Plaatselijk Nieuws üiterker ddn de haat HEUSDEN. Zaterdag 13 Juli, dus niet 9 Juli, zoals de raambiljetten vermel den, wordt in onze gemeente een collecte gehouden voor het Chr. re- classerings-, opvoedings- en verzor- gingswerk van de vereniging „Het Hoogeland". Gaarne bevelen wij de H oogeland- se collecte bij U allen aan. Geeft mild voor dit Christelijk en maatschappelijk werk van „Het Hoo geland" in huur 4 kolonies en 4 te huizen, waarin personen van alle gezindten worden opgenomen en ver pleegd en waarvoor nu met het oog op de restauratie van „Filadelfia" te Vries en de aankoop van het Jongenshuis „De Beele" te Voorst veel geld nodig is. AALBURG. Op Dinsdag 12 Juli hoopt voor de Geref. Gem. alhier 's avonds om 7 uur Ds. Aangeenbrug van Dordt voor 4e gaan. ALMKERK. Dinsdag 5 dezer maakten de ouden van dagen dezer gemeente voor het eerst als groep een uit stapje onder leiding^ van enkele le den van het comité, dat zich daar toe had gevormd t-w. mevr. Snoek en de heren T. A. K loots ein P. Schouten. Voorts maakten de tocht mede Dr. Schripsema en Zuster Harshagen, burgtem. en mevr. Blok, en als vertegenw. der diaconieën de heren H. v. d. Assem en M. Straver. Gereden werd via de Moerdijkbrug naar Rotterdam, waar de voetgan gerstunnel nader in ogenschouw werd genomen. Per' roltrap daalden de oudjes beneden de waterspiegel- Daar op werd naar Scheveningien gereden, •waar in één der strandhotels werd gezorgd voor een heerlijk kopje kof fie wat op het terras achter glazen schermen werd genuttigd, terwijl'men tegelijkertijd een prachtig uitzicht had op de zee. Vervolgens werd via de wieg die langs Gouda 'en Woerden loopt, dus1 midden door het Hollandse landschap de? veenpolders, gereden naar Soest, alwaar Dis. en Mevr. van Kirulgjten1 aan de pastorie werden afgehaald' en werd koers gezet naar 'de uitspan ning Kamp lust, waar door de go e die zorg van Ds. v. Kruigte'n was gezorgd voor gfeh heerlijk bord soep. Ook werd daar de thee gebruikt. De terugreis ging over Soestdijk' langs het Koninklijk paleis, Vandaar over Hilversum langs Utrecht en via de brug bit Vianen naar Gorcitm. Aan de grens der gemeente wer den de oudjes opgewacht door de muziekver. „Nooit Gedacht", die daar met twee wagens, getrokken door de tractor van W. Verschoor, aanwezig waren. Ondelf de tonen van vrolijke muziek ging het naar café van Dijk. Hier werden ze ontvangen door de Oranjevereniging en werd hen na mens die vereniging koffie en gebak aangeboden. 'Onder het nuttigen daar van sprak de burgemeester de oudjes en degenen f\ie deze da(g hadden mogelijk gemaakt toe- Spr. releveerde al hetgeen 'die dag was genoten. Geen wanklank was gehoord en niet één der oudjes had enig nadeel onder vonden. Spr. dankte allen die op enigerlei wijze medewerking haddeD verleend, en riep de oudjes een tot weerziens toe. Er was volop proviand en ook de rokertjes ontbraken niet. Het was een welgeslaagde en onvergetelijke dag. De heer D. Voshol, commies der Directe Belastingen alhier, is met ingang van 15 dezer in gelijke be trekking benoemd te Rotterdam. ANDEL. Tot Hoofd van de Landbouw- huishoudschool is hiet ingang van 1 Sept. a.s. benoemd mej. J. Bie- mond te Bleiswijk. Ten behoeve van brandmeldin gen enz. is café Wed. C. Kalis al hier thans telefonischdoorverbon den orider no. 28. Nu een zuurstofkoffer door de gemeente aan de cursus EHBO is verstrekt zijn de oefeningen daar mede aangevangen. De zuurstofkof fer is geplaatst bij mej. H. Bonman, Beatrixstraat, tot welke men zich o.m. bij eventueel voorkomende on gevallen kan wenden. Door het dijkbestuur van het Oudland van Altena is aan de ge meente vergunning verleend tot het storten van huisvuil op het z.g. Zandt aan het Boveneind, ter hoogte van café Kalis. inwonefs van ons dorp noemen aan gezien we een hartelijke en spontane medewerking mochten ontvangen bii onze rondgang. Zie verder advertentie. GIESSEN. De verkozen leden van de ge meenteraad, hebben allen hun be noeming aangenomen. LAND VAN ALTENA. De Vereniging het Texels Scha pens tam boek voor Noord-Brabant heeft zich met een verzoek tot de gemeentebesturen gewend om in de Algemene politieverordening bepalin gen op te nemen tegen loslopende honden, aangezien deze aanmerke lijke schade toebrengen aan in de weilanden lopende fokschapen. MEEUWEN. Dezer 'dagen behaalde onze dorpsgenoot dhr. G. Sterken burg, op schitterende wijze het diploma 5-ja- rige H.B.S. B. A.s. Woensdag 24 Juli desn.m. om 7 uur hoopt voor de Ger. Gem. op te treden Ds. v. d. Woestijnevan Ridderkerk. RIJSWIJK. De muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" hoopt in Augustus deel 'te nemen aan het Festival te Sint Maartensdijk en 'zal daar waar schijnlijk een concert geven- Gezien het succes dat het gezelschap daar hét vorig jaar oogstte, beloofd ook dit weer een mooi uitstapje te wor den. Belangstellenden kunnen zich nu reeds opgeven om de tocht mee te maken. -- Onder leiding van de heer M. de Rooy, consul van het Verbond voor Veilig Verkeer, maakten de leer lingen der 3 hoogste klassen een trai- ningsrit door het Land van Altena en de Langstraat tot aan de Roes lei- bergen. Er waren op bepaalde pun ten controle-posten waar nauwlet tend werd toegezien of de, regels van de weg niet alleen gekiend, maar ook toegepast zouden worden. In Waalwijk verleende de politie haar medewerking tot het opsporen van fouten. Alles ging] onder het motto „Die zwarte vlek moet weg". Dat zijn de 300 schoolkindren die elk jaar ten offer vallen aan het verkeer. Van de 34 die aan dieze rit deelnamen, brachten verschillenden, het er af zonder een enkele str,afpunt'. Na het rapport van de Inspectieur van Politie te Waalwijk zal worden meegedeeld wie voor deze rit zijn „diploma" zal worden toe gekend. Nog] slechts 3 weken zal mej. Mans werkzaam zijn aan de Chr. Nat. school alhier. Ruim 19 jaar heeft ze als onderwijzeres haar krachten ge geven. Vele oud-leerlingen kan ze m haar lijsten nagaan. We wensen haar nu reeds een prettige werkkring in haar nieuwe standplaats Hengelo (Ov.). Intussen is de door ha&r vertrek ontstane vacature weer aangevuld doiOT de benoeming van mej. W. Hajer uit Dielft. De 'erwtenpluk is overal in volle gang. Er worden flinke prijzen voor de pluk uitbetaald, zodat ver schillenden een aardige bijverdienste hebben. Het concert, gegeven door de plaatselijke muziek- en zangvereni ging. jnocht zich in een flinke be langstelling verheugen. De verschil lende nummers werden naar beste vermogen uitgevoerd. -Waar de wanordelijkheden op de voetbalwei toe leidden is nog niet bekend, maar sommige leden en een gedeelte van het publiek moeten 2ich eefis goed realiseren wat „sport" en „sportief" betekenen. Ken goede naam zegt ook wel iets. 'SLEEUWIJK. Als Hoofd van de afd. Ci- viel-Technische werken van de Cen trale Technische Dienst te Almkerk is in dienst gekomen de heer H. Huitzing, wonende Kastanjelaan te Sleeuwijk. WAALWIJK. Aan de R.K. Hogere Burger school alhier, werden o.m. bevorderd van klas I naar IIJ. v. Bergen He negouwen, W. v. Bladel, J. v. d. Linden te HeusdenP. Dekkers, A. Paans én B. de Vuijst te Sprang- Capelle; P. van Dongen, J. Tab- bers en J. Langerwert te Waspik; B. Gouda, A. Vlot en P. Vos te Eethen. Bevorderd van klas II naar IIIJ. Timmermans ie Heusden; p. Paans, A. Snijders, P. Sterrenburg, P. Els- man, JNieuwetihuizen, A. Pruyssers en B. Winkelman te Sprang-Capel- Le; J. Dubbelman, G. Couwenberg en A. Berkelmaps te WaspikH. Feris te RaamsdonkP. Uythoven te Eethen. 1 Bevorderd van III naar IVA. v. Beek te Sprang-Cape 11e. Bevorderd van IV naar Va: J. Griethuysen te Waspik- Bevorderd van IV paar VbW. die Bruyn te RaamsdonkG. Kerst, J. Oerlemans en M- Sprangers "re S prang- Capelle Aan de R.K. Middelbare Meisjes school alhier werd o.m. bevorderd van klas I naar IIB. de Fijter te Eethen; D. Rijnen veld te Sprang-Ca pe 11e A. Maas (met lof) te Waspik. Bevorderd van II ijaar IIIT. v. Riel te Eethen. Bevorderd van III naar IVS. Smit te Sprang-CapelleI. van Ger wen te Waspik. WOUDRICHEM. Een wel zeer tragisch onge val overkwam Jan Smits en echt genote, die nog kort geleden uit de ze gemeente naar Zeist vertrokken. Beiden geraakten onder een instor tende muur le Zeist en overleden vrijwel onmiddellijk. Wel diep tra gisch. De kerkklok, die door de Duitsers werd geroofd, is thans door een nieuwe vervangen en zal weldra zij n welluidende tonen over ons .stad je doen weerklinken. "De Woudrichemse schooljeugd zong Vrijdag j.l. voor de radio. Om circa half zes kwamen de kinde ren, onder leiding van de heer W. CAPELLE. De in de gé meende Sprang- Capelle gehouden collecte voor het cadeau ter gelegenheid van het ko peren huwelijksfeest van H. M. Ko ningin Juliana An Prins Bernhard en de Anjercollecte voor liet Prins Bernhardfonds hebben in totaal op gebracht f 185,04. I11 verband met het 1272-ja rig huwelijksfeest van het Koninklijk Echtpaar werd j.l. Donderdagavond op initiatief van de Oranjevereniging „Wilhelmina" op de voor deze ge legenheid schitterend verlichte mu ziektent in de Kom, een avondcon cert gegeven, dat geopend werd door de muziekvereniging' „Kunst na Ar beid", waarna achtereenvolgens op traden hét Chr. Jeugdkoor „Halle lujah", de Chr. Gem. Zangvereniging „Hallelujah" en de Gem. Zangver eniging ,,'tRozeknopje". Met enke le nummers, uitgevoerd door de mu ziekvereniging werd dit concert, dat ondanks het minder mooie weer flinke belangstelling trok, hes loten. De lieren T. v. Zeist en PI. Koenen werden als bestuurslid van de Chr. Harmonievereniging „Marij ke" te Sprang herkozen. De oud-ambtenaren ter ge meentesecretarie van Sprang-Capel- le, de heren A. de Bruijn, thans werkzaam te, Putten (Gld.) en J. R. G. Hauwe, momenteel ter gemeente secretarie te Loonopzand werkzaam, slaagden Le 's-Gravenhage voor het examen Gemeentefinanciën II. DUSSEN. Voor liet examen onderwijze res slaagde Mej. B. Rijkers; voor liet Mulo-diploma G. de Jager en voor „tvpen" J. IJ. v. Achterberg Jr., allen alhier. Onze dorpsgenoot, de O.V.W. Gerrit de Wit kwam na een verblijf van 3 jaar in de tropen, in deze ge meente terug. Hem werd een sere nade gebracht en er was veel be langstelling. Aan de aannemer A. v. Don gen alhier is gegund het bouwen van een boerderij alhier voor de som van f 31,637. EETHEN. Voor toelating tot de- Chr. H.B.S. te Waalwijk, deden met goed gevolg examen Meta Citroen te Eethen en Meenke v. Buuren en Truus 'Scherf beiden te Meeuwen. EETHEN. Dioor de architecten Bezemer en de Snoo te Wijk en, Aalburg werd aanbesteed een woonhuis met kan toor en garagle te Eethen, voor die heer J. de Fijter alhier. Ingeschreven werd als voljglt Fa. Pepping en Zn., Kaatsh. f26850. Fa. A. Rozenbrand^ Spr.-Cap. f26963. Fa. J. E. Haspels, B.-Broek f27750. F. H. Damsteeg Hardirtxv. f 27950. K. de Valk, Rotterdam f28075. A. Smits, 'Heusden W. F. Mulckhuyse, Langer u'i gte weide J. v. Wendel de' Joode, Sleeuwijk GENDEREN. Vijfde verantwoording] der in gekomen giften ten bate der bazar van „Excelsior". Schouten's Groothandel. Wijk, 80 p. pudding; Plateelfabr. „Osirus", Gouda, 4 schalenNed. Persil Mij Amsterdam, 2 5 gr. str.fl. ATA ;Dou- we Egberts, Utrecht, enkele leesboe ken Andrélon, Bodegraven, chemi sche artikelen; N.V. R. Buisman, Zwartsluis, 20 b. Buisman en 25 li nialen. Verder kunnen we hier vrij wiel alle H. van.Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 5- „O juist, mag ik misschien ook weten, waarom u plotseling uw stu die onderbrak?" „Zeker, 'mijn vader was ongeveer een half jaar tevoren overleden. Mijn moeder 'was al jaren dood en ik 'kreeg uit Indië nu niet bepaald op wekkende berichten omtrent het be heer van mijn onderneming, zodat ik tenslotte besloot om mijn studio vaar wel te zeggen en zelf het bawind in Indië ter hand te nemen". Dat klopte. Inspecteur Hoekstra had onderzoek gedaan naar de ver wanten van Van der Velde en was te weten gekomen, dat Van der Vel de's vader ruim 5 maanden voor het onderbreken van de studies, op Java was overleden. Neen, het zou niet gemakkelijk vallen dit heerschap tot een bekentenis te dwingen. „Uw studietijd was natuurlijk pret tig?" f „Och ja, waarom niet? Men heeft zo z'n kennissen en..." „Juist, over die kennissen gespro ken. Hebt u bijgeval ook een Willem Bosch van Drakenstein gekend?" Even was van der Velde in twee strijd. Ja zeggen pf ontkennen? Hij voelde, dat die inspecteur hem zorg vuldig gadesloeg. Hij moest tijd win nen. „Bosch van Drakenstein, zegt u? Laat 's kijken. Pat zou ik me niet precies kunnen herinneren". „Kom, kom, ik dacht nog wel, dat het een speciale vriend van u was indertijd? Uw vroegere hospita, juffrouw Boendermaker, beweerde dat tenminste. Wel eens van gehoord, nietwaar?" „Ja, inderdaad". Ontkennen zou maar argwaan wekken Er was im mers niets op tegen om te bevesti gen, dat hij op vriendschappelijke wij ze met Bosch van Drakenstein had omgëgiaan. „Weet u ook nog, wat er van uw vroegere vriend, Bosch van Draken stein terecht is gekomen?" Van der Velde schudde het hoofd. „Hoe zou ik dat weten? Ik ben twee jaar uit Nederland weg". „Maar u moet toch weten, dat uw vriend enkele dagen voor uw vertrek naar Indië plotseling spoorloos ver dwenen is?" V „Ja, dat heb ik wel gehoord, maar ik had teveel aan mijn hoofd die dagen, vooral met het oog! *>P m'n onderneming, en u begrijpt, dat al het andere dan van geen betenis is". De inspecteur stond plotseling op, legde z'n half opgerookte sigaar in het asbakje en liep op de jongeman top. „Mijnheer van der Velde, laten we er geen doekjes om winden. U zult toch wel begrepen hebben, dat u niet voor niets in Indië gearresteerd bent. Daartoe was wel een heel voor name reden. Ik mag wal zeggen een ernstige reden. U bent natuurlijk op mijn verzoek gearresteerd, omdat u schuldig bent aan de dood van Willem Bosch van Drakenstein". Van der Velde was rustig in zijn stoel blijven zitten en knipperde nau welijks met z'n ogen. 'Even was er een zwijgen tussen de beide mannen, die elkaar aanzagen, als wilden ze in eikaars binnenste kijken. „Wanneer u nu verwacht, dat ik vol verontwaardiging uit mijn stoel zou opspringen, vertoornd over deze beschuldiging, dan bent u abuis. In Indië heb ik geleerd mii nergens meer kwaad op te maken en ik zal' het hier ook niet doen. Ik leg uw beschuldiging dus zonder meer naast mij neer". i „Dat had ik wel verwacht, mijn heel* van der Velde. Het is alleen maar jammer voor u, dat ik ook' het bewijs in handen heb". Was het verbeelding of zag inspeo teur Hoekstra duidelijk, dat er even, een ondeelbaar ogenblik, een schok ging door de jongeman tegenover zich? Hij was inmiddels weer gaan zitten,, maar liet geen moment zijn blikken van de jongeman los. De hand trilde een weinig, maar overi gens verried niets de inwendige ge moedsaandoening, waaraan hij op dit moment ten prooi was. Zijn gedach ten gingteti bliksemsnel terug naar die noodlottige avond. Hij had een fout gemaakt of het was maar een intimi datiepoging van de politieman tegen over hem. In ieder, geval was hij' vast besloten om zich niet bloot te geven. „Ik ben zeer benieuwd te horen, mijnheer de inspecteur, waarin dat bewijs zal bestaan". „U zult bet niet uit mijn mond horen, mijnheer van der Velde, u zult het met eigen oigen zien. We gaan een tochtje naar Haarlem ma ken, waartegen wel geen bezwaar zal zijn, nietwaar. Alleen moet i'k u tot mijn spijt blinddoeken. Die boeien zullen we achterwege laten, wanneer u mij als man van eer, 4 uw woord zult geven, dat u g|een enkele po ging tot ontsnappen zu.lt doen". „En dan nog wel g|eblinddoekt, mijnheer de inspecteur?" spotte de Indischman, „maar enfin, mijn woord hebt u. Ik zou niet weten, waarom ik een pogingj tot ontsnappen zou beginnen, daar ik er van overtuigd ben, dat ik toch binnen korte tijd weer op die boot naar Indjë zit." De inspecteur gaf hierop geen ant woord. Hij haalde enkel de schou ders op, nam een schone, zwarte doek uit zijn bureaula en bond die voor de ogen van de planter. „Ziezo, de auto staat gereed, ik zal u bii uw mouw vasthouden, dan zullen we gezamenlijk naar die wagien lopen". Rustig ging van der Velde in de auto zitten. Naast hem nam' de in specteur plaats. „Waarheen inspecteur?" vroeg de man achter het stuur. ^,Naar Haarlem, Kennemerstraat 184", antwoordde de aangesprokene, luid genoeg], dat van der Velde het kon hop-en. ,Maar hij kon natuurlijk niet zien, dat de inspecteur aan de agent achter het stuur een veelbete kenend knipoogje :gaf. Die autö draaide de straatweg op en binnen een paar minuten reed men in de richting Haarlem. Het eerste gedeelte van de rit wierld zwij gend afgelegd. Toen men Sassenheim gepasseerd was, zei de inspecteur eensklaps tot zijn medepassagier. „We naderen Lisse al. Mjet een goed half uurtje zullen we op ,de plaats van bestemming zijn". Maar in plaats van naar Lisse te rijden, sloeg de auto plotseling een zijweg1 in en kwam en kele minuten later weer op de weg, die in de richting Leiden voert. Toen men Oegstgeest naderde, zei de in specteur „Ziezo, we zijn al vlakbij Haarlem". Luid bellend passeerde een stadstram van Leiden en droog ver telde de inspecteur aan zijn arres tant,,'tls druk in Haarlem, met al die trams". Voor de nog altijd leeg staande villa te Oegstgeest op last van de inspecteur hadden de nieuwe bewo ners haar nog niet mqjgen betrek ken stopte "de auto. Vlu|g stapte' de inspecteur uit, gevolgd door de po litieman-chauffeur, die een bosje sleu tels te voorschijn haalde en de voor deur open deed. Mien liep gedrieën door dë lange gang naar de tuin. Altijd nog zonder een woo/cl te spre ken leidde inspecteur Hoekstra zijn arrestant tot aan de rartd v^n de half gegraven vijver. Met een ruk haalde hij de blinddoek van de- qgen van van der Velde. De jongieiman wankelde even, knipperde tegien het volle daglicht, keek, om zijn ogen te beschermen naar beneden en ont waarde plotseling, vlak voor zijn voe ten, het lijk van de uit de tuin opge graven student Willem Bosch van Drakenstein. f 28200. f28345- f30691. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2