NIEUWSBLAD terker dan de haat TWEEDE BLAD DONDERDAG13OCTOBE0R Binnenland De moeilijkheden bij de afzet van fruit. voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard Op desbetreffende vragen van het Tweede Kamerlid, de heer Barst heeft de Minister van Landbouw, Visserii en Voedselvoorziening geantwoord, dat het hem bekend is, dat als ge volg van een zeer ruime oogst de afzet van fruit en met name van de mindere kwaliteiten moeilijkhe den ontmoet, waarvan de fruitbedrij- ven te lijden hebben. Hoewel de fruitoogst overvloedig is, aldus Minister Manshdlt, laat de kwaliteit van het fruit echter te wen sen ver. Met name deze mindere kwaliteiten vinden aan de veiling geen afnemers, zodat de fruittelers het in het algemeen niet lonend achten dit fruit ter veiling aan te voeren. Voorts is het de Minister bekend, dat een deel van het ter veiling aangevoerde fruit geen koper vindt en tenslotte als veevoeder wordt aange wend. Hoezeer dit ook valt te be treuren, bij een fruitoogst, welke in omvang dë vraag in belangrijke mate overtreft, dit kan niet worden verme den. Ook een grotere verwerking door de conservehfabrieken kan hier geen oplossing brengen, daar het z.g. zo merfruit voor fabriekmatige verwer king minder geschikt is, terwijl bo vendien de conservenïabrieken nog over een voorraad verwerkt product van de vorige oogst beschikken. ingang van fo "October verplicht ook de voor export bestemde slachtscha pen bij het Centraal Bureau voor Slachtvee-verzekeringen tegen het slachtrisico te verzekeren tegen een premie van f0.3 5 per lam of schaap en per dier f 0.10 af te staan voor het door het Bedrijfschap voor Vee en Vlees beheerde fonds ter bestrijding van schapen ziekten. OVERNAMEPRIJS EXPORTSCHA- PEX VERHOOGD. Met ingang van 10 October 1949 wordt de priis, die het Vee- en Vlees aankoopbureau aan de slachterijen oe- taalt voor lams- en schapevlees be stemd voor export jgaar Engeland., overigens in afwachting van de her vatting van deze export, met f 0.07 per kg verhoogd en vastgesteld op f 1.75 per kg tegen levering franco aan boord van de door de kopers beschikbaar gestelde verschepingsgele genheid. In de loop van dit najaar zullen nog enkele prijsverhogingen volgen, waardoor de slachterijen in staat zullen ziin vooir cfe op een later tijdstip aangeboden lammeren en scha pen in de inkoopprijs een bewaar- loon voor de. schapen houders te ver rekenen. Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees beoogt op deze wijze het aahbod van lam'mteren en schapen voor export te spreiden. Verder zijn de leveranciers mfet VERKOOP GEEN POOTAARDAP- PELEN BENEDEN DE OFFI- ClëLE 'PRIJS. 1 Het Bedrijfschap voor "Zaaizaad en Pootgoeü voor Akker- en Weide- oouw maakt bekend, dat binnenkort maatregelen zu!len worden genomen om van die rassen pootaardappelen waarvan na afloop van de onderhan delingen met het buitenland een over schot mocht blijken te bestaan, een hoeveelheid uit de markt te nemen. Het ligt in de bedoeling op poot- aardappelen, waarvoor deze maatregel wordt getroffen, een zekere toeslag uit het Poter-Egalisatiefonds te ver strekken op voorwaa-^le, dat deze aardappelen voor andere dan poot- doeleinden worden bestemd. Nadere mededelingen hierover zullen zeer oin- •nenaort volgen. Aangezien er der halve geen reden voor ongerustheid bestaat over de prijsontwikkeling, ad viseert het Bedrijfschap met klem de pootaardappelen niet te verkopen be neden de (Officiële B.F.A-prijs, dwz. de garantie-prijs verhoogd met de na betaling aan het eind van het seizoen. HOOFDPIJN! -< De huidige prijzen van het in de winkel en door de straat- en markt- handel aangeboden fruit acht de Mi nister we1! zodanig, dat een ruime consumptie van het fruit ook binnen het bereikt van de kléinere beui zen ligt. De per begin September j.T. waargenomen winkelprijzen blijkende door het Landbouw Economisch In stituut voor het jaar 190.8 berekende gemiddelde kostprijzen (exclusief on dernemerswinst) voor appelen en pe nen zeer dicht te benaderen. Zijne Excellentie noemde als de enige middelen om de Nederlandse fruitteelt op een gezonde basis te plaatsen, spreiding van de aanvoer van fruit:, verruiming van exportmo gelijkheden eh vergroting van het ver bruik van. vers fruit in het binnen land. De spreiding van de fruitaan- voer kan worden bevorderd doorsor- timentsherzienniguitbreiding van de bewaarcapaciteit en door kwaliteits- vefbe tering. Tenslotte betoogde de Minister, dat hij met belangstelling de stappen volgt, welke de organisaties op het gebied van" de tuinbouw ter verwezen lijking van genoemde doeleinden on dernemen. Die Directie van de Tuin bouw vaii het Ministerie van Land bouw, Visserij: en Voedselvoorziening bevordert dit streven "krachtig door onderzoek, voorlichting en (onderwijs. ANDEL. Deze week is de nieuwe ketel voor die centrale verwarming der Chr. school aangevoerd. De capaciteit van deze is veel groter dan die van de oude. Het verwarmingsstelsel zal even eens worden uitgebreid. 'Vioior het beroep naar de Ned. Herv. kerk heeft bedankt ds. W. Hop te Reinswoude. Het eleclrisch net alhier ver keert in zeer slechte toestand. De P.N.E.M. heeft thans het voornemen het zodanig te herstellen, dat de stroomvoorziening a.s. winter verze kerd is. In 1950 zal een nieuw on dergronds net worden aangelegd. 'Aan de' Burgemeester v. d. Schansstraat werd gedurende de oor log e,en complex huizen tengevolge van een bomoardement vernield. Het eerste woonhuis zal ter plaatse wor den herbouwd door Gov. v. Duist. Het verschepen van de suiker bieten aan de Rib is opgedragen, aan M. van der Vliet en C. den Dek ker alhier. De in deze gemeente gehouden collecte voor de AJV.O. bracht de som van ongeveer f 60.op. Tot vertegenwoordiger van de A, V.O. in deze gemeente Is aangesteld de lieer A. van An del Mlzin. AALST. De Unie-collecte bracht alhier f70.13 op. ALMKERK. Ds. Hintzbergen, Herv. predi kant alhier, heeft voor het beroep naar fVoubrigge bedankt. Dp de j.l. gehouden najaars paardenmarkt, werden 180 stuks aan gevoerd. Handier tamelijk levendig. A.s.Zaterdag hoopt die vereni ging „AhmOntspanning" alhier, te Nieuwendijk in gebouw Tavienu een uitvoering te geven. "Belanghebbenden wórdten er aan herinnerd, dat de iste postverzen ding elke werkdag (behalve "Maan dag T morgens praats heeft om) 7.25 uur. 's Maandags 0111 8.05 uur. De 2e verzending heeft plaats nam. 16.47 uur. Zaterdags is dit 16.22 uur. De collecte gehouden in deze gemeente, ten bate voor wed, eh weezien van gesneuvelde ein verminkte militairen, bracht op f98.62. Aan de kapperszaken in deze gemeente is thans verguniniing ver leend, 0111 op Vrijdlagavoiid tot 10 uur voor hiet publiek geopend te zij'n. BRAKEL. Overgegaan zal worden tot het vergroten der poiotaardappelbewiaar- plaats alhier. Men raamt de kosten op f15.000. De plannen worden uit gewerkt door de arch. W'. F. Verkuil te Bruchem. 1 DUSSEN. Aan de fa. Hl. die B,ok te Nieu wendijk is tegen f14.160 gegund de bouw van een woonhuis met veestal ling alhier. HEESBEEN. 'Vrijdag 14 October hoopt al hier in de Hierv. kerk op te treden, Ds. J. van Dijk uit Gameren, alsdan zaï Cr dankstond voor het gewas wor den gehouden. Tevens wordt er dan een extra collecte gehouden voor de kerk. De dienst vangt aan om half zeven. HERPT EN BERN. Mede door de ijverige bemoei ingen van Burgemeester van Delft, is de buurtschap Bern ten dele uit haar isolement verlost en wel door aansluiting aan het telefoonnet. Bern is thans te bereiken onder no. 228 ten name van Jac. de Wilt. LAND VAN ALTENA. Het uitvoeren vari bestratings- werken op de weg Heusden-Drunen, Genderen-Dussen, Vlijmen-Heusden, enz. is gegund aan de fa. v. T>oode- weert en Maurik te Waardehburg voor f 12.175. NEDERIIEMERT. Woensdag 19 Oct. a.s. hoopt voor de Chr. Jongelingsvereniging „Daniël" alhier als spreker op te treden Ds. P. J. Dorsman van Schel- luïnen, in de Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde. De opzichter der landerijen le Nederhemert, onze plaatsgenoot dhr. J. H. Vermeulen, is tevens benoemd tot opzichter landerijen te Brakel. Hij zat zich met zijn gezin te Brakel vestigen. De heer J. Wolfers heeft de benoeming tot ouderlingder Ned. Plerv. kerk aangenomen, terwijl de heren L. van Genderen Gzn. en J. G|. Slegh bedankten resp. voor ouderling en cjiaken. De woningwetwoning in de Molenstraat, genummerd B 168c is toegewezen aan H. Schreuders, Riel- sehoof. IVoor het Bouwfonds kwam ge durende de maand Augustus aan maan delijkse bijdragen binnen f43.47,aan bijizondere giften van verjaring f 1 terwijl de kerkoolecte bedroeg f22.71, zodat dus in totaal wierd bij eengebracht de som van f67.18. RIJSWIJK. Het jeugdwerk is door de ver schillende verenigingen weer begon nen. De Ned. Herv. J.V. en MiV, hebben hun werkgebied nu ook uit gebreid over Giessen. Voortaan zal om en om, de ene avond in de zaal te Rijs'wijk en de andere avond in Giessen in de consistoriekamer plaats vinden. VEEN. Door toetreding van de Chr. school alhier tot de Scholienboncl voor de Alblasserwaard, Vijfheerenlaiiden en het Land van Heusden en Altena, is het aantal leden op 73 gekomen. WIJIv EN AALBURG. Zoals reeds eerder werd be richt, vindt in het verenigingsgebouw alhier op Zaterdag 15 Oct. de feeste lijke herdenking plaats van bet 45- jarig bestaan dier fanafne „Oefening en Uitspanning". 1 Va opening door die, Voorzitter, ver meldt het programma het optreden de heer John Bruylant uit Heusden als comfenejncier. Tevens wordt er ge legenheid gegeven d:e vereniging te feliciteren. Daarna geeft het gezelschap een concert. Donateurs hebben vrijle toegang, terwijl tevens voor deze herdenking een aantal uitnodigingen zijii verzon- J den. EEN OUD LANDBOUWFEEST IN DE BOMMELERWAARD. Scheltema heeft beweerd, dat het jonge volk op de vroegere landbouw- feesten zelden of nooit de matigheid uit het oog verloor. We laten deze uitspraak gaarne geheel voor zijn rekening. Verder leggen wij, moder ne mensen, in dit opzicht wellicht ook andere maatstaven aan. Feit is, dat eertijds in de Bomme lerwaard op dergelijke feestjes bier de hoofddrank was. En dit lag voor de hand, omdat de Bommelerwaard als hopteelt-gebied een zekere repu tatie had. Moest het product, de hop, wor den geoogst en bewerkt, dan lieten, de boeren uit de Waard, vooral voor de laatste bewerking een groep Bra bantse vrouwen overkomen, omdat deze in dit vak zeer bedreven wa ren. In de gezellige kring op de dors vloer, waarin bij het schemerig licht der petroleumlampen, de „bellen" met gehandscboende handen van de scherpe .ranken werden gerist, ver loochenden de „Brabanderinnen" (zo als men ze toenmaals noemde), haar vrolijke aard niet. Na ,afliOop tracleerde de boer op pannekoeken van tarwemeel, l>esla gen ,111el melk en eieren, en die met boter en stroop gegeten worden. Te A miner zoden zong men op dit hop feest of „de Laars" het volgen de liedje: „Maar wilt vooral gedenken, De Gever mild en goed. Hij moet u krachten schenken, Dat gij 'tmet ijver doeit. Want, zonder zijne zegen,, Was al uw werk te niet), En "Hiep u alles legen, Zo 't menigeen geschiedt, Hij heeft de zon en regen, En dauw voor ons bereid. Wij loven zijne zegen, En zijn goedgunstigheid." WOUDRICHEM. Dhr. A. Kant alhier is gekozen bot bestuurslid van de afd. Gorkuin van de Ned. Ver. van Chr. Kantoor- en Handelsbedienden. Die groepscommandant van de Kon. Marechaussée C. Boer alhier, herdacht onder vieei belangstelling zijn 25-jarig jubileum bij de politie. ZUILICHEM. —-De in deze gemeente gehouden collecte ten bate der Stichting Chris telijke Blindenhulp „De Fakkels Bij een" te Amsterdam' en het T.B.C.- fonds „Draagt Elkanders: Lasten', te Utrecht, hebben opgebracht respect, f 51.26 en f37.45. Eind vorige week zijn door „Zuilichems Thuisfront" een 12-tal Kerstpakketten uaar Indonesië verzon den. Het was e,en prachtig pakket. .Zo kujinen onze jongens overzee dan weer bemerken, dat, al zlijin er enkele reeds meer dan 3 jaren weg, zij: niet dotor de burgerij worlden vergelen. Verwacht wordt, dat de pakketten met Kerstmis in hun bezit zullen zijn. H. van Heeswijk Ons Feuilleton Oorspronkelijk Nederlandse roman 31. 1 „Ja, antwoordde Simons verbaasd, die is hier, maar..." Voordat hij verder preken kon, had de gedaante, die in de wagen was gezeten, het portier reeds ge opend en stond bij hem op de dras sige weg. v De jongeman kon van verbazing geen woord uitbrengen, maar toen de dame aanstalten maakte om de weg naar het huis in te slaan, ver sperde hij haar de weg en zei ,,'t Spijt me wel mevrouw, maar mijn heer van der Velde is Zwaar ziek. Hij kan op het ogenblik niemand ont vangen". Zij stond stil en keek hem aan. „Heeft hij gezegd", vroeg ze aar zelend, „dat hij niemand wil ontvan gen?" „Dat is te zeggen" begon Simons aarzelend. „Heeft hij wel eens over... Bennie van Hoogstraten gesproken?" „Ja, dat heeft hij". „Dan ben ik ook welkom", ant woordde ze beslist. En na deze woor den liep ze verder naar de woning, terwijl de jonge Simons verlegen ach ter haar aankwam. In huis ontdee d ze zich van hoed en mantel. Simons stond nog altijd niet wetende wat te doen achter haar. „Is mijnheer van der Velde ernstig ziek?" vroeg ze enigszins zenuwach- tig. „Ja juffrouw, de dokter zei zo even, dat we op het ergste voorbe reid moesten zijn''. Ze wankelde even en moest zich aan de wand stenuen. Ze fluisterde' hees„Zou ik dan toch nog te laat komen? Wilt u mie bij. hem bren gen?" Zwijgend ging hij de dame voor naar net ziekenvertrek. Ze lieprec*ht naar de sponde. Even stond ze voor hem, toen ging ze zitten naast zajn bed en nam zijn hand in de hare. Zo bleef ze geruime tijd zitten, zonder aan de man bij de deur te denken. Na een poosje werd zij jijn aanwezigheid weer bewust. Ze draai de het hoofd om en vroeg„Hoe lang ligt hij al in deze ijltoestatnd?" „Van vanmorgen een uur of ne gen af heeft hij nog geen oog open gedaan. Maar..." Simons wist niel goed hoe te beginnen. Ze begreep hem echter onmiddel lijk. „Neemt u mie niet kwalijk", zei ze zacht, „dat ik zo .onverwacht ge komen ben en naar binnen ging. U zult mijn handelwijze misschien wel "enigszins eigenaardig vinden, doch ik had hier pl veel eerder moeten zijn. Ik vermoed dat mijnbeer van der Velde mijn naam al eens eerder ge noemd zal hebben en ook wel Leens die van mijn zoon, nietwaar?" Toen kreeg de jolige .Simons jias goed zijn bezinning terug en stotte rend vroeg hij „Bent u soms me vrouw van Hoogstraten?" „Ja, kent u me dan?" „Neen, maar mijnheer van der Velde heeft uw naam enkele malen genoemd". Ze antwoordde nie.t en zat aldoor met zijn hand in dé hare. Ze hield haar blik nu onafgebroken op de zijne. Na enige tijd vroeg Simons be schroomd „Als ik niet te onbe scheiden ben, maar is dan uw voor naam Tine?" Er kwam een trek van blijdschap op haar gezicht. „Ja", antwoordde ze, heeft hij..." De mAn knikte. „Ja, dan verwacht te hij u blijkbaar al lang. In zijn jjl- toestand heeft hij uw naam meerdere malen genoemd en voordat hij zo ziek was als nu, ,ook 's nachts vaak, in zijn dromen". Ze zuchtte van verlichting. „Dan kan alles misschien nog goed ko men". De man begon nu iets te vermoe den maar hij zweeg uit bescheiden heid. Hij begreep nu wel enigszins de oorzaak van de ziekte vpn zijn werk gever. Geruime tijd heerste er een zwij gende,, drukkende stilte, alleen ver broken door d© hijgende ademhaling van de patiënt. Tegen elf uur trad de dokter zacht binnen. Hij liep dadelijk naar de zieke, voelde de pols en bleef enige ogenblikken staan. Die vrouw was langzaam overeind gekomen en keek de arts met angstige spanning aan. „Dokter", fluisterde ze, ,is er nog hoop?" Hij keek haar aan en mensenken ner als hij; was, begreep hij onmid dellijk de situatie. „Hoop is er, zo lang er leven is". Hij dacht weer na en vroeg ten slotte„Zou het hem goed doen, wanneer hij u on verwachts hier zag? Zou dit een goe de invloed op hem hebben?" „Ja, dokter, daarvan ben ik over tuigd", klonk het hem met warm te tegen. i „Dan zullen we alles proberen, wat menselijkerwijs mogelijk is". Hij haalde een spuitje uit zijn tas, en vulde dit. Daarna gaf hij de lijder voorzichtig een injectie in de borst. Toen ging hij ook naar de achter grond. De vrouw was weer naast het bed gaan zitten en had opnieuw zijn hand in de hare. Evendis de beide anderen keek ze in angstige afwachtende span ning. De ademhaling werd rustiger en het leek of het bewustzijn langzaam, heel langzaam terugkeerde. Toen (opende hij zijn ogen, heel even, maar sloot ze daarna dadelijk weer. Een diepe zucht welde uit zijn borst. Nu stond de vrouw op en boog zich over hem heen. „Antoon", fluisterde zie zacht, „Antoon hier ben ik..." Die wóórden (Schenen een tover achtige uitwerking te hebben, want bijna dadelijk" opende hij weer de ogen. Maar nu waren ze helder. Ze schitterden. De spanning in het kleine zieken vertrek was bijna voelbaar. Iedereen voelde het bij intuitie, dat de grens tussen leven en dood vlakbij was. Zijn ogen waren op de vrouw gericht. Er kwam een andere uitdrukking op zijn gezicht, als twijfelde hij. Enklele seconden keek hij haar aan, maar ?je leken uren. Toen prevelden zacht zjjn droge lipepn: „Tine". Een schok doorvoer zijn lichaam en even sloot hij weer de ogen. Maar direct daarna waren ze weer open en een glimlach kwam op het uitge mergelde gelaat. Tóen gaf ze hem een kus op 'de mond en fluisterde „Ja, mijn jongen Ik ben het: je 'Fine. Zo is het goed Antoon. Alles komt nu in orde. Ik blijf nu altijd bij je. Wees gerust". „Tine", murmelde hij weer. „Ga nu rustig slapen Antoon, ik blijf bij je, vóór altijd". Hij glim lachte nog altijd met de ogen open, als een klein kind. „Voor altijd", zei hij zacht. „Voor altijd". Toen sloot hij de ogen en viel in een kalme, rustige slaap. t EI'NDE. behorende bij het Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnharde Hoofdpijntabletten. Koker 75 ct.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5