NIEUWSBLAD Plaatselijk Nieuws Binnenland AALBURG „Een Heidense nederzetting Oterker dan de haat TWEEDE BLAD DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1949 No. 6697 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKERK. AALST. DUSSEX. HERPT. NIEUWENDIJK. OUDENDIJK. ANDEL. AALST. NOORD-BRABANTSCHE DAMBOND. 1 en afgodendienst". H. van Heeswijk j Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman In de eerste helft van de maand Sept. a.s. zal in deze ge meente een collecte worden gehou den ten bate van de T.B.C.-bestrij ding;. Een ieder gjeve naar vermogen \oor dit góede doel. A.s. Vrijdag; 26 dezer, desn.m. 7 uur, hoopt de raad dezer gemeen te In een openbare zitting bijeen te komen. Door Ds. Hintzbergén, Herv. predikant alhier, is aan de gemeente van Hien en Dodewaard 8 dagjen uit stel gevraagd, aangaande zijn beslis sing voor het beroep naar die .ge meente. 1 i 1 De voorbije week hadden in ons dörp zoveel ongevallen plaats, dat men geneigd, is te zeggeneen echte ongevalLenwieek. Als eerste was G. J. Verboom zo onfortuinlijk bij zijn werkzaamheden op de steenfa briek „de Rietschoof" met zijn rech terhand in aanraking te kómen met de cirkelzaag, waarbij fluim en vin gers vrij ernstig benadeèld wedden. Hij is Jer verpleging in het zieken huis te 's Hertogjenbosch opiglgjnojnen. R. van Ooijen sloeig bij het kóren- 111 aaien met de zicht in zijn been, gevolg een gapènde wond en voor lopig op twee stoelen. G. van Os werd op de Koe waard', toen hij ging: melken, aangevallen door een las tige koe, die_ hem op de horens nam eii over "de ömheining, werkte. Andere' melkers wisten verder on heil te voorkomen, doch epkele blau we plekken en schrammen, had hij al te pakken. Vervolgens was het G. Haasakker die bij het koren rij den van 'de wagen viel en een hoofd wond opliep, tenslotte was het 't jongste dochtertje van P. Biesheu vel, dat uit haar ledikantje tuimel de, waarvoor geneeskundige hulp in- igieroepen werd. En nu is nota bene de dokter nog wél miet vacantie. Van gemeentewege zijn alle woningen van een nieuw huisnum mer voorzien, die per 1 September a.s. zullen ingaan. In tegenstelling tot de vorige nummering ,is nu een nieuwe methode toegepast. Elke straat of gjedeelte van ons dorp is afzon derlijk genummerd, telkens beginnen de 'bij 1. Aan de linkerkant de on even nummers, aan de rechterkant de even nummers, op dezelfde wijze dus als ook in die' steden reeds ge bruikelijk was. Practisch heeft dus el'k perceel een ander adres giekre gen, daar ook verschillende straten thans een officiële benaming hebben. Ter aanduiding hiervan zullen ook nog1 straatnaambordjes aangebracht worden, zodat we mogen aannemen, dat na het onvermijdelijke even wennen, alweer een stap in de goe de richting gedaan is. De klompenfabriek van C. Bou- man alhier, werd verleden week ver eerd met het bezoek van een achttal Engelsen, die zich op de hoogte kwamen stellen van de klompenfabri- cage in het Land van Altena. Op het te Den Bosch gehou den coupeuse-examen slaagden de da mes Ria van Bokhoven en Bertha Piron alhier. Zij genoten hun .opleiding bij de Eerw. Zusters te Heusden. Geslaag den van harte gefeliciteerd. 'Verleden week werd de zuivel fabriek „Altena" bezocht door een aantal Engelse belangstellenden. Ze werden rondgeleid' door de heer Lankhaar, die hen toonde hoe de in Engeland beroemde Edammer ka zen worden gemaakt. Zaterdag 20 Augustus had 011 der voorzitterschap van de heerW. J. v. Beem, de Oranjever. „Wilhel- mina, voor de ^kinderen der leden enige feestelijkheden georganiseerd, die, dank zij het mooie weer, bi zonder geslaagd zijn. Voor de avond waren een 5-tal muziekcorpsen uit genodigd, waarvan er vier aan het concert deelnamen. De opkomst van het publiek was zeer goed en het was voor de mu ziekliefhebbers een avond 0111 te ge nieten. Onder de deelnemende ver enigingen werden geldprijzen be schikbaar gesteld, welke bij het lot als volgt werden toegewezen: Muziekvereniging teGenderen f25,Zuilichem f 15,Oudendijk f 10,-Woudrichem f5, Na afloop van het concert bleef men in de consumplieteiit nog even gezellig bijeen, waarna deze dag ge sloten werd. Tijdens het feest is uit de instru mentenk ast een piston vermist. Het is mogelijk dat hier een ver gissing bestaat. Zaterdag j.l. speelde Sparta 1 een uitwedstrijd telgen Aalst 1. ïn een 'goed gespeelde wedstrijd verloor Sparta op .onfortuinlijke wijze" mét 3—2. Zaterdajg a.s. speelt Sparta 1 om 5 uur te Gorincbem tegen G.J.S. 1. Sparta 2 speelt om 6 uur thuis, tégen het zeer sterke Peursum 2. Roda 1 ontviög Zaterdag Sparta 1 uit Andel. Het werd een forse spannende ontmoeting, die uiteinde lijk in een 32 overwinning ,voor de thuisclub eindigde. In het begin leek er dit echter niet op. De be zoekers zetten fors in en maakten in de eerste helft het enige doelpunt (1o.). Na dé thee vergrootten ze zelfs de voorsprong (2o) en hoe onze jongens ook zwoegden, ze "kon den maar geen vat op het vlugge spel van Sparta krijgen. Zo bleef het tot een kwartier" voor het einde, toen op fortuinlijke wijze het reeds lang v e rdiende te genpu nt onts tond 21 Hierdoor aangemoedigd zetten onze eerste elftallérs alles op de aanval en nog tweemaal belandde de bal achter de Sparta-doelman. "Doorkra nig volhouden bereikte men dat een 2o achterstand een 32 overwin ning werd. Ook Roda 2 deed góed werk, door het bezoekende Koz. Boys 3 dat de bovenste plaats in afdeling 3 bezet, met een 32 nederlaag naar Werkendam te sturen. In de eerste helft werd het 2-o yoror de thuisclub, direct na de hervatting zelfs 3o, maar de Boys gpven zich echter zomaAr niet gewonnen en scoorden in de resterende tijd ook nog tweemaal, echter te weinig; om te verhinderen dat Roda 2 twee kost bare punten binnenkreeg en nu de Werkendammers op de voet volgt. Roda 3 had rust, terwijl de junio ren A reeds Woensdagavond uit kwamen op eigen veld en een '61 overwinning/boekten op tie Noad- junioren A uit Wijk. A.s. Zaterdag drie uitwedstrijden, Roda 1 naar Achilles 1 te Veen, Roda 2 naar Altena 2 te Nieuwen dijk en Roda 3 naar Sleieuwijk 3. Dit zijn alle zware opjgaven, waarover wel fesens gestruikeld kon worden. De eindstanden van de voorwed- slrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Noord-Brabant zijn als volgt: Afd. A: J. Steigenga 4 3 10 7 C. v. Strien 4 3 0 1 6 W. Piederiet 4 112 3 P. Beenhakkers 4112 3 A. de Leeuw 4 0 13 1 Afd. B: P. Blom 5 3 2 0 8 J. Hobbelen 5 3 2 0 8 J. v. Reijen 5 2 2 1 6 P. Gruijters 5 12 2 4 A. Jansen 5 10 4 2 A. Nieuwkoop 5 0 2 3 2 Afd. C: J. Craane 5 3 117 J. Koster 5 2 3 0 7 R. van de Boomen 5 13 15 J. So et ens 5 18 15 J. van Escli 5 0 4 1 4 Th. van Hout 5 0 2 3 2 De heren J. Steigenga, C. van Strien, P. Blom, J. Hobbelen, J. Craane en J. Koster 'hebben zich hierdoor in de finale 'geplaatst. VLIEGENDE DIERENTUINEN UIT OOST EN WEST OP SCHIPHOL De nationale luchthaven is niet uit sluitend een internatonaal knooppunt van menselijke wezens 4 ook schepsels uit de dierenwereld^ afkomstig van alle delen der aarde, ontmoeten el kaar vaak op Schiphol. Het punt van hun samentreffen is gewoonlijk de vrachtloods, van waaruit zij ria aan- konjst naar "hun bestemming worden geëxpediteerd. Dezer dagen was een groot deel van de oppervlakte in de vrachtloods van de K.L.M. in beslag genomen door deels krijsende, deels loeiende en ook volkomen zwijgzame en geluidloze dieren. Gezamenlijk in een kooi, alleen afgescheidin door wat 'kippengaas, bevonden zich een tiental zogenaamde penceelaapjes naast enkele fraaie eenden. De aapjes waren wel wat luidruchtig. De kooi ernaast bestond uit twee verdiepingen, beneden huisden twee kleine everzwijntjes en hun boven buren waren een koppel zeer fraaie rode ibisseri, enkele houtduifjes en twee papagaaien. Allen waren met het K.L.M.-toestel uit Paramaribo op Schiphol gearriveerd. Bovendien was in een rond mandje van ongteveer 50 centimeter doorsnee een python géborigén van ruim 5,5 meter, voorts in solide verpakking vier gevaarlijke hagedissen, een ara, vier doodskiop- aapjes, een toecan en een lamgnage lige luiaard en last but not least een blikje met twee inkepingen en het 'deksel, waarop een etiket met .op vallende letters vermeldde„vergif tig", de inzittenden waren twiee formi dabele vogelspinnen. Dieze West-In dische die renv er tegenwoordig! n g kreeg iets later iglezelschap uit de oost, want in het laadruim van de Constellation „Gouda" werden op Schiphol een aantal hagedissen, vo geltjes en tropische vissen aange voerd. De vogeltjes waren geduren de de reis gehuisvest in cylmdervor- mige kooitjes, welke konden draaien, waiardoor zij onbeperkte afstanden „lo pend' 'konden afleggen. De dieren zijn een geschenk van de Sultan van Pontianak aan de ge meente Den Haag. De Westindische dieren zullen binnenkort te bezichti gen zijn in Wassenaars dierenpark. BESTRIJDING VAN AARDRUP- SEN. De Plantenziektenkundige Dienst vestigt de aandacht van de groen tetelers op het plaatselijk veelvuldig voorkomen van aardrupsen. Deze vre ten 's nachts aan de onder- en bo vengrondse delen van verscheidene gewassen, ten gevolge waarvan voor al bij Andijvie en witlof b^aïigrijke schaae kan ontstaan. v Aardrupsen kunnen worden bestre den door ze 'weg 4e zoeken bij de aangetaste planten. Mleestal vindt men ze nog vlak bij de verwelkte planten in de grond. Ook kan men ze verdelgen door een giftig lokaas bij de planten uit te strooien. Dit wordt bereid door 1 kg verse tarwe zemelen te vermengen met 40 gram Parijs-groen. Aan dit mengsel wordt toegevoegd 75 gram melasse, die men tevoren heeft opgelost in 1V2 dl. warm water, waarna aan deze oplossing nog1 61/2 dl water is toege voegd. De verkregen .oplossing worflt al roerende toegevoegd aan het dro ge, mengsel van zemelen en Parijs- g.roen. Het aldus bereid giftige lok aas dient teggn d;e avond te worden uitgestrooid. 1 Zandwijk bij Tiel, Arkel en Hoor naar, Schoonre woerd, Woudrichieto, Almkérk, Giessen en Rijswijk iri het Land van Aitena, Erichem, Mialsem' en Avesaat bij Buren. Wat nu aangaat het Land van Heusden, daarvan worden bii name Igenoemid Oud-Heusderi en Aalburg en het is zonder twijfel dat daar toe heeft medegiewerkt het gezag van de Graaf van Teisterband, die de Christelijke Religie reeds was toege daan. De levensbeschrijver van Sui- bertus, deelt mede dat hij .gepredikt heeft in de tempels der afgoderij, die door de Heidenen gebauwd wa ren en aan haar afgodendienst gie- 'wdjd, niaar ook dat hii veel kerken gesticht heeft en Templa quae ido- rum erant Deo consecrasit, dat is, Heidentempels aan God gewijd1 heeft, zodat de Heidense tempels niet afge broken werden, maar tot beoefening .der Christelijke Religie behouden ble ven. Suibertus is overleden in bet jaar 717 in het Land van Kleef genaamd Werda Gesaris (Keizerswaard) en An no 804 heilig verklaard door Paus Leo. Tot deze behouden Heidense tem pels behoorden ook de voormalige Oiider Pepijn van Herstal (de mid delste) de moest invloedrijke hof- meijer en opgenoemde Koning na de dood van 'Ollovis de heerser der F ranked, werd met kracht tegen de Germaanse pa buren mét name de Friezen 'met haar koning Radboud, opgetreden, om wat in zijn verm'o- gen was het Christendom bij dieze heidenen ingang te doen vinden Vooral steunde hij warm dé arbeid van de Angelsaksische prediker Wil- lebrordus, die piet enige metgezel len waaronder Swigberd en iMarcel- linus omstreeks het jaar 700 van uit- Engeland o verge stoken zijn iom de Christelijke Religie ook in deze lan den te prediken. Ovler WillebrordUs en zijn zegenrijke arbeid, in dëtagie landen aan dé Noordzee, zullleit wil in dit verband niet schrijven, maar wel over rijn métgezel Swigberd, of zoals zijn mede tochtige noot iMjarcelli- nus hem in zijn levensbeschrijving anno 717 noemt Suibertus, Aposto- lUsm eomita'tus Teistérbantiae et Coe- piscopus Willebrord, di. een Apos tel v,an het Graafschap Teisterband en medebisschop van WiUiebrórdus. De plaatsen die in de levensbeschrij- ving bij name worden genoemd en waar Jriij gepredikt heeft zijn deze: 17. 1 1 Even later kwam hij terug met zijn moeder en zei 'met een gezicht, alsof hij de grootste ontdekking van zijn leven had 'gedaan: „Hier is-ie!" An toon stond onmiddellijk op. Het,boek gleed van zijn knieën, maar hij bemerkte het Sliet, want voor hem stond zij, wier beeltenis hem na zijn terugreis haar Indië, twee jaar bijgebleven was. 'Vrolijk stond ze voor hem, 'de moeder van de achtjarige Bennie, maar 'voor hem was ze niet tie moeder, maar de vrouw. In haar licht mouwloos zomer japonnetje leek ze meer op een jong meisje, dan op een moeder. Was ze veranderd in die jaren? Antoon zou het niet kunnen zeggen. Nog was ze de lange .vrouw met liet fraai figuur, die eens dooreen familielid vergeleken was met tie go din, met haar bruine ogen, waaruit het leven straalde, maar toch waren die ogen zacht. Nu lag er een vage glimlach over het gewoonlijk zo ernstig gelaat, nu ze de jongeman weerzag. Ze was de eerste, die sprak en terwijl ze haar fijne handje naar hem uitstak, zei ze: '„Wel, dat is toevallig, mijnheer, dat wij 'u hier aantreffen. Ik waande u hog goed en wel in Indië". 1 Antoon beantwoordde die zachte handdruk en zeide: „Het doet me werkelijk genoegen, dat* ik 'u beiden weer ontmoet". Nadat hij een stoel Voor haar had laten aanschuiven, spraken ze verder, terwijl Bennie op zijn knie was geklauterd. 1 Natuurlijk moest hij de jongen vertellen van Indië: „Hebt h wel eens een heuse tijger van dichtbij gezien? Ja? Vertelt u ine eens daar van". En Antoon vertelde, dat hij eens, zonder geweer, achter in zijn on derneming liep een onderneming is een grote tuin toen kwam er opeens een grote tijger uit het alang- alang dat is van dat hele lange gras, dat zo hoog wordt als een man maar toen kwam die tijger, hè, en daar stond hij pp een paar passen afstand van me af me aan te kijken". „O!" Het kind zettegrote ogen op. „E11 toen?" i „Toen? Nou, toen "heeft-ie me opgegeten". „Is 'theus?" En hij keek beurte lings de man en zijn moeder aan, totdat de laatste in teen lach uit barstte. Toen drong het '[las goed tot zijn kinderbrein door, rei\, de man aan zijn jas trekkend, ver volgde hij„He nee, dat kan toch niet, dan was u friet hier". „Nou dan, hij keek toe een poosje aan van het hoofd 'tot de voeten,, alsof hij zeggen wilde: 'Je bent me te mager. En toen draaide hij zich om en verdween weer in het alang- alang". „O", zuchtte hij opgelucht, hoe wel zijn kinderfantasie iets veel ver- schrikkelijkers had verwacht. „En was u niet bang?" „Eerst was ik wel rwat geschrok ken, maar bang was ik niet, want een tijger doet een toens haast nooit kwaad en als hij 'het doet, dan moet hij wel erge honger hebben". „En gaat u nu 'niet naar Indië terug?" „Ja, zeker, over een paar maan den. Ik heb, net 'als jij, vacantie", „Ik wou dat u nooit wegging, zuchtte het kind. Komt u hij nUij logeren. He toe, mama, 'mag het?" vleide hij. Beiden lachten om de vraag van het kind en de vrouw vertelde, dat ze een Vil latje 'gehuurd hadden op de Leuwigelaan. „Komt n ons eens bezoeken? U bent zeker in Bergen in pension?" „Neen mevrouw, ik ben 'hier in een hotel". „Nu als u ons 'dan eens een gef- noegen wilt doen, laten we zeggen, morgenavond?" „Heel graag, mevrouw"... Hij keek haar vragend aan. „Zolang-kennen we elkaar 'en u kent nog steeds niet toijn naam: Van Hoogstraten. Door het gesnap van mijn kleine bengel tol u 'tpok wel op de boot vergeten zijn". Zo verliep de avond 'ondier gezel lig gekout en het werd schemer, toen ze opstonden. „Hé, mevrouw van Hoogstraten, ik heb 11 overal 'gezocht". Een itnan naderde en slaakte een zucht van verlichting. „O, mijnheer Rodenburg, wij dachten, dat u al 'naar huis wasi gegaan. Mag ik de heren even aan elkaar voorstellen?" Antoon mompelde zoiets als „aan genaam" en keek de persoon in kwestie aan, die hem 'argwanend de hand drukte. Het was een man van middelmatige lengte en sterk gebouwd, een bleek bruin gelaat en een zwarte knevel, zeer vooruit stekende ogen en "holle wangen.'Zijn voorhoofd was kort en gedrongen. Hij had groenachtige ogen, die hem enigszins sluw deden lijken. 'Het gezicht van deze man deed Antoon denken aan een luipaardje, dat hij zelf jong gevangen en 'getemid had. Hij wist niet wat hij van de man denken moest en onwillekeurig hui verde hij. Zo liepen ze samen pratend het strand af, de strandweg op naar de Eeuwigelaan, waar de 'heren af scheid namen van de 'vrouw en, ihet kind. „Nu, mijnheer Veldman, ik 'reken morgenavond op u, hoor". Antoon drukte beleefd de kleine hand en antwoordde, dat 'hij ko men zou en tot 'Biennie ziei hij, dat hij morgenavond een 'mooi ver haal zou vertellen van een lui paardje, dat hij ztfif 'gevangen had.\ Maar tegen de ander nam hij enkel zijn hoed af en draaide zich pp de hielen om. 1 De blik in de ogen van die vent beviel hem niet. Een onbehaaglijk gevoel bekroop hem een ogenblik, maar hij schudde het 'bijna dadelijk van hem af en vrolijk fluitend als een schooljongen liep hij in het don ker van het "bos 'terug naar ziin hotel. HOOFDSTUK 8. Mededinger. De volgende morgen werd hij ge wekt door een <1 oordringend ged.il. Hij sprong verschrikt overeind en keek uil het raam om juist de ver trekkende badtrein te zien, nage wuifd door de achterblijvenden. (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 9