Sportnieuws Buitenland OFFICIËLE BONNENLIJST Land- en Tuinbouw Ons Laniouwhoekje. Gevonden en verloren voorwerpen Dl NAN D STUFKENS Onze Voeding bezocht te hebben, werden nog ver schillende. bezienswaardigheden be zocht, terwijl o,p de thuisreis nog een paar uur werd doorgebracht in de speeltuin „de Nachtegaal". Moe, maar voldaan, niet het minst over de perfecet verzorging van de A.L.A.D., keerden personeel en kin deren huiswaarts. Bij aankomst gaven vele ouders blijk van him belang stelling. WOUDRICHEM. Aan Groenevelds Aann. bedrijf alhier is tegen f23.748 gegund de bouw ener boerderij te Wijk en Aal burg. WERKENDAM. De firma van Oord alhier w!as met f467.200 laagste inschrijfster voor het uitvoeren van werken aan de zeewering te Westkapelle. De heer K. v. Barneveld te Zeist was met f9.596 de laagste in schrijver voor het aanbrengen van een slijtlaag op de wegverharding van ge deelten Bandijk alhier. Mej. M. Westerhoul-Groene- vekl, werd door een hond aangeval len en zodanig verwond, dat genees kundige hulp moest worden ingeroe pen. De Gein. Zangvereniging „Pro Musica" alhier, hoopt 29 Juli deel te nemen aan het zaalconcours Lom merrijk te Rotterdam. Mej. 'J. v. Berchem alhier, slaagde Maandag j.l. voor het Mid denstandsdiploma te Dordrecht. Ds. A. de Bruin, Ned. Herv. Pred. alhier, heeft een beroep ont vangen naar Zaamslag (Z.) De heer F. H. v. d. Kant al hier ving In de Biesbosch een karper van 10 pond. Het werk aan de Vissersdijk en de LaanLjesstoep is bijna voltooid. De gehele z.g. „paddesloot" is nu in zijn geheel gedempt en genoteerd. Ook is de weg via het Laantje ge heel bestraat, wat een prachtige ver betering is in ons dorp. In deze omgeving is de colo radokever op grote schaal gesigna leerd, zodat ieder actief moet deel nemen aan de bestrijding van dit zeer schadelijke insect. De heer T. P. Roubos alhier, slaagde Zaterdag j.l. voor het eind examen M.T.S. te Dordrecht in de afd. Werktuigbouwkunde. ZUILICHEM. Voor het gehouden Mulo exa men. A slaagden onze dorpsgenoten Mej. J. W. v. Genderen en de heren G. v. Brake! Jzn., W. v. BrakelWiGz. en D. H. v. Tongerlo. Naar wij vernemen zal de Ghr. Gem. Zangver. „Sur,sum Corda" alhier deelnemen aan het op 10 en 11 Augustus a.s. te honden muziek- en zangc one ours Le Bunschoten. Zaterdagavond hield de Chr. Gem. Zangver. „Sursum Corda" en haar onder afd. het kinderkoor „Jon ge Kracht" een zangavond op het Kerkplein alhier. Medewerking ver leenden een aantal zangver. uit deze omgeving o.a. Heilouw en Rijswijk. Een en ander onder leiding van de heer M. Wigmans te Gorinchem. Dat deze avond zeer geslaagd mag worden genoemd, bleek wiet uit de enorme belangstelling. Er werden door verschillende dames speldjes aangeboden tegen vrijwillige bijdra gen. De opbrengst bedroeg f84,75. Een gedeelte hiervan (naar wij ver nemen de helft) komt ten bate van de Zuilichemse jongens in Indië. AALST. Een goed spelend Roda 1 .ging Zaterdag in de thuiswedstrijd tegen N.F.C. 1 uit Noordeloos, ondanks een flinke veldmeerderheid, vooral in de eerste helft, met 1o ten onder. Voortdurend waren de onzen in de aanval ,maar er kwamen geen doel punten. Niets lukte er, tenyijl de in gob de vorm zijnde doelman der gas ten over geluk niet te plagen had. Zo bleef de stand tot ëeri kwartier voor het eind oo, toen bij een van de weinige aanvallen der gasten onze rechtsback een moeilijke kopbal zo danig v,an richting veranderd, dat hij buiten bereik van de Roda-doelman in het net belandde. Teglen de verhou ding in waren" het zodoende de be zoekers die de punten binnenkregen en daarmede" hun ongeslagen zijn te gen Roda gedurende drie seizoenen handhaafden. Roda 2 won met 3o van Tiet op bezoek zijnde Sted-oco 2 "(H.oor- naar) die echter maar (miet 10 man binnen de lijnen kwamen en vooral in de eerste helf gioed partij g|aven, ruststand 1 o, na de thee kou den ze het tempo niet meer bijhouden en was het de thuisclub die" de toon aangaf en nog tweemaal scoorde. De reservés kwamen gioed voor de lag', door Well 2 in eigen huis met 62 te kloppen. De junioren A kregen Sleeuwijk A, dié de bovenste plaats bezetten, op bezoek. De gasten won nen met 3o. Zaterdag 30 Juli gaat Roda 1 naar Woudrichem 1, dat onbedreigd' aan de kop gaat, Roda 2 'giaat naar Sleeuwijk 2, de derde èlftallers ont vangen Aalburg! 4, terwijl voor de junioren A de uitwedstrijd teglen Veen A is va'stjgesteM. ANDEL. Zaterdag j.l. speelde Sparta 1 te gen Peur sum 1. Na een spannende en sportieve wedstrijd kwam het ein de met een 33 gelijk spel. Sparta 2 speelde een zeer goede wédstrijd tegen het sterke Sleeuwijk 3 en be haalde een verdiende 42 overwin ning. Die junioren verloren te Nieu- wendijk van de Altena-juinioren met 3—1. Zaterdag a.s. speelt Sparta 1 om 7 uur .thuis tegen Noordeloos 1De Sparta-junioren spelen uit tegen de bijzonddr sterke en ongeslagen ju nioren te Sleeuwijk. VEEN. Achilles 2 verloor j.l. Zaterdag op eigen terrein met 3o van Noad 2 uit Wijk. Achilles 1 speelde thuis tegen het zeer sterke Woudricbem I. Deze strijd ging} in de eerste helft vrijwel gelijk op met wat méér aan vallen v:an de thuisclub, de rust ginlgi in met 1o voor Achilles. Na de thee 'was het echter Woudricaem die het sterkste was en de goed spelende thuisclub kon dan ook niet verhin deren, dat de gasten twee, mlaal wis ten te doelpunten, de leindstand' kwam dan ook met 21 voor Wpudrichem'. Scheidsrechter de Hartog komt e;en woord van lof toe voor de zeer goede leiding. A.s. Zaterdag speelt Achiliies 1 thuis telgen Ameïde 1. Aanvang' 5 uur. Achilles 2 speelt eveneens thuis tegen Koz. Boys 3 uit Werkendam. Aanvang' 7 uur. De junioren gaan а.s. W^oensdag naar Andel. Vertrek б.30 uur per fiets. Hieronder vindt de lezer 2 actuele bench ten van de Stichting! voor de Landbouw. Stalmest. De meest geschikte tijd voor stal- mestaanwending nadert weer mét ras se schreden. Daarom wijst de tech- nisch-deskundige van de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw op de volgende punten Met het weiden" onttrekt u veel minder aan het land dan met maaien en daarom moet het wel vanzelf sprekend zijn ,dat de gemaaide (voor- ai gehooide) percelen voor moeten gaan bij de stalmestaanwending. Sommigen menen, dat één grote gift meer helpt dan tweemaaT" een kleinedit is niet juist. Laat daar om meerdere percelen van de wer king der stalmest profiteren en ver geet daarbij vooral niet de verder afgelegen landerijendeze worden veelal het meest gemaaid en... het minste van stalmest voorzien. Dit zal zich zeker op de productiviteit wre ken. Verder wijst de technisch-deskun- dige er op, dat" het nog te vaak ge beurt, dat het vuil (stof, graszaad en onkruidzaaduit de schuur en de onderlaag van hooivak of -mijt op de mestvailt worden gedeponeerd, zonder dat het kans heeft te verteren doordat er geen mestlaagmeer op komt. Brengt men iets dergelijks op •het land, dan werkt het de versprei ding van onkruiden (vooral distels) en snel schietende grassien (weinig; voederwaarde leverend) in dë hand dit is schadelijk voor uw weiland en dus... voor u. Dit vuil hoort niet op de mesthoop, doch er onder bf er in! Ook hoort het niet thuis in een sloot of aan de rand daarvan. Verwerkt het dus door de mest van de komende stalperiode Diploma loonspuiten in de landbouw. Zoals bekend, heeft de Commissie Opleiding Loonspuiten van de Stich ting voor de Landbouw een diploma Loonspuiten in de Tuinbouw inge steld. D eze commissie deelt ons thans mede ,dat zij, ter bescherming van de telers tegen de gevolgen van ondes kundig spuiten, eveneens zal over gaan tot instelling van een diploma Loonspuiten in de Landbouw (akker en weidebouw). WIJK EN AALBURG. N.O.A.D.: Zaterdag j.l. speelde het eerste elftal een uitwedstrijd tegen Ameide 1 en won met 1o. Het tweede elftal ging naar Veen 2 en won met 3o. De junioren speelden 0—0 gelijk tegen die Wilhelmina-iu- nioren. A.s. Zaterdag speelt het eerste elf tal een thuiswedstrijd tegen G.J.S. 1 uit Gorinchem. Aanvang 5 uur. Het tweede is vrij en de junioren spelen om 7 uur thuis tegen de Kerk wijk-junioren. WILHELMINA: Het tweede elf tal behaalde in de uitwedstrijd tegen ATtena 1 een gélijk spel 11 en het derde verloor in Werkendam met 51 van Koz. Boys 3. A.s. Zaterdag spelen alle, elftal len uitwedstrijden. Het tweede tegqn Hellouw 1, het derde tegen Kerkwijk 1. Vertrek 4 uur per bus. Het vjerde gaat naar Aalst 3. Vertrek kwart over vier per fiets. WERKENDAM. Koz. Rovs 3 speelde een compe titiewedstrijd tegën Aalburg 3 en won met 5 1. Koz. Boys 2 speelde een wedstrijd teglen Oranje-Wit 2 uit Dordrecht. De uitslag was 83. GEVONDENEen polshorloge. Terug te bekomen bii M. Nieuw koop, Korte Steeg C 98, Aalburg. GEVONDEN: Een dasspeld. Te rug te 'bekomen bij A. de Bruijn, Langesteejgi, Aalburg. GEVONDENeen regenjas. Terug te bekomen bij J. W. van Drunen, Prov. weg Zuid, Almkerk. GEVONDENEen fototoestel, aan de brug te Nederhemert. Terug te bekomen bij M. Kernemans, W 67 te Nederhemert. VERLORENEen damespolshor loge met wit plastic-bandje. Terug te bezorgen bij D. Bleijenberg, Hei straat A 194, Wijk en Aalburg GEVONDENZaterdag in de Put- terstraat, een zakmes en combinatie tang. Terug te bekomen bij B. v. V ij nen, Herptseweg B 139, Herpt. VERLORENEen kinder-lak- schoentje met hakband je, op de weg tussen Andel en Wijk door de Nieuw- straat te Veen. Terug te bezorgen bij P. Vos, Engelsestoof A 181, Wijk en Aalburg. GEVONDENeen duimstok, door M. v. d. Steenhoven, bakker, tegen over de Kade, Werkendam. VERLOREN: op de weg van Wijk naar Genderen, een polshorloge. Terug te bezorgen bij Albert de Vries, 'Aalburg,sestraat te Wijk. VERLORENeen portemonnaie met infyoud. Terugbezorgen bij M. Smits, Vijcie 9, Werkendam. VERLORENeen doos met 30 nieuwe portemonnaies. Inl. verzocht door Postcornmandant Rijkspolitie te Werkendam. VERLOREN: sleutels, gemerkt M.K. Terug bezorgen bij M. Kam steeg, Kade 114, Werkendam. VERLOREN: een dames vulpen. Terugbezorgen bij J. Voor de Dag, II a rdenh oekW e rkend am AAN KOMEN LOPEN: zwartbon te pink. inl. Politiebureau Werken dam. r\ VAC AMIE-MAALTUDEN. Ook al gaat men geen hele week of langer met vacantie, dan zullen,, de meeste gezinnen er in de zomer-, tijd toch wel eens een dagje op uit trekken. Dan wil ook de huisvrouw haar huishouding graag eens ver gelen zelfs de maaltijd, die toch liefst zo gauw mogelijk op tafel moet staan, als 's avonds de familie moe en hongerig thuis komt. Na zo'n dag van trekken en nieu we indrukken opdoen immers heeft een mens wel behoefte aan een goed maal. Zo'n vacantiemaaltijd moet dus aan drie eisen voldoenhij moet vlug, of reeds de dag tevoren, klaar, te maken zijn; goed van samenstel ling zijn, zodat alle nodige voedings bestanddelen er in voorkomensma kelijk en aantrekkelijk zijn. Een eenvoudig, maar goed voor beeld is het volgende menuge bakken aardappelen, sla, ei ha vermoutpap. De aardappelen kun nen de dag tevoren gekookt worden, of rauw gebakken; dit laatste duurt langer. De eieren kan men voor het gemak ook de avond tevoren bard' koken. De slakroppen blijven wef fris, wanneer men ze op een koele plaats wegzet. De pap koopt men, kant en klaar in een fles. Een maaltijd als deze kan 20 mi nuten na thuiskomst op tafel sitaan. Van samenstelling is hij goed: ei en pap (melk) leveren het nodige eiwit, terwijl de sla voor de vitaminen, zorgt. Er zijn echter nog vele an-, de re mogelijkheden; enkele geven, wij er aan in de volgende menu's en recepten 1. Gortschotel met vleesresiten, sla fruit. (De gort 's morgens voorkoken en in een hooikist zet ten). 2. Koude sla van bruine bonen of andere peulvruchten, bieten en andijvie griesmeelpap. 3. Macaroni, tomatensla, rest vlees en jus van vorige dag ome- lette. 4. Aardappelen, komkommersla, boterhamworst yoghurt. 5. Zomer-erwténsoep rijst met rabarber. RECEPTEN Andijviesla met bieten en groene erwten: 500 g andrijvie, ongeveer 4 kopjes gaargekookte erwten, 500 g gekookte bieten, wat augurken uit het zuur, 1 ui, peper, iets suiker, azijn, zout, mosterd, boter of margarine. De andijvie wassen en klein snij den. De bieten stropen en in stuk jes snijden. De augurkjes fijnsnijden. De boter of de margarine smelten en daarin de gesnipperde ui fruiten. Van het vuur af er wat mos berd, azijn, zout en peper door roeren. De andijvie, biet, augurk en groene erwten door dit sausje mengen. Zomer erwtensoep Deze soep kan men reeds de dag, tevoren klaarmaken indien men een koele plaats heeft om ze te bewa ren. De groente voegt men pas bij, liet opwarmen toe. 3V2 htér water, 3/4 k» erwten öv spliterwten, 1 kg aardappelen, 3 gro te uien (worst), wat zout. Geraspte wortel, peterselie, bladselderij. De erwten wassen, weken én 'bij na gaar koken. De aardappelen schil len, wassen en in stukken stnijiden. De uien snipperen. De erwten met de uien, de aardappelen, de rook worst en liet zout nog 20 minuten koken. De worst uit de soep halen, ze beide afkoelen en op een koude plaats bewaren. De volgende dag de soep met de worst opwarmen en ze op smaak af-, maken met wat geraspte wortel en,- veel gehakte peterselie en bladsel derij VELDSLAG IN BRATISLAVA. Een Nederlands zakenman, die een dezer dagen terugkeerde van een za kenreis door Tsjecho-Slowakije, is ooggetuige geweest van een protest demonstratie van Tsjechische boe ren tegen de maatregelen, welke de regering genomen heeft tegen Mgr. Reran. Ongeveer tweeduizend boeren uit de omliggende plaatsen van Bra tislava trokken, gewapend met hooi vorken en zeisen, op naar genoemde stad om hun afkeuring tot uiting te brengen tegen de slechte behande ling van hun aartsbisschop. In de stad kwamen de boeren in botsing met de politie en militaire troepen, waardoor een kleine veld slag ontstond, die verscheidene uren duurde. Hoewel de politie de boeren met vuurwapenen trachtte uiteen te jagen, wisten de demonstranten met hun hooivorken menig agent en mili tair buiten gevecht te stellen. Ook werden verschillende agenten en soldaten door de zeisen van de boeren onthoofd. Hoe fel de boeren ook streden, niet minder dan 500 van voor het tijdvak van 31 Juli t.rn. 13 Augustus 1949. Voedingsmiddel en kaarletl 909 241 Vlees (A, B, D) 100 gr. vlees. 242 Vlees (A, B) 300 gr. vlees. 243 Vlees (Dj 100 gram vlees. 244 Algemeen (A, B, D) 25Ö gr. rijst. 246 Algemeen (A, B) 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas. 254 Algemeen (D) 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas. De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen. Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, AID, MH 909 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken.) Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter T. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 29 Juli worden ge bruikt. hen vonden de dood, terwijl slechts een betrekkelijk klein aantal slacht offers onder de poli tie troepen viel. De ooggetuige, die van zijn hotel kamer uit het strijdtoneel kon aan schouwen, schatte het aantal gewon den op minstens duizend in totaal. KRUITMAGAZIJN IN DE LUCHT GEVLOGEN IN SPANJE. Het nabij Madrid gelegen stadje Tarancon is getroffen door de ont ploffing van een munitiemagazijn van het 'Spaanse leger. 30 personen von den hierbij de dood en 60 gewonden zijn naar ziekenhuizen overgebracht. Grote rotsblokken van meer dan 400 pond werden meer dan een kilo meter ver door de lucht geslingerd en kwamen neer op het stadje, waar zij grote schade veroorzaakten. Een kleine heuvel, waaronder het munitiemagazijn was gelegen, ver dween geheel en ver in het rond was geen teken van plantengroei meer te bespeuren. Men meent, dat de granaten door de hitte van de laatste dagen ont brand zijn. Het stadje, dat 7000 inwoners telt, toonde na de ontploffing het zelfde beeld als na het zware bombarde ment, dat het in de burgeroorlog heeft doorstaan. Het herstel van de toen aangerichte schade was eerst kort geleden voltooid. De sergeant, die aan het hoofd van het magazijn stond, was niet op de plaats van de ramp aanwezig. Later meldde hij zich bij de poli tie, hij was bang geweest, dat hij zou worden gelyncht. Het is nog slechts luttele jaren geleden, dat enkele vooruitstrevende boeren er toe overgingen hun wa gens van luchtbanden te voorzien. Sindsdien heeft het gebruik hier van een enorme vlucht genomen en men kan wel zeglg|en, dat iedere boer er ten volle van overtuigd is welke voordelen deze luchtbanden geven. De besparinglen en krachtverbruik hierdoor verkregien, zijn van grote betekenis. Uit verschillende vergelij kende proeven met wagens miet hou ten wielen en ijzeren velgen.' en miet luchtbanden genomen is gebleken, dat de luchtband op de akker een trek krachtbesparing tot ongeveer 60 pet. kan geven. Op verharde wegen kan de besparing nog groter zijn en tot plm. 80 pet. bedragen. Hoe vreemd is het dan dat men nog 'heel weinig' van de kleinere landbouwwerktuigen met een rubber band ziet 'uitgerust. Speciaal denken we hier aan de kruiwagen. Het is toch wel opmer kelijk te noemen, dat men bij-na op geen enkel boerenbedrijf een krui wagen inet rubberband aantreft. Hoe veel gemaik en voordelen zouden ook hiermede bereikt kunnen worden. Niet alleen dat kruiwagens op lucht banden veel lichter lopen dan de ouderwetse modellen, maar ei* zijn zoveel andere voordellen aan verbon den. De veerkrachtige luchtband be schadigt geen vloeren, lie t voortdu wen van de kruiwagen is met een luchtband veel lichter. De kruiwagen met luchtband is practisch trilüngsvrij en kan schok vrij over straat en keiwegen rijden. ÏDe kruiwagen mét een luchtband zal gemakkelijk voort te duwen zijn over pas geploegd land, vooral nu men ook nog het loopvlakprofiel dej banden gewijzigd heeft. Immers een overlangs lopend rib belprofiel verdient zowel voor land- bouwwagens, als voor kruiwagens ver-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2