NIEUWSBLAD Droogte tast oogst aan terker dan de haat TWEEDE BLAD nmmauvZZ Plaatselijk Nieuws in het Land van Heusden en Altena. voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. Het Oranjefeest, dat alhier op Woensdag en Donderdag, j.l. gehou den is, werd Woensdagavond ge opend met een concert door de mu ziekver. „Nooit Gedacht", hetwe.k zo als altijd weer veel vork op de been bracht. Donderdagmorgen 7 j uli wer den de kinderen aan de scholen door genoemde muzrekver. afgehaald waar. na men onder de vrodjice tonen v,an marsmuziek naar het gemeentehuis marcheerde, waar de kinderen door de burgemeester werden toegespro ken.' Na het spexn en ^.ngen van het Wilhelmus en een driewerf hoera op het Kon. Huis, werden de kinderen naar "het feestterrein gebracht, a.waar onder leiding, van het personeel der scho.en, verschillende spelletjes wer den verricht, waarna traiclatse volgde. De kinderen hebben zich uitstekend geamuseerd, jammer was echter dap het Oranjezonnetje zich schuil hield. In de namiddag hadden verschui lende volksspelen plaats en de ronde van den Duii, waarvoor een zilveren wisseibeker was uitgeloofd, welke door de jongeheer Schripsema werd gewonnen. Ook de gecostumeerde voetbalwedstrijd viel zeer in de smaak van het pubdek. 's Avonds om Kalf acht werden de Veluwse boerendansen uitgevoerd en werden door de beroemde .Radio-zan ger, Albert de B-o-oy, verschillende nummers ten beste gegeven, hetgeen zeer veel applaus oogstte van de aanwezigen. Met een concert door de mu&ekver. O.N.S. te Kille werd dit goed geslaagde feest besloten. Zaterdag 9 dezer gaf die mu ziekvereniging „Juliana" te Uitwijk, met medewerking van Je muziekver. „Nooit Gedacht" een gecombineerd concert, hetgeen veel belangstelling trok. ANDEL. Er heeft zich in onze gemeente een comité gevormd met de bedoe ling de ouden van daglen boven de 70 jaar een gezellige dag te bezor gen door een reis te organiseren. Het plan is voor dit doel geld in te zamelen bij verschillende ingezetenen. Gezinnen die niet bezocht worden en toch voor dit doel iets willen af staan, worden verzocht dit deze week te 'bezorgen bij een der comité-leden. Het comité bestaat uit mevr. Pom- pe^ A. J. Schouten, P. Zegwaart, L. A. v. Eeten, W. H- Versteeg, G, Duizer. I Tot hoofd der Chr. Lagere Landbouwschool alhier is benoemd, de heer B. v. Hoven, hoofd der Chr. school te Bussen. Tot leraar aan de Landbouw- huishoudschool alhier is benoemd, de heer J. J. Morée te Goikum. Ter gelegenheid van het i21/a- jarig huwelijksfeest van H.M. de Ko ningin, gaf Andels Fanfarecorps Za terdagavond j.l. op de tent bij het ge meentehuis een conoert. De verschil lende muzieknummers werden ver dienstelijk uitgevoerd. De publieke belangstelling had groter kunnen zijn. Het schilderen van het ge meentehuis alhier is gegund aan L. Versluijs alhier. Naar we vernemen hebben zich voor Je alhier te openen landbouw- huishoudschool reeds een 40-tai leer lingen aangemeld. Het zoontje van Jochem Visser alhier kwam zodanig te vallen, dat geneeskundige hu±p nodig bleek. HERPT. Ter gelegenheid van de ker mis, die alhier gehouden wordt op 16, 17, 18 en 19 Juli a.s., zal onze muziekvereniging „De Eendracht" op Zondag 17 juu, om plm. 11.30 uur v.m. een lMatmé-concert geven in de tuin van café Verhoeven. Verschil lende nummers en marsen zullen wor den uitge.voerd, waarvan wii slechts noemen de successtukkenRegina, Aieestis, Gouden Bruiloft enz. en ver der nog populaire marsmuziek. De toegang tot dit conoert is ge heel vrij voor iedereen. Gezien de ernstige studie van onze Harmonie mogen we hopen, dat de bevolking door z'n belangstelling zal tonen met deze onmisbare vereni ging mee te leven. j Op de laatste kermisdag. Dinsdag 19 Juli, des morgens om 9 uur, izai „De Eendracht" het schuttersgilde „St. Catharma' 'vergezellen naar hun jaarlijks tradioneel schuttersfeest, het vogelschieten. HEESBEEN. Bij het te Amersfoort gehou den Mulo-examen, slaagde JVl. F. G. van Everdingen. LAND VAN ALTENA. Bij de te Gorinchem gehouden examens vanwege de Ned. Vier. van Leraren in de Stenografie „Grote" en het machineschrijven, werd net diploma typist .(150 goede aanslagen per minuut) o.m. uitgew&kj. aan P. Wester laken te Woudrichem, P. Meiu- leman'te Steeuwijk en J. H. van'Ach terberg te Dus sen. Aan de Rijks Hogere Burger school te Gorinchem zijn geslaagd voor het B-diploma G. de Heus te Sleeuwijk, A. Kra mer te Giessen, A. Puien te Rijs wijk, G. T. Sterkenburg te Meeuwen, C. B. Wink te Wijk .en T. Btrielnen te Werkendam. |Op Woensdag 20 JuJi a.s. hoopt de S tamb oekvarkensfokve reni- ging) „Land van Altena" met een collectie fokvarkens deel te nemen aan de gróte Landbou w tentoonstel ling te Dordrecht. NEDERHEMERT. De Anj es-collecte, die in onze gemeente gehouden is ten bate van het Prins Bernhardfonds, hee'ft het bedrag vafi "f36.66 opgebracht. Degenen, die hieraan hebben me degewerkt, hartelijk dank. Onze dorpsgenote, mej. B. Groeneve.d, Leerlinge der Chr. M.U. L.O. school te 's Bosch, behaaéje op het gehouden examen te Eindhoven haar Mulo-diploma. Het vastgestelde jaarlijkse uit stapje der Chr. Meisjesveieniging naar Djen Haag en Scheveningen o.i. v. mej. Knoop is door omstandighe den uitgesteld tot Woensdag 10 iVu- gustus a.s. De afdeling Nejerhemert van Je Bond voor Staatspensionnering hoopt Woensdag 3 Aug.. a.s. per van Loons Tourmgcar een reisje te ma ken met de ouden van dagen naar Amsterdam en Marken. De plannen om de Kapelstraat, Dorpsstraat en Molenstraat van een teerbedekking te voorzin zijn in een. zeer vergevoiderd stadium. Naar wii vernemen, zal deze week de aanbe steding plaats vinden. "Een verbetering, welke de inwo ners toejuichen, dahr de stofwolken hoog opdwarrelen, als het verkeer Jèze wegen berijdt. Niet beapa.d bevorderlijk voor de gezondheid. 1 Op het ogenblik heerst ook in onzp gemeente een ware müizenp.aag. Nu het hooi geruimd is, is dit onge dierte verhuist naar het bouwland, waar hun vernielzucht groot is. Met de PlantenziekLenkundige te Wagemngen zal getracht worden een dusdanige bestrijding in te stel len, zódat de oogst niet totaal be dreigd wordt. WERKENDAM. De firma v. Oordt alhier was met f64.400 laagste inschrijfstervoor het maken van landwegen in de pol der Waxheren. Onder leiding van Burgemees ter Je Bruijne hebben 85 oudjes uit Werkendam en de Werken, op 7 Juli 1.1. een uitstapje gemaalct naar Nijme gen en omgeving. Te acht ju,ur ver trok de stoet, bestaande uit 12 parti culiere auto's en twee bussen naar 's Bosch. In de Raadskeider aldaar werd een kop koffie gedronken en de inwendige mens versterkt. Daarna werd de reis via Grave, naar Nijme gen ondernomen. Na een rondrit door de stad en in die. Vereniging: een kop koffie -gedronken te hebben, gingen allen met twee extra trams naar Berg en Dal. De oudjes hebben zeer genoten van deze tocht door .een van de mooiste streken van ons land. In het hotel „Groot Berg en Dal", stond de warfne maaltijd gereed. Te ruim 3 uur vertrok het gezelschap naar Ewijk, waar in een boomgaard 'keróen gereed stonden. De thuisreis gingl via Wychen, Best Tilburg, Oosterhout naar Wer kendam Te Oost^rhout is nog even gepauzeerd om een kop koffie met een broodje te gebruiken. Tegen, half tien arriveerde het gezelschap te Wer kendam, waar de muziekvereniging de oudjes ontving. Met de muziek voorop, tussen eèn haag van honder den belangstellenden door, wérd het laatste gedeelte afglelegd. Op het plein werden de oudjes uitgeLaden, waarna allen hoogst voldaan huis waarts keerden. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat niemand /jlch onwel heeft gevoeld zodat Dr. Beijerman, die de ze tocht heeft meegemaakt, geen hulp behoefde te verlenen. De bevolking van Werkendam en de Werken komt een woord van dank toe voor alles wat gedaan is, om aan deze oudep van dagen een giezelige dag aan te bieden. Last Tan zenuwen? Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het Propaedeu- tiscch examen VliegtuigjkuncLig Inge nieur, de heer Andries je Ge.der. Maandagmorgen werd de inva lide D. v. Berchum, die met 2 kruk ken loopt, van achteren aangereden door de autobus- van de heer D. Kilwinger. Hoewel hij in 'de berm van de Sasdijk stond, wérd hij toch nog gegrepen, waardoor hij van de dijk ro.de. Dr. Beijerman, die spoe dig ter plaatse was, heeft hem met zijn auto naar huis vervoerd. Hij constateerde een bloeduitstorting aan de knie en een wonde aan zijn hand. Het Oranjefeest zal dit jaar gevierd worden op Donderdag avond 21 Juli en Vrijdag 22 Juii. De eerste avond wordt op het feest terrein achter de v.m. molen gecon certeerd door de plaatselijke muziek verenigingen „Kunst na Arbeid" en „Irene". Vrijdagmorgen kinderoptocht waar na tractatie volgt op de scholen. 's Middags begrnt het programma met volksspelen voor kinderen en volwassenen. *s Avonds wordt een open.uchtvoorstelling opgevoerd. Dit programma wordt opgeluisterd door de muziekver. De Vries Robbé uit Gorinchem, welk corps des avonds ook een conoert zal geven, waarna een groots vuurwerk de feestelijkhe den bes.uit. Voor de volksspelen kan men zich opgeven op Zaterdag 16 Juli in de Nutszaal. Jes avonds 7 uur. Door het bedanken van de heer B. v. d. Heuvel als" diaken bij de Geref. Kerk, werd thans benoemd de heer H. Visser Hzn. Ds. Chr. van Dam komt voor op 2 tweetallen voor een te beroepen predikant n.l. de Ger. Gem. van Den Haag en Scherpenisse (Z.). Gedurende de maand Juni pas seerden de Rijksschutsluis alhier 660 vaartuigen. 1 in de maand Juni werd aan het postkantoor te dezer plaatse inge legd f 11120.85, terugbet. f24665.75. Oe bodem hard als metaal. Wij weten niet of wijlen de Abts- wouder dichter, H. K. Poot wei zo heel goed met de practijk van het boerenbedrijf op de hoogte is ge: weest, al was hij dan in de sfeer van dit bedrijf geboren. In e.k geval heeft hij dan deze tak van bestaan o.i. wat al te veel geïdealiseerd en klinkt de toon van zijn tot cliché geworden versregel „hoe genoeglijk viiet het leven des gerusten land- mans heen", te optimistisch toe. Toch bujft het waar, dat, -wie ken nis heeft gemaakt met de schoonheid van Hollands landschap in het a.gie- meep en de regionaje schoonheid van het Land van Heusden ein Altena in het bijzonder, tot een enthousiaste ontboezeming zou komen.. In deze laatste gebieden toch aan schouwt, onder normale omstandig heden, het oog vol bewondering de levensovervloed der juichende akkers, die het Land van Heusden en A.tena, als in een botanische tuin herschep pen, vol bekorende verscheidenheid, waarboven wisselende Lichtaspecten. Een record Ondanks de aanvankelijk goede stand der akke'rgewassen en van het fruit in het Land v,an Heusden en Altena, die een ,gulle rijke oog;st deed verwachten, vervullen zorgen het' hart van de landman, die naast Land bouw, ook veeteelt uitoefent, omdat het maar zelden is voorgekomen, dat de omstandigheden voor de groei van het gewas zo ongunstig zijn geweest en het lijkt er op, of de geschiedenis van 1947 zich zal herhalen, ja, of het droogterecord van dat jaar ge broken zaï worden. In de voorzomer overstraalde, na een lange periode van kil en guur weer een beerüjk zonnetje de po.ders van het Land van Heusden én Al tena. Dat 'dit het begin van een te iangdur.ge droogteperiode zou zijn, kon natuurlijk niemand vermoeden. Ais in 1911 en 1921 praedomaieert de droogite en ook de dauw b.ijft veelal des nachts uit. Het gevolg, is. ,dat de bodem van Altena s pol ders op verschLjende plaatsen hard is geworden a.s metaal. En een onbe wust Lagen rijst op uit de planten wereld om het lavende vocht, ais ©en dissonant in het zomerlied der vel- denl l Wel plensde een sporadisch regen buitje neer a.s gevoeg van een. ki©ine onweersdepressie, maar van afdoende regenval was geen, sprake. Wel drijft op moment van schrijven een drei gende stratus-.uchtbewolking over de poldergebieden, doch onder invloed' van de wind wordt deze langzamer hand weer van het he me.gewied weg gevaagd, zonder de zo zeer verlangde regen te schenken. Vlotte hooibouw. De pittige gieur der bijenkorfach tige hooioppers langs dé Maas en binnenwaarts gelegen velden, is thans verdwenen, nu de hoog|opgie.aden wa gens deze win ter reserve huiswaarts gereden hebben. Globaal genomen was de kwaliteit van het hooi goed te noemen en de weersomstandigheden waren- buiten- Htt Ons Feuilleton van neeswij k Oorspronkelijk Nederlandse roman 6. Gelijktijdig klonk het ratelen van een filmapparaat, recht tegenover hem, doch hij had er geen erg in. Als gehypnotiseerd staarde hij naar het ontvleesde geraamte van zijn vroegere vriend. Dat duurde slechts een seconde. Toen sloeg hij de han den voor zijn ogen, deed een paar' passen achterwaarts en schreeuwde „Weg, weg, ik kan hem niet meer zien. Breng me weg. Ik zal alles bekennen". 1 Inspecteur Hoekstra greep hem bij de arm en bracht hem opnieuw naar voren. „Zie eens, mijnheer van der Velde, daar ligt uw vriend, nog pre cies zoals u hem in de grond hebt gestopt. Een jongeman in de bloei van zijn leven die het zeker nog ver gebracht zou hebben in de wereld. Door uw handen gedood en door uw handen in de grond gestopt. Wilt u nog zeggen, dat u er niets van af weet?" „Ja, ik heb het gtedaan. Maar breng me nu weg hier vandaag. Weg, weg. Ik wil hier niet zijnl" De officier van Justitie, die ook' bij Je confrontatie aanwezig was, wenkte ten teken dat het voldoende was. De boeien klikten om de polsen van de planter en twee rechercheurs brachten hem terug naar de politie auto. Ditmaal duurde de rit geen uur. Binnen enkele ogenblikken Was men er. Inspecteur Hoekstra was achterge bleven en drukte de hand van de of- officier. „I'k maak u mijn oompliment inspecteur, voor de vlotte wijze, waar op u dit raadsel tot oplossing hebt gebracht. Maar temeer nog voor de manier waarop -u de arrestant tot bekentenis hebt gebracht". „Zoals ik u een paar daglen ge leden al vertelde," antwoordde de in specteur, „was er volgens mij maar een mogelijkheid om de jongeman tot een bekentenis te brengen. Dat ik het niet gemakkelijk zou hebben met hem bewees wel "het verhoor, dat ik enige uren geleden heb afge nomen. Aanvankelijk ontkende hij op zeer cynische wijze, zodat ik wel ge dwongen was om mijn toevlucht te nemen tot een kleine truc. Om hem geheel gerust te stellen, 'deelde ik hem mede, dat we haar Haarlem' gingen. In Lisse gingen we via een paar binnenwegen weer terug naar Oegstgeest. Toen we hier voor de villa uitstapten, wist van der Velde, omdat hij geblinddoekt was, niet be ter, of wij warén in Haarlem. De schok, die moest volgen bij het plot seling terugzien van het lijk van zijn vrnpplprip Vriend mrxpcl- Tin groot zijn, dat hij al zijn voorzichtigheid zou verliezen en de schrik, ja, de ont steltenis bracht hem, precies; zoals ik verwacht had, tot een bekentenis. Iiet is in overeenstesmming met mijn collega deskundige geweest, dat wij het lijk gelaten hebben zo het was, gekleed in hetzelfde costuum, dat hij aan had op de dag, dat Eet in de grond gestopt was. Het terug zien van het reeds nagenoeg onher kenbare gezicht van zijn vroegere vriend was genoeg. U hebt (zed de reactie kunnen waarnemen". „Maar," zo vroeg de officier, .waar om hebt u dat filmapparaat er nog bij laten komen". „Ook dat was nog een maatregel om zoveel mogelijk bewijzen tegen hem in handen te krijgen. Mocht hij, bii Jiet weerzien van het 'lijk nog ontkennen, dan zóu het filmapparaat in ieder geval de psychische schok opgenomen hebben. We zouden de film dan later voor hem hebben af gedraaid en dan zou hij zelf hebben kunnen zien, hoe hij gereageerd heeft op het weerzien van het lijk. „Nogmaals inspecteur, mijn com pliment voor uw arbeid in deze zaak. Laten we nu eens naar de arrestant ga^n om te vernèmen hoe en waar om hii zijn vriend gedood heeft". HOOFDSTUK 3. Waarom Toen de politiemannen een half uur later in het politiebureau kwa men, was van der Velde al wat beko men van de schok. Maar ditmaal was het een geheel ander man, die binnen werd gebracht, dan enkele uren tevoren. Toen was het een zelf verzekerde van der Velde, gereed om iedere aanval te weerstaan en om niet te bekennen. Thans was het een gebroken jongeman, die nerveus met zijn vingers op de bureaurand trom melde. „Zo, mijnheer van der Velde", be gon de inspecteur -op rustige toon. „Nu we dit achter de rug hebben, lijkt het me voor -u het beste, -dat -u eerlijk en zonder omwegen aan óns vertelt, wat er gebeurd is in juw kosthuis, waat we zoevfen gewees-t zijn. Ik vestig er uw aandacht op, dat u natuurlijk niet behoeft te ant woorden op onze vragen, maar het zal voor u het beste zijn, als u alles zo eerlijk mogelijk vertelt". „Goed", antwoordde de planter ge laten, „ik zal alles vertellen. Vraag maar wat u weten wilt". „Vertelt u maar van het begin af- U was een vriend van de verslagen-e ni.etwaar". „Ja, wij konden goed met elkaar overweg. Ik kwam veel bij hem op zijn kamer -en hij bij mij. Hij was inderdaad een vriend van mij, mijn beste vriend". Even zweeg van der Velde, toen vervolgde hij„Op die noodlottige avond was hij bij mij en wij kaartten als gewoonlijk tezamen. Ik had en kele flessen wijn gekocht, waarvan we dronken. Zoals ik al zeide, meer dap goed voor ons was. Ik won die avond nogal vrij veel en op zeker ogenblik was hij door zijn geldvoor raad heen. Ik wilde toen met kaarten ophouden, omdat ik een hekel heb aan schuldbekentenissen. Ik haalde mijn portefeuille voor de dag; om het papier in te bergen, toen mijn oog viel op een brief, die ik naar huis, naar Indië had geschreven en die ik vergeten had te posten. Die brief was belangrijk en moest beslist die avond in Amsterdam zijn, om dat de volgende morgen het post vliegtuig naar Indië vertrok. Ik vroeg Willem mij enkele ogenblikken te willen excuseren, trók mijn jas aan en ging naar buiten om de brief bij het station te posten. Dat duurde misschien een kwartiertje. Toen ik terugkwam gingen we weer kaarten en was het geluk gekeerd. Ik ver wonderde mij er al over, dat Willem zo vreemd deed, sedert ik terug was, maar ik zette dat op rekening van de wijn, die wij beid-en nog: al rijke lijk gedronken hadden. Hoe het pre cies geglaan is, weet ik me niet meer te herinneren, maar op een gegleven ogenblik ontdekte ik, dat de kaar ten gemerkt waren". „De kaarten gemerkt?" vroege de inspecteur verbaasd. „Ja. Op enkele kaarten waren te kentjes geplaatst en dat verklaarde tevens het feit, dat ik, sedert ik de brief had gepost, een vrij aanzienlijk bedrag aan geld had verloren. Tij dens mijn afwezigheid moet Willem, die zelf waarschijnlijk in financiële moeilijkheden verkeerde hij had het nooit bi j zonder" breed in zijn wanhoop om weer wat geld terug te winnen, de kaarten gemerkt heb ben. Het gevolg was, dat hij gere geld won. Ik wond mij vreselijk op, toen ik deze falsificatie ontdekte, want zoiets verwachtte ik in bej ge heel niet van mijn vriend. (Wordt vervolgd). behorende bij het Mijnhardt's Ze n uw t a biet te n w helpen U er overheen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5