NIEUWSBLAD (Damastpapier i cKst Jtacepf TWEEDE BLAD DONDERDAG 20 OCTOBER 1949 NIEUWS 45-jarig Fanfarecorps „Oefening bestaan en Uitspanning'1 te Wijk voor het Land v. Heusden en Altena, de Langstraat en Bommelerwaard HEUSDEN. Maandag werd bii damclub V.D. in haar clublkoaal in hotel Cen tral gespeeld voor de onderlinge competitie. Ger. Jonker liet zich in het middenspel, hetwelk fraai en spannend spel beloofde, door een zetje van licht kaliber verrassen en gat meteen op. Klaren won op regel matige wijze van Koks, terwijl de Joode en Bax na gelijkopgaande strijd hün partij in een stand van elk 4 stukken moesten afbreken. De partij Schaap-de Moor moest wórden uit gesteld. De competitiewedstrijd hoofdklasse Ned. Dambond V. D. 1Bossche Daqiclub 1 vindt Maandag a.s. alhier plaats in hotel Central. Aanvang half acht. ALMKERK. Onder leiding van de heer Bo nefaas directeur van het Herv. Kerk koor, worden de repetities van het kinderkoor „Irene" (hetwelk destijds onder leiding stónd van de heer van Iperen) thans op dezelfde voet voort gezet. De repetities hiervan worden gehouden in de oude consistorieka mer der Herv. Gemeente, des Maan dagsmiddags om 3.45 uur. Kinderen van 9 Lm. 14 jaar kunnen zich als nog aanmelden. SLEEUWIJK. Heden Donderdag 20 Oct., is er in „de Chr. school alhier pm half acht een vergadering van de afdeling Militaire Bond Pro Rege. Als spreker hoopt ojp te treden, de heer I. Lan- gendoen te ZwijndPecht. Niet alleen trouwe opkomst van leden is zeer gewenst, maar ook belangstellenden zijn hartelijk welkom. NEDERIIEMERT. Donderdag 27 October, des avonds 7 uur, hoopt Ds. P. J. Dors man van Schielluinen voor te gaan 111 de Dienst des Woord's in de Ned. Herv. kerk aan de Noordzijde alhier. „De Macht van het Kleine", afd. Nlederhiemert, bracht f25.25 „bij een voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten. 'tls te hopen, dat dit utopie werk nog meer belangstelling in onze ge meente mag ondervinden. Onze plaatsgenote mej. L. Knij pers is geplaatst op het postkantoor afd. telefonie te Heusden. In verband ,miet de verschil lende mutaties, welke er de laatste t,ij d bij de R'ijkslandbouwvoorlich- tingsdienst voor Zuidelijk Gelderland hebben plaats gehad, is de naam en het adres van de assistent onzer ge meente, dhr. G. Jansen van Doorn, A 61 te Brucbem. De collecte, die in de maand September gehouden werd, voor het Restauratiefonds van de Ned. Herv. kerk op het Eiland heeft het belang rijke bedrag van f263.50 opgebracht. Hieronder bevonden zich giften van f 100.f80.en f5. Het zomerde herfstweer wekt in het plantenleven lenteggvoelensop. Zo plukte mej. Wolfers frambozen voor de 'tweede maal voor de weck. Zaterdagavond gaf de Chr. ge mengde zangvereniging „De Lof- stem" uit Hedel, een uitvoering in de naaischool, alhier. Daar de Wel- Eerw. Heer Ds. de Graaff verhinderd was., werd deze avoiid geleid door de heer Timmerarends, hoofd der Chr. school te Hedel. Er werd goede zang ten gehore gebracht, afgewisseld met declamatie van enige gedichten door leden van de Meisjes- en Jonge 1 ingsvereriiging uit Hedel. In de pauze leidde de Edelachtb. Heer J. Roseboom, Burgemeester van Hedel, een verkoopactie in, van ver schillende gekregen goéderen. De aanwezigen hebben hierbij de beurs flink geopend, zodat de avond in financieel opzicht ook zeker aan z'n doel heeft beantwobrd. Met een ba tig saldo van f128.trok men huis waarts een bedrag waar de Hedelse zangvereniging zeer erkentelijk voor was. 1 Deze zangvereniging heeft ons een avond ran waar kunstgenot gegeven tevens weer eens bewezen, van wel ke grote waarde goed geleid wereni- gingsleven voor een dorpsgemeen schap kan zijn. 't Was jammer dat de Nederhe- mertse jeugd door een matige op komst blijk gaf, weinig belangstel ling voor deze zaken te tonen. Be halve dat er zoveel schoons te be luisteren viel, had deze avond hun in dit opzicht ook zeer zeker ter lering kunnen strekken. Zaterdagavond vond in bet 'Vereni gingsgebouw alhier de aangekondigde herdenking plaats van het 45-jarig bestaan van de muziekvereniging „Oefening en Uitspanning", voor genodigden en donateurs. Verschillen de vertegenwoordigers van zusterver enigingen uit de omgeving, hadden aan de uitnodiging gehoor gegeven, Zodat de zaal behoorlijk was beziet toen de Voorzitter, de heer J. H. Roza, de avond opende. Hij herdacht in de allereerste plaats hen, die in de loojp der jaren aan die vereniging door die dood waren ontvallen, wijd de daarbij woorden aan de nagedach tenis van de henen W. Furster, B. Krop, B. en W. Sluiimers en A. de Waal, die. in 4904 het initiatief voor de oprichting hadden genomen. Herdacht het lid B. v. d. Pol', een der beste en ijverigste leden die O. en U. ooit had bezielen en die helaas zo vroeg aan de vereniging was ont vallen en vervolgens de leden v. Rijs wijk en Wittebol, die de .Vereniging iOjp zo jeugdige leeftijd waren o<nl no men. 1 1 Hij heette de aanwezigen welkom, in het bijzonder Burgemeester Land weer, met wi.ens tegenwoordigheid de vereniging zich bijzonder vereerd ge voelde. Welkom heette hij oak de vertegenwoordigers van de plaatse lijke en de zus ter verenigingen. uit vérre omgeving en gaf vervolgens het woord aan de conferencier, de heer John Bruylants uit Heusden, die op zijn bekende wijze het ontstaan en de geschiedenis van de vereniging schetste. Hierna nam de Voorzitter weer het woord en bracht dank en hulde aan de diverse directeuren, de Ihe- ren T. Jonker, P. J. Baselaar, e,n Hermans, schetste de moeilijkheden bij liet begin. Hoe het toen vooral de heer Jonker was die de vereniging in het goede spoor wist 'te brengen. Hoe onder directeur Base laar de ver eniging grote successen wist te be halen en op te klimmen, tot in de superieure afdeling en ook daarin eerste prijzen wist te behalen. Hoe onder de leiding van de beer Her mans eveneens mooie successen wer den geboekt. Bracht bijzondere hul de en dank aan de beer B. Roza, die een lange reeks van jaren de vereniging steeds belangeloos had ge diend en deze nog steeds diende. Hoe thans nog, als tengevolge van bijzondere omstandigheden de direc teur de repetitie niet kan leiden, de heer Roza steeds bereid werd ge vonden, diens taak tijdelijk waar te nemen. Bracht ook hulde en ddnk aah de 'tegenwoordige directeur, de heer H. Moors uit Vlijmen, die bij de twee concoursen, waaraan onder -zijn leiding werd deelgenomen, >be- - we zen heeft de rechte man te zjfin, wegens zijn tact om mét de lieden om te gaan en zijn muzikale talen ten. Zinspeelde nog evien op de splitsing in 2 verenigingen en het gelukkige feit van de samenvoeging weder tot één vereniging pa de be vrijding. Bracht dank aan donateurs en ingezetenen van Wijk en Aalburg voor al de steun in de achterliggende 45 jaren aan O. en U. verleend. Zonder die steun zou de vereniging zéker ook niet die hoogte hebben be reikt, die ze hans heeft bereikt. Tot slot dankte hij de zustervereni gingen u'it de bmgevi'njgj voor de be reidwilligheid die zij! hadden 'getoond als O. en U. een beroep op hen deed, om medewerking voor die ëèn of andere gelegenheid en gaf de verze kering, dat hiertegenover ook O. en U. steeds bereid gevonden zou wor den, om zo 'slechts enigszins moge lijk zijn medewerking t.e verlenen aan feestelijkheden die door zusterver enigingen op touw gezet zouden wor den en gaf vervolgens gelegienheid aan hen, Üie de vereniging met haar jubileum wilden gelukwensen. Burgemeester Landweer opende de rij en wénste de vereniging met haar jubileum geluk namens de gemeente. Spr. vferklaarde er van overtuigd te zijn, dat O. en U. op qulftureel ge hoed niet onbelangrijk Werk verrichtte en prees dé gemeente gelukkig, dat zij over een behoorlijke muziekvere- mging beschikte. Hierna sprak de heer J. v. Loon als voorzitter van de Oranjevereni ging en bracht O. en U. dank voor de geregelde belangeloze medewér- king die zij bij de door haar geor ganiseerde feesten verleende. Hij bracht hulde aan de gebroeders Roza voor het vele, dat zij in een \mge reeks van jaren voor de vereniging hadden gedaan en bood een envelop met inhoud aan. De heer den Dekker sprak namens de gemengde zangvereniging „Con Amore" en bood een fraai bloem stuk aan. t De heer A. v. Loon sprak namens de voetbalvereniging N.O.A.D. en overhandigde natnens zijn vereniging een grote bloemenmand. De heer M. Bouman sprak namens de voetbalvereniging „Wilhelmina" en schonk een envelop met inhoud. De lieer L. Wittebol sprak namens de toneelvereniging „Kunst en Genoe gen" en overhandigde eveneens een envelop met inhoud. De heer v. Andël voerde het woord namens de fanfare Wilhelmina uit Veen en voegde daarbij eveneens eén mooie bloemenmand. Ook namens Andels Fanfare uit Andël werd een bloemstuk aangeboden, dlsmedie door de fanfare „Kunst en Vriendschap" en het Dameskoor uit Meeuwen. Verder voerden nog 'het woord de heer van Oudheusden namens de Harmonie „De Eendracht" uitHerpt, de heer v. d. Hout namens „Con cordia" uit Vlijmten, de heer v. d. Heijden namens de harmonie „St. Caecilia" uit Haarsteeg, de heerPrin- se namens de zangvereniging uit Ba- biloniënbroek, die daarbij een enve lop met inhoud overhandigde, terwijl ook nog een vertegenwoordiger van de fanfare „Juliana" pit Uitwijk het woord voerde. De voorzitter bracht dank aan al le spreker, waarna werd aangevangen met het concert onder leiding van de heer H, Moors. In de pauze trad de heer John Bruylant op en oogstte miet zijn le vensliedjes veel succes. Aan het slot dankte de Voorzitter de aanwezigen en de heer 'Bruylants voor zijn medewerking. Het geheel mag een miooi geslaag de avond worden genoemd, waarin O. en U.. heeft bewezen dat zij er weer zijn mag. 'Aan leden en belangstellenden, Zoals de léden bekend kan zijn, rs He vereniging eind Augustus met een 8-tal fokvarkens, 4 beren en 4 zeugen naar de tentoonstelling te Eindhoven geweest, waarvan de uit slag was, 5 eerste en 3 tweede prij zen. i Thans wil ik u een verslag laten zien, dat de Weled. Heer Ir. Ariëns Rijks vee teeltconsulent voor Noor db ra- bant schreef in „Boer en Tuinder", welk verslag weinig landbouwbladen overgenomen hebben, wat ik jam mer vind. De heer Ariëns schrijft n.l. De bijna 100 hokken G.;Y. uit Noordbrabant maakten een vlot goe de indruk. Men streeft bij het Groot Yorkshire ook wel naar een iets vle zig type, dus naar een npet te diepe en zware voorhand, maar overigens moet dit toch zijn een vroegrijp, goed slagersvafken, met goede hammen. De selectie in deze richting is goéd doorgevoerd en kwam ook ditmaal voldoende tot uitdrukking. De uni formiteit mocht er heel goed zijn. Bij de twee giro epen oudere beren 7 eerste premies rrtet als Kampioen de brede en sterke B 437 van Amp- ting te Hulsch, de overgang ru[gr, lendenen, had mogelijk nog iets be ter kunnen fijn. B 479 van 'Oirschot was npg iets langer, maar niet zo robuust. B 507 van Oirschot is goed ontwikkeld, met goed been werk én werd reserve-kampioen. Onder de jon gere beren nog 7 eerste premies, waarbij vooral opviel' de bestje 1 j. B 572 van Reuzel. Deze klasse liep als gehyel in het oog, zodat ook de beren vanJ. van Gestel te Hooge- mierde en J. van 'den Boom te Din- ther nog genoemd mogen worden. TJians de zeugen. De zeer evenredige, goed typische 3-jarige B 14420 van L. van Aals voort werd 'kampioene. Uit de .goe de groep 2-jarigen werd het kop nummer B 16119 van B. voor den Dag te Die Werken met bijzonder mooi type Reserve-KampioeneOok de i.ets jongere groep 2-jarigen was best, met als kopnummer. B 16386 van ,T. Wouters te Hoogeloon. Ook de oudste groep zeugen, meestal 4 jagr oud, blonk uit en had een goed kopnummer in B 12027 van H. de Lorm te Woudrichëm. Die Brabantse Groot Yorkshire fokkerij ststat er nog steeds goed voor. Tot zover Ir. Ariëns. Leziers, ik meende dat ik verplicht was u miet bovenstaande in kennis te móeten stellen, aangezien dit van belang is voor het Land van Altena. Lederi, thans moet ik u mededelen dat zeugen wel'ke gedékt zijn mét beer 82310 van A. den Diékker te Wijk en beer "89678 van J. Wiester- faikfen te Giessen, deze biggen niet ingeschreven kunnen worden, aange zien deze beren afgekeurd zijn voor de fokkerij. U, M. de R., dankzeggend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, H. van Andel, Woudrichëm. 2. „Wel, dat gij hier moet werken gij, wier vader zoveel lijdt wier vader, gelijk iedereen weet, eigenlijk deelgenoot in de firma moest zijn. Wij weten allemaal, hoe de Glezy be gonnen zijn heel Bilbury weet net, hoe zij het recept, dat uw overgroot vader hun geleend heeft, gestolen is, ja, gestolen, 't Is monsterachtig, juf frouw Brack monsterachtig. En als ik u was..." Hij zweeg met opzet stil, om haar iot spreken te verlokken. „Als ik u was?"... ook zij zweeg, zij voorzag, doch onduidelijk, het sno de, waarop hij doelde. „Als ik u was...?" i Hij bleef Zwijgen, stond op, ging naar de haard en ging daar staan, met de rug er naar toe gekeerd, de hand aan de omslag van zijn jas kraag, gefronste wenkbrauwen en meer dan ooit op de grote Corsieaan gelijkende, welke eerzuchtige gelijke nis, die de natuur hem verleend had, hij met voorliefde aankweekte. Toen begon hij weer te sprekentoen uitte hij zijn boze, lang overwogen, lang overdachte raad. „Als ik u was, zou ik dat reicept zien te vinden, waar Jacob Glezy het bewaart in zijn brandkas of in zijn kamer. Ik weet, dat het daqr is, want ik heb het eenmaal in zijn handen gezien. En gij gij zijt zijn secretaressehij is slordig, slordig en blind. „Het recept zien te vinden het recept voor de bouillon?" „ja het vinden het viniden en uw eigendom terugkrijgen". „Ge bedoelt", haar stern klonk schier als een gefluister, en toch scherp, afgebroken, duidelijk iil zijn 0,0a ge bedoelt dat ik het zou stelen stelen? Ik begrijp u niet." Poole verwijderde zich van de haard, kwam op haar toe, stond bo ven haar uit en ontvouwde zijn plan. „Stelen, het zou geen stelen zijn, het zou rechtvaardig wezen, na al die jaren. Die oude Glezy beroofde uw vader van bet recept, gij zoudt het enkel terug nemen, het zou recht vaardig zijn, dat zeg ik u, juffrouw Brack, rechtvaardigheid, niets dan daf. En uw vader," hij sprak zeer langzaam, op duivelachtige wijze op zijn woorden de nadruk leggende „uw vader zou naar Buxton kunneh gaan om beter te worden". „Beter worden mijn vader!" Het gordijn was nu opgetrokken, de pro loog uitgesproken; zii zag in, hoe hel stelen haar zou kunnen helpen, maar zijzag niet het eind van het drama. „Hoe zou het recept hem moeten helpen? Wat zou ik kunnen doen, als ik het vond? De Glezy's zouden (het me ontnemen. Ik ben een vrouw -r- en alleen". „Een vrouw jaalleen neen." Hij zag zij was opgestaan over de hen scheidende lessenaar naar haar op. „Gij hebt mij mjij om u te helpen. Ik kan alles doen, wat ge nodig hebt". „Gij?" „Ja, ik juffrouw Brack." De man zwaaide met Zijn armen, zijn han den maakten allerlei gebaren; hij goot de geheime, lang bedwongen stortvloed van zijn eerzuchtig hart en gemoed over haar uit. „Als ik u help, dan is uw fortuin onbegrensd. Gij ik wij zullen het misschien nog vel* brengen, dat zeg ik u, ver. Zoekt bet vindt het recept breng het bij; mijl Ik zal bet bij hen brengen, het hun laten zien, hen trotseren, ik zal maken, dat zij mij tot firmant aannemen. Ik kan hun voorwaarden voorschrijven; hun ge heim, liet geheim van de lékkerste bouillon in Europa is waard tot elke prijs gered te worden. Jacob Glezy moet verdwijnen. John Glezy zal blij- met mij: als trouwe firmant met mij om de zaak op te drijven, zoals ze nooit gedreven is. Dan kunt gij uw ontslag nemen mij trou wen..." „U trouwen?" De stroom van zijn sinds een tien tal jaren bedwongen, onuitgesproken eerzucht, barstte los, zonder paal of perk te kennen. „Ik ben klerk, nu ben ik nog klerk maar ik ben een werker ik khn in de toekomst zien ik kan de dingen ver vooruit zien. Geen vrouw in de omtrek of Zij zal u benijden. Ik zal voor u, met u werkener is geen grens aan hetgeen een man doen kan, als hij werkt. En uw vader, uw vader kan gered worden, als gij dat recept vindt, als gij het vindt en het -mij brengt. Maqr als' mijnbeer Jacob een beroer te krijgt, of een ziekte, voor gij het vindt en een jongeman koopt een aandeel in de zaak, dan zal er geen keus voor ons zijn en gij weet het - dan zal uw vader sterven". Hij zweeg. De woordenvloed maak te haar sprakeloos, evenals hij hem ademloos maakte zij had geen woor den, die zij hem tegemoet kon voe ren de kracht van zijn redenering had haar stom gemaakt. Van den be ginne af nu reeds tien jaren - had zij de toestand aanvaard, waarin zij zich bevonden had, die onderge schikte plaats, waar zij rechtens had moeten regerenzij had gewerkt en zich op de achtergrond gehouden zij had er geen dgenblik aan gedacht, die plaats tot eigen voordeel aan te wenden. Dat iemand er over denken kon, 'dat zij zo iets doen zou dat deze man het waagde haar in ver zoeking te brengen dat deze ver rader haar wilde trouwen, haar de kastanjes uit het vuur wilde doen halen, haar naar zijn hand wilde zetten, haar voor zijn eigeri eerzuch tige oogwenken wilde doen buigen die gedachte, die wetenschap bracht haar tot opstand, deed haar rillen en walgen. Toen vond zij de spraak weer, snauwde hem af, liet h:em zien, hoe zeer zij hem verachtte. „Ge moet krankzinnig zijn, dat ge mij zo iets durft voorstellen. Ik zou nooit willen doen waT ge zegt. Het is schandelijk, eenvoudig schandelijk, hoe durft ge het wagen?" Hij antwoordde nietshij vestigde enkel zijn doorborende ogen op haar gelaat, zoals hij daar stond aan de overzijde van de hen scheidende ta fel, met de hand aan zijin jaskraag en z'11 vNapoleontische' wenkbrauwen fronsend. Toen gebruikte hij de hef boom de hefboom, die haar naar zijn wil zou zetten. „Als gij het recept vindt, vindt ge gerechtigheid. Als ge het nalaat, dan onrecht. Gij kunt uw betrekking niet ver/aten, dan blijft uw vader te Ne- therwich, en, juffrouw Brack, uw va- der sterft." „Mijn vader," kreunde zij, zij wan kelde en gree pzich aan 'de rug van een stoel vastzij herhaalde de woor den nog een. „Mijn vader sterft? Dat is nieL zo; zo ziek is hij niet!" „Dat is hij wel en gij weet het", 's Mans stem, tot nu toe hartstochte lijk, had haar hardheid herkrlegen en werd ijskoud. „Zoek het 'recept en ge vindt gerechtigheidvindt het en ge redt hem. Wees zwak waag niets en ge weet het: hij sterft!" Dp woorden, beslist ,en waar door boorden haar met het zwaard der waarheid. Weer wankelde zijweer hervond zij haar evenwicht, richtte .zich in haar volle Ijengte op. ,,'tWare beter, dat hij stierf dan dat ik doen zou, wat ge van mij vergt", gaf zij ten antwoord. „Het is schandelijk schandelijk. Ik wei ger". (Wordt vervolgd). behorende bij het Stamboekvarkensfokvereniging Land van Heusden en Altena en Biesbosch. Verkrijgbaar Boekhandel Firma L. J. Veerman, Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 5