Buitenland Voor de Vrouw MILITAIR GEZAG PARISA had 150 millioen nodig JURKJES VOOR ALLE DAG Aan het verslag van de Algemene Rekenkamer ten aanzien van zijn werkzaamheden betreffende het Mi litair Gezag ontleend de „Provinc- ciale Noordbrab. Courant" opi., dat het 'in September 1944 zijn werkzaamheden aanving met min der dan 800 man personeel. Nauwe lijks 9 maanden daarna telde het meer dan 16.000 werkkrachten, on gerekend de burgers, werkzaam in bewarings- en verblijf,skampen. De weinig stabiele verhoudingen hebben op het Militair Gezag haar stempel gezet. Met name voor de administratie en dan vooral de fi nanciële administratie, hebben zij kwade gevolgen gehad. De totale kosten van Militair Ge zag gedurende de gehele periode van zijn bestaan van 11 September 1944 af, met inbegrip van alle afwik- kelingskosten, kunnen worden ge steld op rond f 150.000.000. Gebrekkig beheer. Wanneer de algemene rekenkamer overgaat lot het formuleren van enige algemene bezwaren tegen het beheer, moet vooropgaan de vast stelling van het feit, dat het beheer van goederen door het Militair* Ge zag vrijwel over de gehele lijn ge brekkig is geweest. De nadelige kas verschillen bij hel commissariaat noodvoorziening ge teisterde gebieden beliepen in totaal f4522.21. Verreweg het grootste ge deelte hiervan was bij een kassier voorgekomen. Een politioneel onder zoek leidde tot een strafvervolging, waarhij aan de kassier 6 maanden gevangenisstraf werd opgelegd. Bij de technische dienst vliegvel den was een geldkist met f5397.16 gestolen. Het politie-onderzoek heeft tot dusver geen resultaat opgele verd. Het totaal der nadelige verschil len hij alle interneringskampen te zamen bedroeg f9877.24. Tegenover deze tekorten stonden in andere kampen overschotten tot een totaal bedrag van f 588.55. Ten aanzien van een politieke op sporingsdienst bestaat het vermoe den, dat men uit de kas f1300 aan; kleine coupures heeft genomen te gen. inlevering van bankbiljetten van f100. Echter is tegen niemand be wijs te leveren. 1 Als „geheim' 'werden verantwoord bedragen van respectievelijk f5075, f200, f2010 en f25151.65. - Onbetaalde hulpkrachten. Zodra de controlerapporten bc- treffènde het Militair Gezag begon nen binnen te komen, bleek, dat bij verschillende onderdelen min of meer belangrijke uitgaven waren ge daan voor representatieve doelein den en wel tot een totaalbedrag van f227.676.72. Veelal^werd door de verantwoor delijke personen er op gewezen, dat de als representatiekosten aan geduide uitgaven min of meer dien den om de medewerking van onbe taalde hulpkrachten te verkrijgen., welke mèt betaling in geld veel duurder zou zijn betaald. Met name was dit het geval bij het .commis sariaat noodvoorziening, dat met dit doel uitgaven tot een 'bedrag van ruim 25.000 gulden deed voor chocolade ein rookgerei en voorts nog 420 gedenkborden a 25 had doen vervaardigen ter uitreiking aan belangeloze medewerkers. Ook zouden dergelijke uitgaven hebben gediend ter beloning van ex tra- a r beid s pres I a ties van personeel en derhalve min of meer het ka rakter van vergoeding voor over werk hebben. Enigszins op dezelfde lijn ligt een uitgaaf van f25.800 voor het gratis verspreiden in de noordelijke ge bieden van Nederland van 500.000 sigaartjes. Voorts wordt nog melding ge maakt van een uitgaaf van f 14.921.73 voor de aankoop van Franse francs, welke moesten dienen om cognac uit Frankrijk aan te kopen. Do cognac werd echter door de Franse douane in beslag genomen wegens overtreding van de deviezenvoor- schriflen. De uitgaaf was derhalve volkomen nutteloos. De som, die is uitgegeven wegens honorarium en vergoeding van on kosten der controlerende accoun tants, bedraagt f 1.241.645.99. Voor zover de accountants een oordeel hebben uitgesproken over de beloning van het personeel (on geveer de helft der rapporten) was dit in het algemeen geruststellend. Enkele uitzonderingen zijn: bij het commissariaat Noordbra bant was een adviseur werkzaam op een beloning (salaris, toelage en verzekeringspremie) van f 844 per maand; het commissariaat Gelderland had 3 f unctionarissen in dienst op belo ningen van respectievelijk f900, f774 en f541 per maand. Het dfttrictscommissariaat Apel doorn betaalde aan een financieel adviseur aanvankelijk f755 pert maand, later hetzelfde bedrag per 3 maanden, doeh toen werd de werk* tijd teruggebracht tot 2 dagen per week. Ten Zuiden van het Marine Etablis sement, de gjrote reparatie-inrichting, van de Koninklijke Marine te Soe- rabaia, ligt hetsportveldenoouipllex Parisan. Een en ander bestond reeds voor de oorlog, doch werd in 1945 terug gevonden in een erbarmelijke staat. Maar zoals overal in Soera'baia on middellijk de hand aan de ploeg werd igeslagen, geschiedde dit ook op Pari san ,ai werd daarbij dan ook de ploeg vervangen door een bulldozer. Zoals de situatie thans is, lig|t daar in de allereerste plaats een groot voetbalveld, waarachter men een hoc keyveld aantreft. Deze beide terrei nen, die bedekt zijn met een prachtig vlak grastapijt, lopen in elkaar over. Men is nu van plan om één doel van het voetbalveld weghèemibaar te ma ken, waardoor één groot veld wordt verkregen, dat geschikt zal zijn om op te cricketen. Vlak hiernaast is ook noig een korfbalterrein. Op dit glehele complex ü;g|t een grasbaan voor hardloop-wedstrijden van 400 meter lengte, terwijl tevens springbakken aanwezig zijn, waardoor practisch alle moderne athletieknum- mers beoefend kunnen worden. Vlak hiernaast is de sportschool :gelegen, waar tevens alle sportartike len als speren, discus, kogels, voetbal schoenen enz. zijn opgeslaglan. In de sportschool kan onder tói- dinjg van bekwame instructeurs de gymnastiek beoefend worden en hier van wordt door ploegen .van schepen en inrichtingen een druk gebruik ge- mahkt. Bovendien kunnen scherm-en- thousiasten elkaar daar met sabels en floreltmi te lijf, om na afloop in het zwembid te duiken, dat vlakbij de sportschool igeleglen is. Dit zwembad heeft heel wat zorgen 'gebaard. Het bassin was tók en het is niet prettig om van 3 meter hoogte in een tópg bad te duiken. Doch dit is nu ook allemaal voor elkaar. "Het bad ziet er keurig uit en staat te popelen om de matrozen 3e klasse, die be vorderd willen worden, te ontvangen. Bedrevenheid in het zwemmen Is na me lijk sinds kort een eis votfr de bevordering tot matroos 2e klasse. Aan de andere kant van het grote veld staat de Marine-cantine, met een flinke zaal, waar danslustigVn hun hart kunnen ophalenregelmatig wordt er ook een filmvoorstelling ge geven. Naast de cantine vindt men het restaurant, waar een overheerlijke hap te verorberen valt, terwijl men aan gezellige leestafels allerlei tijdschrif ten kan verslinden. Tussen deze gebouwen is de kegel baan gielejgien. Hier wordt onder het genot van een heerlijk koud- glas bier sedert onheuglijke tijden getracht „alle nelgen" te glooien. En als dit dan einctólij'k is gelukt, kan men overgaan tot het eten van een ijsje. In de hoek staat namelijk een mach tige ijsmachine, die het tevens moge lijk maakt in de pauze van een film voorstelling de bezoekers inwendig af te koeien. Dit is voorlopig welletjes zult u zeggen, maar we zijn er nog niet. Achter de cantine lag', namelijk nog! een groot hobbelig terrein, eenzaam en verlaten, dat sedert lang snakte naar bulldozers. En die bulldozers kwamen er, dank zij' de Amphibisch Technische Dienst in het Oosten. Zij schoven alles weg wat zij tegen kwa men en nu is daar een prachtige vlakte geschapen, waarvan nijvere handen de laatste steentjes verwij derden. Thans is het wachten op het gras, dat hier in de Oost gjelukkigl nogal snel groeit en dan is er weer een 2e voetbalveld, terwijl er eveneens 2 terreinen ingericht worden voor het beoefenen van badminton en volley bal. Als dit alles gereed is, heeft men een complex, welhaast enig. in de Oost. Daar kunnen de mannen van de schepen na 'een inspannende pa trouille lof een tijdvak van druk oe fenen en mijnenvegen, uitrusten en weer krachten opdoen Voor de vol- giende rit. Mede dank zij het enthousiasme van de Dienst van O.S. en O. ien de volledige medewerking van de autori teiten is dit alles mogelijk g|eworden. Niemand heeft meer te peinzen„Wat zal ik in hemïelsnaam v anmiddag of vanavond gaan doen?" Het antwoord js eenvoudig: „Op naar Parisan, het sport-dorado van de archipel"! U vindt er alles, wat uw hartic begeert. ZUINIGHEID MET VERSTAND. Tuinkruiden. Peterselie is wel het meest gelief de „toekruid", dat wij in Nederland kennen. 'Het kan soepen, sauzen, vlees-, vis- en wild gerechten en ook verschillende groenten (worteltjes, doperwten, tuinbonen, sla) geuriger maken en pittig van smaak. Maar daarvoor moet het vooral goed vers zijn. Door verleppen en ook bij drogen verliest het zijn krui dige geur en... zijn hele rijkdom aan vitamine C. Men kan een bosje peterselie het best bewaren, door het als een boeketje in een beker water te zetten. Maar veel prettiger is het om zelf in de tuin een klein bedje, een halve meter in het vier kant is zeker voldoende, of desnoods op balcon of vensterbank een bak of bloempot met peterselie ite kwe ken. Dan heeft men ze altijld knap pend vers bij de hand en hoeft niet af 'en toe tot de ontdekking te ko men, dat men u een bosje van d'e grovere selderij in handen heeft ge stopt. Tot Augustus kan men peterselie zaaien in de volle grond, op rijen met een afstand van ;10 cm. Wat aarde er over strooien en de grond goed vochtig maken. Het ontkie men kan vrij lang duren. In zachte winters blijven de plantjes op be schutte plaatsen wel over; anders kan men ze in potten of kistjes bin- 'nenshuis halen. Met zo weinig moeite heeft men het gehele jaar verse, geurigie pe terselie bij de hand. Nog één wenk: zaai ze niet op plaatsen, waar ge klopt wordt en dus steeds stof en haren neerkomen. U gooit toch de steeltjes niet weg? Goed fijngesneden of geknipt doen zij dezelfde dienst als het blad. Door meekoken verliest de peter selie veel van haar geur en voedings waarde. Ze behoort pas op het laat ste ogenblik over de gerechten te worden gestrooid of even door saus of soep te worden geroerd. Een variëteit is de krulpeterselie, die vooral in kleine bosjes ter ver siering van allerlei schotels gebruikt wordt. Heeft U een kervelplacit in de tuin of kan de groentehandelaar U aan dit geurige kruid helpen? Maakt U dan eens een pittige kervelsoep naar het volgende recept: 8 dl. (4/5 1) bouillon van Vlees of beenderen of van 4 bouillonblok jes), 2 dl (1/5 1) melk, plm. 35 gr. (4 eetlepels) bloem, 8 eetlepels fijn gesneden kervel, wat holer of mar garine, zout. .1 De kokende bouillon binden met de bloem die men eerst met wat koud water heeft aangemaakt. De fijngehakte kervel in de soepterrine (doen en de kokende soep hierop gieten (of de kervel op het laatsite ogenblik door de hete soep roeren). Een klontje holer of margarine er aan toevoegen. Deze soep is. nog veel te wéinig bekend, ze zal zeker hij de meesten als voorgerecht of als aanvulling van de broodmaaltijd in de smaak j vallen.En de kervel bevat waarde volle voedingsstoffen. Tegenwoordig zijn de meeste stoffen goed wasbaar, en bovendien geeft de moderne vrouw de voorkeur aan een eenvoudig toilet, dat ze met behulp van een goed patroon gemakkelijk zelf kan maken. De mode werkt momenteel wat dat betreft nog mee, want elk toiletje is geschikt om alle da gen te worden gedragen, door elke vrouw ook door de werkende of stu derende omdat de modelletjes alle weinig opvallend zijn en gemakkelijk te wassen en te strijken. K 3363/15. Dit model is voor slanke zo wel als voor minder slanke figuren ge schikt. De rok bestaat van achteren uit twee banen, die evenals de banen van het voorpand klokkend zijn. Benodigd voor 102 cM. bovenwijdte circa 2.75 m. stof van 140 cM. breedte. K 3365/15. Door het aangeknipte mouw tje is dit modelletje niet voor grote ma ten geschikt, maar natuurlijk kimt u er zelf lange mouwen in maken. Het taillegedeelte is strak; de enige ruimte van het model ontspringt onder het doorlopende schouderstukje. Benodigd voor 94 cM. bovenwijdte circa 2.50 m. stof van 140 cM. breedte. De geknipte patronen van deze modellen zijn a 0,50 bij „Bella" Patro nen Service, Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht, bij vooruitbetaling per postwissel, te bestellen. K 3363/15 is verkrijgbaar voor de bovenwijdten van 102, 108 en 114 cM., K 3365/15 voor 94, 100 en 106 cM. bovenwijdte. Deze modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modeblad. K3s6s/rS Qv.700.706 STAKINGEN IN FINLAND. In geheel Finland zijn Donderdag de eerste dag van een door lf communistische geleide vakvereni gingen ingezet „loonoffensief", sta kingen uitgebroken. 'Een staking van havenarbeiders in de Finse havens, heeft alle scheepvaart stilgelegd. Personeel van bakkerijen, maal derijen en bierbrouwerijen sloot zich bij de staking aan jen veroor zaakte een run op de levensmidde lenzaken in de hoofdstad. Te Kemi, een belangrijk centrum van de pulpindustrie aan de Botni- sche Golf, zijn slechts 100 ,van dö 500 houtvlotters naar "hun werk te ruggekeerd na het dreigement van de socialistische regering, troepen te gebruiken óm de rivier te ontlasten van de talrijke boomstammen, die haar over een lengte van 100 K.M. blokkeren. De politie' heeft het vuur op jsta- kers in Ivemi, Wlest-Finland, ge opend, nadat de politiemannen met jachtgeweren en pistolen, stokken en stenen, waren aangevallen. Een staker werd gedood, zes stakers en tien politiemannen werden gewond. SLOWAAKSE BOEREN DREIGEN OOGST IN BRAND TE STEKEN Kerkelijke 'autoriteiten te Praag hebben verklaard, dat de Slowaakse boeren hebben gedreigd hun oogsten in brand te zullen steken ,als jde communisten de katholieke geeste lijkheid molesteren. Naar gemeld wordt, vormt de (Op positie van de boeren in Slowakije een ernstige belemmering voor de. communisten bij de uitvoering van hun politiek tegen de kerk. In Praag is meegedeeld, dat de boeren van Bohemen en Moravië „niet zo fel zijn als de (Slowaken",, maar dat reeds talrijke branden in. boerderijen en graanopslagen zware schade hebben aangericht. JOEGO-SLAVIë KOOPT STAALFA BRIEK IN DE V.S. De V.S. hebben Joego-Slavië toe gestaan materiaal voor een staalfa briek te kopen van een Amerikaan se maatschappij. Ambtenaren beschouwen het be sluit als een belangrijke stap ter versterking van maarschalk Tito's, positie tegenover de Sovjet-Unie. Het is de eerste maal sledert het begin van de „koude oorlog", dat de Amerikaanse regering toestem ming heeft gegeven tot de levering van goederen, die in de oorlogs-in- dustrie kunnen worden gebruikt, aan een Oost-Europees land. De waarde van de fabriek wordt geschat op drie millioen dollar. Ambtenaren zeiden, dat het een raffineerfabriek zal zijn, zodatJoe- go-Slavië's slaalcapaciteit niet zou worden vergroot. President Truman heeft op een persconferentie onthuld, dat hij per soonlijk instructie had gegeven om Joego-Slavië een aankoop vergunning, voor een staalfabriek in de .Ver enigde Staten toe te staan. FRANS OFFENSIEF IN TONKIN De Franse strijdkrachten zijneen offensief begonnen om de controle over de strategische noordoostelijke gebieden van Tonkin te herkrijgen, voordat de Chinese legers de grens, bereiken. 1 1 Het Franse leger, dat versterkin gen heeft ontvangen, telt 1 iljhans 150.OOK) man, tegenover 60.JÖ00 tot 80.000 Vietminh-opstandelingen. Er zijn gevechtsvliegtuigen aange komen in Saigon en de kleine Fran se luchtmacht in Indo-China 'is .ook versterkt met Junkertransportvlieg- tuigen voor het afwerpen van yoor- raden. DRIEDUIZEND VLIEGTUIGBOM MEN ONTPLOFT. Op het vliegveld Bedenac-Bussac,. in Zuid-West Frankrijk, zijn 12.000' vliegtuigbommen een voor een be gonnen te ontploffen door eenhos- brand, die rond het vliegveld woedt. De brand 'ontstond door de efx- plosie van een doos ontploifbare stof in een bij het vliegveld inbo rende munitie-opslagplaats. De warmte was hiervan de oorzaak. Nadat ongeveer 300D vliegtuigbom men, elk met een gewicht van 200 kilo, waren ontploft, werd men de brand meester. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. f "{.Leden van de 4-H clubs vertrekkea naar Europa

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4