voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard ROND DE RONDE TAFEL Fa. v.ii. M. NORT, Vakopticien DINAND STUFKENS No. 6697 Donderdag 22 Augustus 1949 Koopt een goede Bril Firma L. J. Veerman, Heusden UND VAN ALTENA De opening van de Ronde Tafelconferentie in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. De „kelen Liebaart" vdn Holland en de spitsruiten van 'Beyeren, hoo.g tegen de wanden van de Grafelijke Ridderzaal, herinneren aan de dagen toen Floris de Vijfde daar banket- teerde temidden van een kleurig uit gedoste schaar ridders en edelvrou- wen en zich waarschijnlijk verbeeld de dat niemand op heel de wereld 'zoveel zorgen aan 't hoofd had als hij, die altijd moest proberen het evenwicht te bewaren tussen zijn rid ders en zijn „keerlen". Bii lange na niet zulk een roman tische aanblik biedt de statige zaal onder het hoge spitsboogdak en de stralende kroonluchters, nu daar de afgevaardigden van Oost en ,West bijeen zijn om in een wekenlange conferentie te beslissen over de toe komst van Nederland en Indonesië. Hoe gewichtig de bijeenkomst ook mag zijn, hoe plechtig ook' de ge legenheid, plechtstatigheid is niet hiet in het oog-springende kenmerk van de openingszitting; cler Ronde Tafel conferentie. De mensen, die hier zit ten, zijn gekomen om „zaken te doen" en onwillekeurig beinvloedt dit de sfeer, waarin deze /itting wordt gehouden. Daar troont Mini ster-president Drees, helemaal alleen op z'n hoog- gerugde staatsiezetel. Hij is plech tig in jacquet, maar hij js één dei- we inigien. Oost en West. Als een solide, strijdbaar blok zit daar aan zijn rechterhand de Repu blikeinse delegatie, met Dr. Moham med Hatta in het midden. Bijna zon der uitzondering! zijn. de leden in donkerblauw colberloostuium gekleed en de enige fleurige noot daartussen vormt bet goudgele gewaad van Me vrouw Mr. Maria Ulfah, oud-minister van Sociale Zaken der Republieken secretaresse van de Minister-presi dent. Links zitten in rijen de Neder landse afgevaardigden met de „Ne gen Mannen", Mr. van Maarsseveen, de voorzitter, eveneens in. plechtig zwart in het midden, daarnaast, als om het contrast te vérgroten, Mr. Stikker, de Minister van Buitenland se Zaken, in een: gewoon colbertje en getooid met een rode das. Wat khaki van officiersuniformen en een zwakke sterrenglans, het goud op de mouwen van een marine-uniform1, zet ten een weinig luister bij aan dit wel zeer businesslike gezelschap. Hel centrum van de delegatie dei- Bijeenkomst Federaal 'Overleg, de- af gevaardigden der verschillende dee'l- sla ten, vormt Zijde Hoogheid Hamid II, Sultan van Pontianak. In tegen stelling met Hatta, de typische Aziaat, gestolen, ondoorgrondelijk en toch omgeven door een sfeer van strijd bare activiteit, is deze vorst van het land-op-de-evenaar een veel meer Westerse figuur. Zijn uiterlijk neigt naar het Semietische (zijn moeder was een Arabische), hij heeft een aantrek kelijk, open en vriendelijk gezicht. Hij spreekt het Maleis ook niet vloeiend en monotoon als Hatta,maar stotend en minder goed gearticu leerd. als iemand die de taal van zijn land maar weinig gebruikt. Achler de zetel van de Minister president, als werd hun positie daar door officieel bepaald, zitten de min derheden, die op deze conferentie ook hun stem zullen mogen verlief de vertegenwoordigers van Nieuw- Guinea, van de Protestants-Christe- lijken en de Katholieken èii van de Indische Nederlanders. En schuin te genover de presidentszetel is het „ei landje" van de UNCI, en daar zitten ze, de corpulente, goedig; uitziende Eelg Herremans, de Amerikaan Coch ran en de Australiër Critchley. En achter hen hun respectliêve secreta ressen, met lege plicht-gezichten. De lange tafel met de zorgvuldig afgeronde hoeken staat daar in het midden van de lichtovergoten Rid derzaal. En terzijde van het thans met palmen opgevulde podium, onder de troonhemel, zitten de genodig den. Leden der Staten-Generaai en andere regeringspersonen, Professor Anema met z'n walrussnor yalt op naast de intelligente kop van de In dische specialist der Vrijzinnigen, Joekes, het markante profiel van Mi nister Van Kleffems, nuchter en waak zaam en Mr. van Schaidk, nimtmer te miskenden, zit onaandoenlijk en volkomen beheerst, als een Westerse Boeddha, in stemmig zwart vooraan. Aan de andere kant van "het podium valt de Patriarchenkop van de Ame rikaanse Ambassadeur, Mr. Baruch, op. Woorden, woorden De zaal is nu geheel gevuld. Een leger persfotografen schaart; zich rondom Hatta, die vriendelijk op staat, het papier met zijn rede in de hand en geduldig wacht of er nog meer liefhebbers komen. Maar dan klinken hamerslagende Ronde Ta felconferentie is begonnen! Minister-president Drees leest zijn nede voor, effen en gelijkmatig. Dan rijst Mohammed Hatta van zijn ze tel. "Even ïs de algemene aandacht geconcentreerd op de kampioen tfcr Republiek', maar af spoedig verslapt ze. Bladzij na bladzij wordt voorge lezen zonder enige stemverheffing, in vloeiend-rad Mjaleis. De Sultan van Pontianak is de volgende spreker. Zijn woorden zijn scherper gearticuleerd, hij spreekt het Sumatraans-Maleis, harder, minder vloeiend van klank. De Indonesische afgevaardigden waaieren zich koelte toe met hun papieren, aan de over kant, tussen de Nederlandse delega tie, wappert zo hier en daar ook iets wits. Een dame in het „parlemen taire blok" kijkt, als bii oen span nende detective, tersluiks in het boek je, dat de tekst der redevoeringen (in het Nederlands, het Maleis en het Engels) bevat, hoelang het nog duren kan. Dan rijst, aan de andere rijde van de tafel, de lange gestalte van Mi nister van Maarsseveen. En terstond verandert de min of mg er slaperige aandacht. Want deze Minister spreekt niet alleen met een onmiskenbaar „haegs" accent, maar ook duidelijk geaccentueerd en met gevoel. Plij is de enige, die niet de indruk wekt, dat hij zijn rede voorleest. Hij spreekt koft; Hatta luistert aandachtig? Zijn gezicht verraadt niets. Sultan Hamid zit voorovergebogen over de tekst van de rede en streept nu en dan. met potlood een gedeelte aan. Plet valt ap, dat deze Oosterse Vorst en de Nederlandse Minister de enigen zijn-, die uitdrukking, ge ven aan de overtuiging!, dat Hoger Bijstand nodig; is, om deze confe rentie te doen slagen. Minister 'vari Maarsseveen is gaan zitten. De laatste spreker is Critchley, de Australiër, het lid van de Com-v missie der (Verenigde Naties; het drie manschap heeft in de Nederlandse pers niet immer onverdeeld gunsti ge critieken op zijn werkzaamheden gekregigen en vooral de vroegere bondgenoot Australië scheen het ver leden vergeten te zijn. Daar staat Crichley, het idonkere, scherp besneden gezicht, gewend naar Minister Drees, die vaderlijk zetelt op zijn eregestoelte. Daar staat hij, tussen de Nederlanders en ide Indo nesiërs, lussen Oost en West. En onwillekeurig rijst de vraag: waar staat Critchley? Ook zijn woorden zijn verklonken. De Voorzitter geeft het sgri, dat de vergadering een korte poos zal woiclen verdaagd', zodat de regeling der verdere werkzaamheden daarna kan worden besproken. De filmope rateurs, die gedurende de garlse zit ting in actie zijn geweest en hun apparaten lieten snorren, de fotogra fen, die de aanwezigen telkens weer opschrikten door het geflits hunner lampen, "de journalisten, die hoog van de perstribune neergezien hebben op die mensen, die daar beneden ge schiedenis gaan maken... hun werk is gedaan. De genodigden zoeken hun auto's op. Slechts enkele belangstel lenden blijven op het zonnige plein vóór de Ridderzaal een oggienblik toeven om een glimp van een be kende persoonlijkheid ojp te vangen. Builen de poort faast het verkfcer, gaat het leven zijn gang. De grote strijd-zonder-wapenen om de toekomst van millioenen in Oost en West is begonnen. bij ALIMKERK. De Geref. Jeugdorganisaties in het Land van Altena zijn voorne mens, om a.s. 'Zaterdag 27 Aug., des avonds zeven uur in de Geref. Kerk alhier een Jeugdmeting te hou den. Als sprekérs hopen op te tre den Ds. W. A. Krijger van "Schie dam met het onderwerp„De strijd' tegen bet geschonden leven" en Ds. W. B. den Brave van Dordrecht, die een opwekkende rede zal houden. Medewerking verleent de Christ, gem. zanlgver. „Hallelujah", o.l.v. dir. v. Rijswijk. 1 CAPELLE. De postduivenvereniging „De Luchtvaart" hield Zondag j.l. met jonge duiven een wedvlucht vanaf Noijbn met de volgende uitslag!: Adr. Klootwijk 1, 10, 12, 23; M, van Peer 2, 7, 20Gebr. van Opi- zenöort 3, 14, 15; Adr. Spieringjs 4; H.-van Campen 5, 13; C. Broeks 6, 9, 18; J. de 'Meter 8, 213 B-. Pols 11; H. Vos 16, 19; St. van Peer 17 en P. Nieuwenhuizen 22. Nasat de gewone cursussen, zal met ingang] -van het nieuwe leerjaar in September aan de Chr. Land- bouwhuishoudsciiool een kookcursus fijne keuken worden geopend voor jonge dames, die reeds enig'e er varing óp kookgjebicd hebben. Voor deelname kan men zich wenden tot de directrice, mej. P. J. Rijken. De gerpenigde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" zal a.s. Dinsdag 30 dezer haar jaarlijks zo-me,ruits tapje maken. Dit jaar zal Amsterdam- met een bezoek aan Schiphol in bet cen trum der belangstelling! staan. Ter gelegenheid van de ver jaardag- van H.K.H. Prinses "Wilhel- mina" zal Woensdagavond 31 Aug-, e.k. op de muziektent lovet ,de Bin nenhaven door de muz'iekverieniging! „Kunst na Arbeid" en de gemengde zangvereniging ,,'t Rozeknopje" wor den geconcerteerd. DUSSEN. Zaterdagavond werd in de tui nen van het vermaarde kasteel, een muziekfeest-gehouden. Voor deze ge legenheid waren de tuinen g-eheel verlicht, terwijl diverse consumptie tenten op het terrein aanwezig wa ren. De feestavond werd geopend door de voorzitter dér fanfare „Wilhel- mina" alhier, de heer Fr. Penninx, die de verenigingen hartelijk wel kom heette, die zo spontaan bereid waren om dit feest mee op te luis teren. Nadat door de fanfare „Wilhelmi- na" enkele nummers ten gehore, wa ren gebracht, concerteerden vervol gens de fanfare „St. Cecilia" uit Hank en de muziekvereniging! uit Meeuwen. Om 8 uur werd door de Kon. Erk. Harmonie „St. Cecilia" uit Prin- oenhagë een groot concert gegeven onde rleiding van de heer C. Peels, welke o.a. op voortreffelijke wijze ten gehore brachten „Sinfonia" van J. C. Bach en het bekende „La Travia- ta" van G. Verdi. Na afloop werd door Burgemees ter O-der kerk dank gebracht aan dë harmonie „St. Cecilia" uit Princen- hage voor het avondconcert, hetwelk door hen op zo uitstekende wijze was verzorgd en bij de belangstel- lénden zeer zeker in de smaak was; gevallen. EETHEN. Zaterdagavond wordt alhier ten bate van de Ni win een codeert gegeven, waaraan zullen deelnemen d-e muziekvereniging; „Excelsior" uit Genderen, de zangvereniging „Vol harding" uit Babiloniënbroek en het Dameskoor uit Meeuwen, benevens de Mandolineclub A Tempo uit Sprang-Cape 11e. Bovendien zal -er in -de open lucht ook een film worden vertoond. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. HERPT. Voor het door de brand ge troffen gezin alhier is een collecte huis aan huis gehouden, welke op bracht in H-erpt en Hedikhuizen f 247, "in Heusden f280. Bij de door de heer Gooskens, inspecteur N.R.S., gehouden keu ring', werden 2 dieren ingeschreven in het N.R.S. en gebrand met S., n.l. één van M. "Buijs Izn. met 78 3 punten en een van Chr. van Herpt met 79.2 punten. GENDEREN. De N.C.L.B. afd. Genderen. hoopt a.s. Zaterdag 27 Aug1. de Landbouwtentoonstelling te Eindho ven te bezoeken. De muziekver. alhier hoopt op 27 Aug. haar medewerking] te verle nen te Eethen voor de Niwin. RIJSWIJK. De zangvjer. „De Lofstem" al hier neemt deel aan het concours te Ever dingen en tevens aan het fes. lival te Nieuwen-dijk op Zaterdag 27, Augusstus. De muziekvereniging, „Kunst en Vriendschap" neemt deel aan het festival te Wou-drichem op 3 .Sep tember. WOUDRICHEM. De Vrouwencommissie van de Partij van de Arbeid in Noordbrab. organiseert op 1 Sept. a.s. een grote gewestelijke Vrouwendag' te 's Bosch. Het Statenlid mej. To-o Janssen spreekt een begroetingswoord, waar na mej. Lena Lopes-Ddas een inlei ding zal houden. Vervolgens zal het winterwerk besproken worden. In de namiddag wordt een rondrit gemaakt langs bezienswaardig'heden van den Bosch. In de voort te zetten vergadering spreekt -dan mevr. Tine Kerkhof-Pet uit Haarlem, over „de taak van de vrouw in de gemeenschap". De bij eenkomst eindigt -om' 5 uur en wordt fehouden in „Bethel" G robben - onkstraat. Langend ijk 37 Gorkum Hulp aan „Draagt Elkanders Lasten" is volkszaak De tuberculose is nog Steeds een ernstige volksziekte. Wel is ;het sterftecijfer weer tot dat van voor de oorlog gedaald, maar 'het aantal tuberculosepatiënten is groter dan ooit. Aan de consultatie-bureaux zijn in het afgelopen jaar "bijna 20.1000 nieuwe patiënten „ontdekt". Naar schatting zijn er thans 'in ons lieve vaderland, tussen de negentig en honderdduizend paliënlen, die aan tuberculose lijden. Het Fonds tot bestrijding Van de tuberculose en ter bevordering 'van de volksgezondheid „Draagt Elkan ders Lasten" heeft in 'het afgelopen jaar ruim 1500 patiënten 'mogen hel pen. Mede ten gevolge van het te kort aan sanatoriumruimte moeten vele van deze patiënten thuis kuren en komen de kosten daarvan geheeJ voor rekening van het fonds. Want welke arbeider kali tegenwoordig met het loon dat hij ontvangt de extra voeding, die door de consul tatie-bureaux wordt voorgeschreven, zelf betalen? Terwijl ook de kosten voor sana- toriumverpleging, niettegenstaande door het Ziekenfondsbesluit een be drag van f 4.50 per dag wordt be taald, zo hoog zijn, n.l. f 6 of f6.50 per dag, dat de arbeidersgezinnen niet in staat zijn deze verpleegprijs te betalen. Naast deze verpleegprijs zijn er dan nog zoveel andere kosten, dat het fonds van het Chr. Nationaal Vakverbond moet bijspringen om te helpen dragen. De moeilijkheden worden nog groter als de huisvrouw patiënt wordt, want dan moet er als regel hulp in de huishouding komen, en die is, heel begrijpelijk, niet goedkoop. De leden van de Christelijke vak beweging brengen jaarlijks do-oh hun contributie een heel groot be drag (in 1948 was dit plm. f 180.000) bijeen om de nood t-e lenigen. Be taalden de leden der vakbeweging slechts een lage bijdrage, dan zou die verhoogd kunnen worden. Maar ieder weet dat dezfc last niet ver zwaard kan worden. Daarom zal „Draagt Elkanders Lasten" in de eerste helft van Sep tember -een beroep' doen op het Nederlandse volk, om door het ge ven van een bijdrage, de voortgang van dit waarlijk Christelijk-,sociale werk mogelijk te maken. De strijd tegen de tuberculose is een volkszaak. Het C.N.V. bestrijkt met zijn meer dan 150.000 leden stellig 750.000 personen. Want dit fonds helpt alle huisgenoten, vrou wen en kinderen. Verzwakking van deze actie zal tegelijkertijd verzwak king van ons volk met zich bren gen. Door het overleg tussen de. grote organisaties werd een collecte schema opgesteld, welk schema door het Centraal Archief in Amsterdam werd overgenomen. Daarom zal „Draagt Elkanders Lasten", dat een instelling van het C.N.V. is, eesn beroep op uw mild heid doen om de voortgang van dit werk mogelijk te maken. Wat D.E.L. in de loop der jaren, deed, zowel voor als na de oorlog, hopen wij in een volgend artikeltje te vertellen. ATL*. a, Ifitgave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui GASTHUISSTRAAT 13 GORINCHEM

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5