Swan- of Parker- Deze week extra aanbieding ROELOF DE WIT HEUSDEN Naaimachines. Haar de Landbouwtentoonstelling te Eindhoven Ons Landbouwhoekje. J. M. VAN DER POL De Marine Cantinediensi. V ulpenhouders* De originele Bembery-zijde Ziet onze speciale etalage Manufacturen- en Confectiehandel Tel. 85 Michaëi's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres Aan de Kali Mas, een van de toe gangswegen tot het Marine-Etablis sement te Soerabaja, ligt het ge bouw van de Marine Cantine Dienst, Kortweg „Marcandio" genoemd. Het is een centraal inkoopbureau, dat voornamelijk vanuit Nederland aller lei artikelen betrekt, die via de scheepstoko's, cantine's, gezinstoko's en messen over het Marine perso neel worden gedistribueerd. Maar het heeft heel wat voeten in de aarde gehad, alvorens het zover was. In Juni 1946 bestond er nog niets, dat op een cantinedienst leek. Er was geen magazijn, geen personeel en hét enige dat te Soerabaja ver krijgbaar. was, waren schoenveters. Nederland kon in die tijd nog niets leveren en daarom werden in Australië de nodige^, bestellingen ge plaatst. En op 18 September 1946 arriveerde het eerste schip met ar tikelen uit Australië. Het magazijn •van de Kali Mas werd in gebruik genomen .en op 1 October 1946 be- gqji de Marine cantinedienst haar werkzaamheden. Langzamerhand kon Nederland zelf gaan leveren en bin nen een half jaar was het aantal artikelen dat in de Marcandio te koop was, reeds verdubbeld nu ont- koop was, reeds verdubbeldnu ont waart men op de prijslijst meer dan 300 verschillende/ soorten heerlijkhe den. Deze prijslijst, een keurig uit gevoerd boekje, is op ruime schaal over de schepen en inrichtingen ver spreid, zodat een ieder kan nagan, wat er alzo te koop is. En dat dei 'Marcandio in een dringende behoefte voorziet, blijkt wel overduidelijk uit het bedrag der maandelijkse omzet, dat gemiddeld f 300.000 bedraagt. In de maand van de ie politionele actie toen er veel schepen in Soerabaja binnen hepen, die snel even hun toko voorraad aan kwmen wollen, liep dit bedrag, zelf op tot f420.000. De Marcandio 'is een semi-parti- culier bedrijf. De minister v'an Ma rine heeft namelijk bepaald, dat alle onkosten door deze inste.lling zelf betaald moet worden. Alle salarissen van het personeel (waaronder 3 mi litairen), transportkosten, onderhoud gebouwen enz. moeten er dus „uit gehaald" worden, maar desondanks is de prijs van de artikelen, mede door dat in het groOt wordt ingekocht, nog altijd een stuk lajger dan „aan de wal". En zo 'gek kan men het ïiiet bedenken of dé Marcandio heeft het. Palirig', ham, appelmoes, bier, oranje, crush, sokophouders, pijpjen- vegers, jeau de cologne, Kansas en wat ai niet. En' 'doordat men die beschikking heeft over een gedeel te van het ma line koelhuis „Banda- rang" is het eveneens mogelijk ge worden koel- en vrieskamerartikelen rechtstreeks te importeren, zoals zure haring, zalm- en worstsoorten. Als de schepen de haven van S oe rabaja binnen lopen, is de eerste 'g'anjgj dan ook meestal naar. de Kali Mas, waar 'in een grote loods lek kernijen in onafzienbare rijen lig gen opgestapeld. Maar het kan ook zijn dat de toko-voorraad opraakt, terwijl het schip nog een flinke tijd patrouilleren voor de boeg heeft. Dan kiest „Hans Fuhrie" een vracht scheepje in dienst van de Koninklij ke Marine of een LT zee en top die mahier wordt er zorjg voor ge dragen, dat de dorstige kelen diaar ver weg in de archipel weer met bier en limonade worden gelaafd, de magen met chocolade gevuld en de longen met Escort gestreeld., Er yvordt naar gestreefd door lage verkoopsprijzen de winst zo klein mo gelijk te maken, waar iedereen pro fijt van heeft. Uit deze kleine winst worden overigens af en toe grafts verstrekkingen bekostigd, zoals op nationale feestdagen,. Nog steeds is 'men er op uit na te gaan of er geen nieuwe artikelen voor verkoop in aanmerking komen. Zo zullen binnen kort herinneringsdoe'ken verkrijgbaar zijn, waarop schepen van vroeger en thans, oude en moderne vliegtuigen en alle Marine distinctieven voorko men. Een aardig cadeautje yoor een aardig meisje... Waar de Marcandio toch al niet goed voor is. dingswaarde van een kuil kan heel goed zijn, ja zelfs uitsteken boven die van hooi. Doch veelal .wordt niet dat resultaat verkregen, wat mogelijk zou zijn geweest; de ver liezen zijn soms buitengewoon groot. Het gaat 'toch tenslotte niet om de kwestie hoeveel kg kuil er is verkregen, doch wel om dit: hoe veel kg voedingswaarde be houden is gebleven. Elke methode van conserveren gaat om het be- waarbaar maken van voedingswaar de met minimale verliezen bij mini mum kosten. Bij de oude methode van jnkuilen op de grond, zijn ejr naast andere verliezen de kantverliezen, die nu zeer gemakkelijk zijn te voorkomen door het gebruik van een goede silo. Het inkuilen in de .grond (de kuil geheel bedekken met grond) ging reeds in de goede richting, doch met een silo is ,men pas tot het uiterste gekomen wat deze kant- verliezen betreft. Doch niet alleen langs de kant treden er verliezen op: ook .binnen in de massa treden omzettingen op, zo zelfs, dat er (veelal) .warmte wordt ontwikkeld en waar dit ge schiedt gaat er voedingsstof verlo ren. Daarbij worden ook de kost bare eiwitachtige stoffen aangetast (afgebroken of mindeïr goed ver teerbaar gemaakt), waardoor de ver liezen heel groot kunnen zijn. Toch hoort men vaak, dat de warme Fries-Hollandse kuilen zo prima resultaten laten zien; de verhouding zetmeelwaarde/verleerbaar eiwitach tige stof is soms zeer goed! Inder daad is deze verhouding soms goed, doch de verhouding zegt niets om trent de totale hoeveelheden zëtmesl- waarde en verteerbaar eiwitachtige stof, die er in een kuil voorkomen. Het gaat de boeren niet alleen om de meergenoemde verhouding, doch evenzeer om het aantal Hagen dat men van een kuil kan voeren. Zolang de zuurheidsgraad niet be neden een bepaalde waarde 'is geko men, zijn er verliezen (vooral aan eiwitachtige stoffen), die voorko men hadden kunnen worden. Mo menteel zijn er 'drie methoden om deze bepaalde zuurheidsgraad met zekerheid te bereiken: A.I.V. !zuur, melasse (hierbij dient men een silo te hebben 'met een bodem) of andere gemakkelijk vergistbare producten (gemalen bieten, mais en dergelijke zelf verbouwde of aange kochte producten)'. Zij die nu willen gaan inkuilen worden er nogmaals op gewezen, dat het heel belangrijfk is prima ruw voer te winnen en 'Jat is moge lijk door het gebruik Van boven staande middelen. Dit geldt 'niet al leen voor gras, doch 'evenzeer voor andere eiwitrijke gewassen. Wilt ii een conserveermiddel gebruiken,,dan dient u deze onverwijld te bestellen (voorzover u zelf geen bieten e.d. beschikbaar hebt), opdat u Straks, wanneer het gras (of iets anders) klaar is, niet behoeft 'te wachten. Van oud gras krijgt u nooit eer ste klas ruwvoer; van jong gras slechts indien u goed "conserveert! DUSSEN. Over de maand Juli. Geboren: Marius J., z. van D. N. J. v. d. Westen en J. A. Her mans; Walthera W. M. H., d. van S. Sagt en J. A. v. Gennip; Martinus J. J., z. van A. Heere en M. C,'We- terings; Petrus C. M., z. van G. A. v. 01s£ en C. P. v. Deursen; AÜria- na D., d. van P. A. v. d. Pluijm en P. A. v. Balkoin; Nicolaas A. J., z. van N. A. Kanters en M. F. Rijken; Johannes C., z. van A. C. v. Olst en H. Heijmans; Teunis z. van A. v. d. Assem en A. G. de RooijMaria P. A., d. van J. C. Heijmans en C. E. v. Loon; Johan na M. J., d. van J. A. Heere en E. A. Weterings; Catharina J. C., d. van H. H. Vissers en A. G. v. d. Pluijm: Franciscus A. M., z. van F. L. Meij- ers en M. v. Olst; Hendrik M., z. van W. Berkenbos en P. W. van Doornmalen; Cornelia C., d. van G. Harmsen en _M. M. E. Schalken- Getrouwd: Adrianus C. Span 2& j. en Johanna Th. Verhoeven 23 j.; Wilhelmus J. Heijmans 31 j. en Cornelia F. Huigen, 30 j.: Jan.Broeks 32 j. en Tannetje Sloof 35 j 4 Overleden: Cornelia v. d. Pluijm, 82 j., wed. van Walterus Wage- makers; Christiana Groenevelt, IT jaren. DE WERKEN c.a. Geboren: Johanna M., d. van M, Verwoerdt en M. v. Vuuren. OndertrouwdPieter Ivorsman 25- j. en Anna Versteeg 18 j. Overleden: Adriaan Groenevekl 54 jaren. VOEDER EX WE1DEBOUW. De tweede inkuilperiode is op een enkele plaats reeds begonnen, net meeste gras moet echter nog wor den ingekuild. Ook een deel der groenvoedergewassen moet worden geënsileerd. Hoewel er reeds veel vaker op dit aggpfbeeld is geslagen, willen wij toch niet nalaten Je ha mer nog eens op te nemen. Het inkuilen is een methode van conserveren, die een vaste plaats heeft veroverd op de Nederlandse boerderij; en terecht, want de voe- Burgemeesfer en Wethouders der gemeente Andel onteigening ter inzage liggen; zitting houden, schriftelijk bezwaren - - F 'SS V'Mu V v\" -<• V/ gen; Uit voorraad leverbaar Ook voor reparatie is o n s adres het juiste B. VIVEEN, Hoogstraat 44, Woudrichem v.->' OP DONDERDAG 1 SEPTEMBER a.s. Rijwielhandel, Reparatie-inrichting, Radiotoestellen Het zijn nog wel geen maar ze zijn prima en worden onder garantie geleverd Dames Vulpenhouders in diverse kleuren f 11,75 Heren Vulpenhouders f 13,00 Heren Vulpenhouders extra mooie uitvoering f 18,00 Boekhandel Firma L. J. VEERMAN. Heusden maken bekend, dat het College van Algemene Commissarissen voor de Wederopbouw te 's-Gravenhage voor nemens is, over te gaan tot ten name van de Gemeente Andel van een perceel grond, gelegen aan de Burg. v. d. Schansstraat alhier, zulks ten behoeve van het bouwplan 1949-1950; dat de hierop betrekking hebbende stukken vanaf 26 Augustus a.s., ge durende 14 dagen, kosteloos voor een ieder ter Gemeente-secretarie dat op Maandag 12 September a.s., des nam, 2.30 uur, ten Gemeentehuize van Andel, een door genoemd College aangestelde Commissie zal ten einde e.v. bezwaren tegen deze onteigening aan te horen dat belanghebbenden tot niterhjk 2 dagen vóór deze zitting ook kunnen indienen bij genoemd College van Algemene Commissarissen, van Alkemadelaan 350 te 's-Gravenhage. Burgemeesier en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, L. J, VOGELAAR (L. B.) De Secretaris, MART. VAN RIJSWIJK. Andel, 25 Augustus 1949. DAMESKOUSEN .ffe, 9 Nieuwe zig/zag Naaimachines op pracht salonkasten Nieuwe Handnaaimachines Nieuwe Electrische Naaimachines e Nieuwe Trapnaaimachines op salonkast of inlaatmeubel, zowel machines als kasten zijn van de beste fabrikanten Alle naaimachines worden geleverd met langdurige garantie en volledige voorlichting. Nog in voorraadenkele gebruikte Handnaaimachines alsmede alle naaimachine benodigdheden Schrijf even een briefkaart en wij komen U geheel vrijblijvend bezoeken NAAIMACHINEHANDEL en REPARATIE-INRICHTING Lid van „STERNA"-Stichting erkende Naaimachinehandel - v. Op deze dag worden de bekende Centrale Paardenkeuringen gehouden t VAN MERSBERGEN Genderen Tel. 22 Liefst spoedig opgeven bij W. VAN HORSSEN Aalst Tel. 238 Brakel f GARAGE BLEIJENBERG Tel. 21 Wijk en Aalburg Oudheusdensestraat W 2 - Heusden uit voorraad leverbaar Vertegenw.„Phoenix"- en „Adek Rijwielen„Victoria" Electr. Was machines Erkend Naaimachinehendelaar en Reparateur IS en BLMFT

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 8