De duikers van de Koninklijke Marine Binnenland EEN ROK.... DRIE JASJES te gaan. De kosten worden geraamd op f9181,'Van dit bedrag bestaat f3500,uit arbeidslonen. Verwacht wordt dat hierin een overheidssubsi die van 90 pCt. verkregen zal wor den. De uiteindelijk ten laste der gemeente blijvende kosten zijn dus te stellen op f6031, Het lid Koekkoek merkt op, dat de kosten van aanleg en onderhoud door het sportterrein niet op gebracht zullen kunnen worden. Hij vindt het bedrag te hoog. Het lid v. Veldhoven vraagt of de Voorzitter reeds zeker is van de sub sidie? Het lid v. d. bouwen zegt dat het risico te groot is om deze uitgaven te doen. De Voorzitter zegt dat, wanneer het sportveld gereed is de mogelijk heid bestaat dit terrein te verpach ten aan verschillende verenigingen of te wel aan een persoon. Behalve de gewone opbrengsten zullen de vermakelijkhedenbelasting ook een bron van inkomsten zijn. Het lid Koekkoek vraagt of B. en W. ook een begroting heeft opge vraagd van particuliere ondernemin gen tot aanleg van dit terrein. De Voorzitter antwoordt dat de 'Centr. Techn. Dienst ongeveer met dezelfde cijfers uit de bus komt. Het lid Koekkoek meent, dat een bedrag van f3500,uit arbeidslo nen niet nodig is en geeft de voor keur aan particulieren boven de Heide Mij., want dan kunnen de mensen uit de eigen gemeenten er ook hun brood mee verdienen. Het lid Bax stelt voor dit punt aan te willen houden tot de volgen de vergadering. Het lid Koekkoek merkt nog op teneinde de particulieren ervan op de hoogte te stellen, dat er ook vol doende publiciteit aan zal worden gegeven. De Voorzitter zegt dit toe. Een gratificatie van 2 pCt. inzake toekenning gratificatie aan gemeente- personeel met een maximum van f50,wordt door de raad gunstig beschikt. Rondvraag. Het lid Bax vraagt wanneer met de nieuwe weg Zuidevéldlaan wordt begonnen. De Voorzitter zegt toe, dat dit in de eerstvolgende vergadering aan de orde zal zijn. Het lid v. d. Zouwen informeert naar verdere verbetering Van de Bui tendijk. De Voorzitter zegt, dat hij nog wachtende is op de goedkeuring van de provincie. Het lid Bax vraagt of er reeds aandacht is geschonken tot herstel van het huis van de gemeentebode Keiler. De Voorzitter zegt, dat dit zijn volle aandacht heeft. In het kleine schilderachtige, ha ventje van Zieri'kzee liggen twee grijs getjette scheepjes, opvallend tussen de andere, donkere en grauwe 'ri vieraken. Het zijn de RD i en RI> III van de Koninklijke Marine. Een groepje mensen staat op de wal te kijken naar het drukke gedoe daar adn boord. Enkele matrozen djn bezig een collega» aan te kleden voor on der water. Het is aan boord van deze RD I en RD III, waar de ma rinemannen hun opleiding krijgen voor het duïkbedrijf van de mijnen- opruimingsdienstde opleiding, die nodig is om de veie mijnenvelden en wrakken te kunnen opruimen', die nog steeds de scheepvaart zeer belem meren. Onhandig klauter ik aan boord van de RD 1 vaa een verweerde meerpaal en een evenzo verweerde hand van een van de matrozen. Een smal trap je leidt mij .naar 'het vooronder, waar het bloedheet is en waar de gomman- danl van cleze opleiding die Luit. ter zee III leer, mij vertelt „De j ongens krijgieu hier aan boord van deze twee schepen een oplei ding vah ongeveer 13 wekenna een geslaagde opleiding zijn ze dap dui ker der tweede klasse. Het kunnen vrijwilligers zijn uit de dienstvakken matroos, stoker en timmerman. Een sttepge medische -keuring) is uit de aard van de zaak noodzakelijk. De physische eisen zijn hoog,. Na deze schifting blijft after all ongeveer 40 pet. over, die de eerste opleiding krijgt in IJ muidenHet duiken in ondiep water. Hierna wordt de op leiding voortgezet in Zierikzee, waar we een pracht van een duikwater gevonden hebben. Einkele meters uit de wal kunnen we al een diqpte van 25;30 meter loden; bovendien is het water hier zo helder, dat je op 25 meter de krant zou kulnnen lezen". N Zijn relaas wordt even onderbro ken door een „Niog een pijpje, he ren?" van de toko-baasnaast zijn duikerschap oefent deze man het be roep van bar-keeper aan boord van de RDi's uit. Bii die ingang naar het vooronder dwing het „The Divers Inn" de bezoekers dan ook, om even tjes alle conventies over boord te zetten en een schuimend pijpje om te gooien. „Het is hier een apart stukje Ma rine", zo vervolgt mijn gastheer, „igeen schepen met kanonnen of in richtingen, waar het aantal kragen indruk afdwingt. De mannen zitten hier in een klein groepje bij elkaar. Ze weten, dat ze op elkaar aangewe zen zijn, zowel wat betreft het werk als dë accomodatie. Hierdoor is een prima team-geest ontstaan. De jongens, die ik nu aan boord heb, zijn bijna klaar met de oplei ding. Allereerst kregen zjj een be hoorlijke dosis theorie betreffende het duikerpak, de telefoon, de psycho logie van het duiken, het beg|rlp luchtdruk, het aankleden vah een dui ker, het assisteren als bediener bij het hoge-druk-luchtbord, de theorie van dui'kerziekten en ongevallen, het on der water boutec hie tappa raat, theorie van gasmengisels, mijn herkenning enz enz. Nadat de theorie is doorge werkt, komt de practiik aan de beurt. Al deze, totaal verschillende zaken maken het duiken tot een'apart vak. De jongens hebben er 'liefde voor gekregen". 1 1 r Om kwart voor twaalf vaart de RDi III uit met een brandend zonne tje en rustig water voor zich. Aan boord kijkt een torpedomaker de hel men, pakken en zuurstofflessen ,en andere apparaten na. Achteruit hén gen een aanta.l duikerpakken te dro gen over een "lat: met benigjelende voeten en omlaagh^ngemde armen Ze doen je denken aan een stellet jé zeezieken, die als vaatdoeken over de reling hangen. Achter de stuurhut bevindt zich het hoge-drukluclhtbord' meiers, luchtleidingen en regulateurs, die de duiker in leven zullen hou den. i 1' Even buiten het havenhoofd vaart de RD III vlak pnder die w|al' en loodt 22 meter, de duikdiepte voor de oefening van vanmiddag. Matroos de Groot wordt op een, uit planken en zware balken bestaande zetel (het woord „stoel" klinkt ietwat te luxueus voor dit voorwerp) geplaatst: l}ii is no. 1 die naar beneden zal' gaan, om daar een ketting .binnen bepaalde tijdsgrenzen door te hakken. Over zijn werkpak heen krijgt hij een dikke wollen trui en broek aan. Het is de bescherming togen de lage temperaturen op grote diepten. Zijn maatjes helpen hem verder in het duikerpak, dat met een gezamenlijke krachtinspanning en een een-twee drie"... tot aan de kin van de duiker reikt. Over zijn schouders rust het koperen borststuk, waarop de helm geplaatst en vastgeschroefd wordt, slechts een klein stukje gezicht, dat door de opening van het voorglas kijkt, is alles wat men kan combine ren met mdtroos I de Groot. Intussen zijn de plaatsen aan het luchtdrukbord en de telefoons door de mannen bezet: er was niemand, die hiervoor ten commando hoefde geven. De „ziekenpa", die tevens de duikadministrateur is, heeft zich met log en horloge een plaatsje veroverd in de stuurhut. Vanaf het moment, dat het voorglas op de helm ge schroefd wordt totdat (Je luchtkranen wederom gesloten, woorden noteert hij iedere beweging en bijzonderheid van de duiker De diepten, zijn werktijden onder water enz.,_ aan de hand waar van de commandant straks de be oordeling van de duiker zal opma ken bovendien krijgt de duiker voor iedere geregistreerde minuut onder water (op een diepte van b.vë 22 m.) 20 ct. uitbetaald. „Alles klaar, voorglas dicht" wordt er gepaaid. De duiker heeft de zwaargewichti- schoene'n aan. de gewichten op borst en rug zijn aangebracht, de lucht slang en telefoonlijn gekoppeld, het voorglas sluit de' man af van de nor male lucht de luchtpompen cfoen nun weric. Plomp en moeilijk doordat hij moet torsen (in totaal 87 kg) klost de dui ker naar het trapje, dat tot in het- water reikt. „Begin afdalennnmnn..." klinkt het en langzaam verdwijnen benen, borst en helm onder water. De luchtslang en telefoonlijn schui ven traag door de handen van de kwartiermeester de man aan "het hoge-drukluchtbord regelt de lucht toevoer al naar de diepte, die hem wordt toegepraaid de ziekenpa no teert. i. „Op de bodem". De telefoon aan boord brast en meldt de schip per, dat alles beneden oké is.goed zicht en" stil water. Aan een lijjri ver dwijnt eed stuk ketting van q mm dikte in het waterbinnen 15 mi nuten moet de duiker hiervan een schajm doorgehakt hebben. 4. De RDi 3 ligt rustig in eejt Tijog rustiger water. Aan dek is het warm, de zon doet de lufcht ïiHlien. Een paar jóngens roken een strootje, de commandant praat mtet zijfn schipper. In de verte schuift een schip lang* jzaaiii naar een 'nauwelijks te onder scheiden einder het water, die; "ho* rizgn en de lucht vloeien samen in een niet te definiëren klieur, teér, nevelig. Enkele meters van het schip verraadt en sliert luchtbellen, die aan de oppervlakte uit elkaar spatten, 'de plaats van de duiker, die op 22 meter diepte een ketting Tracht door te hakken. Een tweede duiker zit 'Inmiddels op de zeitel om aangekleed te wor den z/jh opgaye istwee gijpen aa'n elkaar schroeven met 6 bouten, zo danig ,dat deze buis straks gebruikt zou kunnen worden als stoom- of waterleiding, zonder een enkel lék. De telefoons bij het luchtdrukbord krassen plotseling: „Kla'arrr..." dat door gepraaid wordt aan de ziekenpa. Matroos I de Groot hakte de ket ting door in n minuten, mooi werk. 1 1 De luchtslang en telefoonleiding! glijden weer door de" handen v-an de kwartiermeester, nu in de andere richting. Lariglzaam haalt men de dui ker ophet drukverschil1, dat .lij' De herfstmode, die een groot aantal mantelcostuums toont, verschaft ons de mogelijkheid om op de mantelrok verschillende blouses, jasjes en jum- pertjes te dragen, We dienen er daarbij echter wel op te letten, dat de rok eenvoudig, en het er op te dra gen jasje van een bijpassende stof is. Wat de kleur betreft: blauw, bruin en donkergroen geven de toon aan, ter wijl ook het diepe lila en donkerpaars in de mode blijven. We geven u hierbij een voorbeeld van een variabel mantelcostuum, dat voor slanke zowel als voor zwaardere figu ren geschikt is. K 3386/16. Heel eenvoudig is de lijn van dit mantelcostuum, dat evengoed als deux-pièces kan worden be schouwd. Het achterpand heeft zeer origineel, een ruim klokkend schoot je. Benodigd voor 98 cm. bovenwijdte, 2.75 meter stof van 140 centimeter breedte. K 3388/16 Zo'n getailleerd jasje is practisch en staat altijd bijzonder aardig. Ons model is met fluweel gegarneerd. Benodigd voor 92 cm bovenwijdte ca. 1.45 m. stof van 140 cm. breedte. K 3389/16. Wanneer wij een lichte, nauwe mantelpakrok hebben, zal het erg leuk zijn om er zo'n jasje met vrolijk klokkend schootje op te dragen. Ben. voor 98 cm. bovenw. 1.45 m. stof van 140 cm. breedte. Knippatronen zijn f 0.50, bij vooruitbetaling, per postwissel te bestellen bij „Bella Patronen Service", Kr. Nieuwe Gracht 66, Utrecht. K 3386/16 is verkrijgbaar voor 98, 104 en 112 cm. bovenwijdte; K 3388/16 voor 92, 180 en 108 cm. bovenwijdte en K 3389/16 voor 80, 98 en 106 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bell a". Het Nieuwij Modeblad. bij dit ophalen ondervindt, mag geen nadelige invloed op hem hebben, op verschillende diepten blijft hij daar om énige minuten 'hangen en voert njet armen en benen, (voor zover mogelijk) gymnastische bewegingen uit; dit voorkomt de vorming van stikstofbellen in het- bloed. 14 me ter... 13 meter... 12 meter.., De man aan het luchtdrukbord houdt zijn meters in de gaten. 10 meter... 9 nieter... weer blijft de duiker enige minuten hangen... eindelijk verschijnt de blinkend koperen helm bovenwa ter. Zwaar eri moeilijk zetten de lo den schoenen zich op het trapje, het uitlaatvérïliel van de helm sist. Behulpzame handen helpen de duiker aan boord eri naar zijri. zetel. „Voor glas open"... De luchtkraan wordt afgesloten, de ziekenpa noteert deze tijd in zijri log. 'De duiker last in een zak van zijn pak en gegft het resultaat van zijn werk af aan de schippereen doorgehakte ketting- schalm, die nooit weer te gebruiken zal zijn. Het uitkleden gaaL nog sneller dan het aankleden: vaardige handen, die de moeren losdraaien en de helm afnemen, handen die de loden schoenen ontgespen, han den die met 'n een-twtee-drie het pak van zijn schouders trekken en de matroos de Groot in wollen trui en broek veel kleiner doen lijken, nu het massale duikerpak hem niet meer verbergt. Enkele meters van het schip borre len de luchtbellen weèr naar de op- oppervlakte, duiker no. 2 is al naar beneden. En zo zal straks 110. 3 volgen eri'no. 4 en no. 5, allemaal met hun opdracht: de practijk in deze opleiding. Het loopt tegen half vijf als het an ker wordt ge.liéht en de diesels weer gaan draaien. De duikerpakken hén gen te drogen, de helmen en andere benodigdheden worden klaargemaakt voor de volgende d'uikdag: het getij' en de weeromstandigheden bep^en mede, wanneer dit zal zijn. Aan dek is het stiller nu. Nu en dan klinkt een lach over het stille water, waarschijnlijk veroorzaakt door een grap of een geslaagde opmerking van een der jongens. Er hangt een prettige gleett onder deze. kerels, dié de hele dag eikaars leven in handen hebben ik voel me hier thuis. Langzaam lopen wij! het ha ventje van Zierikzee binnen: de huizen Qp de hobbelige kade hebben diepere schaduwen door dë al' lager hangen de zon'. Het is „vastwerken" voor de mannen van de MIO.D1. Zierik zee. Als straks de avond gevallen 'is, berekenen ze ingespannen de baan van een witte ivoren bal op een groen laken of ze zitten 'in het vooron der van de RD I, hun schip en kla verjassen een partijtje. Een koperen duikerhelm staart dan over het wa ter' mét holle, glazen ogen. NIEUWE WAARDEN KONINGIN JULIANA ZEGELS. Voor zover op de postkant oiren geen frankeerzegels van 5 en 15 cent in de tegenwoordige uitvoering meer aanwezig zijn, zullen in de loop van de maand September dë waarden van 5 en 15 cent in de nieuwe Uitvoering worden verkocht. Ze zijn resp. groen en olijf-groen van kleur. Tevens zijn hie uwe frankeerzegels van 50 cent (bronsgroen) en 60 cent (ïooabruin) verschenen. Ook zijri aangemaakt briefkaarten van 6 cent en postbewijsformulieren van 6 cent'. DE NIEUWE GRAANREGELING AFGEKONDIGD. De nieuwe graanregeling voor de oogst 1949 heeft thans haar beslag Igiekregen in de Verordening Granen 1949 van het Bedrijfschap voor Gra nen Zaden en Peulvruchten, welke verordening is gepubliceerd in het Voedselvoorzieningsblad no. 62 van 2 September 1949. De verordening bevestigt de inder tijd aangekondigde regeling, volgens welke voor 'de voergranen (rogge, Igërst, haver en gemengd gewas) geen jleveringlsplicht aaji de telers za!l wor den opgelegd. Van tarwe moet echter de gehele opbrengst wofden verantwoord De verordeni.ng heeft dan ook uitslui tend betrekking! op het oogsten,, dor sen, ih vo of raad hebben, kopen of verkopen, alsmede vervoeren van tar we. Tevens zijh bepalingen opgeno men inzake de bijzondere bevoegd heden van het bedrijfschap, alsmede enkele administratieve voorschriften. De verordening is per 1 Augustus 1949 in werking getreden. Voor na* dere bijzonderheden raadplege men het Voedselvoorzieningsblad 98

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6