NIEUWSBLAD Luchtfoto's terker dan de haat F* L. J. VEERMAN - Heusden Gemeenteraadsvergadering ALMKERK, TWEEDE BLAD DONDERDAG1SEPT™Z Plaatselijk Nieuws voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard ALMKEKK. Zondagmorgen maakte Ds. Hintzbergen, Herv. predikant alhier, aan zijn .gemeente bekend, dat hij voor het beroep naar Hien en Doo- dewaard had bedankt. Tijdens werkzaamheden pp het land vond onze dorpsgenoot, dhr. A. Pellekaan, een ballonnetje, afkomstig van de Bata schoenfabrieken. Aan dit ballonnetje was een brief beves tigd, waarin zich een bon bevond, ■waarop bovengenoemde een paar schoenen In ontvanigjst kan gaan ne men. i Binnen enkele dagen zal in deze gemeente door dames van het bazar-comité een inzameling 'worden gehouden van geld en goederen, voor de te houden bazar, ten bate voor de muziekvereniging „Nooit Gedacht" alhier. Wij twijfelen niet of) deze dames zullen door niemand teleurgesteld worden. De Ned. Vereniging E.H.B.07 afd. Alm kerk, hoopt bij voldoende deefname wederom een cursus te or ganiseren. Zij die deze cursus willen volgen, moeten de" leeftijd van 16 jaar bereikt hebben. Belanghebbenden kunnen zich vóór 15 Sept. a.s. schriftelijk opge ven bij de navolgende personen: Zr. Harshagen, Prov. weg, 20 N. j Adr. Burghout, Sjerzesteelg 6; T. A. KÏoots, Brugdaln 7P. Schouten, Prov. weg 15 Z.J. G. Vogejaar, Prins Bernhardlaan 10; Dubbeldam, Rijksweg 104. Deze week worden ook huis aan huisiormuiieren_ bezorgd pm! op te wekken, het streviën dezer vereniging te steunen door lid of donateur te .worden. Deze vereniging^ toch, wier streven uitsluitend is gerjjcht op hulp verlening aan de medemens, Is een schitterend bewijs van walt e^n. een drachtige samenwerking kan berei ken. Zij toont dit dagelijks talloze keren. Goede wijn behoeft ge en h rans, zegt het spreekwoord. Dit gleldt ook voor E.H.Bj.O. Haar verdiensten zijn algemeen bekend. Moge deze vereniging dan Op uw steun rekenen, zodat haar i dedal wor de verwezenlijkt „Inj Nederland daar hoort het zó ln stad en dorp: „E.H.B.O." ANDEL. De bakkersknecht J. Verheij had het ongeluk met zijn arm' door een ruit te valllen, tenig|evolg[e waar van hij dez'e deerlijk verwondde en geneeskundige hulp. nodig bleèk. Naar we vernemen zal de vuil nisophaaldienst in deze gemeente niet ingang van 1 October a.s. in wer king gaan. Het ligt in de bedoeling het huisvuil 1 maat per week op te Le halen en wel op Zaterdagmorgen. Ds. van Drenth te Waverveen heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk alhier bedankt. Het raadsbesluit tot onder handse verpachten van het jachtrecht aan W. Naaijen alhier is door Ged. Staten niet goedgekeurd. Deze wil len openbare verpachting. Het verenigingsgebouw alhier is in een modern kleed gestoken, aangezien deze lokaliteiten ook dienst moeten doen voor het landbouwhuis- houdonderwijs. Het geheel maakt een voorname indruk. Op het terrein der olieborin gen alhier is een nieuwe installatie geplaatst, teneinde te kunnen beoor delen of er olie in belangrijke hoe veelheden in d,e grond' aanwezig is. Men is thans op een diepte van 2000 M. NEDERHEMERT. Het Groene Kruis, afd. Ne- derhemert hield Zaterdagavond 20 Augustus in het lokaal van de „Naai school" haar algemene ledenverga dering. Met kennisgeving was afwe zig Zr. C. v. Willigen en Mevr. Rem- merde-Brouwers, van de bestuurs leden. Van de algemne leden is de opkomst gering. Uit het jaarverslag blijkt, dat in dc; loop van het jaar van de Groene- Kruis -middelen een dankbaar en veelvuldig gebruik is gemaakt en dat de inventaris van het nfagazijn verder in uitgebreid. Zr. v. Willigen is Lot grote tevredenheid werkzaam en verdient alle lof. Het aantal leden bleef ongeveer gelijk en bedroeg eind Dec. 1948 218. De rekening en verantwoording van de penningm. getuigt van 'ngoe de financiële staat. De rekening over 1948 sluit met een batig saldo 'van f 475,40. Bescheiden worden in orde bevonden en onder dankbetuiging wordt de penningmees ter décharge verleend De aftredende bestuursleden Mevr. de Gaay-v. 'Sleenis en dhr. J. Vos worden bij acclamatie herkozen. In verband met het vertrek van Mevr. v. d. Laar-Vrolik, bedankt de ze als bestuurslid en wordt 111 haar plaats dhr. W. v. Wijk Wzn., ge kozen. Mevr. v. d. Laar wordt dank ge bracht voor de wijze, waarop zij steeds Voor het Groene Kruis ge ijverd heeft. Mevr. v. d. Laar dankt voor (je aangename samenwerking. Bij de rondvraag informeert de presidente bij Dr. Reiser naar een waterbed. Dr. Reiser zal inlichtin gen inwinnen. Besloten, wordt tot aanschaffing van enkele artikelen, die noodzakelijk blijken te zijn. Dr. Reiser deelt mee, dat 't Consulta tiebureau druk bezocht wordt. Na "dank gebracht te hebben aan de overige bestuursleden voor hun medewerking, inzonderheid aan de magazijnhouder voor 't beheer der goederen en verdere aanwezigen voor de belangstelling, sluit de presidente vervolgens de vergadering. De collecte, die in de maand Juli gehouden werd voor het Restau ratiefonds van de kerk op het Ei land heeft het belangrijke bedrag van f 270,01 opgebracht. Aan de firma Hobo,, aanne mersbedrijf te Nederhemert is ge gund de bouw van een boerderij voor dhr. v. Hemert te Brakel voor f 25,698,de bouw van een woon huis voor dhr. v. d. Linden te Bra kel voor f 13572,en de bouw van een woonhuis voor dhr. Quick te Hedel voor f 14960, Zaterdagavond j.l. gaf de Gem. Zangvereniging „De Vervulde Wens" alhier in samenwerking met de Mu- ziekvereen. „Oefening baart Ivunst" uit Well een geslaagde uitvoering bij de Coöperatie. van HEUSDEN gehouden op Vrijdag 26 Augustus, des nam. 7 uur. Voorzi'tter: JEdelAchtbare Heer H. Blok. SecretarisWelEd. Heer A. Geu- deke. Afwezig de heren Heijstek en v. d. Wal, als de Voorzitter de vergade ring met het formuliergjebed opent. De Secretaris leest de notulen der vorige vergjadering, die onveranderd worden vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, in verband met het gesprokene door de heer Heijstek, betreffende de overlast aan die Nieuwendijk die nabij de Ned. Herv. Pastorie wondt veroorzaakt door het samengroepen van personen, dat door een vroegere raad' reeds een bepaling, is gemaakt, die cle po litie de bevoegdheid geeft hiertegen op te treden. Spr. heeft de politie hierop attent gemaakt. Verzoek van het bestuur der Oran je vereniging om voor eenmaal een subsidie van 76 gulden te mogen ontvangen. Beslaten wordt dit ver zoek dat pas is injgekomen, in han den van B.. en W. te stellen voor advies. Bericht van Ged. Staten, dat te gen de ingezonden geloofsbrieven der nieuw gekozen raadsleden, geen be zwaren zijn ingebracht. Schrijven van Ged. Staten betrek king hebbende op de gratificatierege ling .voor secretaris en ontvanger, met verzoek als de raad daaromtrent voorstellen heeft te doen, deze voor 15 September ter kennis van hun college te wilen brengen. Besloten wordt het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van G.ed Staten betrek king hebbende op de onbewoonbaar verklaarde woning aan de Provinciale Weg Noord 72, thans bewoond door Vink en tevens voor de woning be woond door Pellicaan. Het college bericht, dat het geen verlenging van de termijn van onbewooinbaarverkla- ring njeêr lean toestaan. De Voorzitter zegit, dat de wo ningen ter vervanlgjing reeds- in aan bouw zijn, zodat voorgesteld w^rdt ook dit schrijven voor kennisgeving: aan te nemen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Herhaling van een reeds vroegjer gedaan verzoek van het genootschap voor kunsten en wetenschapepn in Noordbrabant. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, dit verzoek a£n de orde te stellen bij de vast stelling van de gemeente beg roti ng voor 1950. u Wijziging; verordening vermakelijk- heidsbelastiiig. De Vo orzitter deelt mede, dat reeds herhaaldelijk gevraagd is om deze wijziging. Als opbrengst was een be drag geraamd van f200, terwijl de ze over bet ajfgelopen jaar f 1000 ■bedroeg1. R. en W. stellen voor de verordening zodanig! te wijzigen, dat de plaatselijke verenigingen,, zoals mu ziek- en zangverenigingen, onder een meer billijk tarie/ vallen. Nu was het zo, dat deze 20 pet. van de bruto-ontvangste 11 moesten afdragen. Volgens de voorgestelde wijziging zal dit worden 5 of 10 gulden per da,gi of gedeelte van een dag. Ook fes tivals en concoursen zullen dan on der dit tarief worden gerangschikt (De heer Heijstek komt ter vérga- de ringConcerten die worden ge geven door muziek- en zangvereni gingen in ruil voor een toegestane subsidie van de gemeente, zullen vrij zijn van belasting... Eveneens feeste lijkheden die worden gegeven voor het Kon. Huis. 1 De Voorzitter merkt op, dat de be lasting belangrijk minder zal opbren gen, doch dat B. en W.. menen, dat door de voor'gesteldè wijzigingen aan alle bezwaren 'is tegemoet gjeko- men. De heer Golijn vraagt of 'het ta rief voor al het andere 'is gebleven, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt alleen de plaatselijke ver enigingen, vallen onder het billijke tarief. De heer Ouwerkerk juicht het toe, waartegenover de heer Snoek op merkt ,dat mien niet alles 'onmogelijk moet maken. Het is in 'de grotere plaatsen al zo, dat de bioscopen ten gevolge van de hoge belasting hun zaken moeten sluiten. De heer Ouwerkerk acht dit geen bezwaar. De heer Snoek meent, dat de men sen beter in de bioscoop 'kunnen zitten, dan dat ze andere dingen gaan doen. pr. Sjuicht de wijziging toe, betreurt het alleen, dat deze zolang op zich heeft laten wachten. Het vo rig jaar is daarop reeds aangjedron- gen. Met algemene stemmen worden hierop de voorgestelde wijzigingen goedgekeurd. t Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens besloten aan E. v. 'd. As sem een bouwterrein toe te wijzen groot 1085 ^2j ru^- voor bet van hem onteigende gedeelte reeds voor de bezetting. De Voorzitter noemt het slechts een formele kwestie. Voorstel bouw van woningen voor ere peer gevallen. Van Ged. Staten is bericht ont vangen, dat extr abouwvolume is ver leend voor enige crepeerglevallen, die zijn toegewezen aan de wed. L. Co- lijn, D. Dekker en H. Pruijssen elk 290 M3 en 320 M3 aan W. Ster renburg. i._ (-i i I De heer Snoekvraagt waar deze woningen gebouwd zullen worden, waarop de Voorzitter antwoordt van 1 te Uitwijk, 1 aan de Nieuwendijk en 2 aan de Bloemsteeg. De heer Snoek zegt, dat de Up- pelsedijk weer scheet zit, juist de plaats waar de meeste woningen weg zijn. Hij zou gaarne zien,, dat daar aan ook eens aandacht werd be sleed. De Voorzitter mérkt op, dat mien dan het uitbreidingsplan niet moet accepteren, want daar mogen alleen landarbeiderswoningen worden ge bouwd. De heer Snoek noem! het uitbrei dingsplan een paskwil, dat wordt toch telkens gewijzigd, hij meent dat als er een wil is, o,ok hier wel een weg te vinden is. De heer Colijn zou weer niet be ginnen met lintbebouwing!, hij voelt meer voor kernvorming, De heer Snoek merkt op, dat men nu landarbeiders in, de kom van de gemeente glaat stoppen, waar ze niet thuis horen, ze horen daar waar ze ook een stukje land bij hun 'woning kunnen krijgen. De Voorzitter is het er mede eens, dat het gezin Pruijssen aan, de Up- pelsedijk thuis hoort. Wethouder C. G. de Jong vraagt, waar men de woningen aan de Up- pelscndijk zou willen bouwen, Langs de provinciale weg krijigit men geen toestemming meer. Dp heer Snoek wijst ,op het 'ter rein tussen de smid en de Provin ciale wie^l o'f tussen P. v. BurgeRen 'C. v. d. Wiel. Wethouder C. G. de Jongh ge looft niet, dat men daarvoor toestem ming zal krijgen. Was er aan Me Uppelsenhoek gelegenheid om te bou wen, dan zou spr. daar wel voor zijn. De Voorzitter merkt op, dat men ook zit me,t tijdnood, die toegewezen wonin|ge,n rpoeten voor een bepaalde tijd wiorden gebouwd, anders vervalt de, toewijzing. De heer Snoek zou willen probe ren het perceeltje van v. Oorschot H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 19. Die avond was hij alleen bij me vrouw van Hoogstraten. Het luipaar- dengëzicht had zich laten verontschul digen wegiens zaken en zodoende had Antoon die avond het rijk alleen. Nadat hij-Bennie naar bed gebracht had Bennie wilde door niemand anders meer dan door: oom Antoon Le bed gebracht worden zette hij zich in die salon in eien gemakke lijke clubfauteuil bij bet raam. Tij dens het gesprek leek het hem' toe. dat ze niet zo opgeruimd was als gewoonlijk. Al een paar dagen /er- beeldde hij zich, dat ze in een neer slachtige stemming; was. Daarom trachtte hij haar met een scherts op te vrolijken. „U bent zo somber de laatste da gen, mevrouwtje, en dat met zulk een mooi zomerweer". Ze trachtte te glimlachen, maar zei toen, terwijl ze hem rustig aan keek „Hebt u niet één dag in het jaar, die u herinnert aan vroegere ogenblikken van groot verdriet!" Antoon keek verwonderd. Ja", ant woordde hij, want hij dacht aan de bewuste dagen in Leiden, bet kaart- avondje en de gevolgen„ja, die heb ik". „Dan kunt u het zich indenken. U bent wel nooit getrouwd geweest, maar de herinnering.,." Ze zweeg, blijkbaar met moeite haar tranen be dwingend. Hij voelde medelijden met haar en impulsief greep hij haar hand en vroeg „Vertel het mij, mevrouw, mis schien zal het u goeddoen". „Ach", zei ze en ze poogde te •lachen. „U zult het natuurlijk wel kinderachtig vinden, want het is al jaren geleden". Toen zweeg ze, als wachtte ze blijk baar op een antwoord. Toen ver volgde ze zacht: „Het is vandaag :vier jaar geleden, dat mijn man dood werd thuisgebracht. Des mor gens was hij nog: vrolijk en gezond weggegaan en in de namiddag brach ten ze hem weer, bleek, met starre ogen, na een ongelukkige val van zijn paard". t Ze zweeg en lange tijd was er een stilte tussen beiden. Toen stand ze op en liep op hem toe„G,a nu naar huis, mijn vriend, 'k vod me vanavond niet in staat veel te spre ken". Hii drukte haar de hand warm en gevoelvol. „Ik begrijp het, me vrouw- Maar toch, als u eens open lijk legen iemand uitkwam, het zou uw gemoed verlichten en ik zal uw vertrouwen niet beschamen. U hebt veel verdriet gehad in het lieven". „Ja", antwoordde ze. „Dat heb ik. Kom morgenmiddag, dan zal ik u iets uit mijn leven vertellen. Nu niet..." Ze keek dromerig voor zich. Toen Antoon des avonds in zijn hotei kwam, lag, er een brief voor mijnheer Veldman. Verwonderd nam' hij de brief aan en bekeek het hand schrift. Hij kende het niet. 'Op zijn 'kamer maakte hij de brief open en las 1 „IMjijnhee'r 1 „Daar ik plannen koester ten opzichte van zeker iemand die u niet onbekend is, verzoek ik u in uw eigen belang! uw bezoeken vanaf heden te staken en er niet meer te komen, Ik veronder stel, dat u mijn plannen wel voldoende bekend zullen zijn; derhalve zult u mij ten zeerste tegemoet komen, wanneer u de weg voor m'ii vrijlaat. Nogmaals raad ilk u aan in uw eigen belang, daar anders de gevoligien voor" uw rekening zijn R." Verbaasd las hij het korte epistel nog eens over, alsof hij zijn. eigen ■ogen niet kon geloven, toen lachte hij hartelijk en wilde de brief ver scheuren, maar hij bedacht zich en stak hem in zijn .portefeuille. En terwijl hij zich ontkleedde mom pelde hij„Ik vrees, dat ik een ge duchte vijand in de wereld giekre gen Leb", Toen Antoon de volgende middag het salon binnentrad, vond hii haar alleen daar zitten, ze stond op en ging opgewekt naar hem toe om hem te begroeten. Bennie was miet het kindermie is je paar het strand en zodoende konden, ze deze middag; on gestoord met elkaar praten. Hij zag haar aan, ze had lichte kringen onder de ogen, kringen, die enigszins opgezet waren. Ze getuig den van veel tranen en een slape loze nacht. 1. Hii dacht na over de brief van het luinaardengezicht. Ja, 'het was de moeite waard om haar Ljef te hebben én haar te veroveren. Ze zette zich bij het raam neer, dat wijd open stond'. Het was warm, broeierig in 'de natuur en het was warm in de kamer. De atmlosfeer seheen geladen te zijn. Nochtans dadhl niemand aan onweer. Ze spra ken met elkaar over de jongen, om dat het meisje nog in de" kamer was en thee inschonk. Toen deze ver trokken was, vertelde ze: „I'k ben van adellijke afkomst en daarom heb ik een sHeng-puriteinse opvoeding gehad. Toen ik de leef tijd bereikt had, dat ik kon uitgjaan, maakte ik vaak op bals en andere partijen kennis met verschillende jon gelui van mijn stand, 'maar .ze boe zemden me geen 'belangstelling in, Ik was nog jong en had de tijd;, hoewel papa zei, dat het voor iSen freule plicht was om voor haar twin tigste jaar te huwen. I'k lachte er 0111, want ik begreep heel goed z.ijn bedoelingen. Veel fortuin hadden we niet en een huwelijk met de een o'f andere gefortuneerde jonkheer of ba ron zou de hodem van onze geld kist weer kunnen bedekken. Op een keer was ik aan het rijden in de omtrek van ,onzè worfrnjg, toen ik plotseling tegenover een troep mi litairen stond, Ze hielden manoeu vres op de heide en een kapitein trad op me toe en verzocht me hof felijk van hier te gaan, aangezien hier een kamp WaS. i'k was toen ta melijk trots en min of meer over het paard getild. I'k keek hem hoog hartig aan, :gaf mijn paard de spo ren en reed dwars door het 'kamp heen, tot g'root vermaak van de mi litairen, doch tot grote woede van de kapitein. De volgende morgen haalde ik dit spelletje weer uit, maar ik lachte de kapitein in zijn glëzilcht uit en reed vrolijk door alles heen. Dit her haalde ik zo iedere dag. Op de laat ste dag van de manoeuvres reed ik stapvoets over de heide, toen mijn paard plotseling struikelde en viel. I'k onderzocht het en net bleek, dat hij een kogel in zijn poot had gekre gen. Het beest kon niet opstaan. Er was niemand op de heide en ik besloot naar het kamp te lopen en hulp te halen. Halverwege het kamp naderde een ruiter en toen hij bij mij wlas bleek het de kapitein te zijn. I'k deelde hem mijn ongeval mede en hij ging onmiddellijk miet me mee haar het paard. Hij haalde de kfogel uit de wond' en verbond ^te poot. Ik kon hem echter voor lopig niet berijden. De kapitein bood 111e zijn paard aan, hetwelk ik echter hooghartig afwees. Ik kon wel lo pen. Echter stond hij er o.p me weg te brengen, zogenaamd voor de vei ligheid, zoals hij zei. 1 (Wordt vervolgd). behorende bij het verkrijgbaar bij de 1 I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5