Raadsvergadering Almkerk Land- en Tuinbouw Staatsboswerk Schrijf bloes gehonden op Donderdag 28 ]uli n.m. 7,30 uur. Een halve eeuw VoorzitterEdelachtbare Heer H. Blok. Secretaris (wnd.de heer de Raad. Afwezig de heer Ouwerkerk. De Voorzitter opent de vergadering! met het formuliergebed. De notulen worden gelezen en vast gesteld. i Ingekomen stukken Procesverbaal van kasopname door het Verificatiebureau van de Vereni ging! „van Nederl. gemeenten bij de Igemeente-ontvanlgter en de verschil- ehlde instellingen in de (gemeente, waaruit blijkt ,dat alles in behoorlijke orde is bevonden- Processen-vterhaal van het stembu reau, hoofd- en centraal stembureau over Ide verkiezing der raadslieden.' Voorstel van B. en W. om in prin cipe te beshriten tot aansluiting bij de schoolartsendienst Almkerk-Zeven- bergen, die het Land tan Heusden en Altena en Noord-West-Brabant zal omvatten. De Voorzitter geeft een toelichting, die we reeds mteermaten hebben op genomen in ons blad en daarom' hier overbodig achten. De heer Burghout vreest, dat door de scholen in Almkerk weinig gebruik gemaakt zal worden van cleze dienst. De heer Collijn vraagt of B. en W. ook overleg hebben gepleegd niet de schoolbesturen, waarop 'die Voor zitter ontkennend antwoordt. Alleen de Kruisverenigingen zijn er bij be trokken. De heer Burghout had het beter [gevonden als de schoolbesturen in deze ook waren gehoord. De Voorzitter merkt op, dat alles afhangt van de dokter die wordt be- noémld. Dat de dienst nodig is, zal wel niemand „ontkennen. De heer Snoek ziet in de school artsendienst een verlengstuk van de zuigelingenzorg. De heer Collijn vraagt wie de 'schoolarts benoemt. De Voorzitter zegt, dat Zulikis ge schied door een oomrhissie, die ge vormd wordt uit de burgemeesters der aangesloten igemeenten. De heer de Boer zofu het beter vin den als die arts mede door die school besturen werd benoemd. De Voorzitter acht dit mJoiéilijk, er zijn zovéél' schoolbesturen. De heer de. Boer meent, clat daar voor een paar schoolbesturen aange wezen konden worden. De Voorzitter me rikt op,, dat op het ogenblik slechts voorgesteld wordt in principe te besluiten bij de grote dienst aan te sluiten. De heer Colijn vraagt of een be slissing; niet beter kan worden aan gehouden. De Voorzitter acht dit niet nodig. Nu heeft de gemeente nog iets te zeggen, doch de zeggenschap in deze gaat steeds meer naar de kruisvereni gingen over. I Met algemene stemmen wordt hier op besloten overeenkomstig het voor stel van B. en W. Advies van de Inspectie voor het Lager Onderwijs, betreffende het ver zoek van het schoolbestuur van ide Herv. school aan de Voorstraat, voor het doen aanbrengen van een rijwiel- bergplaats, waarin wordt te kennen gegeven, dat er geen bedenkingen bestaan het bedrag van f 1350 hier voor beschikbaar te stellen. B. en W. stellen voor dit advies op te volgen en de géiden beschik baar te stellen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Voorstel tot plaatsing van schuur- tjjes achter 2 woningen in Uitwijk en achter de woningen in de Fabricius- sfraat. De bewoners van de wonin gen in Uitwijk gingen met de voor waarden accoord, maar met de be woners van de woningen in de Fa- briciusstraat liep het niet zo vlot. Voor de schuurtjes is een huurverho ging van 40 cent voorgesteld, zodat de huur dan op f5.15 per week komt. De schuurtjes zijn jgieschat op f 1000 de 2, die onder een dak zul len worden gebouwd. De heer Colijn vraagt, welke voor- Waarden aan de bewoners wonden gestelid. De Voorzitter antwoordt, dat zij zonder toestemming gieen varkenshok ken of iets dergelijks van wanstaltig aanzien mogen bouwen. B. en W. vragen machtiging, schuurtjes te doen bouwen als zulks mogelijk is, welke machtiging: door de raad wordt ver leend. Verzoek van de stichting Klokken- berg om een subsidie voor eenmaal van 10 cent per inwoner, voor haar inrichting voor lijders aan f.b.c. Waar het hier een specifiek Katholieke in stelling betreft, kunnen 'B. en "W. geen vrijmoedigheid vinden, met een voorstel' te komen, ami dit verzoek in te willigen, zodat zij voor stellen het voor kennisgeving; aan te némen, waarmede de raad accoord gaat. De heer Snoek wijst er op, dat bin nenkort van Protest Christelijke zij de eenzélfde verzoek te verwachten is. Ingekomen is de Koninklijke 'goed keuring van de verordening betref fende het vermenigvuldiigingscijfer voor het schoolgeld van het openbaar onderwijs voor het jaar 1948'49. Verzoek van de Bond voor het schenden van Gods Heilige Naam, door vloeken, om subsidie. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van oordeel zijn, dat de bond nuttig werk verricht en daarom dan ook -voorstellen een subsidie van f 10 te verlenen. De heer Heijstek meent, dat hier tegen gleen bezwaar bestaat, doch een zelfde verzoek is ook reeds gericht tot de kerkbesturen, die ook subsidie verleenden. De heer Burghout zegit, dat het kerkbestuur van Almkerk een derge lijk' verzoek niet heeft bereikt. Met algemene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van de Stichting 1940 1945 om subsidie. Die Voorzitter licht toe, dat het rijk in de eerste plaats tot taak heeft, de nagelaten betrekkingen van de gevallenen, tenlglevol'gte van het verzet tegen de bezetter te steunen en dat daarnaast van particuliere zijde wordt bijgedragen. Bovendien wordt nu bij de gemeente ook aangeklopt. Hier gaat het echter ook over overheids geld, daarom was het mlooier, als het rijk voldoende ondersteunde. Waar het doel der stichting zeer sympathiek is, stellen B. en W. voor een subsidie van f25.te verlenen. ''Die raad gaat met dit voorstel ac coord. 1 Verder wordt besloten om evenals het vorig jaar het glemeentepiersoineel een gratificatie toe te kennen. Toelating nieuwe raadsleden. De Voorzitter wijst als leden (der commissie van onderzoek der geloofs brieven aan de heren de Boer, Colijn en Heijstek en schorst voor dit onder zoek de openbare vergadering'. Na heroepning verklaart de beer de Boer,* dat alles in orde is bevonden en die commissie derhalve adviseert tot toe lating. Aldus wordt besloten. Voorstel ov'ernamfe, beheer en on derhoud Buitenkade. Het bestuur van het waterschap het Nieuwl|and van Altena is genegen de Buitenkade aan de gemeente, met inbegrip van bet grasgiewas, over te dragen. In het be drag benodigd voor het in orde ma ken, zal het waterschap f275.per K.M. bijdragen voor een liengjte van 2.3 K.M. B. en W., hebben een en ander met de Centr. Tecbn. Dienst besproken en stellen voor de weg over te nemen. Daarna zullen plannen tot verbetering worden gte maakt. De weg is nu vreselijk slecht. Met algemene stemmen besluit de raad overeenkomstig het voorstel van B. en W. Dhr. Snoek verlaat de raadszaal. Voorstel bouw van een dubbele wo ning aan de Achtersteeg. De Voorzitter licht toe, dat de ge meente nog 2 maal 260 M3 bouw volume heeft toegewezen gekregen voor 2 crepeergevallen, vandaar hun voorstel. De. woningten worden gle bouwd op het land, dat Pouli in huur had naast de andere gebouwde wo ningen. Ook dit voorstel wordt met alge mene stemmen aangenomen. Voorstel hertoewijzing onteigend perceelsgedeelte van Mr. J. A. van Tienhovén. De Voorzitter licht toe, dat dit ge deelte eertijds was onteigend om de straat door te tekkem, dit gebeurt niet, zodat de eigenaar het terrein weer teruggegeven kan worden. Hiertoe wordt besloten. Besloten wordt vervolgens om de lopende kasgeldlening bij de Centrale Refaisenbank te Utrecht ten bedrage van f 120.000.weer voor i jaar, ingaahde 1 September te verlerfgém. Voorstel vergoeding, voor het bij zonder onderwijs over 1948- Het be drag voor de Herv. school aan de Voorstraat wordt bepaald op f 1880.-, voor de school te Waardhuizen op f 1090.voor die aan het Verlaat op f2000.en de school aan de Nieü- wendijk op f6387. De verordening op de winkelslui tingswet ondergaat voor 'de kappers een kleine wijziging. Rondvraag. De heer Heijstek vraagt of van de raad niet het besluit kan uitgaan om samenscholing' bij de pastorie aan de Nieuwendijk en t gaan staan mei ijsco wagens op dat punt, te verbieden. Het is ook voor het verkeer over de rijks wég gevaarlijk. De Voorzitter noemt deze opmer king zeer juist, hij heeft reeds eerder bij de politie aangedrongen daarvoor proces-verbaal op te maken, lOmdat hét verkeer daar in gevaar wordt ge bracht. Spr. meent, dat opvoeding in deze ook veel kan bereiken. De heer Heijstek merkt op, idat de politie beweert, dat zij er niets aan kan doen, als door de raad niet het besluit wordt genomen, dat men daar niet mag glaan staan. De Voorzitter belooft te zullen on derzoeken hoe ver in deze kan wor den geglaan. In poortjes en poftieken gaan staan mag volgens de politie verordening niet. De heer Heijstek zou B. en W. dan willen verzoeken de politie er oip te wijzen de bepalingen van de politieverordening uit te voeren. De heer Colijn vraagt of ook de andere polderwegen niet overgeno men kun hén worden. De Voorzitter is van mening, dat men ineens niet te veel hooi op de vork moet nemen, eerst het een en dan het ander. De heer de Boer vraagt of de putten die zijn aangebracht voor de palen der markt, afdoende zijn De Voorzitter meent, dat men dit zal "moeten afwachten, ze zijn zo ge maakt op advies van de Centrale Techn. Dienst. I De heer Kolff komt nog eens terug' op een door hem reedis vroeger ge daan voorstel, om 10 houten wonin gen aan te kopten, om op 'die manier de woningnood iets te verbeteren. De Voorzitter "merkt op, dat men daarvoor over bouwvolume moet be schikken. Spr. ziet, wat dit laatste betreft, de toekomst niet zo zwartgal lig in. t De vergadering wordt hierop door de Voorzitter gesloten. en meer plaats voor de Amerikaanse douglas en de Japanse larix. De op brengst van beide laatste zijn 4 maal zo groot als die van de grove den. Hoewel de houtproductie voor onze bossen slechts een bescheiden bijdra ge levert tot onze totale houtbehoeftje betekent de toepassing van de moder ne bosbouw in ons iand een verstevi- giin'gl van onze binnenlandse houtre serve, welke vooral in oorliolgstijd, van onschatbare waarde. Door middel van de natuurschoion- wet richt het werk van het Staatsbos beheer zich eveneens op de culturele betekenis van ons bosbezit, welke be tekenis evenmin uit het oog' wordt verloren bij de aanleg van nieuwe bossen, waarbij niet alleen aan de productie-waarde van de te bezigen booms oor ten, maar evenzeer aan het uiterlijk schoon aandacht wordt ge schonken. jOp 2 Augustus j.l. heeft het Staats bosbeheer te Utrecht in ieén feestelijke bijeenkomst het feit herdacht, dat lipt 50 jaar geleden werd oplgericht. Op die dag kon de jubilerende dienst met voldoening vaststellen, dat hij er gedurende zijn bestaan in is geslaagd, aan te tonen, dat de Staatsbemoeiing met ons bosbezit zowel voor het be- oogpunt van natuurbescherminlgi als houd van onze houtopstanden uit een van een productief beheer van zeer igrote belekenis is voor ons land. Sedert de oprichting hebben .de werkzaamheden van het Staatsbosbe heer zich aanmerkelijk uitgebreidde oorspronkelijke taak van de bebos sing van de z.g.woeste gronden werd op de duur aangevuld miet het be heer over aangekochte bossen, het verstrekken van renteloos voorschot ten behoeve van de bebossing van g;e- meënteweige, het beheer over particu lier bosbezit en de uitvoering! van d'e Bodeinproductiewet, welke o.m. het toezicht op het kapverbod behelst. Ook de voorlichting, te weten het verstrékken van adviezen met betrek king tot een doelmatig; bosbeheer, neemt thans een belangrijk deel van de werkzaamheden van de jubilerende dienst in beslag. Deze voorlichting: strekt zich eveneens uit over de weg- beplanting, welke, getuige de uitge breide toepassing bij de aanleg van de grote verkeerswegen, zeer veel tot de verhoging' van het landschaps- schoon heeft bijgedragen. Als een van de directe gévojgien van de veelzijdige uitbreidin'gi van het werkterrein van het Staatsbosbeheer kan de wetenschappelijke basis wor den beschouwd, waarop de bebossing en de verzorging van de houtopstan den thans geschieden. Bodembewer- kingj, zaadselectie en soortenkieuze ma ken een rationele werkwijze mogelijk. Regelmatig worden proeven genomen met uitheemse boomsoorten ter ver vanging van minder productieve. Zo ruimt de inlandse grove den megr Bestrijding van bladluizen. Tot de meest voorkomende insecten behoren wel de bladluizen. Hiet is noodzakelijk, dat iedere land- en tuin bouwer wordt gewezen op het grote belang van de bestrijding. Biet is dan ook noodzakelijk, dat aan de. bestrijding van dieze insecten de nodige aandacht wordt besteed. Wil' men een goede oogst verkrij gen, dan is niet alleen een goede in spectie nodig, maar ook moeten even tueel aanwezige bladluizen onmiddel lijk worden bestreden. D.e vermenigvuldiging der luizen gaat immers in zeier snel tempo, voor al bij mooi en droog weer. Wat is hiertegen te doen? De moeilijkheden bij de bestrij ding zijn van verschillende aard en wanneer men aan de behandeling niet voldoende aandacht besteedt, is het mogelijk dat de beslpuitingen of be- stuivingen niet voldoende resultaat op leveren. i Men moet er vooral rekening mee houden, dat alle delen van de plan ten worden geraakt, ook en vooral de onderkant vafi de bladeren. Maar al te vaak hoort mien, dat het middel toch niet igeholpen heeft en zelfs beweert men soms dat tegen de bladluizen 'geen kruid gewassen zou zijn. Doze beweringen zijn echter vaak onjuist. Wanneer men de bestrijding gloed uitvoert en daarbij de juiste middelen gebruikt, dan is sucoes al tijd verzekerd. Nog .maar al te vaak worden ver keerde middelen gebruikt. Zo heeft menigeen kunnen ervaren, dat D.Di.T, de meeste bladluizen hiet afdoende bestrijdt. Een uitstekend en veelzij dig werkend middel is AAtiol, dat doordringt in het blad en daardoor ook bii late aanwending een prachtige uitslag geeft. De schade, door bladluizen aange bracht, kan enorm groot zijn. Dit kan worden voorkomen, als men steeds tij dig de nodige maatregelen neemt. K. prima papier 10 0 vellen met spiraal in 4 formaten, in de prijzen van f 0.97 f 0.37 f 0.33 f 0.25 Verkrijgbaar in de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8