voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Ga nu zorgen voor de winter! Gouwenberg Heusden lV/I Firma L J. VEERMAN No. 6687 Donderdag 21 Juli 1949 Ds. HARKEMA NEEMT AFSCHEID Und van altena Firma L. J. Veerman, Heusden VAN DE NED. HERV. GEM. TE WIJK In het tot in alle hoeken bezette kerkgeb. nam Ds. Harkema Zondag j .1. in de middagdiehst afscheid van zijn gemeente. Z.Eerw. bepaalde zijn gehoor bij een gedeelte uit oeri af scheidsrede van de Apostel Paulus, een rede gehouden tot de ouderlingen en in hen tot 'de gjehele gjemeente te Efeze. i In het bijzonder werd stilgestaan bij Ijandelingen 20 vers 32. Spreker liet uitkomen, dat de Heere aan geen mens gebonden is, hoe hij dat bo venal had leren verstaan toen God hem oip zijn ziekbed had neergewor pen. En nu voor zijn vertrek, waar lij' voor 't laatst als eigen herder en eraar tot de gemeente spreekt, wil iii de gemeente nog1, eenmaal wijzen op die God en op het woord Zijner genade. ,Op die God, die machtigi is 00 te bouwen, ook als de gemeente vacant is, ja op die God, die machtig is een erfdeel te geven onder de ge- heiligden. Zo valle dan alle eer voor tie mens weg en b lijve ook bij Jit afscheid overde Naam des Heeren alleen zij geprezen! Na de prediking en dankgebed richt de scheidende leraar zich aller eerst tot het Hoofd der Burgerlijke gemeente. Waar de belangen van bur gerlijke en kerkelijke gemeente zo nauw aan elkaar verbonden zijn, is het soms moeilijk de juiste grens te trékken. Mocht ik die grens niet al tijd juist getrokken hebben, wil me dat dan vergevenwdt ik deed meen de ik te moeten doen in het belang van de gemeente. De moeilijkheden zijn ook thans nog vele. We denken b.v. aan de huisvesting. We wensen u met de overige burgerlijke autori teiten Gods wijsheid toe. Vervolgeps wordt het woord g)e- richt tojot Prov. Kerkbestuur, Classi caal' Bestuur, Ringpredikanten en Consulent. i Dank wordt gebracht voor de pret tige. samenwerking, in de verschillende colleges ondervonden. Ik weet iele bezwaren aan een con sulentschap verbonden, 00 wordt ver volgens het woord gjericht tot Ds. Haverkamp van Veen, consulent voor de gemeente Wijk. Men kan 1111 een maal niet zo werkzaam zijn als in eigen gemeente. De gemeente Wijk moge dat weten en zie in u de con sulent d.i. raadsman der gemeente. Zo sprekend komt Ds. Harkema tot eigen g|e meen tie. Het college van Kerkvoogden en Notabelen wordt hartelijk gedankt, ook namens mevr. Harkema, voor de prettige samenwer king, voor al de hartelijkheid en ge negenheid ondervonden en bij me- nigie gelegenheid zo duidelijk ge toond. De Broeders van de Kerke raad worden herinnerd aan de goe de eens ge zinheid ,die in clit college mocht heersen. Gedacht wordt aan de zo plotseling overleden broeder ouderling J. van Kapel, op wiens graf deze week nog aan de familie eten eenvoudig gedenkteken mocht wor den overgedragen. In het bijzonder is het verheugend, dat de hoogbejaarde ouderling A. de Kok deze dienst kan bijwonen, waar het toch aanvarikeljjk leek, dat ongesteldheid hem hierin zou verhin deren. Nadat Ds. H. een kort woord heeft gericht tot de beide Hoofden van scholen, tot koster en organist komt hij tenslotte tot de gemeente in zijn geheel. Hier ontbreken schier de woorden. Waar te beginnen en waar te eindigen? Hier is meer te gevoelen dan uit te spreken. Veel werd mee gemaakt, in het bijzonder in het laat ste oorlogsjaar. Dank wordt gebracht aan de gehele gemeente voor zoveel hartelijkheid en medeleven door hem, zijn vrouw en kinderen ondervonden. Terugziende mag er bii al het droefs van scheiden toch dankbaarheid zijn, dat de Hete re hem hier als herder en leraar zoveel jaren snelde en dat Hij het zo gjoed maakte. En daarom dank bovenal aan He Heere God. In zijn toespraak memoreerde Bur gemeester Landweer in het kort de jaren Ctoor Ds. H. in Wijk doorga bracht, hij wijst op het vele werk door hem verricht, ook in 't bijzonder wat betreft de spoedige herbouw van het kerkgebouw en wenst tenslotte Ds. PI. en zijn gezin in Zeist Gods zegen toe. Ds. J. J. Moll van Genderen spreekt dan namens bet Classicaal Bestuur en Ds. W. Anker van Heusden namens de ringpredikanten. Beiden danken voor de prettige samenwerking en voegen een persoonlijk woord als van vriend tot vriend toe. Ds. Haverkamp neemt daarna het woord als aanstaand consulent. Hij hoopt zoveei ais in zijn vermogen fïgt de belangen vande gemeente Wijk te behartigen. In de korte span ne tijds, dat hij Ds. H. mlag kennen, kan hij gewagen van een vriend schappelijke verhouding, tussen hen beiden. Namens de' gemeente Veten wil hij ook nog een woord van dank spreken voor alles wat Ds. H. voor deze gemeente deed als con sulent. De heer J. C. Wink spreekt ver volgens namens "het college van'Kerk- voogden en Notabelen, een woord van hartelijke dank aan Ds. en Mevr. li. voor de gröte glaéïsvrijheid bij het vergaderen In de pastorie s;teeds ondervonden. In het bijzonder wordt iele nadruk g!ejeg[d o(p het velie wigrk door Ds. verricht in verband met de herbouw vaii het kerkgebouw. Tot slot spréékt onderling Ren- gersen namens de kerkelijke vereni gingen, namens Zondagsschool- en Schoolbestuur, namens *Kjerkie raad en bovenal namens de .ganse gemeente een woord van afscheid. Graag) had spreker gezien, dat deze taak vervuld had kunnen, worden door de geachte hoogbejaarde medebroeder .Ouder ling! A. de Kok. Echter de mens wikt, maar God beschikt. Zo rust de zware taak op hem, om tenslotte af scheid te nemen. Na een woord van dank voor het werk op het ter rein der Verenigingen verricht, een woord dat zich mede tot mevr. Har kema richt, wordt gewezen op de dankbaarheid, die bij de droefheid van scheiden op deze dag niet mag! ontbreken. Dankbaarheid bij de Kerkeraad om dat zoveel jaren in goede eensgezind heid mocht worden gewerkt in dit deei van Gods Koninkrijk. Dankbaarheid bij de gemeente, wier lief en leed zoveel jaren door Ds. PI. werd gedeeld. Gewezen wordt op het ambtelijk werk, bijzonder ook op het ambtelijk werk in het laatste oorlogsjaar. Alles overziende zullen w:e moeten zeggen: „Te roemen is ons waarlijk niet oorbaar". Want dit alles gedaan hebbende zijn we nóg maar .onnutte dienstknechten. De gedachte, dat er nog. veel werk bleef liggen, is ook spreker,, is ook de Kerkeraad niet vreemd. Namens de gehele gemeente dankt ouderlingRengiersen voor aMes voor de gemeente gedaan, neen, "hij moet het anders zeggen, hij dankt de Hee re God, wat hij in de persooln van Ds. H. aan onze gemeente beeft wil len schenken, opdat ook bii dit af scheid de mens weg va 11e .en er over- blijve„Uw Naam alleen Here, worde allé" lof en eer gegeven". Met een kort woord richt spre ker zich dan tot de gemeente, erop wijzende, dat wie ook van ons scheide en wat ook ontvalle, Gods Woord stand houdt tot in eeuwigheid. Hij spreekt de wens dan Qok uit, rondom dat eeuwig gjetuigenis Gods geschaard te blijven. Nadat Ds. Harkema met al de zijnen des Heeren zegen toeglewenst is „wordt tenslotte toegezongen Ps. 121 vs. 4. 1 Hierna dankt de scheidende herder en leraar nog eenmaal voor het hem toegesprókene en toegewenste en' ver zoekt tenslotte te zingen Ps. 72:11. Na de dienst werd dioor zo goed als alle aanwezigen met een band- druk van Ds. en mevr. "Harkema af scheid genomen. Sproeten? SPRUTOL HEUSDEN. Voor de Evang. Luth. gemeen te hoopt a.s. Zondag op te treden, Ds. P. C. Rodenburg uit Breda, des nam. om 2 uur in de Geref. kérk. De leerlingen der hoogs te. klas sen der O.L. school alhier maak ten Dinsdag een reisje, onder leiding van het onderwijzend personeel, per A.L.A.D., naar Den Haag ,en Sche- veningen. Bezocht werd behalve de Maastunnel te Rotterdam, Maurits- huis, panorama Mesdag, Binnenhof met gevangenpoort. Het verdere van de dag, werd aan het Scheveningse strand doorge bracht. Tegen 11 uur keerden zij, opge wacht door oudersv familie en een groot aantal belang.s te lie nde nhoogst voldaan in onze gemeente terug. Mej. M. v. Bergen Henegou wen slaagde voor het Mulo-diploma A. Van de le naar de 2e klasse van. het Stedel. Gymnasium te Den Bosch werd o.,m. bevorderd Han Schimmel. Op 18 Juli slaagden op de Modevakschool der Eerw. Zusters al hier de volgende dames voor linge rie M. v. Loon uit Wijk, C. v. Rijs wijk uit Wijk, W. de Vaan uit Heus den, M. Kleinloog uit Genderen en I. v. Mierlo uit Hedel. Voor Costuumnaaien slaagden de damesJ. Trimhach, W. de Vaan en R. Verhey uit Heusden, J. v. d. Flier uit Wijk, L. Schreuder, C. Mei- resonne en M. Kleinloog uit Gen deren, S. Kramer uit Eethen. In de R.K. Meisjesschool zal tentoonstelling worden gehouden van de handwerken der kinderen. De ten toonstelling is geopend: Zaterdag,van 4 tot 6 uur en Zondag .24 Juli van 11 tot 1 en van 3 tot 6 uur. Allen die belang in het onderlijs van onze kinderen stellen,, zijn v:an harte welkom. Op Dinsdag 26 Juli, 's avonds om 8 uur, zal in café Verheij de al gemene jaarvergadering der v.v. Heus den gehouden worden. Aller opkomst is dringend gewenst. De agenda vermeldt o.m. jaarver slagen secretaris en penninjgm. en ver kiezing bestuursleden. Tevens zal be sproken worden het aantal te spellen elftallen en het voldoen. Bonds,g|eld. Nieuwste Kookhaardü AALST. Meerdere gezelschappen en scholen üit ons dorp maakten reeds hun traditioneel 'jaarlijks reisje, die we alle onvermeld lieten vanwege, de terugkerende regelmaat. Een uitzonderiiïg willen we ma ken voor de reis die een dertigtal ouderen uit ons midden is aangebo den op Maandag; 18 Juli j.l. door de plaatselijke afdeling van dé Bond voor Staatspensioen, 'sMorgens half zeven aanvaardde men de tocht naar Zuid- Limburg onder geleide van de be stuursleden van voormelde afdeling. Verschillende bezienswaardigheden In het zuiden van ons .an<? werdep in ogenschouw g'enomen, terwijl alleen de reis over zo grote pTstand reeu^ een grote gebeurtenis op zich zelve was. Vermoeid, doch voldaan was men te half twaalf weer in de ver trouwde omgeving terug- ANDEL. Nadat al enkele jaren in het Verenigingsgebouw alhier een huis- houdcursus werd gegeven, gaan er thans nieuwe perspectieven open voor "de practische scholing der opgroeien de vrouwelijke jeugd. De nieuw gebouwde school achter het gemeentehuis, in een. stille, rus tige omgeving, nadert haar voltooi ing. Of schoon nog. niet geheel gereed kan men aan de gehele inrichting ai dadelijk zien, dat de leerlingen hier in een comfortabele omgeving zullen werken. Voor, vele leerlingen zullen de hier gegeven lessen, kostbare levenslessen blijken te zijn. Alle meisjes zullen hier het on derwijs kunnen volgen, zowel die uit de boeren-, als arbeiders- en midden stand, als ze de zesde klas der lagere school doorlopen hebben. Hier ont vangen zij dus de primaire opleiding voor de huishoudelijke taak, die zij vaak nu reeds, maar toch zeker later te dragen zuilLen krijgen. I HET NIEUWE met de goede SCHOOLBEHOEFTEN Hier wordt de vrouwelijke jeuigd dus vertrouwd gemaakt met de be ginselen Her huishouding, van het verzorgen der klédingen, die arbeid in het huisgezin. Is 'het wonder dat zove\en ?ht on derwijs voor nun aocnters wensen r Aan de Chr. U.LjO. werd be vorderd van de ie nadr d'e 2e klasse Betsie Naaijen alhier. De bouw van een woonhuis voor Go-v. van Duist is gegluind aan de aannemers A. J. Smits en H. van Noorloos alhier. CAPELLE. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier is beroepen, Ds. J. R. Cuperus van Doornsrjjk. Aan de Rijks H.B.S. te 'sLIer- toigenbosch, werd onze dörpsgenote, Hans Cové Ed., bevorderd van die 3 e naar de 41e klasse. Tot directeur van het fanfare corps „Sirena" te Vrijhoeve-Capelle is benoemd de heer L. van der Zandle te Loonopzand. Op de a.s. Zaterdagnamiddag te houden landdag, van .de Ring 's Grevelduin-Capelle van "Ned. Herv. Jongelingsverenigingen op Geref. Gr. hopen als spreker op te treden Ds. A. den Hartogh ,uit Scherpen-zeel, Ds, J. Cuperus uit Doornspijk en Ds. B. Haverkamp uit Veen. Die leiding zal berusten bii de ringvoorzitter, Ds. J. W. de Bruijn uit Sprang. EETHEN. J.l. Vrijdag maakte de N.C. L.B. afd. Eethen, mlet éen autobus van de A.L.A.D. een plezierreisje naar Arnhem en omgeving. Verschillende bezienswaardigheden werden daar be zichtigd, waarna de reis verder ging naar Ouwehands Dierenpark te Rhe- nen en de Grebbeberg. Over Utrecht ging het huiswaarts. DENDEREN. Op Woensdag 27 Juli zal al hier worden aanbesteed het bouwen van de pastorie der Ned. Herv. kerk. Bij een kort, doch hevig on weer sloeg de bliksem in de woning van J. Uithoven, zonder echter brand of ongelukken te veroorzaken. In de tweede week van Aug. hoopt de Herv. Meisjesver. alhier een 3-daagse pleziei'reis te maken naar Bennekom en Omstreken. s-GRAVENMOER. Door de Boerenleenbank alhier wordt in overweging, genomen pm een schoolSpaarbank op te richten, waarbij de kinderen met een dubbel tje of kwartje tegelijk kunnen giaan sparen en op een eigen spaarbank boekje plaatsen. Dit zal de spaarzin onder de jeugd te gloedie komen. Reeds is contact met de hoofdlen der scholen, hierover opgenomen. Alhier is opgericht de Voetbal- Vereniging 's Gravenmoer (V.V.S.). Als secretaris hiervan treedt op, de heer B. Binnen weg, Molendijk 40 alhier. MEEUWEN. Naar wij vernemen zal de Oran jevereniging. „Meeuwen" op 30 Juli a.s. weer haar jaarlijkse zomerfeest organiseren. NIEUWSBLAD Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Koopt bij ons thans Uw HAARD, FORNUIS of DRIEGAATSKACHEL Zo juist ontvangen de COMFORT VóóR ALLES. In Los Angelos (Californië V.S.) heeft men weer iets nieuws in de practijk gebracht. Men kan daar een maaltijd gebruiken, terwijl men rustig in de auto blijft zitten. Men parkeert de auto langs de rotonde van het restaurant, bestelt een lunch of diner en wacht eventjes. Langs rails glijdt een overdekt wagentje met de bestelde spijzen naar de auto. Heeft men voldoende gegeten, dan stuurt men het wagentje terug naar de keuken. Eenvoudiger kan het bijna niet. Bestel tijdig bij de Boekhandel Heusden Tel, 19

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1