Binnenland 2)amastpapier Voor de Vrouw üterker dan de haat MET LANGE OF KORTE MOUW. RIJSWIJK. De bekende keeper van ons elftal, dat een kampioenswedstrijd te Zuilichem speelde tegen Schelluinen, „Gorreke de Post", had het ongeluk een kwartier vóór 'teind, zijn been te breken. Doktershulp was onmid dellijk ter plaatse die overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. - Juist met het oog op de eindstrijd om het kampioenschap treft dit wel heel ongelkukig. Met het elftal uit Schelluinen en Zuilichem, eindigden de Rijswijkse Boys op gelijke hoogte met een even groot aantal punten. Derhalve moesten drie wedstrijden gespeeld worden. De eerste: ScheTlui- nen-Zuilichem te Rijswijk eindigde in een 32 overwinning voor Zuili chem. De tweede was die waarin doelman Gor zijn ongeluk haalde. De stand was toen 21 vioor Schel luinen. Het resterende kwartier zal alsnog overgespeeld moeten worden. De derde wedstrijd is Rijswijlk-Zuili- Shem te Schelluinen. UITSLAG „ZONNESTRAAL"- LOTERIJ. De drie hoofdprijzen der „Zon nestraal''-loterij, bestaande in voor werpen aan te kopen in overleg met de winners, resp. ter waarde van f5000,f2000,en f500,zijn ge vallen op de lotnummers: 218965, 220199 en 5461. Voor wat betreft de overige 397 prijzen raadplege men de trek kings- lijst, welke op aanvrage aan het bu reau „Zonnestraal', Herengracht 386, Amsterdam, gaarne aan I'oten- houders wordt toegezonden. MEER VRIJHEID IN EUROPESE HANDEL. Frankrijk, Zwitserland en Oosten rijk hebben 1111 ook aan de Organisa tie voor Europese Economische sa menwerking medegedeeld, dat zij be reid zijn een groot aantal producten zonder speciale invoervergunning in hun land toe te laten. Engeland, België, Italië en Neder land hebben, reeds eerder een der gelijke stap genomen. Het ligt in de bedoeling, dat aan het eind van deze maand een sa menkomst zal plaats vinden van mi nisters uit alle Marshall-landen, waar o.a. zal worden gesproken over het vrijgeven van de 'invoer van goederen, die voorkomen op de z.g. tweede lijst, die de landen bij de O.E.E.S. hebben ingediend. Op deze lijst komen producten voor, waarvan de landen wel vrije invoer willen toestaan, mits andere landen lot bevredigende tegenconces- sies bereid zijn. Het vrijgeven van de invoer be tekent uiteraard niet, dat er nu voortaan ook in het geheel geen in voerrechten meer behoeven lie wor den betaald. De invoerrechten blij ven gehandhaafd. Over verlaging van deze rechten zijn al enige jaren lang tussen de landen besprekingen gaan de. Tussen Nederljand en België bestaan op grond van Beneliux-af- spraken sedert 1 Januari 1948 geen invoerrechten meer. TRAMBOTSING BIJ HEENYLIET. Donderdagavond zijn bij Heen- vliet tussen de trambrug, die over het kanaal voorbij Spijkenisse ligt, en Zwartewaal twee uit tegenoverge stelde richting komende treinen van de R.T.M. op elkaar gereden. Verschillende passagiers liepen ver wondingen op. De 51-jarige M. Wit te uit Rotterdam liep een ernstige schedelbasisfractuur op. De machinisten van de beide trams sprongen van de machine, toen zij zagen dat een aanrijding onvermij delijk was. Hieraan hadden zij het behoud van hun leven te danken. PROCES TEGEN SEYSS- IN.QUART. 'Door een Oostenrijkse rechtbank werd 't vermogen van Seyss-Inquart, voorzover zich dit op Oostenrijks grondgebied bevindt, ten gunste van de republiek Oostenrijk verbeurd verklaard. In de toelichting van het oordeel wordt o.m. gememoreerd dat Seyss-Inquart, die in Bohemen gebo ren werd zich lange tijd onder het masker van een „trouwe" Oostenrijker wist te verbergen. Toen de Duitsers Oostenrijk bezetten, ont ving hij als Judasloon hoge posities en onderscheidingen. O.m. werd' hij, jvy luidt het oordeel, rijkscommissaris in het bezette Nederland. Onder zijn regiem werden honrierduizenden jo den naar concentratiekampen ge- sfcuuurd: hij heeft de eerste progrotns o»p. touw gezet, hij organiseerde de confiscatie van joodse vermogens. In Nederland heeft hij o.m. een onmee dogende terreur uitgeoefend en heeft plunderingen op grote schaal onder het mom der legaliteit gelast. Boven dien heeft hij een half millioen dwangarbeiders naar Duitsland ge stuurd, waarvan duizenden in ellende omkwamen. AUUTOBOTSING. Op de Straatweg Oldeiizaal-Oot- marsum is een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij tot dusverre reeds één dode is te betreuren. Een luxe auto met zes arbeiders uit Ootmar- sum op weg naar Hengelo reed op de straatweg Oldenzaal-Ootmarsum in zeer zware mist. Van de tegenover gestelde kant verscheen plotseling een dienstautobus van de Twentse elec- trische tramweg maatschappij. Een hevige botsing volgde. De luxe-auto werd aan de achter zijde gegrepen en de achterin deze auto zittende ongehuwde 21 ;-jarige Maart Eekelhof werd zo èrhstig ge wond, dat hij spoedig overleed. De eveneens achterin de luxe-auto zittende Veldhuis werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Oldenzaal vervoerd. Nog twee anderen werden licht gewond en zijn ook naar een zieken huis vervoerd. De luxe auto werd geheel vernield. ONTVLUCHTE GEPAKT. De 17-jarige regeringspupil W. S., die ontvlucht was uit het tehuis Val- 'kenheide in Maarsbergen werd door de Haagse recherche aangetroffen in een kamer of» de tweede etage van een perceel in de Wagenstraat. Bij het naar bene dengaan ontglipte hij de" rechercheur, waarna "hij zich be gaf op het baleon van de tweede etage aan de achterzijde en daar na over de balustrade naar beneden sprong, door een glazen dak. Hij' kwam terecht op de grond en vlucht te toen de Wagenstraat in, waar hi opnieuw werd gearresteerd. Hij were aan het ziekenhuis aan de Zuidwa' onderzocht. Het bleek, dat hij en kele snijwonden, schrammen en ont vellingen had opgelopen. EEN JAAR VOOR KINDER MOORD. De Uechtbank te Rotterdam ver oordeelde de 20-jarige diensJboe G. H. uit Schoonhoven wegens kinder doodslag tot een gevangenisstraf van een jaar met aftrék van de preven tieve hechtenis. In de nacht van .4 Juni had H. haar pasgeboren kind' in het water geworpen, hetgeen de dpod tengevolge heeft gehad. De eis tegen haar was twee jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. VLIEGTUIGBOUWER SLOT OVERLEDEN. Na een ziekte van ongeveer twee weken is in de ouderdom van 54 jaar te Voorburg overleden, de be kende vliegtuigconstructeur T. E. Slot. De lieer Slot was 0.111. construc teur van de Pander „Postjager" wel ke in October 1934 deel nam aan de Melbourne-race. KINDERBIJSLAGWET WORDT VERLENGD. Aangenomen mag worden, zo wordt van welingelichte zijde medegedeeld, dat de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind ook na 1 Januari 1950 zal worden voortgezet. Hiervoor zal een verlenging van de geldigheidsduur van de Kinder bijslagwet van December 1946 nood zakelijk zijn, omdat deze wet op 1 Januari 1950 «afloopt. Een en ander is gevolg van het feit dat de aanleiding 0111 de wet in het leven te roepen n.l. de spanning tussen lonen en prijzen, thans nog niet opgeheven geacht kan worden. 90.000 VATEN HARING NAAR O O S T -DUITSLAND. De Nederlandse Bond van Ha- riiighandelaren heeft een contract- afgesloten voor de levering van ge zouten haring aan de Russische zo ne in Duitsland. Het gaat hier 0111 de export van 90.000 vaten gezonden haring, die in de komende zes maanden zullen wor den verzonden. Het contract is ge sloten op basis van het handelsver drag tussen Nederland en de Rus sische zone. De export wordt door Nederland se belanghebbenden als zeer belang rijk beschouwd. op de duizend, dat hij er in zo'n toe stand door komt". Simons werd zenuwachtig. „Maar dan is het al te laat. Die mensen wonen in Holland.' Het zijn een ze kere mevrouw van Hoogs,traten en haar zoon Bernard van Hoogstraten. De zoon is de wettige erfgenaam maar de moeder is de beheerster tot hij mond/g is. Voordat ze bericht hebben in Holland, is mijnheer mis schien al overlieden". „Nou, enfin u doet toch het beste ze toch maar te telegraferen, dan hebt u uw plicht gedaan. Ze kunnen met de KLM binnen 5 dagen hier zijn. Ik kom vanavond nog even kijken. Voor dien tijd zal hij toch wel niet tot bewustzijn komen, als... enfin an ders geeft u hem maar wat van het drankje, dat hier staat en wat te drinken. En ieder half uur koude compressen. 'Dat is het enige wat u doen mag". Toen de dokter weg was, besloot Simons te telegraferen. Maar eens klaps bedacht hij, dat hij het adres van mevr. van Hoogstraten niet wist. Het was niet in het testament opge nomen. Er was alleen sprake geweest van de weduwe van Hoogstraten, ge- boien Tine Bosch van Drakenstein, wonende in Holland. Verslagen zat de trouwe dienaar van de jongeman ter neer. Buiten viel de regen in stromen neer. Het was een donkere, zwaar bewolkte avond en de meeste be woners van de onderneming hadden HEUSDEN. Qver de maand September. GeborenWelmoet Margriet, d. van W. de Waard en A. 5- van MonsjouAlois, z. van Fr. Kowalczijk en J. W. A. C. den EngelseHen drik, z. van A. Bouman en D. Bax Hilletje Johanna, d.-van A. W. Jo- hannesen en H. HëtjesHendrika Maria, d. van Joh. N. M. Verharen en Joh. A. CouwenbergAntonetta Maria, d. van A. F. van Dal en At. M. WinkelAdrianüs Maria, z. van A. F. van Dal en A. M. Winkel Hendrika Johanna Maria, d. van A. M. Verschuur en P. E. D. van Laar hoven Adrianus, z. van J. v. Bijnen en J. Chr. de GraaffGijsbert Gerrit, z. van W. van Hemert en .Cl. M. van ZeistLauréns Jacob Gerben, z. v. J. L. Westenberg en J. E. G. Hin- driksGoverdina Huibertje Eliza beth, d. van H. Struijk en (M. A. BrouwersCornelis Martinus Johan nes ,z. van M. J. de Gouw en Joh. van den Hoven; Antonius' Adriana,, z. van C. Sagt en Mk W. van Hooft. Getrouwd: P. S metsers, 35 j. en M. H. Sprengqrs, 36 jf; 'Joh. de Róo, 25 j. en A. A. Timmermans, 23 j. Overleden: Nicolaas Gerardus Jo hannes van Seist, 80 j., echtg. van M. C. van Geijt; Christiaan van Bom mel, 61 j., echtg. van J. W. de Laat. ALMKERK. Over de maand September. GeborenMaaike d. van G. van Pelt en D. A. de GraafLouisse Hen- riette, d. van P. van Vuuren en J.i M. van LoonJan Johannes, z. van van G. Schouten en' M. de Fijter J. Kant en P. Romijn; Elisabeth, d. Nicolaas, z. van M. Pullle en J. van RijswijkChristina, d. van A. de Bok en C. H. Donkers. Getrouwd: D. van Dis, 32 j. en M.i van Leeuwen, 22 j.Joh. A. Raams, 60 j. en P. J. de Boer, 48 j.H. van Straten, 22 j. en M. van Herwijnen. 21 j. Overleden: B. Kouw, 79 j., wed. van P. H. Rombout; Joh. Heiblom, 27 j., echtgenoot van A. van Honk levenloos aangegeven 1 DUSSEN. Over ide maand September. Geboren: Cornelis Jacobus Maria, z. van C. J. jde Wit en P. G., van der PluijmAdriana JPetronella Maria, d. van ,A. Win termans ;en C. W. LeeggangersAdrianus Wilhelmus Maria, z. van A. Brenders en J. P. Segerén; Johanna Antonia Theo dora ,d. van JTiN. de Ronde en J. A. van SteijnHendrikus Adrianus, z. van M. B. Werther en B. M. Ribbers Maria Irma Margaretha Si mon, d. van L. J. de Bot en J. van Delft; Elisabeth Petronella Wilhel- mina, d. van R. W. Meijers en Mj. van NunenChristina Petronella The- resia ,d. van L. H. -Valk en J. Chr.- M. KeijsersJohanna Huiberdina Adriana, d. van J. Sagt en J. G. Mi. LeenhoutsMarigje Cornelia, d. van C. van Dijk en B. Kloots. GetrouwdJohannes C. Roosen daal, 33 j. en Adriana van 01st, 38 j. Cornelis Winte'rmans, 30 j. en Ailegonda Maria van Dortmont, 27 j. Overleden: Adrianus Antonius Ver hoeven, 76 j.; Jenneke de Rade, .68 j., echtg. van P. Donkersloot; zich reeds ter ruste begeven. Ook de huishoudster was naar bed gegaan. Ze zou te middernacht de bedrijfs leider vervangen. Af en toe momepelde de lijder iets in zijn koorts. Zijn gezicht dat klam was van het zweet, was even bleek als de natte doek, die op zijn voor hoofd lag en het zakje met ijs ging onrustig met de borst op en neer. De koorts woedde hevig en het einde scheen nabij Plotseling drong een flauw brom mend geluid tot de ziekenkamer door. De jonge Simons, die naast het ziekbed zat, stond zacht op, ging naar de deur en luisterde. Was het een vliegtuig of een auto? Om deze tijd kwam er nooit meer iemand Qp de onderneming. Even later klonk de schrille toon van een autohoorn en tegelijk liep hij naar buiten, nieuwsgierig wie dat wel kon zijn, aangezien een auto nog steeds tot de zeldzame voertuigen behoorde op dit deel van Java. Vlak voor de woning stopte de wagen, een brede stralen bundel licht naar voren werpend. Si mons liep in weerwil van het stro mende hemelwater, naar het portier toe en ontwaarde door het raam een gedaante. De chauffeur boog zich van zijn zitplaats naar buiten en vroeg aan de bedrijfsleider: „Weet u óók waar de onderneming is van de heer van der Velde". (Slot volgt). Het is elk jaar weer moeilijker, voor deze maan den een passend toilet te vinden. Het mag niet winters zijn, en toch moet het behaaglijk zitten. Een grote hulp hierbij is de wollen yersey, die momenteel het herfst-modebeeld beheerst. Deze stof is elastisch en voor bijna elk figuur geschikt, en beslist niet duurder dan een goede wollen stof. Bovendien gaat goede yersey jarenlang mee. Een tweede idee voor het herfsttoilet is de wollen japon, die dan met een korte of driekwart lange mouw kan worden genomen. Als we hetzelfde pa troon willen gebruiken voor de koude maanden, dan maken we er in de meeste gevallen een lange mouw in. Velen zullen echter tóch een korte mouw prefereren, en dan dragen zij er een vest op. Wol is er weer voldoende te krijgen, en de Nederlandse vrouw breit graag. Het afgebeelde model is van een soepele wollen stof vtrvaardigd; het is vooral voor jonge, slanke figuren geschikt, doch als de rok niet zo ruim wordt genomen, kan ook een grotere maat dit model hebben. De schouderlijn is wat verbreed, terwijl het lijfje puntig aan de rok is gezet. Het lijfje is sterk getail leerd en moddenvoor met een groot aantal knopen gesloten. De mouw is glad ingezet. Het ronde kraagje, dat precies rond de hals sluit, kan van wit piqué worden gemaakt, wat erg fris zal staan. Voor 96 cm. bovenwijdte is voor dit model ongeveer 2.50 m. stof van 140 cm. breedte nodig. De klaargeknipte patronen van dit model zijn onder nr. K 3447/18 verkrijgbaar a 0.50 bij vooruitbetaling per postwissel bij „Bella Pa tronen Service", Kromme Nieuwe Gracht 66 te Utrecht. Het is be schikbaar voor 90, 96 en 104 cm. bovenwijdte. Het model is overgenomen uit „Bella". Het Nieuwe Modeblad. H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 10. Ik vist, dat hij komen zou, want hij had voor zijn inscheping in Holland telegrafisch bericht van zijn terug keer gezonden. Dit verwonderde mij al, want ik had hem niet 20 spoedig terugverwacht, temeer, omdat hii een paar weken van tevoren nog geseind had, dat het hem zo goed beviel in Holland en dat hij weer helemaal was opgeknapt. Ook heeft hij nog een brief geschreven, waarin hij zei- de, dat hii zich uitstekend amuseer de in een badplaats en zich zeer zeer goed voelde". De dokter fronste de wenkbrau wen: „Hij is dus in een badplaats geweest. Weet u ook welke". „Ja, dokter, hij telegrafeerde kort na zijn aankomst uit Alkmaar, dat hij voorlopig zijn intrek had geno men in Bergen aan Zee. En voor zo ver ik weet is hij daar geregeld ge weest". „Zo, zo. En u weet zeker niet de reden waarom hii zo onverwachts terugkeerde". „Neen, dokter. Alleen zei hii tegen mie, toen hij pas thuis wasSimons het is overal hetzelfde in de wereld. Dat was allies, wat hii vertelde over zijn ueis. We hebben verder niets meer van hem te horen gekregen. Hij zag er al heel slecht uit, toen nij terugkwam, nog slechter dan toen hij wegging en een 'dezer dagien na zijn terugkeer, is hij naar bed gegaan. Ik heb elke dag aan hem gevraagd of ik u moest waarschuwen, maar hij wilde het beslist niet nebben. Tel kens zei hij, dat het niets tebeteke nen had, maar ik kon het tenslotte niet langer aanzien. Hij begon de laatste weken met de 'dag af te val len en daarom riep ik u vandaag mqar op eigen verantwoording". „Ja, ja," antwoordde de arts, ,als het kalf dreigt te verdrinken, gaat men de boer roepen. Enfin, ik zal mijn plic'ht doen, iri zoverre dit in mijn bereik ligt maar... tja zoals ik gezegd heballeen een wonder zal hem nog kunnen redden en anders... ligt hij binnen een maand naast zijn vader en moeder." -> Twee dagen later kwam de dokter weer naar hem toe en onderzocht hem. Hij schudde bedenkelijk net hoofd. Hii voelde de pols van de lijder, die in een soort van verdoving terneer lag. Daarna wendde hii zich tot de huishoudster en Simons die in de deuropening stonden te wach ten met vragende blikken. De arts deed een paar stappen naar hun toe en fluisterde„Heeft mijnheer van der Velde nog familie?" Simons schudde ontkennend het hoofd. „Neen, dokter, voorzover ik weet, kind noch kraai". „Zo", de dokter haalde de schou ders op, „dat is gemakkelijker. Dan behoeven we niemand te waarschu wen. Maar als hij nu geen familie meer heeft, aan wie vervallen dan zijn bezittingen". „Dat heeft hij in een testamant be schreven, dokter". 1 „Zo, zo, heeft hii een testament gemaakt?" „Ja dokter, een paar dagen nadat Jiij ging liggen", vervolgde Simons, „kwam er een notaris. Onder getuige van mij en de stationschef liet hij een stuk opmaken. De chef vroeg toen nog op schertsende toon, of hij van plan was er tussen uit te knijpen, maar mijnheer van der Vel den antwoordde, dat men nooit kon weten, dat het altijd veiliger was". „Aan wie vermaakte hij zijn bezit tingen?" De bedrijfsleider aarzelde, „ik weet niet of ik dat wel mag zeggen". „Onzin, die mensen moeten ge waarschuwd worden. Vanavond of morgen komt de crisis en een xans Verkrijgbaar Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden go. 9ö- ton

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2