NIEUWSBLAD terker dan de haat TWEEDE BLAD Raadsverslag HEUSDEN, Binnenland „Vergeet-hen-niet". DONDERDAG 28 JULI 1949 No. 6689 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Wat is een simpeler karweitje dan het plakken van een postzegel op een brief? En zelfs met deze eenvoudige bezigheid kunt u thans een goï?d werk doen. i U kunt daarmee,, voor. slechts en kele centen extra, helpen het lijden te verzachten van zo ontelbaar velen, hier in Nederland en vooral ook in het verre Indonesië, die op enigerlei wijze in moeilijkheden, zorgen ot leed verkeren. Zeg niet, dat die paar centen bij •zoveel leed nog niet eens als de. be kende „druppel op een gtLoeiende plaat' 'zijn, want de geschiedenis kent talloze, even blijde als beschamende, voorbeelden van die sterke „macht van het 'kleine"! Voor u is het inder daad een kleinigheid en daarom be hoeft vrijwel niemiahd zich hieraan te onttrekkenrnaar in het .grote geheel worden al die kleinigheden tezamen een onoverwinnelijke macht van medeleven. Als een kleine io millioen Nederlanders in de mlaan- den Augustus en September [gemid deld per hoofd slechts in totaal io onnozele centen mieier betalen yöor al de postzegels, die zij in die maanden gebruiken, dan betekent dit teen be drag van niet minder dan bijna i •millioen gulden voor het Gornité Post- zie|g!elactije „Vergeet hen niet". Dje op brengst daarvan komt gelijkelijk ten gloed aan Let weak van het Rodte Kruis, de 'Nj.I.W.LN. ien de Stich ting „Nederland helpt Indië" En rekent u nu eens uit, welk he- drag dr voioir, deze organisaties, die op het gebied van leniging van aller lei leed in Nederland ein. Indonesië hun sporen verdiend hebben, beschik baar zou komen, indien al die bijna io millioen Nederlanders in idtelmlaan- den Augiustuus en September eens iedere week per hoofd gemiddeld io onnozele centen op hun postzegels zouden méér betalen!? Dat zou in ieder geval heel: wat (miéér zijn dan een simpele druppel op de gloeiende plaat van het liejejd' En om'dat een goed1 begin altijd nog het halve werk is, spreken w!e af, dat de eerste brief of kaarlt, die u na het lezen van dit stukje ver zendt, gesiea-d zal zijn met een „Ver- gjeet hen niet"-zegel, aan alle post kantoren en vele belangeloze verkoop adressen in waarden van 5 c. (2 plus 3), 10 c. (6 plus 4), 1:5 c. (To plus 5), 40 c. (30 plus 10) ver krijgbaar. ERNSTIGE WAARSCHUWING VOOR AARDAPPELTELERS. Tengevolge van de warme periode is de situatie met betrekking tot het optreden van de Coloradokever thans zo ongunstig geworden, dat aantas ting van het gewas op vele plaatsen ernstige vormen heeft aangenomen. Gebleken is, dat ondanks de waar schuwingen, vele aardappeltelers te weinig aandacht schenken aan de ver delging, van deze kever. De Planten- ziektenkundige Dienst wijst er daarom nogmaals met nadruk op, dat ieder een verplicht is kevers of larven zo gOèd mogelijk te verdelgen. Tegen nalatige telers zal thans strenger worden opgetredenIn ge vallen van verwaarlozing zal zonder voorafgaande waarschuwing worden overgegaan tot het opmaken van pro ces-verbaal. Indien nodig, zullen tevens op kos ten van de teler de nodi ge verdel- gingtsmaatregelen worden uitgevoerd. VRIJE PRIJS VOOR ZWARTE STROOP. (Met ingang van 24 Juli j.l. is de maximumpriisregteling voor zwar te stroop d.i. rietsuikerstroop en glucosestroop -opgeheven. Voor prijsverhoging behoeft geen vrees te Des taan. TWEEDE VLUCHT VAN DE KOOLGALMUG BEGONNEN De Plantenziektenkundige. Dienst deelt mede, dat de tweede vlucht van de koolgalmug is begonnen. De ver bouwers van bloemkool wordt daar om aangeraden de koolplan ten te be spuiten met piridine-zëep of nicoti- ne-zeep in de gebruikelijke sterkten. Het is gewenst sluitkoolsoorten, die nog g een begin hebben gemaakt met het vormen van een krop, eveneens met de genoemde middelen te be spuiten. De bespuitingen dienen twee maal per week plaats te "hebben met geen grotere tussenpozien dan vier dagen. Zodra de bespuitingen kunnen worden gestaakt, zal dit via de radio en pers worden bekend 'gemaakt; gehouden op Maandag 25 Juli, des nam. 8 uur. VoorzitterEdelAchtb. Heer A. v. Delft. Afwezijg.de heer A. v. Rladlel. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. D|e notulen worden vastgesteld, nadat die beier Verschuur een kleine toelichting was verstrekt. Ingekomen stukken Enige goedkeuringsbesluiten. door Ged. Staten v,an raadsbesluiten o.rnl. ook de goedkeuring der gemieente- beg'rotingl 1947. Procesverbaal van het stembureau omtrent de nieuw benoelmde raads leden. 1 Bericht v$n de voorzitter v!an het hoofdstembureau bevattende de me dedeling, dat inplaats van de heer Verweij, die voor Zijn 'benoeming beeft bedankt, benoemd verklaard is, de heer Jac. Groen. Procesverbaal van kasopname door het verificatiebureau ove het 2e kwar taal bij de gemeente-ontvan gjer, admi nistrateur vleeskëuringis bedrijf ein die van het woningbedrijf. Wordt voor dé raadsleden ter in zage gelegd. Van de heer te Vruchten zij 11 eien viertal vragen inige'komen m l. 1 Jéijn B. en W. sinds de raads vergaderingvan 17 Juni wellicht nog versterkt in hun overtuiging, dat bet uiterst 'moeilijk zal zijn de do/>r het lid Verschuur gewenste zèfceirbeid te scheppen ,dat de voetbal terrein-verbe teringen, waaraan de gemeente behoudens goedkeuring! van Ged. St. ig|aat bijdragen, blijvend aan de sport ten goede zullen komen? 2 Zijn B. en W. niet van me ning, dat het niettemin allle aanbeve ling verdient om 'het door bet lid Verschuur beoogde effect te verkrij gen en aldus te voorkomen, dat na een zeer beperkt aantal jaren wiaer een ander terrein met veëï kosten in orde gemaakt zou moeten worden, waartoe dan wel ,geen middelen van particulieren aangetrokken zouden 'kunnen worden 3 Hebben B. en W. niet de in druk, dat de aankoop door de ge meente van het bewuste terrein mlet zijn onmiddellijke omgeving de enige oplossing voor deze moeilijkheid is en bovendien ook andere sportbelan- g:en zou dienen? 4. Zijn B. en W. bereid de moei lijkheid, waarvoor de gemeente, de voetbalvereniging en' haar Obligatie- IJittiders zich geplaatst zien met klem nifcer de aandacht van de eigenaresse te brengen, 'met haar onderhandelin gen over de aankoop te beginnen en de nodige" -voorstellen aan de raad- voor te leggjen? Door B. en W. wordt vraag 1 ontkennend beantwoord, terwijl 'de vragen 2, 3 en 4 bevestigend worden beantwoord. Een schrijven is inmid dels verzonden aan die Inspecteur der Domeinen te den Bosch mlet verzoek te willen berichten of er voor de ge meente geleigenheid tot aankoop be staat en zo* ja onder welke voor waarden. Zodra hierop bericht is in gekomen, zullen Burgemeester en Wethouders de raad van het verdere verloop op de hoogte houdieyn. De Voorzitter vraagt of de heer te Vruchten met deze antwoorden be vredigd is, waarop deze toestemmend antwoordt. Verder zijn ingekomen een vijf tal vragen van de hieer Verschuur n.l. 1 Wat is het standpunt van uw college me,t bietrek'kin(g| tot gehele of gedeeltelijke vernieuwing van boer derijen jgèleglen binnen de wallen? 2 Is het uw colliege bekend, dat onderhandelinlglen gevoteirld wiordeln over de verkoop van dé" boeiende rij en gronden gelegen aan de Nloor'der- singe.1 ip gebruik bij 'de beer v. d. Bosch, het daarbij aansluitend perceel yam de voormlalijge: hoofdonderwijziers- woning en het aan de andere, zijde [grenzende pand W 30? 3. Is omtrent de bestemming van dit vrij uitgebreide complex, waar toe ook nog te rekenen is het uit gewoonde pand W 29, in het nieu we uitbreidingsplan iets bepaald? 4. Zijn B. en W. niet van me ning, dat langs de Noordersingel op die plaats een aantal woningen ge bouwd zou kunnen worden, dat de aan de wal grenzende terreinen t z.t. wel him bestemming zullen vinden en dat zich dus hier een 'gelegenheid voordoet, waarvan gebruik gemaakt moet worden? 5. Kunnen B. en W. mededelen, waarom de Bloemstraat aan de zijde van de wal afgesloten is? Deze vragen worden door B. en W. als volgt beantw'obrd: Ad. 1. Met de stedebouwkundige zijn wij van oordeel, dat iri principe ernaar rtioèt worden gestreefd, de boerderijen buiten de wallen een plaats te geven. Omstandigheden kun nen dit ongewenst of onuitvoerbaar maken. In het gegeven geval geloven wii niet, dat er een mogelijkheid be staat, dat betrokkene zich elders zal knunen vestigen. Ad. 2. Officieel is ons omtrent eventuele verkoop niets bekend. Ad. 3. De strook tussen de De mier en de wallen is in het wederopbouw- plan bestemd om te worden bebouwd met min of meer zelfstandige ele menten, waaibij de bestaande bebou wing! wordt aanvaard. Nieuwe objec ten zijn hier niet geprojecteerd. Ad .4. Woningbouw lan|gs dë Zui dersingel is mogelijk. Onteigening (js^l hier dam moeten volgen, waarbii de bedrijfsschade een belangrijk bedirag zal vorderen. Woningbouw achter de bestaande bebouwing is uit .stede- bouwkundig oogpunt af te raden, ter wijl tevens door de nodige aanleg van straten het oneconomisch zal zijn. Het is beter dat deze ruimte be schikbaar 'blijft voor de bouw van een meisjesschool. Met het R.K. kerk bestuur zal overleg worden glepleegd ipzake de beste miming voor eventuele school bouw. Ad. 5. De afsluiting van de Bloem straat aan de zijde van de wal da teert reeds van enige Jaren terug, en is -geschied in overleg en op verzoek' van de Rentmeester van hiet Kroon domein. De afsluit/ng is tot stand febracht in verband /net de btewei- ing van de walkant. Van deze gele genheid is toen tevens gebruik ge maakt het terrein .rondom1 de barak van een behoorlijke afscheiding te voorzien. De Voorzitter vraagt, of de heer Verschuur met de antwoorden van B. en W. tevreden is. De heer Verschuur verklaart van wel ,doeh dat hij .alleen teleurgesteld is dat de gemeente niet dje gelegen heid heeft aangegireiepn om een min der juiste toestand daar op te beffen. Als de nieuw te bouwen meis jesi- schooil 'daar zlou zijn gekomen, had men een veel netter toestandvierkre'- gen, waardoior het aanzien van de gemeente op dat punt zou zijn gle- baat en de" krotten die er nu stjaan, opgeruimd hadden kunnen worden Ook de" landbouwers'wonimg 'die er nu staat, had door de gemeente ge kocht móeten worden. De teglenwoor- dige eigenaar is in het bezit van een herbouwplicht v,an zijn broer, waardoor een landbouwerswoning[ bin nen de wallen vermoedelijk besten digd blijft. Trachten leed te verzachten... A ten bate van Nederland en Indonesië De Voorzitter gelooft wel, dat als men aan de sanering toe is, er dain nog wel gelegenheid zal zijn om de bewuste krotten op te ruimen. Spr. hoopt dat de nieuwe meisjesschool een behoorlijke plaats zal krijgen. De heer Verschuur vraagt hoe of het komt, dat de bouwkundige van de gemeente aan dit punt zo weinigi aandacht heeft geschonken. De Voorzatter merkt op, dat het terrein aan het R.K. Kerkbestuur be hoorde en de bouwkundige daarover dus igeen zeggenschap had. De heer Verschuur zegt, dat het kerkbestuur de grond, waarop de meisjesschool zou worden gebouwd, nu 'gaat verkopen. Ingekomen is een verzoek van de voetbalvereniging Herptse Boys, om de huur van haar terrein te willen verlengen. -0£> voorstel van' B. en W. wordt dit verzoek aangehouden, .om dat zij het nog, 'niet behoorlijk heb ben onderzocht. Hetzelfde jgeschiedt met het ver zoek van het R.K. Kerkbestuur te Herpt om geljen beschikbaar te stel len voor aanschaffing van 'gtyminastiek- materiaal voor haar schooi. •Onderzoek [geloofsbrieven nieuw-he- noemde leden van die gemeenteraad'. De Voorzitter wijst voor dit onder zoek aan de lieren te Vruchten, Ver schuur en Lutgert en schorst vooir dit onderzoek de openbare vergade ring. f Na heropening verklaart de heer Lutgert, dat alles in orde is bevon den en de comlmissie derhalve tot toelating, adviseert, waartoe met al gemene stemmiein wordt besloten. Het bestuur van de Stichting: R.K. Sanatorium voor tuberculose-lijders de KTokkenberg, heeft zich tot de ge meente gewend met het verzoek, in de bouwkosten van het nieuw te.'bou wen sanatorium deY Stichting, voo.r éénmaal een bijdrage te willen ver lenen van fo.io per inwoner. Overtuigd van het zeer juiste nut dat door de instelling wondt beoogd en ervan verzekerd zijnde, dat door de oprichting van h et sanatorium in een werkelijke behoefte wordt voorzien, stellen Bi. en W. voor de gevraagidie bijdrage pp de begroting 1950 uit te trekken. Die raad besluit overeenkomstig dit voorstel'. Die heer Dekkers vraagt of als van Prot. Christ, zijde eenzelfde verzoek zou komen, R. en W. dan. ten op zichte van dit verzoek'eenzelfde wel willende houding zullen aannemleu. De Voorzitter verklaart, dat Bi. en W. zoals hij reeds op eenzelfde vraag van de heer Dekkers heeft toegezegd', Ons Feuil'eton H. van Heeswijk Oorspronkelijk Nederlandse roman 9- t Hij voelde het duidelijk. Er is niets wat de geest |zu doodt als bet leven in de afzondering, waar je moreel ten onder gaat, waar je physiek ten slotte afgestompt wordt. De hersenen weigeren [geregeld te werken, de ener- ;gie verlamt, (elke .vezel, elke zenuw van het lichaam wordt beinvloed en ten slotte .geketend door het duffe leven in de cel. De akelige sfeer die er in de gevangenis heerst is vol doende om de opgewektste en liucht- hartig'ste mens te imetamophoseren tot een [geknakt, gevoelloos wezen,. Soms kwam er een schuwe mus even zitten io(p een, der tralies voor zijn raam. Het diertje keek dan naar binnen, maar vloog jaarna weer weg:, de oneindigë blauwe lucht in. Hoe kon hij dan weer verlangen, naar die vrijheid, die hij jnu al zo lang 'moest missen en die nog zo ver, zo héél? ver voor hem in 't verschiet lag- Vrij heid! Die zelfs met geen milli.oenen te koop was hier! Het scheen hem een toverwoord toe maar de tijd van sprookjes was voorbij. ,Hoe weinig had hij dat vroeger gewaardeerd. Zo lang men het bezit, de,rikt men er niet aan, maar als mlen het verlo ren heeft, dan hunkert men er naar als een hulpeloos kind, dat zijn armp jes uitstrekt naar de moeder. Op een morgen las hij op zijn scheurkalender de spreuk„Wat u ook overkomt, bedenk, dat het erger had kunnen zijn,,. .Nog erger? Kon het nog erger met hem zijn? Hij kon 'immers niet verder meer. Hij was tot de laagste trap van de ellende gedaald. Met een duizelingwekkende vaart was hij .in de afgrond gestort kon hij nog lager zinken? Men had hem een straf opgelegd, die erger was dajn de dood. Een naam had hij niet meer, hij was een nummer geworden. Het menselijke had hier afgedaan. Soms dacht hij radeloos te worden van verlangen. ;Maar men wordt in de gevangenis niet zo spoedig rade loos. Men leert ook veel tussen de enge muren; mén leert nadenken en men leert ook berusten. Het verlan gen slijt en gaat afsterven, naarmate men langer opgesloten zit. Men stompt af, maar tevens wordt men gelaten. Zelfs de grootste kracht kan ten laatste .geen woorden meer vin den en de diepste wond sluit zich. Een nieuw leven vangt aan, een kalm, maar tevens dood Leven. Het is dal bestaan, hetwelk de dag begroet zon der lust en de avond zonder ver lichting, een bestaan, voor hetwelk de kracht der gjewoonte de enige steun 'is. Zij stompt langzamlerhand het gevoel af, zij doodt lang'zaam dat in het begin npg zo krachtige bewustzijn van hoop op het leven. Na een jaar leerde van der Velde berusten. Wel kon hij nog een enkele maal naar buiten turen, en soms stond hij 's avonds als het stil gewor den was in de gev.an;g|enis, lange tijd voor zijn raam, hunkerend naar de geluiden van buiten uit de maatschap pij het geronk van een motor, ge klingel van een fietsbel, het gelach van een kind, de fluit van eep loco motief, het slaan van een klok. Hij nam ze alle gretigin zich ophet waren immers allemaal geluiden uit de wereld, die op het ogenblik voor hem afgesloten was? Waarin hij niet mocht komen? Dikwijls broedde hij ontsnappings plannen uit, fantastisch en" onmogelijk te verwezenlijken. Maar die gedach ten werden een obsessie. Als zenaar de luchtplaats gingen èn ze knevel den plotseling met een man of vier de twee bewakers en ze slingerden zich vgr de hogge muren heen, dan konden ze binnen enkele minuten al een heel eind weg zijn. Dan je na tuurlijk verstoppen tot het avond ge worden was en in het donker ergens uit een schuur een oude jas of broek gappen. Nou, en dan verhuurde je je Voorlopig bij een boer als knecht, liefst zo ver mogelijk van de stad vandaan en dan was je vrij. Of des nachts de bewaarder .bellen en als die de celdeur opende, hem on,verwaclits ergen mee op het hoofd slaan. Zijn sleutelbos afnemen en eiikele deuren openen en dan samen de binnenpor- tier overrompelen. Je kleden in zijn uniform en 'dan heel onschuldig in dit uniform naar de voorportier lo pen en hem eveneens overrompelen, de poort openen en je was vrij. In zo'n uniform Hep je niet in de [gaten. Het waren allemaal onzinnige fan tasieën, die natuurlijk heel niet te ver wezenlijken waren, maar je voedde je verlangen naar vrijheid er mee en het was .overigens ongevaarlijk, want je probeerde het immers toch niet. je möest toch afwachten tot je tijd er op zat, al duurde het nqg zo lang. Na twee jaar leidde van der Vel de, als nummer 218 rustig zo|nder enige berofermg zijn. Leventje in zijn enge wereld. De bewakers mochten hem wel, hij was geen type dat ooit weer zou komen. Hij deed kalim! zijn werk, maakte het dê bewaarders niet lastig, was beleefd en correct en me nige bewaarder maakte op de stille Zondagmiddagen of -avonden em praatje in de cel van nummer 218, die, zoals men al spoedig wist, een eigen suikeronderneming bezat op Ja va. Men vertelde hem het een en an- deV van de gebeurtenissen in de we reld, waar Varivhij tot nu toe onkun dig was en men maakte hem het Le ven dragelijk, voor zover dit in een gevangenis dragelijk kan zijn. Door zijn voorbeeldig gedrag werd hij voor gesteld voor een loopbaantje en na drie jaar stond zijn celdeur vrijwel de gehele dag open en liep nummer 218, nu met een car tonnen nummer tje op zijn jas over de gang. En de Javaanse planter dweilde nu de ge vangenisgangen,' vulde de waterkrui ken van de andere gevangenen en haalde het wagentje met eten utit de keuken. Hij rolde de langie mat ten op en klopte die, altijd onder bewaking met* een paar andere gang- lopers op de binnenplaats, onder het genot van een extra sigaret, die als gunst toegestaan werd. En des win ters stooktehij "de grote ketels van de verwarming en 'maakte de cellen, schoon van de gevangenen, die ver trokken, waarna ze een paar dagen later weer bewoond werden door nieuwe ontspoorde mensen. Zo verstreek het derde jaar, het vierde en tenslotte het vijfde, het laatste, dat nog het langst duurde 'nog tien maanden, nog acht, nu nog een half jaar... Op 27 Juni hadden de gieyanigenis- deuren zich achter hem gestoten, vijf jaar later, eveneens op 27 Juni, open de ze zich weer. Nummer 218 bleef echter tussen de kille hoge muren Antoon van der Velde trad na een hartelijke handdruk van de portier, door de poort naar buiten, de vrijheid, tegemoet. De eerste schreden in de yrijheid. De eerste mensen tegen gekomen, de eerste fiets. Onwennig deed van der Velde de eerste svtappen als vrij mens. Even draaide hij zich nog om en keek naar de hoge, van ijzeren punten voorziene, ijzeren poortdeur. En van daar naar de hoge gebouwen met de getraliede ruiten waarachter mensen leven, waarachter ook hij vijf jaar had geleefd. Nu stond hij na vijf jaar a^n de buitenkant van al die tralies eil poorten en muren: vrij! (Wordt vervolgd). s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5