TWEEDE BLAD DO~AG4AUGUSTNu0sr NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Raadsvergadering Eethen '•syfÉtW ^terker dan de haat op Donderdag 28 ]uli des n.m. 4 uur. ten bate van Nederland en Indonesië behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Zaterdag ALMKERK. 30 Juli wer?i een goed geslaagd concours-liippiquc ge houden. Nadat dies morgens cledres- suurprocven waren afgelegd, opende burgemeester II. Blok des namid dags te ruim half 3 het con cour si met een korte toespraak!. Er ,was voor dit concours grote belangstel ling van de zijde van het publiek, dat met gespannen aandacht de verrichtingen van de paarden volgde. Er was dan ook heel wat goeds te zien en herhaaldelijk klonk het applaus op. Zij die verzuimden dit concours bij te wonen hebben veel gemist. Elf landelijke rij verenigin gen namen aan dit concours decil. Voorts was er een nummer eenspan nen en een nummer tweespannen fokmerricn een nummer eenspannen shetlandponney's. Een machtig ge zicht was 110. 7 van het programma: Parade met prijsuitreiking der d res- suurproeven. De rubriek „Vrijheids dressuur" gaf mooie staaltjes van dressuur te zien. Bij springen met groepen en bet handicap spring concours kon men zien Ipt welke! prestaties deze: paarden, die ge bruikt "worden in de landbouw, ini staat zijn. De ereprijs, mill, aan geboden door bet gem.bes tuur van Almkerk voor de beste springer bij het handicap springconcours werd gewonnen door de heer C. de Jong uit Tienhoven, lid van de L. R. „Zederikru iters" te Meerkerk. O]) 11 Augustus a.s. zal al hier in de zaal van de heer Cj. G. v. Dijk des n.m. 7.30 uur een gra tis film worden vertoond, dtoor de ,,Victoria"-fabriek te Dordrecht. Vertoond zullen worden een ,be- drijfs- sociale- en amusementsfilm. Ds. Ilintzbergen, Ilerv. Pred. alhier, heeft thans toezeggingvan beroep ontvangen naar de Herv, Gem. van Hien en Dodewaard (G.)< Zaterdagmorgen j.l. werd bij tie Fa. Jan Bastmeyer en Zonen het feit herdacht dat de jheer C. Poorter te Almkerk 25 jaar als, vertegenwoordiger in haar dienst was. In het bijzijn van afgevaardig den van het personeel sprak aller eerst de heer J. Bastmeyer als op richter en oudste firmant de jubi laris toe. Met een terugblik op bet verleden memoreerde hij in het bij zonder de hechte band, die tussen jubilaris en firma bestond en wees op de grote betekenis die in het woord vertegenwoordiger ligt opge sloten en waarvan de heer Poorter steeds blijk gaf deze tenvolle tie be grijpen en in praktijk te brengen. Als blijk van waardering overhan digde hij namens die directie een,'gou den horloge met inscriptie.Daarna sprak de heer H. J. Bastmeyer jenl wees op de gestadige groei van het bedrijf en dankte de jubilaris voor het deel dat deze hiertoe J\ad bij gedragen. Tenslotte sprak hij de wens uit dat de heer Poorter i,n de jaren die zoutten volgen, op deizelf- de wijze zijn krachten zou willen geven voor de verdere groei en ver steviging van het bedrijf. De heer Kant sprak namens de vertegen woordigers en schetste uijvoertg de collegia li teil van de heer Poorter, Mej. Pellikaan bood daarna, verge zeld van haar gelukwensen, namens het personeel een staande leeslamp en bloemen aan. Hierna bleef men nog enige tijd bij een onder liet ophalen van ver schil lende gebeurtenissen die tijdens de afgelopen 25 jaar plaats vonden. DUSSEN. Voor het röntgenoligisch borstonderzoek hetwelk Woensdag 27 Juli tot en met 30 Juli in de R.K. Jongensschool plaats vond, waren opgeroepen 1768 personen. 1708 personen hebben zich aan het borstonderzoek onderworpen; aantal ftiet onderzochtte 60, waar van 22 met geldige reden en 38 zon der geldige reden. Totaal aantal onderzochten der halve 1730 of 97,8 pCt. 1 Onze dorpsgenoten W. A. J. Heessels en P. v. Mierlo slaagden te Raamsdonksveer voor het diplo ma Mulo A. Voorzitter: E.Adhtb. lieer D. A. v. d. Schans. Afwezig de heer v. d. Ileuvejl als de Voorzitter de vergadering mcL fhet formuliergebed opent. De notulen der vorgie vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Bericht van de Koninklijke goed keuring van de verordening op de vermakelijkheidsbelasting. Verzoek van de plaatselijke afde- van liet Groene Kruis om over het jaar 1919 weder een subsidie te mogen ontvangen. B. en W. stellen voor ,om de sub sidie van f250 in verband met het consultatiebureau, dat in 't leven is geroepen, te verhogen tot f400, met welk voorstel de raad aceoord gaat. Verzoek van de Stichting Klok- kenberg om voor het te .bouwen zie kenhuis voor tuberculoselijders, voor éénmaal een subsidie van 10 cent ling per inwoner te mogen ontvangen. Waar tlit voor deze gemeente vanj wéinig belang is, wordt op 'voorstel van B. en W. besloten ,afwijzend te beschikken. Verzoek van het schoolbestuur te Meeuwen om een bedrag van f 3175 beschikbaar te willen stellen voor de aanschaffing van meubilair 'enz. voor haar school. B. en ,W- stellen voor met "het verzoek aooooird te gaan, 'onder voorbehoud dat de In specteur van het L. O. de aanjvraag goedkeurt. i De heer Donken vraagt of na de bevrijding alles was verdwenen. De Voorzitter antwoordt dat, dat gene wat over is, gerestaureerd zal worden, doch veel is er niet over. Met algem. stemmen wordt over eenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. "Enige brieven van bet Departe ment van Wederopbouw en Volks huisvesting, betreffende de over- Trachten leed te verzachten... 5^ dracht van een aantal noodwonin gen die in de gemeente staan. Van de betonnen woningen, wordt nog een levensduur van 5 jaren, voor de barakken en houten woningen van 10 en voor de woningen met gemetselde buitenmuren van 15 jaar geraamd. In tot. omvat de aanbieding 77 woningen met 30 schuurtjes, die voor het bedrag van f58,388,18 zijn over te nemen. B. en W. stellen voor op hel aan bod in te gaan. De heer E. v. d. Beek gelooft wel, dat als de huur vlot blijft lopen, de overname rendabel is, doch als zulks niet bet geval is, wat dan? De Voorzitter gelooft niet dat de eerste 5 jaar hiervoor gevaar toe staat, bovendien is er bij do opzet ook op gerekend, dat de woningen énige tijd leeg kunnen staan. De heer Donken vraagt wat er ge beurt als de gemeente weigert. De Voorzitter gelooft dat de ge meente dan 4c woningen toch zal moeten nemen. Met alg'. stemmen wordt hierop tot de overname besloten. Schrijven van de Stichting 1940- 1945 om subsidie. De Voorzitter merkt op, dat dit schrijven verschillende gevoelens op wekt, in de eerste plaats de gedach te, dat het hier een rijkszaak be treft, maar wat het yijk doet is niet voldoende. Burgem. en Wethouders zijn van oordeel dat bier geen grote subsidie kan worden verleend:, doch in verband met het sympathieke doel van de Stichting, meent het col lege, dat liet verzoek ook niet kan worden afgewezen en derhalve stelt liet dan. ook voor een bedrag van f 25 toe te kennen. De lieer E. v. cl. Beek vindt het verkeerd, doch hij sympathiseert met liet doel en zal daarom onder pro test, omdat hij meent dat dit een H. van Heeswijk Ons Feuilleton t Oorspronkelijk Nederlandse roman 11. Die middag ging het naar het pas sagebureau, maar voor de eerstvol gende boot was gleen plaats meer. Geen bezwaar. Met de trein reed hij naar Rotterdam en probeerde het bij de Llbyd. Ja, over een week kon mijnheer een hut krijgen. Er waren er' toevallig nog een paar vrij. Van der Velde besprak de hut, betaalde zijn passage en gjing terug naar de hoofdstad. Na drie dagten had hij gleen erg meer in die mensen, het verkeer en het eten. Hij genoot van zijn vrijheid, maar had er al spoedig geen erg meer in, dat hij vrij was. Zo is hejt; leven. Men waardeert zijn vrijheid pas, als men die heeft verloren. Als ze teruggekregen is, dan wordt het al spoedig weer als iets vanzelfsprekends beschouwd. Wie zal het de mens kwa lijk kunnen nemen? HOOFDSTUK 5. OOM, ANTOON. 1 Het stemde van der Velde niet, wee moedig, toen de boot zich langzaam1 losmaakte van de kade en de eerste schroefslagien zich wentelden in het vuile Maaswater. Niets trok hem meer in Holland en hij liet niets achter dan onaangename herinneringen, die hij zo spoedig moiglelijk wenste te ver geten. En iedere sliag! van de ziware schroeven zong in hem Naar Indië, naar rust en vrede. De wereld interes seerde hem niet meer dan voor een paar dag'en. Maar dan had hij er ook genoeig! van. Hij had te veel aan de zelfkant van het leven gestaan en in die vijf jaren was van der Velde, hoewel hij nog gleen dertig jaar was, z'eker twintig jaar rijper ig|eworden. Hij was een man geworden e;n aan de slapen begonnen zijn hare,n reeds te grijzen. De eerste avond, toen de andere passagiers reeds naar hun hutten wa ren ;geg!aan, stond hij nog buiten en leunde over de verschansing. De avond was helder en de sterren, sche nen met stille glans aan de wolkloze hemel. Een zachte bries deed het zeil, dat over het promenadedek gespan nen was, boven zijn hoofd klappen. Het schip bewoog zich snel1 over de donkere zee in die. rich dug van de oostkust van Engeland. En de nach telijke stilte werd nog slechts onder broken door het opspatten van het water ter weerszijden van de steven en door het eentonigie geluid v,an de motoren. De lichten, die een flauwe iglans over het donkere oppervlak der zee verspreidien, wanen afkomstig uit de enkele patrijspoorten. Op hel prome nadedek brandde nog slechts eien licht en iemand, die niet nauwkeurig ge keken had, zou gezegd hebben dat het geheel verlaten was. Van der Velde, die op het schip reisde als Antoon -Veldman hij wilde het verleden geheel begraven en daaronder behoorde, althans ook in Nederland, zijn naam rookte rustig zijn sigaar, terwijl hij: over het water tuurde. Hij zuchtte, tlij had vroeger gedacht eenmaal met een titel naar ïndië terug te kiepen en nu ging hij terug als een ontsla gen gevangene. En hij dacht aan die uren, dat hij ook zo sflojnd te kijken achter het raam, waarvoor ech ter ijzeren tralies zaten, hunkerend naar een brokje blauw lucht. Nu was die tijd voorbij, gelukkig1. Nu was hij vrij en nu was er nietjs anders dan lucht om hem heen, lucht en water en verder een rythmisch een tonig geluid van de rusteloos wer kende motoren, die heit schip imimer verder voerden, steeds dichter bij huis brachten. Toen de Britse kust zichtbaar werd, ging: Antoon naar zijn hut. De volgende dag stond hij laat op. Het leven op het zeekasteel ver liep als op duizend andere oceaan stomers, met dit verschil', dat de ka pitein geen moeite deed om het zijn passagiers zo aangenaam: mogelijk te maken, gelijk op zoveel schepten op alle zeeën ter wereld bet eten van de plichten van de gezagvoerder ris. Niettegenstaande dat, ontbrak de vreugde en de vrolijkheid op het schip niet. 1 De kapitein, een lange, stijve, don kere man, zei op het schip geien on nodig, of ook maar een vriendelijk' woord ,kort en koud gaf hij1 zijn instructies. Hij leiefde in zijn hut op de brug. Blijkbaar beschouwde hij1 zijn passagiers aüsl een noodzakelijk kwaad, want hij deed nooit moeite om een gesprek aan te knopen dn wanneer men hem vragen stelde over het weer eri de over de vaart, dan antwoordde hij meestal niet eenletter grepige woorden, zodat men al spoe dig de gezagvoerder vermeed'. Vlak naast de hut van Antoon was een dame met haar zoontje en aan gezien de houten schotten niet bij zonder dik waren, moest hij, tegen zijn wil, wel eens een enkel woord of deel van een gesprek tusisen moe der en zoon horen. Meestal' was het de vrolijke jon gensstem, die boven alles uitklonk', een enkele maal een andere zachte stem, die. hem' dan scheen te bestraf fen, dat hij' niet zo luid moest spre ken. Antoon had nog igjeen gelegen heid gehad om kennis te maken, deels omdat hij1 daar geen moeite voor deed, maar ook misschien, omdat hij of in de roiksalon zat of op het pr- menadedek bivakkeerde. De gelegen heid zou weldra komen. De dag, nadat het schip Enigjeland had verlaten, was Antoon des mor gens even naar zijn hut geweest om een boek te halen, want het was heerlijk warm weer. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5