ontwikkelingsmogelijkheden; in het land van heusden en altena. vó I Mef Jlscspt Een spannend Jongensboek Afdeling rundvee. Dragende vaar zen niet gerig., geb. na i Jan. 1947: 4a Jo, G. J. van Giessen, Poede- roijen. Afdeling Shetlandponny's. Veulens: 1 hengstveulen, G. C. Ver voorn, Bra kel 2 Fenny v. Brakel, Arie Ver- voofn, Brakel. Éénjarige merriën: 2 Evalientje, D. J. Ver'heij, Nederhe- mert. Merriën drie jaar en ouder 1 Emma, A. Vos, Nederhemert3 Elli, G. C. Vervoorn, Brakel4 Johny, Arie Vervoorn, Brakel5 Conny, J. W. van Dalen, Brakel. Hengsten1 Tipje en 2 Byo, bei den van D. W. .v. Dam v.. Brakel, Brakel. Last Tan zenuwen? Op het gebied van de Wederop bouw constateren we in het Land van Heusden en Altena een energiek herstel naar de strenge richtlijnen van het uitbreidingsplan, dat voor vele dorpen in dit gebied gereed is. Dit is een vreugdevolle factor, die niet te onderschatten is. Anderzjjds echter zijn er in het Land van Heusden en Altena nog heel wat problemen, die niet met een handomdraai zijn op te lossen, al be staan er grote mogelijkheden. Dezer dagen heeft de Provinciale Planologische Dienst aari alle ge meentebesturen een uitvoerig rapport gezonden over de ontwikkelingsmo gelijkheden in het Land van Heus den en Altena, op agrarisch gebied. Het bewuste gebied bestaat n.l. uit 34 polders, met een areaal van on geveer 13000 ha beste kleigrond, die, doordat hij op vele plaatsen kalk rijk is, een uitstekende structuur heeft. HOOFDMIDDELEN VAN BESTAAN. Uit de aard der zaak is het Land van Heusden en Altena, aan alle zijden omspoeld door brede wateren, steeds een zuiver agrarisch gebied igewéest ,dat zijn ontstaan 'te, dan ken heeft aan de rampzalige St. Eli- izahethsvloed (1421) toen zware stormvloeden hier vrij spel kregen. In de daarop volgende jaren wor den langzamerhand groter en kléiner tukken weer ingepolderd en als het jaar 1461 zijn intrede doet, is het meeste land weer op de waterwolf heroverd en zijn dijken en water- keringen aangelegd. Doch de omsluiting door dijken en de inpoldering had tot j,logisch" ge volg een verzinken in. isolement, wat de ontwikkeling van het betrokken gebied belemmerde. In onze tijd is dit isolement goed deels verb roken door de bruggen bij Heusden, Nederhemert en Keizers- vieer en de Maasdam bij Amdel, doch een der voornaamste schakels ont breekt nogde Merwedebrug bij Go- rinchem. Plet gemengd bedrijf is hoofdmid del van bestaan in 'bovengenoemd gebied. Naast sterk gemechaniseerde grootbedrijven vinden we er een veel heid van kleine bedrijven met paar- dentractie, die het zware ploegwerk door koonploegers laten verrichten. Op het bouwland is de pootaardap- pelteelt een cultuur van jonge da tum, die goede kansen heeft naast Me verbouw van de gewone producten. De zuivelfabrieken 'te Gen de ren en Nieuwendijk verwerken de melk van het vee en stimuleerden tot de stich ting van fok- en con\roleverenigingen terwijl het gras der 'hooilanden in twee grasdrogerijen kon worden ge schikt gemaakt als reservevoedsel voor de winter. Naast de 6.257 ha bouwland en de 6.244 ha grasland beslaat de tuin bouw in het Land van Heusden en Altena een oppervlakte van 387 ha, welk gebied echter gaandeweg in om vang toeneemt, terwijl ook de fruit teelt meer en meer beoefend wordt. Daarnaast kwijnt echter de griend- cultuur en is het te verwachten, dat deze wei geheel zal verdwijnen. Vier ontwaterings-waterschappen zorgen voor het waterpeil, maar op hydrologisch gebied zijn nog zoveel problemen, evenals op cultuurtech nisch terrein, zodat de Prov. Plano logische Dienst een serieus onder zoek heeft ingesteld naar de mogelijk heden om de moeilijke vraagstukken tot oplossing te brengen. Aan voorlichting ontbreekt het in het Land van Heusden en Altena niet en de bevolking toont vee? be langstelling voor de landbouwkundige problemen. Heel wat jonge "boeren hebben hun opleiding genoten aan de Chr. Lagere Landbouwschool te Andel„ anderen volgden daarna 'nog die landbouw win- terschool te Hoofddorp, Dordrecht of 'Gockum, terwijl talrijke cursussen op landbouw- en veeteeltgebieid heil zaam waren voor de landbouwkundi ge ontwikkeling der bevolking. De meeste landbouwers zijn lid ener organisatieC.B.T.B., N;.C,B, of Mij. van Landbouw, terwijl die Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting even eens waardevolle adviezen verstrekt. Verkaveling. Het gedegen rapport van de Prov. Planologische Diénst beklemtoont als een der voornaamste mogelijkheden tot verheffing van het Land van Heusden en Altena tot nog hoger ontwikkelingspeil de vérkaveling, waardoor o.a. de nu in velé streken absoluut onvoldoende afwatering, af doende1 zou worden verbeterd. Nog veei te weinig vindt men n.l. in deze vaak slecht ontwaterde polders ra tionele drainage. Verkaveling, sluit echter in combi natie van polders, verdeling der gron den, wegenaanleg of reconstructie van wiegen. Eu al is reeds ©en plan ge reed, het zal nog wel geruime tijd duren aleer dit wordt verwezenlijkt. Wie echter de grenzenloze ver snippering der gronden in het Land den in het Land van Heusden en Al tena beschouwt, waarbij eigenaars hun cultuurgrond soms over een tien tal "percelen zien verdeeld, zal aan stonds in ruilverkaveling het beste middel zien voor oplossing van één der* agrarische problemen. Doch niet minder dan 40 pet. cul- tuuurgiond behoort aan personen, die builen het Land van Heusden en Altena wonen en het staat lang niet vast, dat deze voldoende medewer king zullen willeb verlenen voor de ruil ve rkave'li ntgsplan men 'Noodzakelijk is sanering van de 439 bedrijven, die het Land van Heusden én Altena telt. Wel beweegt de grasland verzorging zich in de laat ste jaren in de goéde, moderne rich ting, n.l. der omwéiding, maar over de gehele lijn moet het grasland nog meer geïntensiveerd worden. De rundveestapel telt niet zoveel exemplaren als voor de oorlog, wat evenwel 'mede is toe te schrijven aan de „niet-regelmatige" fokkerijon danks het waardevolle werk der fok- verenigmgen. Slechts een klein percentage grond zo zagen we hierboven, wordt voor tuinbouw gebruikt. Het is aan te be velen voora" de teelt van klein fruit aan te moedigen, omdat hierin toe komst zit. Ook op dit terrein kan goede voorlichting niet ontbreken. De mogelijkheden, welke het Land van Heusden en Altena biedt, staan in nauw verband met die, welke iD de Biesbosch zullen openstaan, na de bedijking. Tussen beide bestaat een nauwe correlatie en daarom is het voors hands moeilijk te zeggen, hoe de agrarische situatie zich in deze ge bieden zal ontwikkelen. Feit is, dat zijn bévloking niet meer volhardt in stug conservatisme, maar de nieuwe richting met overtuiging 'is ingeslagen. ZURE RODE KOOL. Nu het inmaakmateriaal weer ver krijgbaar is, gaat de belangstelling, van de huisvrouw, die op de een of andere wijze over flinke hoeveelhe den goedkope groenten kan beschik ken, wéér meer uit naar de inmaak. -Nu zijn inmaken en inmaken, twee. Wanneer men groenten volgens de juiste voorschriften steriliseert, wordt de voedingswaarde maar wéinig in ongunstige zin beinvloed'. Iets anders is het echter, wanneer men de groen ten in het zout inmaakt. Deze methode is weliswaar zeer eenvoudig en er is weinig materiaal en tijd voor nodig, doch men Tcrijgt daardoor een product dat bijna al zijn voedingswaarde heeft ingeboet. Alle stoffen die voor het lichaam zo belangrijk zijn, zoals vitamines, zouten en een gedeelte van het in groente aanwezige eiwit, gaan in de pekel over. Verder gaat door het afspoelen én herhaaldelijk afkoken wat er nog van deze beschermende stoffen aanwezig is voor ons lichaam verloren, zodat wanneer zij op tafel komen, de groen ten waardeloos zijn geworden. Men zou, om de maaltijd volledig te maken, 'de zoute groente moeten aanvullen met rauwe groenten (an- dijviesla rod e koolsla, komkommer e.a. sla's), doch dit maakt de maal tijd kostbaarder en bewerkelijker. Een ander geval is hpt met zuur kool' en zure rode kool (ingemaakt op de manier van zuurkool). De vitamines blijven hierin vrij goed üe- houden al gaat het gehalte bij lang bewaren achteruit. Deze groente behoort niet afge spoeld of afgekookt te worden. De voedingswaarde blijft dan beter be houden. Ziehier enige recepten voor het in maken van zuurkool en zure rode kool. Wij leggen er d© nadruk op, dat men bij de inmaak zéér zin delijk te werk moet gaan om hein goed te doen slagen. ZUURKOOL Witte kool of savoyekool met -2 x zoveel witte. Per kg schoongemaakte kooi To a '12 gr. zout (1 lepel kar nemelk), 2 peperkorrels of 4 je neverbessen. De koöl 'schoonmaken, zeer fijn schaven en met het zout (en de karnemelk) zolang kneden tot er pe kel gevormd wordt. De jeneverbes sen of peperkorrels er door roe ren. De kool óverdoen in een schoon gemaakte Keulse pot, stevig aandruk ken, een schone doek er 'op leggen en langs de kapten instoppen. Een plankje en een steen er op plaatsen en vpoir het stof een doek, bord ,of deksel op de pot leggen. 'Die pot op een koele, vorstvrije plaats laten staan en na 14 clagen de kimlaag (schimnjel), die zich op de pekel boven het doekje gevormd heeft, ver wijderen. 'Steen, plaiïkje en doek schoon wassen en weer op "de zuur kool leggen. Deze bewefking herha len, wanneer dit nodig blijkt. Wan neer de groente niet onder 'het vocht staat, dan een lichte zoutoplossing (2 gr. zout per liter, water) toevoe gen tot ze .onder staat. Na 6 a 8 weken is dé zie inmaak goed. Flij kan ongeveer 7 maanden bewaard blijven. GROENTEN IN HET ZOÜT Per kg rode kool: 10 a 12 gr. zout, 1 lepel karnemelk en 2 peperkorrels of ,4 jeneverbessen. De kool behandelen op de manier als in het vorige recept beschreven. Bij het overdoen In de Keulse pot zo nu en dan een scheutje karne melk toevoegen. 3- „Ge weigert?" Plii hield op met sprekenhij zag, dat zij meende wat rij zei. Een blinde hakt greep hem aan de haat, die de zuster is van de liefde. Hij had haar kunnen slaan, bewusteloos maken. Doden, in rijn toorn over haar dwaasheid. Bij zag de vroegere jaren hem voorbijgevlo gen lange jaren van vruchteloos plannen maken. En hij zag nog iets anders. Als dit meisje, die gekkin, haar sprookje eens aan de Glezy's ging oververtellen? Hij was krank zinnig geweest, dat hij 'thaar verteld had hij, die zolang gewacht had, had nog langer moeten wachten op de gelegenheid die hem zolang gelokt had. En nu had hij zich zelf zijn toekomst, alles waarvan hij ge droomd had, overgeleverd in de. han den van één meisje, dat hem met een enkel woord ten .onder kon bren gen. Haar muilbanden haar af schrikken hij moest iets doen, moest het vlug doen. Nu beproefde hij haar af te schrikken. „Als ge het waag..." Klik!- Poole verschrok, keerde zich 0111, keek omhoog, zag een zwart vier kantje verspringen op het plankbord hij wist, dat men hem in de afgele gen kamer van John Glezy nodig had. Hij keerde weer .terug, begon opnieuw te spreken, flapte rijn bedrei ging er uit. „Als je het waagt een woord van dit alles te klikken ids ge iemand ook maar een létter overbrengt dan zal ik..." Klik! Een tweede vierkantje rersprong naast zijn makker; wederom keerde George Poole zich om. Margant Brack de electriscbe schel had haar ontboden greep een aanteken boekje, nam een potlood van de ta fel, rukte de deur open en verdween. Poole snelde toe om haar tegen te houdenhij kwam te laatzij liep reeds den corridor door naar de kamer van de oudste firmant. En de man, die alles op het spel had gezet, verwenste haar en ging heen, Toch raakte hij .onder liet gaan zijn vrees kwijthij was nu voor niets bang meer. Want hij wist nu hij zich tijd gunde om er over 11a te danken dat zij, Margant Brack niet van het soort was, waaruit men verraders snijdt. Zij zou in haar dwaasheid enkel trachten haar pa troon te vrijwarenrijn eigen dol- zjnïiige haast had een scheidsmuur voor rijn plannen opgetrokken. E11 ook hij haastte zich de gang dooi- naar de kamér van de jongste fir mant. II. „Goeden morgen, mijnheer Jacob!" De oude man 'keek Margant aan, maar hoorde niets en zag enkel haar lippen bewegen. Hij las daar de be kende begroeting en wenste haar op zijn beurt goede morgen. Zij ging1 aan de tafel zitten, terwijl hij de ingekomen brieven opende, hij hield ze dicht bij zijn neus, terwijl hij ze met zijn geSrilde waterige ogen las en voortdurend aan rijn witte, borstelige baard plukte. Telkens wan neer ny. een 'BneT uitgelezen had stak hij hem over de tafel het meis je toe. „Deze is voor mijnheer John, juf- frotiw Brack, en die en die en die. Deze moet ge beantwoorden op de gewone manier. Breng deze bij de meesterknecht der menger, De ze is voor het groenlenmagazijn deze ook hier is er nog een voor de meesterknecht der mengers. Een neen hier zijn er nog twee voor de afdeling vloeibare producten. En nu aan onze brieven, juffrouw Brack. Uw aantekenboekje meegebracht? Zijt ge gereed? Goed zo". En hij begon te dicteren, eeuwigdurend ver anderen, doorhalend, aarzelend, aan zijn baard plukkend, opstaande, met onvasten tred door de kamer lopend, zijn gehele lichaam en houding één groot exemplaar van een verstokten ouden alleenheerser, die zijn geschikt heid voor de arbeid overleefd heeft. Margant Brak, sinds lang aan zijn gedribbel gewoon, schreeft de woor den néér, zoals zij ze hoorde. Ze deed het op haar gemak, werktuig lijk, maar onder het schrijven dacht zijhet potlood bewoog zich voort onder begeleiding van een dwarrelend brein. Zij had de verrader hartige woorden te slikken gegeven, maar de woorden van de verrader ble ven achter. Zij dacht er onophou delijk aan: zij besefte 'de waarheid ervan. Hij had bij zijn oogmerk de hefboom gevonden, om haar tot de misdaad aan te zétten. Het was waar wat Poole gezegd had over haarva der, wiens genezing haar enig doel en streven was. In haar handen in haar handen alleen lag de red ding haars vaders. De prijs 'voor die red.ding was een daad van *dte grote schande. „Wees zwak waag niets en hii sterft!" 1 t En die kamer waar rij .Lederen morgen gewerkt had, waar zij 'dag in dag uit, jaar op jaar, mijnheer Jacob zijn brieven had zien openen en mijnheer Jacobs antwoorden had opgeschreven die kamer werd nu een kerker vol sombere schrikbeel den een wijkplaats van snode ver zoeking een plaats van schrikbren- gende, giftige kwelling); waar de werklust afnam en de zedelijke moéd verzwakte, en waar boze dromen haar tot de misdaad aanspoorden. „Wees zwak waag niets en hij sterft!" i Het was waar, waar geen .tegen- spraak was mogelijkin de kamer binnen haar bereik lag de me dicijn, die genezing kon brengen. In de lessenaar, in een lade daarvan, in een van die kastjes, hoogstwaar schijnlijk in de brandkast in de hoek lag de balsem verborgen, de balsem, die, gebruikt gelijk Poole haar had voorgespiegeld, haar vader naar Bux ton zou brengen, zijn ziekte stuiten, zo niet geheel verdrijven zoudie hem zijn pijn zou ontnemen en in leven doen blijven. Het zou ge makkelijk gaan o zo gemakke lijk bij het vertrouwen, dat zij genoot, de sleutels te stellen, deze oy.de, zorgeloze, suffe en half blinde man het geheim af te kapen. En in haar hart streed kinderlijke liefde en medelijden tegen de. eer en haar opvoedingde eer en de opvoeding, verzwakt en toch nog overwonnen, behielden het veld. nu niet meer nodig voor over een n uniet meer nodig voor over een naar uur misschien. Ik ga nu met mijnheer John naar de speceriien- kamer". „Ja wel, mijnheer Jacob, heel goed". (Hij ging dus naar de speoe- rijenkamer, waar volgens het gerucht de sleutel van het geheim, het ge heim van liet recept, te vinden was). Margant Brack verwijderde zich, haar God dankende, dat Hij een slagboom tegen de verzoeking had opgetrokken, dat, aangezien Jacob Glezy het recept moest meenemen, geen wanhopige, onweerstaanbare aan drift haar ertoe z ou brengen in ziin kantoor te gaan zoeken, terwijl hij weg was. Zij voelde waarom dat wist zij niet dat, als rij de verzoe king thans weerstand kon bieden, zii ze altijd zou kunnen weerstaandat zij sterk wilde zijn en zeker van zichzelf, wanneer zij maar eenmaal weer in de vrije buitenlucht was. (Wordt vervolgd). nhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. TUSSEN DE BEROEMDHEDEN In het bekende wassenbeeldenmuseum van Madame Tussaud kan men thans ook een af beelding van Koningin Juliana bewonderen. Zij staat daar „schouder aan schouder" met over de vijfhonderd beroemdheden in een groepje staatshoofden, waaronder Stalin. Bernard Tussaud (rechts) maakte 30 foto's van Haar. voordat hij aan de eerste afbeelding in klei kon beginnen. H. M. is gekleed in het originele toilet, dat zij bij haar inhuldiging als Koningin droeg en dat door Haar aan het museum is afgestaan. Ojï de fotoBernard Tussaud (chief artist) legt de laatste hand aan de gelaatsuitdrukking. Sanering. in de prijs van f 3.95* Verschijnt 10 November a.s. Bestel reeds heden bij de Boekhandel van de Firma L. J. VEERMAN te Heusden.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1949 | | pagina 2