voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Terug naar het verleden Plaatselijk Nieuws Raadsvergadering BRAKEL Und VAN altena No. 6690 Maandag 1 Augustus 1949 Firma L. J. Veerman, Heusden Opgravingen te Heusden. Toen het vorige jaar de onderzoe kingen ter plaatse van de kerk op hun eind liepen, werd er in twee sleuven al een stuk metselwerk ont dekt van het hoofdgebouw. Een nieu we, grote werkput werd uitgegraven en een belangrijk gedeelte van een zware toren kwam aan het daglicht. Het muurwerk Lag vlak onder de grasmat en was goed bewaard. Een trapje van natuursteen zag er uit of het pas gemaakt was. De ontdekkingen waren belangrijk genoeg om pieer te mogen verwach ten en daarom werden de onderzoe kingen dan ook dit jaar voortgezet. Reeds enige maanden lreeft het graafwerk nu gleduurd. Grote massa s aarde en puin zijn weggekruidenor me brokken metselwerk zijn aan de dag iglebracht. En daar ligt nu de fundering van het machtige* kasteel van 'Heusden, eens de grensvesting tussen Brabant en Holland, voor ons. Van de wal' af krijgt mien ee|n goed overzicht van het gehele complex eigenlijk ziet men het haast nog be ter op deze afstand dian van dichtbij. Met het blootleggen van de funde ringen was het werk natuurlijk nog! niet afgelopen. Ja, eigenlijk begon het toen pas. Het zichtbaar maken van andere sporen van bewoning, in het bijzonder van houten gehouwen, is riiet zo eenvoudig. Daarvoor moet de grond laag voor laag afgegraven worden en telkens zorgvuldig; afge schaafd. Dan komen alle verkleurin gen in de grond ook goed te zien en wordt het mogelijk ze op te meten en te tekenen. In de grote werkput tegenover de wal werden op deze wijze heel wat geiglevens verzameld, die voor de on derzoeker van groot wetenschappelijk belang zijn. Het vraagstuk van de ouderdom van de burcht vond hier zijn oplosstnig. Juist door het peute rige werk in de vlakken is het mo gelijk gleworden iets over de datering te zeg'glen. Allerlei bijzondere verschijnselen kwamen aan het licht; sporen van heel eenvoudige hutten, sporen van vuren, een afvalput enz. Natuurlijk zaten die sporen ook in de wand van de pul en van de wal af waren som mige kleuren goed te zien. Wat nu al1 die verkleuringen be tekenen is niet in een paar woorden te zeglglen. De' verklaring is vaak voor de vakman nog een moeilijk vraagstuk. We zijn al een eind op weg, wanneer we goed kunnen zien wat de oorspronkelijke bodem is en hoeveel grond er door ophoiging bo venop gekomen is. En dat is hier Soed mogelijk gebleken. We kunnen uidelijk zien, dat het kassteelterrein met enige meters 'is opglehoogd. Waar haalde men indertijd die grond vandaan? Dat was niet zo'n toer. Er moest toch een gracht ge graven worden? Welnu, de grond uit de gracht kon men mooi igebruiken om het terrein op te hogen. Die ophoging was wel nodig in verband met de regelmatig terugkerende over stromingen. Laten we er alleen maar aan denken', dat ook dè Heusdiensje kerk op een hoog punt gebouwd is. Ongetwijfeld is het kas teel terrein nog hoger geweest dan het nu ligt. Toen na de verwoesting de puin massa's de gracht half gedempt had den, was er toch nog gro,n(d nodig om alles vlak te maken. Die grond kwam van het hoge terrein, waarop de gebouwen gele gen hadden. Dat bij die afgraving belangrijke overblijfselen en funde ringen van binnenmuren verdreven zijn, heeft het onderzoek helaas be wezen. Binnenmuren, die niet met hun voet tot in de kasteelgraqbt be hoefden te komen, waren natuurlijk niet diep aangelegd. De onderkant van de muren lag maar enige deci meters onder het toenmalige loop- vlak. Bij de afgraving verdween fun- damentensleuf en al. Bewaard zijn dus over het alge meen slechts de buitenmuren. De zware, halfcirkelvormige muur met zijn aanwassen is een buitenmuur, evenals de hierop aansluitende rech te muren van het rechtergedeelte. Om dit metselwerk heen lie,p de, gracht. Nu alles weiland is, valt het vaak moeilijk om zich dat goed voor le stellen. Bovendien moet nren de wal eigenlijk wegdenken. Die was er nog niet in de grote dagen van het kasteel. De kaart van Jacob V. Deventer uit omstreekls 1550 geeft een goed beeld van kasteel; en om geving zonder de wal. De Denver was toen nog stadsgracht en het kasteel lag nog aan drie zijden vrij. de zware aarden wal werd eerst omstreeks 1600 aangelegd. Het zwa re, massieve kasteel moet toen een overweldigende indruk hebben ge maakt. Trouwens, nog veel laten, na de aanleg van de wallen, beheer ste de enorme achtkantige toren het beeld van het stadje. Die achtkanti ge toren, oorzaak van de verwoes ting van het kasteel en van veel schade en leed in het stadjje. Was die niet zo zwaar geweest, men had er wellicht nimmer kruittoren van gemaakt. In het rampjaar 1667 echter lag de torien vol met het ge vaarlijke goedje. De bliksem sloeg er in en de ramp ,was daar. Nu nog bespeuren we de gevolgen van do ontploffing. Het heeft „heel wat moeite en zorg gekost «om dvei toren terug te vindeh. Waar ,we ook groeven, overal puin en enorme brokken gescheurd metselwerk. Maar n,u hebben we de „reus dan toch te pakken. Een fundering van r,uim vier meter dik! Het ,is ver bazingwekkend om te zienj, dat zelfs deze zware fundering nog gescheurd is en dat grote brokken muur een voudig een meier van hun, fundering zijn gedrukt. Hier moeten geweldige; krachten aan het werk zijn geweest. We weten nu ook, dat jde toren; los stond van het hoofdkasteel. Er was nog water tussen de ringmuur en de 'toren. Over een; brug gingi men dus die toren hippen. Mis schien konden zich hier nog Verde digers staande houden, wanneer1 het grote kasteel al door de vijand biej- zet was. Dat hoofdkasteel was op zichzelf al een sterkte van belang. Die ring muur heeft een 'dikte van bijina drie meter. De steunberen zijn massieve brokken metselwerk van meters leng te en breedte,. Hoe hoog dit aides geweest is, laat zich natuurlijk niet zo gemakkelijk bepalen. .Men za'L er mee moeten rekenen, dat de muren mins lens twaalf meter uit de gracht oprezen. Een kasteel, en zeker een grens- kasteel, moest op de hoogte van zijn tijd blijven en natuurlijk is er gere geld aan gjebouwd. We kunnen de grote veranderingen nog tamelijk ,gioed nagaan. Er is zelfs nogi metselwerk uit de eerste dagen van de burcht. Er kan nil bewezen worden, dat die heren van ""Heusden, die het eerst in de geschiedenis ge noemd worden, ook hier gewoond hebben. Het schijnt nu wel zeker, dat de adelijke machthebbers' giespro- ten uit het gravengeslacht van Kleef, zich dadelijk hier, en niet in Oud- Heusden igtevestigd hebben. Wanneer? Misschien omstreek 1200, wellicht nog iets vroeger. Twee funderingen zijn er, die uit de stichtingstijd dateren. In de eerste plaats midden Op het kasteelplein. Hier ligigpn de overblijfselen van een achtkantige toren, geheel opgebouwd uit Zware en onregelmatige brokken natuursteen. Deze betrekkelijk klei ne toren is eens de hoofdtoren van het kasteel geweest. In de tweede plaats werd terug|g(e- vonden de fundering van een recht hoekig ig'ebouw, opgetrokken uit blok ken tufsteen. De buitenzijde van dit gebouw stond in de gracht en hier was de fundering dan ook gemaakt uit gfote brokken natuursteen, waar schijnlijk uit de Ardennen giëhakt. Binnen dit gebouw werden twee lonputten voor de watervoorziening teruggevondende ene oud,, uit de bouwtijd van het gebouw, de an dere uit later tijd. Uit de oudste put kwam een gave kan en poglal wat scher venmateriaal Hoe de ringdmuur er in deze tijd uitzag, weten we niet. Misschien was er alleen maar een omheining van ^ware palen. 1 Grote bouwwerken zijn er pas weer omstreeks 1340 uitgevoerd. De he ren van 'Heusden, waren omstreeks 1330 uitgestorven en na veel getwist had Hertog Jan van Brabant zich van de erfenis meester gemaakt Onmiddelijk heeft hij zijn nieuwe grensvesting zwaar versterkt. Bijna al het muurwerk moet uit .zijn tijd stammen. De inrichting van het kas teel werd grondig gewijzigd; er wer den woningen tegen de buitenmuur aan gebouwd en alleen het pecht- rechthoekige tufstenen gebouw met de waterputten werd in het nieuwe plan opgenomen. De laatste belang rijke verbouwing vond plaats inliet het begin van de vijftiende .eeuw, misschien in de dagen van Jacoba van Beieren. Toen is de rechte vleugel ,aan de voorkant 'tegen het oude complex gebouwd. Dit jongste gedeelte i,s nog wel het besle bewaard. De hoektoren vertoont nog heel wat mooie bouwkundige details. Een goed bewaard wenteltrapje, kraagstenen, van het gewelf, licht spleten, privaat, haardje. Geheel op de linkerhoek kreeg ook de valbrug zijn plaats; gaaf is nog de hardstenen bekleding van het muurwerk in de brugkelder. 'Het onderzoek is nog 'niet „ten, einde. Op het binnenplein zullen, de onderzoekingen naar de oudste sporen van bewoning worden voort gezet. De grote lijnen liggen echter vast; een zeer merkwaardig bouw werk is door het onderzoek tot een levend brok historie geworden. We kunnen ons nu terug verplaatsen naar het verleden van Heusden .en met wat fantasie kunnen we ons een beeld maken van de achtergrond, waartegen grote gebeurtenissen uit het leven van het stadje zich hebben afgespeeld. J. R. gehouden Donderdag 28 Juli, n.m. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer W.J. Pos. 1 j Secretaris: Mr. J. v. Dalen. i Afwezig de lieer L. v. Dalen,. De Voorzitter opent de vergade ring met voorlezing van het formu liergebed waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en goedgekeurd. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe raadsleden. De vergadering wordt hiervoor geschorst. Na heropening brengt de heer Ermstrang verslag uit en zegt dat alle geloofsbrieven, in orde zijn bevonden en adviseert de nieuw gekozen raadsleden als lid toe te laten. Vervolgens worden een 5-talstuk ken voor kennisgeving aangenomen. Van de Minister v. Wederopbouw en Volkshuisvesting is een schrijven ingekomen, houdende de mededeling dat de rijksbijdrage over het exploi tatiejaar 1947-'48 t.b.v. de beide ar beiderswoningen aan het Hovend is vastgesteld op f20,83. In dit zelfde schrijven wordt geadviseerd tot ver hoging van de huur van bedoelde woningen. Op advies van B. en W., wordt besloten niet tot huurverho ging over te gaan. Van de DUW. te Arnhem is een schrijven ingekomen, houdende de mededeling, dat de arbeidslonen bij het object „Leggen van 682 meter riolering" niet voor een rijkssub sidie in aanmerking komen, aange zien het hier een dringend noodza kelijk werk geldt. B. en W. adviseren om het werk in eigen uitvoering op te leveren, waarmede de raad aocoord gaat., Van Ged. St. is een schrijven in komen vergezeld van een nota van aanmerkingen met betrekking tolde gein.begroting over 1949. Besloten wordt in die zin te wij zigen als in de nota van aanmerkin gen bedoeld. Vervolgens wordt de gemeentere kening voor het dienstjaar 1948 aan geboden waarvoor een commissie van onderzoek wordt aangewezen bestaande uit de heren H. C. van( Daaien en C. van Tuijl. Vervolgens wordt besloten ten be-. hoeve van de bouw van een (twee-, tal particuliere woningen een hy potheek te verstrekken. Van Ged. St. is een schrijven in gekomen waarbij met betrekking tot de heffing van de straatbel, onvol doende bevonden wordt de heffing van 4o/o van de belastbare opbrengst van de gebouwde eigendommen. Na enkele toelichtingen van de Voorzit ter wordt besloten het percentage van 4, tot 8 pCt. te (verhogen. Vervolgens wordt nog besloten om enige herstellingen in de openbare lagere school te doen aanbrengen waarvan de kosten begroot worden op f 1728,40. Hierna komt ter tafel de vaststel ling van het uitbreidingsplan in on derdelen en hoofdzaken. De Voorzitter geeft hieromtrent een uitvoerige toelichting aan de hand van een kaart. D eheer v. Tuijl is van mening dat de geprojecteerde weg Kommer- straat-Kooihoek niet nodig is. De Voorzitter zegt dat het een plan voor de toekomst is en dat de raad toch ten alle tijde de bevoegd heid houdt om het plan al of nieit uit te voeren. 1 Ook de heer Vervoorn kan zich met bedoelde weg niet verenigen. De heer Ermstrang vraagt waar men zal moeten blijven bij een,even tuele dijkdoorbraak nu men niet ineer aan de dijk zal mogen houwen. De Voorzitter zegt hiervoor geen vrees te hebben. 1 (Slot volgt)., HEUSDEN. Dinsdagavond wordt in café Leijten alhier om 8 uur een vergader, .gehouden door de gezamenl'. Mid- densstandsverenigingjen, ter bespre king van de plannen voor een alhier in de maand O ctober te houden mid dens taixüstentoons te llin'g. De leden worden verzocht deze be langrijke vergadering niet te; verzui men. Voor diploma A M.U.L.O. en type B slaagde onze stadgenoot Joh Gijsselhart. AALBURG. A.s. Woensdag 3 Aug:., des avonds 7 uur, hoopt voor die Ger. Gemeente alhier op te treden, ds. H. Lijgtenbergj van R otterdam-W. In de nacht van Vrijdag op Zaterdag' brak brand uit in dè wo ning bewoond door de farn. Zonne veld in de Polsestraat. Het huis stond reeds in lichte laaie, toen de bewoners, 'door de buren gewekt, zich nog bijtijds in veiligheid kondien stel len. Alle huisraad ginigl verloren. Het huis brandde geheel af. Zowel voor eigjenaar als huurder weer een grote schadepost, voorat in deze dure tijd'. AALST. AlUe arbeiders, chauffeurs en verder personeel, op een tweetal na, :die werkzaam zijn op die N.V. Klinker- I solve tfab riek alhier, is deze week ontslag aan|g1ezegd miet 8 dagen, van wege h£t beëindiglen van de produc tie. Genoemde fabriek is aan het eind van het vorig jaar gereed ge komen, waarna met het vervaardigen van de bouwstof is, begonnen. En kele percelen land werdén daartoe aangekocht in de Polder Zuilichem, vanwaar de jgrond met auto's naar de fabriek aan het veer te Aalst vervoerd werd. Verschillende krachten vonden hier werk, daar in plbegenstelsel dag en nacht, ook 's Zondags, Igledraaid werd. De productie was zodanig dat momenteel grote hopen van deze bouwstof aan de waterkant zijn op geslagen. De afzet was tot ,op heden echter zeer 'giering1, wat wel de reden zal zijn, dat thans de werkzaamhe den voorlopig worded glestaakt. Dit is adder te betreuren, daar dlei werkgieleglenheid de laatste tijld er alom toch reeds niet beter op werd. Binnen niet al te lange tijd zal ook in deze omgeving] waterleiding een feit worden. De reeds enige we ken aan de gang; zijnde boringen op 'nperceel inde Pr. Hendrikstrraat, waar 'n pompstation zal verrijzen, ver lopen, naar men ons verzekerde, zeer gunstig. Er zijn goede lagen aange troffen, de boringen worden nug, steeds, voortgezet. ANDEL. Deze week maakten de ouden van dagen uit deze giemieiente een uit stapje naar de mooiste igedteielten van de provincie Utrecht, het Gooi en die 'Grebbeberig. De oudjes glemoten volop en waren vooral de dames Bax, Poni- pe v. Meerdervoorf, die heer v. Eeten en de verpleegster die de reis, mee maakte, zeer dankbaar voor de aan gename dagl hen bezorgd. ALMKEKK. Woensdag' 27 dezer slaalgrie op het Orgiamisten-examen te Zwolle, de heer J. de Ruiter alhier, zowel voor het practische als theoretische ge deelte. Genoemde ontving rijin op leiding van de Weled. Heer Theod. Breijs te Gorinchem. Donderdag! 28 'Juli behaalde het fanfarecorps^ „Nooit Gedacht" al hier, op het muziek- en zangconcours te Hierde (gem. Harderwijk) een ie prijs in de Eerste afdeling met 358 punten. Plannein zijn in voorbereiding tot verbetering van de Buitenkade, welke de verbmidin{gsweg| vormt tus sen Almkerk en Nieuweinklijk. Deze weg verkeert momenteel in zeer on gunstige toestand en is bovendien] veel te smal voor het modernje ver keer. DUSSEN. Op de R.K. Naaischool rijn geëxamineerd 12 candidaten voor het diploma Linnen-naaien en 5 candida ten voor het diploma Costunte-naaien. Geslaagd rijn voor het eerste diplo ma: de jongedames Teuni van Andel, Ria Bouman, Toosje Brenders, Bertha van Deursen, Cobie de Graaff, Ma ria Lankhaar, Marie tje Muskens, Maaike van 01st, Dina Roubos, Joke Schelle, Adriana Sprangiers enGerda Witte veen- Voor het tweede diploma: Miep van Dortmont, Roosje van Gennip, José Hakkel', Joke Paes en Cobie de Rooif. Uitgave: Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1