Binnenland 3£ef Jlsccpf I bare school te Aalst, waar de hor den nog steeds niet zijn aangebracht. Hiervoor is wel opdracht gegeven. Dufourné dringt op spoed aan, an ders gebeuren er zeker nog- onge lukken. Aan het veer te Aalst zal ook nog een lantaarn geplaatst worden. Dufourné wijst er op, dat ook de toren te Aalst reparatie behoeft. Dit zal te zijner tijd aan de orde komen. De heer Dufourné zou voorts een z.g. burgerdag witten stellen ter voorlichting van de inwoners van het huidige bestuursapparaat van rijk, gemeente en provincie. Volgens de Voorzitter wordt hier al aan gewerkt door een sociale werkster in de Bommelerwaard. De heer ten Hagen wijst nog op een tweetal urgente woningtoestan den te Poederoijen, die pas opge lost kunnen worden bij het gereed komen van de nieuwe woningen, vermoedelijk Februari 1950. Hierna sluiting. ZEEPOST VOOB OOST EX WEST. (Met het m.s. „Delft kan post wor den verzonden naar Curagao,, pos ten uiterlijk 19 Oct. en met het m.s. „Hersilia" naar Suriname, ui terlijk posten 26 Oef. a„s. HOOFDPBIJZEN N1WIN-LOTEBIJ Ten overstaan van notaris K. Ab- ma is Donderdag in Bel'levue te Amsterdam de trekking gehouden van de tweede Niwin-loterij. De eerste prijs een Citroënauto biet een jaar gratis rijden viel op no. 672972. Een jaar gratis leven tot een he- drag van f3600 was de tweede prijs deze viel op no. 215471. De derde prijs viel op nr. 923003 en geeft recht op een hoenderpark, in te richten in overleg met de win naar, tot een waarde van f 2000. 1 MOOBD TE CAPELLE AAN DE IJSEL. Te Capelle aan de IJsel heeft zich een drama afgespeeld, dat aan 30-ja- rige vrouw het leven heeft gekost. Woensdagavond kwam de 29-ja- rige man, die als schipper varende was onverwacht thuis, llij verzocht zijn vrouw mede naar de bovenver dieping te gaan, waar het drama zich heeft afgespeeld.. Door worging en haar daarna met o o een ontbijtmesje een .steek in de keel toe te brengen heeft v. Leeuwen de moord gepleegd. De vrouw was moeder van twee kinderen, een van twee jaar en een van negen maan den. Ze was enige maanden in ver wachting van het derde. v. L. is daarop naar Botterdam gegaan en heeft zich daar bij de po litie gemeld. Hij vertelde heel rustig dat hij zijn vrouw vermoord had, omdat zij op familiebezoek was, toen hij thuis kwam. v. Leeuwen is reeds eerder in een psychiatrische inrichting opgenomen geweest, zodat de vraag rijst of men hier met een zwakzinnige te doen heeft. 2 JAGEBS VERDWENEN. Twee Mustang-vliegtuigen van het KNIL, die op 10 October voor een dienstvlucht uit Medan waren ver trokken, zijn spoorloos verdwenen. De vliegtuigen waren 's morgens uit Medan vertrokken en vlogen in zuid oostelijke richting. Zij hebben zich niet langs radiografische weg met Palembang of Medan in verbinding gesteld. Allerwege wordt een onderzoek naar de vermiste toestellen ingesteld. Het doel van de tocht was Bandoeng. PASPOOBT VOOB BELGIE. Naar aanleiding van geruchten, dat zeer binnenkort voor het perso nenverkeer met België geen.paspoort meer nodig zal zijn, maar gebruik zal kunnen worden gemaakt van een newijs van Nederlanderschap, wordt van officiële zijde medegedeeld, dat deze verwachting voorbarig is. Deze wijziging zal n.l. zeer waarschijnlijk niet in werking treden voor het be gin van het volgende jaar. OYEBVAL OP JAVA. VIJF SOL DATEN GEDOOD. In het Malangse, nabij het berg- oord Tretes in Oost-Java, zijn vijf Nederlandse militairen gesneuveld toen een uit 8 man bestaande pa trouille werd overvallen door een gewapende bende van ongeveer 110 man. Slechts twee der militairen wisten te ontkomen en één wordt vermist. Onder de gesneuvelden be vind! zich de patrouille-commandant. De patrouille werd tegengehouden door guerillastrijders, die de gewe ren van de militairen opeisten. Toen dit werd geweigerd openden zij het vuur. HET WETSONTWERP INZAKE DE P.B.O. AANGENOMEN. Met 5535 stemmen is het wets ontwerp der P.B.O. aangenomen. Vóór stemden de KVP, de P. v; d. A. en de heer Kikkert (CH), tegen de A.B.,*de andere leden dier CH, VVD, St. Ger., CPN en de heer Wel ter. ONTBUIMING VAN MIDDEN-JA- VA BEGONNEN. De Nederlandse troepen zijn met de ontruiming van Midden-Java be gonnen, zo wordt uit betrouwbare Nederlandse bronnen vernomen. „De terugtrekking is begonnen en duurt voort", aldus de mededeling van Nederlandse zijde aan de voor avond Van belangrijke besprekingen over de situatie op Oost-Java. Waarnemers zijn van mening, dat deze maatregel vermoedelijk zijn gunstige uitwerking op de Haagse Ronde-Tafelconferentie niet zal mis sen. NEDEBLANDEBS YBIJGELATEN Naar de Dienst voor Legercon- tacten bericht, zijn thans de eerste twee militairen van de krijgsgevan genen, die te Langsa in Atjeh ge vangen gehouden werden, door de Bepublikeinse autoriteiten in vrij heid gesteld. Het zijn de soldaten G. P. Stoffelen en H. A. G. v. Ga len. De vrijgelaten soldaten behoor den bij het fourageconvooi, dat in Juli te Bjndjei werd overvallen. DE KRANT VEBRIED HEM. Op 22 Septemb. j.l. ontvluchtte uit let Huis van Bewaring te Arnhem de 28-jarige schilder E. B., die. in Arnhem in voorarrest was gesteld we gens te Zwolle en Deventer gepleeg de diefstallen. t Op 11 October j.l. om kwart over elf 's avonds werd deze man door twee rechercheurs in een café in de binnenstad in Den Haag gearresteerd. Bii zijn arrestatie droeg hij een scherp geslepen dolk en in de voering van de binnenzak van zijn colbertjasje werd een courant van 10 October 1949 gevonden, waarin op de voor pagina het relaas was vermeld van de gewapende roofoverval op "de pension houdster F. te Amersfoort. In dit bericht stond vermeld, dat deze vrouw was bedreigd met een dolkmes. Deze omstandigheden deden de recher cheurs veronderstellen, dat de gear resteerde wel eens de man kon zijn, die de roofoverval had gepleegd. Na dat zij het signalement van de dader van" de roofoverval van de politie te Amersfoort hadden gekregen, bleek, dat hun vermoeden juist was geweest. Na een streng verhoor be kende de man, de dader van be doelde overval te zijn. HERKEURING ARTSEN EN TANDARTSEN. Blijkens een beschikking van de minister van oorlog en de minister van marine, zullen Nederlanders, die arts of tandarts zijn, of voor arts of tandarts studeren en als ingeschreve ne voor de dienstplicht voor 14 Mei 1940 ongeschikt voor de dienst zijn verklaard en nog géén 45 jaar oud zijn worden opgeroepen om zich op nieuw aan een onderzoek omtrent hun geschiktheid voor de dienst te onderwerpen. WORDEN DE SCHOENEN DUURDER? Voor de devaluatie had de schoen en lederindustrie met grote moei lijkheden te kampen en was in de ze branche een zekere spanning merkbaar. Immers de prijzen van huiden en vellen ondergingen belang rijke stijgingen en verwacht mocht worden, indien de devaluatie, die dreigend in de lucht hing, een feit zou zijn geworden, dat een sterk op waartse druk op de huidenprijzen onvermijdelijk moest zijn. Welnu,de ze verwachting is volkomen bewaar heid en de situatie geeft geenszins aanleiding tot optimisme, aldus „De Stem" en vervolgt verder: Immers, zoals de situatie thans ligt, mag mgt zekerheid worden aan genomen, dat b.v. een paar suède damesschoenen bij liet huidige inter nationale prijspeil van huiden en vellen, wanneer straks nieuwe voor raden zijn ingekocht, f3,tot f4, duurder zal gaan kosten. Deze verhoging die natuurlijk, zij het dan in meer of mindere mate, ook geldt voor andere soorten schoe nen kan, naar ons door insiders werd meegedeeld, niet uitblijven. Zowel liet bovenleer (suède en calfs) als het zooileder en andere materi alen zijn immers aanzienlijk in prijs gestegen en liet kan moeilijk anders of deze prijsstijgingen der grond stoffen zullen hun weerslag hebben op liet uiteindelijk product: de schoen. Daaraan is niet te ontko men. Maar, zult ge zeggen, daar is toch zoiets als een prijsslop. Ac- coord. Maar zoals thans de toestand zich aan het ontwikkelen is, zal de ze prijsstop voor de schoen- en le derindustrie op korte termijn niet te handhaven zijn. Immers als wij goed zijn ingelicht, dan zal de kwan titeit grondstoffen, welke ingekocht is voor de devaluatie een feit werd, slechts voldoende zijn 0111 er onge veer nog een maand mee te wer ken. E11 wat dan? Daarna zal het veel duurder ma teriaal zijn intrede doen in de fa brieken en de devaluatie zal zich noodzakelijkerwijze uilen in ver hoogde prijzen van het schoeisel. De prijsstop, waarvan wij het nut gaarne erkennen, zal echter dan niet me'èr te handhaven zijn. Zou deze toch gehandhaafd blijven, dan zal liet de industrie zijn, die ernstige klappen krijgt op te vangen. Want de leerlooierijen zullen zich onmid dellijk gaan werpen op de export, die Nederland, zoals de situatie 1111 ligt, goede mogelijkheden biedt. Ge volg? Bommel en minderwaardige kwaliteiten resten de# eigen industrie, die dan voor de keus zal staan: slecht schoeisel produceren of dure grondstoffen inkopen, waar men niet aan uit kan komen, zonder hogere prijzen. Men zou dus van de wal' in de sloot geraken. Tot slot zal ook de schoenreparatie aan verho ging niet kunnen ontkomen. De leder- en schoenindustrie ziet ongetwijfeld de komende weken met grote bezorgdheid tegemoet. Zij zul len immers van grote betekenis blij ken voor de hele branche. Men kan slechts hopen, dat het internationale gunste van deze industrie. Maar ook hiervoor bestaat er weinig reden tot optimisme. niveau zich nog wijzigen zal ten ETALAGEVERLICHTING NOG OP BEPAALDE UREN. Evenals het vorige jaar zal het deze winter verboden zijn om in de spitsuren ételageverlichting te ontsteken. Dit geldt dus voor de maanden November, December en Januari van Maandag tot en met ATijdag van 79 uur en van 1618 uur en op Zaterdag van 79 uur. Onder bepaalde voorwaarden echter kunnen winkeliers toestemming krij gen op die uren hun winkel- en éta lageverlichting voor de helft in ge bruik te nemen, wat al een grote verbetering is in vergelijking met vorig jaar. Het bedrijfsleven heeft op zich genomen zelf te controleren of de winkeliers deze bepaling niet overtreden. De minister van binnenlandse za ken heeft er nog eens1 nadrukkelijk op gewezen, dat het hele Nederland se volk moet meedoen aan deze stroombeperking op jde spitsuren om de industriële productie op peil te houden. GELDERS EN BRABANTS VEE GEëVACUEERD. Verscheidene landbouwers uit de gemeenten Giessen-Nieuwkerk en Peursum en andere plaatsen in de A1 blasserwaard, hebben gastvrijheid verleend aan boeren en vee uit Gel derland en Brabant. Sommige plaatsen in die provin cies werden zo> door muizenplagen en droogte geteisterd, dat er geen voedsel meer voor het vee in de weiden te vinden is. VOOR DE TWEEDE MAAL PRUI MEN GEPLUKT. Op de veiling te Winkel (N.H.), werden Vrijdag pruimen van de 2e pluk aangevoerd. Naast de verhalen over bloeiende bomen, aardbeien, enz., is dit wel een bijzonder zeld zame gebeurtenis. Het komt in nor male jaren ook wel voor, dat zoge naamde nabloeiers voor de tweede maal vrucht zetten. Sinds mensen heugenis is.'bet echter niet gebeurd dat de vruchten tot rijpheid kwa- !mem. in grote sortering bij Firma L. J. VEERMAN I. „Hoe gaat het met uw vader van daag, juffrouw* Brack?" 1 „Niet beter, mijnheer Poole". Er volgde een duidelijk merkbare pauze en het meisje, wier gedachten door lz|ijn vraag waren afgeleid, liet er een „danku" op volgen. i Zij sprak door en zei meer dan zij van plan was geweest, want z'ij tracht te zioi spoedig mogelijk een ruwheid te doen vergeten, die zij miet 'bedoeld had. i i „Ja, ziet ge, Netherwich deugt niet meer voor hem. Het doet hepo kwaad, onherstelbaar kwaadhij moet andere lucht hebben. De dokter spreekt van Baxtcn als meer opwekkend..." „En gij denkt erover hem daarheen te brengen?" „Hem daarheen te brengen? Dat is onmogelijk mijn korte vacanlie veertien dagen helpt niet. Hij moet er helemaal wonen of..." Margaret Brack hield eensklaps op, maakte haar schrijfmachine open en begon zwijgend haar werk. De man sloeg haar gade en zei nietshij zat daar en overwoog vele dingen in zijn snood, eerzuchtig hart. Hij vond, dat zij ier knap uitzag, beminde haar op zijn wijzetoch kon hij haar, nog geen avond lang, die ene nooit te vergeten zaak vergeven. Elke dag, elk uur, kwam voor hem de gelegen heid nader, waarop hij zijn plannen gebouwd had. Zij was geen gewoon meisje; de armzaligste beoordelaar van karakters zou dat begrepen hebben, zoals zij daar aan haar lessenaar zat. Zij had kort haar, niet kort zoals het haar van ean man of van een jongen1, maar het dichte, donkere haar omgaf haar hoofd als een stralenkrans. Zij had een lange neus, de kortste van alle korte bovenlippen een krachtige, ron de kin, niet arglistigwitte tanden, volle wangen en grijze ogen. Zij was groot, krachtig gebouwd en toch wel gevormd Zij ademde lichaamsflinkte en gezondheid. In haar in deze typiste op een 'fabriek in Belbury sfroonïde het bloed van Niormandi- sche baronnen en van edel-Saksische ■vrijheren. En zij welkte in dat zelfde gebouw, welks opkomst, welks be staan zelfs aan een daad van haar overgrootvader te danken was. Hij deze: overgrootvader had Jan Kompagnie gediend, en was tij dens die dienst nu en dan thuis ge komen. Eens toen zijn verhemelte hem prikkelde was hij in zijn til bury door de Hoogstraat van Bil- bury komen rijden en voor de winkel van een drogist stilgehouden. Hij was naar bjnnen gegaan, had een Oosters recept voor de dag gehaad, had een grap a la Voltaire verkocht: „Jelui hebt maar één soort van bouillon in dit landhier is een anderwilt ge het voor mij klaar maken?" Zij maak ten het klaar, niet eens, maar herhaal delijk zij proefden liet en zagen er in de toekomst winst inzij deden hem dit verzoek: „Het zou zelfzuch tig zijn deze schat verhorgen te hou den. Mogen wij het verkopen aan het publiekverkopen?" Dr. Angfo-Indiër, ijdel en meegaan de, lachte en stemde toe. En het twee bladzijden grote recept bleef in handen van de drogist. De volgende maand vertrok de ei genaar ervan naar Inidië. Na vijftien jaren kwam hij weer terug, om op de E laats van de drogistwinfcel een fa- riék te vinden. En toen hij naar zijn recept, en zijn aandeel in de ven nootschap vroeg, lachte de voormalige drogist hem uit. Dr. Angelo-Indiër 'maakte er geen ruzie omhij liet de dingen over hun 'kant gaan. Hij was rijk, oud en traagrechtszaken kon den hem niet bekoren. Maar zijn zoon verloor zijn vermogen bij het bankroet der Australische bank, en zijn klein zoon, die schilderijen vervaardigde, kreeg de rheumatiek in zijn vingers, en kon niets meer schilderen. Hij liet Margant, twee jaar voor haar tijd, van Cheltenham verhuizen, vestigde zich te Netherwich, kocht een lijf rente voor het geringe kapitaal, dat hem overbleef en nam baden, die hem genezing brachten. Margant moest een betrekking zoe ken. 'In Netherwich was er geen te vinden. Zij leerde machineschrift en stenografie en nam de trein naar de naburige stad. De rest was gemakke lijk: de armzaligste beoordelaar van karakters zou haar om haar kin in dienst genomen "Grebben. En de eerste firma op wier adver tentie zij schreef, was Glezy en Zoon, fabrikanten van verduurzaamde le vensmiddelen. Want nood breekt wet en een bo terham ga4t voor allies. „Brack Brack 1" had de jongste firmant gezegd, die .haar te woord had gestaan. „Behoort gij soms" hii sprak half schertsend „behoort gil soms tot de Meadhshirese tak der familie?" 1 „Juist", had zij geantwoord, en, zij had hem alles verteld wat hij vroeg, lachen over dat schaamteloze spel lachen ovfer dat schaamteloze sepl van het noodlot. .Maar hij nam1 haar onmiddellijk aan. Haar aanbiedingen wareli goéd, haar verschijning een getuigschrift, en als zij maar voor haar werk geschikt was, deed het er niet toe, waar zij vandaan kwam. Zij was geschikt voor haar werk de firma zag dit spoedig in en be taalde, hoewel ze niet eerlijk te. werk ging, niet onbehoorlijk. Behalve dat zij zich als een "Same kleedde dat zij met weinig kleren goed. en passend wist te doen besteedde zij niets voor zichzelfzij besteedde alles aan de zogenaamde badkuur van haar va der. Massage en e'iectrische schokken bleken eveneens nutteloos. Al haar zelfopoffering ging in een donkere afgrond van verspild geld teloor. Al deze dingen en meer dan dezehaar liefde voor haar vader, haar toewijding, haar verdriet over het lot van de zieke, haar hulpeloos heid om het te verzachten al die dingen waren gaandeweg* ter kennis gekomen van de man haar colle ga die thans haar werk aan de schrijfmachine gadesloeg. En het scheeii hem toe, dat ofschoon hij al die jaren had wéten te wachten, hij vruchteloos wachtte dat, als hii! pog langer wachtte, zijn kans om een deel in de zaak te krijgen, voor altijd ver- -keken zou zijn; dat de tachtigjarige, half blinde en voor driékwart dove Jacob Glezy door een nieuweling, een schrandere jonge man, die zich in de zaak zou kopen, vervangen zou worden. Hij Poole zo,u alleen niet kunnen bereiken, wat hij na streefde niet behulp van Margant zou hij het misschien kunnen. Als zij samen werkten, samen het werk ver richten zou hij haar kunnen trouwen eh de: buit in veiligheid brengen. En nu lag de hefboom haar va ders ziekte de hefboom., die haar tot oneerlijkheid zou drijven, voor zijn plannen makend brein gereed. Hii "biggon met te spreken en zag haar schuin aanhij schoot 1de gif tige, bekorende pijl op haar af. ,,'tls schande", zei hij én legde een trilling van valse sympathie in zijn stem. ,,'tls schande, juffrouw Brack; 'tis wraakroepende schande". Zij 'keek van haar schrijfmachine op, die om zijn 1 onderbreking een ogenblik tot rust was gekomenzij staarde hem aan, want zij kon hem niet begrijpen. .(Schande? Wat is schande? Ik be grijp u niet mijnheer Poole. Ik..." (Wordt vervolgd). Boekhandel Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2