Nieuw-Zeeland roept Sportnieuws terker dan de haat OUD-BURGEMEESTER BRUNE OVERLEDEN. Raadsvergadering WERKENDAM Distributiemedeoeiingen ARBEIDSBUREAU ALMKERK. Gevonden en verloren voorwerpen Spreekuren: Werkendam, tel. 17, Dinsdag vjii. van 1011.30 uur. Sleeuwijk, tel. 1. Maandag v.m. van 9—10.30 uur. Woudrichem, tel. 17. Donderdag v.m. van 9 tot 10.30 uur. Voor alle gemeenten, waar niet anders vermeld, heeft de zitting op het Raadhuis plaats. STREEK ILB.S. OP PROT. CHR GRONDSLAG TE WAALWIJK Tweede toelatingsexamen. Blijkens een advertentie in dit nummer, zal Dinsdag 6 Sept. als. het tweede toelatingsexamen wor den gehouden voor bovengenoem de H.B.S. De opening van de schooL zal plaats hebben Woensdag 1 Sept. nam. 7 uur. J.l. Donderdag ontving het ge meentebestuur het bericht, dat oud- burgemeester D. F. Brune de vorige dag in het ziekenhuis Ie Apeldoorn was overleden in de ouderdom van ruim 78 jaren. De heer Brune werd op 15 Janu ari 1871 te Zie fik zee geboren. In "1897 vestigde 'hij zich in onze gemeente en werd in 1899 lid van het gemeentebestuur, tevens wethou der. Na in 1903 naar Zuid-Afrika te zijn vertrokken werd hij bij zijn te rugkeer in liet begin van 1905 lot Se cretaris der gemeente Eethen, Gen- deren en Heesbeen benoemd en volgde bij Kon. Besluit van 14 Juni van dat jaar zijn benoeming tot bur gemeester dier gemeente, welk ambt hij op» 28 Juni d.a.v. aanvaardde. Op 1 Aug. 1908 werd liet dorpje Doeveren bij zijn gemeente gevoegd en haar naam veranderd in Gende- reni. 1 Mei '23 werden Gen de ren, Meeu wen en Drongelen verenigd Lot één gemeente, die de naam Eethen ver kreeg. Van de nieuwe gemeente werd de lieer Brune weer burge meester, welk ambt hij tot het be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd in 1936 bekleedde. Aan zijn activiteit was liet te dan ken, dat in zijn gemeente verschil lende verbeteringen werden aange bracht en om. de Zuivelfabriek „Op 'Hoop van Zegen" lot stand kwam. Ook werkte hij mede voor de be langen van het gehele Land v. Heus- den en Al ten a en was b.v. Voorzit ter van het Comité voor de aanleg van een spoorweg en secretaris van het comité voor de drinkwatervoor ziening in genoemd gebied. Zij, die hem gekend hebben blij ven hem steeds in dankbare herinne ring herdenken. Een gelegenheid die niet onbenut mag blijven. Nieuw-Zeeland roept! Maar weet u waar het ligt? 2000 km ten Oosten van Australië. En hoe groot het is? Acht maal Nederland en er wonen 2 millioen mensen. De taal? Engels. En het. klimaat? Opperbest, winters zachter dan bij ons, zomers wat war mer, maar niet heet. Wat vraagt Nieuw-Zeeland van ons? Mensen, die zii te weinig en wij te veel hebben. Flinke jonge boeren zoons en landarbeiders, die lust heb ben op de boerderijen te komen wer ken tegen een hoog loon (al dadelijk zowat f 50.per week boven kost en inwoning) en op den duur een eigen bedrijf te beginnen. Onbekend .maakt onbemind. Hoe waai is ook dit Nederlandse spreekwoord! Hebt u wel eens tegen iemand uit de landbouw gezegd „Weet je dat die of die ook gaat emi.gieren?" Tien tegen een dat hij antwoordt: „Zo, gaat-ie ook naar Ca nada?" Nu is Canada in vele opzich ten een prachtig land voor de boeren zoon, die in ons vaderland geen arm slag meer heeft. Maar men moet er zich niet op doodkijken. Die wereld is groter, dan alleen de landen 'om de Atlantische 'Oceaan. Waarom hoorde men dan zo ■wëmig van ''Naieuw-Zeeland r Omdat het met veel zin had dat er ovêr geschreven werd, want er was practisch geen scheepsverbinding meer na de oorlog. Slechts een enke ling kon eens een plaatsje bemach tigen op een of ander schip. Vorig jaar in December voor het eerst, voer een schip voor de Stichting „Landverhuizing Nederland", het emi gratiebureau in Den Haag, naar Aus tralië en daarmee konden ook men sen mee voor Nieuw-Zeeland. Maar de tijd van voorbereiding was 1e kort om hier voldoend^ bekendheid aan te geven en zo waren er slechts een 80 passagiers op. die naar Nieuw-Zee land gingen, 60 die al lang op pas sage wachtten en 20 boerenzoons die er bij "farmers geplaatst wedden. Maar nu is het anders, we weten nu maanden te voren: 16 December a.s. gaat de Volendam, die plaats biedt aan 1500 passagiers, weer als emigrantenschip naar Australië en neemt ook emigranten voor Nieuw- Zeeland mee. "Nederland benutte de kans die het geboden wordt De 20 Nederlanders die er nu een half jaar zijn, zijn opperbest tevreden, getuige de brieven die schrijven over hun bevindingen. „De mensen^ zijn reuze goed", schrijft er een, „mijn loon 'is £5.15 (ƒ60.min 1 voor board en van eike be taal 'je H/2 shilling voor sociale ver zekeringen. Om 8 uur werken gebla zen, 121 dinnertime en om 5 uur knock off ('werk afgelopen)" De sociale verzekeringen van" Nieuw-Zeeland zijn de royaalste tejr wereld en ze joelden voor de 'land bouw zo gloed als voor de industrie. „Ik leef met de familie in huis mee", schrijft een ander, „de mensen doen hier alles om het je zo aange- naam mogelijk te maken. Ze nemen je overal mee naar toe, naar vrien den, partijen en films". Zo is het overal min of meer. Alle Gewestelijke en plaatselijke Arbeidsbureaux, geven mondeling, in lichtingen aan wie hier meer van we ten wil. De georganiseerde landbou wer kan er meer van horen van zijln organisatie. Al deze instanties staan in verbinding met de Stichting Land verhuizing, die bet vertrek en de plaatsing organiseert in samenwerking met de Nieuw-Zeelandse regering. van de gem.begroting 1D49 plaats moeten hebben, waartoe eveneens wordt besloten. Onderzoek geloofsbrieven nieuwe raadsleden. Hiervoor wordt een commissie be noemd bestaande uit de heren W. G. de Waard, C. Ippel, A. 'Vermeu len, J. Cornet en A. Wijn ja. De rap porteur, de heer W. G. de Waard stelt aan de raad voor tot toelating, daar alles in orde is bevonden. Voor bezwaarschriften hondenbe lasting gaat de raad over in comité- Generaal: vooraf sluit de Voorzit ter de openbare vergadering. gehouden op Donderdag 11 Augustus, n.m. 8 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. de Bruyne. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. De Voorzitter opent de vergade ring met het uitspreken Van het formuliergebed. De notulen van de vergaderingen van 18 Maart, 29 April en 28 Juni worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Van de Stichting 19101945 di strict Noordbrabant en van de Bond tegen het vloeken is een verzoek in gekomen om subsidie. Op voorstel van B. en W. 'wordt besloten deze verzoeken aan te hou den tot de behandeling der begroting 1950. Voorstel van B. en W. lot beschik baarstelling van gelden aan de Wo ningbouwvereniging Werken d a m Vooruit", voor de bouw van 6 ar beiderswoningen. Wordt besloten een geldlening aan te gaan bij de Bank van Ned. Gein., groot f61000, tegen een rente van 3 pCl. per jaar. De heer v. Oord vraagt of er een betere architect bij de te bouwen woningen zal zijn, daar er bij de vorige woningbouw wel een beetje met de pet naar werd gegooid. De Voorzitter antwoordt, dat hier zorg voor zal worden gedragen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een gratificatie van 2 pCt. toe te kennen aan het daarvoor in aanmerking komende gemeente-per soneel, evenals dit met het rijks- personeel het geval is. Die totale uitgaaf van deze gratificatie zal be dragen f330,21. I11 verband hiermede 'Zal wijziging Trachten leed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië POSTZEGEL ACTIE HEUS I) E N Een kind huilt. Waalreta*? Door gebrek aan medicijnen, voed sel, kleding, onderdak? Is het een ?Nederlands of Indonesisch kind? U weet, het niet. U vindt dat dit er niet toe doet. Uw menslievendheid zegt, dat in elk geval geholpen moet worden. U kunt helpen door nu „Vergeet- hen-niet-zegels" le kopen. Zaterdag 20 Augustus Postzegeldag He us den. Comité Heusden. DISTRIIiUTlEKRING TILBURG. Distributie van vaste brandstoffen toeslag voor grote gezimnein. De Directeur van de Distribu de kring Tilburg maakt het volgende bekend In het tijdvak van 16 Aug. 1.m>. 3 "Sept. 1949 vindt de uitreiking! plaats van extra rantsoenen vaste brandstoffen voor 'gezinnen, welke oestaan uit 8 of meer personen. Onder gezinsleden worden in dit verband verstaan alle tol het gezin behorende personen. Eveneens tellen mee het inwonend dienstpersoneel en de op het tijdstip van uitreiking in .gemeenschappelijke verzorging verblij vende 'gezinsleden ,die al clan niet hun TD hebben terugontvangen. Alle gezinsleden dienen uiteraard op hetzelfde adres te zijn ingeschre ven. Voor deze uitreiking moeten wor den overgelegd de stamkaarten van alle gezinsleden met inbegrip van het inwonend dienstpersoneel. De uitreiking vindt plaats op de vastgestelde zitdagen. Emigratie naar Canada. In 1950 kunnen weer een groot aantal landbouwers naar Canada emi greren. Zoals bekend moeten de emi granten zo mogelijk in het jaar aan komen. Tengevolge van de beperkte scheepsruimte moet het vervoer over verschillende maanden verdeeld wor den. Daarom is besloten de eerste emigrantenschepen reeds in Februari a.s. te doen vertrekken. In verband hiermede wordt een ie der, die serieuze plannen heeft, aan geraden zich zo spoedig mogelijk voor emigratie op te geven. Emigratie naar Australië en !N ieu w-Zeeland De emigratie naar bovengenoemde landen was zeer moeilijk, doordat bijna geen scheepsruimte hiervoor be schikbaar was. Het ligt thans in de bedoeling medio December a.s. een speciaal emigrantenschip naar deze landen te laten vertrekken. In Australië kunnen uitgezon derd kantoorpersoneel vrijwel alle arbeiders in alle beroepen* geplaatst worden, zelfs flinke ongeschoolde ar beiders. Het aanvangsloon is behoor lijk, terwijl de sociale verzekeringen zieer goed zijn. •Ook voor emigratie naar deze lan den moeten gegadigden zich zo spoe dig mogelijk aanmelden. Het Arbeidsbureau verstrekt des gewenst verdere inlichtingen, terwijl aanmelding eveneens kan geschieden. GEVONDENeen bosje sleutels, nabil hpt postkantoor. Terug te bekomen: garage Nieuw koop, Botermarkt Heusden. Co 111 petities ten cl van 4 Aug. van het Z a t e r tl a gmiddagvoelb a I „Gorkum en Omstreken". Ie klas. gesp .g e w .ge 1.ver 1p Woudrichem 1 14 11 2 1 24 Veen 1 14 8 3 3 19 And el 1 13 7 3 3 17 Aalst 1 13 5 4 4 14 Noordeloos 1 12 4 4 4 12 G. J. S. 1 14 6 17 13 Peursum 1 13 3 4 6 10 Wijk 1 13 3 4 6 10 Amei d e 1 12 2 5 5 9 B rakel 1 14 1 2 11 4 2e klas. gesp. ge w .gelv e r lp Aalburg 2 14 9 2 3 20 Schel luinen 1 14 10 0 4 20; Zuilichem 1 13 7 4 2 18 Bijsw. Boys 1 15 8 5 2 21 G.' J. S. 2 12 6 1 5 13 AU en a 1 13 5 4 4 14 Almkerk 1 14 4 2 8 10 11 el louw 1 12 3 2 7 8 Woudrichem 2 14 4 0 10 8 Ameide 2 13 0 2 11 2 H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman Weg, dat was voorbij. Hij vond het heerlijk weer thuis te zijn, heerlijk dat hij weer een werkkring, een doel zou hebben om te leven. Hij voelde, dat hij dit plekje igrond lief had en hij voelde nieuwe energie in zich op komen, frisse werkkracht groeide in hem en dat maakte hem haast kin derlijk blij. Die avond zat hij, alleen met zijn gedachten, in cLe voorgalerij, genie tende van de stilte rondom 'hem en kijkend naar het landschap voor hem, dat door het maanlicht fantastisch beschenen werd. Rustig een pijp, ro kend en uitkijkend naar de bergen, die als grillige spoken afstaken tegen de door de maan verlichte lucht. Hij voelde zich tevreden en wenste niets meer. Een jaar ging weder voorbij gn men verwachtte weer de regentijd. De avond vielmen vernam niets meer van. liet vrolijk (gekweel der vogels en een klare rust lag over de gehele natuur verspreid. Antoon stond in de deuropening, vanwaar hij een mooi vergezicht had over het land schap. Op dit ogenblik 'klonken de Lo nen van de avondklok over de vre dige stilte en nodigde de vermoeide mens tot rusten uit. De man luisterde met aandacht naar die lieflijke tonen van bet klok je, die in rustige accoorden over hem heen zweefden en vervolgens in de lucht wegstierven. Hoe dikwijls had hij met zijn moeder ook naar het avondklokje (geluisterd, lang gele den. Het vertrek der arbeiders, die hun ■dagtaak achter de rug hadden, deed hem uit zijn mijmering opschrikken en hij liep naar binnen, waar de tafel reeds toebereid was voor het avond eten. Toen Antoon de volgende morgen wakker werd hoorde hij de regen stromen. Zo viel de Westmoesson in, de vervelendste tijd v,an het Indische leven, waarin men .gedwongen is zo vaak in huis te blijven. Antoon doodde de tijd door ver schillende werken te lezenhij had overvloed van boeken. De schaarse droge perioden werden benut om het vverlc te verrichten dat buitenshuis gedaan moest worden. En als er geen werk was of hij had igeen zin om te lezen, zat hij aan zijn geliefd hout snijwerk en dacht aan de zeereis toen lyj kennis gemaakt had met Bennie en zijn moeder. Ze had geen achter naam verteld. Hij wist dat die kleine jongen Bennie heette- De naam van de jonge vrouw was hij nooit te wie ten gekomen. Door een of andere oorzaak had zij verzuimd Ach aan hem voor te stellen. Jammer. Ze was weduwe eh bekoorde hem met haar zachte innemende trekken. Maar ze zou nu wel hertrouwd zijn, dacht hij. Gek, dat hij nog steeds aan haar moest denken. Telkens doemde haar beeld weer voor'hem op, wanneer hij in zijn plankje kerfde. Zo ging het leven .zijn gewone gang op de onderneming, alsof er niets gebeurd was, alsof hij geen vijf en een half jaar was weggeweest. Steeds dezelfde alledaagse sleur, maar Antoon was tevreden en .gelukkig, en toch... I Neen, hij wenste niets meer. Het jachtende leven in de grote steden had voor 'hem geen bekoring meer. Het Leek hem nu een nachtmerrie toe, een angstige droomdie reeds lang voorbij was. En de enige herin nering was nog die aan de moeder van Bennie. Haar beeltenis was lang zamerhand, dank zij al die schone avonden, die met hun wijdie blauwe vleugelen over de brede vallei hingen, in zijn ziel gegrifd, zonder dat hij er iets aan kon doen. Hij verlangde niet naar .haar, maar de herinnering be koorde hem en dat was hem genoeg. Daarmee was hij tevreden, meer wil de hij niet... Toen de droge tijd weer aanbrak, had hij minder lust tot werken. Toen het weer Westmoesson werd, was hii lusteloos en ongedurig i(geworden. Hoe langer hoe meer liet hij het wéék Aan de jonge Simons over' en bemoeide zich tenslotte nergens meer mee.. Hii had nergiens geen zin meer in. Een paar fnaal was hij des morgens aan het werk gelogen, maar het was alsof zijn spieren verlamd warén, zijn zenu wen de dienst weigerden. En hij had het spoedigi opgegeven, miste de ener gie, die zo noodzakelijk was. Want hij vroeg zich tegenwoordig afWaar werk ik eigenlijk voor? Ja, waarvoor leef ik eigjenlijk nog? Ook moest hii vaak terugdenken aan die. jaren in de gevangenis doorgebracht en dok werd hij s' nachts wel eens wakker, badend in het zweetdan had hii (gedroomd van zijn vermoorde vriend, die drei gend voor hem was koralen staan. Dikwijls kwam het beeld van zijn vriend hem voor ogen. En dan kwam weer die wroeging. Waarom? Hij had toch geboet. Vijf kostbare levensjaren in afzondering doorgebracht? Was dat den nog niet voldoende? D.e dokter was bii hem gewieest en had hem ernstig vermaand om afleiding te boeken, niet maar te blij ven zitten nietsdoen, maar werken, lezen of wandelen. „Of", zo had de dokter gezegd, „u bent 'goed gesi tueerd, schaf u een auto aan en gla eens toeren over onè mooie eiland. U bent nog le jong om te gaan knie zen. Geniet van het leven!" Maar Antoon had hem somber aan gezien. Hij had immers geen zin om van het leven te genieten. Hii had teveel verdriet gehad in zijn leven. Een auto aanschaffen. Bij dat denk beeld had hij ironisch gelachen. Ja, daarin zou hij wel zin hebben en dan met volle vaart in de dichtstbijzijnde ravijn rijden, dan was alles meteen af gelopen. Maar dit denkbeeld verwierp hij onmiddellijk. Neen, zo wilde hij niet aan het eind komen. Niet oneer- voi als zelfmoordenaar! En toch zou hii nu fiever dood zijn. Al eerder had hii naar de dood verlangd. Dat was, toen hij enkele maanden in de cei zat. Maar hij was toch niet geko men en zou nu ook wel met komen. Hij scheen gedoemd te zijn om te leven, steeds maar voort, met zijn verleden en zijn last. Iioe lang nog? Hii had nieuwe boeken besteld. Ze waren gekomen. I11 een paar was hii begonnen te lezen, doch elk boek scheen zijn eigien levensgeschiedenis te zijn en dan wierp hij bet wieg. Hij wilde niet altijd herinnerd worden aan zijn leed, hij wilde vergetelheid. Een enkele maal liep hij .door de velden of controleerde de aantekenin gen van zijn bedrijfsleider, maar daar bleef het meestal bij. Zijn enige be zigheid was in de regel de ene sigaret rokend na de ander, zittend' ojp de voorgalerij, turend naar de bergen voor hem, alsof hij op iets wachtte: Soms kwam de stationschef nog wel eens een avondje, dan speelde hij een nartij schaak, maar was meestal zo verstrooid en met zijn gedachten zo ver buiten het spel, dal de chief tenslotte maar ophield. (Wordt vervolgd). 14. Od een avond toen Antoon weer eens een van zijn mistroostige buien had, klopte de stationschef hem op z'jjn schouders en zei„Weet je wat jij moest doen? Je mcfest eens een verre zeereis maken. Ga er eens tusen uit een half jaar of langer. Simons is best in staat om de zaak te behe ren en anders zet je er een mannietje bij. Neem een goéde raad van mij aan en ga eens een poosje naar Hol land".

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2