voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Plaatselijk Nieuws Und VAN altena DINAND STUFKENS No. 6698 Maandag 29 Augustus 1949 Wat deed „Draagt Elkanders Lasten' Firma L. J. Veerman, Heusden Als instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond werd het ge sticht in igig. Bii het 40-jarig be staan van het C N.V. had dit fonds dus 30 jaar gewerkt. Aanvankelijk was de deelname aan dit fonds voor de leden der Chris telijke vakbeweging vrijwillig. Sinds de bevrijding is het zo, dat ieder die zich aanmieldt voor het lidmaat schap, tegelijkertijd in de contributie een bedrag voor dit fonds betaalt. Daardoor wordt een flinke basis ge legd voor de hulpverlening aan onze t.b.c.-patiënten. In de eerste 15 jaar van zijn be-> bestaan, n.l. in 1934, kon de pen ningmeester mededelen^ dat ruim vier ton aan hulpverlening: was uit betaald. Ruim zes jaar later, n.l. aan het einde van 1940 bleek dit be drag opglelopen tot bijna f950.000. Bijna 6400 patiënten waren in de periode 19191940 door D.E.L. ge holpen. Helaas werd ook dit fonds door de Duitsers in 1941 geliquideerd. U weet nog wel wat dit betekende. Alle gelden werden in beslag ge nomen en verdonkeremaand. Zodat bij de bevrijding in '1945 dit werk moest beginnen, zonder dat er één cent in kas was. Langzamerhand kwa men de contributies binnen en het bedrag dat daaruit aan bet fonds ten goede kwam, steeg naarmate het ledental groter werd. Over 1948, wii vertelden het u reeds, was dit bedrag opgelopen tot f 180.000. Allemaal door de leden bijeengebracht. Maar de ontstellende toename der t.b.c, leidde er toe, dat in dat zelfde jaar f353.000 moest worden uitge keerd. Waren de uitgaven in '1939 nog slechts f 105.000, negen jaar la ter was dit bedrag f248.000 meer. Dank zij de activiteit der leden, die op allerlei plaatsen inzamelingen hiel den. ook oip. de vergaderingen der Christelijke vakbeweging, waren we in slaat het tekort van ruim f 170.000 op te heffen. In de jaren 1919 tot eind 1948 heeft het fonds D.E.L. f1.5751000 uitgekeerd en daarmede ruim tien duizend patiënten geholpen. Het staat nu reeds vast, dat het bedrag in 1949 benodigd tot over de f 400.000 gaan zal. De t.b.c neemt nog steeds toe. Bovendien helpt het fonds ook rustbehoevenden eti kin deren, die naar vacantiëkolonies gaan. Hoofdzaak is en blijft de tubercu losebestrijding. De leden onzer vakbeweging1 zul len in de weken van 517 Septem ber a.s. een beroep op u doen. Zij gaven zelf reeds een gjroot bedrag. Zij vragen u slechts een 'klein bedrag naast het hunne te geven om daar mede de volksziekte die tuberculose heet, krachtig te kunnen bestrijden. Onze plaatselijke commissie, die de collecte organiseert, is graag bereid, u nog meer te vertellen over de arbeid van ons fonds. Als u dat wilt, kunt u zelfs de officiële versla gen vap ons fonds, die "door accoun tants worden gecontroleerd, inzien. Uw hulp zal door ons zeer wor den gewaardeerd. En wij kunnen het mooie werk van „Draagt Elkanders Lasten" met blijdschap voortzetten. Langend ij k 37 - Gorkum HEUSDEN. Op het Consultatiebureau van Dinsdag; 23 Aug. kwamen .51 zuige- litigeii, waarvan uit Heusden 34, Herpt 8, Oudheusden 7, Dovëren 1, Nederhemert 1v Volgende zitting 6 Sept. AALBURG. Op Donderdag 1 Sept. a.s. zal D.V. het nieuwe schoolgebouw der School m.d. Bijbel alhier in gebruik geno men wo rde n Ds- LI. Harkema van Zeist hoopt op die avond een openingsrede te houden in de Ned. Herv. kerk. Aan vang half 7. I Alle ouders der leerlingen, leden der schoolvereniging; en verdere be langstellenden zijn van harte wel kom. Tevens is er die avond na aflloop geliegienheid het nieuwe schoolgebouw te bezichtigen. v ANDEL. Ds. van Drenth, de bij de Ned. Herv. kerk alhier beroepen predi kant bracht een bezoek aan deze gemeente en ging des avonds voor in de dienst des Woords. Van de gelegenheid tot kennismaking werd dp or velen gebruik gjemaakt. Naar we vernemen is tot schoonmaker van het verenigingsge bouw en" raadhuis aangesteld C. v. Hemert alhier, met ingang van 1 Sept. a.s. Het schilderen van de Ned. Herv. pastorie alhiep is opgedragen aan L. Versluijs alhier. ALMKERK. Tot bestuursleden van de ba zar, welke alhier door de muziek vereniging „'Nooit Gedacht" in Oc tober a.s. zal gehouden worden, zijn gekozen de heeren P. Schouten, "voor zitter A. Duizer, 2e voorz.T. A. Kloots, secretaris; W. Ewijk, 2de se tae taris Joh. de Peuter, penning'm. fcn W. Colijn, 2e penningm. |Op Donderdag 8 Sept, des des nam. 2 uur, zal alhier de Land- bouwhuishoudschool worden geopend. Aan het slot van de raadsver gadering, die Vrijdagavond werd ge houden en waarvan wii het verslag: in een, volgend nummer hopen op te nemen, sprak de Voorzitter als volgt Aan het einde van deze vergade ring gie'komien zou ik, waar dit on voorziene omstandigheden voorbehou den, de, laatste vergadering zal zijn waarin de raad in zijn tegenwoordige samenstelling bijeen is, een kleine terugblik willen werpen op hetgeen werd tot stand gebracht. Allereerst wil in dan opmerken, dat de vervlo gen periode in zoverre afweek van •de gebruikelijke, dat zij in de plaats van vier jaren, drie jaren heeft ge- -duurd. Zij was daarom niet min- -der belangrijk, wijl verschillende na oorlogse problemen om een oplos sing vroegen. Een der moeilijkste was wel de volkshuisvesting, een pro bleem,. dat wij ^als gemeentebestuur ders voor de oorlog; in Almikerk niet kenden. Het bleek zulk 'n uitermate moeilijke aangieliegnheid te zijn, dat het on danks de grote eensgezindheid waar mede de raad haar behandelde, niet tot een oplossing kon komen. Voor die eensgezindheid en de welwillend heid door de wethouders en raads leden betoond bij het zoeken naar wegen om uit de impasse te ko men past hier zeer zeker een wo ord van hartgrondige dank. Hoe moeilijk bet was om bij zoveel nood tot een oplossing te komen, weten gii en de leden der woningcommissie maar' al te goed. En whnneer gij dan vol gens uw inzicht tot een redelijke ver deling waart gekomen, was vaak over vloedige kritiek uw deel. Thans, na drie jaren, staan nog ruim 100 ge gadigden ingeschreven als woning zoekenden. De bouwvolumetoewijzing aan de gemeente over 1948 was nihil, over dit jaar 3 woningen, terwijl nog: en kele woningen weiden toegewezen voor krotopruimingwaar tegenover staat, dat vanaf 1 Januari 1.1. de bouw niet langer vrij is, doch gebon den pan bouwvolume. Wanneer de. maatstaven voor toewijzing van bouw volume niet worden gewijzigd, ko men we nooit uit de wönipgmisère. Niet alleen dat de toestand van vele oude woningen* mede tenJgevolge van de lage huuropbrengst, snel achter uit gaat, waardoor zij voor onbe- woonbaarverklaririg in aanmerking komen, doch evenzeer overtreft de aanvrage van een woninjg door trouw lustigen vérre het aantal toegewezen huizen. Ook eigen bouwers moeten zodoende jaren wachten en het ver lenen van huisvesting aan van elders komende personen, die hi,er hun werk hebben, is een haast onbegon nen werk. Na de sombere klanken, die ik moest laten horen, bracht de mede deling van heren Ged. Staten, dat zij extra bouwvolume hadden verleend voor enkele crepeergevallen gro te gezinnen weer wat perspectief. Waar dit het resultaat is van een ter plaatse ingesteld onderzoek, heb ben wij goede ho_op, dat indien dit maar even mogelijk is, verdere toe wijzing van bouwvolume zal volgen. Dat de raad al het mogelijke heeft willen doen om de woningvoorziie- ning te bevorderen kwam niet alleen uit in de miedewerkinlg die hij ver leende bij de bouw of overname van woningen', madr ook door zijn be sluiten tot aankoop van' het bejnodig- de bouwterrein en het doen, aanleg gen van straten. Lag wel het meest belanjgfrijke wat in de afgelopen drie jaren werd tot stand gebracht op het gebied der volkshuisvesting, ook andere zaken werden niet vergeten. Aanbe'angende de volksigezondheid werd besloten, waar no'dig, een bij drage in de kosten van aansluiting] aan de waterleiding te verlenen. Op wegengebied werd besloten tot reconstructie van de Voorstraat en vernieuwing; en rïolerdmlg der stra ten in de kom van het dorp. Mjet 'het aanbrengen van riolering; en trot toirs langs 'de Voorstraat werd een Begin gemaakt. Een principe-besluit werd genomen tot overname van de Büilenkade van het betrokken Wa terschap met de bedoeling deze weg in de naaste toekomst te verbreden en van een. gesloten wegdek te voor zien. Besloten werd medewerking te verlenen aan de herbouw van de Almbrug en een bijdrage te vo teren voor het aanbrengen van een nieuwe duiker met brug in de Kromme steeg, welke bruggen door oorlogsgeweld werden verwoest. De inmiddels tot stand gekomen bruggen mogen gezien worden en zijn tevens een belangrijke verkeers- verbe tering. Medewerking werd verleend aan de bouw van een Chr. lagere land bouw huishoudschool, welke school vol gende maand haar poorten hoopt te openen. Wat betreft de gemeentefinanciën kari worden opgemerkt, dat deze er gunstig voorstaan. Zo liet de laatst vastgestelde gemeenterekening, dié van 1947, een batig slot zien op de de gewone dienst van f30.444.57. De invoering van een vermakelijk heidsbelasting, hetwelk plaats had op aandrang van Ged. Staten, heeft nog al wat moeilijkheden teweeg ge bracht. We zullen hopen, dat de nu aangebrachte wijzigingen afdoende zullen blijken te zijn en goedkeuring! zullen vermogen te verkrijgen. Ik gaf u hier een kaleildoscoop van de voornaamste zaken waarover gij uw oordeel hebt kunnen uitspre ken daarnaast waren er nog verschil lende aridere gemeentebelanigjén dié uw aandacht opeisten. Groot was de toewijding, waarmede gij uw lang niet gemakkelijke taak hebt vervuld. Al was er uiteraard over enkelie aan gelegenheden verschil van mening, zo kan gezegd w-orden, dat nage noeg' a'lle discussies op een 'hoog peil stonden. De goéde toon bleef bewaard, zodat de leiding der verga deringen mij niet moeilijk viel. Voor uw welwillendheid wil ik u dan ook dank zeggen. Gij hebt hllien de gehele, periode zitting- gehad in de raad. Voor een viertal uwer is echter het ogenblik van scheiden aangebroken. In de eerste plaats wil ik noemen de heer P. van der Wal, de nestor van onze raad. De heer van Mei- Wal, ik zou haast zeggen voortge komen uit een regenten-familie, volg de 8 Jan. 1909 zijn vader op alis lid van de radd en bleef dit met een onderbreking van Sept. 19927 Sept. 1931 tot dp heden. Rekenen we de lijd gedurende de oorlogs jaren dat de raad op non-actief 'was gesteld niet mede, d:an nog heeft de hetir vari. der Wal van de 40 jaren die sindsdien zijn veDopen, precies 33 jaren de gemeente Almkerk mede mogen besturen. VoPrwaar. eën lange en een bewogen tijd. Twee wereldoorlogen hebben -in die tijd gewoed en welk een invloed deze hebben gehad op de gemeente- huishouding weet de lieer v. cl. Wal De droom van alle kinderen Firma L. J. VEERMAN, Boekhandel, Heusden. fflPP maar al' te goed. De gemeente is de heer v.. ch Wal1 veel dank verschul digd voor hetgeen hij in haar belang heeft gedaan in de raad zowfcl als in verschillende commissies. Man van weinig woorden, zo wist hij desniettemin een eigen oordeel te vormen en dienovereenkomstig te handelen. Wanneer de gemeente een gedenkpenning had te vergeven, zou hij daarvoor zeker in aanmerking komen. Zijn naam prijkt echter in deze zaal;, evenals die van zijn va der. Zij zal; tot ons spreken ook als liij straks niet langer deel zal uit maken van de raad. "Ik heb steeds met "hem in goede harmonie mogen samenwerken en heb hem lieren ken nen en "waarderen als een toegewijd raadslid en als een even wichtig mens die nimmer uit de toon viel'. 1 Hij heeft het mij als voorzitter van de raad steeds gemakkelijk ge maakt. Ik wil hem voor dit alles clan ook persoonlijk danken. Voor hem zal het scheiden niet gemakke lijk vallen, ook voor die leden die lang met hem mochten samenwer ken en voor niij zal het vreemd zijn, zijn plaats door een ander te zien ingenomen. Moge God hem in zijn verder le ven nabij zijn en zijn levensavond verlichten. Ook de lieren de Boer, Col'ijn en Hpyslek keren niet in deze zaal' te rug al's raadslid. Slechts kort hebt gij aan het gemeentebestuur mogen deelnemen, echter lang genoeg om te ervaren wat van een verteigfen-t woordiger der burgerij in de raad wordt gevraagd. Ook gij hebt, ie der op éigen wijze, de belangen der gemeente voorgestaan. Het spijt mij, dat gij ons zo spoedig reeds weer gaat verlaten. Gij hebt getoond goe de medebestuurders der gemeente te zijn en het zou mij verheugen wan neer ïk U in de toekomst wieder hier .mocht begroeten. En tenslotte" hoop ik allen, die weder in de nieuwe raad hun plaats zullen innemen op Be eerste Dins dag in September in goede gezond heid hier te ontmoeten om met de nieuwe leden ons werk op de oude voet te mogen voortzetten. DUSSEN. Dinsdag maakten de ouden van dagen van onze plaats een reis naar Tilburg, Oisterwijk en Over- loon. Een 25-tal personen maakten deze tocht mede, die een zeer groot ge not voor de oudjes is geworden. Ongeveer half 8 vond het vertrek' vanaf de Sluis plaats met een bus van de ALAD en een drietal luxe auto's. Van Dussen ging het over Capel- se veer naar Tilburg, waar een be zoek werd gebracht aan Burgers Dierenpark. De vreemde dieren en U.it gave: Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek. 61525 Algemeen RedacteurJ. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct, Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui BRILLENSPECIALIST wordt werkelijkheid, nu bij ons het Jeugdblad verkrijgbaar is. Tom Poes en de heer Bommel beleven elke week grote avonturen, die hierin afgebeeld en verteld worden. Verder z!en we o. a.Nieuws van Bolke de Beer en zijn Familie, een retourtje naar de maan, Piloot Storm, de diefstal op de rivier, enz. De prijs van dit blad bedraagt slechts f 0.25 per week of f2.75 per 3 maanden (13 nummers) Vraagt gratis proefnummer bij wmm ssDri ^mwèêêê Constructie van een transcontinentale pijplijn voor brongas in Amerika

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1