VÏÏLPENHOÏÏDEES üit erker dan de haat Door de heer C. J. de Wit is opgericht de Eerste Dussense Meu belfabriek „D.M.F." alhier. De fabriek is voorlopig' gevestigd in het pand B 23 in de Kerkstraat, in het voormalige fabrieksgebouw van „De Leco". De bedoeling is dat een geheel nieuwe inrichting zal verrij zen in het Wederopbouwplan te de zer plaatse. De nieuwe fabriek beschikt over de modernste machinerieën om al lerlei meubelen te vervaardigen. Woensdagmorgen om 10 uur is alhier het massaal röntgenologisch borstonderzoek van de bevolking be gonnen. In de laatste maanden kwa men er in het dorp veelvuldig geval len van tuberculose voor. De besmet tingshaard hiervan was tot op heden nog niet achterhaald. Om de ten deze terecht bestaande ongerustheid onder de bevolking wieg te memien en vooral om verdere schade aan de volksgezondheid te voorkomen, heeft het gemeentebestuur in over leg met de gemeente-geneesheer én de districtstuberculose-arts, besloten te bewerkstelligen, dat de gehele be volking van het dorp Dussen in de gelegenheid gesteld zou worden zich aan een borstonderzoek te onderwer pen. Om dit te beneiken heeft het ge meentebestuur de medewerking ver kregen van de beide kruisverenigin gen ter plaatse. Een eenvoudige uit nodiging met een juiste uiteenzet ting omtrent de aard der ziekte werd huis aan huis door de propagandisten bezorgd en eventueel nader toegelicht. Aan deze folder was een 'formulier bevestigd, waarop de inwoners vrij willig datum en uur konden vermel den waarop zij het liefst aan het onderzoek zouden 'willen: deelnemen. Voorts werden voor alle stahdsor- Igianisaties een propag|anda-av>ond ge houden, waarbij de heer J. A. J. |M. Kirch, lid van de Ged. Staten van ^oord-Brabant en oud-inspecteur van de Veeartsenij'kulndiigjei Dienst, een duidelijke uiteenzetting van de tuber culose, zowel vooir 'mens, als dier, heeft igelgeven. Na intensief huisbezoek werd ten slotte het uitstekende resultaat be reikt, 'dat 98 pet. van de bevolking zich vrijwillig heeft gemeld aan het onderzoek deel te nemen. Thans is het onderzoek begonnen. De jongensschool aan die dorpstraat is daartoe door kundige handen tot een keurige gelegenheid herschapen. Vrouwen en manned worden uiter aard separaat geholpen en voor een ieder is een kleedcel aanwezig. Bij de opening, Woensdagmorgen om 10 uur, troffen wij aan het ge meentebestuur, dokter J. Bieintema, directeur van de Prov. Ver. tot t.b.o bestrijding, de dis trie ts -tuber cu loe - arts de heer Drs. Perridon, leiden van het Bureau en de glemteiefnte-jge3 neesheer Dr. T. W. van Vuurie. Uiting werd gegleven aan de gevoelens van dankbaarheid voor de genomen initia tieven en het vertrouwen werd uit gesproken, dat ten opzichte van de t.b.e.-bestrijding en degenen, die daaraan lijdende zouden zijn ook in Dussen de juiste en hulpvaardige hou ding zou worden ingenomen. De heerr Dr. P. J. van Wesemaal, Inspecteur van de Volksgezondheid was tot. zijn spijt verhinderd deze korte plechtigheid bij te wonen. De Burgemeester en de heer T. W. van Vuure dankten nog de di verse instanties en peronen, die hun krachten hebben gegeven, dit on derzoek te organiseren. Een groot werk voor de volks gezondheid is hiermede begonnen. Het wil ons voorkomen, dat dit hoogst belangrijke initiatief van het gemeentebestuur van Dussen spoedig elders zal worden gevolgd. Dussen mag met recht trots zijn, dat zij als eerste gemeente in de provin cie Noordbrabant dit heeft weten te organiseren. En tot de bevolking' van het dorp Dussen mogen wij voor het laatst vermanenLaat niemand achterwege blijven. Reken het u tot een eer, dat de overige glemteenten naar u opkijken. Laat het beroep, dat tot u en op uw verantwoordelijkheids besef t.o.v. uw eigen gezondheid en die van andenen is ge richt, niet te vergeefs zijn gj&weest. IÏENDEREN. Bij de aanbesteding van het bouwen van de Ned. Herv. Pastorie alhier, werd ingeschreven als volgt: Firma Wolfers f30.429 D. N. Colet f 26.894 G. Haspels f25.892 Het werk is aan de laagste inschrij ver gegund en zal worden uitgevoerd door G. Haspels, timmerwerk; H. Kleinloog, metselwerk en W. van Bal legooien, schilderwerk; allen alhier. Vrijdag had alhier een aanrij ding plaats tussen de heer C. Ver steeg uit Wijk, met paard en kar, en de. heer J. v. Mersbergen, die met paard en wagen, geladen met melk bussen, terugkwam van melken. Door dat V. te ver links hield, was een aanrijding onvermijdelijk, met gevolg een hollend paard, twee gebroken burry's, lege melkbussen en een ge kneusde arm, dit alles voor de heer M.ook de jongen die bij hem zat kreeg hoofdwonden. V. kreeg geen letsel. i Terwijl de heer A. Vos en zijn echtgenote Vrijdagnacht rustig lagen te slapen, werden ze opgeschrikt door een geweldige bons in de kamer. Toen de heer V. beneden kwam zag hij een geweldige grote bunzing. Vlug opende hij de gangdeur, waarop het monster zonder ongelukken te ver oorzaken het hazenpad koos. GIESSEN. Alhier is een comité opgericht voor het organiseren van een plezier tocht voor de ouden van dagen HER PT. Maandag 25 Juli maakte die R.K. Bijz. school alhier een uitstapje naar Amsterdam, 'waar 'een rondvaart werd [gemaakt door de grachten en het Ij. Vervolgens werden enkele prettige uren doorgjebracht in Artis, wat zeer in de smaak viel. Op de te rugreis werd de speeltuin in Ou,d- Vaikenveen bezocht. De reis werd gemaakt per touring car van de .N.V. Aljad te Wijk en Aalburg. Over de service der reis niets 'dan lof. Omstreeks 11 uur arriveerden de kinderen hoogst voldaan weer thuis. LAND VAN ALTENA. Nog; steeds giiiet de zon hoog aan de strakke hemel haar onbarm- hartig'hete -stralen over dorp en akker en dreigt de hitte nu allle plantgoed, met name de kool te verschroeien. Bii de aanvang van de „tuinders- campagne" waren de kwekers vrij op- li mis lisch ien zagen ze de toekomst met veel vertrouwen tegemoet. Doch nu speuren hun ogen-vol-zorg langs het hardblauwe firmament, of er nog; geen wolkje is, dat regen voorspel,t, want, zo sommen zij op de late aardbeienoogst viel door die droogte bitter tegen en de frambozen brachten 'daardoor veel te weinig op. En de tweede bonen oogst zal, bij uitblijven van lavend vocht, wiel een strop worden. Daarbij komt, dat er heel 'wat koolgoed is geplant, als.: spruiten, savoy e- en wittekool, die nu niet kunnen „aanslaan" als het zo droog blijft, veel minder nog! kunnen groeien. De veilingen illustreren wel bet best de achteruitgang van de groen- lenoogst. NIEUWENDIJK. Het Kon. Erk. fanfarecorps „Overwinning na Strijd", directeur de heer O. Walraven, behaalde op het te 's Gravenland gehouden con cours, een eerste prijs, in de Elrle- afdeling met 309 punten, tevens be haalde men in de marswedstrijd' een eerste prijs, met bet hoogst aantal punten en lof der jury. Voorzeker een mooi succes. Naar we vernemlen organiseert het mannenkoor „Onderling; Genoe gen" 27 Augustus a.s. een festival., Verschillende verenigingen hebben reeds ingeschreven. Maandagmiddag na schooltijd' zou het ruim 13-jarig dochtertje van H. Grioenevéld Antzin., Chrisje Groe- neveld, met enige, vriendinnetjes gaan Zwemimen in de Kil, bij! de polder Kijfhoek. Nauwelijks in het water schijnt zij in een 'diepte terecht geko men te zijn, mot het gevolg! dat zij jammerlijk verdronk, onder het oog van de .andere meisjes. Miein heeft nog geprobeerd haar te reddieln, ech ter zonder resultaat, 's Avonds heeft 'men het lijk tier plaatse gedriegd. De, verslagenheid in ons dorp is giroot. 1 De heer J. de Graaf, koordi rigent alhier, behaalde deze week op verschillende concoursen met zijn ver enigingen mooie suöoessiein. Het Chr. kinderkoor ,,'t Knopje" alhier behaalde te Maasdam een ie prijs met 305 punten, het kinder koor „Zang en Vriendschap" te Hank een eerste prijs met 308 punten, te 's Gravenland behaalde de gem. zang vereniging „Excelsior" te Vuren een eerste prijs in de Ere-afd. met 307 punten, terwijl de gem. zangvereni- „Zanglust" te Giessen een 2e prijs verwierf met 296 punten in de 3de afd. Proficiat. Het Chr. Jeugdkoor „Van Knop tot Bloem" hoopt 3 Augustus a.s. deel te nemen aan het concours te de Bilt. OUDENDIJK. Maandagmiddag keerde na een verblijf van ruim 3 jaar in de tropen alhier terug de O.V.W. van 15 R.I 4 de serg. L. v. d. Giessen, die rejeds op zeer jeugdige leeftijd dienst nam. Niet alleen door zijn dankbare ou ders, maar schier door het gehele dorp werd hij feestelijk onthaald. Onder de vellen, die hem 's avonds met zijn behouden thuiskomst kwa men feliciteren, merkten' we o.a. op de Burgemeester en leden van de Raad, terwijl de muziekver. „Kunst na Strijd" hem een serenade bracht. RIJSWIJK. De Postduivenvereniging .„De Altenabode" organiseerde 'n vlucht vanuit Vilvoorde (België), over een afsland van 106 km. De loslating had plaats om 12.30 uur. De eerste drie binnenkomende dui ven waren van A. Verbjeek Gz., Veen 1; J. Verdoorn, Woudrichem 2; P. Westerlaken, Rijswijk 3. Van 'de 34 leerlingen der hoogste klassen onzer school, kon aan 29 het diploma „Veilig Ver- Verkeer" worden uitgereikt na ge houden examen volgens de normen ingesteld door het Verbond voor Veilig Verkeer. Woensdagmorgen kwam Burgemeester G. A. Bax op school om de diploma's uit te rei ken. In zijn toespraak tot de kin deren wees Tij op de verplichting die het bezit daarvan met zich mee brengt. „Het verheugt me", aldus de Burgemeester, *„da't ik zelfs aan 9 van jullie het diploma met het V.V.-speldje mag uitreiken, aLs zijn de diegenen die de gehele exannen- tocht van 50 km zonder jeen (enkel straf punt hebben volbracht, mede ook gezien het Rapport van de In specteur >van Politie te Waalwijk. Deze '9 (allen meisjes) zijn: Riie Hak, Klaartje Smits, Gilia Besselink, Ko van Vugt Gd., Teuna van Heju- fcelum, Jannie de Rooy, Jannie van Vugt, Beppie van Vugt en Klaartje Lievaart." Juffrouw Mans nam Donder dag afscheid van haar werkkring in Rijswijk, 's Middags 0111 2 uur wa ren alle kinderen in een lokaal ver enigd, waar het Hoofd der School enkele woorden sprak en Betsie yan Dijk de Juffrouw bedankte voor al les wat de kinderen van ;haar had den geleerd en haar een jraai thee serviesje aanbood als aandenken, waarna de kinderen de Juffrouw toe zongen. 's Avonds 0111 half 8 had het afscheid plaats van oud-leerlin gen en ouders, die haar pok een aandenken schonken in de vorm van een glasservies. Juffrouw Mans dankte allen voor de waardering in tastbare vorm. We wensen haar in Hengelo een prettige ''Werkkring. RUIME SORTERING Boekhandel Firma L. J. VEERMAN - HEUSDEN SLEEUWIJK. Dezer dagen vond men 's mor gens vLak bij Werkendam een auto die van de dijk gereden was. t' Bleatc een visauto te zijn, die volgens één der inzittenden, door de mist van de dijk gigereden was. De andere de dijk gereden was. De andere Nadat men de cabine opengebroken had, werden allen naar het zieken huis vervoerd. UITWIJK. De Gem. Zangvereniging „Oe fening Kweekt Kunst", alhier, be haalde onder leiding van de (heer Wigmans te Gorinehem, op het .te Hattum (Gld.) gehouden Zangcon cours met 295 punten de prijs in de vierde afdeling. Naar wij vernemen hoopt genoem de Zangvereniging op Zaterdag 6 Augustus a.s. een concert te geven met medewerking van de plaatselijke fanfare „Juliana" en verschillende Zangverenigingen uit de omtrek. VEEN. De heer Joh. van Balie,giooiien Gzn. alhier slaagde met mooie cijfers voor het Practijk-examen Boekhouden v.d. Nederlandse Associatie. |Op het gehouden concours te Hierden behaalde, die gemengde zangver. „Zanlgftust" in de 2e afd. met 294 punten een 2e prijs. WIJK. J. M. v. d. Pol slaagde voor het diploma huishoudschool te 's Hier- togenbosch cum laude. WIJK EN AALBURG EN VEEN Het Bestuur van de Afdeling Wijk-Aalburg-Veen v. li. Ned. Rode Kruis maakt, toet dank aan (de ge vers en geefsters bekend dat (de ge houden Boode Kruis Collecte in '49 in beide gemeenten heeft opgebracht f562,41. WERKENDAM. De heer H. C. Vos alhier is benoemd tot onderwijzer aan die Chr. school te Nuns peet. Door de architecten Bezemer en de Snoo te Wijk en Aalburg is op 28 Juli aanbesteed het bouwen van zes woningen alhier. Ingeschreven werd als volgt: S. Blokland, Hardinxveld f 67997 J.W. v.d. Meijden, Hardinxv. f67900 K. Wervenbos, Hardinxv. f67400 J. P. Verheul, Giessiebdam f 67300 MS tout, G iessebdam f65000 Fa. H. Bakker, Giessenidam f 64800 J. Pinster, Rotterdam f63770 Groenevelid en Westerhoff, Ni e uwerudijk f61380 Fa. D. in 't Veld, Dordt f60560 W. v.d. Leij, Herwijnien f60500 A. de Bondt, Dubbeldam f 60000 'M, M. in 'tVeld, Dordrecht f59600 W. v. Arkel, Gorinehem f 5 5958 Fa. D. de Kooter, W'dam f 54975 Gebr. Verdoom, Slieieuwijk f 53580 J. v. Wende 1 de. Joode, Sleeuwijk f 53456 H. van Heeswijk "^j Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 10. Welk oen bekoring! ligt er niet in dat ene woord: Vrijheid! Ja, nu was hij toch werkelijk giekomen, die vurig begeerde dag, waar hij zoveel welken, maanden, naar verlangd had, elke avond bij het naar bed gaan rekenendenu nog zoveel dag|en en dan.nu nog zoveel Zijn ogen begonnen te wennen aan het scherpe daglicht, dat iiii weer in zijn volle glorie, zonder tralies ervoor, kon aanschouwen. Zijn koffer in de hand nemende, daarover zijn regenjas bengelend, liep hij nu ver der de straat in. Hé, wat was dat vreemd, dat je t nu rechtdoor, steeds maar rechtdoor kon lopen. Jarenlang was het ge weest vier passen vooruit, draaien, weer vier passen terug. En op de luchtplaats waren het er negen. Maar nu konden het er wel duizend wor den als hij wilde en ook wel tien duizend. Hij was weer vrij. Vrij!! Daar ging; een fiets langs hem heen, verbaasd bleef hij staan en keëk de wielrijder op zijn vehikel na. Wat een gek g'ezicht was dat, dat draaien van die wielen en die benen. Er liep iemand voorbij. Hij keek op, en even ontmoetten de blikken elkaar. Hij schrok^ voelde dat hij kleurde en liep meteen haastig door schuw naar de grond ziende. Zouden de mensen aan hem kunnen zien... dat...? Och nee, natuurlijk niet, dat was maar onzin. Hij keek weer voor uit. Daar liepen weer andere mensen hem voorbij, mannen en vrouwen en toch scheen het of ze hem allemaal aanzagen. Hij voelde zich beklemd en vreemd in de straat. Voor een etalage bleef hij staan en keek naar zijn beeld in de spiegelruit. Was er wat bijzonders aan hem te zien?Een gewoon mens was hij immers weer, net als andere, precies als iedereen. Het was dus toch verbeelding. Zijn oog viel op de uitstalling Sigaretten! Meteen krieelg: hii trek in een rokertje. Natuurlijk! Kopen! Hij was immers weer yrij en hij had jgieM bii zich. Daarmee kon hii nu immers doen wat hij wilde. Resoluut liep liij naar binnen en bleef wach tend voor de toonbank staan. Op de vitrine stond een ventilator en de ze draaide de koelte rond'. Nu eerst bemerkte hij hoe warm' het buiten was. 1 „Morgen mijnheer, wat zal het zijn?" i Hij schrok op. De winkelier met het welwillend gewoontegiezicht stond voor hem. O, eh... een doosje sigaretten", stotterde hij. „Alstublieft mijnheer, 'welk merk?" „Eh geeft iu die maar" en hij wees op een lichtbruin doosje, dat op de toonbank stond. „Roken?" De winkelier sneed het doosje al open. „Graag!" Hij nam een sigaret uit het om hooggetrokken rijtje van de geopen de doos. Doelloos bleef hij staan. „Links in de hoek, mijlnheer". „O ja. Hij boolg zich werktuiglijk over het gasvlammetje, dat uit de zwartberookte muil van een glimmen de, koperen leeuw kwam en zoog de vlam er in. „Warmpjes mijnheer". „Ja, ja een mooie dag", antwoord de van der Veilde, terwijl hij be taalde. „Zegt u dat wel, we kunnen 1111 profiteren". Hij 'knikte. „U komt hier zeker ,uw vacantie doorbrengen?,, informeerde de .praat grage winkelier. „Hé? Neen o neen!" „O. dus u gaat al weer weg? Ja een vacantietijd is gauw om. Langl ver Lof gehad?" Even kwam de humor in Van der Velde boven en "hij had op de tong om te antwoorden „vijf jaar", maar hij beheerste zich, Loog met eenstaai gezicht: „veertien dagen" ein vroeg daarna, „waar kan ik de tram naar de stad vinden?" „O, moet u naar de stad? Kijk u loopt hier de straat maar uit, dan linksaf en u loopt pal tegen het tramhuisje aan. 'tls nog gleen 5 mi nuten". „O, mooi, dank u wel'. Goeden rrüorgen." 1 „Dag, mijnheer, dank u wél. Gaat uw gang maar". En ide behulpzame winkelier hield de deur open. Van der Velde grinnikte toen hij weer op straat liep. Zou men ook zo voor komend geweest zijn als hij wist, wat voor een klant hij zoeven in de winkel had gehad? Nee, ze konden aan je neus niet zien, dat je ujt de ba^es was gekomen. Hé, zo'n sigaret smaakte toch wel', heel wat anders dan die stinkstokken} ,diie je daar drie in de week mocht roken. Dat was ook eigenlijk net mondterglng, zoals de andere ganlgloper altijd zei, drie van die onnozele sigaretjes in de zeven dagen. Ze zorgden er wel' voor dat je geen nicotine vergiftiging kreeg'. Wat vrijer liep hij door. In de verte zag hij dat aanjgteduide tram huisje al. Net vertrok er een tram, maar dat hinderde niet. Hij had nu alle tijd. Hij was toch imtöiers weer baas over zichzelf. Een half uur later zat hij in de trein naar Amsterdam. Hij had nog geen bepaald doel en besloot der halve voorlopig maar zijn bivak op te slaan in de hoofdstad. Daar van daan kon hij 't gemakkelijkst weg naar Java als hij dat wilde, hetzij per boot, dan wel met de KLMj. In een der hotels nam hij zijn in trek, toog toen de stad in om wat nieuwe kleren te kopen, want hij had al' spoédig' gezien dat zijn costuum hoewel van goede kwaliteit, geheel uit de mode was. Toen hu zich v,an top tot teen in het nieuw gestoken had, wandelde hij eens op zijn gemak üoor de stad, kocht een kaartje voor de avondvoor stelling in een der bioscopen en "ging toen op zijn gemak eten in een hotel. Tijdens het diner vergeleek hij de uitgebreide maaltijd1 voor zich en het blikje met gevangeniskost, hoewel uit stékend, dat hij gedurende vijf jaren had gegteten. Evenwel smaakte het eten hem goed. Éen sigfaar e|n een glas wijn completeerden het gehepl. Behaaglijk zat "hij naar buiten tie kij ken, naar de trams, de auto's, de wielrijders, de voetgangers. Hier was leven! In de bioscoop genoot hij van de film, maar toen hij om half elf weer op straat stond, had hij geen lust meer om nog de stad in te gaan,. Hij had slaap en zocht zijn hotel op. Wanneer je vijf jaar lanjg om kwart voor negen naaf bed bent glegaan, is hec niet te verwonderen, dat je om half elf slaap krijgt. De volgende dag] maakte hij op nieuw een wande liinJg door de stad', bracht een bezoek aan het IJ en keek met belangstelling: naar het scheepvaartverkeer. In die verte zag hij de grote boten liggen voor Indië. Ja, hij moest miaar weer naar huis gadn. In Nederland had hij eigenlijk niets meer te maken. Thuis wachtte hem zijn werk, dat gedurende vijf jaar door zijn plaatsvervanger verricht was en waarover hij steeds goed nieuws had gekregen, ondianks de opkomende crisis. Maar hij giingijser boot. Hij wilde genieten van een lan ge reis en ditmaal nu eenjs niet in vijf dagen overwippen met de KLM. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2