Raadsvergadering Heusden De Boerenoorlog gehouden op Donderdag 29 Sept.. des nam. 8 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer A. v. Delft. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met het formuliergebed. De notulen worden vastgesteld. De heer v. Herpt zegt naar aan leiding der notulen, dat hij jgaarne zou zien, dat als de" stukken .voor de raadsleden ter inzage lagen, dan ook alle stukken aanwezig waren. Bij de vorige vergadering ontbrak het pro ject weg onder Oudheusden. De Voorzitter zegt, dat als zulks niet het geval is geweest, dit op een vergissing berust. Het is steeds zijn gewoonte alle stukken voor de raads- -leden ter inzage te leggen. De heer Verschuur merkt op, dat het project van de weg toch op de vergadering onder de raadsleden heeft gecirculeerd. De Voorzitter zegt, dat de heer v. Herpt op de laatste vergadering niet aanwezig was. Ingekomen stukken Besluit van Ged. Staten, waarbij goedkeuring wordt gehecht aan het raadsbesluit tot wijziging dier gemeen tebegroting. Schrijven van Ged. Staten, waarbij het Kon. Besluit behelzende de goed keuring van de wijziging der verma kelijkheidsbelasting is genoegd. Deze wijziging betreft de verlaging voor de bioscooprechten. Brief van cle Minister van Sociale Zaken, waarbij het Kon. Besluit wordt toegezdhden, waarin voor de Vlees- keuringskring Heusden de ontheffing die werd' verleend, wordt Inge trokken. De Voorzitter merkt op, dat dit hu is slachtingen betreft en deze dus voortaan ook weder aan keuring zijn onderworpen. Besluit van Ged. Staten betreffende de bezoldiging der gem,eeinte-ointvan- gers. Op voorstel van B. en W. wordt besloten dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen en geen heZwaar daartegen in te brengen. Schrijven van Ged. Staten waarbij de wijziging dér salarisregellinlgl Voor Secretarissen woidt toegezonden. Idem ontwerp bezoldiging der wet houders. Op voorstel van Bi. ein W. wordt besloten ook deze stukken voó;r ken nisgeving aan te nemen. Aanbieding gemeentebegroting, be groting vieesfceuringsbedrijf en wo- inin g be d ri j f voor 1950. De Voorzitter wijst als leden der commissie van onderzoek aan de he ren Verschuur, Dekker en van Herpt. Deze laatste wehst hiervoor niet in aanmerking te komen. In de eerste vergadering hééft hij de benoeming m dé commissie van onderzoek voor de begroting der Godshuizen aan vaard. Hij die als raadslid nqg geien ondervinding beeft opgedaan, deed zulks in dé méning, dat zijn mede- commissieleden hem inlichtingen zou den ver strékken, dit bleef echter ach terwege, zodat hij met deze heren niet in een commissie kan gaan, zit ten. Zodra hij als "raadslid beter is georiënteerd, wil hij ^gaarne medewer ken. De heer Verschuur zegt, dat hjj zich niet wil onttrekken aan de plich ten die op bet raadslidmaatschap rus ten en verklaart zijin aanwijzing door de Voorzitter te willen aannemen. De Voorzitter wijst vervolgens de heer A. v. Bladel aan, in de plaats van dé heer v. Herpt, als Md der commissie. Deze verklaart zich be reid, deze benoeming te aanvaaroen. Ook dé heer Dekker verklaart zich bereid. De heer te Vruchten is verwonderd over de woorden van de heer v. Herpt, hij begrijpt niet waarop deze woorden betnékking hebben en zou daarom gaarne een nadere verklaring horen. x De Voorzitter zegt, deze niet te kunnen geven, dit zou de heer y. Herpt moeten doen. De heer v. Herpt acht dit pp het ogenblik nog niet gewenst, hij. ver wacht dat het geschikte ogenblik daarvoor wél zal komen. De beier Dekker heeft op de rege ringsverklaring niet geantwoord. Hij acht het juist, dat naast een Katholiek wethouder, ook een Protestant als wethouder is gekozen. Het raadslid maatschap eist vooral in de tegen woordige tijd, een zakelijke behande ling van 'de diverse vraagstukken. Het is niet gewenst, dat de raad zich op een pad begeeft, als nu blijkbaar wordt ingeslagen. "Insinuaties behoren in de raadsvergaderingen niet thuis. Als men A zegt, dient men ook B te zeggen. v. Herpt. Misschien krijgen de he ren te gelegener tijd dit ook wel te honen. Door Ged. Staten zijn enkele aan merkingen gemaakt op dé in de raads vergadering van 25 Juli vastgestelde legesverordening. De aanmerkingen zijn van onder geschikt belang. Op voorstel van B. en \V. wordt besloten aan de gemaakte opmer kingen tegemoet te komen. Het bestuur van de R.K. Middel bare Meisjesschool „Maria Stella" te Dongen verzoekt een subsidie van f 100.per jaar op grond, dat de school door een leerling uit deze gemeente wordt bezocht. B. en VV. zijn van oordeel, dat het geen aanbeveling verdient internaten subsidie te gaan verlenen, zij stellen dan ook voor het verzoek af te wij zen met welk voorstel de raad ac- coord .gaat. Verzoek van de Stichting Gewes telijke avondscholen van de Kath. Middenstandsbond in het Bisdom den Bosch om een subsidie van f 60 voor het jaar 1950. B.- en W. erkennen het nut van ,de cursussen die doo,r deze stichting worden gegeven, doch kunnen zich niet verenigingen met de gevraagde subsidie. Het college meéht, dat de subsidie behoort te worden gebaseerd op het aantal leerlingen uit de ge meente dat de cursus volgt. Op deze grond stellen B. en W. dan ook voor op het verzoek afwijzend te be schikken. De heer Verschuur merkt op, dat B. en W. het n.ut van de cursussen erkennen. Uit de gemeente beeft één aantai leerlingen deze cursussen ge volgd. Spr. juicht zulks toe en hoopt, dat ook in de toekomst leerlingen uit Heusden deze cursussen zullen volgen. Is het nu niet mogelijk op de begroting desnoods pro memorie een post voor subsidie, al zou het slechts een bedrag van fjo.zijn, uit te trekken? De Voorzitter acht dit wel mo gelijk, doch meent dat als de Stich ting hel besluit van de raad te zien krijgt, dan wel met een nieuwe en juister gemotiveerde subsidieaanvraag zal komen. De heer Verschuur merkt op, dat de gemeente dan wel eens duurder uit zou kunnen zijn. De Voorzitter acht zulks ook mo gelijk, doch meent dat de subsidie verlening dan op een juiste grondslag is gebaseerd. De raad besluit hierop overeen komstig het voorstel van 13. en W. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het Openbaar Lager onderwijs en tot vaststelling van de uitkeringen voor de schollen voor'Bijz. gewoon lager odder wijs over 1948. t 1. Blijkens de gem een te rekening 1948 hebben de uitgaven voor het gewoon lager onderwijs bedragen f 2966.33. B. en W. stellen Voor de bedragen voorlopig vast te stellen als sub 1 tot en met 3 aangegeven. De rekeningen en de bescheiden van de Bijz. scholen zijn onderzocht en in orde beviönden. De uitkeringen aan de Bijz. scholen voor het gewoon en voortgezet lager onderwijs hebben respectievelijk be dragen voora. de R.K. Bijz. Jon- genschool f 1105.16 en f91.68 b. de R.K. Bijz. Meisjesschool f 1280.95 en f 67.79c. de R.K. Bijz. School te Herpt f858.99 en f47.46. De voor vergoedingen in aanmer king komende uitgaven ten behoeve van het gewoon en het voortgezet ge woon lager onderwijs hebben onder- scheidelijk bedragen voora. de R.K. Bijz. Jongensschool f1421.20 en f126.32; b. de R.K. Bijz. Meisjes school f1414.87 en f298.57; c. de R.K. Bijz. school te Herpt f1315441 R.K. Bijz. school te Herpt f1315441. Het verschil tussen de uitkeringen en de vergoedingen bedragen voor het gewoon en het voortgezet ge woon lager onderwijs alzo respectie velijk voora. de R.K. Bijz. Jongen s- school f316.17 en f34.79; b. de R. K. Bijz. Meisjesschool f 133.82 en f 230.78c. de R.K. Bijz. school te Herpt f456.42 en f47.46 (voordelig). B. en W. stellen voor de bedragen zoals hiervoor genoemd voorlopig vast te stellen. De heer Dekker vraagt of de reke ningen en bescheiden der Bijz. scho len ook door raadsleden zijn nage zien en onderzocht. De Voorzitter zegt, dat zulks niet gebruikelijk is, dit gebeurt op de secretarie, de heer Dekker kan er van overtuigd zijn dat dit zeer nauwkeurig plaats vindt. De heer Verschuur vraagt of bij dpze vaststelling de nieuwe norm, die dooi" de Inspecteur is aangegeven, reeds eén rol speelt. De Voorzitter antwoordt ontken nend. Het betreft hier ook slechts een formele kwestie. Om de 5 jaar volgt pas de definitieve vaststelling. Met algemene stemmen worden hierop de bedragen vastgesteld als aangegeven. Voorstel van B. en W. om de ker mis in den vervolge te houden van Zaterdag voor Hemelvaartsdag .toten met Hemelvaartsdag. Met het oog op de omstandigheid, dat in de ge meente D run en op de eerste kermis dag, welke valt tegelijk Met de laat ste dag van de kermis alhier, tegen woordig mag worden gedanst, is voor B. en W. aanleiding geweest te over wegen of het niet wenselijk zou zijn de kermis in den vervolge te houden van Zaterdag voor Hemelvaartsdag tob en met Hemelvaartsdag. 'Voorts hadden zii het plan bet einde van het dansen, wat vroeger was 23.43; uur te bepalen 90 23 uur. teneinde daardoor de kermisbe zoekers nog gelegenheid te geven tot het bezoeken van de kermisinrich tin gen. Deze laatste overweging is op gekomen naar aanleiding van een be spreking van de kermisexploitanten Het college heeft over zijn idee het advies ingewonnen van Heusdens Be lang, de Mi ddieiis tand sve r eniginge n en de caféhouders. Die Middenstands ver gingen hebben zich in verbindingigé- steld met de caféhouders en verkla- nep zich accoofd met het voorstel van laatstgenoemden. De caféhouders kunnen zich met het idee om de ker mis te houden van Zaterdag voor Hemelvaart tot Hemelvaartsdag wel. verenigen, doch verzoeken de gele genheid tot het geven van dansen te stellen tot 12 uur eiï het sluitings uur op 1 uur, aangezien de meeste inwoners van Heusden en. omgeving in de regel niet voor des avonds 8 of 9 uur kermis gaan houden. B. en W. hebben zich naar aan leiding vaU de uitgebrachte adviezen ernstig beraden en kunnen niet mee gaan met de gedachte van de café houders om het dansen en bet slui tingsuur te stelten op 24 en 1 uur. Het ontmoet bezwaar, omdat zij in ieder geval het sluitingsuur van de nacht van Zaterdag op Zondag en van Woensdag op Donderdag wensen te handhaven op 12 uur. Bovendien doet zich de moeilijkheid voor dat wanneer "In Heusdeïi het sluitingsuur wordt bepaald op 1 uur, dat ook bii gelegenheid van de kermis zou moe ten geschieden in de buitengemeen ten, aangezien het niet wenselijk is verschil te maken. Dit zou met zich medebrengen, dat in de buitenafdelin gen tot 0.45 w-ordt gedanst, wat door B. en W. niet kan worden aanvaard. Zij stellen dan ook voor de kermis in de toekomst te houden van Zater dag voor Hemelvaart tot en met He melvaartsdag, de gelegenheid voor dansen te stellen op 23.30 en het sluitingsuur voor kermisinrichtingèn en café's op 24 uur. De heer te Vruchtenvindt aet sluitingsuur van 24 uur wel wat vroeg, voor Zaterdag en Woensdag kan hij er mede accoord gaan, de overige dagen zou hii echter aet slui tingsuur evenals voorheen op 1 uur willen stellen. De Voorzitter merkt op, dat het sluitingsuur de laatste jaren al 24 uur is geweest. B. en W. menen, dat dit uur gehandhaafd dient te blijven. Men dient er ook rekening mede te houden, dat ook in Herpt en Hedik- huizen kermis wordt gehouden. Daar zijn geen vermakelijkheden en bepaalt de kermis zich tot dansen. B. en W, willen de buitenge/neenten over de zelfde kam scheren. Wordt het slui tingsuur van Heusden op 1 'uur ge steld, dan dienl dit ook te gelden voor genoemde afdelingen met ge volg dat daar gedanst zou mogen wor den tot 12.45 uur 'snachts, wat B. en W. niet gewenst voorkomt. Als de heer v. Herpt iets op deze toelichting wil zeggen, dan is het dit, dat hii het vreemd vindt, dat B. en W. zich over 'deze kwestie in verbin ding hebben gesteld met andere li chamen. Hii rneerit, dat de leden van de raad zelfstandig moeten be slissen en er eerst niet gevraagd moet worden, lieve luidjes wat wensén jul lie. Spr. meent, dat B. en Wb door zo te handelen, hun prestige neerha len. De Voorzitter meent, dat de weg die B. en W. hebben bewandeld, moet worden gewaardeerd. Als B. en W. van tevoren niet hun oor te luis teren leggen, kunnen zii ook niet niet een gefundeerd voorstel bij de raad komen. De raad is nu voldoende ge oriënteerd en hebben de leden gele genheid ook hun mening kenbaar te maken. Het is heel normaal, als 13. en W. vooraf eerst inlichtingen inwin nen. De beer v. Herpt is van mening, dat B.. en W. dit ieder persoonlijk behoren te doen en niet .officieel als college. Ai's de raadsleden zich nu tegen verklaren doen zij dit tegen het voorstel van B. en W., doch ook tiegen de kenbaar gemaakte wensen van belanghebbenden. Spr. voor rich ziet liever uitsluitend het voorstel van B. en W. Die Voorzitter kan niet toezeggen, dat B. en W. dit in die toekom'st zullien doen. Die heer Dekkers kan slecht aanne men dat de caféhouders het met net voorstel eens zijin. Hij sprak er nog pas een, die dit niet was en het bleek hem, dat er onder de caféhouders nogal onenigheid ovler bestaat. Waar om moet de historische toestand wor den gewijzigd? De Voorzitter merkt op, dat de kermis reeds meermalen gewijzigd is. De heer Verschuur ziegt, dat er bij dte caféhouders een minderheid schijnt te zijn, die het met de voor gestelde wijziging niet eens is. Maar dient ook in deze niet aan de con sument te worden gedacht? H,ij ge looft niet dat deze er mede gediend zijn, dat de kermis van 4 tot 6 da gen wordt uitgebreid. Er is een alge- ineen streven om' de kermissen in te perken en hier wil men het tegen overgestelde. In vroeger jaren kenden de mensen geen ander verzet dan de kermis, doch nu zijn daarvoor andere amusementen gekomen. Spr. is er le gen de kermis te gaan verlengen met begon 50 jaar geleden In October a.s. is het een halve eeuw geleden, dat de Zuid-Afrikaanse Boerenoorlog begon. 11 October 1899 ontbrandde deze strijd voor vrijheid en recht, die drie jaren duurde. Jn verband met dit herdenkingsfeit zal opnieuw verschijnen de Wessels-serie van L. Penning. Het eerste deel, „De Leeuw van Modderspruit", werd 50 jaar geleden voor het eerst uitge geven. Het was toen midden in de Boerenoorlog en Nederland leefde in tensief mee met de Republieken in Zuid-Afrika. „De Leeuw van Modder spruit" werd nog door vier andere boeken over Louis Wessels gevolgd en deze Wessels-sierie vond in de loop der jaren zeer vete lezers. Ook thans blijkt er nog steeds grote vraag naar deze boeken te rijn. De herdruk der Wessels-serie is verzorgd door de zoon en de klein zoon van de auteur en is wat de taal betreft, aangepast aan het heden, maar verder geheel gelaten in de geest van de schrijver. Hij wilde strijden voor vrijheid en recht en, al zijn de tegenstanders van toen au veran derd in bondgenoten, deze episode uit de geschiedenis van onze stam genoten mag toch niet aan de ver getelheid worden prijsgegeven. Want de strijd zelf voor vrijheid en recht is thans even actueel als vijftig jaar geleden. B. en W. dit voorstel hebben voorbe reid' Een instantie zat er mee en wist er geen goede raad (mee, zodat zij ook geen bericht inzond. .Hij zag gaarne dat deze kwestie nogeens gron dig werd bekeken en zou gaarne zien, dat cey beslissing tot een volgende vergadering werd uitgesteld. De Voorzitter heeft daartegen gee.11 bezwaar, zodat aldus wordt besloten. Reclames hondenbelasting zulten in besloten vergadering worden behan deld. Beëdiging waarnemend secretaris. De Voorzitter merkt op, dat de he nen vermoedelijk vreemd hebben op gekeken toen rij dit punt oip de agenda zageii staan, doch spr. gaat een buitenlandse reis maken, die' 10 1 12 dagen zaï duren. Het is daarom ge wenst een waarnemend secretaris aan te wijzen. B. en W. hebben dit ge daan en dé heer Lith, leerste ambte naar ter secretarie daartoe als zoda nig aangewezen. De heer te Vruchten zegt, dat bii inderdaad vreemd' opkeek toen hii dit punt op de agenda zag staain Hij was in de mening, dat de raad' eerst zo iemand diende aan te wijzen. De Voorzitter leest hierop de bepa ling in het reglement van orde voor de raadsvergaderingen voor, waarin is bepaald, dat bij ontstentenis van de de secretarisv B. en W. een plaats vervanger aanwijzen. De heer v. Herpt merkt op, dat deze bepaling betrekking heeft op de raadsvergadering, voor vervanging van de functie van de secretaris in het algemeen, zal men dp gemeentewet moeten opslaan. De heer te Vruchten is bet daar mede eens en noemt art. 112 dezer wet. 1 De Voorzitter leest deze bepaling voor, waaruit blijkt, dat vervanging plaats vindt op de wijze, als door de raad in het reglement van orde heeft oepaald. v. Herpt: Dan is het in orde. De heer Lith legt hierop in han den van de Voorzitter de vereiste eden af, waarop deze hem gelukwenst en de hoop uitspreekt, dat hij zijn taak naar behoren zal mogen ver vullen. De heer Lith dankt de Voorzitter. Voorstel verhuring woningen. In overlég met de fa de Haan en Oerlemans wensen B en W. de 13 woningen aan het Oudheusdens Eind toe te wijzen als volgt: Wachtmees ter 'Pulles, employé, Verhagen, W. J. van Beijnen, D. J. de Bruijn, P. de Graag, W. v. d. Steenhoven, H. v. Helden, Ph. van Rijswijk, A. Laros, C. de Graag, employé, employé. De raad gaat met dit voorstel ac coord. Sluiting. 1 Alvorens de Voorzitter hiertoe over gaat wil de heer v Herpt nog gaarne iets zeggen. De Voorzitter merkt op, dat er geen rondvraag ïs, waarop de heer v. Herpt zegt, dat het niets met de rondvraag te maken heeft. Hij wil alleen de Voorzitter bij rijn reis alle goeds toewensen en de hoop liitspre- ken, dat deze, als hij in het buiten land vertoefd, rijn gemeente en haar ingezetenen niet zal vergeten. De Voorzitter dankt de heer v. Herpt voor zijn woorden en geeft de verzekering, dat hij de gemeente niet zaï vfergeten en sluit hierop met het formuliergebed. 2. Bij raadsbesluit van 29 Decem ber 1949 "was beschikbaar gesteld Voora. het gewoon lager onderwijs f15.07 per leerling of tot. f1717.98; b. het voortgezet gewioon lager on derwijs f20.34 leerling of totaal f 101.70. 3. Ten aanzien van het gewoon lager onderwijs hebben de kosten het beschikbaar gestelde bedrag over schreden met f 1248.75. Voor het voortgezet gewoon lager onderwijs zijn geen gespecificeerde uitgaven geno teerd. Dean Acheson, Johi Snijder, Sir Stafford Cripps en Ernest Bevin bespreken de huidige dollar problemen 2 dagen. Hij kan zich wel niet het voorstel van B. en W. verenigen, doch zou de kermis dan op Maandag en Dinsdag gesloten houden. Spr. heeft respect voor de wijze, waarop

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2