NIEUWSBLAD terker dan de haat TWEEDE BLAD FIRMA L. J. VEERMAN DONDERDAG 22 SEPTEMBER 1949 No. 6705 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Vereniging van Kerkorgel- en Harmoniumbespelers voor de Laegstraat en het Land van Heusden en Altena, Op Zaterdag io Sept. werd in. de Ned. Herv. Kerk te Besoijen boven genoemde vereniging opgericht. Deze stelt zich ten doel o.m. het bespe len van kerkorgels in diverse Prot. kerken, door organisten en huisorgel bespelers. Verschillende koralen en orgeistukken zullen door de leden ten gehore worden gébracht, waarna dan een bespreking zal volgen over de hoedanigheid der ten gehore ge- prachte muziekenz. Verder zullen on derwerpen worden behandeld over: Gemeentezang, het registreren, mu ziektheorie, orgeltechniek, het fan taseren, de grote orgelmeesters e.a. aangelegenheden, betrekking hebbend op de tasjk der organisten en hun verhouding tot de gemeente en de predikanten. Ook zal er een jaarlijks uitstapje worden gemaakt naar verschillende mooie grote orgels in diverse kerken van ons land. Dan zullen deze be zichtigd en eventueel bespeeld wor den. Djeze vereniging brengt iets ge heel nieuws, ri.'l. dat pok huisqrgelbe- speiers in de gelegenheid wor den ge steld hun kennis op diverse kerk orgels te beproeven. De vereniging stelt zich op het brede standpunt, dat ieder, ongeacht .welke protestantse richting hij is toe gedaan,, hieraan kan deelnemen en ook da me s-o r ge 1 inu zieklie f he b s te r s zijn van hartje welkom. Het lidmaatschap geeft aan alle leden het recht, om kerkorgels te bespelen, maar, indien om de één of andere reden, dit niet gewenst wordt, is er van ,geen verplichting sprake. Verscheidene organisten en huisorgelbespelers uit het Land van Heusden eii Altena waren aanwiezig. Spontaan werd tot oprichting der ver eniging besloten. Het bestuur is voorlopig als volgt samengesteldVoorzitter, de heer J. H. Ros, oudiorg. der Ned. Herv. kerk te Drunen. Secr.-penningm. de heer H. C. v. d. Hammen, org. der Ned. Herv. kerk te Baardwijk en Drunen. Adres'No order-Parallel weg 43 te Waalwijk (v.m. Baardwijk). Nadat de vereniging was geïnstitu eerd en verschillende besprekingen waren gehouden werd het programma voor de eerstvolgende vergadering vastgesteld. Deze zal worden gehou den op Zaterdag 24 September, des avonds te 7 uur in de Ned. Herv. kerk te Veen. Programma 1. lOpening en notulen. 2. Koraalspel. Ps. 1, Ps. 2 en Ps. 86 door de heer Blankers, org. ve Veen. 3. Vrij spél: fuga van Bach door de heer v. Helvoirt, org. te Veen.' 4. Causerie „Onze Kerkgang en ons Kerkgezang" doo rde heer Ros te Drunen. 5. Rondvraag en sluiting. Tenslotte zullen de huisorgelbespe lers in de gelegenheid worden gesteld enige vrije stukken te spelen en in dien gewenst, ook zal worden bespro ken. Nadat al de zaken voor deze eerste vergadering waren geregeld, sloot de voorzitter dit samenzijn met dankgebed. Hierna lieten alle aanwezige or ganisten en huisorgelbespelers zich op het orgel horen. De heer Vos uit Meeuwen speelde „Het lied ter ruste" terwijl zijn dochter mej. Vos, haar vader accompagneerde met zang. Ten slotte eindigde men te ca. 943 uur dit gezellige en leerrijke samenzijn met het zingen van'k Wil U o God, mijn dank betalen. De oproep van deze nieuwe vereni ging heeft dus in verscheidene harten weerklank gevonden en ongetwijfeld zullen meerderen zich bij haar aan sluiten. Dit is nu echt iets voor alle orgelmuziekliefhebbers in deze streek, om deel te nemen aan de ont wikkeling en de verbetering van de kerkorgelmuziek. Dan zullen zij in de allereerste plaats medewerken aan de bevordering der ere Gods, en in de tweede plaats aan 3e ontwikkeling van bun muzrekkehnis, gepaard gaan de met het muziekgenot, dat zij on getwijfeld in deze kring zullen sma ken. Elke laatste Zaterdag der maand zullen de samenkomsten gehouden worden in de nader aan te wijzen kerken. Nieuwe aanmeldingen war den gaarne ingewacht bij de secreta ris, die ook gaarne bereid is alle verdere inlichtingdn te verschaffen. Kom, ga met ont, en doe als wij ALMKEltK. Tot loco-burgemeester dezer ge meente is benoemd, wethouder C. G. de Jong, bij diens afwezigheid 'wethouder J. de Jong. De collecte gehouden in deze geméenfe ten bate van het T.B.C.- fonds vDraagt Elkanders Lasten", bracht op f131.86. Aan gevers en geefsters is een woord van dank hier piet misplaatst. Ds. Hintz'bergen, Herv. pred. alhier heeft een beroep ontvangen naar Woubrugge. De dEelAchtb. Heer H. Blok, Burgemeester dezer gemejeinte én Beschermheer der muziekvereniging „'Nooit Gedacht" alhier, heeft het Ere-v oor zit terschap van het bazar-co mité welke op 27, 28 en 29 Oictober a.s. gehouden zal worden, aanvaard. ANDEL. Enkele maanden geleden wer den werklieden, werkzaam bij de boortoren alh/er, naar Steenbergen vervoerd, 0111 mede te bouwen aan een boortoren aldaar. Wegens teleur stelling, inzake "de „olie-verwacht>ing" te Steenbergen ,'is de toren reeds gedemonteerd. Het Niwin-comi té heeft aan de militairen uit onze gemeente, in Indo nesië, pakketten verzonden met rijke inhoud. .Mevr. Vos heeft haar werk zaamheden als leidster van de Herv. Meisjesver. „Tabitha" alhier weer aangevangen. Deze werden tijdelijk waargenomen door mevr. de Graaf uit Wijk. P. Rochat en echtgenote alhier herdachten Vrijdag j.I. onder veel belangstelling hun 25-jarige echtver eniging. Het zoontje van T. Smits al hier kwam zodanig te vallen, dat het .ventje een hersenschudding opliep en doktershui^ nodig bleek. Deze week begint de bieten campagne alhier. De bieten zullen worden aangevoercF aan de Rib en de Zwaan en gedeeltelijk per auto recht streeks naar de fabriek worden ver voerd. De verwachtingen zijn goed. Aan de gebruikers van het Verenigingsgebouw alhier, dat door de zorg van de" gemeente in uitne mende staat is gebracht, wordt me dewerking gevraagd om het jg|ebouw in goede conditie te houden. Een ieder zal voorzeker gaarne aan dit verzoek voldoen. CAPELLE. De in de Nled. Herv. kerk alhier collecte ten behoeve van de Herv. Geref. Evangelisatie te Tilburg, heeft het mooie bedrag van f182.54 opgebracht. In de Nieuwstraat werd j.I. Zaterdagavond in de nabijheid van de Chr. school door de muziekver. „Kunst na Arbeid", het Chr. jeugd koor „Hallelujah", de gemengde zang vereniging ,,'t Rozeknopje" en de Chr. gem. zangver. „Hallelujah" éen con cert gegeven, dat veel belangstelling trok en waarbij het afwisselende pro gramma, dat verdienstelijk werd uit gevoerd, voor élk wat wils bracht. Bij de j.I. Zaterdagmiddag ge houden oriënteringsrit door de mo torsportvereniging „Marijke", waaraan 28 leden, waarvan 7 met auto, deel namen, eindigde de bekerhouder 1948 met 7 strafpunten op de 3e plaats. Met 5 strafpunten werd de eerste plaats bezet door de heer Th. van Beek, die hiermede beslag legde op de wi$selbeker. De andere prijzen werden gewonnen door de heren H. de Jong met 7 strafpuntèn, 2e prijs G. N. van Achterberg, bekerhouder 1948, eveneens met 7 strafpunten 3e prijsC. de Jong, met 8 strafpun ten 4e prijsH. van Dongen, even eerts met 8 strafpunten, 5e prijs J. Muis met 10 strafpnuten 6e prijs en J. Treffers met 11 strafpunten 7e prijs. In het clublokaal, café Gové-van der Haart aan de Nieuwevart, reikte de voorzitter, de heer G. N. van Achterberg, de prijzen aan de win naars uit. De afd. Sprang-Cape lie van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen is voornemens Dinsdag 27 Sept. a.s. een excursie te maken naar Dien Bosch en daarbij éen bezoek te bren gen a,an de Internationale Poppen ten toonstelling „Slichting 1940—'45". Het vertrek is vastgesteld niet de bus der Ned. Spoorwegen, welke Jm 13.58 vanaf de brug vertrekt. OUDENDIJK. Onder grote belangstelling had Vrijdagavond de ingebruikneming van de nieuwe muziektent plaats, gebouwd voor rekening van het fanfarecorps „Kunst na Strijd", dir. de heer P. C. v. d. Wiel. Burgemeester v. Rijswijk sprak hier bij een openingswoord. Het was voor In onze stand op de MERCURIUS 1949 Heusden exposeren wij een pracht collectie SCHRIJF- TEKEN- KANTOOR- ROMANS en KINDERLECTUUR benodigdheden Zie ook onze afdeling RECLAME DRUKWERK vervaardigd op onze drukkerij Boekhandel Drukkerij - Heusden hem een buitengewoon genoegen gé- volg te kunnen geven aan de uitno diging, om deze muziektent met een enkel woord te mogen openen. 1 Hij vervolgde dan: „Ik kan mij in denken dat het voor u allen een aan gename gewaarwording moet zijn, dat ge hedenavond op uw eigen tent eni ge muzieknummers ten gehore kunt brengen. 1 Tijdens de oorlog verstomde de muziek en waart gij op muzikaal ge bied tot werkeloosheid gedoemd. De niets en niemand ontziende bezetter kon zelfs uwe muziektent niet met rust latien staan, maar maakte deze zo goed als met de grond gelijk. Toen dan ook de bevrijding daar was en gij uw vereniging spoedig1 weder op de been had, was voir u wel de grote moeilijkheid, het blu wen van een andere tent. Allereerst hebt gij getracht een fonds te stich ten en danjt zij de milde gaven van het Oudendijksle publiek kwam een stamkapitaal bijeen, met hetwelk het verantwoord wias tut de bouw over te gaan. 'Namens de muziekvereniging zegt sprv dank aan allen, die aan de dot standkoming van deze nieuwe mu ziektent hebben medegewcikt, op wel ke wijze dit ook mocht zijn geweest. Zonder aan anderen tekort te dien, wil hij toch enkelë heren in Let bij zonder woorden van dank toespre ken. In de eerste p?aats dan de fam. Vink, zandschippers alhier, die geheel gratis een grote partij zand hiervojr leverden. Vervolgens aan de heer A. Vink Aztn., ambtenaar bij het Bureau Wederopbouw, die vanaf het begin al le hulp en medewerking heeft ver- leeijd om hiertoe tie geraken. Eveneéhs komt een woord van lof toe aan de architect die dezle fraaie tent ontwierp en aan <le aannemers mét hun vaklieden, die tot aTler te vredenheid de bouw hebben verzorgd. Zich richtende tot de vereniging vervolgde spreker„Als Burgemees ter dezer gemeente en als bescherm heer uwer vereniging, wens ik u van harte geluk met de totstandkoming van deze muziektent. I'k hoop dat u er veelvuldig gebruik van zult maken en dat de inwoners zeer dikwijls van de dool* u gegeven concerten zullen kunnen genieten". 'Ook deed het spr. genoegen, dat er een goede verstandhouding bestaat met de vereniging uit de vesting dat zij deze avond haar méde werking verleent bewijst dit ten volle. Tenslotte maakte hij van deze ge legenheid gebruik, directeur en leden geluk te wensen met het behaalde succes op het concours te E;verdin gen, waar het in de Superieure af deling een iste prijs wist te behalen. De vereniging heeft daar de naam van .onze gemeente pp muzikaal ge bied hoog gehouden en bewezen wat een vereniging ondier deskundige lei ding 'kan bereiken. Directeur van der Wiel, ook hiervoor mijn hartelijke ge lukwens, uw idoorzéttings vermogen heefjt de vereniging op zulk een hoog peil gebracht. En hiermede verklaar ik de muziektent van de muziekver. „Kunst na Strijd" geopend. 'Nadat het applaus verstomd was, speelde de vereniging als openings nummer het Wilhelmus, 'hetwelk - in allé stïl'te werd beluisterd. H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 25- „Nou", vroeg Rodenberg uitdagend, „wat anders? Anders vermoord je mij pok nog, wil je zeggen? Ga je gang maar. Een moord meer of min der komt er niet op aan, hé, bij zulk allooi als jii bent. Je kent me nu ook zekér 'wel hé? Je leugentjes konden 'mij geen zand in de ogen •strooien. Ik herkende' je onmiddel lijk toen ik je hier zag. Mjaar ik gun je ditmaal "je overwinning op mij, mijnheer van der Velde. Er is1 niet zoveel verschil tussen Veldman en van der Velde. :V|eeï '^eluk, waar de heer, 'het zaï me een mooi span worden!" Hij deed een paar stappen naar de deur en in de opening zei hij nog tot de beide mensen, die roerloos waren blijven staan„Veel geluk, me vrouw, met de moordenaar van Wil lem Bosch van Drakenstein, uw broe der!" Toen verdween hij naar buiten, in de stromende regen, waar de on weerslagen donderden en de bliksem schichten onheilspellend de donkere lucht verlichtten. HOOFDSTUK ,12. 1 DE LAATSTE STROHALM. Tine had de verschrikkelijke woor den verstaan en had moeite om ze dadelijk allen te verwerken. Toen kreeg ze haar bezinning weer en angstig keek ze naar de man, die nog altijd met gebogen hoofd bij de deur stond, waardoor de andier ver trokken- was. Ze liep pp hem toe met onzekere sChreden en keek met ongelovige ogen naar 'hem op. Tra nen druppelden over haar wangen. Toen riep ze het uit, het leed van haar gehele zielAn toon, An toon zeg da.t het niet waar is! Zeg, dat hij het gelogen heeft!" Maar hij bleef zwijgen en stond als uitgehouwen, ten prooi aan de he vigste zielesmart, een toonbeeld van ellende nu hij in zijn ^geestelijke naakt heid voor haar stond. 'Ontzet deed ze een stap achter waarts. „Is het dan toch waar? An- toon spreek dan toch, geef dan toch eens antwoord. Ben jij het... heb jij... mijn broer verJ" Ze durfde het verschrikkelijke woord niet uit spreken, maar stond nu een paar passen van hem af en keek htem on afgebroken aan. En hij knikte slechts zwijgend, niet in staat één woord te uiten. Ze sidderde, keerde zich om en viel op de divan neer, sniktie -mjet de handen voor het gezicht, terwijl het slanke lichaam schokte. Dat kon- hij niet verdragen en met een doodsbleek gelaat 'liep hij naar haar toe en 'knielde bij haar meer. Hij wilde haar handen vatten om ze van haar gezicht af tie halen, maar hij bedacht zich en raakte haar niet aan. IJii bevochtigde zijn droge lippen en vroeg schor: „Tine, kun je me niet vergeven?" En toen ze niet ant woordde vervolgde hij„Je weet niet, hoe het gegaan is. Gelpof je, dat ik zo slecht was, dat ik het plan hiajd 0111 hem te doden? De drift heeft me overweldigd, me er toe aangezet, die gaf me een ogenblik reuzenkracht en toen ik losliet was het reeds t}e Iaat. O Tine, je weet niet, wat ik geleden heb al die jaren, die twee jaren, voor hij gevonden werd en die vijf jaren in die vreselijke cel. Je weet niet wat het is om opgesloten te zijn voor vij'f lange jaren, met niets van de buitenlucht te zien, dan eenmaal per Lag een half uur in een Kooi. Je weet ftiet, wat het zeggen wil, te moeten leven in zo'n kerker, eindeloos te turen en te wachten en je hoort de geruchten van de buiten wereld ,die je naar je vrijheid doen snakken, maar je mag miet, je moet je straf uitzitten, die. onmenselijke straf, die je alleen Laat met je ge dachten, met de herinnering aan je daad. Geloof je niet dat dan de dood een uitkomst is? Je zit de maanden ,de dagen, ja zelfs de uren te tellen, van verveling. Je wordt overdag gekweld door wroeging' en berouw, maar vooral door wroeging, omdat je weet, dat er nog mensen zijn, die je verachten, die je niet vergeven. En 's nachts wordt je ge folterd door angstige dromen, of je ligt uren wakker te kijken, ite kijken omdat je de slaap niet kunt vatten, de slaap, die soms enkele uren je ellende doet vergeten maar meestal de gedachten van oe dag in schrille kleuren, in nachtmerries weergeeft. Ach. iemand die het Zelf niet mee gemaakt heeft, kan er zo moeilijk over oordelen, wat of het zeggen wii, je vrijheid te moeten missen. Je vrijheid, 'dat is iets, dat je zeifs met geen milüoenen kunit kopen, wan neer het je eenmaal ontnomen is. Dan besef je pas, wat het zeggen wil om vrij te kunnen leven, om vrij te kun nen gaan staan, waar je wilt. Je smacht tenslotte om Los te komen uit die helje wilt weg en omldat je d'ehkt, dat je het er niet zult uit houden, heb je een verlangen in je om je hoofd te pletter te Lopen te gen de dikke m,uren en wie zal we ten, hoeveel ongeïuk'kigen daar, tus sen die vier mjuren krankzinnig ge worden zijn, gek door die vervloekte eenzaamheid of dood', langzaam ster vend, het gemartelde lichaam, want geestelijk ben je dan reeds afgestor ven. Je weet niet, wat ik geleden heb, die uren na mijn daad op mijin ka mer, toen rfiij voor me lag op de grond. Toen die ontdekking, dat hij dood was, dat ïk hem gedood had, o, die afschuwelijke stilte daarna. Eni ge minuten van tevoren leefde hij nog, stonden wij vijandig tegenover elkaar, onze stemmen hadden luid geklonken door het vertrek en daarna die ademloze, verlammende stilte, zelfs de lucht om me heen scheen dood te zijn. Een machtige hand scheen door de kamer te zijn ge gaan, niets achterlatende dan het roer loze lichaam van hem aan miin voeten. Denk je eens in, wat dat voor mij betekende. In een ogenblik van waan zinnige woede 'had ik een miens ge dood, iemand die mijin beste vriend was. Alles scheen toen in mij rond te draaien. Twee levens had ik ver nietigd,, het zijne, maar ook het mij ne Twee, en hoeveel nog meer na het bekend worden van zijn dood. In me zelve bad ik en trachtte ik me wijs te maken, dat het nietwaar was, maar mijn verstand zei me, dat het werkelijkheid was en toen ik goed besefte, dat de man, die ik ge dood had, mijn vriend was, werd mijn smart nog tienmaal erger. Hij had van mij gehouden en ik van hem. Ik was trots op hem en hij op mijwij hadden elkander nodig, wij steunden elkaar en nooit, nooit voor deze ellendige kaartgesehiedepis, was onze vriendschap ook maar door één wolkje verduisterd geworden. Toen kwam het besef bij me op, dat i'k dit moest dragen: mijri hele verder Leven door en sindsdien heb ik nooit meer rust gehad. Niooit. Het is als een wond, die telkens opnieuw weer opengescheurd wordt en daardoor iedere keer groter worde. Dat is het Leven, het Lot van iemand, die in een onbezonnen.ogen blik een misdaad begon. Kun je nu begrijpen wat ik geleden heb in die jaren? En is daarvoor geen vergeving mogelijk En nog lijd ik tot op dit ogenblik. Ik ben na mijn daad naar Indië ge gaan om rust te vinden. Rust ,vcor ziel en lichaam. Tot ik gearresteerd werd na twee jaar. In de gevangenis hoopte ik rust te vinden, maar ook daar vond ik het niet. Na inijn straf vertrok ik naar Indië, alweer om rust1 te vinden. (Wordt vervolgd). ArtJuto.-» vrZ i 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5