voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard Und van altena DE TROONREDE. DE GULDEN GEDEVALUEERD met 30.5 pet. Fa. v.h. M, NORT, Vakopticien PLAATSELyK WEUWS No. 6705 Donderdag 22 September 1949 Ujitgave: Firma L. J. Veerman, Heusden H.M. de Koningin hield Dinsdag middag in de verenigde zitting der Staten-Generaal een troonrede, waar aan wij het volgende ontlenen: Leden der Staten-Generaal, Toen ik het vorig jaar voor de eerste maal: na mijn huldiging in uw midden verscheen, sprak ik van de moeilijkheden, waarvoor het konink rijk gesteld is in een wereld, die, in tegenstelling met de bij het einde van de oorlog gekoesterde verwach tingen, nog geen wezenlijke vrede kent. De tegenstellingen, die zich nog steeds openbaren en tengevolge waarvan het politieke en economi sche herstel: is vertraagd, hebben ge leid tot fundamentele veranderingen in de internationale verhoudingen, waarbij Nederland ten nauwste be trokken is. Deze veranderingen heb ben de stoot gegeven tot nieuwe vormen van staatkundige, economi sche en militaire samenwerking. Ook "Nederland heeft in verband daarmede verdere schreden gezet op de weg van bijzondere slatengroe peringen en zal naar vermogen bij dragen tot de versterking van deze bindingen van constructief karak ter. Naast de samenwerking met on ze Zuidelijke buren in 't verband van de Benelux is die tussen de vijf mogendheden van het Verdrag van Brussel verder gegroeid.' In het afgelopen jaar trad Nederland toe tot de Raad van Europa en het Noord-Atlantisch Verdrag. De ontwikkeling van de organisa tie van Straatsburg, waarbij 12 Eu ropese landen zijn aangesloten, hojudt 'beloften in voor de groei der zojzeer noodzakelijke groter een heid in Europa. In het Noord-At lantisch Pact is samenwerking ver kregen tussen een aantal: staten in West-Europa en op het Westelijk halfrond. Toen liet duidelijk werd, dat de Verenigde Naties de collec tieve veiligheid vooralsnog niet vol doende zouden kunnen garanderen, heeft Nederland in deelneming aan deze beperktere, maar niettemin ruime kring, een aanvullende waar borg voor zijn veiligheid gezocht en, naar vertrouwd wordt, ook ge vonden. Een waarborg, die mede brengt, dat Nederland ook zijner zijds zijn krachten inzet voor de be scherming van veiligheid, vrede en recht. Deze nieuwe aaneensluitingen pas sen in het bestel' van het Handvest der Verenigde Naties. Dat de belang stelling voor het buitenlands beleid, dat voor ons land van grote en) steeds groeiende betekenis is, sterk toeneemt, stemt tot voldoening. Nau were samenwerking met de volks vertegenwoordiging ook op dit ter rein, zal de regering gaarne bevor deren. Andermaal zal Nederland in het komende jaar de zeer gewaardeerde hulp ontvangen van de Verenigde Staten van Amerika, onder het Eu ropees herstelprogramma. Het is geboden ook Duitsland, zij het Voorlopig slechts West-Duits-- land, meer en meer te betrekken in de West-Europese gemeenschap, mits gewaarborgd blijve, dat Duits land de Europese veiligheid niet op nieuw in gevaar zal kunnen bren gen. Een ruimere ontwikkeling van het economisch verkeer tussen Ne derland en Duitsland is in het be lang van beide landen en tevens van een gezonde Europese economie. Met Let oog op het zo gewenste monetaire evenwicht stemt het tot voldoening, dat de rijksbegroting voor het jaar 1950 voor het eerst na de bevrijding sluitend is. Ook bij de militaire verplichtingen die Nederland in het belang van de collectieve veiligheid op zich neemt, in internationaal verband zal reke ning zijn te houden met hetgeen economisch en financieel kan wor den gedragen. Vertrouwd mag ech ter worden, dat de vervulling van die verplichtingen door te verkrij gen materiële hulp zal worden ver gemakkelijkt. De zoéven genoemde economische noodzakelijkheden wor den in sterke mate beheerst door het feit, dat de concurrentie op de wereldmarkt voortdurend in kracht toeneemt. De verkopersmarkt heeft zich 'in een kopersmarkt gewijzigd. Onder deze omstandigheden zal Nederland zijn zware exporttaak moeten vervullen op straffe vaneen aanzienlijke daling van het tegen woordige voorzieningsniveau en het ontstaan van werkloosheid. Hier ligt een waarlijk nationale taak waaraan een ieder op de plaats waar hij is: gesteld, zal moeten medewerken. Het stemt tot verheugenis, dat on danks na-oorlogse spanningen en moeilijkheden de arbeidsvrede kon worden behouden. De positie van de middenstand, die aan de ene kant door de liqui datie 'der schaarstemaatregelen rui mer armslag krijgt, doch aan de andere kant door toenemende con- Dat vermoeide gevoel boven Uw ogen currentie, gepaard met zware be drijfslasten, in sommige opzichten voor financiële moeilijkheden komt te staan, zal de bijzondere aandacht van de regering vragen. Hoezeer de economische en finan ciële toestand beperkingen oplegt, het mogelijk zal worden gedaan om het herstel Van onze 'volkskracht, stoffelijk zowel als geestelijk, dat zich in de sedert de oorlog verstre ken jaren op een in menig opzicht verheugende wijze heeft voltrokken, verdere voortgang te doen hebben en om ons uit nood en verwoesting herrezen land een waardige plaats te doen innemen in de internationale samenwerking. Uw taak zal ook in de komende jaren veelomvattend en moeilijk zijn. Met de bede, dat Gods onmisbare zegen op onze gemeenschappelijke arbeid moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal voor geopend." HEUSDEN. De R.K. Leesbibliotheek Sü. Joseph herinnert alle leetiuurliefheb bers er aaii, dat haar winterseizoen begonnen is. Daartoe: nodigt zij een iederN die het leesboek een warm hart toedraagt uit, pp Zaterdag a.s. tussen 3 en 4 uur pf pip Zoindag, tussen 12 en i uur een bezjojek aan de bibliotheek te brengen. U kunt er zich dan persoonlijk van over tuigen ,dat zij een zeer mooie col lectie nieuwe boeken gekregen hééft. De bibliotheek1 blijft voorlopig nog gevestigd in de; voormalige ziekenba rak aan de Bloemstraat. De damclub V.D. hield Maan dagavond in hotel „Central" een alge mene ledenvergadering. Allie leden waren aanwezig. Besloten werd, hoe wel het ledental klein isi,, toch deel te nemen aan de hoofdklasse competi tie van de Ned. Dam bond. Maandag a.s, zal de gewbne onderlinge com petitie aanvangen. Twee nieuwe leden traden tot de vereniging toe. iNaar wij Vernemen, zullen Za terdagavond op die Vismarkt alhier, een negental verenigingen concer teren. Op het j.l. Zondag te Eilshout gehouden 5e Bondseoncours van de Langstraatse Schuttersbond behaalde onze Kon. Erk. Schuttersgilde „St. Blasius" de eerste korpsprijs, bestaan de uit een prachtige zilveren be ker, terwijl alle leden wtejke aan dit concours deelnem'en, een personele prijs behaalden. Hulde aan onze kra nige schutters. Het 2de onderling concours met „St. Catharina" uit Herpt zal plaats vinden op 10 October a.s. op de schutsbomen te Herpt, terwijl dan te vens de prijsuitreiking zal plaats heb ben. Uit verschillende plaatsen uit onze omgeving bereiken ons berich ten, dat thans voor de tweedemaal van dit jaar aardbeden van de kou de grond zjjn geplukt. Wel een be wijs van een prachtige nazomer. ALMKEKK. Op Zaterdag 24 Sept. a.s zal aihier een huis aan huis-collecte ge houden wprden, ten bate van het T. B..C.-fonds van het Groene Kruis. Een ieder dient hierin zijn piicht te verstaan en geve naar vermpgen, opdat dit mooie werk voortgang ma,g hebben. BABILONIëNBROEIv. Op Vrijdag 16 Sept. j.l werd alhier in het gymnastieklokaal een yergadering gehouden teneinde de op richting van een reisvereniging de finitief te regelen. (Na opening door de heer Prinse, wordt het verslag van de oprichtings vergadering voorgelezen en vastge steld. Vervolgens wordt overgegaan tot het vaststellen van een naam, Radat verschillende namen genoemd zijn wordt besloten de vereniging de naam te geven van „Vriendenkring". Het in ontwerp opgesteld regle ment, wordt na enkele kleine wijzin gingen vastgesteld, o.m. is bepaald dat de contributie fo.20 për week bedraagt. Bij- 'acclamatie wordt het bestuur samengesteld als volgt: C. Th. Prin se, ie voorzitter; Joh. Colijn, 2e voorzitterB. v. d. Beek, secretaris H. Schook, penningmeesterH. A. Lankhaar, algemeen bestuurslid. Al len verklaren, voorzover aanwezig hun benoeming aan te némen. De contributie kan naar keuze van bpt lid, wekelijks of maandelijks wor den voldaan, en zal door de heer N. van Dijk, belangeloos worden op gehaald. Nieuwe leden kunnen zich aan melden bij de secretaris, waar ook een reglement ter inzage ligt. BRAKEL. 1 Oct. ais. wordt alhier een gecombin. tentoonstelling der Flbra- liacomité's uit Aalst, Brakiel, Ros- sum en Zaltbommjel gehouden. DRONGELEN. Uitslag verloting v.v. T.PjJO. al hier: ie prijs no. 579, 2e prijs no- 848, 3e prijs no. 1344, 4e prijs no, ^45; 5® prijs no. 1254. De prijzen af te halen bijl M. Schil ders, Dirongelen E 20e, des avonds na 6 uur. RUSSEN. Voor het bouwen van een wo ning met fruitbewaarplaats, was de beer .J van Tilburg alhier laagste inschrijver met f27.177. Deze week zal in deze gemeen te een huis aan huis collecte worden gehouden ter ondersteuning van hen, die geestelijk of lichamelijk gehan dicapt zijin tot het verrichten van arbeid. Gezien dit mooie werk zal mien op een ieders medewerking op financieel gebied ten deze moge rekenen. Zij, die zich vanaf heden op het „NIEUWSBLAD" abonneren, ontvangen de nummers tot 1 Oct. a.s. GRATIS Die minister van financiën, mr. Lieftinck, heeft Dinsdagmiddag in de vergadering der Tweede Kamer een verklaring afgelegd, waaraan wij het volgende ontlenen Zoals bekend, heeft de regering van het Verenigd Koninkrijk j.l. Zon •dag bekend gemaakt, dat zij lot een herwaardering van het pond sterling t.o.v. de dollar besloten heeft, waar- bi] <le koers van "het pond tegen over de dollar van 4,03 tot ,2,80 is ver- lavagd. Deze maatregel heeft een golf van devaluaties ontketend. Als de kruitdamp over het ^slagveld zal zijn opgetrokken, zal het kabinet zich iiader beraden of de thans in gediende pntwerpen van wet ongewij zigd' te handhaven zijn, dan vwel her ziening zullen behoeven. Dit was een gevolg van ,het besluit van de Engelse regering van Zondag! om het Engelse pond met gelijk per centage te devalueren. Sindsdien heb ben ëien hantal1 landen dit .voorbeeld' gevoigd. Ook België, dat aanvanke lijk kennis gaf van devaluatie .van de Belgische franc niet te willen weten,, heeft Dinsdagavond eveneens tot de valuatie besloten. RENDEREN. In het kader van de, N.C.R.V. radio-schooluitzendingyn is door de leerlingen van de 'klassen 6 en 7; van de School m.d. Bijbel alhier,, voor de goede beantwoording van de vragen over een radiolës over Aalsmeer, een bloemstuk gewonnen". sGIÏAVENMOER. De gehouden collecte voor het fonds „Draagt Elkanders Lasten" van het C.N.V. bracht in ons dorp f50.50 op. Door de Chr. Muziekvereniging „Crescendo" alhier zijn plannen ge maakt om in de eerste week van De cember a.s. een bazar te organiseren- Bij: het bestuur van de Goop. Boerenleenbank alhier bestaat het plan om met medewerking van de Centrale Bank te Utrecht een pro- paganda-avond voor haar leden en verdere geïnteresseerden bijl Jiet werk der bank te beleggen. Op deze avond zal dan tevens de film „Het geld van de boef" worden vertoond. LAND VAN ALTENA. Met de 'Sibajak zullen om streeks 1 October a.s. de Vplgende militairen uit deze streek in het va derland terugkeren V). v. d. Veelce te Werkendam, Marinier A. Ouwer- kerkte Nieuwendijk en W. J. van Beek uit Sprang-Cape 11e. MEEUWEN. Door de architect van Huiten te Waalwijk is aanbesteed het bou wen van een woonhuis met winkel en garage voor A. de Graaff alhier. Ingeschreven werd als volgt J. E. Haspels, B-Broek f31.300 Fa. Smits, Heusden f 30.300 Fa. W. K. van Erp en Zn., Kerkdriel f30.000 GroeneveIds Aann.bedr., Woudricbem f2,9.990 Fa. Wed. Colet en Zn., Meeuwen f29.600 M. Wijnands^ Waalwijk f 28.970 Fa. Rosenbrand, Capelle f28.699 Fa. A. J. den TeulingenZn. Waalwijk f28.695 Fa. Pepping en Zn., Kaatsh. f281.250 Fa. H. Redeker en Zn„ Meeuwen f27.833 Fa. A. vd. Broek, Dussen en H. Redeker, Meeuwen f27.816 NIEUWENDIJK. Mej. v. Delzen is benoemd tot onderwijzeres der Chr. Kleuterschool' te 's Gravenmoer. Telefoon 19 (na 6 uur 95) - Postrek, 61525 Algemeen Redacteur: J. H. ROZA te Heusden Dit blad verschijnt Maandag en Donderdag Abonnementsprijs f 1.95 per kwartaal, per week 15 ct., per no. 10 ct. Advertentiën 20 cent per regel Advertentiën en berichten worden ingewacht voor het Maandagnummer tot Zaterdagmorgen uiterlijk 10 uurvoor het Donderdagnummer tot Woensdagmiddag uiterlijk 2 uui zal het sein zijn voor een afspraak met Uw oogarts De voorgeschreven bril heeft GASTHUISSTRAAT 13 GORINCHEM BELGISCHE PELGRIMS BEZOEKEN ROME. Hoewel het Heilige Jaar nog niet begonnen is, mag Rome zich toch in de bijzondere belangstelling verheugen van een groot aantal Pelgrims. Deze foto laat u enkele van de 1200 Belgen zien, die juist terrugkeerden van een audiëntie bij de Heilige Vader, in Castel Candolfo, het buiten verblijf van zijne Heiligheid. De wachter bij de deur is een lid van de Zwitserse garde in zijn tradiiionele uniform.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 1