Gemeenteraadsverslag Almkerk EMIGRATIE Canada De prijzen kunnen op vertoon van het lot afgehaald worden bij de secre taris G. Dekkers, Kade, Nederhe- mert, vóór 1 Dec. 1949. Vrijdag 21 October a.s., des avonds om 7 uur, hoopt in de dienst des Woords voor te gaan, ds. v. d. Poel uit Giessendam. VEEN. Vorige week Donderdag had de Insp. van het Noordbr. Varkens stamboek, op de Hoge Maasdijk al hier een vrij ernstig motorongeval. Nabij de Grotestraat kwam uit de richting Wijk een wielrijder, zonder richting aan te geven de Grotestr. in, waarvan de aanrijding een ge volg was. Met een zware verwonding aan het hoofd werd de Insp. naar dr. Aanen te Wijk vervoerd, die de eerste hulp verleende. Vandaar werd hij pér auto naar zij 11 woning vervoerd. Naar wij vernemen maakt hij het thans tamelijk goed. WIJK EN V VLIILI1UI. Onze vroegere plaatsgenoot, de Overste (Luitenant-Kolonel) A. H. Schouten, Commandant van de 2e Kaderschool Infanterie te Weert (L.), is met ingang van 17 Oct. overge plaatst naar Utrecht en aldaar be last met het commando over het De pot Verbindings-T roepen en hetGar- nizoeriscommando Per 1 Nov. a.s. wordt hij bevor derd tpt Kolonel (de hoogste der 3 Hoofd-officiersrangen). Hij is dan ook -gerechtigd evenals de Generaals de pet met rode band te dragen. Voorwaar eevn mooie pro-motie, waarmede wij Kolonel Schouten van harte geluk wensen. A.s. Zaterdag zal er in het Verenigingsgebouw alhier vertoond worden, de spannende film „Door dik en dun" met S-tan 'Laurel, en Oli ver Hardy, die in dienst gaan bij Jiet Vreemdelingenlegioen, die -daar vele av-onturen en belevenissen meemaken. In de lucht loopt het niet zio goed af met Stan en Ollie, want daar kregen ze gebrek aan benzine, zodat ze met een geweldige plof -neerkomen. Be spreek bij deze film uw plaats tijdig, en bespreek ze op de dag der voor stelling tussen 3 en 4 uur. (Zie advertentie). WAARDHUIZEN. De Geref. kerk (art. 31) heeft Zondag j.l. de laatste kerkdiensten gehouden in de stal van de heer Jun- gerius. Vrijdagavond -om half acht zal 'de noodkerk in gebruik genomen worden. De noodkerk zal in de loop der jaren vervangen wórden door een kerkgebouw. WERKENDAM. Ds. Chr. v. Dam alhier komL voor op het 2-tal voor een te beroe pen predikant bij de Ger. Gem. te Nij kerk. Voor Werkendam en Sleeu- wijk is een plaatselijke commissie gevormd van het Nationaal Instituut wettig gezag, bestaande uit de heren "Burgemeester J. de Bruvne, G. van Rijswijk en M. Yo.s, Sleeuwijk; T. G. v. Oord, A. Schol,. J. A. Visser en C. B. v. Driel, Werkendam. De functies der plaatselijke commissie zullen nader worden bekend ge maakt. Velen zullen zich nog herin neren dat circa 10 jaar geleden de Herv. Jeugdverenigingen in de ou de school' een oliebollen-dag hielden. Die dag is toen door de medewer king van de winkeliers en ingeze tenen een succes geworden. Thans organiseert de Herv. Jeugdraad op 1"7 Nov. wederom een oliebollenda^g. Bakkers en winkeliers die mede wil len werken de kas der Jeugdvere nigingen te versterken kunnen zich in verbinding stellen met de lieer C. B. Bouman, "Hoogstr. 6, alhier. Naar wij vernemen heeft het bestuurder A.R. Kiesvereniging haar afkeuring uitgesproken bij de be trokken instanties voor het rijden van de autobnsdienst EDAD op Zon dag tussen Werkendam en Dord recht. Zijn wij goed ingelicht dan zal dit ook van andere zijde volgen. Door de landbouwer A. Prui sen alhier, werd deze week een sui kerbiet gerooid, die plm. 8 kg woog. ZUILICHEM. De geldinzameling ten bate van „Zuilichems Thuisfront", gehouden op het 25-jarig huwelijksfeest vaii .iet echtpaar W. C. Hanegraaf-van der Linden, heeft het mooie bedrag van f 13.40 opgebracht. Gevers en Geef sters hiervoor hartelijk dank. Vlees, kaas, textiel en koffie waarschijnlijk van de bon. Het is waarschijnlijk, meldt „Het Vrije Volk", dat op korte termijn, dat wil dus zeggen in de eerstkomende dagen, een eind zal worden gemaakt aan de distributie van vlees, kaas_, .textiel en koffie. De definitieve beslissing is echter nog niet gevallen. Het antwoord op de vraag ja of nee hangt niet af, zoals hier pn daar wordt aangenomen, van de uitslag der Benelux-conferentie, doch in ster ke mate van het nationale beleid op het gebied van de voorzieniiig en hpt prijspeil. Textiel. De opheffing van de textiel-distri butie zal uiteraard oevorderd zijn door de verhoging met 70 pet. van het textiel-contingent dat Nederland op grond van de Voorunie met België zal kunnen betrekken. Uit Tilburg wordt vernomen, dat de fabrikanten van wollen stoffen in onderhandeling zijn over een prijsver hoging voor de wollen stoffen. Zij zouden een verhoging hebben ge vraagd van gemiddeld f3.50 per me ter. Het Directoraat-Generaal van jle Prijzen zou deze verhoging willen "be perken tot f2 per meter. gehouden op Maandag 17 October, des nam. half drie. Vo-orzitlerEdelAchtbare Heer H. Blok. SecretarisWelEd. Heer A. Geu- de'kie. Afwezig de heren Ant. Burghout. A. B. Snoek en C. A. Walraven als de Voorzitter de vergadering met bet formuliergebed opent. De Secretaris' leest de notulen der vorige vergadering. De heer Ouwerkerk merkt op, dat nu hij: Me n-otuien hoort lezen 'tij toch een andere indruk krijgt, als toen hij! het raadsvierslag in een courant over -de laatste vergadering las. Dit bevatte slechts 3 volzinnetjes en geeft de indruk of ge-en der raadsleden iets heeft gezegd. Uit de notulen blijkt evenwel", dat -er toch aardig wat is gesproken. Dezelfde spreker zou ook enkele vragen willen stéllen -over de wet houdersverkiezing, niet -over deze- ver kiezing -op zichzelf, doch meer over lm ar voorgeschiedenis. Tengevolge van het gesprokene in de vorige ver gadering over deze kwestie, is deze voorgeschiedenis voor hem in mist gehuld. Hoe zit bet nu, hebben de lieren Willemse en Burgh-outs nu na mens de Christ. Historische raads fractie contact gezocht met de Anti Rev. raadsfractie in zijn geheel of alleen met A.R. raadsleden uit Alm kerk? Het spijt spr. dat de'heer Burg hout niet aanwezig is, doch hii zou gaarne vernemen hoe bet met deze kwestie slaat. De Voorzitter kan 'hierop géén ant woord geven. De heer A. Nieuwenhuizen zegt, dat hij alleen weet, dat de heer Willemse en Burghout bij de heer C. G. de Jong zijn geweest, meer weet hii echter -ook niet. Wethouder C. G. de Jong kian hier over wel meer mieedeliein, doch zou dit liever doen in tegenwoordigheid van de heer Burgh-out en zou deze k'westi eli-ev-er aanhouden, tot deze aanwezig is. De heer v. Herwijnen wee-t wel, dat d-e heer Burghout -en Willemse op dracht is gegeven over de wethou dersverkiezing contact te zo-eken met de A.R. raadsfractie, omdat uit recht vaardigheidsoogpunt h-et billijk werd geoordeeld, dat -een wethoudierszetel bezet zo!u worden door een Christ. Hist, raadslid. - De heer Ouwerkerk kan er zich wel bii neerleggen, dat deze kwestie wordt aangehouden tot de heer Burg hout tegenwioordig is. Hij -merkt evenwel op, dat m-en in- de raadsver gadering de zaken op zakelijke wij ze dient te behartigen. Hij vindt het jammer, dat niet in een gemeenschap pelijke vergadering van de A.R. en de Chr. Hist, raadsfractie, de voor geschiedenis van de wethoudersver- 'kiezing is besproken. De heer Nieuwenhuizen yerklaart liet persoonlijk als recht te voelen, dat een der raadszetels door een Chr. Hist, raadslid werd bezet. De Voorzitter lijkt het ook het beste de discussie hierover aan ie houden tot de heer Burghout aanwe zig is. Ipgékomen strikken1 Goedkeuring door Ged. Staten om het raadsbesluit tot aankoop van een stukje grond van de St. Antonius- stichtingidem garantieverklaring v. Oudheusden, lid van de bouwspaar- kas Rohypidem aankoop van het rijk van een houten gebouw in ge bruik geweest bij de wederopbouw idem wijziging gem.beglroting en die van het vleeskeuringsb-edrijf. Schrijven van het bestuur der Stich ting gewestelijke avondscholen van de Kath. Middenstandsbond met verzoek om subsidie. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken, aangezien zij het nut in deze gemeente hiervoor 'niet inzien, met welk voorstel1 de raad acooord gaat. Verzoek van de C.B.T.B. afdeling Almkerk om een vergoeding van f 50 voor het' schoonhouden én vuur en licht ten behoeve der Tioealitait, waar in een avondcursus op landbouwge bied wordt gegeven. De Voorzitter licht toe, dat ook het vorig jaar een dergelijk bericht is ingekomten -en- toen het verzoek is ingewilligd. B. en W. stéllen Voor deze subsidie ook weer voor dit jaar te verlenen. De heer Ouwerkerk vraagt, welke leerstof op d-eze cuïsussen wordt be handeld. De Voorzitter noemt onderwijs op landbouwgebied, verder scheikunde^ grondbewerking en veeteelt. De heer Ouwerkerk wil wél voor stemmen, doch het is hem opgeval- Jen, Sat meermalen aanvragen om subsidie worden gedaan vpor hetzelf de doel. Straks komt er een aan vraag voor een cursus in paarden kennis en volgt er misschien nog een voor tractorkennis. De landbouw dient te begrijpen, dat men niet te ver moet gaan. De Voorzitter wijst er op, dat Jiet geven van genoemde cursussen op jand- en tuinbouwgebied veel afhan kelijk is van hoofden der schoren, die in het bezit zijn van de hiervoor vereiste acten. Voorheen had men die niet in de gemeente en moest daar voor zelfs iemand uit Capeile komen. Nu zijn er in de gemeente en ook in de omjgeving meerderen, die de bevoegdheid vóór het geven van dit onderwijs bezitten. Spr. acht deze cursussen van groot belang, doch vreest slechts eéri 'fout n.l. dat de lessen te veel op een bepaald punt zijn gericht. De heer de Graaf vraagt of dezle cursussen worden gegeven voor jon gelui, die op dit gebied dog geen on derwijs hebben genoten, of dat het jongelui zijn, die reeds epn landbouw school hebben bezocht. J)e Voorzitter zegt, dat dit meest al'"niet h-et gevól' Is. Sporadisch mag het eens voorkomen, dat een jong mens, dpt de Lagere Landbouwschool heeft bezocht, de cursus bij wijze van herhaling bezoekt, doch 't Zijn meest jongens die op dit gebied nog geen onderwijs ontvingen. De beer Raams is he timet de Voor zitter eens en gelóóft, dat het slechts sporadisch voorkomt, dat iemand die de landbouwschool' heeft bezocht, ook nog deze cursussen volgt. Hii acht het gewenst dergelijke avondcursus sen zoveel mogelijk te bevorderen. Wethouder C. G. de Jong merkt nog op, dat het rijk niet toelaat, dat een onderwijzer meer 'dan twee, hoog stens 2V2 cursus per jaar geeft. Wat de cursus in motor-enkennis betreft, daarvoor zal niet spoedig subsidie worden gevraagd, meent spr., immers djeze cursussen worden in die -open lucht of in een garage gègievem De heer Nieuwenhuizen méént, dat de heer Ouwerkerk wel enigszins ge lijk heeft, herhaaldelijk worden op dit terrejn aanvragen om subsidie ge daan. Wethouder C. G. d-e Jong wijst er op dat het riik d-e cursussen sub sidieert en h-et allleen vuu-r, licht e;n schoonhouden der localiteit is, waar in de gemeente subsidie geeft. ZONDAG 23 OCTOBER HEUSDEN, 10 u. en 6 u. Ds. Anker. AALBURG 9,30 u. leesdienst en 2,30 u. Ds. Haverkamp. Oer. Gem., 9,30 u., 2,30 u. en 6,30 u. dhr. van Oilst, Student Theologische School. AALST, geen opgaaf. AMMERZODEN, geen dienst. ALMKERK, 10 30 u. en 6 u. Ds. Hintzbergen. Qeref. Kerk. 9 u, en 2 u. Ds. Geuzenbroek uit Amsterdam. ANDEL, 9,30 u. Ds. de Bruin 6 u. leesdienst. B.-BROEK, 9,30 u. leesdienst, 2 u. Ds. Anker. BRUCHEM, 6,30 uur Ds. Warmoltz. CAPELLE, 9,30 u. en 2,30 u. dhr. Vroon uit Amstelveen. DOEVEREN, 9,30 u. Ds Steenbeek. DRONGELEN, 6,30 u. Ds. Boezer. DUSSEN, 9 u. Ds. Boezer. DUSSEN, (Hank), 2 u. Ds Boezer. EETHEN, 10,30 u. Ds. Boezer. GAMEREN, 9,30 en 6,30 u. Ds. van Dijk. GENDEREN, 9.30 en 2 u. Ds. Moll. Geref. Kerk, 9,30 en 2,30 u. Ds. Apeldoorn uit Bilthoven. GIESSEN, 9,30 u. Ds Langhout. 's-GRAVENMOER, 9,30 u. leesdienst en 2,30 u. Ds. Burgerier. HEESBEEN, 6 u. Ds. J. W. de Bruin uit Sprang. KERKWIJK, 2 u. Ds. Dijk. MEEUWEN, 10,30 en 6 u. Ds. Hoeufft van Velsen. Geref. Kerk, 9 u. en 2 u. dienst. NEDERHEMERT, Nz. 2 u. Ds. de Graaff uit Well. RIJSWIJK, 6 u. Ds. Langhout. SLEEUWIJK, 10 en 6,30 uur Ds. Langhout. Ger. Kerk 10 en 2,30 u. Ds. v. d. Meulen. SPRANG, 9,30 en 2,30 u. Ds. de Bruijn. UITWIJK, 9.30 en en 2 u. Ds. Woldinga. VEEN, 9,30 u. en 6 u. Ds. Haverkamp. Geref. Gem., 9,30 u. en 6 u. leesdienst. WASPIK, 9,30 u. Ds. v. Griethuizen. WAARDHUIZEN, Ger. Kerk, 9,30 en 2 uur Ds. Hamming uit Nieuwendijk. Geref. Kerk, (Art. 31), 9.30 en 2 u. Ds Algra. WELL, 10 en 7 u. Ds. de Graaff. Geref. Kerk, 9,30 u. en 2,30 u. Ds. Datema em pred. uit Driebergen. WIJK, 9,30 u. en 6,30 u. Ds. Remme uit Amsterdam. WERKENDAM, 11 u. 6 u. Ds. de Bruin. Geref. Kerk, 9,30 en 3 u. Ds. Huijser. Chr. Geref. Kerk, 10 en 6 u. Ds. de Groot. Geref. Gem10 en 6 uur Ds. van Dam. Oud Geref. Gem., 11 en 7 u. dhr. van Kooten. Geref Kerk, (art. 31) 2,30 u. Ds Algra. WOUDRICHEM, geen opgaaf ZUILICHEM, 9,30 u. Ds. v. d. Kooij en 6,30 u leesdienst. Geref. Kerk, 10 u. en 2,30 u. Ds. Hoek. Miet algemene stemmen wordt hier op besloten 'de gevraagde bijdrage te verlenen. I - (Slot in 'tvolgend nr.) III. De douane is inmiddels klaargeko men, alles is in orde en de trein zet zich weer in beweging, richting België. Ja, het viel alles mee, ner gens geen last mee gehad. Die douane's waren vriendelijk en de meergenoemde moeder 'kijkt iets" fleu riger, nu ook dit alweer voorbij is. Zijzelf gaat niet zo heel graag, ja ze wil toch wiel1, maar in hoofdzaak gaat ze mee voor hajar man -en dan voor de toekomst van haar, bijna een do zijn, kinderen. V-oo-r haar man zou het heel erg geweest zijn als er iets niet in orde was geweest -en daarom is ze blij, dat ze zonder bezwaar de grens 'kunnen passeren. We moeten nu vlak bii de Belgi sche grens zijn. Misschien er al -over, dat is niet zo precies -uit te maken. Het is voor mij niet de eerste keer dat ik deze grens passeer, maar het is toch anders dan anders, wat is dat nou, ik ben toch wel gloed? Ja, wel wat weinig geslapen de laatste tijd, maar daar heb ik toch geen last van. Hoe heb ik het nu met mezelf, zo-u ik dan werkelijk niet graag meer naar Canada toegaan? Een paar maanden geleden zou ik er nog een jaar gevangenisstraf voor over gehad hebben als ik maar mocht emigreren en nu zie ik er tegen op alls tegen een berg, die tot aan de hemel reikt, onoverkomelijk. Met zo'n ge zin, allemaal even klein. De oudste net vier jaar en de jongste amper een half jaar, vier in totaal en wie weet of no. vijf niet de last zal ver groten als we eenmaal in Canada zijn. Ik kijk zo even het rijtje langs, t' Is nu nogal rustig, in de reiswieg is het nu ook stil. De twee oudsten zitten ieder een papieren bekertje kapot te scheuren en de vrouw zit, bezweet, met de andere nog op haar aichooL Ik kijk naar haar, en alsóf ze bet voelt, zij 'kijkt naar mij. En de trein raast voort, onverbiddelijk. Ik oijt maar flink op mn' tong, dat helpt nog het beste in deze omstandighe den. Dacht je soms, dat ik me zou laten uitlachen... Maar toch, laat ze maar lachen, we gaan naar Parijs nu en kunnen daar vandaan altijd nog te rug. Morgenvroeg al. Beter ten halve gekeerd dan ten hele gedwaald. Nee, dan in Holland maar wat minder vrii lieven, zo -erg is het toch nog niet. Er wonen nog zoveel mensen, die toch óók nooit geen kans zullen krij gen om het land uit te gaan. Ik zal dan wel zien wat ik er weer ga do-en. Er zal toch licht op de een of ander-e manier de kost te verdienen zijn. Wel jammer van al de moeite, die we hebben gehad en al het geld dat het gekost heeft. En wat zullen de mensen in Canada nu wel zeggen, dat we niet komen. We zullen de goede naam van de Hollanders wel geen eer aandoen, maar ik waag m'n gezin er toch niet aan. Ik kijk naar mn' vrouw en als ze dan ook kijkt geef ik haar een knipoog óm toch vooral maar niets te 'laten merken. Ik krijg er prompt een terug en als ik dan vraag „hoe is 't moeder, nog geen spijt", ik probeer er waarlijk nog óm te lachen ook, krijg ik ten antwoord: „och, als we morgen op de boot zitten is het 'allemaal veel gemakkelijker. Dan kunnen de kinde ren beter uit de voeten -dan hier in de trein, waar ze 'bijna geen plaats hebben en dan zijn ze vanzelf be ter op hun gemak. Hier hebben ze bijna geein plaats om te zitten, laat staan om te spelen". Morgen op de boot, zegt ze, zo heel gewoon of het niet anders meer kan. Ze moest eens weten wat ik 20* ai gédacht ,heb. Maar ik zgg nog maar niets tegen haar, want ik weet zeker dat ze bij zóu zijn als we werkeljjk terug zouden gaan, want niet zij, maar ik ben het geweest die met alle gewéld weg heb gewild. I'k zeg nog maar niets want je kujut nooit weten, misschien is het toch door 'te weinig slaap gekomen, dat ik nu overal zo tegenop z'i-e. Als we vannacht in Parijs goed kannen sla pen en morgenvroeg is het nog niet over, dan weet ik zeker -dat w£ te rug moeten gaan. We zijn nu Brussel al gepasseerd en verder gaat het naar de Franse grens. Geregeld worden we gecontro leerd, dan hier en dan daar voor, maar steeds is alles in orde. Was er nu maar iets niét in orde, dan zou ik me er uit kunnen praten door te zeggen, da,t m'n papieren niet in orde waren en dat we daarom ijiet naar Canada toe zijn gegaan. Het zou wel erg moeilijk zijn om w-eer opnieuw te beginnen in Holland, maar als het moet dan kan het ook weer. En bovendien is er -aen God, Die we mogen kennen en Die ons -ook in Holland weer bij zal staan en -door de moeilijkheden heen zal helpen. Eens kijken wat d-e vrouw -er van zegt, ze zit juist d-e kleinste de fles te geven bij een snelheid van onge veer 100 kilometer per uur. Op m'n vraag „heb je nog steeds goeie zin om naar Canada te gaan", krijg ik ten antwoord„je weet -ook w-el dat ik nooit ztp graag geglaan heb, maar nu we maar eenmaal het land uit zijn, begin ik pas go-e'd zin t-e krijgen 0111 te gaan. 't Is alleen zo jammer, dat de reis zo Lang duurt". Zoiets had ik niet verwacht, eerst .as het zo, dat ik alles op alles eb gezet om de boel voor elkaar te krijgen en m'n vrouw helemaal om heb moeten praten, want ze bleef veel liever in Gender en. En nu is het precies andersom. Moet ik 'niet dankbaar zijn, dat ik zo'n vr-o-uw heb, inp laats van nu te gaan twijfelen, nu het toch eigenlijk ta liaat is. En woont niet diezelfde God, DJe ons in Hol land helpen zou, ook niet in Canada? Daar heb ik vanmiddag nog niet aan gedacht, hoe is hét mógelijk. Ik kijk weer h-et rijtje langs. "De oudste zit op h-et dienblaadje voor het raam en verbeeld zich dat ze orrjel zit te spelen. Het koperen plaat je op de vensterbank, waar in vier talen- dp staat, dat het gevaarlijk is om uit het raam te gaan hangen, doet dienst als klavier en Ze zingt het hoogste lied erbij van „lief Ca- nada'tje, waar blijf je rióu,, waar blijf je nou, want ik heb weer dorst en schommelen kan ik hier niet". De twee oudste jongens slapen nu rustig, _al is het dan doordat Ze over vermoeid zijn. De jongste is met d« reiswieg en al 'op hét balcon gezet, want nu behoeven er geen reizigers meer in of uit te Stappen vóór we in in Parijs zijn. Als ik dan weer naar m'n vrouw kijk en zeg „ja de reis duurt wel wat lang, maar daar komen we ook wel doorheen", is het'alsof een deur opengaat en alles licht begint te wor den. Ik kan plotseling niet meer be grijpen, dat ik me heel 'de middag zowat, zo ellendig heb gevoeld. (Wordt vervolgd). 383 bloemva&sje, 426 stel eierdopjes, 405 zeepkloppjer, 915 fles wijn, 241 stuurtas, 1020 kleedje, 15 grote zeef. 743 bonbonschaaltje, 45 bus hagel slag, 1092 fles ranja, 26 stel bussen, 380 schilderij, 897 pan, 81 duimstok, 538 kleerborstel, 597 suikerpot, 21 doos zeep, 536 asbak, 61 asbak, 321 2 ballen, 1011 aardappelstamper, 971 fluitketel, 1084 -schilderij, 80 boter- pot, 887 doos sigaren, 148 stel bus sen, 115 borstel, 1186 vaasje, 122 emmer, 1134 spiegej, 326 asbak, 551 kleedje, .870 theepot, 1180 boterpot. 1138 schilderij, 1100 handveger, 1120 bonbonschaaltje, 382 asbak, 448 3 bekers, 1066 jampot.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2