NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Binnenland terker dan de haat TWEEDE BLAD JAARBEURS UTRECHT DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1949 No. 6695 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. Naar \<fij vernemen wordt het Kring-distributiekantoor alhier met ingang van 1 September a.s. ver plaatst van Kruisstraat 16 naar do lokaliteiten onder het gemeentehuis. Deze verplaatsing is een gevolg van de inkrimping van de distributie- dienst, waarbij ingaande 1 Oct. ais. slechts 2 personen werkzaam blijven. In de week van 6 Lm. 8 Sept. a.s. hoopt de Zendingskrans alhier, een reisje te maken naar Valken burg. Mochten er nog dames zijn, welke deze reis mee willen maken, deze kunnen zich alsnog opgeven bij Mej. v. Maastricht, Mevr. Geudeke en Mej. Duizer-Kïoots. Zaterdag 13 dezer gaf de mu ziekvereniging „Nooit Gedacht" al hier, een goed geslaagd concert. Tien bate van genoemde vereniging wer den speldjes verkocht. N aar vtfij vernemen hoopt de ver eniging in October a.s. een bazar te houden. Nadere bijzonderheden wor den te zijner tijd in dit blad 'ble kend gemaakt. DUSSEN. Op Zaterdag 20 Augustus .om 17 uur zal in de tuin vajn liiet kjasr leel alhier, een groot muziekfjeesi worden gehouden. Medewerking zal worden verleend door verscheidene muziek- en zang verenigingen uit het Land van Heus den en Altena. Het grote avondconcert om 20 uur zal worden verzorgd door die Kon- Erk. Harmonie „Si. Cecilia" uit Princenhage onder leiding van de heer C. Peels. Dit corps promoveer de onlangs op het muziekconcours te Elten met de grootste lof. Het feestterrein is geheel verlicht terwijl diverse consumptietenten op het terrein aanwezig zijn. Op het in den Bosch geh|ou- den examen behaalde mej. R. van Bommel het diploma Coupeuse. DUSSEN (Ilank). Voor 't examen landbouwkun de slaagde te Wagen ingen de heer ,1. Jurjaanz. RENDEREN. Ds. J. J. Moll alhier, ontving een toezegging van beroep naar dei Herv. Gem. van Lex mond. i Op 11 Aug. herdacht liet echt paar de Waal-Vos, het feit, dat zij voor 50 jaren in de echt waren ver bonden, terwijl op dezelfde dag het echtpaar M. Splinters-Kuijp«rs haar 12'/2-jarig huwelijksfeest mocht vie ren. De Muziekvereen. „Excelsior" hoopt deel te nemen aan het Nat. Muziek- en Zangconcours te Ever- dinge. LAND v. HEUSDEN EN ALTENA EN BIESBOSCH. Zoals de leden der Stamboek - varkensfokvereniging bekend zal zijn wordt te Eindhoven van 23 Aug. tot 2 Sept. as. een grote Landbouwten toonstelling gehouden. Op Vrijdag 2 Sept. zullen de fokvarkens van N.-Brabant worden tentoongesteld. Van onze vereniging zullen een 8- tal varkens deelnemen en wel: Beer B 498 van A. C. v. B reu gel te Almkerk; Beer B 502 van T. J. Verhagen te Sleeuwijk; Beer B 547 van P. Verhoeven te Woudri- chem en Beer B 549 van C. A. V. d. Stelt te Nieuwendijkj Zeugen: B 12027 van TI. de Lorm te WoudrichemB 16119 van B, voor den Dag 'te De Werken; B 16487 van P. Nieuwkoop te Wijk en B 15436 van A. Vink te Woudrichem. De leden worden aangespoord die dag een bezoek te brengen aan de tentoonstelling. Bij voldoende deel name zal door de vereniging voor een autobus worden gezorgdMen kan zich hiervoor opgeven tot ui terlijk Maandag 22 Aug. bij H. van Andel te Woudrichem, B 33. I VÏRWACBT 11 :6t5 $181188181549 MAATREGELEN TER WAARBOR GING VAN DE MELKVOORZIE- NING VOOR DE CONSUMENT. De zuivelfabrieken in de gebieden, waar de eigen melkproductie onvol doende is om in de behoefte van de aldaar gevestigde bevolking te voor zien, zodat melk van elders moet worden aangevoerd, ondervinden moeilijkheden bij de aankoop van melk. Hierdoor loopt de voorzie ning van de bevolking in deze zgn. Lekortgebieden met melk gevaar. Teneinde in dit tekort te voorzien heeft het Bedrijfschap voor Zuivel' bij verordening bepaald, dat aan ie dere zuivelfabriek de verplichting kan worden opgelegd een bepaald percentage van de van de veehouders ontvangen melk voor consumptie af te leveren. Deze verplichting kan mede worden nagekomen door over dracht aan een ander bedrijf, dat melk over heeft, alsmede door het zelf in consumptie brengen van melk. Bij levering aan consumptie-melkbe- drijven met melktekort, die de melk uitsluitend voor menselijke consump tie mogen uilgeven, worden geen voorschriften gegeven ten aanzien van afnemer en prijs. Wordt aam de verplichting niet voldaan, dan kan de voorzitter van het bedrijf schap een afnemer aanwijzen, ter wijl de prijs voor de melk dan is be paald op ile richtprijs. Teneinde de prijs voor de ingevolge de verplich ting geleverde melk binnen redelijke grenzen te houden wordt aan de ontvangende „tekort"-bedrijven een heffing opgelegd voor uitgespaard© kosten. jarige militair aan het werk met een soldeerbout. Naast het oomfoortje waarop de soldeerbout werd ver warmd, stond een bus benzine. Die is op een gegleven ogenblik ontploft'. De soldaat en een elfjarig jon;g!étje, dat naasi hem stond ie lojben, wer den efnsstig! aan handen en gezicht igewond en moessten naar een zie kenhuis worden gebracht. De werk plaats vloojg in brand, maar het vuur was spoedig gleblust. BU§ iMET BENZINE ONTPLOFT. In een onderstuk aan de Trans- vaalkade te Amsterdam was een 21- ZELDZAME VERZAMELING GE SCHONKEN. De heer A. Preston Pearce te Ply mouth, Engeland, heeft aan de stich ting „Het Nederlands belastingmu seum,, te Rotterdam zijn verzameling fiscale zegels g|eschonken, waaronder exemplaren uit verschillende landen in Europa, geheel Zuid-Amerika en het Britse gemenebest, benevens eén aantal perkamenten uit de 17e en 18 e eeuw met fiscale zegels. Deze verza meling is zeer waarschijnlijk een der helangrijkste en meest gedocumen teerde, die er op dit gebied bestaan. Bij koninklijk besluit van-25 Maart 1949 no. 19 is aan de heer A. Pres ton Pearce, als blijk van waardering van zijn verdiensten, betoond door deze schenking!, de z.g. museumpen ning in zilver toegekend, die hem vanwege Hr. Ms. ambassadeur te Lon den op 4 Juli 1949 is uitgereikt. Bailey-brug. Het is gebleken, aldus Rijkswaterstaat, dat de geallieerden bij het spannen van mijnennetten in de oorlog bij gebrek aan ankers ge bruik maakten van delen van een Bailey-brug, die zij met gaas aan el kaar bonden en waarin zij dan puin stortten. De netten konden daaraan dan worden vastgemaakt. Men heeft "Ee Rissico drijvende kunnen houden. Het 9chip zal op de 'werf De Dóde- waard worden gerepareerd. Rjjkswa ter sstaat zal het stuk Bailey-brug ver wijderen. PAS OP MET GEVOUWEN BRIEF JES VAN 25 GULDEN De eigenaar van een fietsenver- huurinrichtinlg; te Amssterdam heeft er Zaterdag bij de politie aangifte van gedaan, dat hii was opgelicht door een hem onbekende man. Die had hem een briefje van vijfentwintig opgevouwen aangeboden en gevraagd, of dat even kon worden gewisseld. Later bleek het briefje vals. De Amsterdamse politie waar schuwt nu het publiek speciaal te letten op briefjes van vijfentwintig, die opgevouwen worden aangeboden. Er is namelijk enige dagen geleden een heel pakje met dergelijke valse HET AFFICHE VOOR DE NAJAARSBEURS. Op suggestieve wijze heeft deont- werper van het affiche der Najaars- beurs, die 6 September zal weinden geopendhet zakelijke karakter der Utrechtse Beurs naar voren ge bracht. Ziet U hem gaan, deze energieke zakenman? Hij is één der tienduizen den, die zich ter beurze komt oriën teren over de nieuwste mogelijkhe den op commercieel gebied. In alle plaatsen van Nederland zal deze plaat, welke is uitgevoerd in sprekende lijnen en kleuren, nij verheid, handel en belangstellenden opwekken 'het voorbeeld van deze man te volgen. Utrecht verwacht UI bankbiljetten gevonden. Een sleep bootmachinist haalde dat op uit het water van de Die Ruyterkade. Flet pakje bevatte 45 proefdrukken met de voorzijde van een bankbiljet van 25 gulden en een pakje blainco papier. Dezelfde avond en nacht werden iojp tien plaatsen in de stad in vieren (gevouwen bankbiljetten van 25 gul den gevonden, met slechts teen zijde die met het kinderkopje be drukt. Zij vertonen een frappante ge lijkenis met de echte bankbiljetten van 25alleen bij nadere beschou wing kan men zien, dat het kinder kopje rechts op bet biljet rüet ge heel gelijkend is. De politie acht het niet uitgesloten, dat er nog meer biljetten zijin weg geworpen en opgeraapt. Die maker moet een gioed vakman zijin gjewiee'st en eén behoorlijk instrumentarium voor deze góedigtelijkende vervalsing bezitten. OVERBOORD GESLAGEN EN VERDRjONKEN. De conducteur van een amphibie- vaartuig, dat pleziertochtjes onder neemt langs de kust van "Berglen aan zee ujt, is toen het vaartuig onigjeveer 500 meier 'uit de kust was, over boord gevallen en verdronken. De conducteur, de 19-jarige Am- stesrdammer F. van H., liep langs de railing van het vaartuig) naar voren en greep de vlaggemast. Die brak af eri ae jongeman, die niet kon zwem men ,viel in zee. De schipper sprong hein onmiddellijk na, mlaar "toen de drenkeling zich in zijn anjgst aan de redder vastgreep, moest deze om zelf niet te verdrinken, de drenkelirig loslaten. Men slaagde er daarna niet in, 'de jongeman te redden. STUKKEN B A I LEY-BRUGGE N D E DEN ALS ANKERS DIENST De Risico, een Rijnsichip dat Vrij dag op de Waal bij Deest lek stootte en veel water maakte, is, zo heief't men nu ontdekt, iu aanvaring geko men met een stuk van ©en ouid* KONINGIN REIKT FLORENCE NIGHTINGALE-MEDAILLE UIT Koningin Juliana heeft Vrijdagmor gen in het hoofdgebouw van het Ne derlandse Rode Kruis aan de Prin- sessegracht de Florence Nightingale- medaille uitgereikt aan zuster Sjoukje Hoilirig als dank voor haar moedig en opofferend gedrag), getoond' tijdens de bombardementen op, de evacuatie van en de strijd rond Arnhem. Tegelijk met deze uitreikin|gj werd in Batavia de Florence Nightiinglale- medaille uitgereikt aan een verpleeg hulp van het Rode Kruis, mej. Eike Flikkema, die werkzaam is bij een der mobile teams in Indonesië. Zij heeft op 3 November 1947, tqen de buitenpost op Java, waar zij1 werk zaam was, overvallen werd, met grote zelfbeheersing en 'koeMioedigbeia een paniek onder de vele zieke inlanders, die op de post waren, voorkomen. DADERS VAN OVERVAL OP CHAUFFEUR GEGREPEN. Het is de Naarden.se politie ge lukt in samenwerking met die uit Blaricum de twee daders van de mis lukte roofoverval op de Amsterdam se taxichauffeur Jansen, vorige week in Naarden gepleegd, in te rekenen. De Naardens© politie hield de 26- jarige P. B. uit Bussum aan, ver dacht bij deze zaak betrokken te zijn geweest. Bij confontratie bleek men goed gegrepen te hebben, want de taxichauffeur herkende B. on middellijk, waardoor deze niets an ders over bleef dan een bekentenis af te leggen. Een tweede arrestant werd evenwel niet door Jansen her kend en kon spoedig na zijn arres tatie weer vertrekken. Ons Feuilleton H. van Heeswijk Oorspronkelijk Nederlandse roman 15) „Holland", mompelde hij in zich zelf cii de gedachte aan Bennie moeder kwam bij de gedachte aan dat land weer naar voren. Zou ze reeds getrouwd zijn? Een paar dagen later kwam de dokter weer en keek hem "bedenke lijk aan. ,*,Dat gaat zo niet goody mijnheer. Dat loopt verkeerd met u af. U hebt afleiding nodig. Als u nog drie maanden zo blijft zitten, zoals U nu al maanden doet, dan. kon het wel eens gebeuren, diat uw onderneming zonder eigenaar raakt. Kom, u bent toch een man. Gedraag u ook als een man. Sla u door het leed heen en leef. Waarvoor bent u anders geboren? „Was ik maar niet geboren," ant woordde hij. „Onzin, zo slecht hebt u het niet. Menigeen benijdt u! U bent*een der rijkste ondernemers uit de hele om trek, ongetrouwd, nog in de kracht van uw leven, een goed fiuis, en een uitstekende huishoudster en gezond, wat wilt 11 nog meer? Het enigste wat 11 nodig hebt, is afleiding. Ga een zeereis maken. Ik raadde het indertijd uw Vader ook aan, maar hij wilde het niet en binnen een half jaar hebben we hem begraven. En dat zal binnen een half jaar ook met 11 gebeuren, als u niet mijn raad op volgt. Weest u wijzer en gebruikt uw verstand. Ga naar Holland". Holland! Weer kwam Bonnie's moeder hem in de gedachten en opeens verlangde hij naar Holland. Met een lichte tinteling in de anders zo doffe ogen, vroeg hij„Zou een reis naar Holland mij werkelijk nie- we energie geven? „Zou een verblijf van enkele maanden mij daar op- opknappen? Bent u daarvan over tuigd?" „Ja, was het antwoord. „Dat weet ik zeker. Dat is op het ogenblik de enige medicijn, die ik u geven kan en de prijs daarvoor is voor u niet! te duur. Heus, het is voor uw eigen bestwil. Volgende week vertrekt de „Flandria" naar Holland. Neem mijn raad aan en ga mee: dan kunt u de mooiste zomermaanden nog in Hol land doorbrengen". Toen stond hij op en zei kort: „Ik ga-" Nog diezelfde dag haalde hij zijn kof fers te voorschijn en vujde ze met kleren en boeken en andere onmis bare artikelen. 'Enkele dagen later riep hij de jongen Simons binnen en droeg hem, zoals hij zeven jaar geleden de vader had gedaan het beheer van de onder neming op en zei, dat hij vanuit Hol land zijn adres zou opgeven. Hij zou wel weer schrijven, wanneer hij te rugkwam De volgende morgen werden de hutkoffers naar het station gebracht en nog diezelfde avond vertrok hij naar Soerabaja. Daar regelde hij nog enkele geldzaken met zijn bankier. Daarna vertrok hij met de nacht- expresse naar Batavia waar hij een hut op de boot besprak en in de stad vertoefde tot het tijdstip vav vertrek. Zo was Antoon in de tijd van een paar dagen weer verdwenen voor ven reis die voor hem van grotie betekenis zou zijn voor zijn .o-e- komst. En ruim een week na he' doktersbezoek .stond Aai to on op Lo» dek van de Flandria turend over ae verschansing naar de wijde plas waardoor het grote schip langzaan /•en weg zocht. HOOFDSTUK 7. 'Ontmoeting. Toen ue Flandria vier weken la- Ie haven van IJmuiden binnen doomde, viel een zachte zoi .or re gen neer. Een van die rege^, die! de Hollander in de zomer een aange name verfrissing brengt na de war me dagen, maar die de reizigers, die vier weken niets dan water om zich heen hadden gezien, nu juist niet welkom was. De meeste passa giers vertoefden dan ook in hun hutten of in de geriefelijke salons. Slechts weinigen wier familie op de sluizen ter verwelkoming aanwezig was. waagden zich op het dek en gaven geen acht op het wispelturi ge Hollandse klimaat. Er was nog iemand die liet bene den niet kon uithouden en ondanks de regen op liet dek vertoefde, ge huld 111 een witte regenjas. Het was Antoon, die met genoegen het Hol landse landschap begroette; een ei genaardig gevoel ging door hem heen en hij moest zichzelf bekennen, dat hij blij was weer in Holland te zijn. Opgewekt wandelde hij het dek op en neer tijdens de vaart door het Noordzee-kanaal. Het werd donker en de lichten van Amsterdam kwa men in het zicht. Als ze nu maar niet te lang moes ten wachten voor de Hembrug, want dan kwamen ze in de nacht aan. Maar toen ze de brug naderden, stond deze al open en zonder op onthoud stoomden ze langzaam door getrokken door de sleepboten. Daar was Amsterdam. De meeste passagiers waren nu op het dek 0,111 getuige le zijn Van hun eigen intocht. Majestueus gleectt het Irol- se zeekasteel door het IJ en liet een vervaarlijk gebrul horen, alsof hel zeggen wilde: Maak dat je wegkomt, zie je niet dat ik er aankom? Eindelijk waren ze aan wal. Als een kind zo gelukkig liep hij (de loop plank af; weer vaste wal. Weer in Holland! Het land, dat hij twice jaar geleden ontvlucht was, omdat er zoveel droeve herinneringen aan verbonden waren, scheen hem nu 'n geluksstaat toe. Hij riep een taxi aan en de chauffeur hielp de kof fers opladen. Zelf stapte hij in de wagen. Waarheen, mij nheer Ja, waarheen. Wat kon hem dat op 't ogenblik schelen, hij was in Holland, dat was de hoofdzaak. Het scheen hem onverschillig waar hij heen zou gaan. En daarom zei hij op goed geluk af: „Een degelijk ho tel, dichl bij het station en Eet kan me niet schelen welk." „Best mijnheer, antwoordde de chauffeur, terwijl hij er over na dacht, wat of 'de klant nu eigenlijk bedoelde met dal welk: welk stati on of welk hotel? Hij besloot zijn vrachtje maar af te zetten bij leen hotel in de buurt van de Centraal. Wat hij dan ook deed. De volgende morgen reed hij, na een stevig onlbijt, met de tram naar de bankier, die door de zijne van uil Indië reeds telegrafisch was in gelicht 0111 de nodige contanten op te doen. Daarna liep hij met een opgewekt gezicht een boekhandel binnen, kocht er de niewste romans en een spoorboekje en bracht voorts tie dag door met het bekijken der stad/. (Wordt vervolgd). i S

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5