Voor de Vrouw SUB PIET KLERKX WAALWIJK CHINA MATTEN HAARD-ZEILEN TAFELZEILEN WOLLEN DEKENS ZWARE MOLTON DEKENS EMIGRATIE Canada •C" i VAN BEDRUKTE OF EFFEN STOF. Unieke koopjes! TE1EF. 67-468 'euéeé-M, II. Tijd om na. te denken hebben we niet, want het is een hele toer om op het steeds drukker wordende per ron de kinderen bij elkaar te houden. Maar gelukkig zien we de trein uit de richting Amsterdam nu toch aan komen en maakt zich een geest van angst en rust tegelijk van ons mees ter. Angst vootr 'de contrcCe onder weg in de trein, want daar worden onze papieren onderzocht. Zou al les wel in orde zijn? Zou ik onwetend niet het een of ander papier vergeten zijn? Is het allemaal wel waar, dat we nu zo maar naar Canada géén Het is haast te mooi om waar te zijn. Zou er op het laatste og^iblik nog geen spaak in het wiel gestoken kun nen worden, het is meer gebeurd, hét kan. Maar rust tegelijk, omdat we weten dat nu eindelijk ons ideaal verwezenlijkt zal worden. Daar stopt de trein. De twee achterste wagons zijn voor de emigranten gereserveerd. "Er zitten al mensen in die in Amster dam ot Den Haag ingestapt zijn. We hebben allemaal nogal veel handba gage bij ions en de conducteur ver maant tot spoed. Het is haast geen doen om met vier kleine kinderen en een reiswieg en bovendien nog vier grote koffers en enkele tassen vlug in te stappen. Zo stgan de ande ren er ook mee en het is een geharre war van mensen, kinderen,^ koffers, zakken, dozen, tassen en reiswiegen. Bovendien een geschreeuw ,van schiet op, doorlopen, niet blijven staan, (of daar velschil in is). Ik raak m'n vrouw met drie kinderen en de kof fers k'wijt. Alléén 'de reiswieg met inhoud, al slapende en alzo zijns va ders zweet niet ziende, bleef me be houden. Het moedertje van de elf kon zich niet bedwingen en barstte in een huilbui los omdat Ze de groot ste helft van haar kinderen en haar man niet meer kon vinden. Ik hoor het haar nog zeggen: „als ik het had geweten dat het zo ging, dan was ik vast en zeker niet meegegaan, maar mil' man wilde persé «naar Canada". Zo goed en zo kwaad als ik het kan, gezien m'n eigen omstandig heden, spreek ik haar nog wat moed in, echter met weinig resultaat, en ai zuchtend baant ze zich een weg door de massa van eerder genoemde dingen, op de voet gevolgd door een deel van haar kroost, op zoek naar het andere deel en "haar echtgenoot. Allés wat op "het perron stond is naar binnen gepropt en daar komt beweging in de trein. We zijin bijna in Rozendaal voordat alles wat bij elkaar hoort. weer bij elkaar git- We delen mei z'n zessen een acht persooms coupé met een gezin van 5 personen. Veel te weinig plaats dus voor zo'n lange reis, men zegt dat we vanavond om zes uur pas in Pa rijs zullen zijn, acht uur sporen dus. Echt <jp z'n Hollands, als haring in een ton. Het is flink warm en wie hebben dorst en hier in de trein is diets te koop. Maar we zijn nu haast in Ro zendaal en ik zal proberen daar wat drinken in te slaan want in Antwer pen of JBrussel kunnen we niets ko pen, omdat we geen Belgisch geld hebben. Wél hebben we voor de reis Franse frs. en Engelse ponden kun nen kopen, net genoeg om het hotel in Parijs mee te kunnen betalen en op de boot het een en ander te kunnen kopen. Onze kleinste begint schijnbaar ook z'n maagje te voelen, want het ge luid dat we door het deksel van z'n verblijfplaats horen, duidt in die rich ting. Hij zal toch even geduld moe ten h ebben, want „gekookt water is er niet te krijgen en volgens m'n vrouw moet het dat persé zijn en zal het hier of daar vandaan moeten komen. We hebben voor de reis een vijftien tal flesjes gesteriliseerde pap meegé- nomen, genoeg'voor tot in Canada, maar die moet verdund worden mei gekookt water. Ik zal in Rozendaal gelijk proberen gekookt water te pak ken te krijgen, benevens drinken voor de groteren. t Het huilen schijnt aanstekelijk te werken, want ook de anderen begin nen hun klaagzang. We hébben er één bij, die kan riet zo hard huilen alleen, als al de' anderen tegelijk. Na tuurlijk is die ook van de partij en doet goed z'n best. Onze oudste vraagt steeds maar„wanneer zijn we nu in Canada, want ik zou wel eems willen drinken. En als ik geen drin ken krijg dan ga ik terug naar Opa, daar is nog water genoeg. Daar neb ben ze twee pompen en twee kraan tjes* en hier moet ik maar ddrst lij den". En om aan te duiden hoeveel water daar toch wel zijn moet, steekt ze verdrietig een handje omhoog en houd met het andere een duim vast, waarbij de vier vingertjes de pompen en kraantjes moeten voorstellen. We zijn in Rozendaal. Niemand mag de trein verlaten want hier moe ten we op onze paspoorten en verdere papieren gecontroleerd worden. Er komt een karretje langs de trein met limonade en broodes, zodat we de ergste dorst kunnen lessen. De paar overgehouden guldens worden hier door haast iedereen opgemaakt. We mogen geen flesjes limonade meo nemen en we hebben niet? iom ze in over te gieten, dus straks in België zal het dorst lijden pas goed begin nen. Ik moet vlug zien dat ik, on danks dat er niemand uit de trein mag, water voor de voeding van de baby krijg. Ik stap de trein uit en 'Loop al direct een douaneman tegen het lijf, die wel eens wil weten waar ik mét die zuigfles naar toe moet. Ik vertel hem wat de bedoeling is. Hij Wijst me de restauratie en zegt dat ik vlug moet terugkomen. Dwars over het perron is een ketting ge spannen en daar moet ik overheen om bij de gekookte water-bron te ko~' men. Wéér een sommatie om te blij ven staan en hier duurt het nogal everi voordat ik permissie krijg om vercler te gaan. Nog een ketting moet ik passeren en omdat ik hier geen permissie krijg, neem ik het maar en j stap de restauratie Binnen en het lukt me de zuigfles en nog een an dere fles vol gekookt water aan het lijf te komen. Want voor we in Pa rijs zijn moet de kleine nog een keer hebben en verderop is zeer waar schijnlijk geen gelegenheid meer om gekookt water te bemachtigen. M'n laatste paar guldens zet ik hier om in sigaretten en chocolade, de grote fles en een fooitje voor het water en ik aanvaard de terugtocht door de twee kettingen. De eerste gaat gemakkelijk, want ik lig nog vers in het geheugen van de man, die me niet wilde laten passeren en opgelucht kijkt hij nu nij ziet, dat ik werkelijk ben terug gekomen. De volgende wil eerst wel eens weten wat ik jn de trein moet gaan doen met flessen heet water, ik ben toch geen dokter pf zoiets? Na uitleg vari een en ander kan ik doorgaan en beland weldra bij m'n ega, die met smart op me zit te wachten. Het leed van de kleinste is nu gauw geleden. Maar de anderen schijnt het wel te bevallen om in trio te huilen, ze doen tenminste weer goed hun best. v (Wordt vervolgd). L<WW>, De ouderen onder onze abonné's herinneren zich nog de vragenru- briek op rechtskundig gebied, die wij vroeger plaatsten en waarvoor abonné's vragen konden inzenden, waarop zij gratis antwoord ontvin gen. Wij hadden met deze vragendienst veel succes en hebben daarom be sloten hem thans weer in te voe ren, evenwel met dien verstande, dat men nu vragen op elk gebied en elk terrein kan inzenden. Wij vertrouwen onze abonné's met deze rubriek van nut en dien'st te kunnen zijn. Hebt U moeilijkheden. Wilt U ook iets vragen? Laat onze deskundi gen die kleine kwesties voor u op lossen. Wendt U tot de redactie van ons blad onder motto: RAAD EN DAAD, en het antwoord verschijnt t.z.t. in deze kolommen. Beantwoording geschiedt heel gratis voor de abonné's op ons blad. De vragen moeien vergezeld gaan van zoveel mogelijk gegevens, doch worden in deze rubriek verkort weergegeven; elk antwoord geldt dus slechts één bepaald geval. K. v. d. W. Ie vraag: Kan en mag er een fiets 'verzon den worden per zeeschip naar Java? 2e. Hoe moet officiéél liet bedrag verrekend worden Antwoord-Kn: le. Ja, vermits men een uitvoervergunning heeft. 2e. De uitvoering van rijwielen naar Indonesië met verrekening kan worden toegestaan onder voorbe houd, dat het rijksbureau voor me ialen en bouwstoffen accoordgaat o.a., met hoeveelheden en prijzen. In dit geval dient de Indonesische afnemer te beschikken over een C- deviezenvergunning, af te geven door het deviezeninstituut. voor In donesië te Batavia. De rekeninglet- ter (C) en het volgnummer van 'de ze deviezenvergunning moet door de indones is clie importeur aan zijn le- leverancier in Nederland worden doorgegeven ter vermelding op de uitvoeraanvraag. De aanvraag kan rechtstreeks bij genoemd Rijksbu reau worden, ingediend. Zus ik lieb een zuster in hel. door de Russen bezette gedeelte van Duitsland. Is liet mogelijk daarheen pakketjes le sturen? Antwoord-Kn.: U kunt proheren of de volgende adressen iets voor u bereiken kunnen. Zij belaslen zicdi met het versturen van pakketjes naar Duitsland. Of zij echter ook achter het ijzeren gordijn kunnen doordrin gen, kunnen we niet met zekerheid zeggen. Die adressen luiden: 1. Interkerkelijk bureau voor noodvoorzieningen, Carnegielaan 9, Den Haag. 2. Ned. R.K. Charitas Missie, Pa ter straat 4, Den Bosch. 3. Duitsland Comm. P.v.d.A., Tesselschadeslraat 31, Amsterdam. M. H. Is het waar, dat over de, radio' is gezegd, dat de lichting 1950 niet opgeroepen wordt? Moet deze lichting, voorzover ze wel opgeroe pen is, naar Indië? Antwoord-Kn: in het voorjaar 1950 zal geen lichting onder de wapenen geroepen worden. Of de dienstplich tigen in plaats daarvan in het najaar opgeroepen worden is nog niet be kend. Van de lichting 1950 zal volgens plan slechts 500 man. (hoofdzakelijk administratief perso- soneel) naar Indonesië uitgezonden worden. A. C. S. wat betekent in de for mule onder officiële stukken: „het welk doende enz.? Is dit enz. eenf vervanging van een gedeelte dat weg gevallen is? Zo1 ja, wat betekent liet dan? Antwoord-Kn Het „enzovoorts" dient ter ver mijding van eerbewijzen, die men nog zou kunnen laten volgen. Wat er precies is weggevallen valt moei lijk le zeggen, omdat het er aanligt aan wie of voor wie liet stuk ge schreven is. P. te O. 1. Wat is het adres van de VARA 2. mijn man is in militaire dienst. Iedere week betaal ik een ziek lep re- mie, welke van gemeentewege terug betaald zou worden. Tot nu 'toe heb ik nog niets hiervan gehoord. 3. waar moet ik een kinder bijslagboekje aanvragen 4. hoeveel krijg ik uitbetaald'? (ik heb één kind). Antwoord-Kn: 1. het adres van de VARA is postbus 175, Hilversum. 2. informeert u eens bij het ge meenlehuis hoe dit zit. 3. als uw man in militaire dienst is, ontvangt u geen kinderbijslag- boekje; een en ander wordt dan ver rekend bij de kostwinnersvergoe ding. 4. diL hangt af van het soldij, dat uw man ontvangt. Wilt u liet precies weten, geeft u dan dit bedrag aan ons op. L.O. heeft in de krant iets gele zen over de Ku-Kkix-Klan. „Wat is het doel van deze vereniging en wat betekent die naam", vraagt hij. Antwoord-Knvoor de naam zijn twee verklaringen. De eerste meent, dat zij afgeleid is vari het Griekse woord „KykLos" (kring) en van 'het Engelse woord „Clan" (bond). De andere verklaring is, dat het net zo iets is als: „pief, paf, poef"(!) Men neemt aan, dat de clan in plm. 1865 opgericht werd door een aantal jon gens. Spoedig eéhter werd het een geheim genootschap, dat binnen twee jaar gewéldige afmetingen had aan genomen en vertakkingen had in alle staten. De bedoeling was de negers schrik in te boezemen door vreem de klederdracht (zij reden 's nachts rond op paarden met omiwikkelde hoéven en droegen Lange gewaden met witte rriaSkers en hoge bord papieren hoeden) Zijn macht nam nog meer toe, toen andere genoot schappen zich erbij aansIcTten, zoals „Pale Faces'' en „The Kniglits ,of the White Camelia". In liet begin hield men zich nog aan de wet, maar al lengs veranderde dit. Terreur, moord en beroving werden schering en in slag. In 1871 werd hlet genootschap verhoden en binnen' 2 jaar was het vrijwel verdwenen. Het werd op 4 November 1915 weer opgericht door tie predikant Will!.. Joss. Simmons, tegen joden, we gers, katholieken en vrijmetselaars. Alleen „zuivere" Amerikanen^ van p-rot. christ. ouders mogen lid wonden. Een katholieke tegenhanger is de vereniging „The Knights pf Colum bus" (geen geheim genootschap) en verschillende negerbonden, waarvan, ons de namen niet bekend zijn. Laura wil 1. weten of zij in En geland verdiend gelid' vanldiaar uit naar Nederland kan overmaken; 2. welke verplichtingen en voorwaarden er voor een betrekking in Engeland'wor den gesteld. i Antwoord-Rt: 1. tie beslissing hier in berust voor elk individueel geval bij de Engelse autoriteiten ein dient u aan te vragen (eenlmiaal in Enge land zijnde) bij tie Bank of England te Londen 2. u heeft /een vei'blijfs ver gunnning notiig, die kan worden aangevraagd bij het consulaat vtin Groot-Brittannië, Paikiliaan 18, Rot terdam een Nederlands paspoort, een verklaring van de Ned. Barik, waaruit blijkt, dat er uit een oogpunt van deviezeneontrole geen bezwaar ,is te gen uw Vestiging iri Einlgfeland .en een vetklaring van de inspecteur tier di recte belastingen, dat u in Nederland aan al u w belastingplichten hebt vol daan. Er zijn vele shows in de laatste weüen, en wij hadden- de gelegenheid, er enkele te bezoeken, waarvan wij natuurlijk onze impressies mee brachten. Wij willen u dit modenieuws niet ont houden, en geven hierbij een tweetal nieuwe herfst j aponnetj es. Over het algemeen blijkt de mantel nog een wijde rok te hebben, terwijl die van de japon veel nau wer is geworden. Vooral de japonnen voor oudere dames hebben geheel rechte rokken gekregen, terwijl de jeugdige modelletjes nog wel eens wat ruim onder een glad taillestukje uitkomen. De a-symetrische modellen zijn weer graag gezien, terwijl het V-halsje en de vierkant uitgesneden hals om de voorrang vechten met de hoogge sloten modellen. De roklengte is weer teruggebracht tot minstens 35 cm. van de grond, terwijl ook de schouders hun ronde vormen van de vorige seizoenen weer hebben verloren. K 3448/18 is verkrijgbaar voor 100, 108 en 116 cm. bovenwijdte en K 3449/18 voor 94, 100 en 106 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", Het Nieuwe Modefristi. onverslijtbaar, 140-180 cm. zolang de voorraad a 98 sjrekt O. in diverse dessins 49pl afgepast, met dessins Q 98 in frisse kleuren 2-persoons, alle bekende merkdekens, 49.00, 39*50, 28.54, 26.25 .ló.50 zeer grote maten 28 iCOCOS de beste kwaliteit 100cm.br. 6."8, 6.50,6.10 70 cm. breed 4.25 50 cm, breed 3.10 GROTESTRAAT 220-222 GROTESTRAAT 299-305 PRESIDENT VAN OOST-DUITS- LAND GEKOZEN. Wilhelm Pieck, de 73-jarige meu belmaker, is president van de Oost- Duitse volksrepubliek geworden. Zijn verkiezing geschiedde bij ac clamatie. Op dezelfde wijze werd Grolewohl premier der eerste Oost- Duitse volksregering. Volkspolilic en partijjeugjd marcheerden, 's avond» langs Unler den Linden. Een fakkeloptocht was georgani seerd, dié sterk deed tienken aan tie dag, waarop Duitsland zijn Füh- rer kreeg op 30 Jan. 1933. Als residentie is Pieck aangewe zen liet vroegere jachtslot der Hohenzollerns. BOEKHANDELAAR, SCHRIJF OP1 Volgens het met Britse licentie verschijnende blad „Der Tag" moe ien boekhandelaren in Mecklenburg, tie namen opschrijven van perso nen die Zweedse woordenboeken kópen. De laatste tijd zijn vele bur gers van de Sovjet-zone naar Zwe den gevlucht. MASSAVLUCHT UIT SOVJET- ZONE. De Beierse grenspolitie meldt, dat Duitse arbeiders, gerecruteerd door de autoriteiten van de" Russische zonér wegversperringen aanbrengen en loop graven maken langs de grens tussen de Russische en de Amerikaanse zo ne. Men neemt aan, dat dit geschiedt om illegale grensoverschrijding tegen, te gaan. Ee.n functionnarls van de Ameri- kaa>nsje hoge commissie in Duitsland, meldt uit Hof aan de Tsjechische gnens, dat de Tsjech 0- S lowaakse auto- iteilen mijnenvelden Leggen langs de- grens 0111 vluchtelingen le beletten ovjer de grens naar de Amerikaanse zone te gaan. Vijftien Duitsers uit de-Sovjet-zone,, die met een lekke vissersboot naar Zweden waren overgestoken, moesten Donderdagavond weer zee kiezen naar hun vaderland, omdat zij .niet in Zwe den konden worden toegelaten. *«4 boeier?'*» 7n !h n Qer jferie S O» Va» V v K 308/18. Dit model is zeer geschikt voor oudere én ook minder slanke dames. Zowel var. een wollen als van een zijden stof zal het zeer chic kleden. Het rechtervoorpand is met ruimte in de linkerzijna'd vastgestikt. Erg mooi is de wijde mouw, die even onder de elleboog met elastiek op de arm sluit. Benodigd voor 108 cm boven wijdte ongeveer 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. K 3449/18. Een eenvoudig en toch bijzonder aantrekkelijk modelletje, dat bijna iedereen aardig zal staan. Rondom zijn in de rok kleine plooitjes gestikt, die niet worden ingestreken. Benodigd voor IOC cm. bovenwijdte ongeveer 2.50 m. stof van 140 cm. breedte. De klaargeknipte patronen zijn a 0.50 bij vooruitbetaling per post wissel bij „Bella Patronen Service". Kromme Nieuwe. Gracht 06 te Utrecht, te bestellen. 1tf'.1^9V.foo-roc w w m mm m mmi w.-w m v m

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 4