Voor de Vrouw mm OFFICIËLE BONNENLIJST Ons Landbouwhoekje. DIN AND STUFKENS Brandweerwedstrijden te Eethen September-menu. Goit met appelmoes. MEEUWEN. A.s. Dinsdajg 27 Sept., des avonds om 7 uur, haopt voor de Ger. Gemeente op te treden, Ds. Bel van Krabbendijke. OUDHEUSDEN. Bij het op 17 Septetnber j.l. te Amersfoort gehouden examen, slaagde voor het Politie-Diploma on ze vroegere plaatsgenoot, de Wacht meester van Politie, de heer J. W. Crielaard. Van de deelnemende candidaten werden er gemiddeld 70 pet. afge wezen. SLEEUWIJK. Op het land van G. Roubos alhier werd een aardappel gedolven met een gewicht van niet minder dan 1100 gram. Zaterdag 24 Sept., 's avonds om 7 uur is er in de Geinef. keifc alhier een Jeugdmeting. Als spreker hoopt op te treden Ds. Kramer uit Utrecht. Het onderwerp handelt over „Jeugd nu". Medewerking door een zangkoor. De vergadering zal door Ds. van der Meulen gesloten wor den. 1 Dinsdag j.l. heeft de damver eniging „D.V.S." haar wekelijkse re petities weer hervat. Alle damliefheb bers, zijn op. deze repetities welkom. VEEN. Maandagavond 7 uur hoopt voor de Ger. Gemeente op te treden, Ds. Blok van Zeist. Tot wethouders der gemeente zijn gekozen J. G. N. iSehreuders en M. Honcoap. WIJK EN AALBURG. Zaterdagavond vond op de Ho gen Maasdijk tussen de brug ite Ne- Ter gelegenheid van de opening der brandweergarage te Genderen, werden er j.l. Zaterdag 17 ,Septt. 1949 des middags te Eethen brand- weerwedstrijden gehouden tussen de brandweerploegen der vrijwillige brandweer in de gemeente Eethen. Om 2 uur opende de E.A. Heer Burgemeester de wedstrijd met een toespraak, waarin hij o.a. zeide, dat hij hoopte dat de wedstrijd op een sportieve wijze zou worden gestre- den. Het is inderdaad een sportieve wedstrijd geworden en er werd over het algemeen keurig werk verricht. De uitslag was ie ploeg dorp Drongelen. 4e ploeg dorp Eethen. 6ê ploeg dorp Bab.-Broek. Na afloop sloot de Burgemeester de wedstrijden met een woord' van dank aan 'de manschappen en de jury. De jury bestond uit de heren G. van Loenen te Almkerk, ,G. Kor- tus te Breda, C. Schouten te Alm kerk, A. Hon coop te Veen en E. de Graaff te Wijk. Hierna gingen alle manschappen naar Genderen waar idé opening zou plaats vinden van de nieuw gebouwde garage. i De Burgemeester memoreerde het tot stand komen van dit bouwwerk en bracht dank aan allen die hier aan hebben medegewerkt en ver klaarde de garage voor geopend. De heer Kortus van de inspectie uit Breda feliciteerde het gemeente bestuur met bet bezit van zulk een garage. De Commandant de heer J. van Engelen, dankte het gemeentebestuur, de Districts-Inspecbeur te Breda; en de heer G. van Loenen, als Directeur der Centr. Technische Dienst voor hun medewerking en zei trots .te zijn op eten dergelijk gebouw voor de gemeente en 'hoopte, dat het een goede bergplaats zal blijven voor het kostbare materiaal, waar de brand weer in deze gemeente over beschikt. Hierna sprak de heer G. van Loe nen en dankte voor het vertrouwen in zijn dienst en bracht dank aan de aannemers Kleinloog en Haspels te Genderen voor hun keurig werk. Hiermede was ook deze plechtig heid beëindigd. Opgemerkt zij nog dat bij de wedstrijden en de ope ning van de garage, de gemeente raad bijna voltallig aanwezig was. Des avonds vond te Meeuwen in café Korevaer, de uitreiking der prij zen plaats en werd afscheid genomen van de heer J. v. Engelen, als plaat selijk commandant der Eethense brandweer en de installatie van de nieuwe commandant cie heer de Rui ter. 1 De zaal was geheel gevuld met leden der diverse afdelingen der brandweer met hunne dames en wa ren mede aanwezig Burgemeester D. A. v. d Schans met zijn echtgenote, derhemert en de v.m. Tol pen aan rijding plaats tussen een motorrijder en een wielrijder. De laatste stak vlak voor de motorrijder de weg- over, waardoor deze een aanrijding niet kon voorkomen. De motorrij der, de heer H. v. .V. alhier, liep een hersenschudding op, die wielrii- der brak beide benen. 'Spoedig wa ren geneesheren en politie ter plaat se. Ook Burgebleester Landweer was ter plaatse en regelde het .verkeer, dat belangrijke vertraging ondervond. A.s. Zaterdag 24 Sept. dan draaien in het verenigingsgebouw al hier twee' spannende films n.l. als eerste hoofdrol „Zeebonken" en als tweede hoofdrol „De Zingende Rui ters", een prachtige cowboy-film, een actie uit het wilde westen in fraaie kleuren. Bezoekt, deze film, en uzult er geen spijt vari hebben. (Zie advertentie). In het berichtje in ons blad van j.l. Maandag over de reis van de ouden van dagen staat vermeld dat de heer M. de G. een aangename ontmoeting had, dit was foutief, het moest zijn: onaangename. De para- pluie van mej. D. de W;: is inmid dels terecht. "WOUDRICHEM. De heer P. van Straaten alhier was met f68.450 laagste inschrijver voor 6, onder architectuur van Ir. Opmen te Opsterhout, te bouwen ar beiderswoningen. de wethouders G. v. d'. Beek en H'. Vos, raadsleden, de heren Meenhorst uit Bneda en de Ronde .van de brandweer uit 's Bosch, en de com mandanten van cjiverse brapdweren uit de omgeving. De heer L. W. Gouda uit Eethen opende de avond' met de aanwie'zi- gen welkom' te heten en vervolgens het woord te verlenen aan Burge meester v. d. Schans. Deze richtte zich, na een woord van welkom, tot de Scheidende com mandant, de beer J. v. Engelen en schetste dat deze in een moeilijke tijd in een kapotte gemeente, aan het hqofd vati een kapotte brandweer 'kwam te staan. Veel heeft de gemeen te aan het doorzettingsvermogen van de heer v. Engelen te danken en al is alles nog niet zoals men het gaar ne wenst, gezegd mag worden, dat er zeer veel is verbeterd. B. en W. plaatsten zich in de meeste gevallen', direct achter de voorstellen van de heer v. Engelen en al dachlten B.' en W. er al eens anders over, Steeds! bleef de verstandhouding goed. Stonden de leden der brandweer, in 4'e aanvang enigszins afwijzend' tegenover de nieuwe commandant, zijn wijze en doortastend optre den, wekten vertrouwen en tenslot te sympathie. Spr. wenst de scheiden de commandant toe, dat hij in zijn nieuwe woonplaats met veel genoegen en veel vrucht zal mogen arbeiden. Spr. weet niet of de heer v. Enge lep iri Schiedam reeds is ingeschakeld, als dit niet zo is zou hij1 dit beijrelu- nen, is het wel 'het geval idan kan hij de gemeente Schiedam met deze aan winst gelukwensen. Hij dankt voor alles wat de heer v. Ëingelen heeft gedaan en overhandigd deze namens' het gemeentebestuur een paar boek werken als aandenken. De heer H. Meenhorst van de Inspectie v.h. brandweerwezen te Bre da, wees eveneens op grote moeilijk heden, waarvoor de heer v. Engelen werd geplaatst, toen hij zijn functie als commandant der brandweer in de gemeente Eethen aanving. Spr. hoopt, dat de heer v. Engelen niet voor de brandweer verloren zal gaan en dat de heer de Ruiter als zijn opvolger de weg Zal blijven volgen, die de heer v. Engelen had ingeslagen, en dat het de heer de Ruiter gegeven zaT zijn het brandweerwezen in de ge.meente Eethen en het gebied van het Land van Heusden en Altena nog lange tijd te dienen. De heer v. Loenen uit Alnikerk sprak als groepscommandant in ge noemde streek. Dieze spr. maakte de opmerking, dat een aantal mensen een bepaald gezegde herhaaldelijk be zigen. Op een gegeven ogfenblik be merkte spr. bij de heer y. Engelen zo'n gezegde n.l.„O, dat zal ik wel even opknappen" en spr. stélt er prijs op te verklaren, dat ook naai* dit gezegde werd gehandeld. Vooral de garage te Genderen is het w'erk van de heer v. Engelen, een garqge In September begint alweer de herfst. De vacanties zijn achter de rug, de schooldeuren geopend voor hec nieuwe schooljaar en de huis houding herneemt haar gewone re- gemiaat. Een van de dingen, waarvoor de huisvrouw, vacantie of niet, dagelijks weer komt te staan, is het bereiden van de maaltijden. Het lijkt soms zo moeilijk, hierin iedere dag weer de nodige afwisseling te brengen. En toch is dat 20 nodig. Niet alleen omdat „verandering van spijs doet eten", maar ook omdat op die ma nier alle voedingsstoffen, die het li chaam nodig heeft om voldoende weerstand te hebben, een plaats krij gen in het menu. t Bij de warme maaltijd kan deze variatie in alle onderdelen aang!e- bracht worden zowel in soep en hoofdschotel als in het nagerecht. Belangrijk is hierbij, dat iedere dag verse groente wordt gegeven en dat eiwitrijke gerechten vlees of vis of kaas of eieren of peulvruchten en vooral melk of melkproducten steeds in de maaltijd voorkomen en elkaar afwisselen.- Laat men vooral ook profiteren van het fruit en de haring Zolang deze zo goedkoop zijn. Vergeet bij het fruit vooral de jeugd niet. Iedere waarop de meeste brandweercomman danten jaloers zijn. Spr. heeft het steeds prettig gevonden in de weder opbouw met de heer v. Engelen sa men te werken en hij hoopt dat deze met zijn superieuren in Schiedam eveneens goed zafkunnen samenwer ken. De heer de Ronde van de Bossche brandweer was de volgende spr.. De ze doet het genoegen, dat hij yan de héér v. 'Engelen, die reëids in Schiedam bij de brandweer is inge schakeld, geen afscheid behoeft te nemen, aangezien hij in groter ver- Dand met hem in contact blijft. De heer D. Colet uit Gjendieren sprak namens aNe commandanten en brandweerlieden uit de gemeente Ee then en bracht dank voor alles wat deze voor de brandweer heeft ge daan en bood als geschenk namens de brandweer een electrische klok aan. Die heer A. Honcoop uit Veen sprak als oudste brandweercomman dant uit de streek, dankte voor de prectige samenwerking en hoopte, dat de vriendschapsband diet is gegroeid, zal blijven bestaan. Wethouder G. v. d. Beek, die vroe ger ook commandant der vrijwillige brandweer is geweest, wees op ide moeilijke taak van Oen commandant en gaf eein uiteenzetting hoe het er in vroegere; 'jaren bij de brand weel- naar toe ging en zeitv dat het werk van de heer v. Engelen, is bekroond geworden; dat al stonden B. en W. er weieens huiverig tegenover, later bleek dat 'zijn voorstellen juist wa nen geweest. Spr. dankte voor alles wat de heer v. Engelen voor de ge meente heeft gedaan en 'hoopt, dat het deze in zijn verder leven rnOge goed gaan. De heer W. Walraven uit Gende ren verklaarde, dat de Burgemeester zich niet aan de Vroeger gemaakte afspraak om 'bij de benoeming van een commandant overleg "te plegen met de plaatselijke afdelingen, had .gehouden en hij niet van plan was onder de heer de 'Ruiter te gaan staan. Hij dankte de heer v. Engelen voor de samehwerking. Aanvankelijk stond men enigszins afwijzend tegen over de scheidende commandant, doch door diens werk heeft men 'tem Ieren waarderen en is men achter hem gaan staan. Burgemeester v. 'd. Schans wil niet op de wborden van de heer Walraven ingaah, alleen wil hij opmierken, dat de brandweer van Genderen een on derdeel' is van d'e brandweer van de gehele gemeente Eethen. Vervolgens ging spr. over tot die installatie van de heer de Rutièr als commandant en wees er op, dat ondanks het feit, dat er al heel wat tot sitahd is gebracht er nog heel wat moet ge beuren. Die gemeente Eethen is in dit opzicht een moeilijke gemeente omdat zij uit 7 kerkdorp'jes bestaat. Met vertrouwen légt spr, 'de taak van commandant evenwel in handen van de heer de Ruiter, omdat hij weet "dat bij "deze goe'de wil én goed begrip aanwezig is en omdat het werk van de heer de Ruiter op ander ter vrucht draagt tot haar gezonhdeid bij 1 Hieronder vindt u een voorbeeld van een September-menu Zondag: tomatensoep met rijst princessebonen, komkommer, gehakt, aardappelen caramelvla. Maandag: bloemkool, rest gehakt, aardappelen broodschoteltje met appelmoes. Dinsdagsla, gebakken haring, aardappelpurée custardvla. Woensdag: andijvie, ei, aardappe len, bruine saus gort met appiel- moes of gestoofde peren. Donderdagver mice llisoep ap pelmoes, bloedworst, aardappelen fruit. Vrijdag: bietjes, gestoofde /is, aardappelen, botersaus griesmeel- pap. Zaterdagmacaroni met uien en tomaat, komkommersla yoghurt. Recepten voor 4 personen: De gort wassen en in het water weken gedurende een nacht. Ze met het weekwater en wat zout opzetten en gaar koken. De appelen schillen doormidden snijden, van klokhuizen ontdoen en het laatste kwartier met de gort gaarkoken. Het mpes door de gekookte gort roeren en het ge recht op smaak afmaken met suiker en boter of margarine. Het gerecht kan warm óf koud gegeven worden. Inplaats van gort kan men ook rijst nemen. rein steeds wordt gewaardeerd. Moch ten er moeilijkheden rijzen, dan wen de de nieuwe commandant zich tot de herèn v. Loenen en Meenhorst en zijn staf. Namens B. en "W. wenst spr. de heer de Ruiter geluk met de aanvaarding van zijn ambt jen hij hoopt dat deze de brandweer van Eethen op een peil zal wieten te brengeh, dat zij kan concur neren met 'iedere andere plattelandsgemeente én spreekt de hoop uit, dat zulks onder Gods zegen zo zax mogen zijn. De heer v. Engelen 'dankte vervpl- gens alle sprekers voor de tot hiern gerichte woorden. B. en WA en de raad van Eethen worden 'dank ge bracht voor de medewerking die hij van hen mocht ontvangen en de steeds prettige samenwerking. Hij dankt de heren Meenhorst en v. Lpe- rnen die veel hebben meegewerkt aan de tot standkoming van de garage te Genderen. Hij dankt de collega's uit de kring voOr de samenwerking en de s'teiun die 'hij van hiein mocht ontvangen. Doet een beroep op de leden der plaatselijke afdelingen zich met vertrouwen achter hun nieuwe commandant te plaatsen .zoals zij dat tegenover hem ook hebben gedaan, men moet daarbij voor ogeih houden, dat de gehele gemeente op de men sen van de brandweer vertrouwt. Hij dankt allen voor de buitengewone ontvangst en de hartelijkheid die hij mocht .ontvangen. De heer de Ruiter dankt B. en W. voor het in hem gestelde vertrou wen en doeit een beroep op de me dewerking van de verschillende brand weerlieden. Hij .geeft de verzekering, dat hij zijn beste krachten zal ge ven om' de brandweer van Eethpn te doen uitgroeien. Vervolgens ging de Burgemeester ovier tot uitreiking der prijzen, die bestonden uit sigaren en sigaretten en deelde mede, dat B. .en W. beslo ten hadden een wisselbeker beschik baar te stellen, die thans werd be haald door de afdeling Drongelen. Wordt zo'n be kar tot 3 maal toe door dezelfde^ afdeling behaald, dan blijft het haar eigendom;. De wedstrij den zullen jaarlijks worden herhaald. Spr. dankte vervolgens de comman danten uit de naburige gemeenten en allen die hun diensten hadden aan geboden. In het bijzonder richtte hij zich tot 'de vertegenwoordiger der Bossche brandweer, die bij de laatste brand zulk prachtig werd heeft ge leverd. Hij geeft de verzekering, dat bij een volgende ernstige brand deze brandweer eerder zal worden gewaar schuwd. Hij wijst op het belangrijke werk der brandweer n.l. bescherming van de 'bevolking en doet nogmaals een beroep op de medewerking van de plaatselijke afdelingen, waarin im mers de beste krachten uit de ge meente. zijn vertegenwoordigd, men sen die voor een ander ietfe over hebben. Men schare zich achiter de nieuwe commandant en wachtte eerst af welke capaciteiten deze bezit.. De pauzen werden aangevuld met muziek en voordracht, zodat het ge heel 'tot een gezellige avond werd. voor het tijdvak van 25 September tot en met 8 October 1949. Voedingsmiddelenkaarten 909 321 Vlees (A, B, D), 100 gr. vlees.1 322 Vlees (A, B), 300 gr. vlees. 323 Vlees (D), 100 gram vlees. 324 Algemeen (A, B, D), 250 gr. rijst. 326 Algemeen (A, B), 200 gram kaas of 250 gr. korstloze kaas. 334 Algemeen' (D), 100 gr. kaas of 125 gram korstloze kaas. De letters achter de bonnummers geven de kaarten aan, waarop de betreffende bonnen voorkomen. BONKAARTEN ZA, ZB, ZC, ZE; MD, MH, 911. Bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken. Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter A. De niet aangewezen bonnen 304, 305, 308, 309, 310, 311, 313, 315, 316, 317, 318 en 319 kunnen worden vernietigd. APPELS EN PEREN ALS... VEE VOEDER. Er werd de technisch-deskundige van de Commissie voor Voeder- en Weidebouw van de Stichting voor de Landbouw een vraag gesteld over de voederwaarde van appels en pe ren als veevoeder. Daar dit onder werp dit jaar wellicht in breder kring belangstelling geniet, deelt hij in dit artikel een en ander mee over dit „voedermiddel". Over dit onderwerp is vanzelfspre kend weinig geschreven. De Duitser Pott zegt hiervan o.m. het volgende: „Het drogestofgehalte van rijpe appels en peren bedraagt gemiddeld bijna 17 pCt. (12,7 20 pCt.j), de voederwaarde hiervan wordt hoofd zakelijk bepaald door de stikstofvrije extractief stoffen (suikers en zet- xmeel). Het suikergehalte schommelt ongeveer tussen 6 en 11 pCtf.bij onrijp fruit is de voedingswaarde geringer, terwijl dit fruit ook meer looistoffen bevat, welke een onguns tige invloed hebben op de voeder waarde". De ver teer baarheid van rijp fruit is iels geringer dan die van bieten, doch door een hepaalide gunstige nevenwerking mag men de voeder waarde gelijk stellen. Van rijp fruit mag men ook dezelfde hoeveelheden verstrekken als van bieten. Bij voederproeven bleek, dat de melkkoeien appels goed opnamen en dat er geen ongunstige nevenwerking werd gevonden (een enkele onder zoeker twijfelt hieraan en zegt dat het karnproces iets meer tijd vraagt). Appels worden beter opgenomen dan peren. Vooral op zwaar werkende paar den zouden appels en pieren een zeer gunstige uitwerking hebben: het uithoudingsvermogen zou worden vergroot. Paarden nemen peren gre tiger op dan appels. Ook voor de varkens is hef rijpe fruit een gunstig voer; terwijl val- appels en -peren in gestoomde of gekookte staat in de eerste plaats aan déze dieren dienen te worden verstrekt (heeft men geen appara tuur voor koken of stomen, dan iedere dag een dag hoeveelheid ver kleinen en direct vervoederen). Geeft men te grote hoeveelheden fruit (rijp fruit behoeft niet vooraf te wor den gekookt of gestoomd), dan wordt de spekkwaliteit in ongun stige zin beinvloed. Schapen eten gretiger gekookte dan rauwe appéls en peren. Geeft men aan pluimvee grote hoe veelheden fruit (-schillen), dan ziet men de dieren snel vermageren. Aangestoken of schimmelig fruit dient steeds gestoomd of gekookt te wor den (gevaar voor koliek). Van on rijp fruit mag men niet meer dan de halve hoeveelheden (ten opzich te van rijp fruit) voeren." De oud-veeteeltconsulent Ir. Tim mermans geeft nog aanwijzingen over inkuilen in een silo: de bodem wordt zo mogelijk waterdicht gemaakt, het fruit gehakseld en goed aangestampt; en per 1000 kg fruit wordt 5 Ijter ondermelk toegevoegd. Het looistof gehalte (van onrijp fruit van be lang) zou in ingekuild materiaal gro tendeels zijn verdwenen. Op deze manier kan men van het bijna waardeloze fruit toch nog iets profijt trekken. Langend ijk 3 7 - Gorkum 2e ploeg dorp Genderen. 3e ploeg dorp Heesbeen. 5e ploeg dorp Meeuwen. 200 gr. gort, 500 gr. moesappel en 1 liter water, zout, suiker naar smaak, wat boter of margarine.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2