aat CE terker dan de V NIEUWS POSTZEGELS „VERGEET HEX NIET". Aan het tijdelijk bijkantoor der P.T.T. bij de Ronde Tafel Conferen tie in de Rolzaal te 's-Gravenhage worden verzamelbladen verkocht met een serie bijzondere postzegels „Ver geet hen niet", voorzien van de speciale stempels van de R.T.C. en van de Grafelijke Zalen. Toezending geschiedt 11a ontvangst van een postwissel voor elk blad groot f0,70 geadresseerd aan de Be heerder van genoemd bijkantoor. De verkoop van genoemde zegels ein digt op 1 October a.s. WETHOUDER BEBOET. De wethouder van Finsterwolde, A. H. noemde op een openbare 'ver gadering van arbeiders van de Dienst Uitvoering Werken in Mer de burge meesters van Finsterwolde, Beerta en Nieuwerschans jakhalzen en zwijnen. Voor opzettelijke belediging van i het wettig gezag subs. belediging van ambtenaren in de rechtmatige uitoefening van hun functie, stond hij terecht voor de politierechter te Groningen. Verdachte ontkende de woorden te hebben gebezigd. Daar tegenover stonden verklaringen van de rijkspolitie. Hij weiyl veroordeeld tót 75 guldien boete subsidiair 25 da gen hechtenis. ARBEIDER STICHTTE BRAND. De zeventienjarige arbeider A. G. v. D'. van de stoomspinnerij Twente te Almelo heeft in een poging tot wraak brand gesticht in de fabriek. Van D. was 's morgens met een mede arbeider beboet wegens vernielingen. 'Na veel moeite slaagde de fabrieks- brandweer erin de brand te blussen. De dader heeft bekeftd en is opgeslo ten. STAKINGEN TE BANDJARMAS- SIiN. De stakingen te Bandjarmassin breiden zich opnieuw uit. Nu heeft ook het Indonesische personeel van het elee tri cite its bedrijf het werk1 neer gelegd. In de stad werden pamfletten aangetroffen, waarin de bevolking o. m. werd opgeroepen oim te gaan staken. De staking, zo wordt ge zegd. zal voortduren tot dat te Band- jarmasin een plaatselijke gemengde commissie is ingesteld'. Die pamflet ten, die afkomstig zijn van mr. Soer- hangeddin, voorzitter van het Komi- té Nasional Indonesia, werden ver spreid na de overeenkomst van 14 September, waarbij de Republikeinse luitenant-kolonel Hasan Bari opdracht had gegeven om het werk te hervat ten. Mr. Boerhanoeddin is intussen door de politie gearresteerd onder verdenking van het aanzetten tot sta king. DE GRENSCORRECTIES. De nieuwe grenscorrectie bij Beek brengt mee, dat nu de verbinding Gr oe s beek-Beek naar het Wijier meer langs die vroeger reeds geprojecteerde rout- ongehinderd over Nederlands territoriaal gebied' kan worden door getrokken. De Duitse bevolking neemt deze verandering van nationaliteit ge 26. Ik ben van Indië weer naar Hol land gegaan 0111 rust te vinden, altijd maar rust. Maar ik kan bet njet vin den. Overal vervolgt 'men mij op nieuw. Nergens ben ik veilig. Begrijp jë nu wat het is als je naar rust smakt en het niet vindt. Niemand weet, hoe zwaar die onmenselijke straf in de gevangenis me gedrukt heeft, maar ook weet niemand, wat ik, nu ik al weer jaren in vrijheid ben, nog im mer lijd omdat ik geen geluk, geen tevredenheid meer kan vinden. Tine, zijn vijf jaren van 'boete, van gewillig gedraglen boete, niet ge noeg? Vijf jaren van de mooiste tijd van je leven? Van je jeugd? Je hebt zelf ook geleden en ik weet, dat je ook nu nog lijdt. Zeg me, Tine, is er dan geen vergiffenis meer mogelijk voor mij?" Toen er geen antwoord kwam, ver volgde hij, nog steeds bij haar ge knield: „Ik wist niet dat je zijn zuster was, tot op het ogenblik dat je het me zelf vertelde. Tine, zeg me nu of je mij haat, of dat je me nog liefhebt. Het ligt in jouw handen om me gelukkig te maken, Tine, toe, zeg me, dat je me vergeeft..." Ze lag nog altijd snikkend op de divan. Nu schudde ze haar hoofd. moedelijk op. Slechts enkele provi sorisch herstelde huizen worden: bij Nederland getrokken. SELDEN CHAPIN, AMERIK. AM BASSADEUR TE DEN HAAG. President Truman heeft Selden Chapin tot Amerikaans ambassadeur Den Haag benoemd, in welke func tie hij Dr. Herman Baruch, die kort geleden a]s zodanig is afgetreden, op volgt. Chapin is gezant geweest der Ver enigde Staten te Boedapest, zijn naam werd genoemd in getuigenissen, afge legd tijdens het proces tegen kardi naal Mindszenty, waarop de commu nistische Hongaarse regering zijn te rugroeping eiste. Chapin ontkende in deze zaak betrokken te zijn geweest, hij werd hierin door minister Dean Ac he son gesteund. OFFERBLOKKEN LICHTENDE JONGENS. De Maastrichtse recherche heeft een serie offërbloklichtingen die in de laatste twee jayr in vrijwel alle kerken yan Maastricht werden ge pleegd, opgehelderd en de daders er van aangehouden. Het waren vier jongelui, waarvan er twee nóg op een middelbare school in Maastricht gin gen. Twee jaar geleden begonnen de toen nog 16 en 17-(jarige knapen met enkele offerblokdiefstallen, die gelukteh. Daardoor overmoedig ge worden stalen ze geregeld in vrijwel alle kerken van de stad en hebben in Feuilleton „Ik kan niet... Ik kan niet...f Antoon lag voor haar met een doffe uitdrukking op zijn gelaat, als een gebroken man, met de wanhoop in zijn hart. Toen keek ze naar hem op met gezwollen ogen, rood-omrand en vroeg 'toen: „Antoon, stel jij je nu eens voor in mijn plaats te zijn en ik in de jouwe: VVanjneer ik nu eens zo'n daad had bedreven, wan neer ik het liefste van jouw leven nu eens wreed had... Je moeder, An toon, gesteld, dat ik je moeder eens had gedood, 'zou je... zou je nu dan ook 'kunnen vergeven en me noch tans willen hebben als vrouw, voor je gehele Verdere leven? Wéét jé wel wat het betekenen zou? Iedere dag zou je kijken maar..." Hij was opgestaan ^bleek als een dode, maar met een vastberaden trek om zijn mond. Hij wachtte als scheen hij jia te denken. De stilte, die er nu in het vertrek heerste werd slechts verbroken door de uit de bomen neervallende druppels. Het onweer was opgehouden en de bui was over gedreven. „Je doet me een vreselijke vraag, Tine, je neemt een verschrikkelijke vergelijking. Doch mijn antwoord is, niettegenstaande dit: Ja. Wanneer je je straf er voor gehad zou hebben, die tijd voor honderden guldens ont vreemd. Van het geld werd goede sier gemaAkt met bioscoopbezoek, si garetten, biertjes enz. Ze kwamen ook nog tot verschillende andere dief stallen fietsen, voetbaltruien enz. De verduistering van een fiets, waarbij een van de jongelui betrokken was, leidde tot de opheldering van de kerkdiefstallen, toen de knaap bii de recherche aan het doorslaan ging en een hele reeks offerblokdiefstallen ophelderde. Toen wedden ook ziin drie kameraden er bij ^gehaald en langzamerhand kwamen de bekente nissen los. Zij zijn ter bëslchikking van de officier van Justitie gèsleld. IN BELGIE VRIJGELATEN, IN EIGEN LAND VEROORDEELD. De 38-jarige Zandvoortse assura deur G. P. hoorde zich door de Haarlenlse Rechtbank tot vier en een half jaar gevangenisstraf veroordelen. Te Brussel was er in 1946 vijftien jaar dwangarbeid tegen hem geëist, omd^t hij in het be zilt was van yijf inillioen Belgische francs in valse biljettien. P. is toen echter vrijgela ten en aanstonds naar Nederland uit geweken. 'De Nederlandse recherche heefr hem spoedig daama gearres teerd, omdat het Nederlandse Open baar Ministerie zich volgens de Vol kenbondsconventie van 1932 verplicht zag deze in België betrapte landge noot in eigen land te doen terecht staan. ja, omdat ik weet, wat het zeggen wil, het brandmerk te moeten mee dragen dooi" het leven." Hij wachtte nu haar antwoord, ver langend haar te. omhelzen, te kussen en }:tn zijn armen te nemien, het geluk, waar hij zo naar snakte te bezitten om het nooit meer los te laten. Doch zij antwoordde niet, maar hield haar zakdoek krampachtig in de kleinte vuist, als wilde zie daar haar ellende op verhalen. „Tine, kun je, wil je 111e verge ven?" Toe.n stond ze op en liep naar hec raam, zenuwachtig snikkend, niet in staat woorden te gebruiken, wenk te ze met "haar hand. Hij begreep het en liep met wankelende schreden naar de deur en opende die. Met de deurknop in zijn hand bleef hij staan, aarzelend, draaide zich nog eens om en keek naar de gestalte bij het raam. „Tine, doe het terwille van onze liefde, doe het terwille van het kind, doe het voor Bennie. Wij houden beiden van hem en hij van ons". Maar ze antwoordde slechts„Ik kan niet". „Is dit je laatste woord Tine?" „Ga heen, toe, ga heen, want je weet dat mijn hart breekt..,." „Tine..." begon hij, maar daarbij bleef het. Hij zag niet, dat haar liefde een hevige Strijd voerde met haar trots en "haar haat. Een gevoel van afschuwelijke onrechtvaardigheid over alles, wat hem was overkomlen, maakte hem op dip moment bijna krankzinnig en na enige ogenblikken keerde hij zich om en ging heen. De grond onder zijn voeten klonk hol, toen hij door het kleine tuintje fungeerden. Beide krasse oudjes plaat sten hun handtekening nog zonder bril. I Toen de landbouwer M. Ver schoor dezer dagen in de weide van de heer J. R. hét vee bezichtigde, werd hij door een der koeien zoda nig gestoten, dat hij met een hersen schudding werd opgenomen. Naar wij vernemen moest de koe wegens dolheid worden afgemaakt. BRAKEL. Voor het beroep naar de Ned. Herv. kerk te Ochten heeft bedankt Ds. P. M. van GaLen alhier. CAPELLE. De te dezer plaatse gehouden collecte ten bate van de Prov. Noordbrabantse Ver. tot bestrijding van de tuberculose, heeft f88.25 op gebracht. De bij de Ned. Herv. Gem. te dezer plaatse beroepen predikant Ds. J. Z wijnenburg uit Huizen, bracht Woensdag 1.1. een bezoek aan onze gemeente. Na kennismaking met de leden van kerkbestuur en kerke- raad werden het kerkgebouw en de pastorie bezichtigd, 's Avonds 7 uur ging Z.Eerw. in het kerkgebouw voor een aandachtig gehoor in de Dienst des Woords voor. Het herstellen en vernieuwen van de beschoeiing aan de 'haven alhier is opgedragen aan de laagste inschrijfster, Fa. Adr. Rosenbrand, welke dezer dagen met de voorbe reidende werkzaamheden hiertoe be gonnen is. Op uitnodiging van de schaak vereniging .„De Vrije Pion" komt de heer Davidson, die voor Dr. Max Euwe schaakkampioen in ons land was, Dinsdag 27 Sept. a.'s. in het Stationskoffiehuis Pruijssers een si- multaan-seance spelen tegen leden van de plaatselijke schaakvereniging. De afd. Sprang-Capelle van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen maakt a.s. Dinsdag een excur sie naar de Internationale 'Pop pen- tentoonst. „Stichting 1910-1945, ter wijl Donderdag 29 Sept. d.a.v. in het café Ant. v. Dijk aan het Brug getje te Vrijhoeve-Capelle door de afdeling een algemene ledenvergade ring wordt gehouden. Het dochtertje van G. 't Hooft, daL j.l. Woensdagmiddag aan het spelen was aan boord van een in de haven liggend motorschip, had hel ongeluk van het dek in het ruim te vallen. Hevig over pijn klagend werd de kleine naar de ouderlijke woning overgebracht, waar Dr. Ger- lacli de eerste geneeskundige hulp verleende. De v.v. „Neo en „S.D.O.'Tiit Sprang en „Sparta" uit Vrijhoeve- Capelle zijn voor de Zaterdagmid dagcompetitie van de K.N.V.B.-af deling NoordbrabanL met de vere nigingen „Good Luck" ujt Raams- donksveer, „Loiigo", „Nac" en„Vob- ba" uit Breda ingedeeld in kring Breda A van deze afdeling. Voor de lagere elftallen is een woo? het huis liep, zoals de grond boven een pas toegeworpen graf. Bii het hek gekomen meende hij Tine met een smekende, door tranen ver stikte stem hem te horen roepen: „Antoon!" Hij keek om naar de ka mer en wachtte even, maar toen hij niets meer zag of boorde, liep hij door, de weg op, naar het station, blootshoofd. Hij had zijn hoed ver geten. Maar zijn gang was niet die van een gebroken man. Rechtop, fier als iemahTd, die naar het schavot loopt en zeker weet te zullen ster ven, maar niet meer bang is voor de dood. HOOFDSTUK 13. DE LAATSTE LOUTERING. En als altijd vertrok die 'Zaterdag eery trots zeekasteel uit Holland met de hestemming Indië, met zich voe rende de passagiers van allerlei natio naliteit, van allerlei rang en van al lerlei stand, met vreugde of met droefheid op het gelaat, vreugde wel licht om degene, die daar ovèr een maand op de andere wal zou staan wachren of droefheid om hem of haar, die men hier achterliet en niet wetende, wat de toekomst _zou bren gen. Een was er aan boord, die niets van dit alles heeft gemerkt. Hij was in Amsterdam zwijgend aan boord gegaan, onmiddellijk naar zijn hut en daar gebleven tot het schip in volle zee was. Daama was hij naar buiten gegaan, naar het dek", maar hij scheen zich er onrustig te voelen, want al gauw was de heer van der Velde weer naar beneden gegaan eti kring Langstraat geformeerd, waar in spelen het 2e en 3e elftal van „Good Luck" uit Raamsd onks vee r het le en 2e elftal van ,J.P.£." uit Tilburg, het 2e en 3e elftal van „Neo" en het 2e elftal van ?,S.D.O." te Sprang, Sparta II" te Vrijhoe ve Capelle, „Wit Zwart II" alhier en het 2e elftal van „ZwaluwseBoys" uit Lage-Zwaliiwe. EETHEN. In het raadsverslag der ge meente Eethen is tot ..onze spijt bij het punt "benoeming 2 onbezoldigde ambtenaren van de Burgerlijke .Stand het volgende weggevallen: Bij de volgende stemming worden totaai uitgebracht 7 stemmen, waar van op mej. A. 'Mos 5 stem'm(eh en 2 blanco, zodat mej. A. Vos is Be noemd tot onbezoldigd ambtenaar van öe Burgerlijke Stand. GIESSEN. De ijk- en herijk yan maten en gewichten zal voor deze gemeen te plaats hebben te Andel op Woens dag 5 October a.s. .van 1012 uur. Aan de z.g. Knik alhier ge raakte een achter een tractor hangen de dorsmachine van de Hoge Maas dijk. Het gevaarte werd deerlijk ge havend later weer op de dijk ge bracht. LAND VAN ALTENA. jMiet de Kota Inten zullen op 1 October a.s. te Rotterdam uit Indo nesië arriveren de onderstaande mi litairen uit deze streek M. P. Sanner uit Hank, gem. Dus- se nA. W. Maurits uit Loonopzand A. J. Kant uit .'Werkendam (Bies- bosch)H. van dér jWiel (uit Wer kendam N. van Ballegooijen ;uit Wijk en Aalburg; J. van vRreugel uitAlim- 'kierkW. Timmermans uit Veen en majoor C. H. yan ;Everdingen uit Heusden. NEDERHEMERT. Hedenavond te half acht hoopt alhier voior te gaan in de Dienst des Woords, Ds. Woudwijk uit Rotter dam. RIJSWIJK. Woensdag j.l. herdachten Arie Smits en echtgenote alhier ondervee! belangstelling hun 50-jarige echtver eniging. SPRANG. Bij de Geref. Kerk te dezer plaatse is beroepen als predikant cau di daat M, J. Mulder te Santpoort^ VEEN. Teneinde daadwerkelijke steun te verlenen, aan liet plan uitbrei ding van liet Protestants zieken huis te 's-Bosch, is door de vrou wenvereniging alhier, getracht, voor dit doel leden en begunstigers te winnen, welke poging met een mooi resultaat bekroond is, daar voor ruim f 300,ingetekend is. Een woord van lof in het bijzonder voor de leid ster der vrouwenvereniging, die het initiatief hiertoe nam, is zeker wel op zijn plaats. daar zat hij dé gehele dag "in grote somberheid terneer. Het was donker in zijn ziel, alsof alle gees1,ties vuur gedoofd was. Hij was alleen gela ten, neerslachtiger dan ooit. Hij had een gevoel, als was hij door iedereen verlaten, op een éénzaam strand, on der een sterrenloze hemel. Zijn laat ste hoop, dat Tine hem weer het geluk zou geven, dat hij zovele jaren had gemist, was wreed de bodem in geslagen door het feit, dat zij de zus ter was van zijn slachtoffer. Hoe wreed was toch het leven. En nu had hij geen enkel doel meer o;m te 'leven. Het leek hem maar het beste om het leven te ont snappen, het leven, dat een last voor hem gewojrden was. 'Maar een geheimzinnige macht scheen hem te weerhouden de hand aan zich zelve te slaan. En toch, wat had' het leven hem gebracht? Door één verkeerde daad. 'Het had zijn idealen verschopt, zijn car rière gebroken, zijn naam was be klad en de hoop op geluk wias voor Tine en hem vernietigd'. Maar als hij dan niet mocht ster ven, wat bleef hem dan nog over Indië was nog zijn eriige toevlucht, want in Holland kende men hem nog, wees men hem 'nog met de vinger na. Zonder doel, zonder lief de, zonder rust, zonder geluk wat kon hem het leven nu nog schen ken? En in zichzelf vroeg hij zich af, waarvoor hij eigenlijk naar Indië te rug keerdewaarom niet ergens an ders heen? Naar Amerika of Aus tralië? (Wordt vervolgd). DIN AND ^Tl JFKFKK l/lnnnt/ OIL fi EDkEEEE v Langen dijk 3 7 Gorkum HEUSDEN. Er zal een ledenvergadering gehouden worden van de afdeling Herpt van de N.C.B. om het massaal röntgenologisch borstonderzoek zo goed' mogelijk te doen slaglen, waar om het voorstel gedaan wordt, de boerenbond' hierin financieel te doen bijdragen, ten biate van die leden. (3p deze vergadering zullen alis spre kers aanwezig zijn Dir. Kirch, direc teur van de gezondheidsdienst en Dirs. Penridon, directeur van de stichting tot opsporing van tuberculoselijders in de provincie .Noordbra'biant. Deze vergadering, die gehouden wordt in café- J. Verhoeven te Herpt, Dinsdagavond om half acht, "is voor een ieder toegankelijk en de bijwo- nnig wordt, met het oog op de gro te belangrijkheid', ten zeerste aanbe volen. Op 't consultatiebureau voor zuigelingen alhier, werden 51 zui gelingen onderzocht, waarvan uit Heusden 33, Herpt 9, Oudheusdeii 0, Hedikhuizen 1, Aalburg 1, Nederhe- mert 1. Volgende zitting 4 October. AALBURG. Op Donderdagavond 29 Sept. hoopt om 7 uur voor de Ger. Gem. voor te gaan, in de" bediening des Woords en de,s H. Doops, Ds. van Darn van Werkendam. AN DEL. De ijk en herijk ,van maten en gewichten zal alhier plaats hebheri in het verenigingsgebouw op Maandag 3 October a.s. van ,1012 en 13—16 uur.' s In dé loop der volgende maand zal alhier de Unie-collecte voor de scholen m.d'. Bijbel worden gehouden. De bij de Ned. Herv. kérk al hier beroepen predikant zal Woens dag a.s. een bezoek aan de gemeente brengen en des avonds voor gaan in de dienst des Woords. ALMKERK. Als een'bijzonderheid kan wor den gemeld ,dat j.l. Donderdag, bij het voltrekken van het huwelijk tus sen H. van Straten en M. van Her wijnen, beide grootvaders m.l. H. v. Straten, 84 jaar en B. Kraaiveld, 8.1 jaar, als getuigen bij dit huwtelijk van Ons Heeswijk Oorspronkelijk Nederlandse roman V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2