het weer in zijn oude toestand terug te brengen. Niettemin is men dankbaar gestemd, dat zo'n stijlvol geheel is verkregen. Aanvaarding van dit kerkgebouw kan alleen geschieden in opzien tot Hem, die dit heeft mogelijk gemaakt. Het be droeft spr. en velen met hem, dat voor het verkrijgen van een plaats in hpt Godshuis zoveel gekrakeel is ontstaan. In grote dank wil men het gebouw aanvaarden, vooral ïn grole dank aan de Heere, die met zijn vleugels dit huis moge beschermen. Vervolgens werd gezongen Ps. 122 vs. 3 en speelde de organist van de firma v. Leeuwen uit Leiderdorp, BEKENDMAKING. Benoeming lid van de Gemeenteraad. De Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van de leden van de Raad der gemeente HEUSDEN, maakt bekend, dat van af heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is neder- gelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van de gemeenteraad, nood zakelijk geworden door het open vallen van een plaats in de Gemeen teraad door het niet-aannemen van de benoeming door de heer G. Ver- weij. "De Voorzitter voornoemd, A. VAN DELFT. Heusden, 7 Juli 1949. de bouwer van het fraaie orgel, een paar nummers, waaruit de prachtige en volle klank van het instrument wel zeer duidelijk naar voren kwam. Als eerste spreker voerde Burge meester Landweer het woord, na mens de burgerlijke gemeente, die deze dag een belangrijke dag noemde voor de gemeente, omdat thans een einde is gekomen aan het kerkhou- den in de oude school, waardoor Ds. Harkema vaak 4 maal pea- dag een dienst had te vervullen. Hij hoopt dat het gebouw tot in lengte van jaren door de gemeente gebruikt zal mogen worden tot verheerlijking van Gods Heiligen Naam. Hij ver klaarde dat 'de burgerlijke gemeen te jaloers was op de kerkelijke, om dat de gemeentetoren nog steeds in dezelfde toestand verkeert, zoals hij werd aangetroffen na de terugkeer van evacuatie. Hij heeft evenwel goe de hoop, dat ook deze herbouw spoedig zal kunnen beginnen. Ds. Harkema dankt voor de ge sproken woorden en geeft de raad om in de pogingen tot herbouw van dè toren steeds te volharden, de er varing heeft het kerkbestuur ge leerd, dat fnet voortdurend volhou den, men er tenslotte wel komt. Hierna sprak de heer Vos namens de vaklieden uit de gemeente en. bracht dank voot dé opdracht tot de bouw en de prettige samenwerking, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de heer Bezemer. Architect Bilderdijk uit Dordrecht dankte voor de tot hem gerichte woorden en wees er op, dat bij de herbouw is gebleken, dat het gebouw een zeer oude geschiedenis heeft. Ds. J. R. Wolfensberger, assessor van de Generale Synode te Amster dam, was de volgende spreker en sprak zijn grote vreugde uit dat door cfe adoptie de onderlinge band rus sen de klerken was versterkt. Ds. W. Anker uit Heugden sprak namens het Provinciaal Kerkbestuur en bood de gemeente gelukwensen aan met dit fraaie kerkgebouw, dat hij een sieraad noemde in de Herv. kerken van Noordbraba;nt en Lim burg. i Ds. J. J. Moll van Genderen sprak namens de Classis Heusden. Ds. H. Bout van Amsterdam na mens de Gereformeerde Bond, die de hoop uitsprak dat de band die uit de nood was ontstaan, ook in de toe komst bestendigd zal blijven. Ds. J. R. Cuperus van Doornspijk sprak namens de adoptiegejne en ten en uixte tfie vreugde ook van zijn ge meente, dat dit kerkgebouw thans weer m gebruik kon worden geno men en sprak de hoop uit,, dat de sa menwerking tussen de gemeente van Wijk en zijn gemeente bestendigd zal mogen blijven. Ds. Harkema dankte alle sprekers en liet tot slot zingen Ps. 150:1. Met een goed gevuld kerkgebouw werd er 's avonds een dankdienst ge houden, die aanving met het zingen van Psalm 116:10 en 11. De dienst werd voortgezet met het liezen van de 12 art. des gelöiofls, waarop werd gezongen Ps. 48 6. Schriftlezing: 2 Kronieken 6 vs. i—21. Verder sprak Ds. Harkema voor de predikatie een spannend openings woord en koos als tekst 2 Kronieken 6 vs. 40. Tijdens het zingen, van Ps. 122:1 en 3, werd er gecollecteerd v.oor de opbouw van de kerk en spr. meende goed te doen de zie dan'fccollecte niet aan te bevelen, maar was in de over tuiging, dat de gemeente haar plicht' zou verstaan. Na de prediking zong de gemeente Ps. 123:1, waarna Ds. H. in dank gebed voorging. Tot slot zong Üe gemeente Ps, 69:14 en was de herbouwde kerk! officieel in gebruik genomen. pm Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk |10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui INTERIEUR MET ORGEL VAN HET HEROPENDE KERKGEBOUW. TOESTAND VAN KERK* EN TOREN. ZOALS HIJ BIJ DE TERUGKEER NA DE EVACUATIE VAN DE GEMEENTE WERD AANGETROFFEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1