voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Waarom is er woningnood in Nederland? Und van altena No. 6686 Maandag 18 Juli 1949 Gemeenteraad VEEN, Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. Op 24 Juli a.s. zal door onze Kon. Erk. Gilde „St. Blasius" deel genomen worden aan de Gildefeesten ter gelegenheid van het 165-jarig be staan der'Gilde „St. Ambrosius" te Loonopzand.. Tevens zal worden deelgenomen aan het Bandsconcours van de Langstraatse Schuttersbond op Zondag 31 Juli a.s. Op de Chr. Mulo-sch. te 's-Bosch werd bevorderd van de le naar de 2e klas H. v. Leeuwen, van de 2e naar de 3e klas Tjerk Jonker en Wim Roza. Het 3-jarig! zoontje van de heer J. Verheij, dat in een onbewaakt ogenblik naar de Maas was gjeropen, viel in de rivier. Alleen die bejaarde heer Juinen was in de btburt. Hoewel hij' niet kon Zwemmen, wist hij ek kleine man tijdigi te gtrijpen en zo doende van een wissen dood' te red den. I AALST. Woensdag 20 Juli a.s., hoopt voor de Gerief. Gem. alhier op te treden, Ds. Aangieenbruig van Dor drecht. 1 ALMKERK. Tot heemraad van 't water schap 't Nieuwland van Altena is benoemd P. L. Koekkoek alhier en A. D. den Dekker Jzn. te Nieuwien- üïjk. ALMKERK. Op 26 Juli a.s. hoopt omzie dorpsgenoot, de militair serig!. P. A. Roubos met het s.s. „Zuiderkruis" in Rotterdam te arriveren. Onze vroegere dorpsiglenoot, de heer C. Burghout, commies der dir. belastingten te Luikglestel, is met in- gapgl van 1 Aug. a.s. in gelijke be trekking; benoemd te Rotterdam. Aan het .gymnasium te Gorin- chem werd bevorderd van de 2© naar de 3e klasse, Th. Geudeke alhier. ANDEL. - Aan het Gymnasium te Go- rinchem i s bevorderd van de 3e maar de 4e 'klasse, Anton Zegwaard al hier. 1 Dat de jeugd ook hier zich niet onbetuigd laat, bleek dezer da gen weer, toen reeds na enkele da gen het door het gemeentebestuur in de rivier de Maas geplaatste waar schuwingsbord „gevaarlijk zwem men" werd vernield, 'tls wel diep treurig, dat de jeugd zijn handen van dergelijke zaken niet kan af houden. Ook voor de ouders ligt hier een 'taak. De Herv. Mamnenver. en de Herv. J.V., maakten Dinsdag j.l. een reisje naar Arnhem en omstreken, Apeldoorn en de Grebberberg wer den bezocht, waarna de terugreis via Utrecht werd ondernomen. Naar we vernemen worden door het gemeentebestuur thans po gingen aangewend om de beschik king te verkrijgen over een ander voetbalveld voor de voetbalvereni ging „Sparta" alhier. 'tWare te ho pen, dat de pogingen met succes werden bekroond. BARILONIëNBROEK. De gem. zangver. „Volharding" .alhier behaalde onder leiding van haar dirigent, de heer v. Rijswijk uit Sleeuwijk, j.l. Woensdag op., bet Nationaal concours te Huizen een iste prijs met 347 punten. Directeur 'en leden proficiat. CAPELLE. Tot lerares aan de Chr. Land- bouwhuishoudschool alhier is be noemd Mej. Keukenmeester te Lo- pik. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" zal in samenwerking met de postduivenvereniging „Nooit Gedacht" op Zaterdag 6 Aug. a.s. een liefdadigheidsvlucht vanaf Moms (B.) organiseren ten bate van de t.b.c.-bestrijding voor de vereniging „Plet Groene Kruis". De jaarlijkse landdag van de Ring 's-Grevelduin-Capelle van Ned. Herv. Jongelingsverenigingen zal Za terdagnamiddag 23 dezer plaats heb ben op een weiland van de heer G. v. d. Hoeven in de Nieuwstraat.' Een viertal sprekers zal bij deze gelegenheid het woord voeren. Tengevolge van een val van een wagen hooi bezeerde de ge meente bode v. d. Schans zich der mate, dat ogenblikkelijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. EETHEN. lOnze dorpsgenoot J. Spoor slaagkie voor bet eindexamen H.R.S. B. i,l NEDERHEMERT. Het restauratiefonds aan de Zuidzijde der gemeente, mocht van de heren Mr. G. J. Bleeker en L. W. Bleeker te Amsterdam, de mooie gift van f 200 ontvanigten. TVIEUWENDIJK. Aan de Rijks H.R.S. te Gorin- chem slaagde voor het diploma B: L. J. Dankbaar alhier. In de Geref. Kerk te Lefcker- kerk werd in de morgendienst bet plotseling verscheiden van ds. C. van Breugel (oud-dorpagenootherdacht. Nadat de gemeente staande psalm 103 vers 8 gezongen had, sprak ds. H. J. Oldemans woorden ter nage dachtenis van de overleden predikant, de gemeente er op wijzende, niet stil te blijven staan bij het tragische van dit igeval, niet te wenen over hem, doch over uzelf, maar te denken aan de kroon der heerlijkheid, die weg gelegd is voor ieder, die ih Hem ge looft- Na deze woorden zong de'gle- meente psalm 103 vers 9. De gemeente gaf door zijn aan wezigheid blijk vah het medeleven der burgerlijke gemeente. RIJSWIJK. Op het eindexamen H.B.S., de zer dagen te Gorinchem gehouden, slaagde onze dorpsgenoot A. Pullen. De prikkaartenactie ten bate van het misdeelde kind bracht in onze gemeente het mooie bedrag van C 35op, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is. Voor het geschenk oij gele genheid van het 12y2-jarig huwe - iijksiccst onzer Koningin werd ruim 1'22,gecollecteerd. Bij de afd. Giessen-Rijswijk van de Ned. Chr. Vrouwenbond be slaan plannen een reisje voor He le den te organiseren. De J. V. „Het Mosterdzaadje" hoopt de eerste week van Augustus een uitstapje te maken naar Boeke- lo en Giethoorn. De Postduivenvereniging „De Altenabode" alhier hield 'n vlucht uit Roosendaal. Afstand 46 km. De drie eerst aankomende duiven (Bijz. berichtgeving van de vloot). Nu, na een verblijf van drie da gen aan boord van Hr. Ms. Ti j ger- g;erhaai, wordt de vraag waarom er woningnood is in Nederland, lang zamerhand een obsessie. In de ruimte van ruim 130 kubieke meter, die het inwendige van de onderzeeboot biedt, huizen 03 man en zij doen veelmeer verschillende bezigheden dan in een normaal 'huis geschieden. Een groot deel van de ruimte wordt natuurlijk in beslag genomen door de organen voor voortbewegingaan de opper vlakte en onder water. 'De dreunende dieselmotoren en de geruisloze elec- tromotoren vullen de machinekamer. Verder zijn er natuurlijk de torpedo- Lanceerhuizen, de stuurmachinekamer, de radio- en radarhut en tens lot Le in de midscheeps de centrale, alle maal bedrijfsruimten die niet voor bewoning gebruikt kunnen warden. En toch blijkt er ook na aftrek van al die omvangrijke apparaten noig ruimte genoeg voor alle mensen om te wonen, te slapen en te eten. En dat niet eens bij toerbeurt. Ieder heeft zijn eigen kooi en zijn vaste plaats aan tafel. De kok en de hofmeestears zorgen dat op die tafel regelmatig uit stekende maaltijden komen en de zee wind tezamen met de inspanning van de arbeid doen de mannen sLapen als rozen in hun kooien, die naar maatstaven, zoals op het laiid aan- gelelgki worden waarempel niet over dreven royaal zijn. Maar toch iedereen leeft en is gezond. Er heerst in de beperkte ruimte een veel prettiger sfeer dan in menig groot huis, dat door twee gezinnen, van laten we zeggen ieder vier personen gedeeld moet worden. En we mogen zeker niet zeggen, dat dit alles verkregen wordt uit bittere noodzaak, dat er üjvoorbeeld een ijzeren vuist van de commandant heerst over 'het lief en leed. Het tegendeel is waar. De com mandant 'kan, dank zij de uitstekende stemming, een soepel' bevelvoerder zijn. Er hoeft hier geen ruzie ge maakt te worden wie vandaag de gang zal' schrobben en wie morgen de gootsteen moet schoon maken, de hoofdoorzaken vah oneiligheid in hui zen met dubbele bewoning. D e kleinste huizen die op het ogen blik gebouwd mogen worden zijn al tijd nog 260 kubieke meter. In zo'n woning zouden, als op dezelfde ma nier met ruimte gewoekerd werd als aan boord van een onderzeeboot, on geveer 126 mensen kunnen huizen en zij zouden dan nog kunnen be schikken over radarinrichtinigen. en machinekamers, die uiteraard aan die wal niet zo heel hard nodig zijn. Inplaats daarvan zouden zii er dus bijvoorbeeld toe kunnen overgaan, de ruimte voor ieder bed te verdubbelen. Inplaats van 30 cm. sptelinig van je eigen matras tot de onderkant van de kooi van de man die boven je ligt, zou je 60 cm kunnen maken. Dat begint natuurlijk te lijken op overdreven luxe, want voor slapen is beslist niet meer dan 30 cm in de hoog te nodig;. Iets anders is dat de ze beperkte ruimte nu en dan moei lijkheden oplevert met het aantrek ken van sokken bijvoorbeeld. Maar ook dat blijkt een slag te zijn, die een mens na een paar dagen te pak ken heeft. Maar hoe dan ook, het blijkt mogelijk om in een zeer be perkte ruimte zo te leven, dat men niet mag zeggen, dat alle comfort ontbreekt. Een schrijfmachine boven de „sterkte" die aan boord kwam om deze verslagen te tikken kon zon der moeite een plaatsje krijgen, zelfs zo, dat het mogelijk was om er ach ter te gaan zitten en het ding' in een nogal normale houdingi te be werken. Een been moet de N.N.P.- waren van M. Duister, Veen 1, P. Westerlaken, Rijswijk 2 en 3. SPRANG-CAPELLE. Voor het eindexamen H.B.S. B. slaagden G. Nieuwenhuizen en C. Spierings alhier. VEEN. De gemengjde zangver. „Zang- lhst" hoopt op 28 J.uli deel te ne men aan het nationaal' cocnicaurs te Huizen en zal uitkomen in de 2e afdeling, WIJK. Voor Mulodiploma A slaag de A. Kuipers alhier. Onze dorpsgenoot Wim de Bniijn, werd op de Mulo-school te 's-Bosch bevorderd van de 2e naar de 3e klas. WAALWIJK. Zoals uit achterstaande adver tentie blijkt, is thaps weer de igfo- legenheid opengjesüeld voor inschrij ving leerlinglen voor het nieuwe schooljaar, dat 1 Sept. a.s. beigint van de R.K. Huishoud- en Industrie school alhier. 1 Naast de dajgopleidinlg), wordt er ook weer een avondcursus gfeg)even; in koken, patroontekenen, knippenen, naaien. i Voor verdere bij zonderheden lteze men de advertentie. WOUDRICHEM. De leerlinglen van de hoogste klassen der O.L. school maakten on der leiding, van het hoofd, die heer A. T. Vos, per "boot een reis van een week naar Limburg; Het was een leerzame en hoogst aangename week. De opbrengst van de collecte voor de reclassering bedroeg alhier Op 19 Juli a.s. zal de Chr. school een reisje makten naar Amster dam, Haarlem en I Jmuiden. De klei nere zullen een bezoek brenigjen aan Arnhem en omgeving. verslaglglever weliswaar buiten de deur vap bet kamertje houden, maar dat staat toch niet in de weg, niemand struikelt erover. Er zijn misschien nog wel twee of drie plaatsen in de boat te vinden, waar een mensenbeen lan- igter dan enige minuten recht vooruit gestoken kan worden., zonder dateem van de andere 62 paren benen erover valt. Maar dan zijn we beslist aan hpt einde. Voor dte rest is het overal zo .flat alles zijn plaats heeft, dat er hier en daar mensen voor de bedie ning tussen kunnen, maar ze moeten geen -uitzonderlijke standen aanne men. Als ze achterover buigten sto ten ze hun hoofden tegen kraantjes of wijzers, die door bet gehele schip heen mannetje aan mannetje zijn aan gebracht. Ook de ruimte naast, bo ven en onder de kooien is volledig benut. Hier zit een kastje voor gjas- maskers, daar zitten die zekeringen voor een deel' der eliectrische instal latie. Net boven het schrijfmachine tafeltje zit een stuk vah een gyrosco- pisch kompas. Naar landbegrippen zou dat ding daar vreselijk in die weg zitten. Zolang dat tafeltje benut kan worden mag de gyroscoop er gerust boven hangen. Zolang iemand zich in de kooi weet te wurmen is er geen aanleiding de daarboven aange brachte weg te breken. Op deze manier ziin er aan de wal nog ontzaggelijke mogelijkheden voor .de "huisvesting. Het is alleen te vrezen, dat slechts zij die zullen bepü'tten, die wel eens op een onder zeeboot gevaren hebben. En. dat zijn slechts weinig van de woningzoeken den. KL Spoedeisende vergadering gehouden op Vrijdag 15 Juli, des namiddags half acht. Voorzitter Edelachtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris: Welled. Heer Morelissen. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het for muliergebed, de Secretaris leest de notulen, die worden vastgesteld. Ingekomen stukken zijn er rtiet, zodat aan de orde komt het punt, waarvoor deze vergadering in die eer ste plaats is belegd n.l.Vaststelling igjewijzigjd besluit overname polder wegen. i De Voorzitter deelt mede, dat dloor Ged. Staten enige bedenkinig|en zijn giemaakt op het 'injglezonden raads besluit inzake de overeenkomst, wel ke bedenkingen naar "het oordeel van R. en W. in verband met de igewïi- zagde omstandigheden terecht zij n gie maakt. Het college stelt dan ook voor aan deze opmerkingen tegemoet te komen en het besluit gewijzigd', nogmaals ter goedkeuring in te zen den. De financiële regeling blijft on- :wijzigd- De polder 'betaalt n.l. g|e- GEVONDEN: i manshemd, i ga vel. Terug -te bekomen bij JV. V. d. Steenhoven, Herptsepoort, Heusden. AAN KOMEN VLIEGEN: Twee blauwe duiven, ringtno. 303985 '49 Holland en 140152 '49 Holland- Te rug te bekomen bij G. Sluijmters, Wijksestraat W 135, Heusden. VERLORIENEen doublé arm bandje. Terug te bezorgen bij de Rijkspolitie Schippers tie Wijk en Aal burg. urende 30 jaar een jaarlijks bedirag van f 2000. Met algemene stemmen besluit de raad overeenkomstig het voorstel van R. en W. De heer Smits vraagt wanneer nu ook aan de andere weigien begonnen 'kan worden. 1 De Voorzitter zegt, dat dit ge heel' iafhangt van Ged. Staten, die hun goedkeuring nog moeten geven. Volgende week wordt dleze zaak even wel' reeds door Ged. Staten in die vergadering behandeld. Vaststelling! verordening heffing straatbelasting!. De Voorzitter zegt, dat dit voor stel Gn het vorige besluit ligt beslo ten. De kosten voor onderhoud' enz. moeten gtedeeltelijk ,u,it dieze belastinjg worden gedekt. Derhalve stellen B. en W. voor over te gaan tot vast stelling! van een verordening op die heffing van een straa'tbelasting, waar- bJ5- 3 pet. van "de ongebouwde en 6 pet. van de gebouwde eigendommen zal worden geheven. De heer Timmermans vraagt of ook eigenaars die land' in die: gemeen te hebben liggen, docch elders wo nen, ook onder dezte belastinjg vallen. De Voorzitter antwoordt, dat al len die eigendommen in de gemjelente hebben liggen, onverschillig waar zij ook woneh, deze belasting moeten betalen. Met algemene: stemmen wordt otok dit voorstel van R- en W. aangeno men. De "Voorzitter mlerkt op dat de geimeente voor 'de uitvoering van de verbetering van de wegen grote bedragen nodig heeft, derhalve stel len B. en W. voor over te gaan tot het sluiten van een kasgeldlening groot f80,0Q0, rentende l3/4 pCt. en een jaarlijkse provisie van 1j% pCt. Als de totale kosten bekend zijn, kan een gewone lening worden ge sloten. Met alg. stemmen wordt overeenkomstig het voorstel vanB. en W. besloten. De gem een te-begroting voor 1949 wordt gewijzigd overeenkomstig het voorstel vail B. en W. ojn. voor de opbrengst der straatbelasting die op f1800,wordt geraamd en de bij drage van f 2000,in het onderhoud der wegen, die van de polder wordt ontvangen. Rondvraag. De heer v. d. Pol vraagt wanneer de nieuwe luidklok nu "komt. De Voorzitter antwoordt dat plech tig beloofd is, dat ze 15 Augustus zal arriveren. 'Dan zal ook de ver lichting worden aangebracht. Wethouder Honcoop spreekt de Ipoop uit, dat deze belofte nu ook eens een keer zal uitkomen. De vergadering wordt hierop ge floten. Uitgave Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur: voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui f55.64.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1