voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Het nut van de Schoolartsendienst. und van altena Uw ogen zijn Uw kostbaarste bezit. Fa. v.h. M. NORT, Vakopticien Een Middelbare Meisjesschool No. 6695 Donderdag 18 Augustus 1949 Uitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden HEUSDEN. De openlucht simultaan-séanoe dammen zal niet plaats vinden op Maandag, maar Zaterdag; 3 Sept. a.s., aanvang 5 uur. Deelnemers kun nen zich opgeven tot en met 31 "Aug;, bij de heer A. de Graag, Ridderstr. YV ui, Heusden. Zondagmiddag sloeg op hel Burchtplein een paard .op hol, ge spannen voor een melk arretje waar in man, vrouw en 1 kinderen waren gezeten. Het paard rende de Burcht- straat door en nam de gevaarlijke hoek bij de Wittebroodstraat, tot het aan de Denier tbrug tot stilstand werd gebracht. Het mag een won der heten, dat een en ander -zonder ongelukken is- afgelopen. Op de gehouden gildefeesten te Helvoirt, waaraan 37 gilden deel namen, werden door de navoJlgeinide heren uit deze gemeente een prijs behaald Lichte tromA. de Kort, Herpt, 2e prijs. Schietwedstrijden: corps 'kring Maasland. Geweer1at. Blasius, Heusden; 2. St. Catharina Herpt; 3. St. Blasius Heusden; 4. St. Catharina Herpt. Kampioen geweerW. de Kort, St. Catharina Herpt. Extra aanbiedingSchieten met 4- tal2e pr. St. Blasius IJeusdep.. Personeel geweer: 5e pr. W. de Kort, St. Catharina, Herpt. AALBURG. Naar wij van bevoegde x zij de vernemen is aan de heer H. Voogd te Aalburg, een medaille uitgereikt uit hoofde van vaderlandsliefde, wel ke zich tijdens de oorlog, openbaarde door meermalen en gepaard met risi co voor hem zelf, hulp en steun te verlenen. Zondag 21 Au[gj. a.s. hoopt voor de Ger. Gem. des morgens om half tien, des middags óm half drie en des avonds om half zeven" voor te g,aan in de bedieninjgi des Woords, Ds. de Wit van Middelburg, 1 AALST. Vrijdag en gaterdalg! is dan bét tuinfeest gehouden, giezamenlijk ge organiseerd door de plaatselijke mu ziekvereniging „Prins Hendrik" en de gemenlgjde zangvereniging „Togido", op een perceel weiland in de Pr. Hendrikstr. hiertoe welwillend afge staan door de heer Maas. 'Hier was een grote tent opgericht, waar de verschillende vermakelijkheden in wa ren ondergebracht. De prijzen hier aan verbonden waren vóór helgroot ste deel beschikbaar gesteld door in woners en zaKemnensen. Vooral Za terdag was de belan|g|stelliiig zeer groot. Los van de bazartent was een muziekkiosk, waar zusterverenigingen uit de omtrek in de avonduren con- oerteei-den, zodat er voor elk wat wils aanwezig was. Het geheel was goed voorbereid, het weer werkte prachtig mee, zodat ongetwijfeld het gestelde doel, n.l. de benodigde fi nanciën bijeen te krijgen voor het oprichten van een muziektent op een stukje 'grond in het rd tb re id logege deelte ,wel bereikt zal zijn. CAPELLE. Het bouwen van een woonhuis met bakkerij aan de Hoge Zandschei voor rekening van de heer C. Ro- zenbrand, is na gehouden aanbeste ding opgjedragen aan de aannemer A Kouwenberg te Dongen (vaart) als zijnde met f11490 de laagste in schrijver. Door het organisatiecomité van de postduivenvlucht vanaf Mons (B.) ten bate van de t.b.c.-bestrijdingdoor de vereniginlgi „Het Groene Kruis" voor de gemeente Spranlgf-Cape 11e kon aan de penningmeester van de Groe ne Kruisvereniging het prachtige be drag van f507.35 worden afjgiedra- gien. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" hield met jonge duivpn een wedvlucht vanaf St. Quintin met de voligende uitslag: H. Vos 1, 12; Adr. Klootwijk 2, 22, 30, 39St. van Peer 3, 19; J. van Raamsdonk 4, 29, 34; C. Broeks 5, 15, 21, 31, 37; Gebr. van Onzenoort 6, 20, 25, 41 M. van Peer 7, 8, 14^ 38; B. Pols 9, 13; W. Versteeg 10, 11 J. Nieuwenhuizen 16, 24, 27, 3,5 G. Treffers 17, 36; PI. van Campen 18Adr. Spierings 23/ 28, 33J. de Meter 26, 40C. van der Schans 32 en Adr. Blom 42. Eerste ovier- duif, Adr. Spierings. IIERPT. Op liet Zondag te Drunen ge houden Bondsconcours van de Lang- straatse Bond van Handboogschut ters, behaalde „Ons Genoegen" al hier 2IO p. „Ons Genoegen" staat 110. 2 op de standenlijst met 1032 punten. De afgevaardigden van de deelne mende gezelschappen schoten ieder 10 pijlen, waarbij G. de Wilt alhier 29 p. behaalde. Zondag werd het laatste con cours gehouden van de L angstraat se Kruisboogbond in dit seizoen. In korps A werd „Al doende, leert men" alhier, le met 217 p. Korps B, le met 189 p. 5e personele prijs met 22 p. H. Kuijs alhier. Nu het schoolartsenprobleem in he t Land van Heusden en Altena is op gelost, is het toch wel eens dienstig! te wijzen op het,nut van deze dienst, omdat het nog maar all te vaak voor komt ,dat er ouders zijn, die, óf uit onkunde, óf anderszins afkerig zijn van deze „dienst". Verschillende scholen in het Land van Heusden en Altena zien per 1 September a.s. een nieuw contingent „groentjes" de schoolpoorten binnen stromen, vaak aan de hand van de ouders, die met een vraag in het hart, hoe de kleinen op de aangebo den stof zullen gaan reageren, de lokalen worden binnenjgeloodst. In hoofdzaak wordt dan het ac cent gelegd op de geestelijke vermo gens of die scherp genoeg zullen zijn bij het volgen van het onderwijs. De andere zijde, die lichamelijke ge steldheid van de leerling speelt toch ook een belangrijke nol. Het lijkt ons goed op enkele pun ten van de schoolartsendienst te wij zen. Soms hoort men weieens de me ning verkondiglen, dat de controle door de schoolarts speciaal de on derwijskrachten geldt. Doch dit is niet zo pl moet elke leerkracht, wil hii bij het onderwijs gleplaatst wor den, een bewijs bezitten, dat hii niet lijdt aan t.b.c. aan de ademhalings organen. Elke leerkracht moet zich dan ook, alvorens hij les mag; geven, onderwerpen aan een geneeskundig! onderzoek op het consultatiebureau. Tot het terrein van de schoolarts behoort dat van de gezondheidstoe stand v an d e leerling. Wanneer de arts een medische in spectietocht houdt, onderzoekt hij el ke leerling of zijn ademhaling!, zijn hart, e.d. wel goed functionner.en. Doch vooraf zendt hii de oudiers een oproep en verzoekt hij deze het on derzoek te willen bijwonen. Kosten zijn er niet (.aan verbonden en het advies, dat «hij hun verstrekt,, is gratis. Heel eenvoudig .en goed koop dus! Wanneer nu de schoolarts bij zijn inspectietocht een afwijking consta teert geeft hij dat door aan de»huis« arts, die dan natuurlijk .wel de kosten in rekening brengt. Het grote voordeel is, dat bij schoolartsenonderzioek b.v. slecht-zien- de, hardhorende, of kleurenblinde, enz. kind ene 11 worden opgespoord, welke in het gewone, dagelijks leven, vooir wat hun „gebrekenj" betrefl, „verborgen" zouden kunnen blijven Het t.b.c.:onderzoek heeft natuur lijk eveneens plaats en mocht de arts een positieve reactie constateren, ,dan adviseert hij Röntgen-onderzoek op het consultatiebureau Zijn er zwakke leerlingen, d.w.z. kinderen, die met mtoeite of helemaal niet meekunnen, dan wordt een in telligentie-test toegepast en aan de hand daarvan wordt de ouders ad vies gegeven, welke school ,voor zul ke leerlingen het meest geschikt is (b.v. de B.L Opschoof), Een prachtig voordeel1 is tevens, dat de schoolarts ook ,in zekere zin advies kan geven, voor ,welk beroep- de leerling het best jgjeschikt is, ge zien de verschillende gegevens, die hij verzameld heeft. Natuurlijk ,is dit een zéér moeilijke kwestie meestal, doch de ouders kunnen ook hier weer van zijn adviezen profiteren. Zijn alzo de leerlingen .„igleinspec- teerd" dan komt het -schoolgebouw aan de orde. Dit wil natuurlijk niet zegigfen, dat alles in dezelfde volg orde verloopt als hierboven is aan gegeven. De schoolarts inspecteert de loka len, of ze hygiënisch verantwoord zijn en rapporteert de tnoodzakelïjk' aan te brengen verbeteringen ,ian de instantie, waarvan de .school uit- glaab Nu geven we aanstonds toe, dat niet terstond elk gemeente- of schoolbestuur direct de nodigie ver beteringen zal aanbrengen, daarvóór spelen te veel factoren Jiun wissel vallig spel, om alles .zo maar te ver werkelijken, volgens de aangewezen richtlijnen. Doch de aanwijzigingen zijn ,dan gegeven en in de toekomst kan daar rekening mede gtehouden worden. En dan bedenk al de advie zen zijn gratis! Wanneer eenmaal de schoolartsen dienst over de gjehelie -lijn function- neert. zullen, 'naar wij geloven, de meeste ouders 'dankbaar zijn, dat de diverse gemeentebesturen het besluit tot de indienststellitig "ervan .hebben genomen. VEEN. Voor de Ger. Gemeente hoopt Zalerdagjavond om 7 uur voor te gaan, Ds. de Wit te Mjiddeliburg. Uit Indonesië is niet het s.s. Johan van Oldebaraeveld op weg* naar het vaderland, onze dorpsge noot C. Honcoop. De gem. zangver. „Zanglust" hoopt op 27 Auigi. deel te nemen aan het muziek- en zangconcours te Everdingien en zal uitkomen in de 2e afd. Alhier heeft zich een commis sie gevormd om de ouden van da gen uit deze giemeente een vpcan- tiereis te bezorgen. WIJK. Tot 'Heemraad van het Water schap de Hoge Maasdijk van liet Be- nedenland van Heusden, is benoemd J. Vos alhier. WIJK EN AALBURG. Voor het Middenstandsdiploma slaagden van de cursus alhier: Mej. G. Verbeek, W. v. d. Mjaaden, R. G. Poorter, D. v. d. P.of, A* v. d. Pol en K. Smokers. Allen genoten hun opleiding bij Plandelsinstituut Baggerman Zaltbom- mel. WOUDRICHEM. Aan de kerkvoogdij der Ned Hervgem. werd eep bedrag! van f400 Ier hand gesteld Voor de aan schaf van fileuwe gordijnen. Het ver- jaringjsfonds bracht over de maand Juli f42.15 op. 1 De gem. zang ver. alhier hoopt óp Zaterdag 27 Aug. deel te nemen aan het festival te Nieuwendijk. Aan dezë gemeente zijn weer 4 woningen toegie wezen. -De verbouw van 4 woningen van de firma Bax aan de Daalderstr. is opgedragen aan de firma Groeile- veld en Westerhof te Nieuweaidijk. Bij R. Bax op de Vissersdijk' brak brand uit, doordat kinderen een petroleum vergasser omgooiden De brand, die zich aanvankelijk ern stig liet aanzien, kon "gélukkig door buren worden geblust. ZUILICHEM. Op het op 10 Augustus j.l. te Bunschoten gehouden .muziek- en zangeoncours," behaalde de Chr. gém. zangver. „Sursum Corda" alhier een 2e prijs in de 3e afdeling met 292 punten. De op de huwelijksdag van J. Schaap eb J. Verhoeks gehouden geldinzameling! ten bate van „Zuili- chems Thuisfront" heeft een bedrag van f21.08 opgebracht, terwijl op het 50-jarig huwelijksfeest van J. v. d. Ven en A. v. Veen alhier een be drag van f 19.19 werd ingezameld. Het comité brengt hiervoor harte- liik dank. TE GORINCHEM. Naar aanleiding van de a.s. ope ning! ener Middelbare Meisjesschool met vijfjarige cursus te Gorinchem, vernemen wij nog het volgende. Deze onderwijsinstelling is bedoeld voor die meisjes, voor wie het gewo ne programma der H.B.S. te moei lijk is, vooral met het oog op de vrij Zware eisen, die het «onderwijs in de Wis- en Natuurkunde stelt, maar die toch prijs stellen op een ruimere ontwikkeling na het doorlopen 'der lagere school. Het programma der Midd. Meisjesschool (M.M.S.) is hier mee in overeenstemming glebracht. Het noemt als vakken van onderwijs de Nederlandse, Franse, Engelse en Duitse talen, alsmede de letter kunde dezer talen, aardrijkskunde, ge schiedenis, waaronder .ook' de Kunst geschiedenis valt, -verder de belglïnse- lien der wis- en rekenkunde, de na tuur-, sfchei-, plant- en dierkunde. Verder tekenen, handwerken, muziek en lichamelijke opvoeding. Bovendien kan bij gebleken behoefte moig les gegeven worden in de godsdienst, de voordrachtskunst, de handenarbeid en de huishoudelijke' vakken, bijvoor beeld kinderverzorging'. In totaal worden in de 5 leerjaren ener M.M.S. per week 150 lessen iglegeven, waarvan In de 4 talen 57, in de wiskunde 8 'en in de natuur^ 'wetenschappen 12. Uit deze getallen blijkt wel' de gleheel andere bedoeling1 van het on derwijs op de M.M.S., vergjelékén bij c£Ti gewone Middelbare school. Het spreekt ook wiel vanzelf, dat liet eindexamen heel andere eisen stelt dan dat van de H.B.S. Het schriftelijk gedeelte g|aat over de vier moderne talen, terwijl op het mionde- lingl examen een onderzoek wordt ingesteld naar 'de kennis van de taal en letterkunde der zoëven genoemde moderne talten, de aardrijkskunde en de geschiedenis. Bij dit laatste vak 'wordt inzicht geëist in de wijze waar op onze staat bestuurd wordt. Het feit, dat de Minister van O. K. en YV. zijn medewerking heeft toe- gezegd tot het opricht en van een tential M.M.S.'n en R. H.B.S,'en, toont duidelijk, dat er algemeen vraag naar dit soort onderwijs bestaat. Het is een verheugende omstandig heid, dat de ouders in ;Go.rcum en omgeving ook in Staat gesteld wor den dij soort ondierwijs door hun dochters te laten voUgen. Een jn dit nummer voorkomende advertentie geteft nadere bijzonderheden over de aangifte. 1 Klinker Isoliet staakt tijdelijk de productie. De directie van de Klinket Isoliet- fabriek in Aalst bij Zaltbommel heeft besloten de pr oductie voorlopig stop te zetten. Als reden voor de stopzet ting wordt opgegeven de noodzaak van het aanbren.gen van enige tech nische verbeteringen. Deze zijn nodig om beter het hoofd te kunnen bieden aan de buitenlandse concurrentie, Te- -vens hoopt men tijdens de stilstand' van het bedrijf de "vrij grote voorra den die reeds zijn gemaakt, té ver kopen. De Klinker Isolietfabriek is een nieuw bedrijf. De maatschappij werd in Februari 1946 opgericht, maar de productie vah klinker-i soliet, een bouwmateriaal, is pas enige 'jaren la ter op .gang gekomen. Volgens de directie zijn dë huidige moeilijkheden van het bedrijf veroor zaakt door de felle concurrentie van uit Duitsland ingevoerde bims. De Duitsers hebben de prijs waarvoor zij in Nederland bims verkopen, ver laagd van 22 gulden per ton tot 9 gulden per ton, si rids de klinker- ïsoliet aan de markt kwam. Het .ge volg hiervan is, dat het de Klinker Telefoon No. 19 - Postrekening No. 61525 Algemeen Redacteur: H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal,} per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën320 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uur voor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui Derhalve voor een bril naar GASTHUISSTRAAT 13 GORINCHEM TE&UG NAAR DE KORTE ROK. Als wij zo naar deze foto kijken, krijgen wij de indruk, dat de mode terugkeert naar de l»rte rok. De schijn bedriegt echter want wij hebben hier te maken met een erewacht van Schotse Hooglanders, die worden geïnspecteerd door Z.M. de koning van Engeland, die zelf ook al in deze (sportieve?) dracht is gekleed. In ieder geval demonstreert hij er zijn zin voor traditie mee. De foto werd gemaakt bij de aankomst in Ballater in Schotland, waar de koninklijke familie haar vacantie doorbrengt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1