NIEUWSBLAD NIWIN-Rimboekisten-actie /Mitgvwn sterker dan de haat TWEEDE BLAD Geitententoonsteliing groot succes I Vergadering van de Raad der Gemeente Andel voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Goed geslaagde te Andel. Onder goede belangstelling werd Zaterdag j.l. te Andel een geitenten toonsteliing gehouden. De kwaliteit der aangevoerde dieren was zeer goed, de kwahtiteit had misschien iets beter kunnen zijn, want steeds nog blijven geiten weg, die pok op deze dagen gerust gezien mogjen wor den. Als juryleden traden op, de heren roisters uit Gilze en v. d. Hout uit Goirle. Verder waren aanwezig de heren T. Carton, secretaris-penning meester van de Bond van Geitenfok- verenigingen in de Baronie van Bre da, de heer Pelles uit Beek voor het merken der dieren en Bastiaanse, ass. R.V.C. voor het inschrijven der stam boek waardigie geiten. Ook de Edel- Achtb. Heer v. d. Schans, oud-burge meester van Ahdel, toonde zijn be langstelling, door tijdens de keuring aanwezig te zijn. De uitslag was als volgt: Rubriek i, 3 jaarlinggeiten. No. 1 Hanna 183 van A. Kraay, een goede;, typische melkgeit met ruim! kruis en goede diepte. No. 2 Jennie, van G. Crielaard en no. 3 Mina van G. v. Haaften, beiden nog zeer goede jaar linggeiten. Deze werden nadien ook alle drie in het stamboek ingeschre ven. i Rubriek II. Dit waren nog 3 wilde of landgeiten. Eerste werd hier Cla- sina van Jac. Schouten, welke na dien ook in het register werd inge schreven onder no. 184. Een goede, ruime, vijfjarige melkgeit, mlet iets weke middenhand2e werd de geit van M. v. Andel, 3e die van G. v. Vuren. Hierna kwamen twee. tweejarige stamboekigjeitenie Mina van A. Kraay, terwijl' de geit van C. Dekker tweede werd. Van de rubriek driejarige, en ou dere gleiten werden er negen aange voerd. Dit was een zeer goede col lectie mglkigjeiten, met beste uiers en goede ontwikkeling. Die volgorde van deze rubriek is als volgt: .No. 1 Joke B 27 van G. Crielaard, een typische, ruime, diepe gieit, doch iets lang in het middenstuk. 2e Bet Bi 22 van T. Carriennan, zieer goede, ty pische melkgeit, jammer dat deze wat week op de Koten staat. 3 en 4 de geiten van A. v. Andel', 5 wed. Ver- ziil 6 G. v. Andel, 7 MJ. v. Andel, 8 Joh. Sterrenburg, 9 G. v. Haaften. Het geheel was een zeer uniforme groep, ook onderhoud en verzorging was best in orde. Hierna werden de lammeren ge keurd. Door bijzondere omstandighe den wanen hier" maar vijf volbloed lammeren vertegenwoordigd. Deze wa ren allen nog zeer "jong, enkele nóg maar 8 wéken. De uitslag is I van Wed. G. Crielaard,' 2 .en 3 van A. Kraay, 4 en .5 van C. Dekker. De vier eerste prijs winnaars .wer den terug in de ring geroepen voor het kampioenschap. Uiteindelijk werd kampioene „Mina"" van A- Kraay, een zeer goede typische melkgeit met ruim kruis en best uier, .terwijl „jo ke' 'yan G. Crielaard reserve-kapioene werd- Dp afdeling, Andel kan terugzien op een goedgeslaagde tentoonstelling Het is jammer, dat in .deze afde ling met zulke prima melkgeiten, de melkcontrole zon tegenstand onder vindt. Mogelijk is dit euvel in de toekomst nog op te lossen. VERGADERING van de raad der gemeente VEEN gehouden op Donderdag 4 Augustus 1949, des voormiddags 11 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer C. B. J. Landweer. SecretarisWelEd. Heer H. W. Morelissen. Afwezig zonder kennisgeving, de heren M. Smits, M. G. Timmermans en J. G. den Dekker. De Voorzitter opent de vergadering met het lezen van het formuliergebed. De notulen van 'de vergaderingen van 27 Juni en 15 Juli j.l. worden hierna gelezen en onveranderd vast gesteld. j Ingekomen stukken Door Ged. St. goedgekeurde be sluiten tot conversie van de .geldlenin gen ad f14700.— en f3723.28. Door Ged. St. goedgekeurde 7e en 10e wijziging gemeentebegroting 1948 en 5e en 6e wijziging gemeentebegro ting 1.949- Door Ged. St. goedgekeurd raads besluit tot het aangaan van kasgeld- leningen tot ten hoogste f 80.000. Deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. Voorts zijn ingekomenBericht van W. G. de Waard dat de Erven W. Jis'koot te Baarn bereid zijn de per celen aan de Grotestraat, sectie A nrs. 632 en 633 aan de gemeente te verkopen voor een totaalprijs van f 4406.—. Met algemene stemmen wordt in verband hiermede op voorstel van B. en W. besloten, bedoelde percelen voor genoemde prijs aan te kopen en deze grond te bestemmen voor wo ningbouw. Daar thans is ontvangen het K.B. tot verlenging van 2 pet', gratificatie aan het burgerlijk rijkspersoneel, kan, in overeenstemming met het in de vergadering van 27 Juni j.l. reeds door de raad beslotene, eveneens voor het gemeentepersoneel een overeén- 'komstige voorziening worden getrof- feii, waartoe z.h.s. wordt besloten. Voorts komt weer aan de orde het in de vergadering van 27 'Juni j.i. naar B. en W. gterencoyeser.de adres van de Oranjevereniging te Veen, waarin een bijdrage wordt ge vraagd in de kosten van tractatie der schooljeugd op het te houden Oranjefeest op 31 Aug. 1949. Op voorstel van JJ. en W. wordt z.h.s. besloten in bedoelde kosten een bijdrage te verlenen ad f0.2 5 joer leerling. Voor het onderzoek van de geloofs brieven van de nieuwe raadslieden worden aangewezen de heren J. van der Pol en J. van Balie gooijen. De vergadering wordt hiervoor ge schorst. Na heropening der vergade ring deelt de heer van der Pol me de, dat bij de commissie geen bezwa ren tegen de geloofsbrieven zijn en stelt voor de raadsleden, welke be noemd zijn als zodanig Poe te laten. Z.h.s. besluit de raad als leden van de caad toe te laten de hferen ,J. G. den Dekker, J. Duijster, M. Hqncoojo, J. van der Pol, 'J. G. N. Schreu'&ers, M. 'G. Timmermans en J. G. Vos. Daar dit vermoedelijk de laatste vergadering is van de oude raad, wil de Voorzitter de scheidende leden, de heren Smits en van .Ballegooiien thgns bedanken voor al hetgeen zji gedurende nvup raadslidmaatschap voor de gemeente hebbed gedaan. Vooral gedurende de na-oorlogse ja ren waren de werkzaamheden, veelal niet eenvoudig. Veel wgrd er toen dikwijls van de leden gevergd'. Hiet verheugt spreker dat er steeds, in een goede harmonie wepd vergaderd' en er steeds een prettige saipenwerking was. Hoewel de heer Smits niet aan wezig is, acht spreker het toch op zijn plaats thans te spreken. .Spr. spijt het dat genoemde heren niet in de niéuwe raad zullen teruigjkeren. Voor al de heer Smits, die .met een kleine onderbreking reeds vanaf 1917 raads lid is, heeft een groot aandeel in het bestuur der gemeente gehad en met hem ga'cit een der oudere figuren heen. Rondvraag. De heer J. van Ballegooijen brengt onder de aandacht, dat het wegjd^k van de Hoge Maasdijk, waar dit niet van een nieuwe slijtlaag is voorzien, aan de buitenkant hier én daar scheurt. Spreker vefzoëkt hier de nodige aan dacht aan te besteden en de scheuren tijdig met we genteer ep grind te be handelen, opdat erger wordt voorko men. De Voorzitter zegt toe, dat hieraan de nodige aandacht zal worden be steed. k De vergadering wordt hierop ge sloten. De Rimboekisten-actie van de NI WIN, die nu ten einde is, is een groot succes geworden. De Nederlan ders in het buitenland namen 33 kisten voor hun rekening. Vele grote bedriiven schonken één of meerde re kisten aan onze militairen over zee. De beste resultaten werden even wei behaald door de plaatselijke NI- WIN-comlté's. In totaal werden reeds meer dan 500 kisten naar onze man nen overzee verzonden, terwijl de Dienst Welzijnsverzorging in Batavia, die de verdeling van déze kisten re gelt, reeds meerdere van deze kisten heeft uitgereikt aan buitenpbstenDe zer dagen werd zelfs boven de post Boengboelan da or de militaire Lucht vaart in Indonesië een kist per para chute uitgeworpen, omdat deze post via de begane grond zeer moeilijk: te bereiken is. die zicch ook in de kring Zevenber gen voordeden. Vandaar dat nu een voorstel wordt gedaan om deze krin gen te verenigen en in principe te besluiten tot toetreding bij deze kring De heer Naaijen vraagt of deze kring niet te groot zal worden voor 1 arts. 1 op Dinsdag 2 Augustus, des nam. 7 uur. VoorzitterEdielAchtb. 'Heer Mr. G. A. Bax. SecretarisWelEd 'Heer |Mj. van Rijswijk. i Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent met het formu liergebed. De notulen worden gelezen en vastgesteld. t Ingekomen stukkén Mededeling van het Ministerie van Binnenl. Zaken, dat over 1949 aan het rijkspersoneel' weer een gratifi catie van 2 pet. wordt toegekend. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten deze ook weer voor het (ge meentepersoneel beschikbaar te stel len. Verzoek van de Stichting Klokken, berg, om voor eenmaal een subsidie van 10 cent per inwoner te mogen ontvangen voor haar inrichting voor T.B.C.-lijders. De Voorzitter wijst er op, dat er tegenwoordig een stroom van subsi die-aanvragen is, dat het hier wel een nuttige instelling betreft, doch dat gezien het specifieke Kajth. ka rakter ervan, het naar het oordeel- van B. en W. niet op de weg: der gemeente ligt, aan het verzoek te voldoen. De heer Naaijen vraagt of alleen Katholieke lijders worden opgeno men, waarop de Voorzitter antwoordt dat ook anders gezindien opgenomen kunnen worden. De heer Naaijen kan -zich wiel met het voorstel van B. en W. verenigen, omdat er vanuit deze (gemeente toch geen gebruik van de inrichting ge maakt zal worden. De heer Verwijs wijst er nog op, dat binnenkort vermoedelijk ook van Protestantse zijde egpzelfde verzoek zal binnenkomen. Met algemene stemtaen wordt hier op overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. Verzoek om subsidie van de hond tegen het vloeken. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een subsidie van f 10.toe te kennen. Schrijven van de voorlopige Com missie voor het in het leven roepen van een schoolartsendienst. De Voorzitter licht toe dat inder tijd besloten is tot de kring Alm- kerk voor de schoolartsendienst toe te treden. Moeilijkheden waren ech ter -oorzaak, «dat deze dienst nog niet in werking is getreden, moeilijkheden De Voorzitter merkt op, dat 2 art sen zullen worden aangesteld n.l. een Katholiek en een Protestant. In het Land van Heusden en Altena komt de Protestantse arts, in Zevenberlgen de Katholieke. De kosten worden door deze samenvoeging iets minder, voor de kring Almkerk alleen zo-u het 25 cent per inwöner zijn géwor den, nu 19 cent. Met algemene stemmen wordt in principe besloten tot toetreding.- Schrijven vaii de voetbalvereniging, om haar te willen helpen aan een sportterrein, aangezien haar tegen woordig terrein door de bond is af gekeurd. In haar pogingen om een ander terrein te verkrijgen is de ver eniging niet geslaagd, vandaar haar beroep op de gemeente. Zo mogelijk zou zij gaarne een terrein zien aan gewezen in de 'kom der gemeente. De Voorzitteer zegt, dat dit ver zoek bij B. en W. in behandeling is geweest en de vereniging is voof- gesteld het Zuid-Oostwagrdje daar voor zien te krijlgen, wat door de voetbalvereniging wordt Joegejuicht Notaris Duijne te Heusden voert hier over de administratie en aangezien deze met vacantie is, kon n.og niet met voorstellen worden gekomen De heer Naaijen gelooft wel, dat •er veel moeilijkheden zijn om1 de vereniging te helpen, doch spr. zag liever een ander terrein, dat ook voor andere doeleinden beschikbaar gesteld kan worden, waarvoor het bedoelde terrein evenwel niet in aan merking kan komen, omldat het pu bliek waarschijnlijk op de dijk zal blijven staan. 1 Wethouder V. Duist merkt op, dat dan andere terreinen aap die land bouw onttrokken zo-uiden moeten wor den, grond waaraan in de gemeente toch reeds grote behoefte bestaat. Met het Zuid-0ostwaardje is dit niet het geval. De Voorzitter merkt op, dat men in een streek zit met veel' kleine be drijven, die allen grond1 tekort ko men. 'Niemand voelt er voor zijn ter rein voor -de sport af te staan en B. en W. achten het bezwaarlijk deze terreinen te giaan afnemen. De heer Naaijen wijst op het ter rein van iniej. den Dekker. De Voorzitter zou voorlopig willen afwachten hoe of het loopt met eerst genoemd terrein, waarmede de raad at coord gaat. Onderzoek geloofsbrieven van de nieuwbenoemde raadsleden, waarvoor •de Voorzitter aanwijst de heren Ver wijs v. Rijswijk -en de Fijter. De ver gadering wordt geschorst. Na heropening zegt de heer de Fijter, clat alles in behoorlijke orde is bevonden eri de commissie derhal- H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 13- Zo werden ze onafscheidelijk met elkaar. Bennie was niet bii oom An- toon weg te slaan. Die enkele dagen snelden voorbij en op de laatste dag, dat Bennie en zijn moeder nog aan boord waren, was de kleine jongen niet eerder tevreden, of oom Antoon moest hem naar bed brengen. Toen de nacht al gevallen was, stond Antoon nog op het dek en tuurde over de verschansing naar de kustlichten van Suez. Hij had de ge hele dag gestoeid en geravod met de kleine jongen. De oude levenslust scheen in hem teruggekeerd. Boven dien deed de zeelucht hem goed en hii voelde zich weer krachtig worden. Een zachte druk op zijn arm deed hem opkijken. „Mevrouw". Ze stak de hand uit. „Mijnheer Veldman, ik moet u nog bedanken, dat u mijn zoontje zo aangenaam hebt beziggehouden gedurende de reis". Hij drukte het fijngevormde handje. „Óch, het was zoveel niet, me vrouw. Ik houd veel van kinderen en het spijt me, dat u morgen reeds aan wal moet gaan". Ze lachte met haar welluidende stem. „Werkelijk? Och Bennie is reeds vroeg van vaderlijke liefde verstoken, begrijpt u. Daarom is hij zo gauw aanhankelijk." „Dat vind ik juist het echte in het kind, mevrouw. De onschuld, de on gekunsteldheid. Floe heerlijk is het leven dan nog, zonder zorgen, zon der verdriet. Hii sprak haast in zichzelf en staar de dromerig over het water. Hij zuchtte en kwam weer tot zichzlellf. ,,U spreekt uit ondervinding, mijn heer?" vroeg ze zacht. „Ja, mevrouw, ik heb veel ver driet gehad, al is het dan ook meest door eigen schuld. Nu is het voorbij, voorbij". Hii schrok op, want zijn gedach ten hadden hem weer meegesleept en hij liad eigenlijk meer gezegd dan hij van plan was. Ze legde haar hand op zijn arm. „In kan het me begrijpen, mijnheer Veldman. Ik heb zelf in mijn jeugd veel leed ondervonden en later, in het begin van..." Ze had willen zeggjen: in het begin van mijn huwelijk, maar ze zweeg. Even later vervolgde ze„Kunt u zich indenken mijnheer, wat het is als tot tweemaal toe in je leven het liefste, wat een mens bezit, je wreed ontnomen wordt. Het is nog maar zo weinig jaren -gieteden en ik zie all^s nog voor 'me als de dag van gisteren..." „Maar mevrouw, u heeft uw zoon toch nog?" Haar blikken verhelderen. „Ja, hij is een troost in mijn eenzame leven Als ik hem ook nog moest missen". „Kom, kom mevrouw, hij is een gezonde Hollandse jongen, één van melk en bloed. Vermoeidheid kent hii niet". „Neen, wê zijn gelukkig beiden goed gezond". Toen als wilde ze aan het gesprek een wending geven, vr-oegi ze: „Gaat u naar Indië?" „Ja, mevrouw, na ruim vijf jaar afwezigheid". „O, u bent er zekér geboren?" „Neem mevrouw, mahr ik was pas vier jaar toen ik uit Holland vertrok. Mijn jeugd heb ik op Java doorge bracht". vindië moet een mooi land zijn. U komt nu juist niet top enn mooi tijdstip aan". 1 i „Neen, juist in het begin ivan de regentijd. Maar na "de reglen komt de zon weer- 't Blijft niet altijd neerslach tig, niet alleen 't weer", maar ook het leven. Mijn toekomst is nu weer de Oostmoeson", schertste hij. De maan kwam langzaam! op en weerspie-gelde zich op het vlak der zee ,doch geen van beiden lette daar op. 1 De volgende mörgien gingen moe der en zoon van boord J14 een harte lijk afscheid. Bij .Bennie stroomden de waterlanders en hij zeidie steeds, dat hii zo graag bij oom Antoon zou willen blijven. Toen ze op ,de kade reeds bijna uit het gezicht .waren, hoorde hij: nog het heldere kinder stemmetje „Dag oom Antoon, dag oom Antoon!" In gepeins bleef hij staan en lachte. Een mahiid geleden nog nummler 218 en nu reeds oom Antoon. Toén draaide hij zich om en liep naar zijn hut. HOOFDSTUK 6. HOLLANDriNDJË-HOLLAND). Toen het locaaltreintje van Soera-' baja het eindstation bereikte, stapten er slechts enkele reizigers uit, waar onder- Antoon. Een jongeman liep op hem toe, nam zijn hoed af en groette hem beleefd„Mijnheer van der Velde, als ik me niet vergis?" Antoon keek hem verwonderd aan. „Ja die ben ik. Maar..." „Ik ben de zoon van de heter Simons. M-iin vader is. zoals u weet verleden jaar overleden en sedert dien heb ik uw onderneming be heerd". Antoon schudde de sympathieke jongeman rustig de hand, waarna ze verder liepen, het kleine perron af. De stationschef groette beleefd, de beide mannen.' Antoon keek zijn jon ge bedrijfsleider aan. Deze raadde zijn gedachten. 1 „Ja mijnheer, er zijn meer oudjes verdweneh, ook de stationchef hier Er zullen hier nog weinig .mensen zijn, die u van vroeger zult kennen". „Misschien zoveel te beter", ant woordde Antoon. Want in Indië zou het natuurlijk niet onbekend geble ven zijn, dat hij ,5 .jaar in de gevan genis in Holland doorgebracht had en waarom hij deze straf ,had gekre gen. Ook de jonge Simons zou het natuurlijk weten, want hii .had hem maandelijks rapporten over zijn beheer gestuurd. Evenwel liet de bedrijfslei der niets bijzonders merken, waarvoor Antoon hem dankbaar was. Deze eer ste gang, van het station naar zijn huis lia-d hem moeilijk geschenen, doch hoe viel het mee. Hiet gaf kern zelfs een vreugde, toen hij; .weer in het dorpje was, waar hij .z'ijn geluk kige jeugdjaren had doorgebracht. Tij dens de 'korte autotocht naar ,de on derneming kwamen allerlei oude her inneringen in hem op. Ja, hier had hii vroeger altijd gespeeld en .van dit bruggetje sprongen ze in de kaii en hier stonden die mooie klapper bomen, waar je zo gemakkelijk in kon klimmen en daar waren dié heu vels, waar je je altijd zo fijn achter kon verschuilen. En daar... Ja, daar was zijn jeugd geweest. Doch zijn kameraadjes uit zijn jeugd waren nu allemaal in de vreem- •dg of misschien wel dood. .Ze wa ren immers mahr met enkele blanken geweest in het dorpje. 'Hij had wel 100 vragen op zijn lippen branden, maar iets weerhield hem de rustige stilte van de tropen Je .verstonen. Zwijgend ging de rit 'verder. Daar doemde in de bocht het oude huisje op. Bijna vijf en een .half jaar .gele den was het dat 'de Soerabajaanse politie hem was komen halen. (Wordt vervolgd). DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1949 No. 6693 behorende bij het r beveiligt U en Uw kinderen ter» wijl U slaapt tegen muggebeten, FLACON 50 en 90 ct. 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5