Het slot te Hijs wijlt Raadsverslag der Gemeente POEDEROIJEN ZOMERSLA'S. gehouden op Donderdag 28 Juli v.m. 9.30 uur Pos. Secretaris: Mr. J. v. Dalen. Afwezig Inet kennisgeving wet- hoaaer "'A. J. H. Maas. Dc Yoorz. opent met het geocds- fs.rraulier, de Secretaris leest de no tulen van de vergadering van 29 Juni j.l. Alvorens met de afhandeling van de agendapunten te beginnen, be noemt de Voorz. een commissie, be staande uit de heren v. Ballegooijen de Gier enten Hageq., die belast worden met het onderzoek van de nieuw gekozen raadsleden en schorst de vergadering. Na heropening ver klaart de commissie, bij monde van de heer ten Hagen alle stukken in orde bevonden te hebben, reden waarom tot toelating wordt gead viseerd, waartoe met alg. stemmen wordt besloten. Er blijken verschillende ingeko men stukken, waarvan zij vermeld een beschikking van de Minister v. Wederopbouw en Volkshuisvesting ten aanzien van de bijdrage in de kosten van een te bouwen woning voor W. de Groot en eenzelfde be schikking voor de woning bestemd voor A. M. v. Veen. Voorts is o.a. bericht ingekomen dat na 1 Juli 1949 geen aanvragen meer kunnen worden ingediend voor rijksbijdragen ten behoeve van wo- ningsplilsing of -verbetering. Ech ter in 1950 weer voortzetting van deze regeling. Deze en nog' ver schillende andere min of mieer be langrijke ingekomen stukken wor den op voorstel van B. en W. voor kennisgeving aangenomen. (Met algemene stemmen werd tot onderwijzeres aan de O. L. school te Poederoijen benoemd Mjej. Stok- huizen uit Arnhem. I Schrijven van Ged. St. met op merkingen over de in te voeren; straatbelasting, waartoe reeds ineen, vroegere vergadering werd besloten, werd voor nader onderzoek aange houden. i Wijziging begroting 1949, in ver band met te verlenen subsidie in de kosten van woningverbeteringen aankoop van enkele perceeltjes grond. De Voorz. deelt mede dat de aanbestede woningen, waarbij in begrepen de industTiewoningen die overgenomen zijn van de N.V. Klin ker Isolietfabriek en van, de Steen fabriek „De Rijswaard" nog steeds niet gegund zijn. De inschrijvingen gaan alle uit boven de toeges tanle maximumprijs, terwijl ondanks her haalde pogingen van de zijde van het Architectenbureau Brakel en Kuindersma te Ammerzoden, nog steeds geen aannemer bereid, is ge vonden, ze wel voor de maximum prijs te bouwen. Oolc is het volgens de Voorzitter niet mogelijk besnoei ingen aan te brengen, daar de be stekken toch al zo' eenvoudig mo gelijk van opzet zijn gehouden. De, steenfabriek „De Rietschoof" kreeg ook nog twee industriewoningen toe gewezen, die voor rekening van de gem. Poederoijen zullen gebouwd worden, terwijl de 2 stuks van ,„de Rijswaard", die aanvankelijk in Ne- derhemert zouden gebouwd worden, Voorzitter: Ed.Achtb. Heer YV. tontvanger wordt de jaarwedde van deze functonaris gebracht van f 1000,— op f1600,—r 'Rondvra ag. De heer Dufourné vestigt de aan dacht op de bestrating in de binnen wegen te Aalst, die op sommige plaatsen verzakking vertoont. De Voorz. meent dat het nodig zal blij ven deze op geregelde tijden na te gaan en dan opnieuw op te halen. De heer Dufourné wijst dan op het gezin A. Loef, dat in een onbe woonbaar verklaarde woning zeer slecht behuisd is. Zal in de toekomst bij de nieuwe woningen of bij even tueel eerder vrijkomende woon ruimte nader bij stilgestaan wor den. i De heer v. Balljegooijen vraagt of bij de totstandkoming van de wa terleiding, aansluiting verplicht ge steld wordt. De Voorzitter antwoordt ontken nend en deelt nog mee dat de proef boringen te Aalst in volle gang zijn met een als voorlopig zeer gunstijg resultaat. Misschien nog dit jaar, doch zeker begin 1950 zal met 'de aanleg begonnen kunnen worden, al dus de Voorzitter. Op een vraag van de heer 'Ten Hagen deelt de Voorzitter mede dat reeds opdracht gegeven is tot het ?n orde brengen van de gemeen teno ning te Poederoijen, die in de 'vo rige vergadering is verhuurd aan E. Groeneveld, zodat deze nu spoedig zal betrokken kunnen worden. De heer ten Hagen zou graag zien dat hen afscheiding werd aan gebracht lussen een stukje gemeen tegrond. Dit zal geschieden. Spr. vraagt tevens naar tie stand van za ken, aangaande de bol te Poede roijen, waarvan de bedoeling Ts dat deze aangekocht zal worden, daar de huidige eigenaar een en ander niet meer als zodanig zou ter be schikking stellen. De Voorzitter zegt dat de bol door de Technische Dienst is opgenomen doch dat hoge kosten gemaakt moe ten worden om een behoorlkije laadplaats te krijgen. Wellicht is er echter nog éen andere mogelijkheid daar de Dienst Landbouwherstel mo gelijk wat voor haar rekening kan nemen. Besloten wordt zich met de eigenaar in verbinding te stellen over Se voorwaarden om tot aan koop te geraken. Alvorens tot sluiting over te gaan, richt de Voorzitter zich nog tot de heren v. Ooijen en v. Ballegooij en, die niet in de nieuwe raad terug keren en voor wien dit waarschijn lijk de laatste vergadering zal zijn. Namens de gemeente wordt hen hartelijk dank gebracht voor hei geen steeds in het belang van de gemeente verricht Is, in het bij zonder door de heer v. Ooijen, die 26 jaar onafgebroken zitting in "het raadscollege had. 'De heer v. Ooijen dankt voor de gesproken woorden en zegt over tuigd te zijn steeds naar eer en ge weten gehandeld te hebben, echter mogelijk wel eens gezwegen te heb ben wanneer gesproken moest wor den. Hierna sluiting. EEN HISTORISCHE KLOK VAN HET JAAR 1776 Een verfrissend gerecht is sla van rauwe groenten, een spijs, die voor al in de zomermaanden indesniaak valt. Daarbij is het gezond om van, tijd tot tijd de groente rauw te ge bruiken, omdat ze zo rijker is aan vitamines. Tenslotte betekent het ook nog een besparing, daar van rauw gebruikte groenten veel minder nodig is, dan wanneer men ze wil koken. 'Het zijn niet alleen kropsla en fijngesneden andijvie, die we als rau we sla kunnen eten. Ook andere bladgroenten, spinazie en postelein, zo goed als snij biet, smaken als sla toebereid uitstekend. Plakjes kom kommer en/of tomaat in een slasausje bij de warme maaltijd opgediend/ zijn bij vele gezinnen al sinds jaren ingeburgerd. Er bestaan echter nog veel meer mogelijkheden voor een zomersla, vooral wanneer we daar voor twee of meer verschillende groenten combineren. Voor zo'n gecombineerde sla kan men bijv. rauwe wortelen en bie ten raspen en rauwe bloemkool 'in bij gebrek aan "bouwterrein aldaar,pj^in,e stukjes verdelen. Ook andere waarschijnlijk ook nog in Poede roij en zullen belanden, aangezien een en ander voor 15 Aug. a.s. gere geld moet zijn. Besloten wordt alles in het werk te stellen om al dejze woningen binnen de gestelde termijn gebouwd trachten te krijgen. Op voorstel van B. en W. wordt! dan besloten, onderhoudswerkzaam heden te doen verrichten aan de Openbare scholen, zowel te Poe deroijen als te AaLst, waarvoor een bedrag van f 4000 wordt uitgetrok ken. De heer Dufourné wijst er op, dat dichtbij de Openbare school te Aalst allerlei afval en papier zomaar in 'n droge sloot gedeponeerd wordt, bij gebrek aan een geschikter plaats, hetgeen uit hygiënisch oogpunt be zien bezwaren oplevert De Voorz. zegt toe hiervoor een oplossing te zullen zoeken. Vervol gens komen de tekeningen van de uitbreidingsplannen in onderdelen van Poederoijen en Aalst ter spra ke. Met alg. stemmen wordt beslo ten de goedkeuring te vragen bij d betreffende instanties. 1 'Ingevolge de nieuwe regeling aan gaande de salariëring van gemeente koolsoorten zijn, mits zeer fijn ge sneden, tot rauwe sla goed te ver werken. Voor een sla komt het er vooral op aan, dat de groenten: '1. kort voor het gebruik wor den klaargemaakt, 2. heel goed gewassen worden, 3. voldoende fijn worden ver deeld (hoe harder de groente, hoe fijner men ze moet snijden of ras pen). 4. in een aardige vorm of kleur combinatie worden opgediend (het oog kan meehelpen de eetlust op te wekken). 1 5. smakelijk worden aangemaakt. Dat laatste behoeft niet steeds te gebeuren met Slasaus uit een flesje, die vrij duur is, of met het gelijke mengsel van olie en azijn. Huisvrou wen uit verschillende andere lan den zouden ons kunnen leren, dat er in slasaus vele variaties mogelijk zijn. We noemen er hier enkele: 1 deel slaolie, 2 delen azijn of ci troensap, snuifje zout en peper, wat fijngesnipperde ui of prei en fijnge hakte tuinkruiden, zoals peterselie, bieslook, citroenmelisse, enz. "(zie vouwblad „Tuinkruiden")^, enige lepels karnemelk of yoghurt met peper en zout en tuinkruiden; klaargekochte slasaus, vermengd met wat tomaten-ketchup. Dok groenten, die men niet rauw kan eten, zoals prinsesseboontjes, snijbonen, doperwten, kunnen ineen sla worden verwerkt. Daarvoor snijdt men ze zo nodig in stukjes en kookt deze even op, zodat ze knapperig blijven. Als ze afgekoeld zijn, maakt men ze op dezelfde manier als rau we groenten aan. Zo kunnen wij ook restjes gekook te groente marineren, dat is: in azijn wegzetten, en voor een volgende maaltijd tot sla verwerken. Een heel goed bestanddeel voor sla, vooral een sla, die als volledige maaltijd dienst moet doen, zijn kou de gekookte erwten, bonen of an dere peulvruchten. Om zo'n sla voed zamer te maken, kan men er bo vendien nog plakjes gekookte aard appelen en zo mogelijk wat fijnge hakt koud vlees door mengen. Hier volgen enkele sla-recepten voor vier personen als voorbeeld; zelf kunt U nog vele andere vari aties proberen. Sla van bloemkool en tomaat: 500 gr bloemkool, slasaus of een sausje van azijn, zout, peper, olie en suiker, 1 eetlepel gehakte blad selderij, enige tomaten. De bloemkool verdelen in zeer kleine bouquetjes en de stronk fijn hakken of raspen. Ze aanmaken met een slasaus en ze bestrooien met 1 eetlepel fijngehakte bladselderij. Om de bloemkool heen de in plakken gesneden tome ten rangschikken. Spinaziesla met bieten en bruine bonen (volledig maal). 250 gr. spinazie, ongeveer 2 kop jes gaargekookte bruine bonen, 250 gr. gekookte biet, wat augurken uit het zuur, 1 uitje, peper, iets suiker, zout, mosterd, boter of margarine. De spinazie wassen en klein snij den. De bieten stropen en in stukjes snijden. Ook de augurkjes fijhsnij- den. De boter of de margarine smel ten en hierin het gesnipperde uitje fruiten. Van het vuur af wat fijn gemaakte gekookte aardappel, mos terd, azijn en zout hierdoor roeren tot een goede saus is verkregen. Spi nazie, biet, augurk en bruine bo nen door dit sausje mengen en het gerecht op smaak afmaken. Slaschotel. 1 krop sla, 200 gr wortel, 1 klei ne komkommer, 1 uitje, peterselie, slasaus. De sla plukken en wassen. De wortel raspen, de komkommer in plakken schaven (of er sambal van trekken). De peterselie fijn hakken. De wortel aanmaken met een sla saus en wat geraspte ui. Op een schotel de bladeren kropsla schik ken, hierop de wortel leggen en daar omheen de komkommer. Het geheel bestrooien met fijngehakte .peterse lie. Het is de verdienste van Mr. H. Ti Obreem te Leiden, uit de zeer ver spreid voorkomende gegevens der ar chieven alsmede simpele vermeldin gen in sommige boeken de geschie denis van het Slot te Rijswijk en haar bewoners op prettige wijze sa men te vatten. Deze is opgenomen in de „Bijdragen van het Prov. Ge nootschap voor Kunsten en Weten schappen in Noordbrabant en ver lucht met foto's van Mevr. Voogd - Versluys, platte gronden en een foto van leenoverdracht. Na een inleiding over de ligging volgt een beschrijving van het hui- in het Land van Altena. dlge uiterlijk. Het is dat van een dubbel Herenhuis uit de achttiende eeuw. De hij gebouwen links en rechts springen terug; van «het linkse met puntdak bestaan sedert 1938 nog slechts enkele muren. Het rechtse is stal, in het linkse was vroeger de keuken. De 27 m brede achterzijde van he geheel rust uit de slotgracht op de oude funderingen, welke zich voort zetten langs de randen van het woon plein omgeven door diep afgaand ta lud. Loopt men de brede grach om, dan maakt van dit oude slot de zich in zijn geheel als brede hoge müur uit het water verheffende ach terzijde nog indruk; ongetwijfeldheb ben wij hier te doen met een der in het Land van Altena zo weinig overgebleven bouwwerken uit de Leen tijd. Een jongere zoon uit de familie der Heren van Altena heeft zich ken nelijk naar het nieuwe door hem verkregen gebied van Rijswijk ge noemd, zoals oudtijds vaker voor kwam. Genoemd worden Dodo van Rijswijk AD 1080 alsmede Heer Jan Jan van Rijswijk in 1125 beiden na de heer van Altena; mogelijk is dit de Jan van Rijswijk die het eigen goed tot Leen van de Heren van Altena maakte. Van Jan van Risewic, Ridder, 1312r bestaat nog het zegelafdruk in gele was met twee ruggelings staande zal men. In 1363 komt voor Heer Wil lem van Rijswijk, die als de stichter van het slot Rijswijk gezien kan worden. Omstreeks 13651378'heeft Loef van Hoorne, Heer van Altena, Loevestein gesticht en zo zeer zijn de stenen der fundering van hetRijs- wijkse Slot gelijk aan die van Loe vestein, dat gelijke ouderdom aan te nemen is. De situatie van het Slot Rijswijk blijkt aan dezelfde, van Hol lands standpunt beschouwd, de de fensive Noordkant der Alm, als het voormalige slot Altena, verwoest 1393, waarvan de terp onder Alm- kerk nog is te zien, en alzo onge veer tussen dit en Loevestein in. De van Rijswijks vinden we met de Heerlijkheid Rijswijk bekleed tot 1560 wanneer door liet overlijden van Fiorentina, dochter van Sweer van Rijswijk en gehuwd met Jan van Clootwijk haar nog minderja rige zoon Gornelis van Clootwijk be leend werd vanwege de toenmalige Heer van Altena, Philips van Mont morency, Graaf van Hoorne, bekend door zijn onthoofding in 1568 te Brussel. Na Assuerus van Clootwijk vinden we 'van 1593 Capitein Ge- randt Sprunck overl. 1615 en zijn zoon Adriaan, Heer van Rijswijk, waarvan de laatste in 1628 de heer lijkheid opdroeg aan Willeboort Phi lips van Nederveen. Maria, dochter van de laatste Wil leboort van Nederveen volgde hem in 1685 op en uit haar huwelijk met 'Hendrik van de Graaf had zij twee dochters van wie Agatha Ca- tharina van de Graaf omtrent veer tig jaar tot haar dood 3 Sept. 1750 vrouwe van Rijswijk was, terwijl Marija met Willem de Bije, schout van Rijswijk huwde. Hun dochter Henrietta Catharina, gehuwd met de Rijs wijk se schout Jan Verhagen werd als universele erfgename barer tante in 1750 vrou we van Rijswijk. Alsdan worden de heerlijkheid op f 1500,het huis met zijn boom gaarden groot 5 morgen op f 700, en verdere landen op f 950,te za- men in Rijswijk getaxeerd. Echter kort daarna worden de onroerende zaken „verpand" en dan, op 17 Dec. 1756 de verschillende „hypothecaire" geldleningen afdoende, verkoopt zij, na door het Gerecht te Woudrichem tot betaling veroordeeld te zijn de heerlijkheid met slot en landen de 3e verkoop der heerlijkheid aan Lambertus van Andel wonende te Woudrichem. Deze zorgde voor de 18e eeuwse herbouw met'gebruik making der oude fundamenten en oude kelder van het slot. Aan die tijd herinneren thans van het inwen dige alleen het marmer der gang vloer en een enkele gebeeldhouwde schoorsteenmantel. Omtrent 1768 ver huist hij met zijn vrouw Elisabeth Wolfsen naar het Slot. Als zijn we duwe, hertrouwt deze op 15 Aug. 1773 aldaar met haar volle neef Os wald Theodorus Tulleken, ritmees ter, evenals zij geboortig uit Elburg, die na haar Heer v. Rijswijk is, tot zijn overlijden 8 Febr. 1795. Tot 15 Dec. 1825 waren de Tuile kens „Heer van Rijswijk" toen het slot met moeshof, pleziertuin en ver dere wandelingen, samen 4 bunder 55 roe voor f6000,verkocht werd aan het echtpaar Jan Hendrik van Ouwerkerk en Adriana Margaretha Pols. Vier generaties van Ouwerkerk voerden een eeuw lang op het Slot een staat, nog levend in de herin nering in Rijswijk. De weduwe van de burgemeester van Ouwerkerk ver koopt het slot op 16 April 1920. Nog even herkreeg het slot in 1930 met het begin der mobilisatie door de inkwartiering van een groot ge tal militairen zijn strategische func tie. H. V. te Aalburg x:-x-x-x x-x:x-.«

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4