Binnenland postzegeldag Voor de Vrouw Sportnieuws ,Brillendokters" te HEUSDEN - HERPT - OUD-HEUSDEN Isolietfabriek tat nu toe niet mogelijk is geweest haar product af te zetten aan de samenwerkende lichtbeton- fabrieken. De direqtie acht het wenselijk, dat de Nederlandse regering de invoer van de Dulise bims stopzet. Daardoor zouden naar haar mening deviezen gespaard worden en zou voorkomen woiden, dat de opzet van de Klinker Isolietfabriek als gevolg van de Duit se concurrentie en dumping bedreigd wordt met vernietiging. Zou het in derdaad komen Tot verdwijning van het Nederlandse bedrijf, dan zou tie prijs van het Duitse product oitgefewij- Jeld weer omhoog gaan en moet Ne derland weer zoveel deviezen afstaan, aldus de directie. Ook de invoer van Tioogovenslak- ken in ons land acht de directie van Klinker Isoliet ongewenst. Onder handelingen zijn gaanae over export van klinker-isoliet naar België en Frankrijk. AALST. Afgelopen week kwamen alleen de Roda-junioren A in het veld te Aal- ourg m lie competitiewedstrijd tegen Wilhelmina A. Onze jongens won nen met 2i en bleven daardoor nog in de kopgroep. Zaterdag 20 Au'gl. speelt Roda 1 haar voorlaatste thuiswedstrijd tegen Sparta 1 uit Andel, die de laatste weken danig van zich doen spreken. Uit verloren onze eerste elf taller s in dertijd met 2zodat een spannen de wedstrijd te wachten staat. Aan vang 6 uur. Vooraf ontvangt Roda 2 de kopploeg uit hun afdeling; ,n.l. Koz. Boys 3 uit Werkendam. De jurfiorien A komen ueze week ook weer in actie, Woensdagavond ont vangen ze Noad A (Wijk}. VEEN. In een zeer slecht gespeelde wed strijd verloor Achilles 1 j.l. Zaterdag met 5o van Noad 1 te Wijk. De wedstrijd Achilles 2Brakel 2 ging niet door. De junioren verloren met 1o van Almker'k. A.s. Zaterdag spelen de junioren A thuis tegen Altiena A. Aanvang 5 uur Achilles 1 en 2 gaan resp. naar Noordeloos 1 en Stedoeo 2. Vertrek met 1 bus om 2.15 uur precies van af café Vos. WIJK EN AALBURG. N.fO.A.D.Hiet eerste elftal speel de j.L Zaterdag een thuiswedstrijd tegen Achilles 1 uit Veen en >von met 5o. De junioren speelden uit tegen de Achilies-junioren gelijk oo. A.s. Zaterdag speelt het eerste elf tal thuis tegen bet sterke Woudri- chern 1. Indien Noad dezelfde vorm kan bereiken als Zaterdag j.l. kan dit een mooie spannende wedstrijd worden. Aanvang 6 uur. Biet tweede speelt om 4 uur thuis tegen Sleeuwijk II en zal alle zeilen bij moeten zetten om de punten bin nen Le krijgen. 1 WILHELMINA: Het derde elftal speelde j.l. Zaterdag een uitwedstrijd tegen Sleeuwijk 2 en verloor met 7-0. A.s. Zaterdag gaat het tweede elf tal op bezoek bij Alinkerk 1 en ,om de kans op de bovenste plaats te be houden zal het resultaat minstens een gelijk spel moeten zijn. Vertrek vijf uur. Het derde spee.lt thuis tegen Bra kel 2. Aanvang vijf uur. Om vier uur spelen de junioren thuis tegen de Sleeuwijk jun., die ongeslagen aan de kop van de ranglijst staan. 11J Gesignaleerd OPGEPAST 1 Nu bedoelen wij met die ;„britlen- doklers" geen oogartsen of opticiëns, maar lieden, die niet schromen zich daarvoor uit te geven. Zij bezoeken hun klanten huis aan huis en trach ten onder valse voorwendsels brillen te verkopen. Daarbii ontzien, zii zich niet leugens te verkondigen en dik wijls zegjgen zij tegen de argeloze mensen in stad en streek, dat zij gestuurd zijn door het „Ziekenfonds". Een andere keer vertellen zij dood leuk, dat een Gorcums .opticien hen heeft gezonden en het kwam voor, dat zii „op last van hogerhand" wa ren gestuurd. Natuurlijk maakte Idat wel een beetje indruk en wanneer deze lui zichzelf dan ook nog opticien of dok ter noemen daarbij een gelieerd gezicht trekkend vliegen er vielen in om dan later tot de ontdekking te komefi, dat ze voor veel geld een waardeloos prul hebben gekocht. Het is duidelijk, dat men hier te doen heeft met sjacheraars, die er niet voor terugdeinzen hun klanten allerlei verhalen op.de mouw te spel den over hun deskundigheid en hoofd schuddend de brillen bekijken die de slachtoffers dragen. Zij dreigen zelfs met blindheid voor de patiënt en het is voorgekomen, dat zij een ern stige waarschuwing tegen het dra gen van een verkeerde bril vol gens die deskundigen althans be sloten met: als u zo doorgaat kupt u «iel eens blind worden. Het behoeft geen nader betoog, dat goedgelovige mensen dan aan het twijfelen gaan en 'in vele gevallen gaat men niet naar de oogarts of de opticien om eefis iets meer te horen, maar koopt men een bril. De verze kering, dat .men de bril kan ruilen wanneer hij niet goed is, omdat de „brillendokLer" toch .over 14 dagen weer terugkomt", wekt vertrouwen, maar men blijft tevergeefs wachten op de komst van deze „heren" op ticiens. De laatste maanden komen er ge regeld klachten binnen uit dorpen in de omgeving: van Gorinchem en ook in de stad zelf hebben de hijer- boven bedoelde lieden hun gevaarlijk werk uitgeoefend. Want gevaarlijk is het. Uw ogen zijn te kostbaar om ze te laten verprutsen door kwakzal vers, die er alleen maar op uit zijn geld te \erdienen en er niet op lét ten, wat voor uw ogen het beste is. Éen gevestigde opticien zal er niet aan denken met brillen te gaan leu ren en voor zover wij weten zijn er ook nog geen oogartsen, die de boer opgaan met brillen. Het lijkt ons ook niet mogelijk, zo maar met één oog opslag te constateren welke gebre ken iemands ogen vertonen en wel ke bril daarvoor de oplossing bete kent. Wel kan men met één ooglap stag zien wie gemakkelijk over te halen zijn en .Hat weten die „briliLe- dokters" precies. Wij waarschuwen een ieder echter er niet iri te trappen en wlasmieer uw ogen niet in orde zijn van ie mand, die aAn de deur komt en g^een deugdelijke bewijzen van 'bekwaam heid kan overleggen, een bril te ka pen. Beter.is het uw huisarts aidvies te vragen, die u dan wel zal verwijzen naar de specialist. Deiikt er aam uw ogen z?ju te kostbaar om ze te laten verknoeien door onverantwoordelijke lieden} die het alleen maar op de inhoud van uw portemonnaie gemunt hebben en die u later nooit meer terugfziet wan neer u met de stukken zit. kant van de bladeren goed worden geraakt. KONINGIN ONTVING SULTAN VAN PONTIANAK. Koningin Juliana heeft Maandag middag Z.H. Hamid' II, sultan van Pontiak, op het Paleis Soestdijk ont vangen. Maanda g morgén ontving H.M. de Koningin in het paleis op de Dam te Amsterdam de nieuw benoemde buitengewoon gevolmachtigde ambas sadeur van 'India. DODELIJK VERKEERSONGELUK Op de weg HilversumUtrecht na bij de Hollandse Radinjg is de 42- jarige Amstesrdamimer A. Brusse, door onbekendheid niet dé verkeers situatie ter plaatse, het slachtoffer geworden van een ernstig ongeluk'. De heer Brusse fietste op de noodweg in de richting van de straatweg!. Op het momient, dat hij deze w'ildJe over steken naderde uit die ricbtingi Hil versum met grote snelheid een luxe wagen, bestuurd door de 30-jarige kapelaan J. B. uit De Bilt. Dezte remde krachtig, doch kon niet voor komen, dat Brusse door die bum pers werd gegrepen en 18 mfeter meegiessleurd. Het slachtoffer liep z> danjge verwondiniglen op, dat hij ter plaatse overleed. De auto maakte door het krachtiig renimien een slag om en sloeg tegen 'een boom. De broer van de kapelaan werd hierbij zwaar gewond. De kapelaan kwam met de schrik vrij en de auto is zwaar be schadigd. MOTOR EN JENEVER IX BESLAG GENOMEN. Een militair die dezer dagen bij So ester berg zijn motor .startte, werd plotseling aangesproken door twee controleurs van de dienst invoer rechten en accijnzen, die hem vroe gen of hij mogelijk ongeoorloofde goederen vervoerde. De militair,die zich van niets bewust was, beant woordde deze vraag ontkennend. Bij controle vonden de ambtena ren twee literflessen in zijn achter- lassen. Zoals de meeste Nederlanders kon de militair hier met de beste wil ter wereld geen overtredingin. zien, doch de ambtenaren dachten hier anders over. Ze namen de je never 'in beslag benevens de motor. Men mag 11.1. zonder geleidebiljet niel meer dan een liter jenever over straal vervoeren. De winkelier kan zelf een geleklebewijs afgeven tot een hoeveelheid van vijf liter. VIER GEWONDEN BIJ AUTO BOTSING. •Op de hoek van de Spaarnwouder- weg en de IJweg te Amsterdam zijn Zondagmorgen een jeep en een luxe auto tegen elkaar gebotst. In de jeep zaten de luitenant der Kon. Mare chaussee Cramwinckel ën een mare chaussee-bestuurder. De andere auto had twee inzittenden. De botsing was zp hevig, dat beide auto's in de sloot aan de kant van de weg terechtkwa men eh' zwaar" werden beschadigd- De vier inzittenden werden allen vrii .ernstig gewond opgenomen in het St. Elisabethziekenhuis. DE BESTRIJDING VAN KOOL RUPSEN. Aangezien de vlinders van helgro te koolwitje momenteel op verschil lende soorten kool eieren afzetten, is liet gewenst tegen de hieruit ko mende geelgroene en zwartgevlekte rupsen tijdig bestrijdingsmaatregelen te nemen. De riipsen van liet grote koolwitje vreten grote gaten in de bladeren, waarbij vaak slechts de nerven van de bladeren overblijven. De Plantenziektenkundigen Dienst deelt mede, dat die bestrijding van de koolrupsen met goed resultaat kan geschieden door de koolplanten te bespuiten of te bestuiven meteen D.D.T.- of met een rotenon-bevat- tend .middel in de gebruikelijke sterk te. Indien het preparaat geen uit- vloeier bevat, dient deze aan de spuitvloeistof te worden toegevoegd. Aangezien de rupsen van het grote koolwitje zich het meest aan de on derzijde der bladeren bevinden, moet bij de bespuiting vooral de onder - HOEYEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoe stellen in Nederland bedroeg op 1 Aug. j.l. 1.254.146 tegen 1.266.136 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 519.132 aangeslotenen op het Rijksradio- distributienet tegen 516,779 op 1 Juni. ERNSTIGE VLEESVERGIFTIGING In Helden-Panningen heeft zich een ernstig geval van vlees vergiftiging voorgedaan, dat al aan twee mensen hetleven heeft gekost. De familie Wijnen had de huisslacht van deze winter geweckt. Enige dagen geleden vond mevr. Wijnen een glas vlees in de kelder, dat open was gegjaan. Het vlees rook wel onsmakelijk, maar de vrouw verkeerde in de mening, dat, als zij het vlees degelijk kóokte, de smaak zou verbeteren en er geen gevaar was. De hele familie, bestaan de uit vader, moeder en zeven kin deren tussen 17 en 7 jaar heétt Za te rdagi van het vlees giegeten. In de loop van de avond werd de zestienjarige dochter onwel. Een dokter constateerde ernstige vlees- vergiftiging en' daar het meisje reeds bHnd begon te worden, g(elastte hij onmiddellijk overbrenging; naar net ziekenhuis te Venlo. Enige uren later is zij daar overleden. De vader is in de loop van Dinsdag gestorven. Nog twee zoons verbeurden in zeer ern stige toestand in het ziekenhuis te Venlo. De inspecteur voor de volks gezondheid in 'Limburg heeft de zaak onderzocht en vond in de kelder van de familie Wijnen nog acht fles sen met ondeugdelijk vlees. HULDEBLIJK VOOR KON. PAAR. Dinsdag werd door de „Nat. Bond het Mobilisatiekruis" en „De Nederlandse Bond v. Oud-Strijders" ten paleize Soestijdk een hukleblijik ter gelegenheid van het 1272-jarig huwelijksjubileum van H. M. de Ko ningin en Z.K.H. Bernhard aange boden. Dit huldeblijk bestond uit een schotel van Delfsblauw aarde werk welke een diameter had van 52 cM. Op deze schotel kwamen de wapens van de Koningin en van Prins Bernhard voor. En als ins criptie „zeemacht, landmacht en luchtmacht". Hieronder was de Ned. leeuw aan gebracht met aan weerszijden de na men der beide bonden. Trachten leed te verzachten... A *$Tl ten bate van Nederland en Indonesië In het kader van de Postzegelactie voor Indonesië en Nederland, zal in Heusden op Zaterdag 20 Au|g|. a.s., met goedkeuring van de Burgemees ter, een huis-aan-huis verkoop plaats hebben van de bekende postzegels Ve r gteet-h en-niet De giangbare soorten voor een an sichtkaart of ander drukwerk, voor een briefkaart en voor een brief. Deze zegels houden hun waarde tot 1 Januari 1951, dus te veel zal men er "Met gauw opfïoen. Na alle propaganda die het Comi té voor Heusden zo goed mogelijk maakt en waarvoor het de plaatse lijke perS, de Redactie van het Nieuwsblad van 'Heusden, zeer erken telijk is„ zal Zaterdag a.s. het woord, beter gezegd de daad aan de inge zetenen zijn. We weten het, er wordt in Heus den ontzettend veel gevraagd aan financiële offers, maar men zal dan tevens begrip moeten hebben ,votör de moeilijke taak die de verkopers hebben, om deze actie voor Heus den tot een goed resultaat en einde te brengen. Stel de ionge enthou siaste verkopers niet teleur, zij ko men niet bedelen, maar konten oopr een groot maatschappelijk werk met de leuze: „Trachten leed te ver zachten". Particulier en zakenman zullen Za terdag glaarne hun gebruikelijk kwan tum een keer van de postzegleliactie betrekken, zii besparen zich de gang naar bet postkantoor en krijgen waér voor hun gelid. „Wij moeten allen trachten Het leed te verzachten". Met groot vertrouwen ziet het Co mité het resultaat van de huis-aan- huis actie tegerpoet en dankt allen bij voorbaat voor hun offervaardig heid. MENU VOOR EEN WEEK IN AUGUSTUS. Zondag: tomatensoep, snijbonen, runderlappen, aardappelen gries meelpudding met rozijntjes. 'Maandag sla, haring, gebakken aardappelen custardvla. Dinsdag: slabonen, spiegelei, aard appelen vruchtengruel. Woensdag: stamppot, rauwe andij vie, gehakt, (komkommer), gort met boter en suiker. Donderdag: groentensoep, bloem- kpol, gehakt, aardappelen prui men. Vrijdag: rest groentensoep bie ten, brasem, aardappelen, peterselie saus. Zaterdag1: aardappelen, wortelen, groene erwten (yoghurt) met vruchten, hangop. I» de maand Augustus kunnen wij in de maaltijden veel groenten en vruchten verwerken. Het is immers volop het seizoen hiervoorwaarom zouden wij dan niet van dit voedsel, dat zo rijk is aan beschermende stof fen, profiteren? Voorts moet men ook in deze zo mermaand zorgen, dat in iedere maaltijd een eiwitgerecht voorkomt, om aan .ons lichaam de nodige bouw stoffen toe te voeren. In de vacantietijd hebben wij zéker zoveel bouwstoffen en beschermende stoffen nodig als anderswij moeten dan immers nieuwe krachten opdoen voor de rest van het jaar. Bovendien zullen degenen, die in deze periode meer lichaamsbeweging nemen dan zij gewend zijn, ook behoefte hebben aan een stevig maal, dat daarbij ech ter,. vooral als het warm weer is, niet te zwaar moet Izijn. In ons Augustusmenu komt drie maal vlees voor: een keer op Zon dag1, en in de loop van d'e week tvvee maal in de vorm van (gehakt. Hierbij moet men er wel aan denken, dat het niet raadzaam is om! (gehakt lange tijd te bewaren wanneer het warm is. (Als men geen goede bewaar plaats heeft, geldt dit ook voor ander vlees en voor etensresten). Men doet dan beter, iedere dag het vlees vers te bereiden en ook bij andere levens middelen het bewaren van resten zo veel mogelijk te voorkomen. Kookt men groentensotep voor twee dagen, dan verdient het aanbeveling, de volgende dag wat verse kruiden en groenten (zq'als selderij, peterselie, geraspte wortel) aan de soep toe te voegen om de voedingswaarde te ver hogen. Behalve peterselie zijn ook zee 14 smakelijk bieslook, kervel, blad selderij, marjolein en vele andere kruiden. Fliermede kan men eveneens de smaak en/of ge,ur van véle sla's, zoals komkommer sla, tomatensla en kropsla en ook van groenten als worteltjes en doperwten, verhogen. Recepten voor 4 personen. GriesroceliiVL-tiiag met rozijnen. 1 liter melk, 100 g. griesmeel, 75 g. suiker fi eiwit), 100 g. ro zijnen, citroenschil of vanille. D'e melk met de citroenschil of vanille en de gewassen rozijnen plm. 15 minuten iatqii trekken. De griesmeel vermen- igen met de siyker en onder goed roeren in de kokende melk strooien. De pudding; enige minuten doorkoken tot de griesmeel gaar is. (Het eiwit stijfkloppen en van het vuur af met dé pudding vermengen). De pudding overdoen in een met koud water o m ge spoelde pu d ding vor m 4 Ynuchtengruel. Zeer smakelijk. PROF. POOTJES GEARRESTEERD Maandag is de Hilversumse poli tie er in geslaagd de reeds lang ge zochte „professor" Pootjes te ar resteren. Pootjes werd gezocht we gens uitlokking van desertie van jongennfnnen, die in militaire dienst moesten en naar Indonesië zouden worden uitgezonden. Het was de politie bekend dat P. zich in zijn huis in Hilversum schuil hield, doch ondanks het feit, dat bij' herhaling invallen waren gedaan, was liet tot nog "toe niet gelukt de man te vinden. Tenslotte heeft men door een bouwkundig tekenaar het gehele huis laten opmeten, waar door vast kwam te staan, dat er een aantal zorgvuldig gecamoufleer de schuilplaatsen moesten zijn. Dit werd dan ook bewaarheid. Diverse wanden en muren moes ten worden verwijderd, voordat men de professor te pakken had. Het eerste wat hij zei, was: „Wie geeft jullie het recht 0111 in miijn huis wanden weg te breken." „Prof." Pootjes zal naar Amster dam worden overgebracht. Hij werd in Augustus 1947 wegens uitlokking van desertie voor de rechtbank te Amsterdam gedaagd, maar is toen niet verschenen. MAJOOR FLENTERMAN 14,5 KM. HOOG DE LUCHT IN. Majoor Flenterman heeft Maan dagavond een poging gedaan om het Nederlands hoogterecord vliegen te verbeteren. Om 18,14 was hij gestart en 0111 19.01 stond liet vliegtuig weer op de grond. De Majoor-vlieger bereikte een hoogte van 14,5 km. ïMOTORRIJDER DOOR TREIN GEGREPEN. De negentienjarige motorrijder M. de L. is op de .onbewaakte joverweg iii de Deutersestraat onder 's Bosch, door een trein gegrepen. Hij was direct dood. i 100 g. !(i kopje) parelgort, i'1/2 li ter water pf 14/4. liter water en 1[i liter bessensap, 200 gr. bessen, pruimen, abrikozen, frambozen of an dere vruchten, suiker naar smaak, 1 citroenschil. De gort wassen, een nacht in ruim water weken en zeer gaar koken met een citroenschille tje 1 a 11f2 uur. Het bessensap toe voegen en van "het vuur af de gewas sen, ontpitte en in stukjes verdeelde vruclwen erbij vdaen- Suiker naar smaak toevoegen en 'de gruel warm of koud opdienen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2