]eugd van Nederland. OFFICIËLE BONNENLIJST Sportnieuws Regionalisme en Federalisme. Zeldzaam fraai ingerichte ten toonstelling in het R.A.I.-ge- nouw te Amsterdam. Ko ningin Juliana danste met de jeugd de .Zevensprong". Het is goed temidden van de andere grote en branden de vraagstukken de aandacht op te* eisen voor de jeugd van Nederland". Kwali teitsmensen nodig Openingsdag van de grote tentoon stelling „Jeugd van Nederland" in het Amsterdamse R.A.I.-gebouw... Ergens, bijna verloren in dezeenor- me ruimte, danst de jeugd allerlei volksdansen, ook de van ouds be kende, vrolijke zevensprong. Eensklaps bemerken deze jonge*- ren, dat iemand de kring is komen vergroten. Maar... dat is Koningin Juliana. Inderdaad, onze Koningin, die na de officiële opening 'n rond gang maakte door dé tentoonstel lingsruimte, had de lust niet kunnen bedwingen om even mee te dansen en vanzelfsprekend werd haar aan stekelijk voorbeeld dra gevolgd door verschillende dames uit haar gezel schap. Wie beter, dan onze geliefde Ko ningin weer eens hebben wij kun nen vaststellen, hoe geliefd zij inder daad is, welk een innige plek zij "in het hart van ons volk inneemt j die niet alleen naar leeftijd nog jong is, kon deze tentoonstelling openen.? Deze tentoonstelling is van, maar niet voor de jeugd. Deze expositie is voor ons, ouderen. En dan zijn wij maar nauwelijks in de meerder heid, want en u zult dit niet heb ben geweten 45 pCt. van ons volk is jonger dan 25 jaar. Wie zich heeft voorgenomen om de „Jeugd van Nederland" ten toonstelling in een uurtje te bekij ken,' kan beter thuis blijven, want ook na een bezoek, dat twee maal; zO' lang duurt, is de indruk nog slechts vluchtig. Het enorm vele, dat men hier te zien krijgt, is jzk> over weldigend, dat vele bezoekers, wier interesse voor dit onderwerp mede door de tentoonstelling is opgewekt, en deze expositie heeft haar doet „belangstelling wekken voor de jeugdzorg" volkomen, bereikt meermalen terug zullen komen. Mis schien lijkt u dit wat overdreven. Ons heeft ook lief vele tam-tam, dat reeds lang voor deze tentoonstel ling werd gemaakt, steeds iets over dreven geleken. Totdat wij tien mu- nuten in het R.A.I.-gebouw aanwezig waren... Toen zagen wij in, dat dit inderdaad een van.de belangrijkste tentoonstellingen is, die ooit in ons land zijn ingericht. En is liet wel noodzakelijk, is het wel verantwoord een zo kostbare tentoonstelling in te richten, die ten. doel heeft belangstelling voor de jeugdzorg op te wekken? In ons land? Waar de jeugdzorg zo goed is geregeld, wgar men andere lan den op dit gebied in vele opzichten voorgaat, waar de zuigelingensterfte bijna het laagste ter wereld Is? Ja, toch is die noodzaak er, toch kan men dit alles verantwoorden. Want zij, die het kunnen weten, zullen u zeggen, dat de belangstelling voor de jeugd in Nederland op het tweede plan staat en dat het daarom tijd wordt liet sein „Weest op uw hoe de" te hijsen. Het zou uit den boize zijn rustig voort te leven in jde ge dachte, dat liet met de zorg voor de jeugd allemaal in orde is. Jeugdzorg zij gecjn liefda digheid. Voor Nederland zijn de tijden voorbij dat jeugdzorg kan worden uitgeoefend door een beperkte groep van toegewijde mensen. Bij het werk voor de jeugd is liefde wel is waar een eerste vereiste, maar jeugdzorg zij geen .liefdadigheid, is niet alleen charitas." Aldus Dr. G. G. J. MettPqp^ voor-' zitter v. li. tentoonstelling,sbestuur, die bij alle waardering nog zeer veel critiek heeft op de zprg voor de jeugd in ons land. „In opzet zijn onze zuigelingenbu- reaux goed, maar de meesten zijn overbelast. Ons kleuteronderwijs schiet in ernstige mate tekort in kwantiteit en kwaliteit. Binnen enige jaren zijn er 1600 scholen van 6 klassen, ieder met 30 leerlingen no dig boven het schoolvolume van '38. De ge.eneskundige voorzorg voor de jeugd Hooven de leerplichtige leef tijd ontbreekt vrijwel geheel. De zorg voor de geestelijke gezondheid van de jeugd vraagt dringend om uitbouw.» 'Men spreekt veel van industriali satie, over de noodzakelijkheid om kwalitetisgoederen te leveren. Maar de directies van 'enige der grootste Nederlandse industrieën verklaarden dat zij geen direct belang zuigen in deze tentoonstelling. Hetgeen een be wijs is, hoe weinig men nog beseft, dat ook kwaliteitsmensen nodig zijn. Treffend zei II.M. de Koningin liet: „Het is goed temidden van de andere grote en brandende vraag stukken de aandacht op te eisen voor de jeugd van Nederland. In een wereld, waarin niet alleen alles vloeit, maar waarin liet aanhoudend lijkt, dat s-troomvensne 11 ingen van de eerste grootte ons meeslepen, wordt geen enkel heilig huisje op geen en kel terrein gespaard. Het is de taak van de tegenwoordige mensheid haar aankomende leden daarin sterk te le ren staan. Wij moeten onder Gods zegen hen helpen en voorgaan, om een eigen, verantwoorde houding te vinden op een zo ontzaglijk belang rijk keerpunt in de geschiedenis, als wij thans beleven. Opdat er nog iets gemaakt kan worden van onze sa menleving. Alle facetten van de jeugd zorg. Het is architect Paul Blomberg ge weest hij is enkele maanden ge leden overleden die deze tentoon stelling heeft ontworpen en mocht het hem dan niet gegeven zijn het eindresultaat van zijn ideeën zelf te zien, zijn medewerkers hebben zijn plannen geheel in zijn geest voltooid. En men moet daar de grootste be wondering voor hebben. Wat hier op het gebied van tentoonstellings- architecteur is gepresteerd, kan met deze middelen niet licht wor den overtroffen. De vormgeving is uitermate modern, doch het is alles aesthetisch volkomen verantwoord, het is licht, het is luchtig, het is fris, kleurrijk en bij alle veelheid ruim en open. Zo de tentoonstelling haar waarde mede aan andere dingen ontleent, zal haar succes toch zeker voor liet overgrote deel te danken zijn aan de gelukkige en intelligente vormge ving door de kunstenaars, die de ex positie inrichtten. Men heeft een verdeling gemaakt in vijf hoofdgroepen: gezin, school, k i nd e r gen e e s k u n d ekind er bes c her - ming en vorming buiten schoolver band. Van elke groep worden alle mogelijke facetten getoond en als het waar is, dat een bezoeker van een tentoonstelling slechts een duizendste deel onthoudt, dan heeft men hier dat duizendste deeltje in ieder geval zo belangrijk mogelijk gemaakt. En wel, door niet met dorre, verve lende middelen te werken, doch in feite slechts met twee: foto's en ac tieve werkelijkheid. Wij zouden niet weten, wat wjij nu in onderdelen zouden moeten oj> noemen; vermelden wij dus Slechts de bijzondere attracties; de toneel- en filmvoorstellingen, de poppen kast, het marionettentheater, het kindercircus, de hobbijstand, de sportoefeningen en het volksdansen. Er is allerwege zeer grote belang stelling voor de expositie, die een maand geopend blijft en waarvoorde spoorwegen reductie geven. Jeugd van Nederland! Zij "heeft bescherming en hulp nodig. Dat het ook wel eens andersom kan zijn, werd bewezen, toen H.M. de Konin gin op de openingsdag van de tent, waar de officiële plechtigheid ge schiedde, naar de tentoonstellingshal moest lopen en het plotseling was begonnen te motregenen. Twee pad vinders kwamen aangesneld met een grote tuinparasol en aldus bege leidden zij hun Koningin naar hun tentoonstelling. Jeugd van Neder land! C. D. In een wereld, dié beheerst wordt door continenten, is een -Verenigd Europa een absolute .noodzaak1 ge worden iom als vrij; en onafhankelijk !g|ebied te kunnen blijven voortbe staan en om aan de bewoners van dit werelddeel een menswaardig be staan te kunnen geven. Dat dit grote experiment, waarme de in Straatsburg een zij het ook heel bescheiden begin is gemaakt, giro te risico's en g je varen met zich medebrengt, niemand zal het ont kennen. Een van deze gevaren is, dat zich een Europees machtscentrum Kan gaan vormen, een Europese eenheids staat, van boven geleid over de hoof den van de volken heen, dat centra- listsische methoden, zoals menig staatsbestel die heeft gekend en zelfs nog wel kent, in Europees verband, dus op giroter schaal en met een veel sterkere machtsconcentratie, ingang zullen vinden met alle kwalijke ge volgen, welke daaraan onvermijdelijk verbonden zijn. De volken zullen in een Verenigd Europa vrij moeten zijn om hun ei gen leven te leven vollglenseigen karakter, taaleigen en geschiedenis. De Europese eenheid zal de vrije ontplooiing van 'het gemeentelijke-, ge,westelijke- en nationale leven moe ten waarborgen, zó dat elk vraag;- stuk kan worden opgelost ddar, waar het opgelost worden kan, in zijnei- :gen, natuurlijke levensverband. Het is dan ook volkomen verant woord te zeggen, dat men pas dan een goed burger van Europa 'kandij n, indien men vóór alles een goed bur ger van zijn eigen landstreek en ge west is. Belangrijk is het in dit verband, dat onlangs te Parijs het „Congres der Europese Gewesten" is gehou den, waar vertegenwoordigers van Schotland, Wales en Gornwal.es, uit liet Rijnland en Beieren, uit Fries land en Brabant, uit Bretagne, de Zwitserse kantons eu 'Wallonië,* uit Vlaanderen en uit diverse Franse en Italiaanse gewesten bijeen zijn ge weest. Verre van terug te vaïlten in een verouderd separatisme oï zich te beperken tot het aankweken van een folklorisme,, hebben de afgevaardig den een constructieve en positieve bijdrage geleverd tot de versterking- der Europese volkskracht, die zo wel in nationaal als in internationaal opzicht. slechts denkbaar is door het handhaven van de verscheiden heid. van elke kleinere levenskring op zichzelf. De Europese eenheid mag. de ge westelijke, natuurlijke eenheden niet alleen niet verstoren, maar zal ze weer tot bloei moeten brengen. Want de vijand van de gewestelijke vrij heid is óók de vijand van Euroga ais geheel. Deze vijand heet: het na tionalisme van de souvereine staat. De Europese gemeenschap kan slechts dan gezond zijn, indien die samen stellende delen de regionale volks- jgemeenschapepn. hecht en sterk en giezond zijn. In ons land hebben de Friezen met ide oprichting van de Friese Fe deralistische Vereniging het voor beeld gegeven. Deze verniging, waar van de heer P. W.ybenga als voor zitter optreedt, stelt zich op de grondslaiglen van het eigen karakter van het Friese volk en zijn solidari teit met andere volken. Zij stelt zich ten doel actie te voeren voor het federalisme als gezonde basis voor een democratische rechtsorde met na me door in Groot-Fries-, Nederlands en inberkationaal verband er toe me de te werken dat Frieslanid zijn bij drage kleeft aan de federale opbouw van "West-Europa. Ook in de overige zjg. Randge- westen van ons land, vooral daar, waar het regionale besef het sterkst leeft., wordt thans gewerkt aan der gelijke federalistische verenigingen, die t.z.t. tot een nauwe samenwer king! in federatief verband zullen ko men. i t Het Congres der Europese Ge meenschappen en Gewesten heeft te Parijs 'een voorlopige centrale raad samengesteld, waarin een yiertögen- w;ooidjger zitting heeft genomen van elk der aanwezige gewesten. Te- Me- rano in Italiaans Tirol zal in Septem ber a.s: het volgende congres wor den gehouden. De rechtspositie van het Europese gewest, minderheid 'en volksgemeen schap is uiteraard nog verrte van af gebakend en omlijnd. De' nieuwe 'or ganisatie verwacht daarin te voor zien do ir het opstellen op korte ter mijn van een „Handvest der Euro pese Gewesten". Een speciale com missie stelt zich ten doel,, dit hand vest van .gewestelijke rechten en plich ten te ontwerpen en daarin tevens de functie te omschrijven, die in een Europese samenleving naast staats- gegeentelijke- en andere gemeenschap zal1 to ekomen aan de gemeen schapp en van streek en gewest. (N. E. voor het tijdvak van 28 Augustus tot en met 10 Sept. 1949. YoedingsmiddelenkaarU'n 909 281 Vlees (A, B, D), 100 gr. vlees. 282 Vlees (A, B), 300 gr. vlees. 283 Vlees (D), 100 gram vlees. 284 Algemeen (A, B.Dy 250 gr. rijst. 286 Algemeen (A, B), 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas. 294 Algemeen (D), 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas, (De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen). BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZI), ZE, MD, MF, MIJ 910 (Bijz. ar beid a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter X. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 26 Augustus wor den gebruikt. De niet-aangewezen bonnen 264, 265, 268, 269, 270, 271, 273, 275, 276, 277, 278, 279 Algemeen kunnen wor den vernietigd. Trachten leed te verzachten... ten bate van Nederland en Indonesië HEUSDEN. Zaterdag speelt het ie elftal der v.v. Heusden een vriendly-game tegen Koz. Boys te Werkendam. Aanvang 5.30 uur te Werkendam. Vertrek per autobus. Zondag a.s. speelt bet ie en 2>e elftal tegen Vlijmen Boys 1 en 2. Aanvang 2e elftal 1 uur, ie elftal 2.30 uur. Vertrek per rijwiel. Op 11 Sept. vangt ook voor Heus den de competitie aan en zii starten reeds direct tegen een sterke tegén- stander n.l. een uitwedstrijd tegen Broekhoven. Heusden zal er goed aan doen, de nog te spelen vriendschappelijke wedstrijden te benutten om zo goed mogelijk op elkaar ingespeeld te ra ken, dan zien wij de competitie met vertrouwen tegemoet. Ditzelfde geldt ook voor het 2e en het 3e elftal. Zij dienen dus steeds trouw op te komen en niet door weg te blijven het spelen voor an deren onmogelijk te maken. Er zal gietraeht worden voor het 3e ook nog een wedstrijd te krij gen. RIJSWIJK. Zaterdag sepelde Rijswijk tegen Woudriehem 2 met 33 gelijk. Za terdag a.s. ontvangit Rijswijk te vijf uur Ameide 2. WIJK EN AALBURG. N.O.A^D.Het eerste elftal speel de j.l. Zaterdag tegen het sterke Woudriehem 1 en verloor met 31. Het tweede elftal speelde oo gelijk tegen Sleeuwijk 2 en de junioren moesten in de Aalst-junioren haar meerdere erkennen met 61. A.s. Zaterdag spelen alle elftallen ui twedstrijden. Het eerste gaat naar Brakel 1. Ver teek kwart voor vijf per fiets. Het tweede gaat naar Koz. Boys 3 te Werkendam en de junioren reizen gelijktijdig mee naar de Al- tenajunioren te Nieuwendijk. Vertrek half drie voor beide elftallen. 1 A.s. Vrijdagavond houdt de v.v. Noad een ledenvergadering! in de zaal van de heer Duissterwinkel. Aanvang half acht. WILHELMINAHet twee de elftal behaalde j.l. Zaterdag in de uitwed strijd tegen Almkerk 1 een verdien de 2o overwinning en het derde wist op beide punten beslag te leg gen door een 1o zege op Brakel 2. A.s. Zaterdag speelt het derde om drie uur een thuiswedstrijd tegen Veen 2. Het eerste elftal krijgt waar schijnlijk Hardinxveld 1 op bezoek vo-or het spelen van een vriendschap pelijke wedstrijd. Aanvang 5 uur. •t t TWEE IS NIET GENOEG, In Washington houdt men van aanpakken. Over de Potomac lagen twee bruggen, een spoorbrug en een verkeersbrug, waarvan de laatste de stroom auto's niet meer verwerken kon. „Wel" zeiden de mannen in Washington, „dan bouwen we er nog een bij". Deze foto laat u de situatie aldaar duidelijk zien. Rechts ziet u de spoor brug, links de oude brug en in het midden de nieuwe brug in aanbouw. Ter voorkoming van verkeersopstopping hebben de Amerikaanse Ingenieurs het systeem van eenrichtingsverkeerswegen weer toegepast, die langzaam stijgend het verkeer op de juiste rijbaan brengen. Duidelijk kunt u dit op de voorgrond van de foto zien,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6