Binnenland terker dan de haat DINAND STUFKENS Klinker Isoliet Ds. A. de Bruin, Ned. Hers*, predikant alhier^, heeft voor hét be roep naar Xumansdorp bedankt. De -kwestie van de Duitse bims-importen. Met betrekking tot de voorlopige stopzetting der productie van de Klinker Isoliet N.V. 's Gravenhage en de mededeling der directie, dat de buitenlandse concurrentie hoofd zakelijk is ontstaan doordat de Ne derlandse regering aan Duitsland heeft toegestaan grote hoeveelheden bims, zijnde een poreus licht na tuursteenproduct, naar ons land te exporteren, deelt het Departement van Economische Zaken mede, dat bij het handelsverdrag met Duits land, gesloten 1 Augustus 1943, be paald was, dat Nederland uit Duits land een hoeveelheid bims zou be trekken, gelijk aan de helft van het voor-oorlogse jaarlijkse verbruik. Klinker Isoliet is in het voorjaar van 1949 met de productie van .bims begonnen en het departement merkt op, dat de verplichtingen in |het kader van het handelsverdag vanzelfsprekend moeten worden na gekomen. SPOORWEGEN VERHOGEN ABONNEMENTSTARIEVEN. De directie van de Nederlandse Spoorwegen deelt m:ede "Met. ingang van i Januari 1948 liebben de bondstarieven. de N.S. een tijdelijke verlaging ondergaan van 1 5 procent. Nu met deze maatregel |g|e- ruime lijd ervaring! is opgedaan, ■wordt 't meer en meer duidelijk, dat hierdoor een verstoring van de sa menhang' tussen de verschillende ta rief vormen is opgetreden, die een herziening wenselijk maakt. Daarbij komt, dat sinds bovengenoemde,'datum het dienstbetoon der Nederlandse Spoorwegen aanmerkelijke verbeterin gen heeft ondergaan en dat verdere verbeteringen zullen volgen. Een uit zondering is igemaakt voor de tpe- slagi, die voor de eerste maand op de algemene abonnementskaarten wordt geheven. Dieze worden nl. niet verhoogd. NED. MAATSCHAPPIJ GRAAFT M£E AAN ZIJTAK" SUEZ- K ANAAL. Ter bespoediging1 van de scheep vaart in het Suezkanaal zal tenZui- den van Cairo ee'n zijlkanaal1 gelgfaven worden, waardoor het verkeer dat, zoals bekend, hier slechts in een rich ting mag' geschieden, in de toekomst een veel vlotter verloop zal krijgen, aldus wordt vernomen van He directie der Amsterdamse Ballast Maatschap* piji N.V., die belast is met die tech nische uitvoering van dit project. Het betreft hier een 10 K.M'. lang kanaal, dat tezamen met een combi natie van Franse aannemers zal wor den uitgevoerd. Het Nederlandse technische perso neel zal over ongeveer 6 weken naar Egypte vertrekken. In totaal zullen, volgens een ruwe schatting, ongeveer 6 a 700 werklieden bii .het graven van dit nieuwe kanaal ingeschakeld worden, waarbij 15 pCt. met-Egypte- naren. Het kanaal komt aan de Ooste lijke zijde van het Suez-kanall, waar in het aan beide zijden als een lus zal uitmonden. Met dit project is een bedrag van 22 millioen gulden gemoeid, waar van, naar de directie opmerkte, een behoorlijk deel zal afvloeien naar de Amsterdamse Ballast Maatschappij. De girorfd, waarin 'gegraven moet worden, bestaat voornamelijk zand en ongeveer 2 pCt. kalkhoudende rots. Men hoopt ruim een jaar over het Iglehele werk te doen, daar de 'mo dernste machines en gthafwerktu igen zullen worden gebruikt. DE GESCHIEDENIS VAN EEN DIAMANTEN COLLIER. Vorig jaar, begin Augustus, ver loor een dame in de Heuvelstraat Ie Tilburg, een kostbaar diamanten collier met platina-ketting. Alle na- AUTO MET SMOKKELWAAR IN DE SLOOT. In Chaam is een de. „Soto" luxe- aulo, komende uit de richting België, na een pogin|gj om aan de op hun hoede zijnde kommiezen van de in voerrechten en accijinsen te ontkomen,* in een sloot terecht gekomen. De inzittenden sprongen er uit en zetten het op een lopen. De auto was volgeladen met badhanddoeken. SCHOOLJEUGD' IN STAKING. EisEen andere juffrouw. De ouders van de leerlingen, die Woensdag voor de. eerste maal naai de eerste klasse van de openbare lagere school aan de, Marktstraat te Wormerveer zouden gaan, zijn in sta king glegaan, toen zij hoorden, dat de onderwijzeres mej- van Wijk was. De oudercomimissie had reeds ver schillende klachten over de onder wijzeres bij het collége van B. en W. ingediend, doch het collelgje wens te hierop niet in te gaan. Volgens de ouders kon de schooljuffrouw1 niet goed met kinderen opschieten en deelt zij herhaalde malen kliappen uit. OPENINGSDATUM RONDE RONDE TAFELCONFERENTIE. De voorbereidende besprekingen betreffende die RTC werden Woens dagmiddag in de z.g. kleine com missie voortgezet. De voorzitters van de drie dieJe- galies zijn het er over eens om de RTC te openen op 23 Augustus a.s. des nam. 2 uur. sporingen naar de eerlijke vinder bleven tevergeefs. Toch gaf de gedu peerde partij de moed niet ,op en zo plaatste zij enkele dagen geleden in de Tilburgse dagbladen een adver tentie, waarin honderd gulden „ker misgeld" werd Uitgeloofd «voor de gene, die aanwijzingen kon geven, welke zouden kunnen leiden tot het terugbezorgen van het kleinood. Deze oproep leidde inderdaad tot een wonderlijk resultaat. Het ver moeden bestond reeds, dat een .twee tal onbekend gebleven meisjes het halssieraad hadden gevonden, maar omdat zij van een handelaar in .ju welen vernamen, dat het gevondene vrijwel waardeloos was, hadden zij er verder geen acht op .geslagen |en kwam het thuis .tussen de .rommel terecht. De advertentie .maakte ech ter de herinnering weer levendig en nu ging men er .andermaal (mee naar een deskundige, die er een hoge waarde aan toekende. Eerlijk heidshalve stelden de vindsters het thans onmiddellijk aan de politie ter hand en de verblijde eigenaresse aarzelde niet om haar belofte 'tot beloning in te .lossen. ALS HET NIET ANDERS KAN. Het hoofd van de republikeinse delegatie susanto tirtopridjo, heeft aan die „Kenlgi Po" medegedeeld, dat de republiek niet zal kunnen toestem men grote machtsbevoegdheden aan de Koningin te geven. Hij meende, dat het beter ware, .indien er geen Kroon was, doch als het niet .anders kon was de republiek bereid de Kroon als symbool te schouwen. LANGVINGERIGE AME RIKAANSE. Een 43-jarigie Amerikaanse, die in New York woont, was sedert Mei op reis in Europa. Ze had Duitsanld bezocht en zou Zaterdag om 6 uur met een schip, dat van Antwierpen was gekomien en in Rotterdam nog; wat lading moest innemen, de terug reis naar.de States vervolgen. De pas sagiers kreigjen tijdens dit .oponthoud Igleleglenheid door Rotterdam te dwa len en zo kwam de dame Jn kwestie terecht in een groot magazijn in de binnenstad. Ze was verrukt over en kele souvenirs die daar lagen en voor zag zich van een broche van f35. en een asbak van f 16.50, zonder daarvoor te betalen. Een controleur- betrapte haar en een half uur later zal ze op het hoofdbureau van politie te snikken. Men heeft er genoegen miee .genomen, dat d'e schade werd vergoed en de damie daarna naar 'het schip begeleid, waar ze nu gelegen heid heeft over de lankmoedigheid der Nederlanders te mediteren. DE SNELHEIDSRECORD POGING. Zoals bekend, werd als aanvanke lijke datum voor de poging van rha- joor-vlieger Flinterman om een Ne derlands snelheidsrecord te vestigen, de datum 24 Augustus genoemd. Waarschijnlijk zal het echter iets later worden. Wel ligt het de bedoeling! dat majoor Flinterman op genoemde datum een proefvlucht zal maken De kans is groot, dat de fecordpoging zal geschieden op het strand bij Noordwijkerhout. ELECTRISCHE AUTOMATISCHE PILOOT OP NON-ACTIEF. Kort na 'het verongelukken van de KLM-Constellation „Roermond" werd melding gemaakt van de theo rie van zeer deskundigen, die bij het reconstruëren van de gebeurte nissen tot de mening kwamen, dat de automatische piloot hier wel eens de schuldige zou kunnen zijn ge- weest. Het onderzoek van de ramp ;hoeft er thans toe geleid, dat pp pile Nederlandse vliegtuigen, die zijn uit gerust met een automatische piloot van het nieuwste type de (elec trische automatische piloot tot nader ort?er deze stuurinrichting niet zal worden gebruikt. Onder deze maatregelen vallen niet de vliegtuigen voorzien van een hy draulische automatische piloot. Bij het onderzoek naar de 'ramp bij Bari zijn zeer nauwgezet (alle mogelijkheden nagegaan, die geleid kunnen hebben tot het neerstorten van het vliegtuig. Een defect in yte automatische piloot is één van de overgebleven mogelijkheden. Men heeft derhalve zeer uitvoerige proe ven hiermede genomen en onder meer storingen in de electrische automatische piloot trachten op te wekken. De ondervindingen, die bij deze proefnemingen zijn opgedaan, gevoegd bij andere ervaringen met de electrische automatische piloot, hebben geleid tot het besluit deze stuurinrichting enige tijd buiten wer king te stellen hangende de proefne mingen die er op het .ogenblik (mee worden genomen. De C.C.A. (Ci-* vil Aeronautics Association) is van deze beslissing op de hoogte (gesteld. De proeven met de electrische automatische piloot worden thans in ons land en door de >Lockheedfa- b rieken in de Ver. Staten niet kracht ter hand genomen. Bij ide onderzoekingen is reeds gebleken, dat hij onder bepaalde omstandig heden afwijkingen kan vertonen, welke men tot op heden (niet .had geconstateerd. Dit heeft mede ge leid tot de genoemde beslissing. Op grond van deze ervaringen is besloten met de electrische (auto matische piloot bepaalde vliegproe- ven uit te voeren. Ter /coördinatie en ter voorkoming van onno(dig risico zullen deze vliegproeven al leen worden uitgevoerd door de REIZEND ADVIESBUREAU VOOR OOSLOGSGETROFFENEX. Het Reizend Adviesbureau voor Oorlogsgetroffenen houdt zitting in de diverse gemeenten op onderstaan de dagen en uren: Zaterdag 27 Augustus: 9 uur v.m.: Drunen bij Hotel Vis sers. 10 uur v.m.: Heusden bij Wed. Tim mermans. 11 uur v.m.: Genderen bij de Zwaan. 1 uur n.m.: Babiloniënbroek bij vergaderlokaal. 3 uur n.m.: Meeuwen bij Korevaer. 5 uur n.m.: Dussen bij Leemans. 7 uur n.m.: Hank bij St. Antonius- huis. Zaterdag 10 September: 9 uur v.m.: Raamsdonksveer bij Gamers. 11 uur v.m.Almkerk bij Gemeente huis. 1 uur n.m.: Nieuwendijk bij Dijk stra. Lock heed fabrieken in de Ver. Sta ten. 1 Van bevoegde zijde werd in dit verband medegedeeld, dat het voor lopig buiten werking stellen van de ze automatische piloot nog niet mag worden uitgelegd als een vaststaande conclusie, dat een defect in (de (au tomatische stuurinrichting definitief door de deskundigen wordt be schouwd als de oorzaak van ide ramp met de „Roermond". Dit be hoort wel tot de mogelijkheden, weshalve de electrische automatische piloot thans aan dergelijke inten sieve proefnemingen wordt onder worpen. De maatregel treft de meeste /KL M-toestellen, die bijna alle met leen electrische automatische piloot zijn uitgerust. Er is nog niet bekend of andere buitenlandse maatschap pijen tot dergelijke 111 aa'regelen zul len overgaan. OOK DE SCHOENINDUSTRIE GAAT VOLGENS DE KLEU RENKAART WERKEN. 'Te Waalwijk hielden vertegenwoor digers uit de lederindustrie, leder- importeurs, schoenfabrikanten en schoenwinkeliers, een conferentie, waarop men het eens is geworden over de vorming, van een voorlopig; zeer eenvoudig instituut, dat zich zai bezighouden met het verzamelen van gegevens en informaties over de 1110de. In het bijzonder zal deze in stelling gé ge v ens verzamelen over de kleuren, zoals de textielindustrie deze levert, opdat er een „kleurenkaart" voor een bepaald seizoen ook vooi de schoen- en lederbranche kan komen. Voor het komende seizoen heeft de schoenenbranche de volgende kleuren vastgesteld: voor sportschoenen mid- deligirijs, bruin, middelbeige, zwart en cameikleur. Voor gekleed schoeisel zwart, bruin (middel tot donker), middelgrijs en marine. Langend ij k 37 - Gorkum H. van Heeswijk Oorspronkelijk Nederlandse roman Des avonds aan het diner vroeg hii aan de ober, welke badplaats hii kon aanbevelen. Deze, enigszins gestreeld, ant woordde „Nioordwijk, mijnheer, dat is de meest geriefelijke". 'Maar Antoon huiverde bij het Ivo ren van die naam. Neeti, die lagt te dicht bij Leiden. Zeven jaar is wel een hele tijd, maar... De ober, dié mensenkenner was, bemerkte de huivering en liet er toen op volgen„Of Belgen aan Zee, mijnheer^, .dat is tegenwoordig; ook erg in trek". Na het diner telefoneerde hii ïjaar het Oranje Hotel te Bergen aan Zee en kreeg de mededeling, dat er nog juist een kamer, eerste verdieping v rij was. ,,U begrijpt, het is seizoen, mijn heer, nietwaar?" „Ja, ja", antwoord de hij. „U kunt me morgen verwach ten". Toen raadpleegde hij zijn spoor boekje en zei, dat hij met de badtrein van half zeven er zou zijn. De volgende morgen wekte de zon hem in zijn hotelkamer en tot ver- bazig van grooms, piccolo's en an dere hotelbedienden liep hij om half acht reeds de deur uit om een och tendwandeling te maken. Tegen vijf uur begaf hij zich op zijn gemak naar het Centraal Station, met het gevoel als van een school jongen, voor wie vandaag de vacantie begint. Zijn bagage had hij al vooruit laten sturenhij droeg niets anders bij zich dan een klein koffertje, waarin zijn lectuur en zijn regenjas, omdat hij er een hekel aan had, die over de arm te dragen. Hij kocht een kaartje en stapte een half uur voor de tijd in de trein, welke ingelast was voor badgasten wier zaken niet ge doogden, dat ze vacantie namen, en daarom des morgens naar die stad en des avonds teruggingen naar Ber gen aan Zee, naar vrouw en kinde ren. Weldra vulde de trein zich. An toon had igepoogd te lezen, maar toen de trein zich in beweging stelde keek hij belangstellend naar het landschap, dat als een film hoe langer hoe vluglgier voorbij snelde. Na ruim een uur arriveerde de trein op die plaats van bestemming. Hier was het echter nog drukker dan op het Centraal station, in de hoofdstad. De vacantievreugdë straal de op ieders gezichtkinderen in badpakjes en met scheppen of emmer tjes in de hand, liepen vrolijk hun vaders tegemoet, jongedames liepen lachend naar hun verloofden toe en bij de controle stonden de oudere dames om hun iheer bezadigde echt vrienden te verwelkomen. Overal heer- sje een vrolijke levendigheid. Antoon stond, toen hij uitgestapt was met enige weemoed die toneel tjes gade te si'aan, wachtte tot de grootste drukte afgelopen was en ver liet toen alleen het perron,. Aan de controle stond reeds een dienstman te wachten met de naam van het hotel op zijn pet en keek met ken nersblik de stroom van mensen langs Met die man liep Antoon naar zijn hotel. In de igrote hal stond de directeur hem al persoonlijk op te wachten en putte zich uit in vriendelijkheid en dienstvaardigheid. „Voor hoelang wenst mijnheer te blijven?" Antoon gaf zijn kaartje en fluis terde hem iets in het oor. Die direc teur knikte lachend en geleide hem naar het hotelboek waar Antoon in- plaats van zijn eigen naam: Antoon Veldman invulde. Hij had' overdacht dat zijn eigen naam misschien nog herinneringen te voorschijn zou roe pen. Het was zeven jaar geileden, maar toen had zijn naam dan ook meer dan eens in de kranten gestaan. Daarom had hij de directeur welzijn eigen naam vermeld, maar tevens ver leid, dat hij prijs stelde op een incog nito. Waartegen niet het minste be zwaar was. Een piccolo bracht hem naar zijn kamer. 'De koffers stonden er reeds. Hij keek eens rond. Het vertrek was smaakvol, met een eenvoudige luxe gemeubileerd. Vanuit het raam kon hij niet alleen een deel van het strand, doch 'Ook de zee overzien. Vrolijk fluitend opende hij zijn'kof fers ?n zocht een flanellen pak uit dat hij in Amsterdam (gekocht had. Toen waste en vefkleeude hij zich en nog voor de etensbel luiddie, was hij al beneden. Na het diner ging hij, gewapend met een boek, het strand op, huurde daar een stoel en ging op zijn ge mak izitten. Hij stak een sigaret op en tuurde dromerig naar die spelende en joelende kinderen voor hem. Zo hier zou hij dan voorlopig maar eens een maandje blijven. Het Hollands klimaat zou hem wel eens opknappen. Wat een verschil toch net strand hier of het strand op Java. Hij woonde slechts een half uur van de zee af en een enkele maal was hij er wel eens heengegaan, om te Zwemmen, doch de doodse stilte, die er heerste had hem altijd huiverig gemaakt. Hij begon een heikel aan de eenzaamheid te krijgen. Er kwamen dan te veel herinneringen terug!. Hier was tenminste afleiding. Ja, ze had den toch wel gelijk gehad toen ze hem aanraaden om" vacantie te ne men. "Hij voelde zich al een Keel ander mieris. Behaaglijk leunde hii achterover, met half gesloten ogen kijkend naar het gejoel voor hem. Soms wenste hii ook wel "zijn jeugd terug, zijn kinderjaren. Ach, hoe lang lagen die al achter hem. Was hii deze maand al niet dertig geweest? Hoewel het nog geen Augustus was, scheen het al flink druk op het strand. Zover het oog reikte aan bei de zijden zag hij kleurige costuums afsteken bij het bruine zand. Venters liepen op "hun door de zon .gebrande voeten langs de strandstoelen met allerhande versnaperingen. Enkele dagjesgasten begonnen al op te bre ken of toebereidselen te maken voor hun terugkeer naar Üe donkere war me stad. Anderen lagen gemoedelijk achterover in een badpak op bet zand, zich drogende in de dalende zon of zaten 'me.t elkaar te praten en te lachen, ander en hielpen hun .kro ost een dam maken tegen de opkomen de vloed en sprongen vlug achteruit, wanneer een golf hen in Hun ernstige arbeid belemmerde. Iedereen was vro lijk en opgeruimd. BadsChonen, lie pen met lachende gezichten langs henx heen, nagestaard döor menig jong of oud heertje. Antoon poogde zich met zijn boek bezig te houden, maar hoewel liii de woorden las, nam hij de inhoud niet op, want zijn gedachten verwijl den bij het levendige bedrijf rondom hem. •Opeens klonk er een heldere kin derstem: „Oom Antoon!" Hij keek op, verbaasd. Was dat die kleine Bennie niet van twee jaar ge leden? Ja, waarachtig! Dezelfde 'gui tige trek op zijn jongi gezicht, dezelfde Bennie, maar nu een hoofd groter, met bruine benen en een strandschop in de hand. Beiden waren zo verbaasd over dat plotselinge, onverwachte weerzien, dat ze voor enkele ogenblikken sprake loos bleveli. Tdten stak Antoon zijn hand uit en zei„He, Bennie, dat is leuk, dat we elkaar weer ontmpeten"- En het kind antwoordde opgeto gen: „O oom Antoon, wat fijn dat u hier bent! v LogeTert u ook hier? Blijft u lang? Woont u niet imeer in Indië?" En zonder antwoord af te wachten snelde hij weer weg, luid roependé: „Mama! Mama!" (Wordt vervolgd). BRILLENSPECIALIST (tj tt .1 A Ons Feuilleton S 16.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2