INGEZONDEN. VOOR DE BEZOEKERS Algem. Middenstands- en Industrie-tentoonstelling Heusden SCHITTERENDE VERLICHTING r - j Jterker dan de haat Suikerziekte een volksziekte. Nieuwe mogelijkheden voor suikerpatiënten Suikerziekte is een kwaal, die zo veelvuldig voorkomt, dat men haar als een volksziekte kan beschouwen. Het aantal suikerpatiënten in Ne derland wordt op 40.000 a 50.000 geschat, d.w.z. ongeveer 5 pet. der bevolking. In ieder geval is de dia betes een belangrijk sociaal pro bleem, dat ter hand genomen dient te worden. In Amerika heeft men dit reeds in 1918 ingezien; in dat jaar nam Dr. Elliott P. Joslin, één der grootste diabetes-kenners ter we reld, het initiatief voor de oprichting van de eerste diabeteskliniek. In Ne derland was het Prof. Hijmans van den Bergh, die in 1934 d£ eerste polikliniek voor suikerzieken in het Stads- en Academisch Ziekenhuis te Utrecht stichtte. Ook de Overheid kwam tot het inzicht dat een prac- tische en doelmatige voorlichting aan diabetici een belangrijk onderdeel der sociale gezondheidszorg is. Het door het Ministerie van Sociale Za ken in 1941 opgerichte Voorlichtings bureau van de Voedingsraad bleek hiervoor de aangewezen instantie te zijn. Amsterdam was de eerste plaats in ons land, waar 'in 1942 leen' diëetcursus werd gegeven. Andere plaatsen o.a. Haarlem, Den Haag, Leiden, Zaandam en Dordrecht volg den. In de loop der jaren bleek het succes der cursussen zo groot te zijn, dat het Voorlichtingsbureau van de Voedingsraad in 1946 besloot over te gaan tot de landelijke orga nisatie van deze diëetcur,sussen. Dit geschiedt in samenwerking met de in Augustus 1945 opgerichte Nederland se Vereniging van Suikerzieken. Deze nog jonge vereniging met het snel stijgend aantal leden, wil de suiker zieken doen beseffen, dat zij zelf in de eerste plaats vóór alles belang hebbenden zijn bij het wetenschap pelijk onderzoek en de behandeling van hun ziekte. De NjV.S. streeft naar het oprichten van kinderva- cantie-oorden, hotels en-of restau rants. Belangrijk is de controle, die de vereniging uitoefent op de sa menstelling, kwaliteit en de prijs van speciale voor diabetici in de handel gebrachte preparaten en voe dingsmiddelen. De N..V.S. wil over liet gehele land 60 afdelingen op richten. Zij telt er thans 21. Boven dien geeft de Vereniging een twee maandelijks tijdschrift uit. Op initiatief van het Voorlich tingsbureau van de Voedingsraad en de Nederlandse Vereniging van Sui kerzieken werd in Januari 1948 te Amsterdam de Medische Advies com missie ingesteld, waarin bekende me dici en twee diëtisten zitting hebben. Prof. Dr. F. S. P. van Biicheim tie Groningen en Dr. F. Gerritzen te Leiden zijn respectievelijk voor zitter en secretaris van dit College, dat beide instanties inzake medische en diëetkwesties van advies dient. Ter inleiding van diëetcur sussen wordt steeds een propaganda-bijeen- komst georganiseerd. Deze zijn altijd een groot succes. Op dergelijke ver gaderingen, waartoe alle diabetici een persoonlijke uitnodiging ontvan gen, houdt een Geneesheer-directeur van één der ziekenhuizen of een plaatselijke internist een lezing over de aard der ziekte, waarna een diëtiste spreekt over de variatiemo gelijkheden van het diëet en de Voorzitter of Medische Adviseur der Ned. Ver. van Suikerzieken tot slot het onderwerp„Waarom bent U lid van de NALSbehandelt, Velen geven zich dan op voir de daaraan aansluitende diëetcur - sussen van 4 lessen, elk van twee uur. Deze worden door plaatselijke diëtisten op huishoudscholen gege ven. Het cursusgeld bedraagt f0.50 a f2.50 naar draagkracht. Op deze cursussen krijgen de patiënten prac- tische wenken over het variëren van het vaak eentonige diëet, het oor deelkundig toedienen van insuline, injecties en het hygiënisch bewaren van injectiespuiten en -naalden. De suikerzieken waarderen het bijzon der, in de diëtiste iemand gevonden te hebben, waarmede zij de moeilijk heden betreffende het diëet bespre ken kunnen. Temeer, daar vele huis artsen door hun drukke pracföjk geen of vrijwel géén tijd aan de voorlichting 'der patiënten kunnen besteden. Vanzelfsprekend wordt er steeds de nadruk op gelegd, dat de patiënten de doktersvoorschriften stipt moeten opvolgen. Een doelmatige voorlichting aan diabetici vormt ongetwijfeld een be langrijke bijdrage lot het mooie werk van de sociale gezondheids zorg. (Buiten verantwoording der Red.) Als oud-inwoner van het land van Altena, lees ik nog regelmatig de verslagen van gemeenteraadsvergade ringen ,die in dit prettige streekblad worden opgenomen. Sommige mensen denken dat dit verloren tijd is en bovendien bijzon der saai. Zij vergissen zich echter, want door het lezen van deze versla gen krijgt men een kijk op de acti viteit en de vooruitgang in de ver schillende gemeenten. Bovendien valt er om deze versla gen ook nog wel eens te lachen of te huilen! Wanneer b.v. in de gemeente Eethen een voorstel van B. en W. ter tafel komt om een vrouw tot onbezoldigd ambtenaar van de Burg. Stand te benoemen. De raad was het daar echter niet helemaal mee eens. De heren Vos en van der Beek wilden dit liever doen toekomen aan gedemobiliseerde militairen. Vermoe delijk zullen die echter ook liever een bezoldigde functie hebben. Blijkbaar hadden de heren Vos en v. d. Beek het voorstel minder goed begrepen, maar zij hadden dan ook beter niets kunnen zeggen! Nog een andete stem. Dhr. Gouda uas n.L van mening, dat het publiek liever geen vrouw tegenover zich krijgt als A.B.S. Maar hoe weet dhr. Gouda dat? Ik geloof 'n.I. niet, dat men in Eethen die proef al wel eens genomen heeft. 'Indien men echter enigszins met gemeentepolitiek op de hoogte is, dan moet men wel we ten, dat qp vele plaatsen die proef genomen is" en dat hij bijzonder goed geslaagd is!l In de. regel leeft de vrouw (ook de vrouwelijke A.B.S.) meer met de mensen mee en is bo vendien minder formeel en zakelijk, dan de man. Zij is dus juist bij zonder geschikt voor dit soort werk (en b.v. ook voor sociaal werk')! Of heeft de heer Gouda soms be zwaar tegen de vrouw in overheids dienst? Dat zou ouderwets zijn en weinig progressief. In ieder geval niet progressief genoeg voor iemand die in 1946 nog steun zocht bij een zekere progressieve groep om in de raad te kunnen komen! Goed Raads lid zijn is echter ook een vak!! Met dank voor de plaatsruimte. Een lezer. VAN DE is dit belangrijk: wordt gehouden van 4 tot en met 8 October is geopend van 10 tot 10 uur officiële opening Dinsdag 4 October a.s., des voormiddags 11 uur tentoonstellingsterrein bevindt zich op het Wilhelminaplein en de Prins Hendrikkade dancing, cabaret en restaurant aanwezig extra busdiensten vermeld in de couranten ENTREE: 60 cent; Dagkaarten f 1.Kinderen 30 cent; Dagkaarten voor kinderen 30 cent Cu u Ons Feuilleton H. van Heeswijk j Oorspronkelijk Nederlandse roman 28. Ook daar kon ze geen rust vinden. Telkens opnieuw, als ze 'smorgens en 's middags alleen in huis zat, moest ze denken aan de jongeman, die ze ze moest het bekennen zo lief had. Maar kon ze haar leven binden aan de man, die haar broer... Neen, neen, dat kon niet! Dat mocht niet Weken gjngen voorbij, maar het leed stilde niet. Ze kon Antoon niet uit haar gedachten bannen. Steeds zag ze zijn van smart verwrongen gelaat voor zich en telkens opnieuw hoorde ze weer zijn stem.„Tine, kun je me niet vergeven?" Ze was hard geweest. Onmenselijk hard. Ze had hem weggestuurd, hoe wei ze hem niet meer missen kon. De schaduw van haar gedode broer stond tussen hen in en scheidde hen beiden. Kon ze maar eens aan ie mand haar hart uitstorten. Kon ze maar eens "iemand om raad vragen in dit verschrikkelijke dilemma! Op een middag in het laatst van November ging de telefoon. „Zo Tine", begroette een rustige stem aan de andere kant der lijm, „ben je je oude oom helemaal ver geten? Ik heb je sinds je met va- cantie ging helemaal niet meer ge zien. Het flitste door haar gedachten: Hem zal ik het zeggen. Hij zal mij raad geven. „Ik kom dadelijk naar u toe", be loofde ze, nadat ze haar verontschul diging had aahlgleboden, omdat ze hem in maanden niet bezocht had. Ze legde de telefoon pp de haak en gaf het meisje order haar zoon van de school te halen. „Wanneer ik met eten nog niet thuis ben, dan beginnen jullie maar. Het kan wel iaat worden". Een kwartier laterstapte ze op de tram. De oude heer van Hoog straten was een broer van haar schoonvader, het enige familielid, met wie ze nog contact had gehouden na het overlijden van haar man. Hij was in de zeventig en bewoonde een rustig huisje aan de zeekant van Scheveningen. Na Bergen aan Zee was ze hem helemaal vergeten en ze was dankbaar voor zijn telefoon tje. Na een poosje zat ze in de gezellig ingerichte voorkomer tegenover de oude heer en vertelde van haar zoon. „En hoe is de vacantie in Bergen aan Zee je bevallen?" vroeg hij op beminnelijke toon. „O, goéd", antwoordde ze met oe- vende lippen. „Je ziet er anders niet best uit, kind", vervolgde hij, haar scherp aan kijkend, „zorgen?" „Och nee", antwoordde ze ontwij kend. „Kom, kom, ik zie het aan je ge zicht en aan je gehele houding. Je hebt iets. Kun je je oude pom niet in vertrouwen nemen?" Toen barstte ze plotseling in een luid gesnik uit. Die opgekropte ze nuwen, het in stilte gedragen leed, de hartelijke woorden van de oude man; dit allies was te veel voor haar. Het zocht een uitweg. Rustig 'klopte hij haar op de schou der. „Huil maar eens flink uit, kind, dat zal je ongetwijfeld' goed doen. Én vertel me dan maar eens wat er aan schort. Je weet, als ik je helpen kan..." Nadat ze wat gekalmeerd was, zei ze„Ik wil het u graag vertellen. Ik heb in Bergen aan Zee een man leren kennen..." De oude man knikte. „Dat dacht ik wel: vrouwen en tranen... dan is er in de regel een man in het spel". „En je houdt natuurlijk .vanhem?" vervolgde hij na enige tijd. Ze knikte. „Maar het mag niet, er kail niets tussen ons zijn. Hij..." en weer snikte ze het uit. „Vertel nu eens rustig en kalm alles over hem", raadde hij aan. „U weet oom, 'dat enkele jaren geleden mijn broer, Wiilllem, plotse ling is verdwenen. U weet ook, dat ongeveer twee jaren nè zijn verdwij ning zijn lijk gevonden werd in een tuin, en..." „Ja, ja, ik weet er alles van. Een vriend van hem, die een suikeronder neming in Indië heeft en. die ook stu dent is geweekt, heeft hem in een ogenblik van drift gedood en toen, uit angst voor ontdekking, het 'lijk in de tuin be graven. Hij, werd ver oordeeld tot 5 jaar gevangenisstraf". „Ja en... dat is het nu juist. Ik heb hem ,die man, in Bergen aan zee le ren kennen. Ik had hem al eens eerder pp de boot naar Indië, toen wij die reis naaf Suez hebben ge- majkt, ontmoet. Maar ik wist natuur lijk niiet, dat hij... het was. Ik hield van hem én in Bier gen vonden wij elkaar. En daar kwam ik ook door een toeval te weten, dat hij mijn broer gedood heeft. En nu is hij weg, weer' naar Indië terug". De oude heer knikte bedachtzaam. „Ja 'ja, dat begreep ik al. Vertel verder". - „Verder? Er is niets meer te vertel len. Hij heeft mé gevraagd te verge ven en het verleden te vergeten om in Indië een nieuw leven te beginnen. Maar ik kan niet. Ik kan het niet vergeten. Het is zo verschrikkelijk. Hij was toch mijn enige broer, ie mand die zon mooie carrière tege moet ging, in de bloei van zijn le ven..." „Heeft hij je niet precies verteld,, wat er op die avond gebeurd is?" „Neen, maar dat weet ik immers. Ze kregen ruzie met elkaar en toen heeft hij mijn broer gewurgd. O, het is zo verschrikkelijk!" Ze bewerkte haar gezicht met de handen. Waarom was het leven toch zo wreed?" „Weet je ook, waarover ze ruzie met elkaar gekregen hebben?" De vrouw schudde ontkennend het hoofd. „Neen, maal" dat interesseert me niet. Wat geeft het ook allemaal. Dood is dood. En de maft, die ik lief heb, heeft hem1 vermoord". „Stil", weerde de oude man af, „Dat mag je niet zeggen, want dat is een onwaarheid. Ik heb je nooit over de bijzonderheden van dit dra ma willen spreken, omdat de doden moeten blij,ven rusten. Maar nu je de man, dié de daad beging, hebt le ren kennen, is het misschien beter, dat je alles weet. Hij was je enige broer en je hield ontzettend veeiAan hem. Dat heb jk geweten. Je zag In hem geen 'kwaad, n zuster wil geen fouten zien bij de broer .die ze liefheeft. Maar in je blin de haat heb je de zaak ,van één ge* zichtpunt bekeken en dat is je fout. Daarom kun je niet vergetenen ver geven. En daarom zal ik je nu ver tellen waarom de beidé jongelui met elkaar ruzie kregen. Je weet immers dat je broer veel en dikwijls kaartte? Welnu, ik heb indertijd uitvoerig de verslagen van deze treurige zaak ge lezen, wat je misschien verzuimd hebt. Ze hebben 's avonds gekaart op de kamer van die student van der Velden. Je broer yeriioor aanvanke lijk. Later won hij eensklaps grote bedragen. Wat was de porzaak? Het zaï hard voor jou zijn, wanneer je dit hoort, maar 'het is de waarheid. Je broer had van de gelegenheid gebruik gemaakt, om de speelkaarten te merken. Hij* had de kaarten ver valst". „Neen" riep ze uit vol afschuw, terwijl ze overeind sprong, „dat is een leugen". (Wordt vervolgd).. MERCURIUS 1949 V .'v*:(AN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4