Binnenland Land- en Tuinbnuw Voor de Vrouw FOTO'S: VISSER ZN. - WERKENDAM ur NATUURAZIJN O Naaimachines. Pootaardappelen Zaaigranen C. V. d. BOGERT Een goede huisvrouw heeft een zwak. DE RUITER ADR. VERWIJS W. P. v. d. Zalm Technisch Bureau „ELGO De Negerhut van Oom Tom lElectro Technisch Bureau - Heusden Pootaardapp. enz. SINDS 1B50 voeder waar de te schatten (geen ge makkelijk werk), doch wil men ver antwoord de hoeveelheid geoogste en nog te oogsten vóederwaarde vaststel len ,dan dient men een analyse te liebben van de voedermiddelen. Men kan niet genoeg wijzen op de be tékenis van ruwvoederonderzoek, dit is één der onmisbare steunpilaren van een goede veehouderij (naast ge zondheidsonderzoek, melkcontrole enz:). Wij adviseren de boeren daar om wel, zich in verbinding te stellen met hun Veeteeltcónsulent, Provin ciaal Veevoederbureau of een der as sistenten van de Landbouwvoorlich- tingsdienst, om zich over deze zaak nader te laten voorlichten. Het geld, dat u in een ruwvoeder onderzoek steekt, kan grote win stop- leve ren. Poeren, doet uw voordeel, voert met oordeel... en dat is onmo gelijk wanneer u de vóederwaarde van het hooi, de kuil enz. niet kent! Het is nu de tijd een onderzoek te laten uitvoeren. Loonspuiten. De Commissie Loonspuiten deelt mede, dat de opleidingscursussen voor loonspuiten in de Land- en Tuinbouuw op korte termijn weer gaan beginnen. Zij verzoekt de belangstellenden zich zo spoedig mogelijk aan te mel den bij de Vereniging van Loon- sproeiers, Joh. de Witstraat i bis, te Utrecht, of bij het Secretariaat van de F.L.E;C., A 151b te Almen. DROEFHEID VERKEERDE IN VREUGDE. De heer W. Landa uit Bergen op Zoom heeft, toen hij Zondagmorgen werd ontscheept van het m.s. Siba- jak, na een tropendienst van ruim 2 jaar, ook niet kunnen vermoeden dat hij zijn vrouw en ouders, met enige zusters even voor Princenhage met een Rode-Kruis wagen zou pas seren. Soldaat Landa reed met een opgewekt gezicht huiswaarts, terwlil de familie zich naar hét hospitaal: Oog in Al te Utrecht begaf. De gecompliceerde geschiedenis ontwikkelde zich aldusTerwijl bij moeder Landa een Brabantse koffie tafel gereed stond om het weerzien van zoon Willem met luister te vie ren, kwam plots het bericht, dat de ze niet naar huis 'kon komen, daar hii was opgenomen in het hospitaal. Weg was met één slag de feestvreug de. De oorzaak was een nonchalance bij het ontschepen. Men zond daar n.l. Landa meteen door naar het hos pitaal, waar men hem echter direct doorstuurde naar huis. Hij mankeer de niets, werd hem gelegd. Maar intussen waren de naaste familieleden in een taxi gestapt en naar Utrecht gegaan. Toen men daar aankwam' zag men Willem niet. Wel hoorde men even later zijn stem door de telefoon vanuit Bergen op Zoom, al waar hij intussen was gearriveerd. Zo verkeerde de droefheid spoe dig weer in grote vreugde. EEN MONUMENT TE PUTTEN. Koningin Juliana onthulde Zater dag te Putten een eenvoudig monu ment ter herinnering aan de bijna vijfhonderd mannen van deze gemeen te ,die niet uit Difitse gevangenschap terugkeerden. Na het vallen van de driekleur, die rond het standbeeld gedrapeerd was, zag men een Put- tens vrouwtje, gekleed in de dracht van de streek met een knipmuts op, die voortaan in versteende aandacht en weemoed zal staren door en over het Veluws dorp Putten, dat met het Tsjechische Lidice en het Franse Oradour tot de ernstigste wonden be hoort, die de Duitse terreur in Eu ropa achterliet. Die Koningin legde een krans aan de voeten van dit standbeeld. leven. We bedoelen in de winter maanden als de gehele natuur nog sluimert, dan komen de bolgewassen en brengen ons de boodschap van het naderend voorjaar. Niet alleen in de kassen, maar ook in de gewone huiskamer kan men gedurende de ge hele winter bloeiende bolgewassen hebben, indien men maar een goe de keuze ten opzichte van de ver schillende gewassen maakt. Reeds in November en Decemoer kunnen we de héérlijke Paperwhite Narcissen en de Romeinse Hyacin then hebbén en van Kerstmis af zijn er Hyacinthen, Tulpen enz. die el kander in 'bloei, kunnen opvolgen. Bij de algemene wenken behoort ook het aanschaffen van dé* bloembollen. Dit is evenwel nl^t moeilijk, indien men er zich maar bij bepaalt bij een solied adres te kopen en daar vraagt naar de allerbeste kwaliteit. Van belang is zeker, dat voor het het vervroegen de kwaliteit na At te goed kan zijn. Daarom moet men met op de markt kopen, maaf al leen daar, waar men alles in het werk stelt om het beste te 'leveren, wat maar mogelijk is. Sommigen laten het pakket met bloembollen na aankomst dikwijls enige dagen,, soms weken, onuitge pakt en dat kan funeste gevolgen hebben, de bollen gaan dan dikwijls schimmelen. Het beste is ze direct uit te pakken en op een koele plaats uit te leggen, totdat men gelegtenheid heeft ze in de potten df kistjes te planten. Het allerbeste is, dat men een of twee dagen na ontvangst de bollen plant. Van belang is het om bloembollen, welke vervroegd moeten worden, en vooral clie_, wel'ke zeer vroeg in bloei getrokken worden tij dig op te planten en 3us vroeg te bestellen. Wij willen ook vooral nogéëhs wij zen dat het te gebruiken materiaal om de bollen in te planten, b.v. bloempotten of kistjes voor het ge- Druik terdege schoongemaakt wor den, zo nodig kan men ook de "kistjes of potten ontsmetten, öp al deze kleine dingen moet worden gelet om te komen tot een goed resultaat. Appel en perengerechten. Nu de appelen en peren, dank zij de r uime oogst, overvloedig verkrijg baar zijn en er niet zulke hoge prij zen voor worden gevraagd, zullen wii goed doen om zoveel mogelijk van dit najaarsfruit te profiteren. Zij zijn zo geurig en smakelijk, dat zij er bij iedereen wel graag ingaan! Wie een appel 'of peer zo uit het vuistje op(- knabbelt, voert zijn Tichaam. een be langrijke hoeveelheid vitaminen en mineralen toe. Van de mineralén noe men we vooraf kalk en 'fosfor (voor de opbouw van het beenderenstelsel) en ijzer 'en koper (voor de vorming van rode bloedlichaampjes Ook toebereid zijn deze vruchten echter belangrijk om hun voedings waarde. En het aantal gerechten dat er van klaar te maken is, is onbeb baar groot. 'Laat daarom iedere huis vrouw nu fruit in haai* menu verwer ken! Behalve de vele gestoofde nage rechten, die er van dit fruit te ma kten zijn, kan men appélmoes en ge stoofde peertjes .ook bij wijze van groente geven. Hierbij laten wij enige recepten voor 4 personen volgen Gebakken appelschijven met chocoladesaus. 4 appels, 35 gr. suiker, boter of margarine, 5 dl. melk, 15 gr. mai- zena, 30 gr. cacao, 60 gr. suiker, zout. De melk op een klein gedeelte na aan de kook brengen. De maizena met de suiker en wat zout en de cacao vermengen en met de achter gehouden melk tpt een papje roeren. De kokende vloeistof met dit papje binden en even laten doorkoken. De appels schillen, de klokhuizen verwij deren en de vruchten in schijven snijden. Deze in de koekenpan in boter of margarine langzaam bruin bakken en, wanneer ze warm zijn, bestrooien met suiker. De appelschijven in een schaal overdoen en met de chocoladesaus bedekken. Dit gerecht warm of koud opdienen. Broodschotel met appelmoes. 400 gr. oud brood, 1/2 liter melk, moes van 1/2 kg appelen, suiker, bo ter of margarine, kaneel. Van de ap pelen vrij .dun moes koken en dit afmaken met suiker en kaneel. Het brood in sneetjes snijden en deze besmeren met boter of margarine. Ze vervolgens weken in de melk. Hét brood'laag om laag met de ap pelmoes in een beboterd schoteltje léggen. De bovenste laag moet uit brood bestaan. Er een mengsel van suiker en kaneel overheen strooien en hier en daar een klontje boter of margarine leggen. Op het schoteltje in de oven een bruin korstje laten komen. Peren met caramelvla. 500 gr. handperen, 1/2 liter melk, 25 gr. custardpoeder, 125 gr. suiker, iets zout, aardapeplmeel. De peren schillen, in vieren snijden en het klokhuis verwijderen. Die peren op zetten met zoveel water, dat ze half onderstaan. De vruchten zachtjes gaarkoken tot z'e glazig zijn en er 25 gr. suiker aan toevoegen.. Dan het vocht tot vla-dikte bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel. De peren met het vocht in een vlaschaal overdoen. De overige suiker in een pannetje tot caramel branden. Er iets water bij gieten (clan schift de mel'k niet). Het custardpoeder aanmengen met wat koude melk. Die rest van de melk met de caramel en iets zout aan de kook brengen en onder roe ren binden met het custardmengsel. De vla laten afkoelen en over de peertjes gieten. Men kan ook custardvla of choco ladevla bij de peertjes geven. Stoofperen met beschuit. 500 gr. stoofperen, 4 beschuiten, suiker naar smaak, een stukje ci troenschil, bessensap, wat kaneel, aardappelmeel. De stoofperen schillen, in viereii snijden en de klokhuizen eruit ver wijderen. De peren zacht laten gaar koken in een mengsel van water en een halve dl. bessensap, citroenschil en wat kaneel. Suiker naar smaak toevoegen en de peertjes laten door koken tot ze mooi rood zien. De pe ren uit het sap nemen en de beschui ten even weken in het perensap. Dc vest van het sap bijbinden met wat aangemengd aardappelmeel, de peer tjes op de beschuiten leggen en het gebonden sap er overheen gieten. ZUILICHEM. Geboren: Frederika Christina, d. van M. Ck Kooijman en B. H. van TilborgJanneke Maria, d. van J. C. J. van "Wijgerden en 'C. J. van Maaren Jenneke Geertje, d. van P. W. vah Zanten en M. LobregtWou- teT Antonius, z. van L. Mijdain en H. H. M VerlangenWilhelmina Geertruida, d. van A. A. Kanselaar en M. J. S. van der LeijMartijntje, d. van A. A. van den Bogerd en D. J. Benckhuijsen. GetrouwdP. T. van der Maas, 37 j. en A. van der Leij, 23 j. J. T. Schaap, 29 j. en J. Verhoeks, 27 j.M. J. van Tongerlp, 28 j. en G. Hooijkaas, 26 j.M Lobregt, 26 j. en A. C. Hobo, 20 j. Overleden: W. D. Klop, 56 j., wed. van C. W. MurraijT. van Zee, 87 j., wed. van E. G. van Gen- deren; T. A. van der Linden, 58 j., echtg. van L. Schriever. VOOR leveren wij in ruim 20 soorten, Zaadhandel, Tel. 98, Hedel Over bloembollen voor kamer en tuin. Nu de belangstelling voor de ver schillende bolgewassen belangrijk is toegenomen, kan het wel nuttig zijn. te wjjzen op de teelt hiervan voor kamer en tuin. Hierdoor zal zéker de belangstelling voor de bolgewas sen toenemen, welke deze dan oak ten volle verdienen. Van belang is het dan ook dat de liefhebbers een beter inzicht zullen verkrijgen in het schitterende mate riaal, dat in ons lanid wordt aange kweekt, en hoe zij ^hiermede hun tuinen kunnen verrijken en in de donkerste dagen des jaars in huis en kas voorjaarsweelde kunnen bren gen. Dit is dan ook een vah. de belang rijkste hoedanigheden van onze nol le wassen, dat zij zich op een tijd in bloei laten brengen, waarin be hoefte is aan kleur en jong fris kruuMZUH MAST Natuurazijn. MAST Natuurazijn MAST Natuurazijn HET ADRES VOOR BETER WERK BESTEL Uw goedgekeurde z. sp. m. bij POOTGOEDHANDEL Tel. 23 d. e. n. Andel (N.-Br.) AARDAPPELSGHEPVORKEN BIETENRIEKEN en BIETENMESSEN Electr. Kookplaten A.E.C., Etna, Inventum, enz. Electr. Fornuizen Etna, Inventum, enz. Electr. Stofzuigers Erres, Ruton, Waldorp, Occo, enz. Electr: Strijkijzers Erres, Ruton, Siemens, enz. Electr. Straalkachels Erres, Ruton, Inventum, enz. Electr Wasmachines: Erres, Castellum, enz Electr. Motoren Erres, Waldorp, Brooks, E.M.F., Heemaf, enz. Electrische KaplichtenKronen, SchemerlampenLeeslampenenz. EETHEN (N.-Br.) Telefoon 12 Uit voorraad leverbaar Nieuwe zig/zag Naaimachines op pracht salonkasten Nieuwe Handnaaimachines Nieuwe Electrische Naaimachines Nieuwe Trapnaaimachines op salonkast of inlaatmeubel, zowel machines als kasten zijn van de beste fabrikanten Alle naaimachines worden geleverd met langdurige garantie en volledige voorlichting. Ook voor reparatie is ons adres het juiste B. VIVEEN, Hoogstraat 44, Woudrichem zowel K A en B, op verzoek alles in de maat 28/35, uit N.-Holl. en Frl„ aan scherp concurrerende prijzen. Overal franco levering. Tarwe, Rogge en Gerst in soorten. Vraagt vrijbl. onze voll. prijscourant. >1 1) BOEKHANDEL HARDINXVELD levert franco en vlug BEECHER STOWE, Prijs f 3.50 voor de zuivere, échte Daar kan zij een fijne schotel mee bereiden. De kwaliteit van is immers superieur. Zóó maakt MAST ze alleen, als sinds 1850 Neemt U éénmaal een proef en overtuigt U van deze bewering. is de beste voor Uw gezond heid, lang houdbaar en gega randeerd zuiver. De speciale capsule met de blauwe „N" (van Natuurazijnis Uw ga rantie. Koop dan de échte, neem geen namaak. Eisch beslist J. A. VAN BERGE HENEGOUWEN Breestraat 85 UIT VOORRAAD LEVERBAAR: Radio apparaten vanaf f135,— tot f235,— T. L. Buizen, Droogscheer apparaten o m „Philishave' Wasmachines en Wringers VERKRIJGBAAR 10-tands met en zonder steel. Bergstraat Wijk 1» Nog in voorraad enkele gebruikte Handnaaimachines alsmede alle naaimachine benodigdheden Schrijf even een briefkaart en wij komen U geheel vrijblijvend bezoeken NAAIMACHINEHANDEL en REPARATIE-INRICHTING Lid van „STERNA"-St.chting erkende Naaimachinehandel

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 6