Raadsverslag De Werken en Sleeuwijk r V_i >Hoiiaodertjes<. Maandmarkt G, P. VAN DEN HOVEN Raadsverslag Wijk en Aalburg Donderdag 15 Sept. a.s. te koop: Heusdense accountantskantoor EEN VIV6 2 AAK VE TAAK 5 ras-konijntjes van Dinsdag 6 September 1949 aam. 2 uur Boekhoudingen Belastingzaken HEUSDEN, Burchtstraat W 55. Tel. 98 WAALWIJK, Grotestraat 59, Tel. 354 Na het uitspreken van het Ambts gebed sprak de Voorzitter Burge meester de Bruyne een welkomst woord tot de raadsleden. Alhoewel dit de eerste vergadering is, móeten wij U mededelen dat er reeds een vacature is ontstaan. Zo juist is er een schrijven ingekomen van fiet raadslid Mr. C. P. Beukenkamp, dat hij moet bedanken als lid van de raad, daar hij 5 Sept. j.ï. benoemd is als leraar aan de Chr. H.B.S. te Gorinchem, wat volgens art. 25 der Kieswet onverenigbaar is met het r aadslidmaatsch ap Hierna volgt het voorlezen der zuiverings- en ambtseed, hetwelk met uitzondering van de heer D. Groe- neveld die de belofte aflegt, door de overige raadsleden met tie eed wordt bekrachtigd. Hierna feliciteert de Voorzitter de fSSclsleden met hun herbenoeming en in het bijzonder de heren de Bruin en v. d. Stelt, daar zij voor het eerst in hun midden zijn, met de benoe ming ais raadslid en spreekt de wens uit dat ook zij door him arbeid de belangen van de ingezetenen zullen behartigen. Groene veld. Zo ik gehoord heb is men van plan om uit 2 fracties twee wethouders te kiezen. Dit is wel de mocratischer als het geweest is. Al hoewel de tweede fractie voorbij ge lopen is, zijn we toch van mening er aanspraak op te kunnen maken. Doch daar is niets van gekomen, er zijn zoveel liefhebbers voor een wethouderszetel, dat er, naar ik ver nomen heb, om geloot is moeten worden, wie het zou worden. Onze fractie (P.vd.A.) wenst geen deel Ie nemen aan deze stemming. Voorzitter: Ik wil nog even op merken wanneer de heren besloten hebben geen deel te nemen aan de ze stemming, zij de raadszaal zullen moeten verlaten. Hierop verlatende heren Groeneveld, de Koning en v. d. Stelt, de raadszaal. Bij de eerste stemming is de uitslag: J. de Rover 6 st., de Bruin 1 stem, zodat de heer de Rover ge kozen is. De uitslag van de tweede stemming was: G. Ippel 6 st., de Bruin 1 stem, zodat de heer G. Ippel gekozen is. (Hierna worden de lieren die die zaal hadden verlaten, weer binnen gelaten). Op de vraag van de Voorzitter iof de heren hun benoeming aannemen, zegt de heer de Rover, dat hij aller eerst wel beginnen met te zeggen dat hij zich geheel onbekwaam ge voeld voor dit ambt. Daar ik zo juist onder aanroeping van Gods Naam de eed heb afgelegd, wil ik, wanneer God mij de kracht en wijsheid daar voor schenkt, mij geven voor de taak die mij op de schouders gelegd is geworden, en alzo wil ik deze benoeming aanvaarden. G. Ippel, zegt eveneens dank voor het vertrouwen in hem gesteld en hoopt die. plaats en vertrouwen waardig te maken. Voorzitter: Ik wens de heren ge luk met deze benoeming. Wij zullen vanzelf meermalen bijeenkomen als de raad. De heer Ippel die dit reeds ervaren heeft, kent het werk hieraan verbonden. Wij hopen, dat ook de heer de Rover een hulp zal blijken te zijn.# De leden der commissie voor de Woon ruim te wet worden bij accla matie herkozen. Deze bestaat uit de heren J. v. Andel, de Bruin en D. v. Vuuren voor Sleeuwijk; B. de Bok, J. v. d. Stelt Hzn. en A. v. d. Wiel voor Kille; K. C. de Boon, W. v. Driel en Rous.se voor de Werken. De Voorzitter dankt de leden voor de vlugge afwerking der agenda. v. Wendel de Joode: Ik zou een voorstel willen doen tot het vergro ten van ons kerkhof, alismede tot het m orde brengen der ontwatering. Voorzitter: Dit kan niet in een vlóék en zucht worden afgehandeld. B. en W. zullen dit onder de aan dacht nemen. de Bruin: Zouden B. en W. dan spoedig de aandacht willen schen ken aan de ontwatering, want daar mee is het droevig gesteld. Het is zeer onaangenaam voor de familie wanneer ze de kist van de teraarde bestelde in het water zien staan. Het is met een kleine moeite te verhel pen. Voorzitter: Die ontwatering is niet onder toezicht van de gemeente doch van het Waterschap. de Bruin: Is dat wel' juist, aange zien dit geen normaal land van de Polder is. De Voorzitter zegt toe dit te zuT- len onder z oeken Sterrenburg: Ik heb van verschil lende zijde klachten vernomen dat Voorzitter: EdelAehtb. Heer C. B. J. Landweer. Secretaris (waam.), de Ambtenaar ter secretarie Nieuwenhuizen. Aanwezig de heren C. Bouman Azn., C. Bouman Czn., C. v. Helden, A. Mjchaël, B. Roza, Joh. Schouten en Di. v. Wijk. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed. De heer D. v. Wijk spreekt de hoop uit, dat de nieuwe raad de be- langlen der gemeente zal behartigen in de geest, zoals dat in het formu liergebed wordt aangegeven. De Voorzitter richt zich hiiierna tot de heer Roza, die vandaag het feit herdenkt, dat Jiii gedurende een reeks van dertig jaren de belangen van de gemeente heeft behartigd. Na de eer ste oorlóg is hij lid van de raad' ge worden en onder verschillende en vaak moeilijke omstandigheden, heeft hij de belangen der gemeente behar tigd. Die beer Roza is geen man van vele woorden, hij spreekt alleen als dit nodig! is. Zijn woorden en adviezen worden steeds gewaardeerd, omdat zij1 gletuigen van goéd door dacht te zijn en zijn adviezén geven steeds blijk van goed inzicht. Als men zich in moeilijkheden tot hem wendt, vindt men hem steeds bereid zijn medewerking en adviezen te ge ven. Spreker dankte voor het vele dat de heer Roza iri de Loop der ja ren in het belang der gemeente heeft giedaan en hij1 hoopt, dat deze onder Gods zegen nog vele jaren zijn ge- gleven. De heer D. v. Wijk sluit zich gaar ne bij de woorden van de Voorzitter aan en hij hoopt, dat de heer Roza nog verscheidene jaren 'aan de belan gen der gemeente zal mogen mede werken. De heer C. Bouman Az. wenst de heer Roza namens gemeentebelang gleluk met zijn 30-jarig jubileum, de heer van Heiden namens de A.R. raadsfractie en de heer C. Bouman Czn. namens de Partij v.d. Arbeid. De heer "Roza dankt de Voorzitter en de overige heren vpor hun woor den. Toen hij van huis ging is hex geen ogenblik bij hem opgekomen, dat hij vandaagreed's 30 jaar de glemeente mede heeft bestuurd. Hij is daarom glebeel onvoorbereid, hij waardeert echter de woorden die tot hem zijn gericht en dankt voor de prettige samenwerking die er mees tentijds heeft bestaan. Voor beloften in de toekomsj wil hij zich onthou den. Hierna leggen de raadsleden in hancjen van de Voorzitter de# vereiste eden af, waarop deze de heren geluk wenst en de hoop uitspreekt, dat zij de belangten der gemeente goed en naar beste weten zullen behartig'en in de moeilijke tijd die te wachten staat en dat dit steeds in goede sa- menwerking zal geschieden. Op die basis alleen zullen de belangen bet beste worden glediend. Benoeming wethouders. Bij de eerste stemming vacature D. v. Wijk werden op de heer D. Wijk 5, B. Roza 1 stem uitga-» bracht en 1 .stem blanco, zodat de beer D. v. Wijk werd gekozen. Op de vraag van de Voorzitter- verklaarde de heer v. Wijk aanne ming nog in beraad te willen hou den. 1 Bij de tweede stemming, vacature de sleutel van het kerkhof niet meer bij v. Andel kan worden afgehaald. Het is meermalen voorgekomen dat de bezoekers terug moesten gaan. Voorzitter: Hierin is reeds voor zien en de sleutel is weer bij v. An del te krijgen. Hierna sluit de Voorzitter de ver gadering. B. Roza, verkreeg de heer B. Roza 6, de heer C. v. Helden 1 stern, zodat de heer Roza is g'ekozen. Op de vraag van de Voorzitter, zegt.de heer Roza, dat hij van huis is iglegaan met het voornemen er een streep onder te zetten. Hij! wil die heren dank zeggen voor het blijk van vertrouwen dat zij in hem1 stellen, doch wil aanneminghook nog even in beraad houden. De notulen der yprige vergadering worden gelezen en vastgesteld. Ingekomen stukken Schrijven van Ged. Staten waarin wordt medegedeeld1, 'dat het raads besluit tot conversie, van een, geld lening rebtende 4 pet. tegen een h 31/2 pet. niet kan worden goedge keurd, deze rente mag niet meer dan 3 pet. bedragen. B. en W. steilten voor het glenomen raadsbesluit in te tftekken en pogin gen te doen deze tegen 3 pet. ge plaatst te krijgen. De heer Mjchaël vindt het dwaas, men dringt aan om de leningen tegeiè een lagere rente geplaatst te krijgen, lukt dit, dan weigert men goedkeu- ring. De Voorzitter wijst er op, dat ook Ged. Staten aan normen zijn g|e- bonden ,die door die regiering wor den gesteld. De raad besluit overeenkomstig het voorstel van B. en W. Goedkeuring der gemeentebegro ting! 1946, die der Ebbe en van het G.È.B. i Verzoek van het blindeninstituut St. Anthonius van Padua, om subsi die tot een bedrag! van f 50.B. en W. erkennen glaarne het nut van deze instelling, doch menen te moe ten voorstellen, het verzoek niet in te willigen. De heer C. Bouman Cz. zou, waar het blinden betreft, toch, al is hel slechts een klein bedrag!, subsidie wil len verlenen. De Voorzitter acht het beter af te wachten of van Protestantse zijde ook een dergelijk verzoek inkomt, waar mede de raad' accoord gtiat. Beslissing van Ged. Staten, op het beroep van het schoolbestuur te Aalburg, waarbij het bedrag per leerling1 voor de school, wanneer de ze eiglendom van het schoolbestuur is, wordt gesteld op f21.en zo de school' niet het .'eigendom is op f 18.70 per leerling'. Verzoek van bet Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen om een subsidie van 1 cent per "Inwoner uit de gemeentekas te mogen ontvangen. Ook hier erkennen B. en W. gaarne het nut, doch in verband met d'e financiële toestand der glemeente me nen zjj ook dit verzoek te moeten afwijzen. Ook hiermede gaat de raad ac coord. Schrijven van de heer A. Mabel is, waarin hij de raad dnk zegt voor de inwilliging vati zijn verzoek de door hem igtemaakte verhuizingskosten te vergoeden. Eericht van het gtemeenltbestuur van Gorinchem, waarbij de gemeen schappelijke regteling voor het bezoe ken der openbare U.L.O. school al daar door leerlingten uit deze ge meente wordt opgezegd, aangezien dit voortaan bij de wet is geregeld. Op voorstel van B. en W. wordt besloten de regeling in te trekken. Verzoelt van mej. C. A. v. d. Heu vel om eervol bntsiag als onderwijze res aan de openbare lagere schoof wegens ongeschiktheid. Op voorstel van B. en W. woédt dit, ontslag op de meest eervolle wij ze verleend, onder dankzegging voor de cjiensten aan het onderwijs bewe zen. Het bedrag voor het openbaar la- g|er onderwijs over 1948 wordt vast gesteld op 87x13.67 is f1189.29. Voor het bijzonder lager onderwijs te Wijk op 141 x 13.67 is f 1927.47. Voor dat te Aalburg op 85 x 13.67 is f1162.95. Voorstel van B. en W. tot verkoop van een stukje gemeentegrond voor woningbouw aan de Wed. M- v. Tii- bo rg!-Vers teeg. De Voorzitter licht toe, dat het hier glaat over een perceeltje grond 20 meter breed en 36 diep, dus plm. 600 M2 in de Berenhoek naast de Bruijn. B. en W. stellen voor over eenkomstig het bedrag door het prij- zenbureau 'bepaald op f 1.per M2 aan adressante over te doen, met met welk voorstel de raad acooond gaat. Onder meer in verband met een hogere uitkering uit de ohderne- mings helps ting van f 5700 dan was gleraamd, wordt de begroting voor 1049 gtewiizigd overeenkomstig het voorstel Van B. en W. Vaststelling instructie gemeente-ge neesheer. De Voorzitter licht toe, dat deze vaststelling moet geschieden op spe ciaal verzoek van de Inspecteur voor de Volksgezondheid. De arts kan zich met het ontwerp verenigen. De in structie lie vat een omschrijving' van het werk, dat dte gemeentegenees heer moet verrichten. De heer "C. Bouman Azn. meent, dat de ingezetenen zoveel mogelijk opgenomen dienen te weftden in het ziekenfonds. Die heer C. Bouman Czn. vraagt of er vroegier geen instructie heeft bestaan. De Voorzitter is bet met de eerste spr. eens en wat de 2ë betreft zegt hij, dat deze instructie vroeger ook bestond, doch deze was oud. De instructie wordt hierop vast gesteld. 'Benoeming onbezoldigd ambtenaar van de burgerï. stand. De raad benoemd hiertoe de amb tenaar ter secretarie C. Nieuwenhui zen, die de veVeiste eden aflelgft. Verstrekking: van re hypotheek aan G. Donkersloot e.a. De Voorzitter 'licht toe, "Mat de heer Donkersloot zijn cLoor brand ver woeste óoerdejij wil herbouen. 'Het rijk is bereid deze bouw te finan cieren. 'Je aanvrager moet zelf 15 pet. in "de kosten, die f 18910.be- draglen, bijdragen, de gemeente ver strekt 65 pet. als iste" hypotheek, de 2de hypotbeeks verstrekt het rijk tot een bedrag van 20 pet. tegen een rente van 4 pet., zodat er voor de ge meente nog: een klein voordeel in zit. De hypotheek loopt over 10 ja ren, dan zal het rijk een en ander opnieuw bezien. Dan loopt er nog een dergelijke aanvraag van de. heer P. v. d. Velden, hieromtrent zïjn ech ter nog: geen gegevens bekend. De heer D. v. Wijk wijst er op, dat de oude regeling is vervallen, is er al iets bekend over de nieuwe? De Voorzitter antwoordt, dat daar over nog! niets bekend is. Beide ge noemde aanvragen vallen evenwel mag onder de oude regeling. Met algemene stemmen wordt over eenkomstig! het voorstel van B. en W. bes lóten. Vaststelling huurprijs woning hoofd der O.L. school te Wijk. Wordt vast gesteld op f7.per week. Rondvraag. De heer C. Bouman Azn. vestigt nogtnaals de aandacht op de gevaar lijke punten in het wegdek van de Hogie Maasdijk, waardoor reeds eni ge ongevallen zijn voorgekomen, het is dringlend nodig voorzieningen te treffen. De Voorzitter is het daarmede eens. Hiervoor was een post van f3000 uitgiet rokken, dit is thans goe'd- gtekeurd, zodat de verbetering nu kan worden aangebracht. Spr. hoopt, dat de nieuwe verkeersweg, die de Hoge Maasdijk, voJr waf het Zware verkeer betreft, zeer zaf ontlasten, spoedig tot stand zal komen. De heer C. Bouman Az. juicht tiet toe, dat bij cle stoep alhier bor den zijn aangebracht, waardoor "dte automobilisten opmerkzaam worden gemaakt op een gevaarlijke oprit. Is een afstand van '30 meter niet wat kort? De Voorzitter zegt, dat het bord rechts op 58 meter staat. De heer Roza merkt op, dat de borden wel effect sortéren, er wior- den nu meer "signalen gegeven. De Voorzitter deelt mede, dat B- en W. deze plaatsing nog eens zullen bezien. De heer C. Bouman Azn. heeft gehoord, dat er nog nieuwe wonin gen zullen worden gebouwd, is dit juist en waar worden deze gebouwd'? De Voorzitter deelt méde, /dat nog 2 dup!exwoninglen zullen worden ge bouwd in de Berenhoek naast het overgedragen perceeltje. Verder is nog' voor 2 woningen bouwvolume verkregen, die aan de Lange Stoep zullen worden gebouwd. Aanbeste ding zal spoedig plaats vinden. Ge hoopt wordt op een ruimere toewij zing in 1950. De heer C. Bouman Czn.wijst op de smerige boel nabij, de aan legplaats, bovendien verkeert de glooi ing van cleze aarfiegplaats in slechte toestand. De Voorzitter 'is het er .méde eens, dat het daar een smerige .boel is, er zullen borden worden geplaatst, dat er gieen vuilnis mag worden gestart- Wat de aanlegplaats betreft, dit vormt voor de glemeente een zorgenkind, zodat er wel eens aan wordt gedacht ze op te heffen, omdat er steeds minder gjebruik van wordt gemaakt- De beer C Bouman zeglt, dat bij de iglemeentewoningen voor admini stratie en huuurophalingi 10 cent aan de huurders in rekening wordt ge bracht. Spr. vindt dit onbillijk en zou er deze 10 cent aï'doen. De heer C. Bouman Czn. .vraagit wanneer de straatlampen weer gaan brariden. I Die Voorzitter zeglt, dat als deze lichte maan voorbij is, de lampen weer ig!aan branden, gedurende de zo mermaanden wordt dit overbodig ge acht. De heer D. v. Wijk meent dat wel een betere regeling kan worden ge troffen voor wat de tijd betreft. De lichten branden vaak als zulks niet nodig Iv terwijl ze niet branden als het wel nodig is. De Voorzitter zal in deze over leg plegen met de monteur. De heer C. Bouman Czn. vraagt of het met de drinkwatervoorziening o[p d'UTven reeds in orde is. De Voorzitter zeglt, dat zulks nog niet het g|eval is, hierover zijn nog onderhandelingen gaande met de wa terleidingmaatschappij en het rijksbu reau voor de drinkwatervoorziening- De heer Bouman meent, dat men op d' UI ven en o ok in de Veld's traat de drink waterleiding! hef meest nodig heeft en daar is ze juist niet. De Voorzitter zegt dat het niet zo eenvoudig! is, de Waterleiding maatschappij was niet bereid deze ge- deélten aanvankelijk aan té ïluiten, het is mooi dat het grootste gedeel te dér glemeente is aangesloten ge worden en dat water wondt gele verd tegen het gewone tarief. i De heer J. Schouten merkt pp, dat er in de gtemeënte verschillende pompen hebben gestaan, kunnen deze niet op d'Ulven wórden geplaatst. De Voorzitter acht dit wel moge lijk, doch zou eerst de lopende onder- handeÜUglen willen afwachten. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat „over in geheime zitting, omdat de heer C. Bouman Azn. nog iets vóör be sloten vergadering heeft. van Dinsdag 6 September 1949, des v.rm 10,30 uur. Een V.I.V.O. kruidenier zorgt voor U I Van 8—17 September hebben wij voor U 200 gram Vruchtenhagelslag voor 25 ets. 200 gram Ullevellen 500 gram Havermout 1 dubb. rol beschuit 6 grote Lollies 3 vruchtenrollen voor 25 ets. voor 25 ets. voor 25 ets. voor 25 ets. voor 25 ets. en nog steeds 250 gram heerlijke speculaas voor 50 ets. G. M. de Bruin te Wijk W. van Giessen te Wijk L. Hille te Aalburg G. van Ballegooyen te Veen M. A. Schouten te Andel H. Schouten te Rijswijk Y. de Joode te Woudrichem J. v. Straten te Woudrichem B. Baks te Woudrichem A. Schriek te Woudrichem B. v. d. Water te Almkerk Joh. Pellikaan te Hank Wed. Bakker te Dussen H. J. Vervoorn te Meeuwen Adres te bevragen bij N. Arendse Pz., A 25c, Eethen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4