Kinderwagens TAXI? bel dan 30 VEEN Voor de Vrouw FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM SchOOrsfSSH^lö^STT NATUURAZIJN Ons Landbouwhoekje. ALLE HERSTELLINGEN C. VAN WIJK PH.zn. P. A. KOOPS DUSSEN Een compliment voor Moeder! SINDS 1850 RIENVOS, Veen W. P. V. d. Zalm DE RUITER Encyclopaedic voor iedereen Reparaties Kunstgebitten, Michaël's Ijzerhandel, Aalburg het aangewezen adres Electrische WEIDE AFRASTERING Technisch Bureau 9 E O voor dit doel te krijgen. De heer Ouwerkerk meent, dat in deze de juiste weg is, dat de land arbeidersstichting Almkerk grond ziet te krijgen, deze weg' acht hij de juiste om aan de Upepisendijk wonin gen te krijgen. Dan moet" men even wel niet praten, doch doen, anders zit men het volgend jaar nog pre cies eender. Wethouder J. de Jong merkt op, dat bouwen volgens de landarbeiders wet thans geheel is uitgjeschakeld. De Voorzitter zaïl over deze kwes tie in correspondentie treden met Ir. de Bruijn. Het v,oörstel van B. en W., bouw van woningen voor erepeergievallen, wordt hierop met algemene stem men aangehomen. Voorstel wijziging begroting 1949. De Voorzitter deelt mede, dat in dertijd een aanvraag in binnengeko men om opgaaf van de gesneuvelden uit de gemeente, gedurende de afge lopen oorlog. Deze namen zuilen wor den vermeld in het gedenkteken dat in Waalwijk zal verrijzen. Voor deze opname stond de raad een bedrag van 'ió gulden per gevallend toe. Thans wordt ook opgaaf gevraagd van hen, die in Indonesië hun leven lieten. Gelukkig is dit slechts 1 tot heden. B. en w. stellen voor ook voor deze het bedrag van f 10 uit te trekken. De heer de Boer heeft vernomen, dat vqor de onthulling de Zondag weer zg.1 worden gebruikt. De Voorzitter merkt op, dat het gedenkteken bij de Willeb rord'uskerk te Waalwijk komt, de namen van alle gevallenen, van welke godsdienstige richting ook, zullen worden vermeld. Voor de voorziening v,an een be tere afvoer bij de noodwoningen aan de Upeplsenhoek op de aanliggende sloot zal een bedrag van f327.no dig zijn, waarvoor eveneens begro tingswijziging nodig is. Het is daar een onhoudbare toestand. De heer Snoek wijst er op, dat de sloot, waarin de afvoer zal plaats vinden geheel droog ligt. De Voorzitter acht niettemin afvoer op de middënsloot beter, dan zodls 'thans op de sloot langls de weg. De heer Snoek geeft zulks toe, het is er echter een bende, liet is wel wenselijk dat de gemeentewerk man de boel' daar nu "en djan eet'ns komt opruimen. Wethouder C. G. de Jong acht dit een gevaarlijk experiment, beter is het dan dat de vuilnisophaaldienst ook daar g|eregeld komt. De begroting' wordt hierop gewij zigd overeenkomstig het voorstel van B. en W. Voorstel' verhuur schnolakker. De Voorzitter licht toe, dat het hier gaat over het land van de ge meente dat de heer Pouli in huur had, die het aanvankelijk had over gedaan aan de heer Peliikaan, welke overdracht wegens verschil van me ning over het bedrag! voor de bemes ting niet is doorgegaan en waarna het is overgedragen aan de heer Tainerus. Aanvankelijk hadden, B. en W. gedacht aan beide gegadigden ieder de helft te verhuren. Nu heeft ook de heer v. d. Water 0111 een stukje gevraagd. Spr. acht dij even wel bezwaarlijk, want dan krijgt men meer het idee, van volkstuintjes. De discussie die zich hierover ont spint en wa'arin de heer Kolff aan* 'dringt ook de heer v. d. Water een stuke te verhuren en, de heer de Boer opmerkt, dat als men gaat versnipperen, het dan beter publiek 'kan worden gebracht, geeft tenslotte de heer Kolff aanleiding tot het voor stel om de verdere behandeling in besloten vergadering! te doen' plaats vinden ;wie3k voorstel door de heren Colijn ien Ouwerkerk wordt onder steund. 1 1 i'. Dit voorstel hierop in stemming gebracht, wordt aangenomen, met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemden wethouder J. de Jongh en de he ren de Boer, Burghout en Snoek. Behandeling! zal plaats vinden na de openbare vergadering, waarin dan tevens enige reclames telgen, school- Igieldaanslagen zullen worden afge daan. Voorstel aankoop barak aan voor malige burgemeesters woning (thans C.T.D.). De Voorzitter deelt mede, dat tus sen de Inspecteur der Domeinen en B. en W. onderhandelingen zijn ge voerd over dezé aankoop. Aanvan kelijk werd een prijs gevraagd van f 5700.Deze vonden B. en W. evenwel te hoog en zij meenden dat een bedrag van f4300.— vol doende was. Toen is een vergadering gehouden met de Inspecteur, waarbij ook de schatter aanwezig was, men kwhm toen tot het bedrag van f 5000. De Centraal Techn. Dienst heeft een rapport en 'een exploitatierekening1 op gemaakt lopende over het tijdvak van 50 jaar. De Gentr. Techn. Dienst wil het gebouw huren tegen een prijs waardoor het exploitatieverlies de gëm. op f25.per jaar komt te staarf. In het rapport wijst de Directeur van 'de C.T.Di erop, dat UURWERKEN GOUDEN-en ZILVEREN WERKEN Hoogstr. 16 sedert 1880 Goriiichem ff MODERNE WEKKERS - BAROMETERS - ENZ. Reparatie aan Uurwerken, Goud en Zilver I A. RIDDERHOF Zn. 0URA2IJH MAST NATUURAZIJN, MAST NATUURAZIJN •fvj.'i Het Rijk vergoed aan kleine bedrijven f 50. in de kosten. Aanleg vakkundig en billijk. EET HEN (N.-Br.) Telefoon 12. Auto RIJLES! AARDAPPELSCHEPVORKEN BIETENRIEKEN en BIETENMESSEN 14 4» levert franco en vlug F\ J. VAN STRATEN de gemeenten Eet hen en Werkendam gratis lokaliteit beschikbaar stellen, zodat men een bedrag van T 2 5. dat de gemeente Almkerk aan de exploitatie zou tekort komen, niet overdreven acht. B. en W. stellen, voor de barak op de voorgestelde basis over te nemen. De heer Ouwerkerk vraagt wel- ke bestemming er aan gegeven zal worden, waarop de Voorzitter op merkt, dat de C.T.Dt ze in gebruik zal nemen. De heer Ouwerkerk zag er liever woningen van 'gjemaakt. De Voorzitter merkt op, dat hier mede een groot bedrhg gemoeid' zou zijn en bovendien komt de naast ge legen woning vrij, voor wat de bo venwoning betreft. Met algemene stemmen wordt het voorstel van R. en W. hierop aange nomen. Rondvraag.' De heer Ouwerkerk zegt. dat bij ■die .aanvang! van de zittingsperiode van deze raad door de heer die Jong en djn persoon, tot de Voorzitter het verzoek is gericht om de raads vergaderingen zo mogelijk steeds op Maandag of Zaterdag! te doen hou den. Hij dankt de Voorzitter dat de ze zo goed als geregeld met dit verzoek heeft rekening gehouden. Wat de periode betreft die nu gaat aanvangen, ,,zal de Voorzitter gieen verzoek worden gedaan. De herep C. G. de Jong, J. de Jong en zijn persoon, benevens het nieuwe raads lid, dhr. Raams, zullen het op prijs stellen als ook in de toekomst hier mede zo mogièlijk rekening zal wor den gehouden. i De Voorzitter merkt op, dat het vroeger zijn gewoonte was, de raads- vergaderinlgjen in het midden der week te houden. Zoveel mogelijk heeft spr. met het verzoek rekening gehouden, hij wil dit ook wel voor de toekomst d,oen. Hij waardeert die woorden van "dank die de heer Ou werkerk tot hem heeft gericht. De heer Ouwerkkerk heeft altijd met genoegen geluisterd naar de woorden van de heer Broek als deze het had over de markt. De 'laatste maal heeft hij deze bezocht en toen is bij hem de vraag gerezen of het maar niet beter was de 20 m ermar kt op te heffen, ze heeft niets meer te betekenen. De Voorzitter zou dit niet doen, het is wel waar dat er niet veel paarden meer komen, maar er ko men er toch nog eni wie weet komt er nog niet eens een opleving. De heer Ouwerkerk verwacht daar van niet veel, zélfs de markten in Gorincbem, die Vroeger zoveel be tekenden, verlopen, 'alles richt zich thans op 'centrale punten als den Bosch, Rotterdam <ën Utrecht. De heer 'Heijstek informeert naar de door 'hem in de vjorige vergade ring voorgestelde wijziging der poli tieverordening, in Verband met de overlast van 'het zich verzamelen van, personen nabij de pastorie te Nieu- wendijk. De Voorzitter zegt, dat hij hier over bij de aanvang der vergadering reeds een uiteenzetting heeft gfegé- ven, welke 'hij even 'in het kort her haalt. Waar geen der heren verder iets voor de 'rondvraag heeft, spreekt de Voorzitter zijn iafsehe ids woord tot die raad, welke 'woorden wij ireed's In ons nummer Vah Maandag opnamen. De héér, de Boer 'dankt de Voor zitter voor 'zijn woorden, de raads leden voor Je prettige 'samenwerking. 'Ook de heren Colijn en Heijstek spreken woorden 'gpn danik, terwijl de heer 'Colijn er aan toevoegt, dat hij hoopt dat de 'nieuwe raad zijn beste krachten iaan de gemeente zal blijven wijden. De openbare Vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheime 'zitting. VOEDER- EN WEIDEBOUW De oogst 1948-1949 is nog niet achter de rug of de boeren hebben reeds weer plannen (misschien reeds gedeeltelijk uitgevoerdkoolzaad, stekbieten) voor 'de volgende oogst. Ook inde stalperiode 1950-1951 kun nen we, wat de veevoederpositie be treft, nog geen toestand verwachten als in de dertiger jaren. Ook dan. zullen de boeren grotendeels weer op "het verbouwen van veevoeder zijn aangewezen. Heeft men genoeg stalvoeder voor de komende winter, dan kunnen we reeds nu_ de grondslag, leggen voor de staltijd van 1950-1951'Op de zandbedrijven, aldus die technisch-des- kundige van de Commissie 'voor Voe der -en Weidebouw van de Stich ting voor de Landbouw, 'kan het mengsel zandwikken met rogge een prachtopbrengst leveren. Daar de .rogge sneller groeit dan de wikken, is men wél genoodzaakt de wikken eerder te zaaien dan de rogge, anders worden "de wikken te veel onderdrukt. Uit proeven is ge bleken, dat kde zaaitijden 3—4 weken, uit elkaar moeten liggen. Ongeveer 1 September zaait men 100 kg. zand wikken en tegen eind 'September 60 kg roggedeze laatste dient geheel als sleunplant en mag duis gieeni overwegende plaats innemen; de voe der waar de moet van de wikken ko men. De oogst val dan tegen het tijdstip dat de wikken beginnen te bloeien (half Mei). Men mag dan 25.00030.000 kg, groene massa ver wachten ,met bijna 3 pet. eiwitachtige stof. Vanzellfsprekend moet dit ei witrijke materiaal' met een conser veermiddel' worden ingekuild, want dat wat er groeit moet zoveel mo-, gielij'k het vee ten goede komen. Indien de teelt van dit mengsel u onbekënd mocht zijn., dan kunt u ten allen tijde inlichtingieii krijgen bij de assistenten van de Landbouw- voorlichtingsdienst TOMATENTIJD. ij zijn weer midden in het to ni a ten seizoen en we kunnen een ieder aanraden, hiervan volop, ge bruik te maken. Tomaten zijn im mers belangrijk voor jong en oud door hun grote rijkdom aan vita minen, vooral vitamine C, en voe- dingszoulen. Dat is dan ook de re-» den, 'waarom het sap van de tomaat zo goed is voor zuigelingen. Ben, goede eigenschap van tomaten isi bovendien, dat ze op zoveel verschil lende manieren genuttigd kunnen worden. Zij, die niet van rauwe to maat als sla of op de boterham hou tden, zullen ze 'misschien wiel in soep of saus of gestoofd ais groente waarderen. Ook stamppotten en stoofschotels zijn er te bereiden van tomaten iin combinatie mei aardappelen en an dere groenten. Zelfs zijn tomatien tot zeer smakelijke jam te verwer ken. Op de boterham kan men de to maat eten met peper en zout, doch ook met mayonnaise, slasaus,, een fijngesnipperd uitje, vlees, vis of ge raspte kaas. Ook met suiker vor men zij een smakelijke brood beleg ging'- Wij geven bierbij nog enige recep ten yoor 4 personen. Stoofschotel van tomaten (aardap pelen en kaas). 2 kg aardappelen, 1 kg tomaten, 200 g kaas, 1 ui, zout, peper, aroma, peterselie, boter, margarine of vet. De ui ïijnsnijden en in de boter, de margarine of het vet "bakken. De aardappelen schillen of schrap pen, in stukjes snijden en inet wat vocht bij de ui voegen en gaar ko ken V2 uur.. De laatste ,10 min. de gewassen en in vieren gesneden tomaten toevoegen en alles gaar la ten worden. Op het laatsit de in blokjes gesneden kaas, wat zout;,, peper en aroma toevoegen en bij hef opdoen wat gehakte peterselie over liet gerecht strooien. Is de massa te vochtig, dan kan het vocht voor zichtig bijgebonden worden met wat aangemengd aardappelmeel, maar men moet ervoor zorgen, dat de stukjes niet fijngeroerd worden. Tomaten jam (2y2 a 3 potjes). 1 kg tomaten, 3/4 kg suiker, het sap van 1 citroen of 5 g citroen zuur. v De tomaten schillen, doorsnijden en zonder water inkoken, tot de massa op de helft van haar volume ingedampt is. De suiker toevoegen en alles laten koken tot jamdiktfe. Dan het citroensap toevoegen en de jam, die daardoor dunner wordt, pog even inkoken. Voegt men ci troenzuur toe, dan dient dit eerst in weinig water opgelost te worden. De jam in goed schoongieimaak'tle potjes overdoen en met een deksel of met cellO'phaan afsluiten. Tomaten met uien (als groente). 3/4 kg tomaten, 3/4 kg uien, zout, peper, wat boter of margarine of (veit!. De uien schoonmaken, in vieren snijden en in wat boter, margarine of vet en zout gaarsmoren (J^ 1/2 uur). De tomaten in heet watier dom pelen, of boven een glasvlam hou den, schillen en in grote stukken snijden. De laatste 15 minuten de tomaten mee gaar laten worden. Het vocht binden met aardappelmeel of bloem en op smaak afmaken met ipeiper. VOOR aan en worden door ons met de meeste zorg uitgevoerd. GEDIPLOMEERD HORLOGEMAKER De zaak, waar Uw overgrootouders reeds hun Uurwerken en Goud en Zilver kochten en lieten repareren. In verschillende uitvoeringen, kleuren en modellen Diverse prijzen IS en BLIJFT met Bim—Bam slag Alle uurwerken met één jaar garantie I Hoogstr. 45, Werkendam, Telef. 109 ,HHOUO HUL. dfSMTUti En een wèlverdiend compli ment. Zij nam een proef met de échte, onvervalste, zuivere niet chemisch samengesteld, niet van essence gemaakt. Vandaar die heerlijke zacht-zure smaak, dat geurige aroma. maakt Uw maaltijden smake lijker en is de béste voor Uw gezondheid, lang houdbaar en gegarandeerd zuiver. Vraag morgen Uw winkelier een fles I K.E.M.A. goedgekeurde apparaten. Plaatsing en aanleg volgens de Arbeidsinspectie. Wij vertegenwoordigen Nederlandse merken. Als Regionaal installateur erkend door de P.N.E.M. Officieel Philips en N.S.F. Service. Auto's met en ZONDER chauffeur te huur Speciaal Ziekenfonds VERKRIJGBAAR 10-tands met en zonder steel. Bergstraat Wijk BOEKHANDEL HARDINXVELD Prijs f 8.90 Voor snel en goed Hoogstraat 348 Woudrichem

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6