NIEUWSBLAD terker dan de haat TWEEDE BLAD DONDERDAG 6 OCTOBER 1949 No. 6709 behorende bij het voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Morgen 7 Oct. herdenkt de oud- sle luchtvaartmaatschappij ter we reld, de K.L.M. haar 30-jarig bestaan. Hoewel er geen bijzondere feeste lijkheden ter gelegenheid van dit ju bileum zullen worden georganiseerd, zal toch de 7e October niet geheel onopgemerkt voor de K.L.M. en haar personeel voorbijgaan. ü.m. zullen Z.Exc. Mr. D. G. W. Spitzen, Minister van Verkeer en Waterstaat en Dr. A. Plesman des n.m. op een bijeenkomst het woord voeren. Wij hebben gemeend enkele bij zonderheden van deze luchtvaart- maaschappij in deze 30 jaren te moeten weergeven. Dertig jaar: dat zijn 10.950 dagen, dat zijti 262,800 uren. Hoeveel kilometers zouden de vliegtuigen in al die tijd hebben gevlogen, hoeveel passagiers zouden er in deze periode zijn vervoerd en hoeveel kilogrammen post en vracht? Hoeveel gezinnen zouden er door de K.L.M.-vogels in al die jaren her enigd zijn, hoeveel bespoedigde za kentransacties zouden er zijn afge sloten, hoeveel vrolijke vacantie- en verlofreizen zouden er zijn gemaakt en hoeveel handen zouden de pas sagiers van de K.L.M.-vliegtuigen een afscheid toegezwaaid hebben? Hoe velen zullen niet, in de pol ders rond Amsterdam, in de huizen zee van New York of Buenos Aires, in de palmenlanen van Batavia of Miami even omhoog hebben geke ken naar de Vliegende Hollander, die ronkend zijn weg vond door de wijde lucht. Hoeveel frisse Nederlandse bloe men zouden er in ver afgeliegerij steden een prettige sfeer in de huis kamers hebben gebracht en hoeveel luchtpostbrieven, enkele uren of da gen tevoren geschreven, zouden er in spanning zijn opengemaakt? Hoeveel. Ik zie de De Havil'land DH-.9weer voor me staan op het grasveld van Schiphol. Dat éénmotorige samenstel van hout en buizen en zeildoek. Met liet triplex voorruitje als bescher- legen de winddruk en de rechthoe kige rieten vrachtmand, die precies in het voormalige bommenruim pas te. Ik zie weer de bedenkelijke ge zichten van mijn vrienden, die zelfs het kijken naar mijn vertrek al als een bijzondere prestatie beschouw den. Ik zie weer de leren helm van de onverstoorbare vlieger en zijn wapperende wollen shawl. Zijn tu ren naar kerktorens, rivieren, stati ons, spoorwegen en de kustlijn, die hem, beter dan het niet altijd zejke- re kompas, de weg naar het smal ste deel van het Kanaal wezen. En ik herinner me als de dag van gisteren die hele wonderlijke sensatie, welke het vliegen, het los van de aarde betekende, ook al waren, mijn knieën stijf en was mijn maag bij het uitstappen in Lon den niet geheel dezelfde dan die bij het beklimmen van het vliegtuig, ruim 200 minuten terug, op Schip hol. Een blik in het postzegelalbum met speciale-vluchten-zegels is vol doende om te constateren, dat de gewezen luitenant-vlieger Albert Plesman en zijn aanvankelijk nog gering aantal getrouwen de basis legden en het monument bouwden van Neerlands burgerluchtvaart, be zield door dezelfde geest, die in vroe ger eeuwen de Nederlandse drie kleur deed wapperen op alle wereld zeeën. Of een blik op de trotse serie ge denkborden, waarop de roemrijke vluchten van de H-NACC, de „Peli kaan", de „Uiver" en de „Snip" in Delfts blauw zijn vastgelegd. De H-NACC, de fragile Fokker, die net goed genoeg was om in 192f4 de drie voortrekkers van de luchtweg naar Indië, door het nieuwe element 14.000 kilometer ver over onbekende gebieden te voeren. Van de Fokker „Pelikaan", die op 18 December 1933 in de fantas tische tijd van vier dagen, vier uren en veertig minuten met Kerstpost naar Batavia vloog en de avond voor Oudjaar weer op Schiphol neer streek, verwelkomd door 21.000 en thousiaste Nederlanders. Van de Douglas „Uiver", het le geheel metalen K.L.M.-vliegtuig, dat in 1934 aan de Londen-Melbourne race deelnam en als een gewoon lijnvliegtuig met passagiers en post na een spannende en prachtige vluclit als eerste in de handicap- en als tweede in de snelheidsrace te Melbourne arriveerde. Van de Fokker „Snip", die, even-' eens in 1934, na een vlotte vlucht over de Atlantische Oceaan voor het eerst de verbinding tot stand bracht tussen Nederland en West-Indië. Het zijn feiten, die in de geschie denisboekjes van* de Nederlandse schooljeugd zijn geboekstaafd, even als de ontdekkingsreizen van de zee lieden uit vroeger eeuwen. De rijke geschiedenis van een luchtvaartmij., waarin het begrip „Romantiek" ge leidelijk een plaats maakte voor hel begrip „Zakelijkheid". De geschie denis van enkelen, die velen tot de zelfde daden wisten te bewegen. Van de groei van luchtvloot, lucht net, techniek, zekerheid, service, re gelmaat. Van de verovering van het luchtruim voor vreedzame doelein den: het vervoer van mensen en goe deren, het nader tot elkaar brengen der volkeren door het vliegtuig, waarvoor geen grenzen bestaan. Van een oorlog ook, die het heroïsche werk van véle jaren met één slag vernietigde en van vier na--oorlogse jaren, die Nederland tot een van van 's werelds grootste luchtvaart- naties maakten. De Amsterdam-Batavia vluchten, die een tijdlang via Mauritius werden gevlogen, waardoor "het grootste Oce aantraject in de luchtvaart (Mauriti- us-Batavia 5500 kilometer) met de regelmaat van een veerdienst werd afgelegd, is geen aanleiding meer tot het vervaardigen van herïnne- ringsborden. Want, wat een tiental jaren geleden nog als wapenfeit werd beschouwd, geldt nu als de gewoon ste zaak van de wereld. Het gaat snel in de burgerluchtvaart, maar hoe snel het ook gaat, zij, die in de loojp der dertig jaren hun leven moesten geven om dit ajles mogelijk te ma ken, worden niet vergeten. Door geen der 13000 K.L.(M.-ers vain nu. Dè K.L.M. van vandaag heeft het karakter van een bijzonder soort fabriek, een die passagiers-km's en ton-km's produceert. Een fabriek, waarin allen hun eigen onmisbare functie hebben: de vlieger, die zijn DC-3, DC-4, DC-6, Constellation of Convair bestuurt, de man, die de blokken voor de wielen wegtrekt of die de motoronderdlelen wast. Het meisje, dat adminislratiekaarten ponst of het Hoofd van het Lijn be drijf: leden van een luchtvaartteam, onder de krachtige leiding van Dr. Albert Plesman, dezelfde Plesman, die bij de eerste vluchten naar Lon den het sein tot vertrek gaf. ALMKEltK. De huisslachtingen zullen even als het afgelopen .jaar aan huis wor den gekeurd, dit zal geschieden pp de navolgende dagen: Maandag: Al'mkerk (Prov. weg Zuid) en Dussen (uitgezonderd Hank). DinsdagAl'm'kërk de voormalige wijken C, D, F, G, E. i WoensdagHank en Nieuw en dijk. Donderdag: Andel, Giessen, Rijs wijk en Wioudrichem. 'De aangiften voor deze huisslach tingen moeten geschieden des v.mi. van 912 uur ter geméen tesecretarie van de woonplaats van de aangever, en wê'l uiterlijk Donderdag vooraf gaande aan dé kalenderweek waarin de slachting plaats vindt. Maandag io October a.s. zal voor de voormalige wijken B, C, D, E, F, G in de zaal van v. Dijk alhier de herijk van maten en gewichten plaats hebben van des v.in. io12 uur en des nam. van i4 uur, terwijl D.insdag 11 October des v.m. van 10 12.30 uur dit voor de Nieuwendijk zal geschieden, eveneens in de zaal van v. Zondagmiddag kleerden per s. s. Kota Intern pnze dorpsgenoten L. P. de Graaf en J. van Burgel, na een verblijf van 3 jaren in de tropen, in onze gemeente terug. Maandag avond bracht de muziekvereniging „Nooit Gedacht" aan bovengenoemde militairen een serenade. Vele vrien den én. 'kennissen kwamen hgn ge luk wensten met de behouden thuis komst. ALMKEltK. Door de firma Buizer alhief wordt een enorm pakhuis gebouwd in de Brugdam. 1 DUSSEN. Als voorzitter van het polder bestuur het Noordeveld, werd geko zen in de plaats van de heer M. Mil- lenaar, de heer B. G. Koekkoek. DENDEREN. Op Donderdag 6 Oct. houdt de A.N.LjB., afd. Genderen, in c.fté de Zwaan alhier, om half acht een le de nve r ga de r ing Behalve de gewone zaken, zal het winterwerk een punt van 'bespreking zijn. Het bestuur verzoekt alle leden op deze vergadering te komen. Ook nieuwe leden zijn van harte welkom. LAND VAN ALTENA. Voor de chauffeurscursus ka'n nog opgave geschieden bij de Stich ting voor de Welvaart, Hioékeinde 30, Sleeuwijk. Door de droge zomer hebben de boeren in het Land van Altena te weinig gras voor hun vee. Het is daarom een schone geste van Zuid- Hollandse boeren, o.a. te Peursum en Giessen-Nieuwkierk, dat zii Bra bants vee in hun weiden laten gra zer*! 1 MEEUWEN. Vrijdag 7 Oct. a.s., des avonds om 7 .uur, hoopt voor de Ger. Gem. op te treden, Ds. van Dam van Wer kendam. NEDERHEMEllT. Dezer dagen werden op de losplaats de eerste suikerbieten aan gevoerd. De bietencampagne zal ge ruime tijd in beslag nemen. Wij ver nemen. dat het suikergehalte hoog is en het beschot vrij goed izial zijn Tot ouderling van de Ned. Herv. kérk werden gekozen de he ren L. van Genderen en J. Wolfers en tot diaken G. J. Slegh. Bij de gehouden „Knobbelrit" van de motorclub te Zaltbo'mmiel, werd onze plaatsgenoot, de heer P. van Aalst als no. 1 geclassificeerd., Het opstapelen en inikruién der suikerbieten die in het a.s. seizoen Ons Feuilleton f H. van Heeswijk j Oorspronkelijk Nederlandse roman „Het is geen leugen", antwoordde de oude heer vast en hard. „Ik ben een man van d'e dag, Tine, met het einde van mijn leven hier op aarde in het gezicht. Denk je dat ik dan zou liegen?" „Ik kari het niet geloven", ant woordde ze wanhopig. „Dat komt, omdat -je noodt kwaad in je broer hebt gezien". Toen die van der Velden bemerkte, dat de kaarten gemerkt waren stoof hij pp. Je broer had' veel gedronken, wel licht teveel' en hij greep van der Vel de bij de keel. Deze wist zich los te rukken en in zijn drift greep hij op zijn beurt jouw broer bij de keel. Toen hij hem losliet, was het al ite laat. Zo is het precies gebeurd'. Dat zal die van der Velde je wel niet verteld hebben. En waarom niet? Omdat hij de nagedachtenis van je broer hei lig wil houden. Omdat hij liever zelf uit je leven verdween dan (de waar heid vertellen, omdat hii wist en be greep dat die waarheid voor jou een on tg 00c heling zou betekenen,, omdat hii daardoor de stralenkrans, die je boven het hoofd' van je ibroer nebt geweven, teniet zou doen. Want hij is er alleen maar in .jouw verbeelding. Je broer wérd het slachtoffer van deze twist. Maar heb je er wel eens over nagedacht, dat het ook omge keerd had kunnen zijn? Ook jouw broer had, wanneer hij iets sterker was geweest, de dader kunnen zijn en van der Velde het slachtoffer. Is die van der Velde daarom slechter? En de oude man vervolgde, toen ze nog altijd bleef zwijgen: „Hij heeft zwaar geboet voir zijn misdaad. Na 2 jaren werd hij gearresteerd en hij heeft er vijf jaar gevangenisstraf voor gehad. Wij, die nooit een misstap begaan hebben, kunnen het ons niet indenken, wat het betekent, vijf jaren van je kostelijke vrijheid te moeten missen. Nu zijn er reeds zovele ja ren over heengegaan en nog steeds kun je niet vergeven?" „Het is- zo moeilijk", snikte ze. „•Néén", antwoordde de man hard, „het is helemaal niet moeilijk. Moe ten 'wij niet iedere dag opnieuw dank baar zijn, dat we zelf geen miss lap begaan hebben? Wij niensen zijn al len vol' zonde en tekortkomingen, al len vol met hartstochten en ondeug den, die eens in hun leven een mis stap hebben begaan te veroordelen en ze hun hele leven met de vinger na te wijzen. De liefde moet over heersend zijn in ons leven, de lief de tot de naaste, indien dat wat meer door de mensheid begrepen en toe gepast wordt, dan zou het leven voor millioenen stervelingen veel gelukki ger kunnen zijin. Hoeveel leed is er onnodig in dé wereld, 'leed, dat wii door onze blinde eigenwaan en onze hardheid jegens onze medemensen -veroorzaken? Hoeveel ellende is er -al in de wereld door de haat veroor zaakt? Waarom hebben wij .niet moer lief? en waarom zijn wij niet meer vergevensgezind? Waarom miaken wij elkander het leven zo zuur? En nu heb jii een mens in je leven ontmoet, die eenmaal door een mis stap in het levensmoeras terecht ge komen is. Jij had de kracht niet om hein er weer uit te helpen. Het lag in jouw vermogen hem rie helpende hand te reiken en Om hem te steu nen op de verdere levensweg. In plaats van dat je 'dit gedaan hebt, trapte je hem dieper in het moeras. Wat is er nu van hem geworden?" „Ik weet het niet", fluisterde de jonge vrouw, die sidderde onder de beschuldigingen van de oude man. „De levenszee is ontstuimig en me nig levensschip is rank. is het daar om een verdienste van ons, wanneer 'wii zo gelukkig zijn geweest, alle le vensklippen te omzeilen? Mogen wii dan laag neerkijken op hen, die op 'deze woeilige levenszee schipbreuk hebben geleden De oude man stond op, ging naar haar toe en legde zijn handen op haar schokkende schouders. „Probeer te vergeven, Tine, en ver trap je liefde niet. Wij imensen heb ben niet het recht te oordelen en te veroordelen. 'Wij hebben één plichtvergeven en liefhebben. En iedere dag dienen wij opnieuw daar aan te denken en ons leven daarnaar te richten. Ons leven moet iedere dag opnieuw zelfverloochening zijn". „Wat moet ik doen?" fluisterde ze. „Ga naar hem toe, reik hem de vergevende hand en wacht op zijn antwoord. Dat antwoord zal goed zijn voor jullie beider toekomst. Gooi je geluk, dat je zo hard nodig hebt, niet opnieuw stuk. Begraaf het ver leden en richt je blik enkel op de toekomst. En heb lief... Wij mensen, kunnen niet zomaar zonder liefde leven..." 1 HOOFDSTUK 15. STERKER DAN DE HAAT. i ,,'Niu, zoals ik u needs zei, hebt u 111e veel te laat laten .roepen. Het ziekteproces is al in een te ver sta-» diuni, dat er nog op genezing gte- voor de Beetwortelfabriek „Holland" te Amsterdam aan de „Bol" alhier geleverd zullen worden, is opgedra gen aan de fa. Verachtert te Kerk- driel. Het bouwen van een woonhuis voor de heer A. van Aalst aan de Molenstraat is gegund aan de firma D. Hobo en Zn., aannemersbedrijf alhier. WAARDHUIZEN. Ds. Algra ontving een dagvaar ding van de rechtbank te 's Bosch, inzake de bewoning der pastorie. Ds. Algra moet dtjze week de pastorie ontruimen. Aan de heer Struik te Nieu wendijk is gegund de bouw van een pastorie voor de Geref, Kerk (art. 31alhier.' De noodkerk zal waarschijnlijk half October in gébruik genomen kunnen worden. WERKENDAM. Tot onderwijzer aan de Chr. schpol alhier is benoemd, de heer J. Pasterkamp te Urk. ZUILICHEM. De op de huwelijksdag van M. Lobregt en A. C. Hobo gehouden geldinzameling ten bate van Zuili- chems Thuisfront, neeft het mooie bedrag van f 13.24 opgebracht. Een kwartier vbbr het einde van de op Zaterdag j.l. gehouden voe tbal we ds t-rijd R ij s wijk-Schellu in e n kwam de keper van eerstgenoemde club zodanig te vallen, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Deze constateerde een beenbreuk. Dé patiënt werd naar het ziekenhuis te Gorinchem overgebracht. De wed strijd werd gestaakt. Ons Landbouwhoekje.' De voederwaarde van ruwvoedermiddelen. In de loolp van het voorjaar, de zomer en de*" herfst worden de schu ren, mijten en kuilen gevuld mtet het voeder voor de komende winter. De technisch-deskundige van de Commis sie voor Voeder- en Weidtebouw van de Stichting voor de Landbouw heeft er reeds eerder op gewezen, dat het van belang is dat de boeren weten hoeveel hooi en kuil' zij nebben ge wonnen. En dit geldt niet alleen voor weidehooi en kuilgras, doch evenzeer voor alle andere ruwvoeder middelen. 'Men kan de hoeveelheid o.m, vaststellen, door het aantal wa gens of schuiten te tellen en het ge wicht van de lading van enkele wa gens of schuiten te bepalen. Voor een kuil kan men mleestal volstaan met de inhoud vast te stellen en het ge wicht daarvan be berekenen. Op die manier weet men ongeveer 'hoeveel kg er van elk product is gewonlnen. Dit vaststellen van de grootte van de oogst zou feitelijk altijd moeten worden gedaan, doch in de practijk blijft dit nog heel' vaak achterwege. Mét het oog op de huidige krac.iG voe derpositie geldt deze noodzaak nog •meer dan voorheen; toen werd elk gat goed of foutief wel gedicht. Heeft men op deze manier dé hoe veelheid hooi, kuil', bieten, aardappe len enz. vastgesteld (mét nog geschat de hoeveelheid knollen, mergkool, snij rogge enz., die nog moet wor den geoogst), dan dient hiervan de voe derwaarde te worden vastgesteld. Nu is liet soms wel mogelijk deze hoopt kan worden. Hij moet het al minstens maanden onder de leden hebben. Ik begrijip niet hoe (oetko'mt. Toen hij verleden zomer wegging, was ik er vast van overtuigd, diat hij na een vacantie in Holland ;wel zou opknappen en ik was ook in de me ning, dat hij nog hoog en droo(g! in Europa zou zitten in de een of an dere warme streek. Wanneer u rne een maand, beter nog, twee maanden eerder had laten roepen, dan had ik hem misschien nog kunnen "helpen. Ik zeg: misschien. Want ik kan geen diagnose van zijn ziekte vaststellen. Het enige wat ik weet, ;dat hii hoge koorts hieeft, die zijn lichaam lang zaam maar zeker uitput en daarte gen is geen kruid gewassen. Het eni ge, wat, ik kan aanraden, is veel krachtig voedsel en liefst vloeibaar. Ik zal hem nog een drankje geven, hoewel ik er thans van overtuigd ben, dat alleen een wonder hem nog kan genezen. Weet u niet een of andere reden, die zijn plotselinge terugkeer en zijn ziekte zou kunnen verklaren?" De geneesheer, die de^e woorden had gesproken, stond met zijn rug naar de zieke, die in een lichte slui mering lag en keek de jonge Simons met gespannen aandacht aan. De aangesprokene schudde het hoofd. „Ik weet niets, dan dat hij ongeveer drie maanden geleden, in het begin van October, terugkwam. (Wordt vervolgd). 30 Jaar K LjVi S 29.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5